Na drie jaar strijd vrede in Jemen Lager tarief voor Haringvlietbrug Cooper nu houder van ruimte-record KOFFIE &THEE Nasser en Feisal bereiken akkoord Invalide zwaar mishandeld: jaar geëist Margarine goedkoper Commentaar Nieuwe Nederlandse lekkernij: geitekaas Drie dagen onschuldig in politiecel Woensdag 25 augustus 1965, 46?te jaargang CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD «StantvastigK gheblave* Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot morgenavond: VeranderlUke bewolking met plaatse- l(jk enkele buien. Krachtige tot matige wind uit westelüke richtingen. Aanhou dend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 u.J p.w. f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 bezorging 18.00—19.00 Bevolking mag zelf beslissen over staatsvorm KARIRO/DJEDDAH President Nasser van Egypte en koning Feisal van Saoedi-Arabië hebben overeen stemming bereikt over de toekomst van Jemen. Na driedaagse bespre kingen in de Saoedi-arabische ha venstad Djeddah aan de Rode Zee is gistermiddag een akkoord onderte kend. De inwoners van Jemen zul len op 23 november van het volgende jaar zelf mogen beslissen of hun land een republiek dan wel een monar chie wordt. Egypte zal na 23 november van het huidige jaar binnen tien maanden de ongeveer 50.000 soldaten die in Jemen gelegerd zijn en de republikeinen steu nen terugtrekken. Saoedi-Arabië be looft alle steun aan de aanhangers van de verdreven imam Mohammed Al- Badr te staken en niet toe te staan dat van zijn grondgebied geopereerd Gewicht Uit de bewoordingen van de verkla ring, die de beide statslieden hebben uit gegeven, valt volgens betrouwbare waar. nemers op te maken, dat Feisal is ge zwicht voor de eis van Nasser, dat het republikeinse regime voorlopig zal moe ten blijven bestaan. Waarschijnlijk echter zullen in de regering die tot aan het referendum van 23 november 1966 zal op treden. ook royalisten vertegenwoordigd lijn. Binnenkort zullen besprekingen worden gehouden over een overgangs regering. Nog vraag Het republikeinse regiem In Jemen onder leiding van president Abdoellah al Sallal, dat in 1962 werd gevestigd zal ongetwijfeld instemmen met het akkoord. Of de aanhangers van de imam dat ook zullen doen is nog de vraag. Koning Feisal heeft over hen weinig te zeggen, alhoewel ze zonder zijn steun waarschijnlijk niet verder zullen kunnen vechten. Eerdere pogingen om de burgeroorlog in Jemen te beëindigen, onder meer een initiatief van de V.N., zijn allemaal mis lukt. Onlangs nog was een groep dissi dente republikeinen in Taif (Saoedi- Arabië) vredesonderhandelingen begon nen met royalisten. Het resultaat van dit overleg was nog niet bekend toen presi dent Nasser aankondigde, dat hij naar Djeddah zou gaan. Voor de revolutie van 1962 was Jemen elf eeuwen lang een imamaat (monar- Radio-Damascus kritiseerde gisteravond de overeenkomst tussen Egypte en Saoedi-Arabië, die zij een gevaar voor het republikeinse bewind noemde en een voortzetting van de EgyptischSaoedi- Arabische voogdij over Jemen. De Jordaanse premier. Wasfi al Teil, was echter Ingenomen met het akkoord. Bij de Italiaanse stad Placensa zijn gisteren bij een vuurgevecht met twee jachtopzieners drie jagers om het le- vengekomen. Een vierde werd ernstig gewond. De jagers bevonden zich dicht in de buurt van een particulier jacht terrein. De jachtopzieners zijn door de politie verhoord. Auto s van f3,50 voor f 2- (Van een onzer verslaggevers! MIDDELHARNIS Naar wy van officiële zijde vernemen is het zo goed als zeker, dat de tarieven voor de Haringsvlietbrug de vaste ver binding tussen de Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee verlaagd* I kunnen worden. Het tijdstip, waarop deze verlaging kan ingaan, zal ver moedelijk samenvallen met de ope- i ning van de Oosterscheldebrug, die vermoedelijk rond de jaarwisseling wordt verwacht. Voor personen- i auto's zal het tarief worden verlaagd I van 3.50 tot 2 gulden, voor vracht- wagens van 6 tot 3.50 gulden en voor buspassagiers van de RTM van, 50 tot 25 cent. Voor fietsers, brom- j fietsers en scooters was het tarief I reeds met 25 pet. gedaald. De com' j missarissen van de N.V. Haringvliet- i brug en de ministeries van finan- ciën en van verkeer en waterstaat moeten de voorstellen tot tariefsver laging nog goedkeuren. Het bestuur van de N.V. Brugverbin- ding Haringvliet is mede tot dit voorstel gekomen, omdat de exploitatie van het boekjaar 1964—1965 gunstig is uitgeval len. Gerekend was op een verlies van een miljoen gulden, maar verwacht mag nu worden, dat dit vorlies „slechts" een aalf miljoen zal bedragen. Door het steeds toenemende verkeer ftoudt' het bes;*»ur rekening met de mo gelijkheid, dat bat verlies in het tweede boekjaar geheel weggewerkt kan worden. Er is de laatste tijd regelmatig contact geweest tussen de N.V. Brugverbinding Haringvliet en de Prov. Zeeuwse Brug- maatschappij. de n.v.. die de Oosterschel debrug zal exploiteren. Beide besturen vinden het van het grootste belang voor het gehele Deltagebied, dat de tarieven voor beide verbindingen zo laag mogelijk worden gehouden. Toerisme Voor het toerisme, de afzet van de agrarische produkten en voor de indus trievestigingen is het van het grootste be lang, dat de tarieven van de Haring vlietbrug drastisch lager worden. Mede door het gunstige verloop van de exploi tatie heeft het bestuur van de N.V. Brug verbinding Haringvlietbrug dan ook de vr(jhoedigheid kunnen vinden een aan zienlijke verlaging van de tolgelden voor te stellen. Met dez^ verlaging worden de tarieven voor de Oosterscheldebrug, die voorlopig zijn vastgesteld door de N.V. Prov. Zeeuwse brugmaatschappij, dicht bena derd. De tarieven voor de Oosterschelde brug zien er als volgt uit: zware vracht wagens 5 gulden, lichte wagens 4 gulden, personenauto's f 2.50, motorrijwielen een gulden, fiets of brommer 50 cent en voor voetgangers 25 cent Deze tarieven zijn enigszins aangepast aan de tarieven, die nu gelden voor het veer tussen Schouw en-Duiveland en Noord-Beveiand. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de tarieven van de Ha.-ingvlietbrug en de Oosterscheldebrug gelijkgeschakeld zul len worden. Daarover ls echter nag geen beslissing genomen. Ondanks de drukke besprekin gen met koning Feisal van Sa oedi-Arabië had president Nas ser nog even tijd voor een bede vaart naar Mekka. Nasser had voor deze gelegenheid het lange gewaad van een bedevaartganger Naast de VAR-president staat de gouverneur van Mekka, prins Menah. In Nieuwlande bij Hoogeveen is de i-jarige Roelof Okken gisteren met zijn motor tegen een stistaande vrachtwagen gereden en gedood. Hij was gehuwd en vader van een kind. ARNHEM Een Jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem mr. J. J. R. Bak ker gisteren geëist tegen de 38-jarige varensgezel G. T. uit Rotterdam en thans woonachtig te Nijmegen wegens zware mishandeling van een invalide man te Nijmegen op 11 junl- Verdachte was die dag in een slecht humeur omdat hem een baantje bij een schipper was ontgaan. Hü ging zich te buiten aan bier. mishandelde een huis genote en ging de straat op. De eerste de beste voorbijganger, de 48-jarige in valide Nico Bosman, stak hij zonder enige aanleiding meteen in de arm. Het is de vraag of het slachtoffer ooit nog zijn arm normaal kan gebruiken. De varensgezel (vier keer veroordeeld waaronder voor zware mishandelingen) heeft een avontuurlijk leven achter de rug. Gebleken is dat hij zeer agressief wordt wanneer hij dronken is. De offi cier wilde hiermee rekening houden bij zijn eis. Mr. Bakker achtte opzet bewe- Dode en zes vermisten Brand op voormalig Ned. schip „Oranje" GENUA Na een brand aan boord van het Italiaanse schip Angelina Lauro vroeger het Nederlandse schip Oranje is aan boord het ver koolde lijk van een werfarbeider ge vonden. De brandweer zoekt nog naar zes anderen die aan boord vermist worden. Er waren gisteren in totaal 1.700 man aan boord van het 20.000 ton metende schip dat bij een werf te Genua wordt omgebouwd door de nieuwe eigenaar, toen een gasfles ontplofte en er brand uitbrak in de ruimen. Vanmorgen spoot de brandweer nog steeds water in het schip, terwijl uit an dere delen het water reeds weer wordt weggepompt. Het schip maakt zware slagzij door de 660 ton water die erin gespoten. Nederlander vaart net van Engelsman stuk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een Nederlandse vis sersvaartuig heeft op de Noordzee aan de Engelse kust tussen Bridlington en Whitby het haringnet van een Engelse visser finaal door midden gevaren. Het incident deed zich juist bulten de drie mijlszone voor. The Gaurdian meldt, dat de Nederlan ders op grond van de traditie recht heb ben tot aan de 3 mijlsgrens te vissen. Er werden ongeveer een 200 Nederlandse vaartuigen gesignaleerd. De kapitein van de Engelse trawler, Leslie Burton vertel, de later dat gezien de drukte op zee het stukvaren van zijn net mogelijk een on geluk is geweest. Alles nog steeds naar wens Mercury-landing door falen van computer HOUSTON (Texas) De Ame rikaanse astronaut Leroy Gordon Cooper heeft van alle ruimtevaar ders het langst in de ruimte ver toefd. Vanmiddag omstreeks vier uur Nederlandse tyd had Cooper pre cies 131 uur en negentien minuten door de ruimte gevlogen, waarvan 34 uur en negentien minuten in een Mercury-cabine tijdens zijn eerste tocht op 15 en 16 mei 1963. Om der tien minuten voor vier vannacht ver beterde hij het wereldrecord, dat op naam stond van de Rus Bykofski met 119 uur en 6 minuten. De ruimtereis van Cooper en Conrad verloopt nog steeds naar wens. Ook hun lichamelijke conditie laat niets te sen over. Zij vertoonden gisteren en daag geen ziekteverschijnselen. Wel had Cooper zich wat licht geraakt getoond in zijn antwoorden aan de grondstations. Gisteren hebben zij zich voornamelijk bezig gehouden met fotografische proef nemingen. Zij seinden naar de aarde, dat zij de lancering van een Minuteman- raket vanaf de basis Vandenberg in Californië hadden kunnen waarnemen. Computer Toen de ruimtecabine gisteren aan het einde van haar 49ste omloop over Ver Staten vloog meldde de luchtlei- ding, dat zich wat moeilijkheden met de computer aan boord van de Gemini-5 schenen voor te doen. Het apparaat werkte wel, maar „gaf wat vreemde uit komsten". De „afwijkingen" moesten worden toegeschreven aan de experi menten die men ermee uithaalde, deelde vlucbtleider Christopher Kraft ,,wij kijken wat ermee gebeurt, wanneer wij bepaalde dingen doen". Kraft zag verder geen problemen. Het falen van de computer heeft in 3 ct per pakje DEN HAAG Maandag wordt de margarine drie cent per pakje goedko. per. zo heeft het ministerie van econo. mische zaken vanmorgen op vragen mee. gedeeld. De daling van de margarine- prijs is het gevolg van het sterk terug lopen van de prijzen van grondstoffen op de wereldmarkt ieder geval geen invloed op de duur van de ruimtereis. Wel zullen de ruimte vaarders een „ballistische Mercury-lan ding" moeten maken in tegenstelling tot de „bestuurde" landing zoals de Ge- mini-3 destijds maakte. De Gemini-4 was ook genoodzaakt een „Mercury-lan- ding" te maken. De ruimtevaarders hebben inmiddels de helft van him reis voltooid. Z(j maak ten vanmiddag hun 61ste rondje om de aarde. In totaal moeten zij er 121 maken. Er is ook al een begin gemaakt met het aftellen voor de terugkeer van de Gemi- ni-5 naar de aarde. De klok, die de se conden wegtikt tot het ogenblik, waarop Cooper en Conrad met de afdaling zul len beginnen, ls gisteren in werking ge steld. Op dat moment stond de klok op 114 uur, 54 minuten en 15 seconden. Als alles goed blijft gaan zullen de astronau ten dus zondagmiddag op de aarde te- Aardbeving op Kreta KRETA In het westen van het Griekse eiland Kreta zijn vanmorgen aardschokken gevoeld. Ze duurden meer dan tien seconden. Er zijn geen slacht offers en geen grote schade gemeld rpEGEN een bedenkelijke ontwik- keling, op welk terrein ook, kan nooit te vroeg gewaarschuwd worden. Een waarschuwing bij de gang van zaken binnen het bestuur van de Stichting van de arbeid lijkt daarom op haar plaats. De voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, waarschuwde reeds, dat, wanneer het gespreksklimaat binnen de Stichting van de arbeid niet beter wordt, gevaar dreigt van een herleefde klassenstrijdgedachte. Mr. W. Aantjes, secretaris van een der grootste werkgeversvakorganisaties, heeft thans eveneens een waarschu wend geluid laten horen. Ook hij acht herleving van de klassenstrijdgedach te niet uitgesloten en wijst reeds de wegen die de schistelyk-sociale or ganisaties hebben te bewandelen. Wij achten het juist, dat. als het erop aankomt, de samenwerking tussen christelijke organisaties behoort uit te gaan boven de federatieve samen werking met andere organisaties. Evenzeer is het waar, dat er een mo ment kan komen, waarop samen met de roomskatholieke organisaties front gemaakt moet worden tegenover niet- confessionele groeperingen, die zich of oud-liberaal of marxistisch opstel len. Juist nu we In Nederland weer staan voor het overleg over vele belangrij ke sociale aangelegenheden, die veel conflictstof kunnen opleveren, is het goed deze zaak principieel duidelijk te stellen. De christelijke-sociale beu ,ing zal altijd, met afwijzing van de klassen- strljdgedachte, moeten blijven kie zen voor samenwerking en overleg. KLAVERBLAD DEN HAAG De oriënterende proeven die ir. P. Tiersma, de rijks consulent voor de kaasmakerij, heeft genomen met geitemelk, hebben de meer dan tienduizend geitenhouders ervan overtuigd dat er nieuwe mo gelijkheden zijn voor het geitekaasje. De kaasjes van ir. Tiersma smaken verrukkelijk, zeker zo heerlijk en goed als de geitekaasjes uit Frank rijk, die in de grote steden van ons land worden verkocht. zei de heer J. W. Wesselson uit Steenwijk, voorzitter van de Nederland organisatie voor de geitenfokkerij, die het initiatief nam voor de proeven. De heer Wesselson constateerde, dat de geit het goed doet. „Het aantal geiten in ons land neemt weer een beetje toe. Naar schatting zullen er 25.000 4 30.000 geiten s land zijn. Maar het is niet meer de arbeiderskoe van vroeger: de geiten- Vals getuigenis van vier mannen NIJMEGEN Een onderlinge af spraak van vier mannen een vals getuigenis o^er een autohandelaar te geven, heeft laatstgenoemde drie dagen onschuldig in de cel doen belanden. Een caféhouder uit uit de De Ruyterstraat mocht de autohandelaar niet. Hij sprak met drie vrienden af een verzonnen verhaal aan de politie door te ge ven om de autohandelaar op deze wijze in moeilijkheden te brengen.' Na een niet ernstige ruzie tussen de caféhouder en de autohandelaar ver telden de vier het volgende relaas aan de politie. De handelaar zou in het café met een grote moker heb ben gedreigd. Toei. hem werd belet binnen schade aan te richten, sloeg hij buiten het terras aan gruizels en gooide een rijwiel door een splegel- Op grond van deze eensluidende verkla ringen van de vier mannen werd de handelaar ingerekend. Een der com- plotterenden had achteraf toch geen Vanavond begint de twaalfde Taptoe-Delft. Behalve aan de herdenking van twintig jaar be. vrijding wordt ook aandacht be steed aan het driehonderdjarige bestaan van het korps Mariniers. In een historische scène daveren 86 strijdlustige zeesoldaten over het Marktplein, gekleed in uni formen uit 1761 en begeleid door twee scheepskapellen- De huidi ge mariniers worden vertegen woordigd door de Marinierska pel met moderne marsmuziek en fakkeldragers. Aan deze Taptoe werken 800 militairen mee. vrede met deze zaak en vertelde de po litie na drie dagen de waarheid: het vernaai was verzonnen. Bij politiële navraag gaven twee arderen hetzelfde toe. Alleen de caféhouder blijft nog volhouden. Uiteraard is valse aangifte strafbaar. Hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen is nog niet be kend. Alle opvarenden gered Nederlandse coaster gezonken DEN HAAG De 500-ton metende Nederlandse kustvaarder „Spolanda" is vannacht in de buurt van Le Havre in aanvaring geweest met het 5100 ton metende Belgische vaartuig „Bru ges" en kort daarop gezonken. Alle opvarenden tien mannen, een vrouw en een kind konden door de Bruges worden opgepikt Het Bel gische schip was op weg naar Cher bourg. De Rotterdamse eigenaar van de Spo- landa, de rederij Dammers en Van der Heide, hadden vanmorgen nog geen in lichtingen ontvangen waaruit de oor zaak van de fatale aanvaring kon wor den afgeleid. Men had ook nog geen contact gehad met de kaptein van de coaster de heer R. Circel, die enige uren geleden samen met vrouw, kind en negen bemanningsleden veilig door de Bruges in Cherbourg aan land werden gezet. Eén van de directeuren van Dam mers en Van der Heide is vannacht naar Cherbourg vertrokken om daar de ge redde opvarenden van de Spolanda op te vangen en hun terugreis naar Neder land te regelen. De Spolanda was kort voor de aanva ring uit St. Malo vertrokken naar de thuishaven Rotterdam. Het schip was niet geladen. Aan boord van de Spolanda bevonden zich behalve de kapitein, diens echtge note en him tweejarig kind, de volgende bemanningsleden: M Sehkaingh uit Zwijndrecht. C. Bruin uit Den Haag. C G. Kolthof uit Wierden: J. v. d Veen uit Egmond. E. G. Kamerman uit Zwijn drecht, J. Overreen uit Utrecht. J A Ploeg uit Amersfoort. Schooneveld uit Koog aan de Zaan en L. van de Bank uit Zeist fokkerij is nu voor dc liefhebbers, ter wijl ook veehouders wel geiten houden, speciaal voor de kalvermesterU". Wat de geitekaasmakerij betreft: ir. Tiersma gaat nog door met de proeven. Het staat vast, dat het aantrekkelijk is om kleine geitekaasjes te maken. Dc Franse zijn klein en kosten f 1.10 tot f 1.30 per ons. Ir. Tiersma rekende voor, dat van deze bedragen wellicht een kwart naar de handel gaat, een kwart naar de importeur en een kwart moet worden gerekend voor extra risico's. zo dat wat het economische voordeel van de geitenhouder aangaat niet over grote winsten gesproken kan wor den. „Maar het is vast wel aantrekkelijk om in ons land voor ongeveer dezelfde prij zen geitekaasjes te produceren", aldus de rijksconsulent. R'damse Ahoy- en Energiehallen weg voor faculteit ROTTERDAM In een brief aan het Rotterdamse college van B. en W. heeft de commissie voorbereiding medische faculteit in Rotterdam laten weten, dat zij een spoedige aanvang van een propadeu- tische opleiding in de medicijnen voor staat De commissie denkt in dit verband ean een begin van de opleiding in septem ber van het volgend jaar. Het Dijkzigt-ziekenhuis en de directe omgeving daarvan komen volgens de com missie het meest in aanmerking als plaats van vestiging. Indien het Dijkzigt-zieken huis in de toekomst inderdaad het akade*. misch ziekenhuis van Rotterdam wordt, dan houdt dat volgens de commissie in dat de Ahoy- en Energiehallen in de onmiddellijke omgeving van het Dijkzigt- ziekenhuis gelegen zullen moeten ver dwijnen. De op deze wijze vrijgekomen ruimte zal men nodig hebben om er labo ratoria, collegezalen e.d. te vestigen. (JUTA) „U zei toch, dat de voorruit van uw auto van onbreekbaar glas

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1