Indonesische onderscheiding voor Nederlanders op 17 aug? j LAST VAN y EEN KATER? Vietnamese studenten tegen dienstplicht Duitser bekent zeven moorden Britten zagen gruwend spinnen-eter voor tv Tsirimokos kan elke stem goed gebruiken Oe Thant bemiddelt in kwestie-Kasjmir /a een hy Acht kleine partijen naast de reuzen Nazi-plan ontvoering Roosevelt verijdeld k i WOENSDAG 25 AUGUSTUS Wél ij Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! A Labourregering wil afschaffing jeugdrechtbank LONDEN De Labour-regering ■telt in een witboek de afschaffing voor van jeugdrechtbanken en tucht scholen voor overtreders beneden zes tien jaar. Zij wil de jeugdrechtbanken vervangen door gezinsraden, bestaan de uit sociale werkers, en door ge- sinsrechtbanken onder leiding van speciaal benoemde rechters. De gezinsraad dient overleg te ple gen met de ouders van de jonge wetsovertreders om vast te stellen, of zij denken hun kinderen in de toe komst binnen de perken te kunnen houden. Ernstige gevallen zullen dan naar de gezinsrechtbank worden ver wezen. Deze rechtbanken kunnen de kinderen onder toezicht van een amb tenaar plaatsen of bij een pleeggezin onderbrengen. Ook wordt in het witboek voorge steld speciale rechtbanken in te stel len die zich met jongens en meisjes tussen de 16 en 21 jaar bezig houden. Deze rechtbanken zouden gevangenis straffen met een maximum van drie jaar kunnen opleggen. Moorden door jongeren zouden zoals ook nu door gewone rechtbanken worden berecht. Bij branden in de maand juni zijn 17 mensen om het leven gekomen. 44 perso nen, onder wie 18 brandweerlieden, wer den gewond. Van de 68 branden met een schade boven de 20.000 was het totale schadebedrag ruim 20 miljoen gulden. Protest tegen overheidsmaatregel „Zeer binnenkort Experiment om Russen in ruimte te laten werken SAIGON Onder de studenten in Zuid-Vietnam valt een toene mend verzet te bespeuren tegen de door de overheid onlangs ingestel de dienstplicht. De situatie is voor de militaire leiders van zodanig belang, dat ztf zich rond de confe rentie-tafel hebben geschaard om deze kwestie aan een ernstige stu die te onderwerpen. Gezegd wordt, dat de verzetsactie van de studen ten in feite geleid wordt door vooraanstaande Boeddhisten. Er zijn al protestvergaderingen ge houden in de noordelijke steden Ooe- ang Tri, Danang en Hué en de leiders van de studenten in Saigon hebben op geroepen tot een demonstratie, die vandaag is gehouden. Bij het grote publiek heeft de actie nog geen weerklank gevonden. Veel mensen schijnen het eenvoudig te zien als een poging om aan de militaire dienst te ontkomen. De studenten daar entegen voeren aan, dat de nieuwe maatregelen bedoeld zijn om de intel ligentsia de mond te snoeren door plaatsing in de strijdkrachten. Het gaat voornamelijk om dienstplicht voor la- Tweede-Kamerlid stelt vragen: DEN HAAG Is het juist, dat enkele Nederlanders, tijdens de viering van de Indonesische onaf. hankelijkheidsdag op 17 augustus, Indonesische onderscheidingen hebben ontvangen? En achten de ministers het juist dat op de re ceptie in het gebouw van de In donesische ambassade Nederland se bewindslieden, onder wie ook de minister-president, aanwezig waren? Deze schriftelijke vragen stelde het Tweede-Kamerlid P. Voogd (Boeren partij) gisteren de minister van bui tenlandse zaken en de minister-presi dent. De heer Voogd vraagt zich verder af: „Hoe denken de ministers, dat Nederlanders, die familieleden in het voormalig Nederlands-Indië ver loren hebben of zelf in concentratie kampen opgesloten zijn geweest, hier op zullen reageren?" In Djakarta is, naar aanleiding van het bezoek van de Nederlandse eco nomische en financiële missie, uit drukkelijk verklaard, dat Nederland, zowel economisch en juridisch gezien, Het Treblinka-proces Ex-SS'ers vragen rechtbank om gerechte straf DUSSELDORF In het proces we gens het vermoorden van zevenhon derdduizend Joodse mensen in hel nazikamp Treblinka bij Warschau tijdens de oorlog hebben negen voormalige SS-lieden gisteren hun schaamte over de bedreven misda den betuigd, maar de hoofdbeschul- digde, Kurt Franz, bleef als enige zijn onschuld volhouden, bewerend dat hij het slachtoffer van persoonsverwisseling was. De voormalige plaatsvervangende commandant van het kamp noemde hierbij voor het eerst de naam van degene met wie men hem zou heb ben verwisseld nl. de voormalige kampcommandant en arts dr. Irm fried Ebel die ruim zeven jaar geleden zelfmoord heeft gepleegd en door de getuigen als sadistische Jodenkweller was afgeschilderd. De negen eerder genoemden vroegen om een gerechte straf, Franz eiste vrijlating. Tegen Franz en zes ande ren is levenslang geëist, tegen de overige drie tuchthuisstraffen van drie a vier jaar. De vonnissen in dit proces worden 3 september uitge sproken. Tweemaal levenslang tegen SS'ers BERLIJN Wegens moord op Joden in de oorlog zijn gisteren de 55-jarige kinderarts Werner Scheu uit Borkum en de 63-jarige paardrijleraar Karl Struve uit Bad Homburg door het Westberlijn- se hof van beroep veroordeeld tot le venslang. Verder werden hun de burger rechten voor het leven ontnomen. In mei 1961 had een rechtbank van gezworenen in Aurich de beklaagden tot zes en vijf- eneenhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat ze in 1941 als SS'er~ het grensgebied tussen Duitsland ei touwen samen met anderen aan het moorden van 220 joden hadden meege werkt. De openbare aanklager ging te- Ren het vonnis in beroep, omdat volgens em duidelijk was gebleken dat de be klaagden niet alleen maar hadden ge holpen, maar ook daadwerkelijk hadden meegedaan. In juni 1964 kwam de zaak opnieuw voor de rechtbank in Aurich in behandeling, nadat het vorige vonnis nietig was verklaard. Nu werden straffen van tien en Ren jaar uitgesproken, weer wegens ulpverlening, niet deelname aan moorden. Daarop belastte het hof beroep in West-Berlijn zichzelf met de zaak. ZEIST Het gezamenlijk gere formeerd jeugdwerk in september verenigd in het Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk heeft een folder uitgegeven in het kader van de komende week voor de jeugd. Deze valt na zondag 12 september. De folder is bedoeld zowel voor ouderen als voor de jeugd. geen enkele reden heeft om materiële schadevergoeding van Indonesië te verlangen. Deze venklaring werd afge legd door de heer Soebchan, één der voorzitters van de grootste politieke partij, Nahadatoel Oelama. In economisch opzicht waren de door Indonesië overgenomen Neder landse ondernemingen binnenlandse bedrijven, zodat er geen grond- voor bestaat om over schadevergoeding te praten. Uit wettig oogpunt gezien kon wor den gezegd, dat Indonesië tussen het tijdstip van de ronde-tafelconferentie en de breuk van de diplomatieke betrekkingen in 1960 verscheidene ul timatums had gesteld. Mede als gevolg van het conflict om West-Irian waren geen verplichtingen meer overgeble ven, aldus Soebchan, die dit zei in een vraaggesprek met het persbureau An- tara. MOSKOU „Zeer binnenkort" zullen I Russische ruimtevaarders in specia- ger gegradueerden van 34 tot 37 jaar. ruimtepakken, die volle bewe- De strud tegen de Vtetcong gaat in-| gingSvrijl.eid garanderen, de moge- tussen onverminderd voort. Amen- Ujkheid naEaan om in de ruimte kaanse straalbommenwerpers vernie-1 werk te verrichten, tigden gisteren vijandelijke installaties in de provincie Kwang Tin. De rebel len hebben ook niet stil gezeten. In de buurt van Hué lieten zij een trein in de lucht vliegen, waarbij vier burgers omkwamen. Zij plunderden de trein en verdwenen in de bossen voordat ge alarmeerde Zuidvietnamese toestellen arriveerden. Uit leger gedeserteerd NEURENBERG De 24-jarige Klaus Gossmann heeft gisteren in Neurenberg bekend zeven mensen te hebben vermoord. Gossmann, een gedeserteerde sol daat uit het Westduitse leger, werd begin juni gearresteerd toen hij in een Neurenbergs warenhuis probeerde een handtasje te stelen. Schietend trachtte hij zich een weg naar de vrijheid te banen, waarbij een man werd gedood en twee werden gewond. Hij bekende vanaf 22 april 1960 een aantal overvallen te hebben gepleegd, waarbij hij een echtpaar, de filiaal houder van een spaarkas, een cliënte van een bank, een winkelierster en haar zoon had neergeschoten. Gossmann was in het bezit van zes pistolen. Systeem om geluid straalmotor te dempen PARIJS Bij de bouw van het snpersone vliegtuig Concorde wordt nu al rekening gehouden met protes ten die binnen zullen regenen over het geweldige lawaai van de reuzen- motoren. De Fransen schijnen een nieuw systeem ontwikkeld te hebben om het lawaai te dempen zonder dat de kracht vermindert. Het systeem wordt geheim gehouden Het heeft voornamelijk betrekking op het lawaai bij het opstijgen. De Concorde, die in 1969 gereed moet zijn, zal een snelheid kunnen bereiken van 2,2 maal die van het geluid. Het zal 120 passagiers in ruim drie uur van New York naar Parijs kunnen vervoeren. Nu vergt die vlucht altijd nog zeveneneenhalf LONDEN De BBC heeft heel wat protesten te verwerken ge kregen van gechocqeerde, gruwende luisteraars en kijkers naar aan leiding van demonstraties door de 31-jarige „spinnen-eter" Christopher Lloyd. Bij het ontbijt maandag hoorden de radioluisteraars hem onder waarderende geluiden een spin vermalen en aan het diner zagen de televisiekijkers hem fijntjes proeven van enkele speciale „delicatessen" uit een jampot. De uit Worthing, Zuid-Engeland, afkomstige Lloyd zegt met het spinnen-eten begonnen te zijn om kinderen te amuseren maar er de smaak van beet gekregen te hebben. Vooral kleine spinnen zijn heer lijk, vindt hij. Als je ze doorbijt, krijg je een fijn aroma te genieten. De grotere zijn nogal bitter Dit is de beginfase van het Russische project om kosmonauten op de maan te landen. Het ligt namelijk in de bedoeling van de Russen vanaf een om de aarde cirkelende ruimtewerkplaats de ruimteraket te construeren die de eerste kosmonauten naar de maan moet brengen. Deze raket wordt dan door „ruimtearbeiders" uit losse onderdelen in elkaar gezet. Een en ander hierover is gisteren door generaal Nicholas Kamanin, de leider van de groep Russische ruim tevaarders, in Moskou onthuld. De generaal gaf voorts te kennen, dat het dank zij'de Sowjetunie was, dat de Amerikanen in juni Edgar White een „wandeling" in de ruimte kon den laten maken. De VS waren volgens hem van plan geweest, pas tegen het eind van dit jaar een ruimtevaarder uit zijn cabine te laten komen en dan nog maar „half". Zij konden echter het Russische „ruimte-uitstapje" eerder navolgen dank zij een langdurig gesprek dat een groep Amerikaanse geleerden in de Sowjetunie kon hebben met de bemanningsleden van de Woschod-2. De VS hebben dit ech ter ontkend. Volgens Washington doelde Kamanin op het bezoek dat een groep cameramannen uit Ame rika aan Rusland bracht, nadat de Russen de filmrechten voor een interview aan een Amerikaanse te levisieonderneming hadden ver kocht. BRAZZAVILLE Het parlement van Kongo-Brazzaville heeft een wets ontwerp goedgekeurd, dat de regering van deze Afrikaanse republiek mach tigt de scholen van zending en missie te nationaliseren. De gebouwen en verdere eigen dommen zullen nu worden genaast en het geven van godsdienstonderwijs zal voortaan verboden zijn. (Nog) veel steun voor Papandreoe ATHENE Waarschijnlijk van avond zal er gestemd worden over het vertrouwensvotum dat pre mier Tsirimokos aan het Griekse parlement heeft gevraagd. Gister, avond begon het debat met een verklaring van Tsirimokos, die de hoop uitsprak dat „de kleine groe pen die hun rechten en plichten slecht kennen, spoedig tot bezin ning zullen komen". Het is overi gens wel duidelijk dat Tsirimokos elke stem goed zal kunnen gebrui ken. Volgens een berekening van het persbureau Associated Press bestaat de mogelijkheid dat de nieuwe premier juist één stem te kort komt voor de absolute meer- derheid. Oud-premier Papandreoe was weer niet aanwezig bij het debat. Wel de afgevaardigden van zijn partij, de Unie van het Centrum. Naar verluidt heeft Papandreoe weer een vergade ring uitgeschreven om zijn partijgeno ten op het hart te drukken Tsirimo kos niet te steunen. Op deze vergade ring zouden 128 fractieledeh aanwezig ;eweest zijn. Met de 22 stemmen van le linkse EDA-partij zijn dat 150 stemmen, precies de helft van het aantal parlementszetels. Daar komt bij dat in kringen van de nationale radicale unie van Canellopoulos ook verzet is gerezen tegen de als links bekend staande Tsirimokos. De premier had voor het debat begon een gesprek met koning Constantijn en Canellopoulos. Hij zei dat dit de laatste poging van de Koning was een regering uit de Cen trumunie te formeren. Hierna zou een coalitiekabinet een kans krijgen. NAVO De premier zei dat het voortduren van de crisis schadelijk voor het land is. Zijn regering zou streven naar een NEW YORK/RAWALPINDI cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren toestand in Kasjmir, waar India en Pakistan elkaar in de haren zitten, „een gevaar voor de vrede" genoemd. Hij heeft het hoofd van de VN- bestandscommissie in het omstreden gebied, de Australische generaal Robert H. Nimmo, teruggeroepen New York. Oe Thant wil met hem overleg plegen „over de zeer ernstige en gevaarlijke toestand aldaar" en over de schendingen van de bestandslijn in Kasjmir. De generaal wordt tegen het eind van de week uit Srinagar in New York verwacht. Het besluit om de ondersecretaris van de VN, dr. Ralph Volgens de deskundigen zou dit vliegtuig, een Grumman HU- Albatros het meest perfecte ter wereld zijn. Het kan opstijgen en landen op de grond, in het water, op sneeuw en ijs en dat nog wel onder alle weersomstandigheden. Bij een kruissnelheid van 280 km/uur heeft de machine een bereik van 4300 km. Bunche naar India en Pakistan te sturen voor bemiddeling heeft Oe Thant voorlopig opgeschort vanwege de eisen die de beide regeringen stellen. Ook premier Kosygin van India zou hebben aangeboden te bemidde len. „Andere stappen", aldus Oe Thant, „zullen overwogen worden na de be sprekingen met generaal Nimmo". Hij zei zich grote zorgen te maken over de toestand in Kasjmir. „In de afgelo pen twee weken", zo zei hij, „heb ik ernstig overlegd met de permanente afgevaardigden van de beide landen om de normale toestand langs de bestandslijn te herstellen". Pakistan heeft India ervan beschul digd het dorp Awan met artillerie te hebben beschoten. Het dorp ligt een halve kilometer van de grens met In dia. De beschieting zou een half uur geduurd hebben. Er zouden vijftien mensen om het leven zijn gekomen en twintig zijn gewond. Sterke toename van O.-Duitse studenten in theologie BERLIJN Het aantal studenten m de protestantse theologische scho len in Oost-Duitstand is het afgelopen jaar sterk toegenomen. Dit vermeldt het statistisch jaarboek voor 1965. Het aantal studenten, dat in 1964 624 bedroeg, nam in een jaar met 32 toe. Sinds 1958, toen er 751 protes tantse seminaries waren, daalde dit aantal tot 494 in 1961. In West-Duitsland studeren op het ogenblik ongeveer 3500 protestantse jongeren voor predikant. I In de Chinese stad Canton hebben chirurgen verleden jaar november de 23-jarige Liang Tsjin- kai de voet aangehecht die hem was afgerukt door een sleepkabel toen hij op een sleepboot aan het werk was. Hij kan nu weer op zijn voet staan, ermee lopen en trappen op- en afgaan, zo meldde het persbu reau Nieuw China giste ren. I Garageknecht George Barker uit Hull hoorde gisteren dat hij in de Engelse voetbalpool bij na 1,2 miljoen gulden had gewonnen. Voor het invullen van het winnen de rijtje had hij een cent betaald. Barker, die ge huwd is en wiens zoon en dochter al volwassen zijn, wil een bezoek brengen aan de plaatsen in Frankrijk waar hij in de Eerste Wereldoorlog heeft gevochten. I In de buurt van de Hongaarse stad Vertess- zoeloes is op de plaats waar kortgeleden de res ten werden aangetroffen van een nederzetting van oermensen, een stuk van een mensenschedel ge vonden, dat volgens an tropologen ongeveer een half miljoen jaar is. Vol gens in Wenen ontvangen berichten uit Hongarije wordt aan de vondst bij zonder grote betekenis toegekend, daar uit deze tijd in Europa tot dusver de „Heidelberger onder kaak" bekend was, die als de oudste Europese mensenrest werd be schouwd. 1 Een stierengevecht in de Zuidfranse stad Dax is gisteren voortijdig be ëindigd doordat de drie beschikbare stierenvech ters zodanig door hun v iervoetige tegenpartij gewond werden dat hun overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. De zesde en laatste stier moest weer naar de stal terugkeren omdat hij geen bevechter meer had. I De 26-j a r i g e Barry Tomkys mocht gisteren de gevangenis van Dartmoor verlaten om in het huwe lijk te treden met het meisje, wier vriend hij had doodgeschoten. Be geleid door twee bewa kers die als getuigen op traden begaf hij zich naar het stadhuis, waar hij in het huwelijk trad met de Londense typiste Mavis Upton, 21 jaar. De jonggehuwden mochten een kwartier alléén zijn alvorens Tomkys naar zijn cel werd teruggebracht. vrije vakbeweging. Griekenland be hoort tot de NAVO, maar wenst ook betrekkingen met andere landen. De twee jaar geleden door NAVO-part- ners beloofde economische hulp liet op zich wachten en de kwestie-Cyprus had het bondgenootschap ook op de proef gesteld. Volgens hem moet de strijdmacht buiten de politiek blijven. De regering zal er voor zorgen, dat het leger boven elke discussie komt te staan. Wat betreft Cyprus zei hij dat de regering voor volledige onafhanke lijkheid is. De premier zei het niet uitgesloten te achten dat er nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden voor het einde van de parlementaire zittingstermijn. In dat geval zou de evenredige vertegenwoordiging wor den toegepast. Bakopoulos die minister van justitie was in de regering-Papandreoe, zei na afloop van de zitting dat de Unie van het Centrum de „pseudo-regering" van Tsirimokos niet erkent en niet zal steunen. Later zei Tsirimokos op een persconferentie dat een aantal afge vaardigden van de Centrumunie be loofd had hem te steunen. Hij wei gerde namen te noemen om „de bende van Papandreoe jr. geen kans te geven hen te intimideren*'. De zware aardbeving in Mexico heeft, naar later blijkt, aan vijf mensen het leven gekost. Drie van hen werden gedood onder neerstortende hoogspan ningskabels en twee kinderen liepen on der de tram toen ze in paniek de straat oprenden. Russen vertonen kleurenfilm over vlucht Woschod-2 MOSKOU Het Russische persbu reau Tass heeft gemeld dat de pers een voorstelling heeft bijgewoond van de film over de ruimtevlucht van de kosmonauten Belajaew en Leonow aan boord van de Woschod-2. Voor het eerst is in deze kleuren film de raket te zien waarmee de Woschod in een baan om de aarde werd gebracht. De toeschouwer ziet de voorbereidingen tot de vlucht en de opleiding van de beide mannen. Het interessantste deel van de film is het 20 minuten durende uitstapje van Leonid Leonow. Men kan de kosmo naut zien vanaf het ogenblik dat hij de sluis verlaat tot dat hij in de cabine terugkeert. Ook de landing van de Woschod-2 is opgenomen. Voor het eerst worden scènes vertoond van fiet neerkomen aan de oevers van de Wolga. Westduitsers hebben genoeg heus DFU en NPD verdacht (Van onze correspondent in Bonn) BONN De ongeveer 37 mil joen Westduitse kiezers, die op 19 september a.s. een zondag, zo als in West-Duitsland gebruikelijk is naar de stembus moeten om een nieuwe Bondsdag en daarme de een nieuwe kanselier en een nieuwe regering te kiezen, hebben toch een veel grotere partijen keuze dan alleen maar de Chris- telijk-Demokratische Unie (van dr. Adenauer en prof. Erhard), de Sociaal Demokratische Partij (van Willy Brandt), de liberale Vrije Demokratische Partij (van dr. Erich Mende) en de Beierse Chris- telijk-Sociale Unie, een zuster van de C.D.U. (Van Franz-Joseph Strauss). Acht kleine partijen en groepen zijn, a bestudering van hun programma'^ door een daarvoor bestemde commissie, tot de verkiezingen toegelaten. Zij mogen kandidaten benoemen en meedingen naar de 498 Bondszetels. Het zijn de „Actiege- van Onafhankelijke Duitsers" (A.U.D.), de „Christelijke Volkspartij" «Je „Deutsche Friedens Union" (D.F.U.), de „Deutsche Volkspartei", de „Europese Federalistische Partij" (E.F.P.), de „Freisozlale Union" (F.S.U.), de „Nationaaldemokratische Partij van Duitsland" (N.P.D.) en de „Onafhankelij ke Arbeiderspartij" (U.A.P.). ,..Pe „Actiegemeenschap van Onafhanke lijke Duitsers" is sinds 4 juli j.l. een fusie n drie splintergroepen, tezamen met -000 leden. Voorzitter is de vroegere F.D.P.-Bondsdagafgevaardigde Schwann. De partij verlangt een „actieve hereni- gingspolitiek". Zij wil Berlijn internatio naliseren, geleidelijke aftocht der „bezet tingstroepen", het uittreden van West- Duitsland uit de N.A.V.O. en Oost-Duits- land uit het Warschaupakt, vorming van „gesamtdeutsche" commissies, federatieve aaneensluiting van de twee delen van Russisch tijd schrift: MOSKOU Agen- ten tot een akkoord die onder de naam ten van de Russische te komen, indien Roo- Paul Zibert bij de Duit- geheime dienst zouden sevelt niet langer de se strijdkrachten als in 1943 een plan heb- leiding had. Een nazi- pelotonscommandant ben verijdeld van dc agent zou hebben ge- diende en Duits zonder nazi s om Stahn en zegd: ,,We zullen accent sprak. Von Or- Churchill te vermoor- vroeg of laat met En- tel had hem proberen den en Roosevelt te gelsen en Amerikanen over te halen bij de ontvoeren. Dit had tot overeenstemming Duitse spionage dienst moeten gebeuren tü- komen en dat zal ge- te nemen. In een dron- dens de conferentie in makkelijker zijn als ken bui had Von Ortel Teheran van 1943, al- Roosevelt er niet meer laten doorschemeren dus het Russische blad is". dat hy moest deelne- Ogonyok. Het plan De Russische gehei- men aan een operatie werd verraden en Rus- me dienst, aldus nog met de beroemde Otto sische geheime agenten steeds Ogonyok, had Skorzeny, die latei stroomden de Perzi- een tip gekregen van Mussolini uit zijn ge- sche hoofdstad binnen een achttienjarige vangenis bevrijdde, en ruimden een groot Sowjetspionne Maya Volgens het verhaal aantal Duitsers uit de Mikota, die in de stad in Ogonyok werden in weg. Rowno bij de Gestapo Kopenhagen een aan- Roosevelt aanvaard- werkte. De plaatselijke tal parachutisten opge- de een uitnodiging op leider van de SS, Paul leid voor deze opera de zwaarbewaakte von Ortel, had haar tie, die werd Russische ambassade verteld, dat hij weg duid als in Teheran te logeren ging voor een op- sprong", en Churchill verbleef dracht, maar bij terug- werd een val opgezet op de vlakbij gelegen keer een paar Perzi- om de daar aanwezige en eveneens bewaakte sche kleedjes voor Duitse agenten te van- Britse ambassade. Vol- haar mee zou brengen, gen, hetgeen gelukte gens het Russische blad Een andere tip kre- De operatie ging niet hadden de nazi's hoop gen de Russen van een door. Von Ortel pleeg- met de Verenigde Sta- zekere Koetznetszow, de zelfmoord. aange- .,de verre sprong". In Teheran Duitsland en ten slotte een staatsverdrag naar Oostenrijks voorbeeld. De „Christelijke Volkspartij" tot dusverre alleen bekend in het Saarland onder Johannes Hoffmann wordt ge leid door de Dusseldorfse ..Ministerialdi- rigent" b.v. Vollmar. Zij is voor een verenigde staten van Europa en vóór alles wat in de binnenlandse politiek populair is: vermindering van de Kraam- be-ó De „Christelijke Volkspartij" tot dusverre alleen bekend in het Saarland onder Johannes Hoffmann wordt ge leid door de Diiseldorfse „Ministerlaldi- rigent" b.v. Vollmar. Zij is voor eea verenigde staten van Europa en vóór alles wat in de oinnenlanrse politiek populair is: vermindering van de kraam bed- en zuigelingensterfte, minimum-ren ten, zuivering der li van de wegenbouw. Communisten? De „Deutsche Friedens Union" heeft als D.F.U.-bijnaam „die Freunde Ul- brichts". Zij nam reeds in 1961 aan de algemene verkiezingen deel en behaalde 1.9 procent der stemmen. Zij streeft vooral naar ontwapening naar Sowjet- model: de schepping van een atoomwa- J vorming van een Duitse federatie, zoals Walter Ulbricht die heeft voorge steld. De partij staat sterk onder de verdenking financieel door Ulbricht te worden ondersteund, temeer omdat de Communistische Partij in West-Duitsland is verboden. Ulbricht raadt zijn aanhan- - -> op dQ DJPJJ. Eenheid Ook de .Deutsche Volkspartei" streeft naar eenheid van het Duitse volk, een obligaat programmapunt van alle partijen in de Bondsrepubliek. Volgens de D.VP. moet deze eenheid worden bereikt bin nen de grenzen van een hersteld Duits Rijk. De partij werd in juni j.L gesticht door het Bonnse gemeenteraadslid Bur- sche, die wil aanknopen aan de tradities van Bismarck en Stresemann. De in 1964 gestichte „Europese Federa listische Partij" is in Bremen thuis. Ook zij werkt voor een herenigd Duitsland en voor een federalistisch opgebouwde ver enigde staten van Europa, waarin geen bevoorrechte klassen, rassen, godsdiens ten of naties meer zullen bestaan, van de Noordkaap tot aan Kreta en van de grenzen van Oost-Europa tot aan Lissa bon". De „Freisoziale Union" stamt uit Ham burg. Zij wil de wereldvrede scheppen langs de weg der sociale vrede. Zij eist voor iedereen een vrije concurrentie. Alle mensen hebben gelijke rechten op de vrije bodem. Nationaal In november 1964 werden alle „na tionale krachten" in Hannover gebun deld tot de „Nationaaldemokratische Partij van Duitsland", maar één woordje en wat zijn programma be treft niet zo heel ver weg van de „nationaalsocialistische partij". Zij opereert met vele slogans en richt zich daarmede tot de boerenstand, de middenstand, de arbeiders en de on dernemers. Zij eist een nationale poli tiek, de hereniging van Duitsland, de Bundeswehr onder nationaal com mando (en niet meer onder N.A.V.O.- bevel), strijd tegen de openbare ver kwisting aan representatie en pronke rige gebouwen, staking van de ont wikkelingshulp (op instigatie van vreemden betalen wij miljarden aan vreemde landen) behoud van de volksgezondheid, staking der proces sen tegen nazi- en oorlogsmisdadigers (omdat in andere landen miljoenen misdrijven aan Duitse mannen, vrou wen en kinderen ongestraft blijven), een algemene amnestie en aanspraak op al die gebieden waar Duitsers sinds eeuwen hebben gewoond. Dat zijn bekende geluiden, waarbij het programma van de „Onafhankelijke Arbeiderspartij" maar uitermate be scheiden is: een Duits socialisme. Van deze acht hebben héél misschien de D.F.U. en de N.P.D. een klein kansje om over de 5-procents clausule in de kieswet heen te springen. Waar schijnlijk is dat echtet niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5