Over drie jaar bemand ruimtelaboratorium Dit wasmiddel is voor mij no. 1 Zonnesatelliet VS in oceaan gestort Indische verovering in Kasjmir China wil als VN-lid over Vietnam praten Gemeenten vragen voor aardgas te hoge prijs Gemeenten in ruimtenood royaal te hulp komen Jn een donte tij, Drankhandel verzet zieh tegen hogere accijns HIS 196; s DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 GEEN KERNWAPENS AAN BOORD KOSTEN: ANDERHALF MILJARD WASHINGTON De Ver. Sta. ten zullen een bemand ruimte, laboratorium gaan ontwikkelen dat in hoofdzaak bestemd zal z\jn voor militaire doeleinden. Dit laboratorium, dat anderhalf mil jard dollar zal kosten, zal geen kernwapens vervoeren. Op een persconferentie deelde president Johnson gisteren mee, dat ver- moedelyk al in 1968 de eerste onbemande lancering van een vol ledig uitgerust laboratorium kan plaats hebben, later in dat jaar gevolgd door de eerste van vijf vluchten met tweekoppige be manningen. Russen bij lancering VS-satelliet? WASHINGTON President Johnson heeft gisteren op een persconferentie in de Ameri kaanse hoofdstad meegedeeld, dat de Sowjetunie zal worden uitgenodigd een hooggeplaatste wetenschappelijke waarnemer te zenden om aanwezig te zijn hij de lancering van het vol gende Gemini-ruimtevoertuig. De president zei te hopen dat de Russische academie van weten schappen de uitnodiging zou wil len aannemen. Russische regeringskringen hebben al laten doorschemeren, dat er geen belangstelling be staat voor deze uitnodiging. Het nadeel is groter dan het voor deel: ze willen geen Ameri kaanse geleerden uitnodigen voor een tegenbezoek. De Rus sische lanceringen geschieden in Baykanur in Midden-Azië, wel ke plaats voor buitenlanders niet toegankelijk is. Observeren van onderzeeboten verblijven en werken zou ontworpen en gebouwd worden door de Douglas Aircraft Cy, terwijl de General Elec tric Cy de ruimteproeven zal ontwer pen en ontwikkelen. Bij de bouio zal men gebruik maken van de gewijzig de versie van de Gemini-cabine. „Dit ruimte-lab-programma zal ons op de hoogte brengen van wat de mens in de ruimte kan verrichten en ons in staat stellen dat toe te passen op de verdedi ging van ons land", aldus Johnson. ..Wij willen onze overeenkomst nako men om geen wapens voor massale ver nietiging in de ruimte te brengen en wij zullen alle landen, met inbegrip van de Sowjetunie. de hand blijven toesteken voor samenwerking in de opwindende jaren van ruimte-onderzoek, welke wij allen voor ons hebben." De astronauten In het laboratorium zullen kunnen worden belast met aller lei taken als het bevestigen of herstellen van antennes op militaire communicatie, satellieten en hel observeren van onder zeeboten Het project wordt niet in strijd geacht met de resolutie van de Vi Naties over het militaire gebruik v: de ruimte. Deze resolutie, voorgesteld door de VS zelf. verbiedt het in ruimte brengen van wapens voor i sale vernietiging. De eerste bemande vlucht van Manned Orbiting Laboratory, zoals de Amerikanen het ruimtelaboratorium Deense agent wilde dubbelspion ziin KOPENHAGEN De 32-jarige Bent Egeborg is gisteren tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld om dat hij had aangeboden voor Oost- TJuitsland te gaan spioneren. Egeborg, die agent was van de Deense veilig heidsdienst, zei de bedoeling gehad te hebben zijn inlichtingen te gebruiken voor zijn werk bij de Deense dienst en zodoende dubbelspion te worden. Maar nadat hij een reisje naar Oost- Berlijn had gemaakt en daar 1.000 DM als vooruitbetaling had geïncasseerd, werd hij bij zijn terugkeer in Dene marken onmiddellijk gearresteerd. Volgens hem waren de Oostduitsers vooral geïnteresseerd in namen van Deense spionnen en inlichtingen over NAVO-pijpleidingen en munitiedepots in het land. KAAP KENNEDY Een poging van de Amerikanen om voor de derde keer een zogenaamde „zonbespieder' te lanceren is gisteren mislukt. De OSO-3, die de waarnemingen van de twee andere OSO's had moeten voort zetten, is vermoedelijk in de Atlanti sche Oceaan terechtgekomen. Dit doordat de derde trap van de Delta raket te vroeg tot ontbranding kwam. De 281 kilo wegende OSO-3 (Orbi ting Solar Observatory) heeft ongeveer 340 miljoen gulden gekost. Het ruim teobservatorium was uitgerust met instrumenten om negen experimenten uit te voeren. De bedoeling was, de grondigste studie van de zonnestraling te maken, die ooit heeft plaatsgevon den behoeve van de ruimtevaart wilde men tevens komen tot het voorspellen op lange termijn van het optreden van zonnevlammen. Op het ogenblik kunnen zonnevlammen vier dagen van tevoren met ongeveer tach tig procent zekerheid worden voor speld. De twee vorige OSO's werden res pectievelijk in 1962 en in februari van dit jaar gelanceerd. Voor de volledige zonnecyclus van elf jaar stonden in totaal acht lanceringen van „zonbe- spieders" op het programma. Bij het experiment met de Seelab-2 Is vertraging opgetreden. Zoals ge meld zou astronaut Scott Carpenter proberen het dertig dagen onder wa- RAWALPINDI Een Indische strijdmacht van 1000 man, gesteund door artillerie, heeft volgens een offi ciële mededeling in Rawalpindi (Pa kistan) gisteren twee geïsoleerde ver- dedigingsposten in het Pakistaanse deel van Kasjmir onder de voet gelo pen. Dat gebeurde in het gebied van Titwal. De verdedigers moesten na fel verzet vluchten.. Pakistan heeft bij de Indiase waar nemende hoge commissaris in Rawal pindi geprotesteerd tegen de beschie ting door Indiase artillerie van het dorp Awan. Volgens de Pakistaanse regering zijn er twintig doden en verscheidene gewonden gevallen. Eerste minister Kosygin van de Sow jetunie heeft ook aan premier Sjastri van India een brief gezonden. Waar nemers zijn van mening, dat de in houd gelijk is aan die van de brief, die de Pakistaanse regering uit Mos kou heeft ontvangen. De geruchten als zou Kosygin willen bemiddelen in het geschil worden door officiële woordvoerders in Nieuw-Delhi als on juist bestempeld. ter uit te houden, 64 meter diep voor de Californische kust. Dan zou het record van de Fransman Jacques- Yves Costeau (29 dagen) zijn gebro ken. Tevens zou worden geprobeerd van de oceaanbodem af met de Ge- mini-5 in de ruimte contact te krij gen. Of dit doorgaat is nu zeer onze ker. De Sowjetunie heeft met succes de 79ste kunstmaan van het type Kosmos gelanceerd. noemen, zal als volgt in haar werk gaan. Twee astronauten nemen plaats in eer soortgelijke cabine als de Gemini, waar aan het eigenlijke ruimtelab is beves tigd. dat een lengte van dertien metei zal hebben. Dit geheel totaal gewidv 11.340 kilo zal in een baan om de aarde worden gebracht met behulp van een Titan-3c raket. De baan zal een hoek van 65 graden maken met de eve naar, zoals de banen die de Russische ruimtevaartuigen nu al beschrijven. De hoogte zal ongeveer dezelfde zijn als die van de Gemini. Wanneer het tweedelige toestel zich eenmaal in een baan bevindt, zullen de ruimtevaarders zich van de cabine naar de werkplaats begeven. Daar kunnen zij zich van hun ruimtepakken ontdoen De verblijfsduur van het laboratorium, voorlopig vastgesteld op een maand, is nog afhankelijk van de resultaten van de Gemini-vluchten. Wanneer hun tijd om is, keren de astronauten naar de cabine terug, waarna ze het laboratorium afstoten. De terugkeer naar de aarde zal op dezelfde wijze verlopen als die met de Gemini-cabines Aan het MOL- project wordt als sinds december 1963 gewerkt. Persconferentie van Johnson WASHINGTON Op zijn perscon ferentie heeft president Johnson mee gedeeld dat een federale commissie zeer spoedig in Los Angeles zal be ginnen een sociaal programma ten behoeve van de neger wij ken op te stellen. Hij sprak zijn voldoening er over uit dat in negentien dagen tijd 27.000 negers in dertien zuidelijk sta ten als kiezers waren ingeschreven, een bewijs dat de „mensen van goede wil" de nieuwe wet op het stemrecht eerbiedigen. Ten aanzien van Vietnam zei hij dat de bombardementen hadden be antwoord aan de verwachtingen. De kwestie van oorlog of vrede daar was belangrijker dan persoonlijke of par tijkwesties, zei hij naar aanleiding van het verschijnen van een republi keins witboek over Vietnam. Hij hoopte dat de wereld zou begrijpen dat Amerika .naar de vrede streeft en dat Noord-Vietnam door heeft, dat Amerika niet verdeeld is als het er om gaat communistische agressie te gen te gaan. Niet dezelfde mensen laten schrikken PARIJS De Franse minister van defensie, Messmer, heeft in ant woord op protesten tegen het veel vuldig doorbreken van de geluids barrière door straaljagers, geant woord dat hij onmogelijk het vlie gen van supersone vliegtuigen van de Franse luchtmacht boven het vasteland kon verbieden. De oplei ding van de vliegers zou er ernstig door worden geschaad. Deze hebben echter opdracht gekregen hoger dan 8000 meter te vliegen wanneer zij sneller dan het geluid willen gaan. Zij dienen ook zoveel mogelijk de dichtbevolkte gebieden te mijden en hun „knallen" enigszins te verde len, zodat niet steeds dezelfde men sen worden opgeschrikt. Een Sunil team deed de n as voor mevrouw A. Wijntjes, Oude Haven 7 Sassenheim. Mevrouw Wijntjes ontdekte dat zelfs haar kraak heldere was nog witter werd met Sunil. Voor haar is Sunil no. 1. Ook voor u zal Sunil no. 1 zijn. Probeer het en ontdek zelf hoe stralend wit ook uw was wordt. Zonder bleken en zonder blauwen. En let eens op uw nylon en andere moderne stoffen. Ook die worden witter en frisser bij elke keer was sen in Sunil. Sunil met ultra-was- werking geeft het hoogste wit. Volgens Frans weekblad: Malraux iveet van Pekings wens af PARIJS China zou bereid zijn de kwestie-Vietnam in de Ver enigde Naties te bespreken mits dat land het volledige lidmaat schap van de Veiligheidsraad zou verkrijgen. Dit onthulde gisteren het Franse weekblad Nouvel Ob- servateur. Volgens dat blad zou dit zijn meegedeeld aan de Franse minister voor culturele zaken, Malraux, die deze maand in Pe king besprekingen had gevoerd met een aantal Chinese staatslie den. President De Gaulle, nog steeds volgens Nouvel Observateur, zou de mogelijkheid van samenwerking met China overwegen teneinde de heer schappij van Rusland en de VS te breken. Hij zond Malraux naar China om poolshoogte te nemen alvorens, op 9 september, zijn volgende persconfe rentie te houden, aldus Nouvel Obser vateur. dat er nog aan toevoegt, dat de strijd om de Chinese toelating tot de VN tijdens de komende zitting van de Algemene Vergadering zal begin- en dat Peking tegenover Malraux zou hebben laten doorschemeren, daarbij prijs te stellen op Frankrijks steun. Defensiebegroting Intussen heeft de Amerikaanse Se naat in Washington gisteren de nieu we defensiebegroting, ter hoogte van 46,8 miljard dir. goedgekeurd. In De fabel van La- fontaine vertelt, dat raven zo dom zijn stukken kaas dit bedrag is de 1,7 miljard dollar begrepen, die president Johnson kort geleden ter versterking van de Ame rikaanse militaire strijdmacht in Viet nam heeft gevraagd. Een militaire woordvoerder heeft gisteren in Saigon cijfers bekendge maakt over de Amerikaanse verliezen tijdens de grootscheepse acties var vorige week. Er zijn 50 militairen gedood. Bij dit aantal zijn inbegrepen de Amerikaanse mariniers die bij de slag bij Tsjoe Lai omkwamen en waarbij aan Vietcongzijde 599 man de dood vonden. Verder zijn vorige week 76 Amerikaanse militairen gewond. Maar daarbij zijn nog niet alle ge wonden van Tsjoe Lai inbegrepen, aldus de woordvoerder. Om andere tekorten te dekken IVele jarer Consument grijpt j— er naast (Van onze soc.-econ. redactie) Bij industrie i Onze bedrijfstak is verder af ko- GRONINGEN Op de jaarver, j mè'n te staan van de winkeliers en is meer m<,in behoren tot de sfeer van de nijverheid. Zij is daarmee dichter komen te staan bij de industrie", aldus de heer Breukelaar. Als nevenbedrijf voelt het loodgie- tersbedrijf zich thans een onderdeel van het bouwbedrijf. Over de ar beidsvoorwaarden wordt onderhan deld met de vakbonden, die ook part ner zijn bij het overleg voor da metaalindustrie. Zowel bedrijfseco nomisch als sociaal functioneert de nijverheid volgens de spelregels van de industrie, aldus een verklaring van de heer Breukelaar. Sinds 1962 is de bond daarom aangesloten bij het Chr. Werkgeversverbond. gadering van de Bond van Christe lijke ondernemers in het loodgie ters-, fitters- en sanitair installa tiebedrijf in Nederland heeft van daag de voorzitter, de heer A. H. Breukelaar, zijn twijfel er over uitgesproken, of de Nederlandse consument wel voldoende deelt in het voordeel van de aardgasvond sten. Hij becritiseerde vooral het beleid van de lagere overheids organen. Sommige gemeenten zou den bij de vaststelling van de aardgasprjjs andere begrotingste korten, die niets met het aardgas te maken hebben in deze priis ver werken. De heer Breukelaar vreesde, dat door een dergelijk beleid van de gemeenten de toepassing van aardgas nadelig beïnvloed wordt en zo het Nederlandse volk onvoldoende deelt in het voordeel van de aardgasvond sten in eigen bodem. Hij achtte het gevaar niet denkbeeldig dat tengevol ge van een dergelijk beleid van de gemeenten weinig terecht zal komen van de belofte, die de minister van economische zaken destijds deed, dat het Nederlandse volk mede zal profi teren van het resultaat van de bo demvondsten. Middenstandsbank Ook vroeg de heer Breukelaar om limere bankfinancieringen voor de ondernemingen. De rentevergoeding ligt vrij hoog, ondanks het feit dat de kredieten verstrekt worden door de Nederlandse Middenstandsbank en het Rijk hiervoor garant staat. De voorzitter vroeg zich af, of het niet verstandig zou zijn voor credietfinan- cieringen andere banken in te schake len. wat wellicht tot betere resultaten voor de ondernemingen zal leiden. De heer Breukelaar deed er voorts mededeling van, dat zijn bond niet langer is aangesloten bij de Chr. Middenstandsbond, maar is overge gaan naar het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. Zijn orga nisatie werd indertijd met veel zorg en opoffering door de Chr. Midden standsbond in het leven geroepen. Staatssecretaris Westerhout: DEN HAAG Het verdient i: de regel voorkeur om in ruimte nood verkerende gemeenten op royale wijze te hulp te komen. Een beperkte gebiedsafstand zal bij de benadeelde gemeenten minder weerstand oproepen, maar in feite wordt daarmee niets anders dan uitstel bereikt, omdat dan later het werk moet worden overge maakt. Dit zegt staatssecretaris Westerhout van binnenlandse zaken in de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsvoorstel tot uit breiding van de gemeente Arnhem met duizend hectare ten koste van de gemeenten Eist, Heteren en Huissen. De staatssecretaris is van mening, dat. vooral wanneer de benadeelde gemeenten niet in hun bestaansmoge lijkheden worden aangetast, het in het algemeen wenselijk is niet naar beperking te streven. Met deze gedragslijn voor ogen vindt de staats secretaris het wetsvoorstel juist. Het is er op berekend Arnhem voor lange die ze in de bek;tijd uit de ruimtelijke moeilijkheden hebben, te latenjte helpen, zonder dat de randgemeen- vallen, zodra ee/ijten al te zeer worden gedupeerd, listige vos hun aldus de heer Westerhout. vraagt, hoe ver zijl de bek kunnen Agglomeratiebesluur openen. De raaf. die regelmatig het' De staatssecretaris deelde in zijn café „Au Bon memorie van antwoord nog mee, dat Muscadet" in de een vergaande gemeentelijke samen- omgeving van del Franse stad Ren- nes binnenvliegt logenstraft dl roemde fabel. rr- 26 >ed gia^wijn\ VS Veiligheidsraad b d} D*~ Neger afgevaardigde Volgens de stam gasten is de raaf zo dorstig, omdat hij zijn stuk kaas wel opat moet dan nogal pittig geweest zijn, I De 72-jarige Fernand Adam uit de Belgische plaats Charleroi is giste ren zo kwaad geworden op de handelaar, die hem een tv-toestel had ver kocht, dat hij hem met een bijl te lijf is gegaan. De vorige week bleek het toestel voor de derde keer in drie manaden kapot te zijn. De bejaarde tv-kijkcr verloor zijn geduld en onderstreepte zijn mis noegdheid door de leve rancier en diens echtge note met een bijl te ach tervolgen. De vrouw werd aan de linkerarm ge wond. De dader zal het nog even zonder tv moe ten stellen. Hij werd aan gehouden onder besehul ding van poging tot I „De inheemse politie agenten in Australisch Nieuw-Guinea zorgen wel, dat ze niet iedereen arres teren die illegaal kaart speelt, want anders zou den ze zelf niemand meer hebben om tegen te spe len." Deze opzienbarende uitspraak komt van Ginale Ciregire, die in het Au stralische parlement de Papoea's vertegenwoor digt. Hij zei, dat het kaartspel de economische vooruitgang van het ge bied tegenhoudt, omdat er de hele dag mee wordt doorgebracht. Er ont staan ruzie's door, huwelij ken worden verbroken en gewerkt wordt er niet. Er is nu een nieuwe wet aangenomen, die het im porteren of fabriceren van kaarten zonder toestem ming van het hoofd van de politie verbiedt. De Australische Papoea's zui len voortaan slechts mo gen spelen met kaarten, die ze hebben geleend of gehuurd van zaken met een speciale vergunning. werking of wellicht een agglomeratie- bestuur in de toekomst gewenst kan zijn voor het gebied rond Arnhem en Nijmegen. Enkele dorpen in de Lij mers en kernen in het Betuwse zullen een rol gaan spelen bij de uitbreiding van de woningbouw in dit gebied. Deze ontwikkeling, die nauwelijks is begonnen zal in de toekomst duide lijk merkbaar worden. Eist zal naar verwachting in 1980 ongeveer 16.000 inwoners tellen (nu rond 7500) en zowel voor Arnhem als voor Nijme gen de functie van voorstad gaan vervullen. Dat wil niet zeggen dat een aaneen groeien van Arnhem en Nijmegen te verwachten is. Ook als de op het ogenblik redelijkerwijs te verwachten expansie haar maximum heeft bereikt zal tussen Arnhem en Eist en ook tussen Eist en Nijmegen nog een uitgestrekte ruimte blijven, aldus staatssecretaris Westerhout. X-19 verongelukt ATLANTIC CITY - Een Ameri kaans experimenteel militair vliegtuig voor verticaal starten Curtiss-Wright X-19 is bij de eerste proefvlucht gisteren te Atlantic City in New Jersey brandend neergestort. De twee invlie- gers redden zich met hun valscherm. Volgens ooggetuigen had het toestel ongeveer twintig minuten gevlogen en was het reeds op de terugweg naar de landingsbaan toen de motoren van de vleugels schenen af te vallen. Robert Kennedy: Nooit onenigheid met John over Lyndon Johnson WASHINGTON Senator Robert F. Kennedy heeft verklaard, dat er tussen hem en zijn vermoorde broer nooit onenigheid is geweest over de benoeming van Lyndon B. Johnson tot vice-president. Robert, thans senator voor New York, zei, dat hij op aan wijzing van zijn broer Johnson tij dens de conventie van de Democraten in Los Angeles had verteld, dat er tegen een eventuele kandidaatstelling van hem voor het vice-presidentschap verzet was gerezen in liberale kringen en onder leiders der vakbewegingen. De senator betwistte de bewering, gedaan door Philip Graham, de in middels overleden uitgever van de Washington Post, dat hij (Robert) Johnson had laten weten, dat deze zich moest terugtrekken. Later zou John F. Kennedy volgens het verhaal in de Washington Post hebben gezegd, dat dit een vergissing was geweest, „omdat Robert niet goed was inge licht". Robert Kennedy noemde het een niet erg logisch klinkende veronderstel ling, dat hij uit zichzelf naar Johnson was gegaan. „Iedereen, die de ver houding kent die er tussen mij en mijn broer bestond, weet, dat ik niets achter de rug van mijn broer om zou hebben gedaan", aldus Robert Kenne dy. In Auschwitz-proces hoger beroep FRANKFORT/MAIN De openba re aanklager in het Auschwitz-proces Ls in beroep gegaan tegen acht van ae 20 vonnissen, die de rechtbank vori ge week wees. Het betreffen Robert Mulka, veroordeeld tot 14 jaar gevan genisstraf. Karl Boecker, zeven jaar, Victor Capesius, negen, Klaus Dy- lewski, vijf, Pery Broad, vier, Bruno Schlage, zes, Hans Stark, tien jaar en Willy Schatz, vrijspraak. Tegen alle acht had de officier van justitie le venslang geëist. Russen lossen hagel op MOSKOU Russische mete- reologen hebben een manier ge vonden om de te velde staande gewassen te beschermen tegen hagel. Dit meldt Tass. Het sys teem is reeds twee zomers toe gepast in Tazjikistan in Cen- traal-Azië en zal tot andere delen van het land worden uit gebreid. Het naderen van hagelbuien wordt door middel van radar vastgesteld. Op afstand bedien de meteorologische raketten worden door middel van signa len gericht op de bui en afge vuurd. De raketten verstuiven chemische preparaten in de bui en voorkomen daarmee de vor ming van hagel. De wolken los sen op en de hemel is weer helder nadat de raketten hun werk gedaan hebben, aldus Tass. WASHINGTON Opnieuw heeft president Johnson een neger op een belangrijke post benoemd. Tot Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad der Verenigde Naties be noemde hij dr. James M. Nabrit, tot nu toe voorzitter van dc belangrijkste onderwijsinstelling voor negers, de uni versiteit van Howard in Washinton. Johnson een neger op een belangrijke post benoemd. Tot Amerikaanse ver tegenwoordiger in de Veiligheidsraad der Verenigde Nateis benoemde hij dr. James M. Nabrit, tot nu toe voorzitter van de belangrijkste onder wijsinstelling voor negers, de univer siteit van Howard in Washington. Tot plaatsvervanger van het vorige maand benoemde hoofd van de Amerikaanse afvaardiging naar de Verenigde Naties werd benoemd Charles Yost, een diplomaat met I DE NASA, het Ameri kaanse bureau voor ruim tevaart, zal de ruimte vaarders Gordon Cooper en Charles Conrad 1'4 dollar extra uitkeren, bo ven hun normale salaris. Enigszins verbaasde jour nalisten kregen te horen, dat de beide mannen volgens de bestaande re gelingen een „reiskosten vergoeding" van zestien dollar per dag krijgen. Daar gaat dan acht dollar vanaf voor het vrije lo-l gies en 7% dollar voor dekreeg het directeurschap over de drie „door de regering Amerikaanse export-import bank toe- verstrekte maaltijden" gewezen. Eugene P. Foley ten slotte per dag. wordt onder-minister van handel. 'ot vertegenwoordiger bij de eco nomische en sociale raad werd aange wezen James Roosevelt, zoon van wijlen president Roosevelt terwijl mevrouw Eugenie Anderson haar land in de beheerschapsraad zal vertegen woordigen. Hobart Taylor, eveneens een neger, DEN HAAG De drank en horeca-sector komt in de zorgen als de regering de accijns op ge distilleerde dranken verhoogt. De nieuwe drank- en horecawet, die waarschijnlijk midden 1967 in werking zal zijn getreden, zal het vergunningsrecht aanzienlijk ver hogen. Het is de vraag, of het juist is de drank- en horeca-sector ook nog eens te belasten met een accijnsverhoging. Dat zei gisteren de voorzitter van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken, de heer L. J. Platenburg. Hij achtte het onze ker of de accijnsverhoging, en de daardoor zijns inziens onvermijdelijke prijsverhoging, niet de druppel zal zijn die de emmer doet overlopen. Met andere woorden: zal de omzet van sterke drank niet aanzienlijk dalen? De heer Platenburg wees erop, dat West-Duitsland niet van plan is de accijns op gedistilleerd te verhogen, omdat dan waarschijnlijk door ver mindering van de omzet het verwach te resultaat zou uitblijven. Hij merkte voorts op, dat de accijns in België zou worden verlaagd tot het peil van Nederland. Het ogenschijnlijk gelijk trekken van de Nederlandse accijns tot een hoogte als in België doet naar zijn mening vreemd aan. TOENAME? Als de drank- en horeca-wet in werking treedt, wordt een belangrijke toename van het aantal bedrijven verwacht. De gemeentelijke verorde ningen op grond van de bestaande drankwet zullen vervallen. De nicuwè gemeentelijke verordeningen komen eerst tot stand als de nieuwe wet van kracht is en dan nog eerst nadat diverse instanties zijn gehoord en goedkeuring van de provinciele over heid is verkregen. De heer Platenburg vroeg zich af. hoe de landelijke over heid dit probleem wil oplossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5