Nieuwe Leidse Courant moeten Amerikanen weg Eerst Nasser met Vietnam-plan in Moskou Incident bii aankomst: bij ambassadeurs boos Nieuw overleg staakt het vuren? Nederlandse vissers verdringen Schotten Recherche: hoopvolle tip Vrouw zag hoofd gracht drijven in Prinsessen- huwelijk in ministerraad Treinramp in Frankrijk Ruimtevaarders: we zitten in de rommel Al honderd keer 0111 de aarde Commentaar Auto van neger opgeblazen weerbericht Politie Utrecht verbiedt gevaarlijke blaaspijp Zaterdag 28 anguetos 1965, 46stf jaargang ELEKTRONISCH ORGEL f 1995,- BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. CHRISTRIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Staatvastigh b ghebtrr** mifn hert in togHefupoati" .J MOSKOU Met het doel een plan voor de vrede in Vietnam in Moskou aangenomen 4e krijgen is president Nasser van Egypte, zo als we gisteren reeds in een deel onzer edities berichtten, in de Russische hoofdstad aangekomen voor zyn eerste ontmoeting met de leiders van Rus land sinds deze zijn vriend Chroesjtsjef hebben afgezet. In het plan van Nasser, dat mede geïnspireerd zou zijn door premier Sjastri van India en president Tito van Zuid-Slavië, wordt een terugtrekken van de Ameri kanen uit Vietnam geëist voordat aan de conferentietafel plaats kan wor den genomen. Bij de aankomst van Nasser was er nog een incident, ook in verband met de crisis in Vietnam. Zes ambas sadeurs, die van Ceylon. Chili, Grie kenland, Turkije, Mauretanië en So mali, verlieten het vliegveld zonder aan Nasser voorgesteld te zijn omdat de vertegenwoordiger van de Viet- cong in Moskou, een zekere Minh, voor hen in de rij was geplaatst van ambassadeurs die aan Nasser voor gesteld moesten worden. Minh bezit geen diplomatieke status maar wordt door de Russen wel als zodanig be schouwd. De diplomaten staan vol gens anciënniteit. Minh kwam 23 april in Moskou, de zes vertrekkers kwamen na hem. Het welkom van de Egyptische presi dent op het vliegveld was zeer harte lijk. Aanwezig waren de Russische lei- ders Brezjnej, Kosygin. Mikoian en Malinofski. Langs de route van het vliegveld, naar het Kremlin, waar Nas ser vijf dagen zal logeren, was versierd met Russische en Egyptische vlaggen. Zeven Russische straaljagers escorteer den het presidentiële toestel. van 1954 zou bijeen geroepen moeten wor den, benevens Amerika China en enkele neutrale landen. Na afkondiging van het bestand zou geen der partijen meer pogin gen mogen doen om zijn positie te ver- Zoals bekend heefit Amerika nog on langs de eis dat de Amerikanen Viet nam moeten verlaten voordat sprake kan zijn van besprekingen van de hand gewezen. Maar toch koestert Nasser de hoop dat de beide partijen in Viet nam zijn plan zullen aanvaarden als hij maar eenmaal de instemming Moskou heeft. Nasser zou met comr nistisch China contact hebben opge men voordat zijn plan wereldkundig werd gemaakt. Eens President Nasser van de V.A.R. is gisteren in Moskou aangeko men. Op het vliegveld Russische hoofdstad werd hij be groet door Brezhnev, Kosygin Mikojan. de .Vredesplan Het vredesplan voorziet een wapenstll- and in Vietnam onder toezicht van een internationale macht en een eerbiediging de huidige grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam. De Geneefse conferentie Amerika polst Hanoi Times, hebben de Ver. Staten noi via derden benaderd met een aan bod) om de militaire actie in Vietnam te verminderen als een gedeeltelijke terugtrekking van Noordivietnamese troepen uit Zuid-Vietnam plaatsheeft. Dergelijke voorstellen waren .in de af gelopen maanden reeds meermalen, gedaan, aldus het blad. De perschef van het Witte Huis. Bill Moyers, zei dat er in dit bericht geen nieuws zit. De president heeft bii her haling gezegd, dat het optreden van Amerika in Vietnam beëindigd zal wor den, indien de agressie uit Noord-Viet nam wordt gestaakt Het Amerikaanse blad Evening Star, schreef gisteren, dat „Russische diplo maten tegen Amerikaanse collega's hebben laten doorschemeren, dat het stopzetten van de bomaanvallen op Noord-Vietnam mogelijk zal lolden tot concessies van de communistische kant enh et beginen van onderhandelingen". Volgens het blad willen Noord-Viet nam en de Vietcong niet onderhandelen onderhandelen onder Amerikaanse druk. ,,daar dit gezichtsverlies zou betekenen". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de VS bereid zijn tot deelnemen aan voc breidende besprekingen over Vietna voordat officiële onderhandelingen bi ginnen. De kwestie van een staakt-het- vurcn zou liet eerste agendapunt kunnei zijn. Hü zei. dat de VS de bombarde- menten zullen stopzetten als Hanoi daa iets gelijkwaardig tegenover stelt Een militaire post op slechts twintig km afstand van Saigon is gisteren door de Vietcong veroverd. Versterkingen, dien naar de post zijn gestuurd, viel waarschijnlijk in een hinderlaag. Het niet bekend, hoeveel slachtoffers er f vallen zijn. Dit is de tweede maal. dat de post werd aangevallen. De eerste mal werden de aanvallers verdreven, maar een nabijgelegen post viel toen in handen van de Vietocng. K. uit Assen aangehouden. De man met deken6 langs de huizen ventte, was een woning binnen gedrongen en hac getracht de bewoonster aan te randen De vrouw begon zo hevig te gillen da de buren kwamen toesnellen. De koop man sloeg toen ijlings op de vlucht, doch werd spoedig door de gealarmeerde politie achterhaald en ingesloten. Aan het banket 's avonds werden de ge bruikelijke redevoeringen genouden. Brezjnef verklaarde dat het prestige van de Amerikanen door hun brute en cynische optreden tot het nulpunt gedaald Overigens was Brezjnef vol lof over 'erstandhouding tussen Rusland en) Egypte die beloofde nog beter te worden. is ook het primaire doel van Nassers bezoek deze betrekkingen zo nauw moge lijk aan te halen. Nasser verklaarde ln antwoord op de rede van Brezjnef dat de Amerikaanse aanvallen in Noord-Vietnam een agressie zijn die de verontwaardiging in de hele wereld opwekken. Nasser drong aan op toelating van communistisch China tot de V.N. en hij besloot met te zeggen dat op het internationale vlak Rusland en Egypte samen opmarcheren tegen het imperialisme. Zoals bekend heeft de Egyptische president te kennen gegeven een privé- bezoek aan Chroesjtsjef te willen bren gen. De Russische leiders hebben dit toegestaan. Brits fregat neemt poolshoogte LONDEN Een Schotse visser, ruggekeerd van de haringvangst voor kust van Yorkshire, verklaarde giste tegenover verslaggevers, dat het buiten de Britse terriotale wateren melt van de visserssch?nen die (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De recherche vermoedt, dat een alleenwonende Amsterdamse vrouw zondagmiddag al in de Singelgracht het hoofd heeft zien drijven van de jongeman, wiens verminkte lijk woensdagmiddag in een aluminium koffer werd gevon den. De vrouw had, zo heeft zij de politie verteld, ongeveer tien minuten naar het hoofd staan kijken op de Bullebakssluis. Zij had er later met niemand over gesproken, omdat zij meende dat het de kop van een eta lagepop was. Pas toen zij in de krant over het lijk in de koffer las, stapte zij naar het bureau Leidseplein. Hoofdinspecteur noemde de medede ling van de vrouw een ..zeer hoopvolle tip" Het hoofd was in plastic gewikkeld en omwoeld met een dik touw. Onder het hoofd zat een eveneens in plastii verpakt pak van ngeveer een metei De rijkspolitie te water vermoedt dat het pakket door de plasticverpakking is keer per dag> kan het hoofd ver zlln afgedreven. In verband hiermee heeft de politie een beroep gedaan op het ou- bliek. naar het lugubere pakket uit te Vertrokken Hoofdinspecteur Vrijburg acht het niet waarschijnlijk, dat het lijk van de sinas vrijdag 20 augustus vermiste 25-jarige Griek is. Hij houdt zelfs rekening met de mogelijkheid dat de spoorloze man naai zijn vaderland is vertrokken De verloofde van de Griek Is vrljdae- midag dor de rechterche gehoord. Vol gens haar zijn de in de koffer gevon den restanten van kledingstukken niel van haar verloofde. Vorige week wilde zij met de Griek naar diens vrienden in Rotterdam Haar verloofde stond er echter op. dal zij thuis bleef. Het is dus mogelijk, dat de Griek in de Maasstad heeft aange monsterd op een schip naar Grieken) Het politic-onderzoek richt zich thans ook op een niet nader aangeduide Nedi lander, van wie familieleden wonen de buurt waar het ïyk uit het water Het tot nu toe grootste schip voer gisteren de Europoort in. Het was de olietanker „Golar Nor" (101.500 dwt.) met een la ding van 97.520 ton ruwe aard man. die „helemaal geer leden heeft". Is snoor. izie met zijn familie, dit Fransman Men :ekerheld 1 de vastgesteld, dat de letselaar Salvadore Montellam isman is op 13 augustus met di Noeorse tanker Benguela uit Amsterdam vertrokken, vermoedelijk met bestem ming Venezuela. De lugubere vondst heeft ook aan, leiding gegeven tot speculaties in Ja pan. Een lezer van een Japanse l deelde mee, dat zijn zoon. de 27-j. in Leiden studerende Nobuvuki K al een half jaar niets van zich heeft laten horen. De Japanse amba9sac Den Haag heeft hierop een onderzoek ingesteld. Het bleek dat de jongem: enige tijd bij een vriend in Groningen Een textieldeskundige heeft de politii meegedeeld, dat de vijf ln de koffe gevonden kleine vierkante witte katoe nen lappen vijf verschillende stalen van overhemdenstof. die in een monster boek hebben gezeten- Het zijn weefsels, die in ons land vrij weinig voorkomen en gemaakt worden in Frankrijk en Spanje. zijn afgekomen op een enorme school haring. Honderdvijf tig, voornamelijk Ne derlandse en Westduitse schepen, ver dringen naar hy zei veertig Schotse trawlers. ..De Schotten," zo verklaarde hij. .zijn op het kookpunt." De man beweerde acht netten ter waarde van 30.000 gul hebben. Zij ernield door kabels of tinentale schepen. gesneden of Een andere Schot vertelde, d; Europees schip achterna had gezeten omdat men de netten van een Schotse collega had doorgesneden. De schepen liggen volgens de ver met elkaar in botsing te komen. Sommige Europese vissers aarzelen niet onze net ten te kappen, aldus beklagen zich de Schotten. De Britse admiraliteit heeft het fregat Letterston naar de plaats ge- (Van een on DEN HAAG - komende week dent mr. J. M. :er redacteuren) - In de loop van zal minister-presi- L. Th. Cals in kabinet enkele wetsontwerpen spreken, die verband houden met het huwelijk van prinses Beatrix mt heer Claus von Amsberg en dat prinses Margriet met de heer Pieter van Vollenhoven. Zoals bekend is voor beide huwe lijken de toestemming nodig van d Staten-Generaal. Reeds 13 doden Frankrijk in de vroege ochtenduren. Op het station van Pont d'Hry bij Mouchard in de Jura stond de Lom- bardije-express gereed voor vertrek, toen de sneltrein MilaanParijs daar i volle vaart op vloog. Pont d'Hery ligt ongeveer veertig kilo eter van de Zwitserse grens. De ramp gebeurde juist op een dag. dat duizenden Fransen van hun traditionele augustus- vakantie terugkeerden Beide treinen za- tamvol reizigers. Ziekenauto's wer den terstond naar de rampplaats ge stuurd. Zij konden al zeer spoedig twin tig uit de wrakstukken bevrydde ernstig gewonden naar ziekenhuizen brengen. Dertien lijken werden geborgen. was niet normaal, dat de Lombar- dije-express bh het kleine station stopte. Het personeel had een afwUking aan het remstelsel geconstateerd. Dat bracht de spoorwegmensen ertoe te stoppen. Wei nige ogenblikken daarna kwam de snel trein MilaanParys aandaveren. om op de stilstaande express te botsen. Geheimzinnige Russische stemmen Een luisterpost in Turijn heeft een geheimzinnig gesprek opgevangen op de golflengte, die door de Russen wordt ge bruikt voor ruimte-experimenten. Men luisterde mannen, en vrouwenstemmen f, die instructies gaven en doorgaven. Zo hoorde men zeggen: „Over het ge heel genomen is de temperatuur hier te hoog. Wij weten, dat dit niet normaal de luchtcirculatie is onvoldoende". Het antwoord was: „Heb maar geduld. We veranderen het wel". Dit was een enstem. De vrouw zei toen weer: „Gegroet, dit zijn de proeven voor van nacht. We hebben weinig tüd. Heel wei nig tyd. Wü moeten doorgaan". Charles Conrad kunnen zich op een v ruimtelijk wapenfeit beroemen. Vanmorgen legden zij hun honderdste baan om de aarde af. Het is nu wel Ded als zeker dat ze alle voorge- ïn 121 rondjes zullen draaien. Al leen de storm, die de ruimtevaarders zelf hebben waargenomen in het lan dingsgebied, kan een vervroegde te rugkeer noodzakelijk maken. Hoewel, het wordt er niet plezieriger op in hun nauwe cabine. Er is. hoe gaat dat, nog al wat rommel ontstaan. En al dal vuil zweelt, omdat ze in het ge wichtloze verkeren, hen om de oren. Opgeruimd Gezond Over dc lichamelijke toestand van de jimte-tweeling maakt men zich geen irgen. Dr. F. Glenn Klely. één van de ledici, die de vlucht nauwkeurig volgt, as zeer tevreden. ..Gezien het feit dat e mannen in zo'n kleine ruimte zitten". ;i hij, „doen de mannen het goed. Ze slapen voldoende". Alleen eten de nauten minder dan was voorzien. Zo af en toe hebben ze last van wat kramp. Maar dat is geen wonder als je einig kan bewegen. De bloeddruk Koud In de ruimtecabine is de temperatuur inmiddels beneden het vriespunt gedaald als gevolg van de noodzakelijke stroom- besparing, maar in hun warme pakken hebben de ruimtevaarders daar niet veel last van. Wanneer zich geen ngen voordoen, zullen Cooper en Con- d morgenmiddag naar de aarde tcrug- ;ren .De remraketten worden om één inuut over drie ln werking gesteld. Uilnodifnni; het Amerikaanse bu- James Webb, heeft, zoals president Johnson heeft aan gekondigd. een vertegenwoordiger van de Russische academie van wetenschap, pen uitgenodigd de lancering van de Ge- mini-6 in oktober bü te wonen. De Ame rikaanse ambassadeur in Moskou. Foy Kohier, heeft gisteren de uitnodiging in het Russische ministerie van buitenland se zaken overhandigd. T~\AT een Stichting Opleiding Mond hygiënistes in het leven is ge roepen. met het doel het tandbederf van de Nederlandse bevolking pre ventief te bestrijden, moet worden toegejuicht. Hoe sneller de opleiding voor dit nieuwe beroep zijn beslag krijgt, hoe beter. Er wordt thans f 168000 aan besteel om een twaalftal meisjes in Amerika een dergelijke opleiding te laten volgen als ..voorproefje" van de Ne derlandse opleiding- Toch rijzen hierbij wel enkele vra gen, vooral als men bedenkt dat de financiering van het Nederlandse opleidingsinstituut nog een open vraag is. Prof. dr. J. B. Visser, hoogleraar te Amsterdam in de conserverende tandheelkunde en voorzitter van de stichting, heeft niet ontkend, dat de twaalf mondhygiënistes straks slechts een druppel op een gloeiende plaat zullen vormen. Zou nu het bedrag van f 168.000 voor deze enkelvoudige opleiding van slechts twaalf meisjes niet veel effectiever besteed zijn aan de toe komstige Nederlandse opleiding, die nog volledig van de grond moet ko- Op die manier Immers zou de ruim anderhalve ton een effect op lange termijn sorteren, wat thans niet het geval kan zijn, ook al hebben de mondhygiënistes-in-spe zich ver plicht om vijf jaar voor een dienst voor sehooltandverzorging te wer ken. Reeds sinds 1929 overweegt men de wenselijkheid van mondhygiëniste*. Nu plotseling tot een dergelijk kost bare overlapping te komen doet Nu ook meisjes van vierling overleden geboren vierling overleden. ?n het geringe gewicht der vier dat gemiddeld rond 800 gram De toestand van de moeder, de 31- rige mevrouw Jansen-Hoedjes, werd gistermiddag zeer goed genoemd. Zy la. zoals gemeld, nog moeder van een jon gen van drie. en een meisje van vijf jaar oud. NATCHEZ/GREENSBORO (VS) De esident van de negerorganlsatlc NA ACP in Natchez (Mississippi) werd ern- "ig gewond toen zijn auto gisteren ln e luchtvloog. terwijl hij de motor in- 'hakelde. George Mctcalf. die de lei ding had van dc Inschrijving van ne- rers voor het kiesrecht, werd naar een :iekenhuls vervoerd. Charles Evers, secretaris van de NA ACP in Jackscm, zei: „Wij ontvangen reeds lan-g bedreigingen, de laatste tijd waren diie tegen mij gericht. Maar daar komen moeilijkheden van. De negers hebben zich bewapend". Evens zei, dat hij naar Natchez gaat om daar de activi- inzake de burgerrechten over te ne en om te prot)eren de negers in be dwang te houden Een 87-jartge neger, die men afgelo pen zondag voor zijn dour vond en die ingeslagen en verminkt was, is gist e - m een ziekenhuis gestorven. Berry aw was op het hoofd geslagen, klaar- 5r is een bevel gegeven een lijkschou- ng te houden. Smaw zou kritiek ge- rerd hebben op de campagne Een van hen werd later vrijgelaten i bevel in het gebied van Greensooro te De tweede man wordt vostge- DEN BURG Gistermiddag is de 45- droitken tijdens pogingen zyn m nood bracht. Het lijk later aangespoeld. Zuidwesten-wind Later overal zonnige perlodei loop van de dag toenemende bewolking ar op de meeste plaatsen tot het eln- van de middag droog. Tot matig cn de kust tot vrij krachtig toenemende dwesteiyke wind. Iets hogere mid dagtempera turen. vuren. De politie heeft tot deze maatregel besloten nadat een Utrechter t bloedende hoofdwond had opgelopen door een pijltje uit de plastic blaaspijp. Nu zal de politie iedereen die met een dergelijke blaaspijp wordt gesignaleerd, mee naar het politiebureau nemen en wegens baldadigheid een proces-verbaal opmaken. Het slachtoffer van donderdag werd op een afstand van een halve meter onder zijn rechteroog getroffen. Het papieren pijltje was van een scherpe metalen punt voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1