KATWIJK ZOALS HET WAS Rond 1600 verzwolg de zee Katwijk 150 woningen in Grote belangstelling voor sluitstuk van kinderfeest VLEET CHR. TECHNISCHE AVONDSCHOOL „KATWIJK" Kampvuur en optocht vielen niet in water raiffeisenbank een veilige klank RAIFFEISENBANK „KATWIJK AAN ZEE" Tweehonderd kinderen hadden prettige week lisserij nieuws bij de NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1965 De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 KATWIJK AAN ZEE. Met het plaatsen van deze foto doen wij de tachtigjarige heer Piet Hagendoorn in Amerika een groot ple zier. Het zestienjarige meisje dat er op staat. is namelijk later ziin vrouw geworden. Zij heette Dirkje Boer. is inmiddels overleden en xoas afkomstig uit Kou dekerk. De heer Hogendoorn zelf komt oorspronke lijk uit Woubrugge. Aanvankelijk was hij melkknecht, maar een maal in Californië aan. gekomen, maakte hij fortuin. Thans is hij eigenaar van een boom. gaard daar, die zo uit gestrekt is. dat hij naar Nederland overge plaatst, zou lopen van Oegstgeest tot de Does- brug te Leiderdorp. Elk jaar komt de heer Hogendoorn naar Ne derland. Hij is nu weer net terug naar Amerika, maar zijn neef M. Maat. Baron van Wassenaar straat 17 te Rijnsburg, zal ervoor zorgen, dat oom Piet in Amerika een aantal kranten met deze afbeelding in zijn bezit krijgt. De foto is genomen omstreeks 1900 en toont de kruidenierswinkel van de familie Ouwe hand aan de Voorstraat, waarin thans Jamin is gevestigd. fcJl KATWIJK Bij het begin van de 18e eeuw lagen de beide Katwijken, gescheiden door een brede duinformatie, als twee aparte dorpen op ruim een half uur gaans van elkaar verwijderd. Het binnendorp, dat als een der aanzienlijkste dorpen van Rijnland goldwas in die tijd groter dan het zeedorp, hoewel dat twee eeuwen eerder niet het geval was. De bekende „Informacie" van 1514, ingesteld naar de draagkracht der steden en dor pen van Holland ten behoeve van de belastingaanslag verponding), ver melde voor Katwijk aan Zee 145 huizen en voor het binnendorp 66 huizen. Tegenover de gestadige groei van het laatste dorp stond daarna voor het vissersdorp het geweld der golven, waardoor rond 1600 wel ongeveer 150 huizen werden verzwolgen. Maar bij de enquête, die in 1732 werd ingesteld, wederom in verband met een verponding, had Katwijk aan Zee het buurdorp weer ruimschoots overvleugeld, en het verschil van ongeveer 80 huizen is allengs groter geworden, vooral toen de visserij zich in het midden van de 19e eeuw kon ontplooien en het badbedrijf opkwam. Maar daarvan was aan het begin van de 18e eeuw nog lang geen sprake. Kat wijk éan den Rijn, fraai beplant met tin- den en iepen, lag vredig aan het rustig kabbelende vaarwater. Bedrijvigheid yras er wél, al werd' de conjunctuur stérk beïnvloed door oorlogen en andere ram pen. De lijnbanen, waarvan de grootste veel kabeltouw hebben geleverd voor 's lands oorlogsschepen op de Maas, had den hun grote tijd al gehad, de kleinere werkten vooral voor dc haringvisserij. Dr-irmce annex waren ook enkele vis- drogerijen en bokkingrokerijen, die voor al langs de Rijn te vinden waren. o.a. bij het als vanouds zo genoemde Veereinde. Ten noorden daarvan lag een bekende linnenblekerij, en langs de Valkenbur- gerweg waren een paar steen- en kalk ovens en pannenbakkerijen. Scheepvaart Ook de binnenscheepvaart was in Kat wijk aan den Rijn geconcentreerd, de door Rijnland omstreeks 1571 gegraven „nieuwe waterloosinghe" deed z'n naam Mallegat zoveel eer aan dat de vaart naar Katwijk aan Zee uitgesloten was. Er la gen overigens twee vaste bruggen over. de „Mallegatsbrugge" (nu nog gelegen in dé Noordwijkerweg) en de „Vreug- densbruggc", die het gebied Cleyn Duin met de Hoornespolder verbond, evenals nu. anno 1965, de nieuwe brug over het Uitwateringskanaal. Misschien dat in laatstgenoemd gebied de oude benaming Vreugdeweg weer kan terugkeren De binnenscheepvaart bracht de nodige levendigheid op de Rijn teweeg. Verse en gedroogde vis werd van hier naar de meeste plaatsen van Holland en Zeeland vervoerd, doch men ging ook al naar Brabant en Vlaanderen. Met laatstgenoemde streek hebben al eerder connecties bestaan, doch dat geschiedde uit anderen hoofde: aan het eind van de 16e eeuw zochten vele protestantse tex tielarbeiders een wijkplaats tn het Noor den en zo lezen we bij de kerkelijke attestaties meermalen van vestiging van een „IUndenwever" uit Vlaardlngen. Regelmatige beurtvaart door de zgn. veerschepen werd onderhouden op Leiden 'twee schepen per dag). Amsterdam, Rot terdam en Haarlem. Hot vervoer van vis van de afslag op het strand geschiedde over de zandweg, dio de beide dorpen verbond en die eerst in 1822 werd be straat. Een gedeelte van het trajet, nl dc Kerkstraat in het binnendorp kon ech ter al eerder op een voor die tijd rede lijk goede verharding bogen. Want op 30 aug. 1702 verklaarde Dirk Westerbaan. Jan Claaszn Berendregt. Dirk v. Leeuwen en Hendrik van der Boon. burgemeeste- ren van Catwijck op Rijn. schuldig te zijn aan den heer Jan van der Gugten, bal juw en schout, een som van 489 gulden. welk bedrag met speciale toestemming van de heer van Catwijck werd aange wend voor het verbeteren van genoemde Bekende namen Bekende namen in het 18e eeuwse Kat wijk worden hier genoemd. De Wester- baans, te beginnen met Cornells Claeszn Westerbaan, waren lijndraaiers, die hun naam wel aan hun beroep te danken zul len hebbèrt. Voordat Cornells in 1684 stierf, had hij al een lijnbaan aan zijn reeds genoemde zoon Dirk verkocht-, doch ook zijn andere zóóns zaten in het vak. Hugo als keurmeester van het touw te Amsterdam, en de twee anderen, Wil- Teunis. ook in Katwijk aan den Rijn. waar dc Westerbaans vrijwel steeds de dorpsregering hebben gezeten. Vooral Willem (1656—1722) heeft een grote activiteit ontplooid. In 1699, toen hij al schepen was, kocht hij ..seeckere vijff lijnbanen, leggende tot Catwijck op Rijn" Jacob van Leeuwen, en in 1713 werd hij dan genoemd „onse burger, nende in de heerlijkheyt Zant" - naar van een huis met 4 lijnbanen aan de Achterweg. Zijn woning aan het Overrijn, in 1703 verworven van zijn Amsterdamse zwa ger Jan van Coppenol. grensde aan het huis van de schout Jan van der Gugte. die daar een „brierstekerij" hield, d.w.z. grossierde in deze geliefde volksdrank. Het schoutsambt, dat vergeleken kan worden met de tegenwoordige functie van burgemeester (de „bur gemeesters" uit de tijd vóór de Fran- eige- Lamoral de Lignc, een nazaat van Maria van Wassenaar, erfdochter van de Leidse burggraven, die sinds het midden van de 14e eeuw met de heerlijkheid beleend waren geweest. De eerste Willem van Liere stierf echter al spoedig, betreurd door zijn echtgenote Maria van Reygers- berg en haar twee kinderen Jacoba en Willem. Een fraai grafmonument, ver vaardigd door de bekende beeldhouwer Rombout Verhulst, behoort ook thans nog tot de kunstvoortbrengselen, waarop Kat wijk terecht trots kan zün. De bekende society-schilder Adriaen Hanneman por tretteerde de douairière met héar beide kinderen, toen Willem van Liere II tien jaar was. Hij volgde zijn moeder na haar dood in 1673 op. en was aan het begin van de 18e eeuw dus Heer van Katwijk; J. P. van Brakel NCRV Rijnsburg gaat vakantietocht maken RIJNSBURG Het ligt in de bedoeling voor de leden van de N.CJl.V- een gezel lige vakantietocht te organiseren op woensdag 25 augustus. Route: via Den Haag. Rotterdam, Moerdijk, Bergsehoek (koffiepauze), Breda (lunchpauze). Til burg. rondrit Oisberwijk-Venneiv Den Bosch (theepauze). Utrecht, Noord wijk (diner). Aanmelden alleen zaterdagavond tussen 7 en 9 uur bij C. P Borsboom. Kerkstraat 19 Concert Rijnsburg RIJNSBURG Donderdag 26 augustus 's avonds van acht tot negen uur hoopt Dirk Jansz. Zwart een orgelbespeling te geven in de gereformeerde kerk (vrij gemaakt) aan de Katwijkerweg. Het pro gramma: 1. „God in den hoog' alleen zij eer". Jan Pietersz. Sweelinck: 2. Duo voor de 24e Psalm, Hendrick Speuy; 3. Prae- ludium et Fuga (in e moll), Joh. Seb. Bach; 4. a. Aria, b. Giga, J. B. Loeillet; 5. Suite gothique a. Choral, b. Menuet, c. Prière. d. Toccata. L. Boëllmann; 6. Premier Choral. Hendrik Andriessen: 7. „Musijck over de voysen der Psalmen Davids", a. Andante religioso Psalm 25, b. Voorspel Psalm 66: „Juich aarde, juich met blijde galmen", waarna samenzang (staande) van Psalm 66 1 en 10. Jan Kleuters nog niet naar school VOORSCHOTEN De derde klas de openbare kleuterschool „De Speel doos" aan de Anth. van Leeuwenhoek kade die met ingang van het nieuwe schooljaar zou worden ondergebracht in een van de lokalen van het in aanbouw zijnde schoolgebouw aan de Molenlaan. kan niet per 24 augustus beginnen. De oorzaak hiervan is. dat vertraging bij de bouw is ontstaan. De van de hoofdleid ster der school ontvangen circulaire voor de kleuters van deze klas komt hiermede te vervallen. Zo spoedig mogelijk zal om trent de datum dat de kleuters van deze klas op de school worden verwacht me dedeling worden gedaan. Meisje van drie jaar verdronken LEIMUIDE3N Gistermiddag is de ruim drie jaar oude Antje Mollers uit Rijnsaterwoude ia de Leidsevaart te rechtgekomen en verdronken. Na een kwartier werd Antje vermist. Zij werd in de vaart gevonden. Twee dokters, die in allerijl gewaarschuwd waren, konden alleen de dood constateren. Het echtpaar Mollers verloor ruim tien jaar geleden al een kindje, ook door ver drinking. AFDELINGEN: Metaalbewerker) •Gezel-timmeren Autogeen- cn elektrisch booglasscn: a. autogeen beginner b. elektrisch beginner c. autogeen gevorderd d. elektrisch gevorderd 1-jarige cursussen TOELATINGSEISEN: Voor het le leerjaar metaalbewerken of timmerman. Het getuigschrift van een Lagere Technische Dagschool of het A getuigschrift van een Tech nische Avondschool. Voor het le leerjaar van de cursus Gezel-timmeren: Het getuigschrift van een Technische Avondschool (Bouwkunde of "timmerman B afd.) of daarmee gelijk te stellèn vooropleiding. LASCURSUSSEN AUTOGEEN BEGINNER: Het getuigschrift van een Technische Avond school (A of B afdeling metaalbewerken) of daarmee gelijk te stellen voor opleiding. ELECTRISCH BEGINNER: Als boven. AUTOGEEN GEVORDERD: In het bezit van het getuigschrift autogeen beginner N.V.L. ELEKTRISCH GEVORDERD: In het bezit N. V. L. i het getuigschrift elektrisch beginner CURSUSGELD le of 2e leerjaar metaalbewerken of timmeren: f 40.- behoudens in die gevallen waarbij de a.s. leerling een bewijs kan to nen, dat hij is ingeschreven bij een leerlingstelsel, le resp. 2e leerjaar Gezel-timmeren: f 40.- bij de aanmelding te voldoen behoudens in die gevallen, waarbij de leerling is ingeschreven bij het voortgezet leerlingstelsel, se Revolutie waren slechts lid van| LASCURSUSSEN: f 35.- per afzonderlijke cursus. Bii de aanmelding te voldoen. Bovendien is een bijdrage van f 2.50 voor elke leerling verplicht, bij aanmelding. Hiervan wordt géén vrijstelling verleend. Leerlingen die reeds één of meerdere cursussen hebben gevolgd en nogmaals een cursus wensen te volgen, dienen zich opnieuw te laten inschrijven. AANMELDING: Uitsluitend aan de school. Louise de Colignylaan 2. Tel. 017183128. Zaterdag 28 augustus a.s. van 9.0011.30 uur. Dinsdag 31 augustus de vroedschap), werd van oudsher verpacht en was al sinds 1676 in handen van Jan van der Gugte. wiens komst in Katwijk, van „Mid- delburch in Zeelandt" in het lidma tenboek van Katwijk aan den Rijn werd ingeschreven op 23 december 1658. Hij was dus ongetwijfeld zeer bejaard, toen hij in 1700 de Katwij ken uit naam van zijn heer Willem van Liere II bestuurde. Het geslacht van Liere, dat ook een bezitting nabij Leerdam bestuurde, had de heerlijkheid van de beide Katwijken en het Sandt in 1654 gekocht van Claude VAKAISTIESPEL IN ALPHEN ALPHEN Het werkprogramma voor zover het de activiteiten voor de jeugd betrof van Vakantiespél 1965" was gistermorgen juist afge werkt, toen men voor het eerst deze week met regen te maken kreeg. Een fikse bui op weg naar huis, die overigens vrees verwekte voor de moge lijkheden van kampvuur en lampionoptocht als sluitstuk. Het is honderd procent meegevallen. Het is een prachtige avond geworden. De autoped wedstrijd en het zaklopen gistermorgen werden uitgevoerd door vaak heel leuk verklede groepen en individuélen. Het was een aardig gezicht en het was dan ook geen wonder, dat veel ouderen kwamen kijken. Na de spelen vond de oplating plaats van duizenden kleurige ballons. De autopedrace had de volgende re sultaten: jongens, Nabij: 1 Dirk de Hoog, 2 Jan van Veen; idem chr. techn. school: 1 Harry Hesseling, 2 Henk Riet veld; idem Bethel: 2 Tony van Zundert; idem Gouwsluis: 1 Kees Wittebal. Meisjes, Nabij: 1 Loes Rijfers, 2 Geesje Groenhof: idem chr. techn. school: 1 Jan- neke Verhorst; 2 Leny Bertrau; idem Bethel: 1 Marie Hulsman; 2 Janneke Kerkhoven. Uitslagen zaklopen: jongens: 1 Martie Kok, 2 Ad v Dorp, 3 Frank Straathof, 4 Jaap Verhorst; meisjes: 1 Hanneke de Kort, 2 Janny Straathof, 3 Annelies van Nierop, 4 Willy Bawker. Aandachtig Omstreeks Xmr1 tvireh 'Vllèri 'deze voortreffelijke week hebben meegemaakt bijeen op het IJsclub terrein, Nadat enige tijd kampliedjes had'gezongen onder' lieding van mej Allart werden de twee vuren ontstoken en vertelde ds. Bó- gers een interessant verhaal over koning Mwdas, die wel wat te begerig en eigen wijs was. Het jeugdig auditorium luis terde met aandarht en dat wil wat zeg gen als er ruim duizend kinderen bijeen zün. Burgemeester L. Bruins Slot heeft hierna zijn blijdschap uitgesproken over deze vakantieweek, die door zulk prach tig weer werd begunstigd. Hij dankte de kinderen voor hun intensieve medewer king en de leiding van „Vakantiespel" Op verzoek van de burgemeester werd schallend Lang zullen ze leven ten gehore gebracht. Hierna werd een begin gemaakt met het uitreiken der lampions. Het was reeds negenen toen de feeststoet, bege- lied door de plaatselijke muziekvereni ging aan de wandeling begon, naar ge- ouw Nabij. Uitblazen Hier werden de kinderen afgehaald en kon de leiding van Vakantiespel wat uit blazen. Men had het verdiend. „Geluk kig", zei de secretaresse, mej G Spreij, toen men, reeds vrij vlug, alle kinderen kwijt was. In dat „gelukkig" ontlaadde zich het verantwoordelijkheidsgevoel, dat deze week toch wel zwaar had gedrukt. Gelukkig ging alles deze week goed. de penningmeester, de heer J. Verleng, die het een fantastische week noemde. dat het een goede greep was geweest, de leeftijdsgroep van twaalf jaar los te laten. Het was nu alles ordelijker. Voorzitter Guldemond noemde het. mede Leidse berries chap pers gestraft DEN HAAG De Haagse rechtbank i nQ„„ veroordeelde een viertal jongelieden uit i Zwietenaren ook nu Leiden wegens het gezamenlijk openlijk geweldplegen en vernielen in een eet huis te Leiden. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie twee weken geleden. Een 22-jarige schilder, kreeg een jaar gevangenisstraf, waarvan 2 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 broer, eveneens schilder 4 maanden ge- vangenistraf. waarvan 2 maanden voor waardelijk, benevens een jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, een 19-jarige varensgezel 6 maanden gevangenistraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk en een 22-jarige schilder 8 maanden gevangenisstraf, voor allen aftrek van het voorarrest. Burgerlijke stand van Valkenburg VALKENBURG GEBOREN: Carla. d v A Peursum en A J de Mooij. ONDERTROUWD: J C F Vogelaar te Den Burg (gemeente Texel). 24 j. en I Bakker. 23 j. KAAS is een kwestie van vertrouwen. Wij garanderen U uitsluitend de le KWALITEIT. „De Landbouwer" Voorstraat 36 Telef. 2136 De belangrijkste oorzaken hiervan zijn: Vertrouwen in de hechte landelijke organisatie. Veiligheid der Raiffeisen-reserves (ca. 150 miljoen) 9 Renteberekening over het volle tegoed. 9 Voorlichting en service in ALLE BANKZAKEN Onbelemmerd terugbetalen van ingelegde spaargelden. Kies uw eigen spaarvorm. Met een rente tot Voorstraat 50 Vakantiespel in Ter Aar TER AAR. Toen enige tijd geleden een comité aan hel gemeentebestuur een bijdrage vroeg om de kosten van een vakantiespel te helpen dekken, had men in het algemeen niet kunnen vermoeden welk een groot succes dit loffelijk initiatief zou worden. Dat was zeker voor een groot deel te danken aan het mooie weer, maar ook aan de goede voorbereiding. De tweehonderd kinderen hebben een fijne week gehad van spel en ontspanning. Het comité is ook vin dingrijk geweest bij het verzinnen van spelen. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog! water 10.24 en 23.04 uur: laag water 5.45 en 18 20 uur. Maandeg: hoog water 11.51 uur; iaag| water 7.11 en 19 51 uur. AUTO FINANCIERING W. OUWEHAND'S en AUTOVERZEKERING ASS. KANTOOR Kamperfoelie plein 1 Katwijk aa. Telefoon 3139 0 Een vlotte afwikkeling va n uu schadeverzekeringen gegarandeerd Maandagmorgen werd begonnen met net kiezen van namen voor dc verschil lende groepen. Na de naamkeuze moes ten de kinderen een vaandel maken. Het materiaal hiervoor bestond uit oude lakens, bonenstokken, lorren, en oreikatoen. Het resultaat was beslist goed tc noemen. Op elk vaandel was duidelijk de naam te lezen. De taak van het maken der vaan dels was toevertrouwd aan de meisjes. Intussen hielden de jongens op het sportterein een vijfkamp. Om de vrijdag tot een feestdag te ma ken moesten ook feestmutsen, maskers en toeters worden gefabriceerd. Met vouwkarton, crèpepapier. lijm en elas tiek moesten de meisjes hun best doen. Maar ook moesten er trommels van zuurblikken zijn om de optocht luister bij te kunnen zetten. Vitten De jongens gingen dinsdag vissen, waarvoor men zich van de hulp en leiding had weten te verzekeren van de voorzitter van de hengelsportvereni ging, de heer G. J. Wijzenbroek. Ze vingen nog flink vis ook. De jongens en meisjes van de eer ste en tweede klas hebben dinsdag ge noten van een tocht naar Groenen- daal. 's Woensdags beijverden de meis jes zich in het vervaardigen van pop penhuisjes. boerderijen, speeltuinen en indianendorpen. Zelfs een racebaan en een raketbasis ontbraken niet. Op het programma prijkten vervolgens een hindernisloop. tekenen op straat, een sterrit op de fiets via Korte- raar, Nieuwkoop, Zegveld. Zwammer- dam en Aarlanderveen)vijfkamp voor meisjes, bezoeken aan Avifauna, voet tochten en de optocht als sluitstuk, waarbij de zelfgemaakte trommels dienst moesten doen. Popelend De jeugd popelde om het welluiden de spel te beginnen en toen de heer Van Uffelen dan ook de regels even bekend moest maken, kon met inspan ning de stilte tot stand komen. Maar de jeugd was onvermoeid. Met Met blinkende trommels en wapperen de vaandels, getooid met schitterende feestmutsen ging men van het veiling- terrein naar het Parochiehuis voor dt sluiting van de vakantieweek. Een goo- chelvoorstelling, zou het reeds genoten circus nog willen evenaren. En dat ge- Bij cle autopearace tijdens de kantiespelen in Alphen was ook groot aantal Arabiertjesvan partij. door het fraaie weer, een fenomenale Bestuur en leiding van „Vakantiespel 1965" mogen zich overtuigd weten, niet alleen van de dank der jeugd, maar ook van de vele duizenden die langs de route stonden. Zwieten nam deel aan de jeugdvierdaagse ZOETERWOTJïDE Begunstigd door prachtig wandelweer heeft een jeugd groep van de warudelsportvereroiging „Zwieten" uit Zoeterwoude voor de acht ste maal in successie deelgenomen aan de Jeugdvierdaagse, van woensdag tot en met zaterdag jL voor de negende maal in Breda en omstreken gehouden. Onder leiding van de dames E en R. van Steijn en de heren J. W. Hooger- vorst en Th. Zandbergen trokken dins dagmorgen 59 jeugdige „Zwietenaren" naar de Baroniestad om daar verdeeld over vier groepen van woensdag tot en met zaterdag 15 km per dag te „tippe- enkele uibvaller(ster) finisli- mochten allen zaterdagmiddag deel nemen aan het traditionele slotdefilé, dat door de burgemeester en wethouders van Breda-op de Grote Markt,werd afgeko men. De ouders met aan het hoofd bur gemeester J. A.'Detmers van Zoeterwou-. de (erevoorzitter van Zwieten) -.waren, zaterdagmorgen per bus naar Breda ge komen. KATWIJK AAN ZEE Voor de evan gelisatiekring Katwijk spreekt maandag, avond om acht uur in de Uni-zaal de heer Th. Dikkes uit Leiden over „Het stralend levenspad". IJMUIDEN. De haringvisserij op de Berwybank die enige dagen geleden zulke goede resultaten opleverde, is opeens in elkaar geklapt. Er was bijna niets meer te vangen. Niet alleen de treilers, ook de spanvissers eisten een aan deel in de buit op. Nu de goede dagen al te snel weer voorbij zijn, stoomden de meesle kotters naar de thuishavens om in ieder geval nog deze week van hun vangst verlost te worden. Daardoor kon het gebeuren dat in de loop van vrijdag vele spanvissers IJmuiden binnenliepen. Tot laat in de middag waren de havenarbeiders bezig met de lossing. In de Noord gaven de resultaten geen reden tot mopperen. Verschillende vaartuigen konden trekken doorgeven van over de vijftig manden hoops, voornamelijk schelvis gul en wijting Enige dagen geleden werden om de Oost op 58 NB goede makreelvangsten gemeld. Dat was voor diverse schip pers aanleiding om daar ook eens een kijkje te nemen. Of deze verhuizing tot succes heeft geleid, is nog niet bekend. De schippers bewaren een diep stilzwij gen. De grote kotters op 55 NB moes ten het in hoofdzaak weer van de gul hebben. Andere vissoorten kwamen vrij wel niet aan boord. De loggers en kotters bü de P- boeien vingen iets meer tong dan op de voorgaande dagen. Verschillen de schepen brachten het tot trekken van dertig kilo en nog een paar man den andere vis, in hoofdzaak kleine schol en wijting. Ook elders onder de Nederlandse kust kwam meer tong voor zodat de week gelukkig beter werd besloten dan zij was begonnen. Overigens zijn de gelederen van deze schepen wel uitgedund. Een groot aan tal vaartuigen is achter de haring aan gestuurd. Deze visserij is altijd een heel avontuur maar als het een beetje mee zit kunnen er goede besommingen wor den gemaakt, betere althans dan men door dc bank genomen met de visserij op platvis kan bereiken. WAT ER WAS Aan de IJmuider markt verschenen 60 vaartuigen. Zij verzorgden een aan voer van 9860 kisten vis, waarvan 920 kisten schelvis, 280 kisten wijting, 190 kisten gul en kabeljauw, 820 kisten kleine gul. 3140 kisten treilharing. 2720 kisten spanharing. 1020 kisten kleine haring. 350 kisten toters, 190 kisten ma kreel. 1020 kisten schol. 20 kisten tar bot. 210 kisten diversen. 40 stuks stijve kabeljauw en 15.000 M kilo tong. De prijzen waren nog niet best. De tong die al veel terrein had verloren, moest nog een stukje verder achteruit evenals de schol, die zich overigens nog het beste staande hield. De onverwachte grote haringaanvoer bracht veel werk mee voor de vismeel- fabriek. Bij de eerste afslag begon men met f 19.20 al een stuk lager dan men gewend was. Later zakte de zaak helemaal in elkaar waardoor de vis- meelfabriek extra mensen moest op trommelen om de niet verkochte ha ring te verwerken. De makreel deed het beter en wist schelvis viel nog geen enkele verbete ring te bespeuren. Het gemiddelde voor alle soorten schommelde rond de f 25. De gul zat ook nog in het verkeerde hoekje en bracht het voor de grote niet verder dan f47. In de meeste ge vallen werd echter nog een stuk min der betaald. Met de kabeljauw was het ook nog mis. De honderd gulden kon men niet halen. De grote kabeljauw zat er met f96 even dichtbij doch zakte later weg f 88. Voor de middel lag de notering tussen de f92 en de f76. IN SCHEVENINGEN. In Scheveningen werden aangevoerd 180 kisten schelvis, 200 kisten wijting. 350 kisten gul en kabeljauw. 2000 kis ten haring, 1200 kleine kisten haring, 50 kisten makreel, 250 kisten schol en 10.000 kilo tong. DENEMARKEN In Denemarken werd in het eerste kwartaal van dit jaar veel meer vis aangevoerd dan in dezelfde periode van 1964. De produktie steeg van 139.403 tot 176.341 ton. De aanvoer van plat vis daalde weliswaar van 13.145 tot 10.359 ton, maar de anderesoorten lie ten zich van een heel wat betere zijde kennen. Zo steeg de haringaanvoer van van kabel- Burgerlijke stand van Katwijk KATWIJK GEBOREN: Marinus ComeMs z v C van der Plas en W van Oenen: Theodora d v J den Heijer en A N van Duijvenbode: Maria Antoinette Elizabeth d v E Hoek en A de Jong; Annemarie d v G de Bruine en H Kan bier: Keetje Johanna Cornelia d v A Haasnoot en J C van der Wiel: Maartje d v G Paap en A van der Niet;; Huig z v H van der Meü en G Francken: Jo hannes Cornielis Willem Marinus z v J van der Velden en A Hekkema: Arie z v A Zwitser en H Fikse. ONDERTROUWD: A W Keijzer en M de Mooij; W van den Eijkel cn D E Ra- vensbergen; P Arentshorst en J E van der Bent: L Hazenoot en I Verloovc. OVERLEDEN Wilhelmus Franciscus Renking, 67 j (Amsterdam); Carel Wil helm Henn'i. 75 j (Amsterdam); Brigitte Sohmidt, 31 j e v Bender, H, (Siegen Dl),

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4