NAJAARSLICHT IS FOTOLICHT Kwartet Engelse boeken Voor de foto-amateurs Atoomoorlog Sigaretten Apart Afrika PUZZEL VAN DE WEEK De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 AUGUSTUS I96S Bij amateurfotografen is het feit, dat het zonlicht in het najaar zeer geschikt is voor foto'i en dia's, nauwelijks be kend. Te snel gaat de camera op non-actief en men mist daarbij een aantal kansen op schitte rende foto's. Natuurlijk is men geneigd te vragen, waarom juist het najaarslicht zulke bijzonder fotogenieke effecten geeft. De oorzaak is, dat de atmosfeer in deze herfstmaanden meer vocht bevat. De zonnestand is dan ook nog wat lager, waardoor het licht minder van bovenaf, maar meer zijdelings op de aarde valt Hierdoor ontstaat een meer diffuse straling, die als het ware elk object streelt Zo ontstaan de foto's die gerou tineerde amateurfotografen maken, foto's waarin het zonlicht die uitermate subtiele najaarssfeer Dat dia's met dit typische licht ook. en wellicht nog in veel grote re mate, tot juweeltjes worden, laat zich begrijpen. Dia's zijn tot een veel grotere contrastomvang in staat dan afdrukken of vergrotin gen. Welke onderwerpen? De mening heerst, dat men bij voorkeur de onderwerpen voor mooie herfstfoto's moet zoeken in de natuur. Dat is natuurlijk in zijn algemeenheid niet juist. Ook stads- of dorpsgezichten kunnen de typi- «che najaarssfeer krijgen. Gevels, gevelstenen, parken en tuinen on dergaan de werking van het herfstzonnetje en geven u briljante plaatjes. Wie werkelijk iets bij zonders wil maken, staat vroeg op. er hangt dan heel vaak een lichte nevel. Fotograferen we op het ogenblik, dat die nevel doorboord wordt door de eerste zonnestralen, dan maakt u een goede kans op de foto van uw leven. Het zijn vaak juist deze foto's die prijzen in wedstrijden winnen. Wanneer u echt mistfoto's wilt maken, gebruik dan geen filters, noch bij kleur, noch bij zwart-wit, u verknoeit meer dan u wint Aan graent of sloot is de nevel een werkelijk ideale sfeermaker. Het langzaam wijken van' vormen in de vervloeiende achtergrond, geeft een sprookjesachtig effect. Buiten In de bossen of parken zien we de bladeren verkleuren tot de bekende vlammende herfsttinten, geel, rood en bruin vormen de boventoon. Wees, vooral bij kleu renfotografie, wat kritisch. Te gauw worden we gegrepen door de prachtige kleuren en te gauw ne men we de camera aan het oog. Loop wat langer rond en kijk eens goed. Verwaarloos de compositie niet. Denk er om, zonder zon hebt u onder de bomen belangrijk min der licht. Ook bij zonnig weer is het verstandig een plek te zoeken waar het bladerdak wat dunner is. Details Kleine objecten maken dikwijls nog een veel mooiere indruk, dan een park of bos in zijn geheel. Een enkele tak met roodverkleurde bladeren tegen de blauwe hemel is al geschikt om een prachtige foto of dia te krijgen. Een tros feloranje lijsterbessen tussen het gebladerte doet het prima. Een groepje paddestoelen aan de voet van een dikke eik. is al even aardig als een paar kastan jebolsters waaruit de glimmende kastanjes rollen. Kruip er dicht bij met uw camera en tracht zoveel mogelijk storende details weg te laten bij de opname. Flitslicht altijd een flitser en een doosje blauwe flitslampjes mee. Onder bomen of in de schaduw werpen zij een extra dosis licht op hun onderwerp. Dit geeft (ook bij somber weer) een schitterend zon nig effect Sommige mensen vra gen zich wel eens af waarom bepaalde amateurs zo vaak met de prijzen gaan strijken in fotowed strijden. Dat zit hem juist in dat kleine beetje extra moeite. Het iets verder lopen om een goed zicht te krijgen. Het wat voorzichtiger zijn en niet te snel afknippen. Die film hoeft immers niet direct vol? Deze oude rotten lopen buiten met hun flitsers en al zegt u wellioht ze zijn geschift „wie flitst er nu buiten bij zon?" Zij gaan hun gang. Het gaat om de kwali teit en niet om de kwantiteit, ook in de fotografie. Een geslaagde opnamedie de s/et i hel najaar in ieder opzicht weergeeft Wie dergelijke objecten voor de lens neemt, kan heel vaak wel wat extra licht gébruiken. Daarom ne men de geroutineerde amateurs Nevil Shute en ook andere auteurs hebben ons in de loop der jaren reeds tal van schrik beelden getekend over, hoe hel zal zijn, als een atoomoorlog de wereld zou vernietigen. De Britse schrijver Peter George heeft dit onderwerp eveneens aangegre pen. In zijn boek Commander-l dat bij Heinemann-Londen werd uitgegeven (253 blz., 21 shillings) laat hij een afschuwelijke alles vernietigende atoomoorlog woe den tussen Amerika en Rusland, een strijd, die werd aangestookt door China. Evenals in Two Hours to Doom (waarvan later de succesvolle film Dr. Strange- love werd gemaakt) laat Peter George zijn lezers afschrikwek kende ogenblikken ondergaan. Grappiger is het verhaal, da Max Shulman vertelt in Anyon- got a Match? (Uitgave Heinemani - Londen, 278 blz., 21 shillings) Werkelijk humoristisch beschrijfi hij het wedervaren van een mach tige sigarettenfabrikant, die na de anti-reclame de verkoop van zijn bekendste merken ziet dalen en t allerlei maatregelen Van aparte allure en zeer hu moristisch is het "handboek" Anti Woo (Uitgave Heinemann - Lon den. 113 blz. 15 shillings), dat doi de Engelsman Stephen Potter i geschreven. Potter is de uitvind» •an de in Engeland bekende b» grippen als Gamesmanship. Lif» manship en hij doet het zijn lezei •oorkomen, alsof achter zijn gee: ige zienswijzen (die hij kwasi-se neus te berde brengt) een werelt van wetenschap, of tenminste eei wetenschappelijk genootschap staal In Anti-Woo past hij zijn intellec tuele grappenmakerij toe op de be nadering van de h* Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125. Den Haag. voormalige Roemeen Milu Milesci is de meest verwoede pr>pagandi: die wij kennen voo' de stelling, d; men vooral eindspelstudie.- moet b< studeren om ln het eindspel van c praktische partij een zo gropt kunnen behalen In deze verzameling ln druk verscnljnen In deze bijzondere schaakrubriek b c d e f g h Oplossing: l.dS i Tc8 3 Tb4t Kc3 4 Th8 Txb8 5.dxc7 en wint Zie nu de volgende stelling uit de correspondentiepartij Moskou - Arktis/ Antarkis, welke in 1963 begon en eind 1964 eindigde (Zwart aan zet). abcdefgh De pointe van deze studie is. dat wit op mat kan spelen als de tegen- party een nieuwe dame haalt Oplos sing: l.Kh7 h4 2 Kg6 h3 3 Kg5 na 4,Kg4 hlD S Kg3 en wint. Of: 1 hlP 5Kf3 g6 6 Tb2 g5 7 Td2 g4t 8 Kxg4 Pf2T 9 Kf3' en wint Als zwart na 1 Kh7 niet h4 maar 1. g5 probeert volgt: 2 Kh6 g4 3 Kg3 (En niet 3 Kxh5? wegens 3. g3 4 Kh4 g2 5 Kh3 Khl 6 Txg2 pat en wint. Ie».# «tudle kent en begrepen Hij geeft handleidingen, hoe men uit de „val" van het huwelijk kan blijven en aardige, antiek-aandoen de tekeningen verduldelijken zijn zeer uitzonderlijke standpunten. i tot elkaar Geïllustreerd met vele unieke foto's en geschreven in een vloeien de stijl heeft de Amerikaanse na- uurkenner en -liefhebber Ar- hie Carr bij Heinemann - Londen •ijn boek Ulendo <206 blz.. 30 hillings) doen publiceren In Uien- lo richt deze auteur vooral het oog p de vlakten van Afrika, die hi iet als het laatste bolwerk van hr lierenleven op de savannahs, zoal lit reeds geleefd werd voor d >ongste ijstijd. Of andere speciali; ten dit met hem eens zullen ziji laten wij in het midden. Een fe- is. dat Carr een boeiend boek voc de liefhebbers van dit genre heel geschreven. J. VAN H Zwart gaf het meteen op. Op Boekbesprekinq De stalen kat. door John Collier. Uitgave NV De Arbeiderspers, Amsterdam. Puntig en uitstekend geschreven gruwelverhalen met een geraffi neerde ontknoping en altijd voor zien van een scheutje rancune tegen de hoofdpersoon. Helaas ont sierd door herhaald vloeken en het misbruiken van de naam van God 2 Ka6!) en nu jn bepaalde vergelijkingen. Ook Eoals in de studie van Mora- de geest die uit sommige verhalen spreekt, is niet altijd in overeen stemming met de christelijke levensmoraal. Verschenen in de reeks ABC-boeken. (279 ML, 7,50). Horizontaal: 1. moeilijk te smelten metaal. 7. fel plagend, 13. meisjesnaam, 14. wijnglas. 16. bijrivier v.d. Tiber. 17. deel van de bijbel (afk). 18. schcik. element (afk), 20. zandheuvel. 21 railroad Ufk>, 22. cobalt (afk), 23. godsdienstoefening, 26. aanduider in een breukgetal, 23. gistmiddel. 30. in de richting naar omlaag. 31. oude lengtemaat. 33. filmster, 35. familielid. 36. kledingstuk, 38. maanstand, 39. voegwoord. 40. term bij het schaakspel. 41. jongensnaam. 42. elk, 43. voertuig, 44. kreet. 45. muzieknoot, 46. staat soms boven drukwerk, 48. dikke boterham. 50. godsdienst (afk). 51. weefsel voor veters. 55. muzieknoot. 56. leerrede. 57. neep. 59. iedereen. 62. plaats in Gelderl., 64. scheik. element (afk). 65. inhoudsmaat (afk). 66. buitenhaven, 68. trustee (afk). 69. na dato (alk), 70. zoon van Jacob en Lea. 72. planeet. 74. ongaarne. 76. wilde ezels. 77. plaats in N. Brabant. Vertikaal: 1. opzichter over werklieden <Ind). 2. tegen, 3. onbeken de, 4. schavuit, 5. slede, 6. zuster. 7. achting. 8. bijwoord. 9. halsgordel van een paard, 10. voegwoord. 11. badplaats in Frankrijk, 12. druipnat. 15. sporeplant, 19. stad in Duitsland. 21. plaats in Drente, 24. bekende afkorting, 25. witte mieren, 26. land in Europa. 27. titel (afk). 29. scheik. element iafk), 30. onbekende, 32. plaats in Utrecht, 34. niet dezelfde, 35. Nederl. schilder, 37. waterdiepte, 40. brij. 44. plaats in Gelderl.. 45. wezenlijk, 47. erwtensoep. 49. plaats in Gelderland. 51. kalm en ongestoord, 52. maanstand, 53. brandkraan (afk). 54. plaats in N. Brab., 56. paardekracht (afk), 58. oude inhoudsmaat (afk). 60. jongensnaam. 61. afgelegen. 63. einde, 66. soort. 67. plaats in Gelderland. 71. volgens andere (afk). 72. slede, 73. voegwoord. 75. aardrijkskundige aanduiding (afk). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. mankement - specht. 2. Uden - Turnhout - Eli, 3. lege - ui - eventueel. 4. Hl - Elden - eo - stil - eb, 5. ea - ne - end - netel - cru, 6. ia - te - teil kano - hor. 7. mr - im - op - eo- sparang. 8. Veendam - at - Herman. 9. Agnes - Nede - ore - one. 10. rad - sen - nor - ratiné. 11. ia - end - cl - nes - vader. 12. altaar - eis - te - pets, 13. ba - rand - es - polo - mal. 14. Eli - - se - grijs - era. 15. Leo - tent. deens - rag. Vertikaal: 1. Mulheim - varia bel. 2. adelaar - egaal - ale. 3. negentiende - trio. 4. knel - Eemnes - naast, 5. etude - tod - Sedan - te, 6. mui - ene - Pannerden, 7. eren - Diemen - leest. 8. nn - Venlo - adonis - ed. 9. Theo - ekster - esp - ge. 10. Son - Staphorst - ore, 11. Putten- ae - ravelijn, 12. etui - lor - re - tap - Oss. 13. ceel - Cham - oi - Demer, 14. Hl - eer - Onan. - net - ara, 15. Tilburg - neerslag. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker- Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het allemaal nu je weer een week of veertien dagen naar school bent geweest? s het allemaal wel meegevallen? Wat moeten we weer in het gareel lopen. Op tijd opstaan, eten, naar school gaan en ga zomaar door. Zijn we nog een beetje bruin geworden? De laatste weken waren erg mooi hoor! Tante Jos heeft tenminste ook nog heerlijk gezwommen in de grote zee. Het water was lekker en de zon sche enzo fijn! Ik zag meisjes en jongens grote fjorden en kastelen maken. Oef. wat hadden zij het druk en wat moesten ze hard werken om het alle maal klaar te krijgen. Maar het was prachtig Hebben jullie nog iets moois van het zand gemaakt? Een olifant of een paard. Dat gaat prachtig! Probeer het maar eens. Ja en nu gaan we allemaal héél goed ons best doen. Allicht krijgt de één een mooier cijfer dan de ander, maar dat is niet erg. Als we maar ons best doen dat is de hoofdzaak. Vergeten we niet onze geboortedatum in de brief te schrij ven? Goed opletten hoor! Voor we verder gaan, kij ken we eerst eens naar de op lossing van de puzzel. Hier komt ze: een ei. hart. kubus, vrucht, boomblad, hondekop. damesschoen en een vogel De hoofdprijs gaat naar Hanneke de Leeuw van Wee- nen, Zuidland. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Gerdien van Langevelde, Goes en Rita Roest, Piershil. Lang zullen ze leven!!!!! Plonie van Aken, Wim Fon- teine, Ina Herwig, Ingrid v. d. Berg, Maarten Leune en Joke van der Wal van harte gefeli citeerd met jullei verjaardag van de nichten en neven. We gaan nu de brieven beant- Prachtig dat jij zo heerlijk van de vakantie hebt genoten Nico de Laat Piershil. Heb je nog eek hoorntjes gezien? Is de vlieger nu stuk? Nee toch? Allemensen wat heb jij veel speldjes gespaard. Zou jij ook wel zo'n hondje willen hebben? Wat zal jij deftig zijn in zo'n voetbalpak? Bedankt voor je gedicht hoor. Jij boft maar dat je zoveel bent uitgeweest Miny de Laat Piers hil Wat zal jij nu goed je best kunnen doen. Hoe vond je het in Friesland? Geweldig zo'n lange treinreis Wat heb jij veel gezien. Gaat het goed op school Hoe vond jij het in de grote stad Amsterdam All van Langevelde, Ones? Leuk dat je ook nog naar de Cineac bent geweest. Heb je grote vliegtuigen gezien? Wat von den oma en opa het wel fijn dat jullie bij hen kwamen logeren. Dat wordt over veertien dagen een gewichtige zaterdag. Veel sterkte hoor Wat heb jij de brief mooi ge maakt Addle van Langevelde. I Goes. Geweldig dat jullie in dat I treintje hebben gezeten. Waren 't grote vliegtuigen? Jij hebt veel gezien hoor! Leuk dat Willemien ook nog bij jou aan het logeren is geweest. Heb jij al diploma ge- Jij maakte de brief ook al zo mooi Gerdien van Langevelde Goes. Heb jij weieens een tochtje met een schokker op zee gemaakt? Tante Jos wel hoor! Enig was dat C»QSCWÏCgCW»a*3HaK8aH»<3SOK®aiOK«C8^^ .JU» Meisjes en jon gens. we hebben hier een gemakke lijke pxizzel. Echt één voor na de va- We behoeve ons helemaal niet in te spanne)' want het gaat al lemaal vanzelf. Jullie moeteii alle hokjes met een stip een mooi kleurtje geven Wat komt er dar te voorschijn? Ik weet het hoor' Goed opletten. De oplossing moeten we inzenden vóór dinsdag 31 augus tus. Waren er veel kazen op de Alk- maarse markt? Wat heeft mamma jullie verwend. Hoe vindt Frans het op de grote school Waarom schreef jij niets Arle van Leeuwen, Nieuwerkerk aan de IJssel? Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief hoor Wat zal jij bruin geworden zijn Hanneke de Leeuw van Weenen, Zuidland. 'k Geloof best dat mamma het niet zo lekker vond hoor! Heb jij niet meegedaan aan de zandbouwwedstrijd? Mmmm. wat hebben jullie gesmuld van de pannekoeken. Heb je veel pret gehad met je nichtje? Oude men sen moet je nooit uitlachen Wat heb jij genoten op de boerderij Rlny de Looff Rotter dam. Geweldig dat je zoveel ha zen en konijnen hebt gezien. Had je de fiets meegenomen? Wanneer moet jij weer naar school Nou en of het leuk is op de pier in Scheveningen Klazlena Meljerlng, Gorlnehem. Heb je de lange Jan uit Middelburg nog ho ren spelen in Madurodam? Prach tig dat jullie de eerste prijs be haalden. Hoeveel kilometers moest je lopen? Geen last van blaren gehad. Wat heb jij veel gezien in Ma durodam Corrle Meyering Gorln ehem. Nou en of er mooie boten zijn. Fijn dat de foto's zo goed gelukt zijn. Is jouw kleine zus ook meegeweest? Ga jij ook op de wandelclub Wist jij werkelijk niets te schrijven Kees Molengraag. Zuid land? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief hoor Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Bert Monte- ban, Rotterdam? Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Wil jij een neefje worden? Hoe heet jouw vriend? Wanneer ben jij jarig. Ben je weer beter Lydla Neute boom. Rotterdam? Wat heb je al lemaal in Jeugdland gemaakt? Heerlijk dat jullie zoveel pret heb ben gehad in Scheveningen Zwem jij veel. Heb je helemaal geen tijd om een briefje te schrijven Alie van Nieuwenhulzen, Blaakscdljk? Vol gende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Schrijf je dan als je letter aan de beurt is Ik heb jouw poëziealbum ont vangen Janny Nobel Meerkerk.. Ik zal er zo gauw mogelijk een versje in schrijven hoor! Tante Jos is nog niet met vakantie ge weest. Dat komt nog. Jij hebt wel genoten in de vakantie. Heb je nog dikwijls gezwommen? Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Anne Oomen. Rijswijk (N.Br.). Volgende keer schrijf je toch een lange brief Jij bent maar een echte boffert dat je een fiets hebt gekregen Dlte Oosterom Moordrecht. Heb je er al veel op gereden? Hoe gaat het op school? Is het alle maal wel meegevallen? Jouw tante heeft je maar erg verwend hoor! Prachtig al die bloemen Wil jij een nichtje worden Jan- nie Oostcrwijk Kinderdijk? Je schrijft er niets over. Jij boft maar dat je zo dichtbij een grote speeltuin woont. Ga je er dikwijls heen? Wanneer ben jij jarig en in welke klas zit jij Allemensen wat heeft jouw broer een „heleboel" kanaries Teus Oosterwijk Kinderdijk. Zin gen ze allemaal? Jammer dat er één is doodgegaan. Liggen er veel jachten in de haven? Fijn dat je zo dikwijls kan gaan zwem- Wat ben Jij een echte boffert dat je zolang met vakantie bent geweest Olphacrt den Otter Rot terdam. Wat zal Jij bruin gewor den zijn. Heb je geen last met het verbranden? Nee, ik heb de „knallen" van het vuurwerk niet gehoord hoor! Was het zo mooi? Is jouw broer nu weer beter Natuurlijk mag jij blijven schrijven Marja den Ouden Rot terdam. Er zijn meisjes die in de tweede klas zitten en ook schrij ven hoor! Wat wordt jouw kleine neef al groot. Heb je nog met hem gewandeld in de vakantie Jammer dat jij niets schreef Linda Oudijk Moerkapelle. Vol gende keer beter hoor.. Natuurlijk vind jij vakantie veel fijner dan het naar school gaan Hetty Post Glessenburg. Maar dat mag hoor! Als je al tijd vakantie had en je mocht maar een paar weken naar school in een jaar dan vond je natuurlijk het naar school gaan veel fijner. Heb je veel gezwommen in de vakantie? Wanneer ben jij ja rig... Heerlijk dat jij bij oma en opa aan het logeren bent geweest Klaske Punter Rlen (Friesland). Wat waren zij wel blij dat ze jou weer zagen. Heb je het naar je zin gehad? Er is veel te zien in zo'n grote stad^ hoor! Moet jij al- Hartelijk bedankt voor je mooie kaart Ilona Raams Almkerk. Heb je lang in Oudewater gelogeerd? Het is een mooi plaatsje hoor. Waarom schreef jij niets Nella Rietveld Krimpen aan de Lek. Volgende keer krijg ik een lange brief Geweldig dat jij zoveel hebt verdiend in de vakantie Rita Roest Piershil. Wat heeft jouw pop een lange bruidsjurk. Heb je hem zelf gemaakt? Grappig van die apen. Heb je ze nog zien Waarom schreef jij niets Wllma Ros Maassluis? Volgende keer krijg ik toch wel een lange brief? Wil jij een nichtje worden.. Schrijf jij voortaan als je iet ter aan de beurt is Peter Rosber gen Rotterdam? Goed opletten hoor' Wat heb jij kunnen genie ten Ln de vakantie. Heb je veel vis gevangen? Waar heb je ge kampeerd. Fijn dat jij zo genoten hebt in Doorn. Johan Rottier, Ridderkerk Was het wel mooi weer? Hoe vind jij het in de tweede klas? Jij kan toch goed schrijven? Vol gende keer krijg ik een brief? Je zult ens zien hoe goed het Wat heb jij in het circus ge noten Anja van der Meer. Voor hout Griezelig hoor dat die leeuw zo grimmig deed. Ben jij niet aan het logeren geweest? Is de poes het al gewend in zijn nieuwe huis? Allemensen wat heb jij al veel postzegels en speldjes gespaard. Is het naar school gaan wel mee gevallen Bea van Muyden, Bur gerveen? Heerlijk dat je nu zwem les krijgt. Was het groot feest toen oma jarig was? Is ze fijn ver wend? Jij hebt de brief erg mooi "emaakt hoor.. Hartelijk bedankt voor je mooie door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (Vervolg) „O, gelukkig, daar zit je!" zijn eerste uitroep, naar wijzende. „Ik was al bang, dat de veldwachter je weer opgepikt had. Maar je hoeft niet bang meer te zijn, hoor, Grootmoeder heeft een briefje aan de veld wachter geschreven en Berend L er al mee weg." „O, en vader is er ook al naai toe geweest!" riepen de kinderen tegelijk.^ „Als hij het nu nog niet Dik vond het maar wat fijn. Want eerst was hij nog wel bang geweest, dat de veldwachter hem weer zou komen halen. Nu wa: er heus geen kans meer op. Boudewijn liet een paar steen tjes in de emmer plonsen: „Ik wou maar, dat hij de echte gepakt had, inplaats van Dik, dan had ik mijn fiets misschien ook terug gehad. Nu moet ik het maar steeds zonder doen, 't i: wat lek'-ers. hoor". „Nou", dacht Hen, „Stel je voor, dat het de zijne eens was, maar die stond gelukkig nog veilig in het schuurtje." „Zullen we nog eens naar het kamp?" vroeg Boudewijn, toen de jongens aan het opruimen waren. „We zijn er gister ook al niet geweest, en ze zouden daag toch weggaan." Ja, dat was waar ook. Door die inbreker hadden ze heel de kampjongens vergeten. schreeuw al hoorden, dat de jongens nog „thuis" waren. „Ha, kijk eens!" riep Hen, toen ze op het open terrein kwamen, „het lijkt wel schoonmaak!" Het was ook een komiek ge zicht. Al de jongens waren bezig hun dekens uit te kloppen, en ze hielden een soort wedstrijd, wie er het meeste lawaai mee kon maken. Het was maar goed, dat de moeders zo ver weg waren. Die hadden vast wel bedenkelijk ge keken, dat de jongens er zo wild mee omsprongen. „Gaan juUie al weg?" vroeg Hen aan een jongen, die het dichtst bij hem stond. „Ja, vanmiddag. We gaan weer helemaal op de fiets. En vanmorgen hebben we ook al zo'n fijne tocht gemaakt." „Dan zijn jullie zeker wel vroeg op geweest?" „Nou joh, om vijf uur al. We wilden de zon op zien komen, maar eer we goed en wel op de het natuurlijk al (Volgende week verder) kaart Antjc Nell Wassenaar zal jij bruin geworden zijn! Prach tig dat je al aan het voorpand bezig bent. Jij hebt nog heerlijk een week vakantie Wat een boffert ben jij om lang met vakantie op Texel zijn. Johan Pijl Den Hnag. Ben je lekker bruin geworden? Heb je veel mooie vogels gezien? Prach tig al die schepen. Leuk dat jij nog een zeester hebt gevangen. Heerlijk dat je in de duinen zo fijn hebt kunnen vliegeren Fijn dat ik nog een mooie kaart van jou kreeg Margriet Rietveld. Den Hang. Hartelijk bedankt. Heb je een fijne vakantie gehad? En nu maar weer met frisse moed beginnen. Allemaal hartelijk ge groet hoor. Wat ben jij verschrikkelijk ver wend op je verjaardag Ada Rid der. De Lier. Jij bent een echte boffert met zo'n mooie nieuwe fiets. Rijdt hij fijn? Leuk al die spelletjes. Voor jou zijn het echte feestweken. Heb je nog mooie slingers voor pappa gemaakt? Moet jij^nog naar het druiven- Hoe gaat het nu met jou. Au tootje Roos, Den Haag? Ben je alweer thuis uit het ziekenhuis? Prachtig dat jullie zo'n fijn huis hebben gekregen. Wat zal je nu fijn kunnen spelen in de tuin. Heeft Thea het leuk gehad in Elspeet.. Wat heb jij genoten in de sprookjestuin Ha unie van Rumpt Den Haag. Geweldig zo'n „hele hoge" glijbaan. Ben je er dikwijls van afgegleden? Heerlijk dat jij nu zwemles krijgt. Gaat het al een beetje? Wanneer moet je di ploma zwemmen Nu komen nog wat nagekomen brieven. Prachtig dat jij drie weken in Duitsland aan het kamperen bent geweest. Nellie de Leeuw den Router Ylaardingen. Wat heb jij kunnen genieten. Was het mooi weer? Wat heb je allemaal op de handenarbeidles gemaakt? Krijg jij geen handwerken op school Fijn dat jij zo hebt genoten in Hellendoorn Nellie Loeve, Goude rak. Heb je veel pret gemaakt met je nichtje? Grappig dat de eekhoorntjes zomaar uit je hand aten in het Kralingsebos. Leuk dat het spel zo goed van pas kwam Geweldig dat jullie allemaal de 15 kilometer hebben gelopen Hanny Oranje, Rotterdam. Leuk dat jullie zo werden binnenge haald Heb jij al eens diploma gezwommen? Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt Natuurlijk mag jij een nichtje worden Mlekc Piuggc Den Haag. Hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Fijn dat pappa al zo gauw naar huis komt Wat zal hij blij zijn als hij jullie ziet. Is hij lang weggeweest? Mag jij je kleine broer weieens helpen? Mmm. wat heb jij van het Lek kers gesmuld Jouw brief kwam nog net op het nippertje binnen Willie Ros Sprang—Capelle. Prachtig dat jul lie zo'n mooi nieuw zwembad heb ben gekregen Je moet het maar gauw gaan leren hoor! Wat zal dat vandaag een fijne dag zijn. Geweldig zo'n puzzelrit in de bos- Mclsjcs cn jongens de brieven bus is helemaal leeg Zorgen Jul lie weer voor een volle? De let ters S tm. Z zijn aan de beurt. Dag hoor, veel sterkte op school en tot de volgende keer. (O*

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16