Tros vroeg nog geen zendmachtiging aan VPRO oecumenische kritiek, KRO Europees journaal Vakantieoord voor ouders met Brick Bradford Nieuwe dingen in de ether Cadeaus voor 25.000ste lid Senmoet DONDERDAG 26 AUGUSTUS 196." ETHERGOlVEN-ETHER00t.VEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOI.VEN fTHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN- Tv-reportages van koninklijk bezoek aan de West (Van c radio- en tv-redactie) BUSSUM He NTS-journaal zal In de periode van 24 september tot 15 oktober a.s. dagelijks korte reporta ges uitzenden van het bezoek dat ko ningin Juliana en Prins Bernhard dan aan de West brengen. Evenals dat destijds bij het konink lijk bezoek aan Mexico het geval was, zullen de verslagen niet alleen betrekking hebben op de officiële ge beurtenissen van de dag. maar ook een zo goed mogelijke indruk van land en volk in Suriname en op de Antillen geven. De journaal-redacteuren Pim Reyn- tjes en Jan Gerritsen maken de reis van Koningin en Prins daartoe mee en zij zijn vergezeld van de camera- lieden Fred Romeyn en Ton Buné. Commentaar Indringend Henk Mochel heeft in het vraag gesprek, dat we met hem hadden over zijn documentaire „Begraven of cremeren", die gisteravond in het NCRV-televisieprogramma uitging, iets te veel gezegd: de informatie bleef wel lange tijd objectief maar liet aan het slot toch een duidelijke conclusie zien, namelijk de wens tot gelijkstel ling van beide vormen van lijkbezor ging met een kennelijke tendens naar de crematie. De documentaire was overigens zeer interessant en gaf vol doende inzicht bij dikwijls treffende beelden door uitstekend camerawerk verkregen. De korte indringende beschouwing .welke ds. Van den Bosch op de film liet aansluiten, had men er zeker niet b'i kunnen missen. Aan de bedoeling, de kijker stof tot nadenken en eigen gesorekken te verschaffen, is ruim voldaan. Men moest, toen de documentaire begon, onverwachts kiezen tussen het kijken hiernaar of het (bij de VARA op Nederland 2) volgen van een in gelast gefilmd interview dat Ameri kaanse verslaggevers hadden met de burgemeester van Los Angeles over de rassenonlusten in zijn stad en de houding van de politie. De burge meester wist zich snel te verdedigen tegen alles, wat hem aan kritiek werd voorgehouden en het ging in dat ge sprek nietzachtzinnig toe. Onder rpeer zei de burgemeester, dat de komst van dominee King onnodig was HILVERSUM Hoewel offi cieel pas op 1 oktober het nieuwe seizoen voor radio en televisie be gint, zullen enkele omroepen reeds vóór die datum nieuwe pro gramma-onderdelen invoeren. De VPRO-radio is hiertoe min of meer gedwongen door het verlie zen van een medewerker en her verdeling van zendtijd ten bate van die voor politieke partijen, de KRO neemt deel aan de driemaan delijkse verschijning van een Europees televisiejournaal dat op 30 augustus begint en de NCRV start direct na de zomervakantie met een nieuwe hoorspelserie voor de jeugd. Aangezien de heer J. Folkertsma met ingang van 1 september a.s. de VPRO verlaat om hoofd van de nieuwsdienst bij de Wereldomroep te worden, vervalt in de radioprogram- van de VPRO de door hem zeer persoonlijk geleide rubriek „Kiosk" on vrijdag 5.50 tot 6 uur, Hilversum II. Deze zendtijd zal nu worden opge vuld met actualiteiten en commenta- De tiid welke tot nu toe hiervoor werd gebruikt, vrijdagavond van 6.20 6.30 uur, is door de regering geweest en de moeilijkheden alleen maar een opzienbarend cachet heeft gegeven. Dat twee meisjes van veer tien jaar geboeid werden weggevoerd, was volgens dit hoofd van de politie alleen maar bescherming geweest: .om te voorkomen dat ze uit de auto vielen werden ze vastgemaakt". De NCRV had voorts nog een aar dige reportage van Hootenanny op de Gorinchemse markt en de VARA ver toonde een speelfilm, waarin alle mo gelijke gevaren van de jungle zich in twee dagen tijds voordeden en werden verslagen. De goeden werden gered griezelen op (Van onze radio- en televisie redactie) AMSTERDAM „Juist een week nadat wij in Weesp ons 10.000ste lid konden verwelkomen hebben we hier in Amsterdam het 25.000ste kunnen noteren. Eerlijk gezegd hebben we er dagelijks zoveel in te boeken, dat we niet op de kop af hebben geteld, maar uit het pak aanmeldingen dat ons in aantal de 25.000 deed overschrijden een kaart getrokken en die kwam van de heer L. de Vries uit de Van Wou- straat", verte'de gistermiddag in het kantoor van de TROS adviseur mr. J. M. Landré. „Neen. we hebben onze aanvraag om een zendmachtiging nog niet in zee, want we hebben reden om aan te nemen dat er enkele koninklijke besluiten m de maak zijn die de minister zullen mach tigen vergunningen uit te geven. Die zullen eerst de ministerraad moeten passeren als alle ministers van vakantie terug zijn. We hebben nu natuurlijk het vereiste minimum aantal voor een radio- en een televisieconcessie, maar hierop zouden wij kunnen worden afgescheept met een voorlopige vergunning voor een uurtje zendtijd. Als wij nog even wach ten tot misschien die koninklijke beslui ten van kracht zijn geworden hebben we wellicht 40.000 leden en mogelijk krhgen we dan meer zendtijd, omdat we zo snel groeien. De stand van vandaag is alweer 27.566". Maar er is ook nog een tweede reden, waarom de TROS nog niet officieel naar buiten kan treden: het bestuur van vijf leden is nog niet voltallig. Men wacht op iemand, die a.s. zaterdag pas van vakan tie terugkomt en dan hopelijk direct be stuurslid wil worden. Hoelang de TROS zal wachten met het aanvraeen van een concessie? Dat be paalt mr. H. J. Minderen uit Den Haag. die nu als enig bestuurslid optreedt. Ook hij was bij de persconferentie welke gis teren werd gehouden. „Niet langer dan een week of drie hoogstens, laten we zeggen als er op 15 september niets is veranderd dan vragen wij tóch aan. want we hopen op 15 oktober in de ether te kunnen komen en we hebben toch een paar weken voorbereiding nodig", aldus de heer Minderop. „Neen. wij maken nu nog geen programma's vooraf, dat kun nen we niet. We weten niet hoeveel zend tijd we kriigen en we zouden alleen maar met filmopnamen kunnen werken en dat is heel erg kostbaar". Op de vraag of de TROS al een pro grammastaf heeft, werd ontkennend ge antwoord: „Neen. maar we hebben wel contacten. We weten mensen, die zó naar or.s toe kunnen stappen. Maar kopen beslist geen medewerkers var omroeporganisaties weg". Voorzichtig liet de heer Minderop doorschemeren, dat er ook nog free lance krachten zijn. Maar op de directe vraag of de TROS helemaal niet het oog heeft op vaste medewer kers van enige omroep werd een ont wijkend antwoord gegeven. Intussen was de heer L. de Vries met zijn echtgenote, als 25.000ste ingeschre- van TROS-lid, ook aanwezig. Hij werd vereerd met een werp-hengel. Ik ben altijd een vurig REM-bewon- deraar geweest", zegt de heer De Vries, ,.dèt waren tenminste programma's! Die omroepverenigingen schotelen je maar een visie voor en dat deed de REM niet. Dat zal de TROS ook niet doen en dat moeten we juist hebben!" Om de blijdschap over het 25.000ste lid te tonen wilde de TROS ook een be langrijker gebaar maken, namelijk een Amsterdammer geluk brengen. Via het Leger des Heils had men geïnformeerd naar een eenzame bejaarde die een televisietoestel goed zou kunnen gebruc- en daarom ging het nu in optocht de heer J. Blokland in de Van Holendrechtstraat om hem het toestel aan te bieden. De heer Blokland nam het allemaal nogal kalm op. zei dat hy het fantastisch vond. maar dat hij liever i staat zou zijn geweest zelf een toestel s kopen. Met de verrassing was hij blij: De TROS is zó (duim omhoog), maar er 5 maar één Leger des Heils!". verklaar de hij, terwijl zijn hondje zenuwachtig het grote gezelschap de deur uitblafte. gevorderd als zendtijd voor de Com munistische Partij Nederland, en wel met ingang van 3 september a.s. De politieke partijen zullen bij toer beurt per seizoen van zendtijd len. De VPRO juicht deze overheids regeling niet toe. Liever zag hij eer wekelijkse afwisseling voor de luiste- Door deze nieuwe regeling moet ook de actualiteitenrubriek welke de VPRO op dit tijdstip uitzond, wijken. Deze gaat nu terug naar zijn vroe gere plaats op de donderdagmiddag van 5.50 tot 6 uur Hilversum I. Het korte commentaar dat ds. Kater op donderdagep in het lunchuur uit spreekt. zal op veler verzoek een week later in aansluiting op het nieuws van 6 uur worden herhaald. OOK „ANDEREN" Een nieuwe rubriek van de VPRO wordt op vrijdag (6.50 tot 7 uur) „Naar onze mening". Hierin zullen commentaren en zo nodig ook kritie ken worden gegeven op verschijnse len van betekenis op geestelijk, maat schappelijk en cultureel terrein, wel ke onder het hoofd „geestelijke door braak" gerangschikt kunnen worden. Er zullen aan deze rubriek ook deskundigen „uit andere kring" me dewerken. aldus de VPRO. Met name worden drie r.k. prominenten ge noemd: rector D Coppes. pater P. Wesseling en de dichter Gabriël Smit. De aflevering van 3 september (de eerste dus) zal direct „een heet hang ijzer" aanvatten, nl. de keuze van een school met uitgesproken richting voor de kinderen. Het is de bedoeling, dat de luisteraars ook zelf aan het naden ken worden gezet. PANORAMA De eerste aflevering van het tele visiejournaal .„Europees panorama" zal op maandag 30 augustus te zien zijn op Ned. 2. Het wordt samenge steld door de redacties van actuali teitenrubrieken van zes Europese tv- stations, t.w. BBC (Engeland), RAT (Italië), SSR (Zwitserland), ORTF de slechten vonden een akelige- (Frankrijk^, RTB (Franstalig België heel en ZDF (West-Duitsland), welke re- t dacties op Europees niveau samen werken. De KRO heeft middels de redactie van Brandpunt aansluiting gezocht bij deze groep van zes. Beurt om beurt zullen de diverse actualiteitenredacties bijdragen voor dit Europese journaal verzorgen maar met dien verstande, dat zij nooit iets over eigen land mogen maken. Oo deze wijze richt men steeds ais bui tenstaander de blik op een bepaald onderwerp. Zo zal in de eerste aflevering dc ORFT de aandacht vestigen op de pauselijke garde in Italië, de RTB op het Franse vreemdelingenlegioen en de CIOEN en de SSR op de activiteiten in Wales. Brandpunt komt zelf in deze eerste aflevering nog niet tevoorschijn me 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televl- :ier. NTS: 20.35 Hoc maakt u het?: F 27. eportage. AVRO: 21.00 De sleutel. TV-film dl. 1). SOC: 22.20 Uitzending Socutera: sporttoto. NTS' 22 25-22 30 Journaal Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Patrouillewagen 54, TV- film: 20.26 De oude Draaldoos: 21.00 Beppie. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 8.35 uur herhaling in verkorte vorm van de bouw van de Fokker F27, Friendship 9 uur eerste deel van een nieuw Durbridge-mysterie „De sleutel" Ned. 2 VPRO 8.01 uur nieuwe grappen van de agenten die Patrouillewagen 54 be- 8.26 uur films van Fritz Lang uit de tijd van de stomme film, in De oude draaidoos. 9 uur herhaling van de succesvolle documentaire „Beppie", het leven van een tienjarig Amsterdams meisje. 9.37 uur atelierhezoek bij de schilder Berserik. VANAVOND TE HOREN Uil vei i I NCRV 8 uur voor het programma Zomermozaïek o.m. naar het christe lijk vakantiecentrum in Sondel, Gaasterland, met veel mu ziek en zang, een praatje en een gegrabbeld plaatje, plus de wedstrijd voor iedereen. 10 uur concerteert Anton Heiier op het orgel van de Amstelveense Carmelkerk. 10.40 uur dagsluiting in Sondel en 11.05 uur platennieuws. Hikers 8.05 i II AVRO klassieke en moderne werken orden gespeeld door het Om roeporkest o.l.v. Hugo Rignold. Stereofonische uitzending, waaraan verder meewerken de alt Catharina Hessels en het Omroepkoor. 9.55 uur muziek door het Cosmopolitainorkest en 11.05 uur nieuwe platen, stereofonisch uitgezonden. een reportage, maar zal in de toe komst. naar de KRO meedeelt, inten sief gaan meewerken aan dit Europees Panorama. DE FIETS Jaap ter Haar schreef voor d' NCRV een nieuw jeugdhoorspel in tien delen, dat op woensdag 1 sep tember direct na uitzending van Jeugdland met een eerste aflevering van start gaat. Titel van het spel is „De fiets" er inhoud: de directeur van een fietsen- fabriek wil bij het jubileum van zijn zaak een boek uitgeven en dat moet het verhaal bevatten van een bepaal de fiets, die tien jaar geleden door de fabriek werd afgeleverd. Een jongeman wordt er op uitge stuurd om na te gaan wat het rijwiel in die jaren allemaal heeft beleefd. Die speurtocht voert hem kris kras door Nederland, en verder naar Frankrijk, Denemarken en Zwitser land. want ook daar reed de fiets rond. 'T&Aétic/' HUversum 1. 402 m. NCRV: 19.00 Nieuws n weerpraatje; 19.10 Radiokrant: 19.30 Man- ienkoor. met orgelbegeleiding (gr geeste lijke liederen; 19.45 Moderne orkestmuziek igf 20.00 Zomermozagek: gevarieerd pro gramma: 22.00 Haarlemse orgelmaand 1965: kerkorgelconcert: klassieke muziek; 22.30 Nieuws en SOS-berichten: 22.40 Avondslui ting; 23.00 Boekbespreking: 23 05 Platen- nieuws: 23.45 Grammofoonmuziek: 23.55-24.00 Hilversum II. 298 m. AVRO 18.00 Nieuws: 18.15 Actualiteiten; 18.25 Mannenwerk: licht programma; 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Om- :porkest en koor met zangsoliste: klassieke 23.55-24.00 Nieuws. ■nofoonniu?iek en her <9.d0 Weeroverzicht): 9.35 Waterstanden: 9.40 Voor de jeugd; 10.00 li de platcnsoos: verzoekprogramma voo oudere luisteraars: (10.30 Weeroverzicht) 11.00 Voor de zieken: 11.40 Licht instrumen taal ensemble (opn.). 12.00 Angelus; 12.27 Mededelli i tuinbouw: 12 30 Nieuw of grammofoonmuzlel 15 10 Pianorecital: 15.30 Klassieke grami de j< mofoonmuziek: Lichte grammofoonmuziek: Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, Dchtendgymnastiek en socialistisch strijdlied: 7 20 Lichte grammofoonmi I.OiTnVuws; 8.10 ).00 Te land en programma voor weg- en waterweggebrui ker; VPRO: 9 40 Morgenwijding, VARA: Lichte grammofoonmuziek; 11.00 n%. 11.02 Voor de kleuters; 11.15 Vrij entree, cabaret, (herhaling van 4 april 19651; II.40 Stereo: Lichte orkestmuziek en zang (gr 12.00 Licht orgelspel: 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Amster damse politiekapel: 12 55 Actualiteiten. AVRO: 13.00 Nieuws: 13.10 Actualiteiten en grammofoonmuziek: 13.25 Beursberichten: 13.30 Schakeringen, een reeks progn 16.45 Nieuwsdien- 17.50 Kiosk: bespreking „Brand!" schreeuwde Blekkie weer. .Bosbrand. Daar! Vlak voor ons!" De postbode bleef een ogenblik beslui teloos staan en Josje was zelfs heel even bang dat de man hem en Blekkie te lijf zou gaan. Maar dan keerde hij zich opnieuw met een schichtige beweging om i holde naar zijn fiets. „Sla jij het vuur uit!" zei Blekkie lastig tegen zijn vriend. „Dan ga ik de postbode achterna!" .Vooruit nu maar", herhaalde Blekkie beetje ongeduldig. „De vlammen worden al groter." Josje rukte een grote tak van boom en begon daarmee op de vlam metjes te slaan. Wat een geluk, dat ze er zo vlug bij waren, dacht hij. Hij beukte op de brandende takjes en zag tot zijn grote opluchting dat de vlammen begon nen te doven. Dan keek hij om zich heen om te zien waar Blekkie gebleven was. Tussen de stammen door zag hij zijn vriend over het bospaadje rennen, achter de uit alle macht trappende postbode aan. Het was een tamelijk hobbelig paad je, af en toe liep er een boomwortel over en de postbode kon dan ook lang niet zo hard vooruitkomen als hij wel zou heb ben gewild. En Blekkie sneed elke bocht die het paadje maakte af door tussen de ernaast staande bomen door te schieten, zodat de afstanden die hem van de brandstichter scheidde snel minder werd. „Maak dat je weg komt. jongen!" schreeuwde de postbode, benauwd ach terom kijkend. „Vooruit, verdwijn, of ik zal je Maar Blekkie liet zich niet van de wijs brengen. Hij was de fiets tot op enkele meters genaderd. Hij verhaastte zijn snelheid nog iets en greep dan met beide handen de bagagedrager beet „Laat los die fiets!" schreeuwde de postbode. „Laat los, zeg ik je!" En hij strekte plotseling zijn been naar achteren, met de bedoeling Blekkie tegen zijn hand te trappen. Derde doel voor „Van Harte" (Van onze radio- en tv-redactie) ken wanneer er geen gelegenheid is om eens even op te ademen en uit de dagelijkse sleur te geraken, is veel minder bekend. Hoe fijn is het niet, eens echt met vakantie te gaan. Ouders, die een zwakzinnig kind bezitten, een zo ex tra zware zorg bij de normale die iedereen in meer of mindere mate torst, hebben dat in het bijzonder no dig. Tot deze overtuiging kwam ook me vrouw G. J. de Riet uit Hengelo, die via haar werk aan een BLO-school veel contact heeft met ouders van zwakzinnige kinderen. In hotels, vakantiehuizen enz. zijn deze gezinnen in het algemeen geen graag geziene gasten. Op campings worden de kinderen die natuurlijk aanpassingsmoeilijkheden hebben, vaak door niet beter wetende leeftijd genootjes geplaagd of door hun wilde spel angstig gemaakt. Ook verder zijn er weinig reële vakantiemogelijkhe- HILVERSUM Henk van Stipriaan trekt op maandag 30 augustus tussen kwart over zes en half acht weer aan de bel bij de radioluisteraars. In zijn succesvol programma „Van Harte" wordt dan opnieuw „een heleboel geld" gevraagd en wel voor een bij zonder aan te bevelen doel: het stich ten van een vakantie-oord voor ouders met een zwakzinnig kind. Ervaren hebbende, hoe warm de Nederlandse harten kloppen voor de genen die in nood zijn, zal Henk van Stipriaan alleen maar de aandacht vestigen op een probleem dat ieder een eigenlijk wel moest kennen, maar waarbij niemand stilstaat. Nie mand dan zij, die er direct mee heb ben te maken. Hoe de zorgen liggen in een gezin met een zwakzinnig kind beseft men misschien wel ten naaste bij. Maar dat die zorgen nimmer worden onderbro den en dus blijven deze kinderen met hun onders meestal thuis. Mevrouw De Riet zocht naar een oplossing in gesprekken met vele vooraanstaande personen uit de we reld van de geestelijke volksgezond heid en het resultaat was dat er nu een stichting in oprichting is, die zich ten doel stelt een recreatiecentrum te bouwen waar deze kinderen met hun ouders naartoe kunnen gaan om van enkele dagen ongestoorde rust te kunnen genieten. In deze stichting zullen alle gezind ten vertegenwoordigd zijn. De Fede ratie van landelijke ouderverenigin gen van geestelijk gehandicapte kin deren maakt er deel van uit, evenals representanten van de Soc. Paedago- gische zorg voor zwakzinnigen en en kele medici. Voor de aankoop van grond en de bouw van dit centrum is uiteraard veel geld nodig en daarom doet Van Harte een beroep op het meeleven van de luisteraars. Maar er is nog een tweede: er zal ook een hartekreet uitgaan naar de bouwvakkers, om daadwerkelijk mee te helpen aan de bouw van het cen trum. Alles, geldinzameling en toezegging, moet zich weer afspelen in die ver maarde vijf kwartier, dat de radio uitzending duurt. Henk van Stipriaan heeft weer goede moed. Hij kan zich niet voorstellen, dat men een stich ting met zulk een doel in de kou zal laten staan 97 Je hebt het nu gezien, je weet het nu, zegt Joryt als ze terug zijn op de brink. Jochem Keige heeft nog geen huis in 't Horst; voorlopig blijft hij in Hinberghe en dat bevalt hem eigenlijk beter dan in het dal. Ja, gezien heb ik het, maar of ik het weet? Keige schudt zijn hoofd over de mensen hier. Ze zien eruit of ze nog nooit voluit gelachen hebben. Dat zal wel meevallen als je zo ver kunt geraken dat ze je opnemen als een Horst. Joryt lacht een beetje terwijl hij dat zegt. Hij vraagt zijn opvolger niet mee naar binnen om nog iets te drinken; daarvoor is Keige hem te veel een vreemde. Het werk in de aanplant is weer in volle gang. Ook in het bos zijn de arbeiders bezig met allerlei werkzaamheden, evenals op de akkers. Alleen Joryt heeft niets meer te doen. Hij kan wat zaaien en planten en wieden in zijn eigen tuin en bij „De Rodde". Nadat hij Keige 't Horst heeft laten zien, komt hij daar bijna niet meer. Er is niemand onvriendelijk tegen hem, maar achter zijn rug blijft het toch leven. Niet uit haat of wrok, maar eenvoudig omdat het er is. Hij had ook midden op de brink kunnen gaan staan en uitroepen: zo en zo is he tgeweest. mensen. Ik zat om die en die redenen bij Siewert op de Hidder en mijn dochter heeft over dit en dat gesproken met Bernt Vasse, niet omdat ze iets heeft tegen jullie, maar omdat het in hun gesprek te pas kwam. Omdat Bernt Vasse jullie anders is gaan zien en misschien ook wel een beetje leerde begrijpen. En dat is gekomen door het werk van mijn schoonzoon, die jullie beter kent dan jullie je zelf. Bernt Vasse komt uit een andere wereld dan die waarin jullie sinds mensenheugenis leeft en mijn schoonzoon komt uit een wereld waarvan jullie niets afweet. Dat en nog veel meer had hij kunnen uitroepen om alles wat nog achter zijn rug hokt, te verjagen, maar dan zou iedereen het op zijn wijze hebben begrepen en uitgelegd en hetgeen verjaagd moest worden, zou nog sterker en groter gebleven zijn. Want wat verstaan de mensen van elkander? Eén argeloos woord en het is of de hele wereld gaat branden. Op een avond in „De Rodde" vertelt Joryt over de mulder. Wie hij was en vanwaar hij kwam. Behalve Zweder Thase is er niemand in 't Horst die de naam van de mulder kent. Het was de enige vraag waarop Joryt tijdens zijn verhoor bevestigend antwoordde: Is de naam van de voortvluchtige mulder Siewert Hendrik Wold- ringh? Zo weinig wisten de Horsten van hem dat ze alleen zijn voornaam kenden en toch beschul digden en verachtten zij hem. Over de dode veenboer, die achter de tafel kwam zitten, vertelt Joryt tegen Martine en Andres. En over Wobbe, de manke hond, die door Dries Borne werd doodgeslagen. Op tafel tussen hen in staat een vaas witte floxen. Zo wit dat ze licht uitstralen en het is of de woorden van Joryt er omheen zweven en tussen de witte ronde blaadjes blijven hangen, alsof ze worden opgenomen in dat licht. Over de wis die tussen Nanna's bloemen ge plant werd, vertelt hij. En wat hij heeft gedaan met de bunzingval en de wolfsklem en hoe hij' naar de Hidder ging om het tegen de mulder te zeggen, opdat die ook zijn last zou kunnen weggooien. Van het oogstfeest dat met ketelmu ziek besloten werd. Toen was het wel duidelijk, hoe alles in elkaar zat en beschamend was het ook om mensen, die elkander nauwelijks kennen als kwade beesten tegenover elkander te zien staan. Al die dingen, kinderen, heb ik voor mezetf gehouden en nog veel meer. Want in veertig jaar kan er heel wat gebeuren, ook al wordt daarover met in de kranten geschreven en al komt er geen brigadier om te ondervragen. Maar nu begint al dat weten zwaar te wegen. Tegen jullie kan ik het zeggen, maar niet tegen mijn ondervragers. Siewert was weg, met een nieuwe last op zijn schouders, en Lenter kon er niet mee terug in dit leven komen. Bovendien, de wildeman is toch ook Ante s zoon. Je was zo verwonderd, Martine, toen ik niet in de plaats van Jurre Mensink wilde komen. En ik geloof dat Vasse het tot nu toe ook nog met begrepen heeft. Jullie zult het nu wel begrijpen. En dan is er nog wat.. Ik zou graag bij jullie wonen, daar beneden kan ik niet meer leven. Als ik bij jullie zou mogen wonen... (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9