Fusies vallen als rijpe vruchten van de boom Vaak zaak van lijfsbehoud Inventarisatie regensehade Nederland-Japan op 4 sept, in Delft Verkoop Willem Barentsz dubieus: geen emissie Lieverdje krijgt strenge politiebewaking Pensioenvoorzieningen ontstellend slecht Italianen moeten gezin terug sturen Winst Philips lager bij gestegen omzet STUS 1! NIEUWE LEIDSE COURANT ratie VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 In vennootschapsland wordt druk getrouwd De fusies vallen de laatste jaren als rijpe vruchten van de boom. On langs werd bekend dat Noury en Van der Lande in Deventer gaat samen werken met Zwanenberg-Organon in Oss, waardoor er een enorme onder neming ontstaat met bijna 111.000 man personeel. Er gaat bijna geen week voorbij, of wij lezen dat er weer een huwelijk in vennootschapsland wordt gesloten. Voor de vuist weg noemen wij van de laatste maanden: Zwanenberg-Orga non neemt Vleeswarenfabriek Hunink over, Hoogovens verwerft de aande len van Breedband. Beleggingsmaat- ichappij Interunie doet een bod op par- ticipatiebewijzen Holinda, Zwanenberg- Organon koopt Kortman en Schutte, Coöperatieve Centrale Boerenleenbank neemt deel in kapitaal effectenfirma Schretlen, Red Band dropfabrieken doet bod op aandelen Venoo, Röntgen- apparatenfabriek Enraf gaat samen met instrumentenfabriek Nonius. Het is maar een greep uit wat in de krant heeft gestaan. En dan nog van de laatste tijd. Nog vers in het geheu gen liggen ook de fusies tusssen Am- sterdamsche en Rotterdamsche Bank èn tussen Nederlandsche Handel-Maat- schappij en Twentsche Bank. Fusies, die de Nederlandsche Bank in de publiciteit bracht, doordat zij een ver klaring van geen bezwaar afgaf op grond van een drietal toezeggingen van de betrokken banken aan de cen trale bank. Het aantal fusies is legio en dat op elk terrein van het bedrijfsleven: bij in dustrie, bankwezen, verzekeringswezen, transportbedrijven, handelsondernemin gen, aannemingsbedrijven, onroerend- goed maatschappijen, overal wordt er gefusioneerd. Waarom Waarom worden er fusies gesloten? Het antwoord zou kort kunnen zijn: omdat de ondernemingen er voordeel ien. Het zijn beslist geen huwe lijken uit liefde maar louter verstands huwelijken. Twee bedrijven gaan samen omdat zij dan betere resultaten verwachten, om dat zij de kosten kunnen drukken bij de inkoop, bij de produktic, bij het ver voer. bij de verkoop, bij de research, bij de service, bij de financiering. Maar ook omdat zij gezamenlijk haar omzet kunnen opvoeren door een beter gesor teerd aanbod, door een grotere greep op de markt, door een krachtiger po- I iitie tegenover de concurrentie, door I meer concurrerende verkoopprijzen. Wij kunnen het samenvatten: een fu- biedt de mógelijkheid om overlap- II 'pingen op produktiegebied af te snij- [J.den. om kosten te verlagen, om ratio- ler te werken, om meer te verkopen, de winst te vergroten. Hierbij hebben wij nog niet het woord Euromarkt laten vallen. Inder daad moeten wij die er bij halen. Nu die Euromarkt steeds meer gestalte krijgt en nu de concurrentie van de grote buitenlandse bedrijven in een gebied met steeds lagere onderlinge invoerrechten toeneemt, moeten de veelal kleine Nederlandse ondernemers de handen ineenslaan. Zuiver uit lijfsbehoud. Kleine Nederlandse ondernemingen kunnen het niet bolwerken tegen de grote, goed uitgeruste buitenlandse on dernemingen die met scherp concurre rende prijzen, een slagvaardig verkoop apparaat en een modern machinepark werken. In die strijd kunnen de Ne derlandse ondernemingen alleen blijven bestaan als zij de zelfde wapens in de strijd kunnen brengen. En nuhebben wij het alleen nog maar over de Euromarkt. Tussen 1958 half 1962 waren er in dit gebied 1000 fusies en concentraties. Na volgden er nog honderden. Maar de Unie van Industriefederaties in de (Van onze economische medewerker) Euromarkt pleit voor een versnelling sterker te staan tegenover de on dernemers in de Ver. Staten, in Enge land en in Japan, waar fusies ook aan de orde van de dag zijn. Een fusie is geen eenvoudige zaak. et is een ijsberg waar wij alleen het deel boven water van zien. Er gaat n veel aan vooraf en er komt bij de werkelijke integratie, het samen smelten enorm veel kijken. Voordat de fusie in de krant ken komen, moeten directieleden en com- irissen het met elkaar eens zijn geworden: over de prijs, over het al of niet onder eigen naam blijven be staan van belde ondernemingen, over het al of niet aanblijven van de direc tieleden, over het gezamenlijk te voeren beleid, over het al of niet stil leggen bepaalde bedrijfsonderdelen. Nieuwe depressie DE BILT. Boven de Oceaan is de depressie-activiteit sterk toegenomen. Terwijl de depressie bij IJslaiïd weinig van plaats verandert en iets minder diep wordt, verplaatst zich zuidelijk van Groenland een nieuwe oceaande pressie met grote snelheid naar het oosten. Deze depressie wordt vooraf gegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vannacht nog voor en kele opklaringen zorgt. Morgen overdag neemt de wind uit zuidwestelijke richting tot vrij krach tig en aan de kust later mogelijk tot hard toe. De frontale regen van de nieuwe depressie bereikt in de loop van de dag ons land. De temperaturen .zullen daarbij op de meeste plaatsen niet hoger dan 20 graden C. worden. Strandverwachting Morgen aanvankelijk opklaringen, snel gevolgd door een oceaanfront met tij delijk endge regen. Matige, later krach tige zuidiwesten wind. In de middag 19 a 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: een actieve depressie die vanavond Schotland bereikt zal tij dens het weekende naar de Noordzee doordringen en een eind maken aan het zomerse strandweer. Hoogwater Scheveningen 21 augustus 8.46 v.m.; 21.19 n.m. Zaterdag 21 augustus: zon op 5.33. onder 19.52; maan op 23.44, onder 15.58. Donderdag 26 augustus: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ruimen of zij moeten de macht met anderen delen. Ook al kan geld veel verzoeten, de wrok, de argwaan, het onbehagen, het gevoel van onmacht blijven achter. Nog moeilijker wordt het voor de stafmensen, de afdelingschefs. Verschil lende afdelingen kunnen gecombineerd worden en daar is maar één chef no dig. De angst om wat te wachten staat vooral als men boven de 40 is geko men, vergalt de levensvreugde. Voor het fabrieks- en kantoorpersoneel an een fusie ontslag betekenen. Ge lukkig komt dit weinig voqr en geluk kig kan men elders gemakkelijk aan de slag komen. Maar al is er geen ont slag, de promotiekansen worden er in het overgenomen bedrijf veelal niet be- Fusies zitten vol haken en ogen. Zij brengen leed en bezwaren mee, waar zoveel mogelijk aandacht aan moet worden besteed. Maar die een fusie toch niet in de weg mogen staan, om- een fusie nu eenmaal een nood zaak is om krachtiger ondernemingen te krijgen, die zich in een steeds verder gaande internationale integratie met de buitenlandse ondernemingen kunnen me- IJsberg Machtsstrijd •it is al een terrein vol voetangels klemmen. Maar dat wordt nog veel erger als een grote onderneming een kleine wil overnemen tegen de wil van die kleine. Dan moet qyer de hoofden de directie heen een bod op de aandelen worden uitgebracht. Er rijn vele voorbeelden van een dergelijke machtsstrijd. Uit angst dat dit eens kan gebeuren, probeert menige onderneming zich bijtijds tegen een overval te wa penen door het creëren van prioriteits aandelen, niet-royeerbare certificaten van aandelen, het oprichten van een houdstermaatschappij enz. enz. Een fusie Is economisch veelal gezond en verantwoord. Maar zjj bergt ook een stuk tragiek In zich waar wij de ogen niet voor mogen sluiten. Directieleden die het altijd voor het zeggen hebben gehad, moeten het veld DEN HAAG De Stichting uitvoe ring landibouwmaatregelen krijgt van het Landbouwschap opdracht tot individuele inventarisatie in die gebieden, waar het overgrote deel van de laradlbouwbedrij- ;n is getroffen door de wateroverlast. Het ministerie van landbouw had in ventarisatie niet nodig geoordeeld. Het landbouwschap acht de inventarisa tie wel gewenst, o.a. omdat, zij de moge lijkheid biedit de toepassing van de Rijksgroepsregeling zelfstandigen en van de Algemene bijstandswet te toetsen aan de moeilijkheden, waarin vele bedrijven door de wateroverlast verkeren. In Drachten is in de nacht woensdag op donderdag de 21-jarige stu dent L van der Laan, woonachtig in voornoemde plaats, met een door hem bestuurde auto over de kop geslagen. Hij was op slag dood. Geen bankbiljetten meer inleveren op zaterdag DEN HAAG Bij de Tweede Kamer van de Starten-Generaal is een wetsont werp ingediend waarin de minister financiën voorstelt antikei 11 van bankwet 1948 zodanig te wijzigen,, dat de Nederlandsche Bank wordt ontslagen van haar verpliohting tort het inwisselen van bankbiljetten op zaterdag. Nadat de bank in navolging van het bankwezen de vijfdaagse werkweek had ingevoerd bleven daartoe op zaterdagmorgen 9 tot 10 uur bij de voornaamste vestigin gen van de bank de kassen opengestefld1, Uirt de ervaringen die de bank heeft on gedaan, is gebleken dat arm bovenge noemde faciliteit geen behoefte meer b<* VOLLEYBALINTERLANDS DELFT Na ontmoetingen in Hengelo en Woer den, resp. op 1 en 2 september, spelen de beide Neder landse volleybal- ploegen op zater dagmiddag 4 sep tember interland wedstrijden tegen de Japanse dames en de Japanse he ren. De herenwed strijd geldt, zowel AMSTERDAM De Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart heeft uit Zuid-Afrika bericht ontvangen, dat de aangekondigde aandelenemissie van de in Kaapstad opgerichte Visserijmaat schappij Willem Barendsz mislukt is. Po gingen worden ondernomen de finan ciering op andere wijze te regelen. Gerekend moet worden met stagnatie, hopelijk niet met afstel, van de plannen, die de Maatschappij voor de Walvis vaart op 19 juli bekend maakte (voor genomen terugbetaling op haar aande len van ca 90 procent, zodra de aande- lenuitgifte in Zuid-Afrika zou zijn af gerond en de verkoop voor ongeveer 10 min gulden van het fabrieksschip aan de Zuidafrikaanse maatschappij). Het verliessaldo ontstaan in vorige boekjaren, is ingelopen, in hoofdzaak door realisering van activa, zoals vangst- rechten en verkoop van jagers. Het ver lies is echter alleen dan weggewerkt, in dien geen verdere afschrijvingen op de vloot, thans te boek staande voor ca vijf miljoen gulden, zouden worden toe gepast. Geen happeningsin weekeinde AMSTERDAM Anti-rookmagiër Robert Jasper Groot veld heeft van burgemeester Van Hall geen toe stemming gekregen om een „hap pening" te houden bij het beeld van het Amsterdamse Lieverdje, zodat het er naar uitziet, dat de anti-rook magiër de „opgeroepen image van geweld" niet zal kunnen bezweren. Grootveld, die in een brief aan de burgemeester verklaard heeft, de „op geroepen image van geweld" bij het Lie verdje te willen gaan bezweren, kreeg te horen, dat de politie krachtig zal gaan optreden wanneer hij diie „happening" toch gaat houden. „In de afgelopen weken is gebleken, dat deze bijeenkomsten ge leid hebben tot ordeverstoringen op grote schaal, verzet tegen de politie enz. Uw verzoek wordt dan ook afgewezen", aldus het antwoord, dat Grootveld kreeg van de burgervader. Om de anti-rookmaglër niet in twijfel te larten zitten, deelde de chef van poli tiebureau Singel, commissaris Landman, g~*eldh. III! li ll ii Den Helde Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockholm gh bew 1 bew. gh. gew. w 8 19 16 0.1 wzw 2 21 16 0 wzw 6 20 17 0.2 zzw 2 23 14 0.2 windstil 28 15 04 z 2 24 14 0 windstil 23 14 0 z 4 24 15 0 z 2 18 11 0 zzw 4 22 16 0 Oslo 1. bew. Kopenhagen h. bew Aberdeen zw. bew. A'dam gh bew. Brussel zw. bew Luxemb. onbew. Parijs regen Bordeaux h. bew Grenoble onbew Nice onbew zw 6 23 15 0.5 windstil 21 15 0.4 zzw 6 19 7 0 w 4 22 12 7 zw 3 22 14 0 windstil 26 16 0 windstil 23 14 0 zo 1 25 13 0 1 nw 3 29 16 0 windstil 27 14 0 n 5 26 21 0 Berlijn Frankfort München Innsbruck Belgrado Athene zw. bew. onbew onbew z 2 28 16 0 windstil 28 14 0 windstil ^26 ^9 0 windstil 25 11 0 zw 2 25 8 0 windstil 23 13 0 3 Windstil 22 .0 ono 2 26 17 0.1 Barcelona Madrid Ma U ore a h>w. windstil 33 17 0 wnw 2 32 19 0 (Vervolg van pagina 1) In de kringen van de vakbeweging wordt het geluid gehoord, dat het Ir reëel is thans een pensioen op te bou wen, dat eerst over 40 jaar tot uitkering komt Een pensioen zou moeten worden afgestemd op de economische mogelijk heden van hetzelfde moment. De thans werkende generatie zou met haar eco nomische mogelijkheden moeten zorgen voor de pensioenen van de niet-werken- de generatie. Dit betekent dus met meer een om slagstelsel, dat ook voor de AOW is ge- De pensioenpremie wordt dan niet meer voor hel eigen pensioen betaald, maar voor het pensioen van de colle ga. die reeds de 65-jarige leeftijd be reikt heeft. Later zullen er dan ande ren zijn, die voor het pensioen van de thans nog werkenden betalen. De toekomstfinanciering wordt onlo gisch genoemd, omdat men niet weet hoe die toekomst zal zijn. Thans zijn de economische mogelijkheden ook veel groter dan men 30 jaar geleden heeft unnen veronderstellen. In dit verband wordt het voorbeeld genoemd van zie kenhuizen en scholen, die evenmin voor later worden gefinancierd. Een dergelijk systeem geeft een ge lijke behandeling van de actieve en de in-actieve beroepsbevolking. Het wordt onrechtvaardig genoemd de gepensio neerden te behandelen alsof zij 30 Jaar geleden leefden. Het is nu eenmaal on mogelijk om vla een kapitaaldekkings systeem de gepensioneerden steeds op te trekken tot het welvaartsniveau van het laatste moment. Dit zou het bedrijfsle ven niet te bepalen kapitalen aan bij- stortingen vragen. De bedrijfs- en onder nemingspensioenfondsen tellen op het ogenblik toch al een kapitaalreserve van niet minder dan f 9 miljard. De nog steeds voortdurende onver kwikkelijke situatie ln Nederland op het rebicd van de pensioenvoorzienin gen begint thans de aandacht van steeds meer maatschappelijke groepe ringen te trekken. Er zal iets gedaan moeten worden om tot een bevredi gend systeem te komen, dat ontkomt aan de knellende greep van de geld ontwaarding en dat daardoor een stuk maatschappelijk onrecht zal weg nemen Met betrekking tot deze zaak zijn in het verleden reeds rapporten samenge steld door het Convent van Chr.-Sociale Organisaties, en de Sociaal-Economische Raad. Voor de toekomst mag verwacht worden, dat er nog meer studies aan deze zaak gewijd zullen worden, totdat een bevredigende oplossing is gevonden. Een studiegroep bij het Chr. Nationaal Vakverbond is od dit moment reeds ern stig aan het werk. nog terloops mee, dat zaterdagavond om .00 uur, net als vorige week, een dertig tal agenten het pleintje rond het beeldje zal afzetten, zodat niemand de kans krijgt om erbij te komen. Zoals bekend ontstond afgelopen zater- ig bij het beeldje een rel toen Provo's poogden bloemetjes bij het Lieverdje te leggen. In het deze week schenen tweede nummer van het chisten-maandblad Provo staat, dat Het Parol voor de komende happening. Men heeft in het blad ook aandacht besteed aan de rel van de afgelopen terdag. Het artikel staat vol met ter- zoals „inbreuk op de vrijheid meningsuiting", „politierechtspraak" „recht, dat geen recht zou zijn". Weer fors verlies voor Tricobest BEST Tricobest heeft 1964. nog met een verlies van f 1,28 min. (v.j. verlies 1.49 min. welk bedrag werd verminderd tot f 343 900 door overboeking van de reserve) moeten afsluiten. Toch is de situatie zodanig verbeterd, dat een basis voor een rendabele eploiatie is verkre gen. De hoge kosten voor reclame en ef- ficiëncy-verbeterirag, alsmede de norma le afschrijvingen hebben geresulteerd in een exploitatieverlies van f 1.48 min. Het totale verliesslado bedraagt f 1 min., hetgeen naar nieuwe rekening wordt overgebracht. Het aandelenkapi taal bleef ongewijzigd f 4 min. De concurrentie op de internationale kouseramarkt duurt onverminderd voort. De directie meent echter ln staat te zijn hieraan het hoofd te bieden. De omzet in he eerste kwartaal is opnieuw belang rijk gestegen. De reeuitaten zijn thans positief. Gehoopt wordt 1965 met winst af te sluiten. De verkoop van naadloze kousen ont wikkelde zich in sterk opgaande lijn. De totale omzet in dozijnen naadloze kou sen steeg uiteindelijk met 28 pet Waterstanden DEN HAAG. Plochingtn 128 onv Mannheim 327 Steintoach 131 +4. Mainz 310 9. Bingcn 215 —5, Kaub 233 —7. Trier 246 +2. Koblenz 239 +4, Keulen 216 —12, Ruhrort 410 4. Loblth 1031 —3. Nijmegen 822 —3. Arnhem 843 3, Eefde IJas Cl 300 onv.. Deventer 282 5. Monsin 5462 —16. Borgharen 3873 8. Belfeld 1142 —11. Grave beneden de stuls 487 +14 De minste gepeilde diepten ln de vaargeul heden vermeld op de waarschu wingsborden, riin in centimeter»: Heveadorp Amerongen 265, AmerongenLekkanaal 260. IJsselkopDoesburg 270 Toegelr* 1 roots te diepgang van iMUdlngen tot l (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een nieuwe sport? In Amerika is skate boarding" al anderhalf jaar een rage en het lijkt er op, dat zij net als alle andere rages aan de andere kant van de oceaan ook haar entree in Europa zal gaan maken. In Eindhoven wordt er komend weekeinde al een demonstratie van gegeven. De importeurs verwachten er veel van en hebben al direct een goede Nederlandse naam gekozen: „plankrollen". Een naam die dui delijk omschrijft hoe 'de sport wordt beoefend. Het hele apparaat bestaat uit een plankje van 70 cm lengte met daaronder twee stellen rolschaats- wielen. Daarop moet men dan languit gaan liggen. Doordat de wielen instelbaar zijn, kan men het „wagentje" door verplaatsing van het lichaamsgewicht in alle richtingen besturen. De sport kan het best beoefend worden op plaatsen, waar een glad wegdek is men dus lang kan uitrollen. In Amerika doen jong en oud aan de nieuwe sport Er worden zelfs wedstrijden gehouden: sla loms, schoonheidswedstrijden en improvisatie-competities waarbij allerlei houdingen op de plank rollers moeten worden aangeno men. Of het in Nederland ook zo ver zal komen, is nog een vraag. De rollers liggen in ieder geval al klaar de Nederlanders als voor de Ja panners als een laatste voorbereiding oor het toernooi om de volleybal- -ereldcup, dat medio september ln Po len wordt gehouden. Voor deze derde ontmoeting, die de Japanners in ons land spelen, heeft men beslag kunnen leggen op de fraaie sport man de Studentensportvereniging in Delft. De organisatie berust bij de afde ling Delft van de Ned. Volleyebalbond in samenwerking met de volleybalvereni ging Punch, die dit jaar haar derde lus trum viert en daarmee een der oudste •olleybalverenigingen voor studenten is. Door het bijplaatsen van tribunes in de hal, kan aan 1500 belangstellenden een zitplaats worden geboden. De dames wedstrijd begint om half drie; direct daarna vangt de wedstrijd tussen de he renteams aan. Zoals bekend hebben de Japanse da- es op de Olympische Spelen in Tokio het Olympisch goud gewonnen. Nadat zij alle wedstrijden hadden gewonnen, kwamen zij in de laatste wedstrijd te gen de Russische dames uit en wonnen met 3—1. De Japanse dames zullen dus een zekere overwinning behalen. De vraag is alleen, hoelang de Nederlandse dames tegenstand kunnen bieden. Anders ligt de zaak in de herenwed strijd. Tijdens de Olympische Spelen verloor de Nederlandse herenploeg met 31 van de Japanners, die daarmede hun revanche kregen voor de 32 derlaag, die zij in het voorjaar van 1964 in Den Haag van de Nederlandse ploeg tangemeten hadden gekregen. Bij voor baat is dus niet te voorspellen, dat de Japanse heren zonder meer zullen win nen, hetgeen een spannende strijd, voor al in de laatste van de drie wedstrijden in Delft waarborgt ondanks het feit, dat de Japanse heren het Olympisch goud veroverden achter Rusland en Tsjechoslowakije. In de Ned. herenploeg komen onder ieer uit J. Tirikhof (63 interlands), J. Oosterbaan (53). J. v.' d. Hoek (24). P. Swieter (19), H. van Wijnen (74), J. Kooien (58). J. de Vink (50). J. Hoog land (38), D. v. d. Stoep (58) en de Delitenaar J. Mulder, die debuteert Ziekenfonds: de loongrens hoger? (Van een onzer redacteuren» DEN HAAG Minister Veldkamp (sociale zaken) heeft de Sociaal-economi sche raad om advies gevraagd over de loongrens van de ziektewet en de zieken fondsverzekering. De minister blijkt zich zorgen te maken over de achteruitgang in het verzekerdenbestand, doordat velen de loongrens passeren. Nog nooit is deze achteruitgang zo groot geweest als thans. Van verschillende kanten is er de laat ste tijd de aandacht op gevestigd dat de loongrens voor de ziektewet en de ver plichte verzekering achtergebleven Is Zowel in de Eerste als de Tweede Ka mer kwam deze kwestie aan de orde. In de Ziektewet is een bepaling opge nomen dat, in afwijking van het z.g. wet telijk automatisme, indien naar het deel van de Kroon bij de toepassing dit automatisme het aantal verzekerde arbeiders belangrijk zou toenemen of af nemen, het loongrensbedrag bij algemene maatreged van bestuur kan worden her zien, en wel per 1 januari van enig jaar Hierover moet echter de SER. worden gehoord. Minister Veldkamp zal ook graag van de S.E.R. vernemen op welk bedrag zijn oordeel bij een eventuele verhoging van de loongrens het maximumdagloon moet worden gesteld Voetballers spelen oefenwedstrijden DEN HAAG Diverse clubbesturen voor morgen wederom oefenwedstrijden vastgesteld, die meestal om 4 uur ot 4.15 uur beginnen Loosduinen ontvangt op Madentein "s-Gravenzande, dart een klasse lager speelt. RAS i6 op zijn néeuwe sportpark Al- bard astraat gastheer van dte Rijswijkse afdelingsploed Semper Altius. Twee andere af del ingself tallen anrtvamr gen KNVB vierde klassere. Wassenaar ontvangt op zijn terrein heit Haagse JAC en SVGT speelt thuis tegen Oma» De tweede klasser 's-Gravenzande SV speelt op het nieuwe Juliaraaspontpark in '6-Gravenzande tegen de Rotterdamse zondagvereniging EDS en de derde klas- ges CSVD ontvangt op de Brasserskade stadgenoot Delft De Haagse derde klasser Die Haghe gaat bij Velo in Wateringen op bezoek en DUNO. eveneens een Haagse derde klas ser onderneemt de verre reis near Schoonhoven Tenslotte maakt de afdeliragsploeg Dev. jo urit Voorburg een reis naar Amsterdam daar Wantburgia te ontmoeten. Sfeer m *t gezin f De ^Nieuwe Leidse" er in t Rob Hartoch naar finalegroep BARCELONA In de strijd om het wereldkampioenschap jeugdschaken heeft onze landgenoot Rob Hartoch in de vijf de ronde de Spanjaard Luis Gonzalez In 36 zetten verslagen, waardoor hU tn zijn groep de leiding behield met 4H uit S, Het is daardoor zeker geworden, dat Har. toch de finalegroep van tien jeugd- schakers twee van elke groep be reikt. Overigens is, mede in verband met ve le afgebroken partijen, nog nriet bekend* wie in deze finalegroep zullen uitkomen. De Belg Rooze zeker niet, hij boekte in groep 4 zijn eerste halve punt door een remise tegen de Deen Sven Pedereen, Geen behoorlijk huis NIBBIXWOUD Twee Italiaanse arbeiders hebben te horen gekregen, dat hun vrouwen en kinderen, die vijf maanden geleden naar het Noordhol- landse dorpje overkwamen, terug moeten, omdat zij geen verblijfsver gunning hebben. Al die maanden woonden belde gezin nen in een café-pension. Iedereen dacht, dat de Italianen daar voorlopig nog wel zouden blyvei\ tot „Den Haag" de vrou wen sommeerde ons land voor volgen de week donderdag te vérikfën. Buitenlandse arbeiders mogen alleen vrouw en kinderen laten overkomen, als zij nog tenminste voor een jaar werk hebben en over behoorlijke huisvesting beschikken. Aan het laatste ontbreekt het in Nibbixwoud. vinden de autorl- De eigenaar van het café-pension heeft, toen hij het bezwaar tegen d« huisvesting hoorde, beloofd, dat de ge zinnen er twee kamers bU krijgen. Tot nu toe hadden zij drie kamers en een keuken tot hun beschikking. Braat: kostenstijging opgevangen DEN HAAG Bouwstoffen v/h A. E. Braat is alleszins tevreden met het eerste halfjaar. De omzetten waren 10 pet hoger dan over dezelfde periode 1964 en de gestegen kosten konden worden opge vangen. Ook de resultaten van de deel nemingen waren bevredigend. Gezien de orderportefeuille zijn de ver wachtingen voor het tweede halfjaar eveneens gunstig. Mutaties NSF-bestuur DEN HAAG Van de Ned. Katholieke Sportfederatie is bericht ontvangen dat de N.K.S. heeft besloten ln de vakature die In hel bestuur van de Ned. Sportfe deratie is ontstaan door het aftreden van de heer E. A. Schuettenhelm, aan te wU- zen dr. C. G. M. Mlermans te Haarlem. De heer Schuettenhelm bezette de kwa liteitszetel van de N.K.S ln het N.S.F.- bestuur De kwaliteitszetel voor de instellingen voor Spel en Sport in hert N S.F,-bestuur was bezet door dr. H. Sohamhardrt. Laatst genoemde heeft enige tijd geleden in verband met het vervullen van een an dere maatschappelijke functie bedemkrt als bestuurslid van de N.S.F. Voor de bezetting van de kwaliteitszetel is thans aangewezen de heer H. van den Bergh te Amsterdam, voorzitter van de stich ting Spel en Sport Verder krimpende winstmarges EINDHOVEN De omzet vai N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft over het tweede kwartaal 1965 bedragen f 1.653 min. tegen f 1.527 min. in 1964. De nettowinst bedroeg over deze periode f 82 min (vj. f 85 min.). Over de resultaten over het tweede kwartaal en die over het eerste halfjaar 1965 kan worden gezegd, dat de daling van de winstmarge niet het gevolg is ge weest van het prijsniveau. Dit is vrijwel stabiel gebleven. De kostenfactor heeft echter wel een rol gespeeld. Voorraden De voorraden in Engeland van t.v.-toe stellen zijn gestegen evenals die in Bra zilië. In Nederland is deze stijging niet De cyfers (in min. guldens) over het eerste half jaar 1965 luiden als volgt: bedrijfsresultaat in van öe omzet af: overige baten en lasten januari/juni 1965 1964 3.294 3.130 12 maandsperiode juli '64juli '65 7.166 7.002 winst voor aftrek van belasting belasting op winst nettowinst in van de omzet werknemers per ultimo (in duizenden) 251 241 251 252 De omzet is naar verwachting t.o.v. de overeenkomstige periode van 1984 met 5% De voorraden bedragen 41% van de omzet (einde Juni 1964 37%). Gemiddelde krediettermijn van debiteuren 3.1 maand (juni 1964 3 maanden). Liquide middelen 545 miljoen gulden (546). Het aantal werknemers is sinds 1 Januari 1965 gedaald met 1.600. In Nederland is er een toeneming met 500: de stand ln Nederland einde juni 1965 bedraagt 85.100. hoger geweest ten opzichte van de voor gaande kwartalen. Voor enkele produk- ten is de voorraad wel iets toegenomen. De produktie zal worden aangepast aan de bestaande voorraden, aldus do Phillpsleiding. De gevormde voorraden hebben geen enkele invloed op de liquide middelen van de maatschappij- Philips heeft dan ook geen enkel plan om een beroep op de .kapitaalmarkt te doen. Niet in de vorm van een aandelenemissie, ook niet in de vorm van een converteerbare obli gatielening. Wel heeft het concern tot aan 10 augustus 1965 voor een bedrag van f 75 min. aan onderhandse leningen op genomen. Kleuren-TV De Philipsleiding heeft gunstige ver wachtingen ten aanzien van de kleuren televisie in de jaren 1967/1970. Op tech nisch gebied is men daar reeds mee klaar. De prijs van een kleurentelevisie wordt getaxeerd op circa driemaal de prijs van een zwart-wit toestel. Ook da chemische sector biedt goede mogelijk heden hoewel de activiteiten op dit ge bied gering zijn tegenover de andera prod uk ten. De ontwikkeling van computers is ln volle gang. Tot aflevering hiervan is men echter nog niet gekomen. Dit zal ook in 1966 niet het geval zijn. De eerste com puters zullen in het eigen bedrijf worden uitgetest Van het uitstaande aandelenkapitaal bevindt zich thans nog circa 26 tot 36 procent in Amerikaanse handen tegen 29 procent per 31 december 1964. aldus d# Philipsleiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7