Nieuwe Leidse Comramiit Britse Ford-fabriek krimpt produktie in Weer gevechten in Grieks parlement Cooper en Conrad: weer storingen Auto-industrie heeft problemen Werkweek van vier dagen Sneeuwstorm overvalt A'dams gezin Geen nieuwe experimenten Toekomstig opperhoofd stuurt Pengel terug Claus sprak Enoels Commentaar Zwaar verminkt lijk in drijvende koffer Identiteit nog onbekend CHRISTHIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stjntvastigh is gheblaven mijn hert m feghenjpoetl" Donderdag 26 augustus 1965, 46ste jaargang Vrij veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust later mogelUk harde zuidweste lijke wind. Iets hogere temperaturen •verdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Kantoren, LeidelS Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen Slachtoffers van gasvergiftiging vechten met hun redders. Deze ietwat paradoxale situatie deed zich gisteren voor in de Engelse plaats Norwood. Drie arbeiders, die zes meter onder de grond, werkzaam waren aan de gaslei ding in een riool, werden het slachtoffer van trichlor ethylene, een gas. dat de mens in een staat van „hopeloze dronkenschap" brengt. Men verliest aeheel de controle over denken en doen en wordt vaak zeer agressiej. Bij de komst van de vijf redders (brandweerlieden) in de een meter onder water staande tun nel begon een van de slacht offers hevig te vechten, terwijl twee anderen hun zuurstofmas ker hadden afgerukt en beivus- teloos waren. Het gevolg was, dat zowel geredden als redders naar het ziekenhuis moesten worden overoebracht. Op de foto een van de redders die zuur stof krijgt toeaediend. LONDEN De Britse auto-industrie kampt met grote problemen. De grootste groep autofabrieken in het land, de British Motor Corporation (BMC), heeft onlangs, na een wilde staking, 14.000 arbeiders op straat ge zet. En nu hebben de Britse Ford autofabrieken bekend gemaakt, dat zij de produktie gaan inkrimpen en de werkweek van vijf op vier dagen gaan brengen. na een veroordeling wegens gevaar lijk rijden. Sedertdien hopen zich de Ford-wagens op de parkeerplaats van de fabriek op. Een woordvoerder van Ford zei later nog over de verklaring van Brown: „Het is bijzonder ongelukkig dat de beschul digingen juist ingebracht moeten worden tegen een maatschappij die bijna 200 miljoen pond geïnvesteerd heeft in vijf jaar om de export op te voeren, en welke als grootste exporteur van het land ge durende vele jaren, meer dan wie ook gedaan heeft om het pond te steunen". o De maatregel van Ford ontlokte veel kritiek bij de zes grote vakbonden. De ze stap is gedaan om de Labourregering een voet dwars te zetten", zo menen de vakbondleiders. Onderzoek De minister van economische zaken, George Brown, zich bewust van de ernst van de toestand, heeft gisteren aange kondigd, dat hij een onderzoek zal in stellen naar de door Ford genomen maat regel. Onnodige stopzetting is rampza lig voor onze economie. Een dergelijke ingreep in de produktie kunnen wij niet toestaan", aldus George Brown. De directeur van Ford T. N. Bec kett, ontkende de beschuldiging van de vakbondleiders. Ook de bewering van de vakbonden, dat de maatregel op last van de Ford-fabrieken in Detroit is ge nomen om de concurrentie op het ge bied van de export te verminderen, wees hij van de hand. De inkrimping van de produktie is noodzakelijk als gevolg van seizoenslapte, die verergerd wordt door de beperkingen die de regering opgelegd heeft op het kopen op krediet", aldus het commentaar van Beckett. Naast de kortere werkweek wordt de Ford-fabriek in Halewood bedreigd door een wilde staking van een week door chauffeurs die de wagens afle veren. Zij legden het werk neer. nadat een van hun collega's ontslagen was Kamervragen over Italiaans gezin DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Berkhouwer (lib.) heeft tot de ministers van sociale zaken en volksgezondheid van justitie, enige vragen gericht n; aanleiding van de recente terugzending van de gezinsleden van twee in Hauwert (NH) werkzame Italiaanse arbeiders. Met name vraagt de heer Berkhouwer of dit voorval niet ernstige twijfel doet rijzen aan het gerechtvaardigt karakter der maatregelen volgens welke buiten landse arbeidskrachten, die de schaarste op de arbeidsmarkt in Nederland komen verlichten, hun gezinsleden eerst bij zich mogen laten voegen nadat zij zekere tijd in ons land werkzaam zijn geweest, ook in het geval zij erin geslaagd zijn voor zich en hun gezinsleden een passend onderkomen te vinden voor het verstrij ken van de termijn na verloop waarvan de overheid aan vreemde arbeiders toe staat hun gezinsleden te laten overko- ATHENE, Tijdens de besprekin gen over een motie van vertrouwen aan de regering-Tsirimoskos is het in het Griekse parlement twee keer tot vechtpartijen gekomen. De onafhan kelijke afgevaardigde George Melas, voormalig Grieks ambassadeur in Washington en oud-minister van bui tenlandse zaken, raakte slaags met een afgevaardigde van de Unie van het Centrum, waarvan Papandreoe de voorzitter is. Later vochten tien rechtse afgevaar digden met een even groot aantal leden van de Unie van het Centrum. De vecht partij duurde verscheidene minuten. Toen het debat gisteravond begon, om singelden versterkte politie-eenheden het gebouw. Demonstraties zijn. mede door de strenge politiemaatregelen, niet ge houden. Wel zijn zeshonderd typografen een staking begonnen uit protest tegen de arrestatie van vijf vakbondsleiders na de ongeregeldheden van verleden week vrijdag. De 99 afgevaardigden van de Nationale Radicale Unie zullen de regering-Tsiri- mokos een .motie van tolerantie" geven. De leider van deze partij, Canellopoulos, sprak negentig minuten en deed onder meer een felle aanval op Papandreoe, die de zitting van het parlement boycotte. De leider van de zeer links georiënteerde EDA-partij. Elias Elioe, zei, dat zijn 22 afgevaardigden tegen de „schijnrcgering" van Tsirimokos zullen stemmen. V erantwoordclijk Groot tumult ontstond, toen een af gevaardigde tijdens de rede van Ca nellopoulos opstond en schreeuwde: „Hoe kan uw partij een motie van vertrouwen geven aan Tsirimokos, die verantwoordelijk is voor het bloed, dat in 1944 vloeide?" Toen de Duitsers in 1944 Griekenland verlieten, probeerden de communisten de macht over te nemen. Tsirimokos werkte toen samen met de communisten, die in de bergen een schaduwregering hadden gevormd en pas na het verliezen van de burgeroorlog hun aspiraties opgaven. La ter werd Tsirimokos lid van de Unie van het Centrum, voorzitter van het parle ment en minister van buitelandse zaken hl Oostenrijk KLAGENFURT De 48-jarige heer G. Bruin uit Amsterdam is gis termorgen met zwaar bevriezings letsel in het ziekenhuis in Spittal a.d. Drau opgenomen na een an avontuur in het Oosteni Tauern-gebergte. De heer Bruin had met zijn v 17-jarige dbchter en 15-jarige zoon uit Boeekseein een voettocht onderno men op een der hoge bergen in dit ge bied. Op 2600 meter hoogte gekomen, werd het gezin door een sneeuwstorm overvallen, die het noodzaakte de nacht onder felle koud in de openlucht door te brengen. Bij het aanbreken van de dag daal den de kinderen af naar een lager gele gen gebied', waar zij de hulp van omwo nenden kvnieperr. Deze brachten de heer Bruin, die gedurende de nacht ernstig bevriezingsletsel had opgelopen, naar eer berghut. Van daaruit werd hij met eer hefschroefvliegtuig naar Spittal overge- Mevrouw Bruin en de kinderen kwa men er behoudends shock, goed af. HOUSTON De vlucht van de ruimtevaarders Cooper en Conrad mag dan ogenschijnlijk naar wens verlopen, toch komen er telkens kleine gebreken aan het licht. Van morgen vroeg ontstonden weer moei lijkheden met de brandstofcellen die de elektrische strom voor de Ge- mini moeten leveren. Zij produceren te veel water en dit kan storingen veroorzaken. Om dit te voorkomen zal iets minder stroom worden op gewekt, waardoor ook minder water wordt vrijgemaakt. De werkzaam heden zullen echter gewoon door gaan, maar er zullen geen nieuwe experimenten aan het voorgenomen programma worden toegevoegd. Zoals bekend dreigden zaterdag avond moeilijkheden met de brand stofcellen de Gemini-vlucht voortijdig te beëindigen. Later bleek echter, dat men ten onrechte had verondersteld dat zij te weinig stroom produceerden. Spraakzamer Van de langdurige toestand van ge wichtloosheid schijnen de ruimtevaar ders nog geen last te hebben onder vonden. Cooper, die in goede stemming en wat spraakzamer was dan gewoon, lijk. nam gisteren verheugd de felici taties van zijn vrouw en twee dochters met zijn vluchtrecord in ontvangst. Zijn ruimlemakker Conrad kreeg te horen: „Je stem klinkt steeds opge wekter je schijat er plezier in te hebben", waarop hij antwoordde: „ik raak er aan gewend". Cooper vestigde overigens niet alleen gisteren een record (met zijn vorige vlucht meegerekend was hij langer in de ruimte dan wie ook), vanmiddag brak hij het absolute record: dat van de lang. ste bemande ruimtevlucht ter wereld, welk record natuurlijk ook op naam staat van zijn collega Conrad. Tot ni was de Rus Bykosky recordhouder met 119 uur en zes minuten. Veel geleerd Vluchtleider Kraft zei gisteren dat tot dusver al heel veel van de vlucht was geleerd ..meer dan we ooit had den verwacht'. Hij was er nu zeker van dat met de Gemini-cabine een rendez-vousmet een ander t PARAMARIBO De in stallatie van Granman Gazon van Drie Tabbetje in Oost-Suriname is in het hónderd gelopen toen de Aucaners, die zich bij voorkeur Djoeka's noe men, weigerden zich te schikken naar de wensen van premier Pengel. De Surinaamse m ter-president was speciaal naar de binnenlanden ge reisd om de opvolger var het op 29 augustus vorig jaar overleden grootop perhoofd Afcontoe Velanti, de heer Gazon, te instal leren. Een groot aantal cameramannen vergezelde de premier om deze unii ke ceremonie te filmen. „Nee"', zeiden de Djoe- dat gaat niet, de in stallatie kan pas geschic- den, wanneer het teken de godheid is ontvan gen. Dit teken kan nim- eerder worden ver wacht dan, nadat de rouw- tijd om de vorige Gran ts verstreken. Deze rouwtijd duurt tenminste vol jaar", zo zeiden de Djoeka's. Deze ceremonie heet „Broko de" (het aan breken van de dag). Premier Pengel loste het probleem op door in een symbolische ceremo nie de installatie-beloften voor te lezenmaar Gran man Gazon moet later naar Paramaribo reizen om deze belofte te herha- „Ik ben met boos op de premier. Hij is het slacht offer geworden van ver keerde adviezen'', zo zei het toekomstige opper hoofd, de heer Gazon. Hij betuigde zijn spijt, premier Pengel voor niets de reis naar de binnenlan den heeft gemaakt. De districtscommissaris van Marowijnc en Statenlid van dit district zijn in Drie Tabbetje ach tergebleven om de „Bro ko de" af te wachten. Verwacht wordt dat de Broko de" zal plaats hebben kort na 29 augus tus, de sterfdatum van de vroegere Granman. NASA-functionarissen spraken gisteren met klem het'Russische bericht tegen, volgens hetwelk de twee astronauten op verzoek van het Amerikaanse ministerie defensie zes „geheime" proefnemin gen zouden verrichten. Het Pentagon heeft Cooper en Conrad slechts verzocht hemellichamen als de maan, het zaterdag door de Gemini-5 afgestoten kunst maantje Little Rascal en diverse „ob jecten op aarde" te fotograferen. Onder de laatste categorie vallen steden, meren en rivieren in Amerika en Afrika. De an dere proeven waar het Pentagon heeft gevraagd, hebben betrekking op de radiometric en het zicht in de cabine, aldus de NASA Maleisië optimistisch inzake verhouding met Sovjetunie KOEALA LOEMPOER Premier Toenkoe Abdocl Hamid van Maleisië heeft verklaard dat de Sowjetunie wel licht een akkoord met zijn land zal slui ten in het bijzonder inzake de handel. De Sowjetunie is bezig haar standpunt in internationale zaken te wijzigen, aldus Raehman. Hij achtte het echter onmoge lijk dat er snel diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt zouden worden, aan gezien de voorbereidingen lange tijd ver gen. SCHIPHOL Mei haar brui ne hond Joris aan de lün en met haar verloofde Claus van Amsberg achter zich is een vro lijke prinses Beatrix gistermid dag vari haar vakantie uit Italië teruggekeerd. Ondea- aan oe trap stonden opperstalmeester W. F. K. Bischoff van Heems- kerek en mej. M. C. C. Wijnen, secretaresse van de Prinses ge reed om het verloofde paar ie begroeten. Prinses Beatrix droeg een zacht-gekleurd, gebloemd man telpakje met een witte toque t>D haar hoofd, terwijl de heer Von Amsberg gekleed was in een blauwe blazer en khaki broek. Naar bekend hebben beiden met de koninklijke familie een vakantie van een maand door gebracht in Porto Ercole aan ae Middellandse Zee in Italië- Bij de even korte als vriendelijke begroeting op het platvorm De- diende de heer Van Amsberg zich. ook tegenover zijn ver loofde. van de Engelse taal. Dikke rookwolken kringelden omhoog uit het Italiaanse passa giersschip Angelino Lauro. de voormalige Oranje. Het schip wordt op een werf door dc nieu. we eigenaar omgebouwd. De brand ontstond toen een gasfles ontplofte. Een arbeider is. zoals wc gisteren reeds meldden, om het leven gekomen, zes woracn nog vermist. Boerderij afgebrand TOLBERT, (Groningen) Vanmorgen vroeg is de boerderij van de heer A. Boomstra in Tolbert door brand ver woest. Vier koeien, tweevarkens, onge veer honderd voet hooi en een gedeelte van de landbouwinventaris, waaronder een melkmachine, werden een prooi van dc vlammen. Dc schade, geschat op 150.000,wordt door de verzekering TAE voorzitter van de Christelijke bond van ondernemers in het loodgieters-, fitters- cn sanitair in stallatiebedrijf heeft vandaag op de jaarvergadering te Groningen een ernstige beschuldiging geuit aan het adres van lagere overheidsorganen. In dc prijs voor het aardgas zouden hier cn daar begrotingstekorten ver werkt worden, die niets met het aardgas uitstaande hebben, maar die de prijs voor de consument aanmer kelijk verhogen. Dc toepassing van aardgas wordt daardoor ongunstig beïnvloed en bovendien gaan de voordelen aan de Nederlandse gasverbruiker voorbij. Indien deze beschuldigingen waar heid bevatten, en wij nemen aan dat zij niet zonder reden zijn geuit, ach ten wij het geboden, dat hogere overheidsorganen zich met deze zaak gaan bezig houden- De minister van economische zaken ken zal hier hebben na te gaan, of er inderdaad lagere overheidsorga nen zijn, die de aardgasprijs hoger vaststellen dan noodzakelijk en ver antwoord is, waardoor de Neder landse consument gedupeerd wordt. Opheldering is dringend gewenst. «EËF jVWf MAAR... cftocoladedtom/c Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris cn pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig cn eerbiedigt de slanke lijn! Lugubere vondst in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In een aluminium koffer, die jongetjes gistermiddag in het water langs de Jacob van Lennep- kade zagen drijven, heeft de politie de romp van een jonge man gevonden. Iloofd. handen cn benen waren van het lijk afgehakt. Dc koffer met zijn gruwelijke inhoud heeft vermoedelijk vijf k zes dagen in het water gelegen. De recherche van het bureau Leidse- plein zal veel moeite hebben met de iden tificatie van het slachtoffer. Het is niet uitgesloten, dat de jonge man een buiten, lander was. Deze theorie wordt geba seerd op de op de romp aanwezige be haring en de voor een Nederlander korte lengte (naar schatting 1.60 meter). Bo vendien werden in de koffer twee Franse geldstukken gevonden. In Amsterdam dateert de laatste giftc van vermissing van 10 augustus: het betreft een hoog bejaarde man. Sectie Meteen na de afschuwelijke ontdekking begon de recherche onder leiding van hoofdinspecteur J. Vrijburg een uitge breid onderzoek. De officier van justitie mr. J. E. Vriescma gaf dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag opdracht sectie te verrichten. Hier bij waren ook aanwezig prof. dr. W. Froentjes cn dr. A. H. Witte van het labo ratorium cn de Amsterdamse politiedes kundige drs. D. Eskea Dr. Zeldenrust meent, dat er drie reële mogelijkheden zyn. waaraan dc dood var de onbekende man kan worden geweten wurging, vergiftiging of verdrinking. Op het kofferdckscl werd een aantal evenwijdig lopende krassporen gevonden. De paarsachtige bekleding aan de binnen kant vertoonde op die hoogte gaten. Vol gens hoofdinspecteur Vrijburg wijzen deze sporen erop, dat de dader op het kofferdeksel met een bijl dc handen van *e armen heeft afgeslagen. Aan dc rechterzijde van de onderbuik werd een tien centimeter lange operatie- snede aangetroffen, die van een lies- breukoperatie moet zijn. De koffer be vatte nog een paar verknipte kleding stukken, een onderbroek, een grijs truitje en enige witte vierkante doeken met een kartelrandje, zoals ook wel aan stalen van stoffen wordt geknipt. Op de in de koffer gevonden restanten van een broek en een truitje staat een merkteken voorstellende een voetballer of althans een sportman, alsmede Chinese of Japan se lettertekens welke een maat aan zou den kunnen geven. Volgens hoofdinspec teur Vrijburg is het slachtoffer geen Oosterling, maar wel een vreemdeling. Met ijzeren stootbanden was de koffer aan de smalle zijden versterkt De afme tingen waren: 72 cm lang, 46 cm breed en 23 cm diep. Als hij droog is, zal de kof fer aan een nauwkeurig onderzoek wor den onderworpen. Mogelijk bevat hij nog vingerafdrukken of andere sporen, die voor het onderzoek van belang kunnen Uit het onderzoek is gebleken dat dit soort aluminium koffers in Nederland is gemaakt ten tijde van de politiële ac ties in Indonesië. Geur Op de kade spelende Jongetjes ontdek ten de koffer tussen twee woonboten. zy waarschuwden een van de bewoners de heer B. F. Lcusink, die op zyn beurt de politie alarmeerde. Agenten visten de koffer, waaruit een onaangename geur kwam. uit het water cn tilden hem voorzichtig in de wagen. Op dc binnen plaats van het bureau Lcidscplein pro beerden zü vergeefs de sluitingen met de hand te openen. Na een paar mislukte pogingen forceerden zü de koffer met een breekijzer. Koffennoord 1939 De vondst van de koffer ln Amsterdam doet denken aan dc z.g. koffermoord. die in 1939 het Nederlandse politie-apparaat op dc speurtocht van de moordenaar zette. Op 10 augustus 1939 vonden twee mannen langs de verkeersweg AmersfoortApel doorn onder braamstruiken een koffer met de romp van een onbekende vrouw. Een wasnummer. dat dc politie op was goed in de koffer vond. leidde ten slotte tot dc arrestatie van de dader. P. L. K.. hofmeester van de Johan de Wit cn echt genoot van het slachtoffer. Hij werd ver oordeeld tot 1514 jaar gevangenisstraf. Na de oorlog kwam K. weer in het nieuws verband met wreedheden, die hij in het concentratiekamp Amersfoort had begaan. Een dienstplichtige Noorse soldaat van 22 jaar. die bij een militaire installatie in Oslo werkte, heeft volgens de Noorse politic aangeboden te spioneren voor dc Sowjetunie. De Russen sloegen zijn aan bod echter af. De jongeman heeft geen kwaad kunnen aanrichten. In Portugal is aan meer dan 1100 niet- communistische gevangenen, waaronder veel studenten, amnestie verleend 4- r dc pas herkozen president Amcrico T - maz. Straffen tot twee jaar zijn met een derde of met drie maanden bekort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1