Leden-werven nu actueel Er komt beweging in omroeporganisaties de —Toch is het zo!- •lesje en Josje Senmoet Brick Bradford WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1965 ommentaar Onduidelijk ,eo Akkermans heeft de uitwer g van zijn (KRO-)documentaire >t dekor is een tempel" zo hoog ge lden, dat de duidelijkheid eronder Technisch en artistiek was het goed stuk werk, waarbij veel gesprokene met opmerkelijke ielden werd geïllustreerd. Ruim en fijn getroffen werd ook gebruik takt van de architectonische jinst welke ten grondslag is gelegd i de bouw van een synagoge isterdam. |M aar een documentaire bedoelt te zijn dan een artistieke pres- alleen: hij moet ook herkenbaar hebben te zeggen en daarmee tef het werkstuk te zeer in het vage. n de vijftien uren gesprek bleven de film slechts zo weinig direct- rstaanbare verklaringen over. dat af en toe bijna moest geloven woordillustratie bij treffende >.lden, in plaats van andersom. Mag men de documentaire dus ener- jds hogelijk bewonderen ook al vaak verrassende toepassing flevisiemogelijkheden, anderzijds ioet worden geconstateerd dat zij in het doel tot tastbare voorlichting Oorbij schoot. Er werd te veel aan Ot oriëntatie- en combinatievermo- en van de niet-ingewijde kijker over- elaten en daarmee werd tevens een l groot beroep op snel begrip ge- Op Nederland 2 liet de AVRO dz ijkers kennismaken met een „nieuwe mmissaris van Scotland Yard", de r Gideon, die in een Hamletachti- situatie als toeschouwer bij het van een specimen van jeugdmis- ïad terecht kwam, namelijk toen de )ofdpersonen elkaar hadden gedood. jen. best gespeelde film met opval- ■nde herinneringen aan West Side \tory, en niettemin een inhoud waar- ij men zegt: „Ach, moet dit werke- jk allemaal leiden tot vermaak en itspanning van miljoenen?" Metropole Orkest naar Stuttgart |(Van onze radio- en televisieredactie) HILVERSUM Het Metropole Or van de Ned. Radio Unie zal ider leiding van Dolf van der Lin- luister bijzetten aan de opening de radio- en televisie-tentoonstel- ig in Stuttgart, welke op vrijdag 27 igustus a.s. door bondskanselier Er- .'ordt geopend. De Westduitse omroep fWDR) zendt de middag van diezelfde dag, enkele n na de opening, een concert uit dat reofonisch de lucht ingaat en gegeven ordt door het Metropole Orkest. Titel an het concert dat rechtstreeks wordt itgezonden uit de grote radiostudio op et tentoonstellingsterrein is „Wir lachen Musik". If Behalve het orkest laat ook het Neder- lands Kwartet Sem Nijveen op. Solisten Blanche Birdsong, Marilyn Tyler, a en Ulrik Neimann en Henk Dries- Ook het Gunter Kallman-koor zingt. AVRO en KRO zullen op een later tijdstip elk een gedeelte van dit concert uitzenden. i Het Metropole Orkest maakt de reis paar Stuttgart per trein, men vertrekt donderdagochtend en keert zaterdag te- NTS doet pogingen ending Gemini V toch op de tv? (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Tot nu toe is er een licht in de kwestie of Amerika elevisiereportages van landing en 1 ""■o-ine- van de Gemini V, naar Europa zal zenaen ia Early Bird. Bij de Europese Radio Unie in lenève weet men nog van niets, maai iet technisch schakelcentrum Eurovi- ie in Brussel zegt dat de drie grote Amerikaanse networks, NBC, CBS en ABC gezamenlijk een grote reportage HILVERSUM Nadat er veel is gesproken en geschreven in en rondom de omroepwereld, over de te verwachten „openheid" in het nieuwe bestel, gaa nzich nu de Spoeling mag niet te dun worden met verzilverde ditten en datten voor de leden-aanbrengers. De NCRV, die over geen achteruitgang heeft te kla gen maar integendeel aan de winnen de hand blijft, toont zich niet bijgelo vig en stelt bij aanbieding van een eerste voortekenen van die open- ^ht en wil deze eerlijke wedijver ^^tócht"1^65 scharen ln (Van onze radio- en tv-redactie) heid voordoen. Er komen steeds meer gegadigden uit verschillende richtingen, die zendtijd aanvragen of alvast aankondigen, dit te wil len of zullen doen. Dit heeft iets wakker gemaakt in de bestaande omroeporganisa ties, die gaan vrezen dat bij die ledenwerf-acties de spoeling wel eens dun kon worden. Nu is het niet zo. dat de bestaande zendgemachtigden direct zorg behoe ven te hebben voor ontkrachting van hun organisaties, althans niet die, welke gesteund worden door hun zgn. „achterland", dat wil dus zeggen de omroepverenigingen die van een be paald confessioneel of politiek stand punt uitgaan en zeker niet door een schare van medestanders in de steek worden gelaten. Maar het valt niet te ontkennen, dat elke organisatie zijn randgebieden kent. zijn losvaste aanhang, die ge makkelijk eens naar elders overstapt. Dreiging is hierbij het door de om roepverenigingen zelf zo op prijs ge stelde ledenaantal als zendnorm. Leden verliezen aan andere zend- instanties kan ongunstig werken op de bestaande getalverhoudingen en dus in feite zendtijd kosten. Dat de roepen zich dit realiseren wordt merkbaar in nieuwe opzetten ledenwerfacties. Openlijk Trouwens, de KRO is de eerste die in deze niet langer schuilevinkje speelt, maar de zaken bondig bij de naam noemt in een hoofdartikel dat deze week in zijn omroepblad zal verschijnen. Daarin wordt een groot scheepse ledenwerfactie en begeleid door een „verklaring". In die verklaring wordt o.m. opge merkt: „In het nieuwe omroepbestel waarvoor ook de KRO heeft gepleit, wordt de competitie tussen de omroe- bestaande en nieuwe als w element ingevoerd. Maar de competitie opzichzelf willen betekent nog niet, dat men dan ook bereid zou zijn de eigen plaats prijs te geven. De KRO wenst gelijke rechten voor allen, uiteraard onder handhaving van eigen zullen verzorgen voor de kijkers in eigen land. Er zouden geen bezwaren meer tegen de aanwezigheid van maar liefst 40 tv-camera's en een relatief groot aantal tv-medewerkers. Zes van deze camera's zouden in staat zijn, kleurenopnamen te maken. Tevens vernemen wij uit Brussel, dat zodra de landing een feit is gewor den, de Amerikaanse televisie ook de films welke tijdens de vlucht door mid del van opname-apparatuur aan de capsu le zijn gemaakt, op het scherm zal brengen. De NTS deelt ons echter mede. dat haar niets bekend is van deze Ameri kaanse activiteit. De NTS zou bijzonder graag opnamen van de landing zo spoe dig mogelijk uitzenden. Zij heeft her haaldelijk in Genève geïnformeerd naar mogelijkheden daartoe, maar Amerika heeft nog geen enkele aanbieding ir richting voor de Eurovisie gedaan. „Wij blijven aan de bel trekken" men ons bij de NTS, „wij hopen nog steeds op een satelliet-uitzending en als die op het Eurovisienet verschijnt zullen wij die zeker overnemen." VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NRCV 7.35 uur The Beverly Hillbillies: Jef voelt zich niet goed, maar Gran ny heeft wel een medicijn. 8.20 uur herhaling van een muzicaal Westernprogramma en 9.40 uur een reportage „Zing er eens uit", gemaakt op de Gorinchem- se Groenmarkt tijdens de vakantiefeestweken. 10.05 uur de rubriek Attentie is vanavond gewijd aan de documentaire „Begraven of cremeren?" van Henk Mochel, waarover wij u al veel vertelden. Ned. 2 VARA 8.01 uur een nachtelijk avontuur in het vervolgspel „Theater thuis". 8.30 uur speelfilm voor kijkers boven 14 jaar: „Genadeloze jungle". Licht amusement. 10 uur een speurtocht in het verleden, gericht op Lodewijk XIV, de Zonnekoning en zjjn paleis Versailles. VANAVOND TE HOREN 8 uur zang door het Windsbacher Knabenchor, geestelijke liederen. 9 uur frater Franciscus van Haaren, Belgische monnik, hoort u in „Omtrek van de stilte". Om 11.15 uur aansluitende docu mentaire over de kloosterorde, waartoe deze frater behoort. 9.20 uur lichte muziek, 10.40 uur avondoverdenking. Hilversum II VARA 8.05 uur romantische muziek door het Promenade-orkest. 8.50 uur herhaling van het hoorspel „Op de vlucht", waarin een jon ge ontvluchte gevangene een merkwaardige ontmoeting heeft. 9.25 uur amusementsmuziek en 9.55 uur voortzetting van het gesprek tussen Nol Gregoor en de auteur Hans Andreus. om ieder in alle openheid en in volle vrijheid zijn eigen keuze te laten maken". Daarom wordt natuurlijk toege voegd, dat de KRO het wel zou betreuren „als men zijn keuze zou laten vallen op het andere", waarna uitdrukkelijk wordt gewezen op de waarde van de KRO als katholieke omroep. De ledenwerfactie wordt beschouwd s een campagne in verband met het 40-jarig bestaan van de KRO en in de maanden september en oktober ge houden. De uitslag van de actie zal op 27 november in de marathon-uitzen dingen voor radio en televisie worden bekend gemaakt. De KRO gaat, ook in het hoofdarti kel, regelrecht op de dingen af en stelt dat bijv. het verschijnen van een nieuwe grote omroep van 400.000 le den voor de KRO een vermindering 20 pet zendtijd in de televisie en van bijna een dag zendtijd in de radio zou betekenen, aangezien bij elke nieuwe zendgemachtigde de be schikbare tijd moet worden herver deeld en de getalsnorm daarbij geldt. Ook bij anderen Dit is de vraag, welke ook bij andere omroepen zich doet gevoelen: de kans op grote concurrenten. Want bij herverdeling van zendtijd behoort ook herverdeling van de porties luis ter- en kijkgelden en bij minder inkomsten kunnen de programma's niet beter worden. Wat de KRO hier dus openlijk uitspreekt toont de VARA iets minder direct maar toch duidelijk genoeg aan een nieuwe strip welke in de VARA-gids is verschenen ..ter gele genheid van ook haar 40-jarig jubi leum" en waarin een bijzonder ro mantische Sjors zich halsoverkop ver heft op ene Sjaan, in een stijl welke het aloude verhaal van Ome Keesje herinnert en waarbij het in werkelijkheid gaat om een inzameling ten bate van studiobouw voor de VARA. De leden gezellig bij elkaar houden dus, samen werken, samen bouwen, het oude beproefde VARA-principe. Daarnaast natuurlijk de pagina voor de ledenwerving, met gekleurde af beeldingen van lokkende VARA- speldjes voor ieder die nieuwe leden aanbrengt, en wie geen speldjes wil kan ook de bekende verzilverde lepel- es enz. enz. krijgen. Ook de AVRO is met speldjes en speldjesmappen in de weer, alsmede versum I. 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord; 7.05 Lichte grammofoonmuziek; (7.30- 7.40 Nieuws; 8.00 Overweging); 8 30 Nieuws; 8 40 Lichte grammofoonmuziek met berichten voor de vrouw; (9.00 Weeroverzicht9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Sextuool: gevarieerd muziekprogramma; <10.30 Weeroverzicht); 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Klassieke grammofoonmuziek; 12.10 Leven op het land. gesprek; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 In de zomer uit: wetenswaardigheden en muziek; 13.15 Lichte grammofoonmuziek; 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte orkestmuziek (gr.): 1450 Stereo; Omroeporkest (opn): klassieke en seml-klassieke muziek; 15.30 Pianorecital (opn.): moderne muziek; 16.00 Bijbelover denking; 16 30 Lichte muziek voor strijkor kesten (gr); 17.00 Carillonbespeling; 17.15 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners; 17.50 Sportrubriek; 18.10 Meisjeskoor en jmentaal sextet; 18.30 Musette orkest 18.40 Halte: gevarieerd programma de twintigers. 14.30 Licht Lichte grammo •s); 16.30 Stereo: ke en semi-klassieke liederen; 17.00 Voor de jeugd. Televisie morgen Nederland AVRO: 15 00-15 50 Voor De VPRO gooit het over een heel andere boeg, evenzeer in zijn programmablad: men vraagt adver tenties voor Vrije Geluiden en noemt er zelfs de prijzen bij. De hoofartike- len blijven hameren op het feit dat de nieuwe inzichten verwant zijn aan die welke de VPRO al jaren lang predikt. Panta rhei Dit is het „panta rhei" van de huidige omroep: alles is in beweging. Men ijvert voor zichzelf, en terecht. Want zoals de KRO zegt: de competi tie is begonnen en zal zich nog heel wat sterker doorzetten. Het gaat niet alleen om de eigen waarde, maar ook om het behoud van de veroverde zendtijd en het daarmee samenhangende kwantum geld uit de kijk- en luisterpotten. Wij hebben zo'n idee, dat de open lijkheid waarmee de KRO nu tevoor schijn is gekomen, weerklank zal vin den bij de andere omroepzusteren. De vakantie raakt op in Hilversum....de hand wordt weer aan de ploeg gesla gen. i vanavond 23.30 Lichte grammofoonmu- riek;" 2355-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. VARA: 18.00 Nieuws: 18.15 Dansorkest en zangsolisten; 19.00 Elek tronisch orgelspel: lichte muziek; 19.20 Vooi de kinderen; 19.30 Artistieke Staalkaart: 20 00 Nieuws; 20.05 Promenade-orkest; 2055 Socia listisch commentaar; 20.50 Op de vlucht, hoorspel: 21.25 Lichte grammofoonmuziek: 21.55 Literair vraaggesprek: 22.25 Sport hal- ege: 2250 Nieuws: 22.40 Holland Festival Klassieke en oude muziek (opn.); 2355- Draadomroep vanavond 1901) In de 15de en 16de eeuw was er tussen koopvaarders, kapers en zee- 'n erg groot verschil. In zodat hij niet het recht had kaper* het Spanjaarden. Tortugezen, Engel- brieven af te geven. Maar ook al de rechtsgeldigheid tijd dat vele landen met elkaar in kunnen de kaperbrieven worden goed- zeeroverij heeft og waren en elkaar de heerschap- gepraat door te wijzen op een volk streken gebloeid Fransen of Nederlanders Verwonderlijk is dat niet, want de oudsher in onze de omstandlghe- betwistten, behoefde er dat. in opstand gekomen tegen de den. die zich voordeden na het uit- kleinigheld te gebeuren, of vorst, alle middelen mag aangrijpen breken van de vijandelijkheden tegen koopvaardijschipper ging die de oorlogvoering van die dagen Spanje, waren gunstig genoeg zijn toestond (wat m.i. een sterk argument is) dan doet dat aan de zeeroverskwa- op last van zijn reders, of overheid, de kaapvaart uitoefenen. En dan werd het moeilijk een scherp onderscheid te maken tassen kapers en zeerovers. De benaming die deze kapiteins werd gegeven, hing voor een groot deel af van de partij waartoe men behoorde, van de rechtsgeldigheid der kaapbrieven en van de bestemming der gestolen goe deren. In het laatste geval was het dus uitsluitend en alleen een admini stratief verschil. Het kan moeilijk worden ontkend dat de watergeuzen, die de grondslag liteiten legden voor de succesvolle strijd te- bezongen gen de Spanjaarden, rasechte Hiertegen kan worden geweest de Spanjaarden door middel werden gedekt. Uit deze generatie de kaapvaart zoveel mogelijk kwam de man voor die de rover op Kapers en zeerovers de veel geroemde hebben overtuigd dat er niemand ln de buurt was en begon nu allerlei takjes op te rapen. ..Kom mee. Jos!" fluisteide Blekkie. ..We moeten iets dichterbij zien te ko men. Daarginds is het bos nog dichter Loop precies achter mij aan!' Met een kloppend hart volgde Josje zijn vriend. Blekkie liep geruisloos een eindje verder het bos in en liep dan met een bocht op de plek af waar de postbode nog steeds kleine takjes aan het verzamelen was. Ze konden hem. tusseo het struikgewas door, nu heel duideliiK Met ingehouden adem keken de jon- Sens toe. Ze zagen dat de postbode ee j oosje lucifers te voorschijn haalde. Hij streek er een af en hield die bij het hoopje dunne takjes, dat onmiddellijk vlam vatte. „Vooruit, kom mee!" commandeerde Blekkie. Hij rende tussen de stammen door en Josje holde met bonzend hart achter hera Blekkie. 96 De mulder komt nog. Ik geloof niet dat hij dood is. En ineens laat hij haar los. Een man met zo'n schuld, Rena, een man met zo'n schuld als ik moet dragen... Kom, zegt ze, zoals ze vele malen al zei. Kom, we gaan naar de berg. Die nacht lopen ze ver. Ze brengt hem overal waar hij de mulder verwacht om hem te laten zien dat die nergens is. Zweder Thase houdt zich verbaasd als zijn nieuwe knecht begint met een vrije dag te vragen. Naar Hinberghe voor ondertrouw? Ja, daar kan ik niets tegen hebben, als je dan ook naar Marye gaat om een vrije dag te vragen voor de bruid. Zweder gelooft niet dat de wildeman dat zal doen. Maar hij doet het wèl. Alleen gaan ze niet samen op weg. Ze ontmoeten elkander bij de Stenen Zonde. Dat doen ze ook op hun trouwdag, ofschoon alle Horsten dan al weten wat er met de wildeman en de bosmeid aan de hand is. En of het komt door iets wat de boer van 't Grobbenuus gezegd heeft of door een andere oorzaak, maar ineens is er niemand meer die hen zo noemt. Ze spreken allemaal over Rena en Dries en dat het toch mooi is van Rena om in het kleine huisje met de lage rieten dak te willen blijven. En ze zijn vriendelijk en meelevend tegen Jentje, die boodschappen komt doen in 't Horst en tegen Ante als hij zijn tabak komt halen in het kruidenierswinkeltje. Een doosje sigaren neemt hij mee om bij de kleren van Dries te leggen. Vanaf vroeg in de ochtend liggen die al op de diele gereed met wat verder eigendom van door DIGNATE ROBBERTZ Dries is. Jentje kijkt er heel de dag naar; ze weet niet of ze moet lachen of huilen. In de avond komt Dries zijn bezittingen halen. Rena Demmer is nu jullie schoondochter, zegt hij. Jullie komt maar eens kijken. Dat zal ik zeker doen, belooft Ante. Jentje zegt niets. Ze loopt met Dries mee tot in de zandweg, waar ze hem blijft nakijken. Als hij uit het zicht is, kijkt ze naar de Schemheuvel en ze weet dat ze haar wrok over alles wat zo anders verliep dan ze verlangde, nog niet kwijt is. De nieuwe landschut is een goedmoedige kleine man met een rond blozend gezicht en vriendelijke ogen. Hij heet Jochem Keige en komt uit het grensgebied. Op zijn eerste ronde over de berg en de heide gaat Joryt met hem mee. Hij brengt hem ook bij de keuters en naar 't Grobbenuus. Keige is zeer spraakzaam, hij vertelt en vraagt veel en kan uitbundig lachen. Jij bent van een ander soort dan je voorganger, zegt Zweder Thase. Alles in het dal begint zachtjes aan te veranderen, ook de mensen. Zweder meent het ernstig, maar Keige lacht er hartelijk om. De ouderen vinden hem te luidruchtig, maar de jongens houden van zijn drukke praat. Joryt Volmar is nooit streng geweest en zonder zich zelf te ontzien heeft hij het voor de Horsten opgenomen in hun vele geschillen met Vasse van Buuren, maar hij bleef altijd de landsohut. Jochem Keige slaat hen op de schouder en hij groet van verre, zwaaiend met zijn arm. Er is iets komisch aan de nieuwe landschut, zodat de Horsten niet hellemaal kunnen geloven dat hij wezenlijk de opvolger is van Joryt Volmar. Deze brengt hem langs de zandwegen en brede sporen. Hij wijst hem ook de wegelingen, maar over de verborgen paadjes zegt hij niets. Die moet Keige zelf vinden. Ook over de houthakkershut in het bos zwijgt Joryt en over de geschiedenis van de Stenen Zonde en over nog veel meer dingen. Als ze voorbij de Hidder komen, zegt de nieuwe: Och. dus dit is die molen! Als een kwajongen breekt hij door de struiken heen naar het erf. Jpryt volgt aarzelend. Sinds de avond van Lenter Borne's dood is hij hier niet meer geweest. Het bovenslagrad lijkt het enige wat ooit met het leven te maken heeft gehad. Wat een rommeltje, zegt Keige als hij terugkomt uit het huis. Alles is overhoop gehaald. Die mulder moet een vreemde snuiter geweest zijn, is t niet? Jij hebt hem zeker goed gekend, Volmar? Zou hij die jongen hebben doodgeschoten? Al pratende loopt Keige het erf over, kijkt in de molen, waar het daglicht door spleten en gaten binnenvalt en gaat dan nog eens in het huis. Hij kan net zoveel vragen als hij wil, een antwoord zal hij niet krijgen. (Wordt vervolgd) ITHIRGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHMGOIVEN-ETHERGOLYEN-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9