Wervelwind schudt Amerikaanse kerken Anoniem protest tegen babynaam Blad „Look" beschrijft situatie Maar geen haven in het zicht Zaak rond ontslagen bisschop gesust Transistors sparen bouw kapellen uit TAPTOE Amerikaanse brief: King top-communist VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 Een woord voor vandaag Er is geen voordeel onder de zon. Deze op het eerste wat vreemde zin vindt u in het boek Prediker. Men zou ook kunnen zeggen: het heeft allemaal geen zin, je schiet er niets mee op. Maar de vraag kan worden gesteld: is dat ook zo? Kijk om u heen misschien ook wel in uw eigen huisen u ziet, dat het zwoegen van velen hun zo nogal het een en ander als voordeel heeft opgeleverd. Natuurlijk: dat geldt nog lang niet voor iedereen, maar om nu, generaliserend, te stellen, dat er geen voordeel is onder de zondat gaat toch wel erg ver. Overigens zegt Prediker niet maar zo wat. Hij kan putten uit een bijzonder rijke levenservaring. Hij beschrijft wat hij alzo heeft uitgevoerd, en het fabelachtige succes, dat hij in zijn leven heeft geboekt. ,JIiets, dat mijn ogen wensten, ontzegde ik ze, noch hield ik mijn hart van enige vreugde terug": wie kan het hem nazeggen? En daarbij dan ook nog vertellen dat hij bij dat alles zijn wijsheid heeft behouden! En toch: géén voordeel onder de zon. Wat hij heeft bereikt blijft aan de oppervlakte. De werkelijkheid is in wezen klatergoud, als er niet iets bij komt. Het essentiële van de dingen ligt niet in de dingen zelf, maar in de relatie van de mens, die ze bezit, tot God, Die elk mensenleven leidt. Wie dat niet beseft of het is vergeten, kan in al zijn rijkdom geestelijk ten ondergaan, omdat hij het tastbare, het „goede leven", niet ziet als een gave, maar als een vanzelfsprekendheid. Omdat hij niet in de gaten heeft, dat de mens bij brood alleen niet kan leven. Hier ligt de diepe zin van het slot van Predikers boek: „Vrees God en onderhoud Zijn Geboden". Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 15 vers 51 tot en met 58. (Van onze kerkredactic) DES MOINES, IOWA Als een bekend Amerikaans blad in het kerkelijke leven duikt, ontbreekt het nie^ aan documentatie. Dat blijkt weer eens uit het jongste nummer van „Look". Onder de kop „The battle of the bible" (De strjjd van de bijbel) brengt het blad een wervelwind van feiten en citaten die een beeld geven van de verwarde situatie van <je Amerikaanse kerken. De conclusie is dat zfj zich bevinden in de stroomversnellingen van onze tijd en dat er nog heviger draaikolken op komst zijn. De schrijver, redacteur T. George Harris, heeft gesprekken gevoerd met Tillich en Niebuhr; hij is naar Genève gevlogen om Karl Barth te spreken. Hij heeft ook de redacteur van Chris tianity Today, Carl F. Henry, en Bill Graham opgezocht om hun visies te horen. Het gevolg is een artikel dat aandacht schenkt aan alles wat er gebeurt van (vrijwel) uiterst rechts Negerpredikant vastte zich dood voor vrede CROVILLE (Californië) Ds. Geor ge J. Strong, die bijna veertig dagen had gevast voor de wereldvrede, is woensdag in het provinciaal zieken huis van Croville overleden. De 59-jarige neger-predikant werd maandag door zijn vrouw naar het zie kenhuis gebracht. Intraveneuze voe ding, die direct na zijn opneming werd toegepast, mocht niet meer baten. Ds. Strong is twaalf jaar voorganger geweest van de African Methodist Be- thelchurch van Chico (Californië). Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. bedehuis, 5. doornachti ge plant, 10. rivier in Duitsland, 12. lelieachtig gewas, 13. voorzetsel, 14. grote deur. 17. lidwoord, 18. arbeidseenheid, 20. bijwoord, 21. kleinigheid, 22. muzieknoot, 24. uitroep, 25. Europeaan, 26. huis, 28. voorzetsel, 30. dam langs een water, 32. oude benaming voor liter, 34. vis, 36. buitenhaven, 38. lengte t (afk.), 39. hoopje drogend hooi, 4i lidwoord, 42. •lot, 44. niet gesloten, -«d. oorzaak, 47. kweeksel. 2 3 Vertikaal: 1. klein kind, 2. bloedhuis, 3. per expresse (afk.), 4. gem. in N.Brab., 6. huisdier, 7. telwoord, 8. ongaarne, 9. fijne haren zeef. 11. geld (barg.), 15. voorzet sel. 16. muzieknoot, 19. medicinaal ge wicht, 21. de dondergod bij de Germa nen. 23. telwoord, 24. deel van een schoen, 27. stuk bouwland, 29. plaats in N.Brab., 31. gemeenschappelijke welde, 33. vriendin (Fr.), 34. waterstand (afk.), 35. lidwoord (Fr.), 37. nobel, 39. lied, 40. «tok, 43. na dato (afk.), 45. per expresse (afk.). Oplossing vorige pnzzel 1. het, 2. aroma, 3. som, 4. kater. 5. enkel, 6. roede, 7. linde, 8. ant, 9. noest, 10. den. DRACHTEN De geweldige groei van de Gereformeerde Kerk in Drachten, waardoor het aantal kerkgebouwen en predi kantsplaatsen flinke uitbreiding ondergaat, blijft ook elders in ons land niet onopgemerkt. Er is nu een derde kerkgebouiu verrezen, dat de naam Fontein- kerk draagt. Inmiddels is men bezig met plannen voor de bouw van een vierde kerk. Aan deze bijzonder moderne, ruime en lichte Fonteihkerk was de bijna zesduizend leden tellende gemeente hard toe. Hij is gebouwd naar een ontwerp van de architecten J. en H. Bosma te Drachten bevat 650 plaatsen. Een bakstenen mozaïek siert de linker zijgevel, naar een ont werp van de Amsterdamse kun stenaar Berend Hendriks. De afbeelding stelt voor „het water, dat springt ten eeuwigen leven" uit Johannes vier vers 13 en 14. tot uiterst links aan het kerkelijk spectrum. Hij heeft een aantal opmerkelijke feiten genoteerd. De verkoop van bijbels steeg in de Verenigde Staten in het afgelopen jaar met 42 procent. In tegenstelling tot het verleden is er tegenwoordig, citeert hij, „een intel lectuele ondergrond in het godsdien stig leven." Dat blijkt uit het feit dat de uitgevers tegenwoordig boeken pu bliceren die „aan het denken zetten, in plaats van de slaappillen van vroe ger." Middelpunt Er schijnt geen onderwerp te zijn waar de kerk zich tegenwoordig niet mee bemoeit. Nieuwe evangelisatieac ties springen op als paddestoelen, maar predikanten werpen zich ook op als leiders van de neger-getto's in de grote steden. Zij ontworstelen zich aan hun „buitenwijken-ballingschap en willen zich weer bekommeren om de binnensteden." Geestelijken wonen vergaderingen bij van grootindustrië len om hun ethische visies te geven", anderen stellen zich te weer tegen morele taboes van voorheen. De con clusie van Harris is dat het christen dom teruggemarcheerd is naar het woelige middelpunt van het Ameri kaanse leven om daar zichzelf te verliezen of te vinden. Even komt de persoonlijk instelling van de predikanten om de hoek kij- ';en: „Veel predikanten laten hun jtfen over hun gemeente glijden en ■ragen zich af, hoe zij de gemeentele- .ien iets kunnen laten voelen van het conflict tussen hun geloof en het geloof van de gemeente. Geconsta teerd wordt dat de conservatieve zij de van het protestantisme namens miljoenen spreekt in vele grote ker ken die verandering in het denkpa troon en het kerkelijk werk vrezen. Optimisme Maar kennelijk kan Harris het ook niet helemaal vinden met de nu 73- jarige Reinhold Niebuhr, die tegen hem zei dat het rassenconflict de kerk behoedt heeft voor een niets-zeggend bestaan ergens in de achterhoede. Harris schrijft: „Hier dreigen gevaren. Als de kerk alleen maar de verlen ging is van een beweging voor bur- AMSTERDAM Een groep Ne derlandse paters capucijnen heeft een plan ontworpen, om door mid del van een zender de ontwikke ling van een sterk onderontwik keld Indianengebied in de provin cie Osorno in Chili vlugger te d"-n verlopen. Zij willen de radio daar bij inschakelen als „het relatief goedkoopste en meest effectieve middel tot deze ontwikkeling". Dat radioproject omvat voorlopig een middengolfomroepzender, waar door heel het gebied kan worden be streken. Deze wordt op een van de vier missieposten geplaatst. Voorts komt er een radiocommunicatienet, waardoor de verbinding tot stand komt tussen de missieposten met hun scho len en poliklinieken onderling en te vens met de zender, waardoor iedere post kan uitzenden over de omroep- Transistors (voorlopig duizend) zul len in de huizen worden geplaatst van iedere Indiaan, die zich interes seert voor ontwikkeling, bij de voor gangers der gebedsdiensten of bij de toekomstige leiders op sociaal en eco nomisch gebied. De ontvangers hebben een beperkte ontvangstmogelijkheid LONDEN Het ziet ernaar uit, dat de verhitte gemoederen rond de en kunnen worden afgestemd op de ontslagkwestie van de Armeense aartsbisschop wat tot bedaren zijn gekomen, i kleine zenders van het radiocommuni- Aartsbisschop Boessak Tocmajan zal tcnipinsle aanblijven zolang de bespre- jcatienet. kingen over de toekomst van zijn kerk worden gevoerd. Hoewel het niet onmogelijk is. dat hij toch naar een nieuw te stichten kerk in Londen zal Tijdens een persconferentie in Am- vertrekken. sterdam lichtte pater Auxentius Wijn- 1 hoven, die zeven jaar in Chili werk- Verleden week berichtten wy, dat de oliemagnaat Nubar Gulbenkian, onder Izaam is en in oktober weer naar wiens leiding het kerkbestuur staat, de aartsbisschop zijn congé had gegeven, dat land zal vertrekken, het project De aartsbisschop van alle Armeniërs in Sowjet-Armenië heeft hem echter toe. Via de omroepzender kan worden opgedragen aan te blijven. De oliemagnaat meende Boessak Toemajan te'onderricht in godsdienst, landbouw en kunnen ontslaan, want zo zei hij, de aartsbisschop was door een contract bij j veeteelt, hygiëne en gezondheidsleer, hem in dienst gekomen. >Aan analfabeten kan lezen en schrij- Er zal uiteindelijk toch een nieuwe kerk moeten komen, omdat de oude I ven worden geleerd. Ook wordt de te klein is geworden. Deze werd na de eerste wereldoorlog door de vader mogelijkheid geschapen, dat de pas van Nubar Gulbenkian gebouwd. In totaal telt de Armeense kerk in Engeland toor een voortdurend en intensief ra- vierduizend zielen. Idiocontact heeft met zijn parochianen Naar nieuwe kerk iu Londen? Plan Nederlandse paters in Chili 26 augustus t/m 4 september (behalve zondag 29 augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bestelkaarten verkrijgbaar bij alle V.V.V.'s. Prijzen der plaatsen: f 2.-, f 3.-, f 4.-, f 5.-, f 6.-, f 8.- en f 10.-. 0 en ook met zijn helpers en voorgan gers. Het project bespaart de bouwkosten van kapellen. Hooguit vijftig volwas senen komen daar eenmaal in de week samen. Vaak moeten paters drie tot vier uur te paard reizen om dertig tot veertig mensen samen te treffen. Door midel van de radiö kan men op een avond drie- tot vierduizend men sen bereiken. Het is volgens pa ter Wijnhoven hek eerste radiopro ject in Chili. Hij hoopt er een mo delproject van te kunnen maken, dat in andere provincies kan worden gevolgd en door een grotere samen werking vervolmaakt zal worden. Ge rekend wordt op d e steun van de re gering. Spellman schenkt muntencollectie aan ziekenhuis NEW YORK Kardinaal Spellman gaat zijn collectie munten van de hand doen. De waarde van zijn verzameling wordt geschat op een half mil joen dollar. De opbrengst van de verkoop zal bestemd zijn voor een ziekenhuis. De kardi naal begon zijn hobby 49 jaar geleden, toen hij nog seminarist was in Rome. De meeste munten heeft hij ten geschenke gekre- te." Terwijl de (orthodoxe) hoofdredac teur van Christianity Today zich pessi mistisch heeft uitgelaten over de hui dige situatie, een pessimisme dat ge deeld wordt door een groot aantal %rrijzinnige theologen, is Harris opti mistisch. „Ik zie bewijzen binnen en buiten de kerken aan beide kanten van de dogmatisch kloof (tussen or thodox en vrijzinnig), dat er een vernieuwing aan de gang is die een geheel nieuwe visie kan geven aan de kerk en de kerkgangers op wat zij behoren te zijn. Maar de slotconclusie is dat er geen rustige haven in het vooruitzicht ligt voor de kerk. De wervelwind die het protestantisme schudt zal sterker, niet zwakker wor- Christus geboren zes jaar voor begin jaartelling NEW YORK De geboortedatum van Jezus, die sinds lang onder histo rici en sterrenkundigen omstreden is, wordt in een zojuist verschenen werk van de Unesco vastgelegd op het jaar 6 voor Christus. Het betreft het twee de deel van een „Geschiedenis der mensheid", dat de tijd behandelt van 1200 voor tot 500 na Christus. De schrijvers, de Italiaanse hoogleraars Luigi Pareti, Paolo Brezzi en Luciano Petech zijn van mening, dat Christus' geboorte gedateerd moet worden aan het eind van het jaar 748 van de Romeinse tijdrekening, dat is zes jaar voor het begin van onze jaartelling. Algemeen is men van oordeel, dat Dionysius, de abt te Rome, die in de eerste helft van de vijfde eeuw onze jaartelling ontwierp, zich enkele jaren vergist heeft. Koning Herodes de Grote bijvoorbeeld, de kindermoordenaar van Bethlehem, stierf in het jaar 4 voor Christus. We leven dus nu eigenlijk in het jaar 1970. Prof. dr. Scheffer tot rector magnificus in Utrecht benoemd UTRECHT Prof. dr. H. M. J. Scheffer is benoemd tot rector magni ficus van de Rijksunversiteit te Utrecht. Prof. Scheffer werd in 1948 benoemd tot gewoon hoogleraar in de. conserverendè tandheelkunde aan de Utrechtse universiteit. In 1950 werd hij directeur van het tandheelkundig in stituut. Tot secretaris van de academische se naat werd benoemd prof. dr. A. R. Hulst. Beroem ngswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Zetfcen-Andelst: kand. D. van Vliet te Kolham (Gr.), die bedankte voor Lopik; naar Zoelen: kand. Joh. Richter te Doorwerth, die bedankte voor Gemert. Bedankt voor Westzaan-Assendelft (toez.) kand. C. Meijer te Amsterdam. Beroepbaarstelling: kand. A. J. Bijl, Lorentzlaan 3 I te Amsterdam-O. GEREF. KERKEN Beroepen te Stiens: J: Bönda te Dor drecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw Vennep: R. Slof- stra te Harlingen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hardinxvcld: W. Hage te Klaaswaal. UNIE V. BAPT. GEM. Aangenomen naar Amsterdam-N.- Zaandam (pred. met bijz. opdracht): J. Broertjes, pred. dir. De Vinkenhof te Den Dolder. Bedankt voor Enschede: H. J. Stukker te Stadskanaal. Christian Science wil toenadering derkerk in Boston deelden de directeu ren mee, dat de tijd is gekomen om gebieden van overeenstemming te zoeken met mensen van andere kerken, in plaats van zichzelf als geheel verschillend en exclusief te beschouwen. Christian Science heeft veel gemeen met andere kerken, aldus de boodschap van de Raad van Directeuren. Deze sekte werd gesticht door Mary Baker Eddy in 1879. Zij ontkent de realiteit van de stof, kwaad, zonde, ziekte en dood. Zij zijn het gevolg van verkeer de begrippen. Naast de Bijbel hebben de geschriften van mevrouw Eddy groot De Church of Christ Scientist telt meer dan drieduizend kerken over de gehele wereld. Ons land telt drie kerken (Am sterdam, Den Haag en Haarlem) en tien verenigingen. LIEVER EEN „RITMISCH" VAKANTIESCHEMA DAN VIERDAAGSE WERKWEEK (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG Vrijwel alle volwassen werknemers in Nederland hebben thans, bij bij een werkweek van 45 uur, recht op een jaarlijkse vakan tie van twee zoeken, doch in een aantal collectieve arbeids overeenkomsten is reeds een vakantieduur van drie weken vastgelegd, terwijl enkele klei ne groepen recht hebben op een vakantie van vier weken. Maarhoeveel vakantie heeft de gemiddelde werkende mens nódig? Zoals uit de vorige artikelen in deze serie wel is gebleken, is de noodzakelijke behoefte aan va kantie wetenschappelijk nog nim mer exact om schreven. Ook de drie vakcentrales gaan in hun ac tieprograms geen van drieën in op de noodzaak van een bepaalde vakantie duur. Welis waar wordt ge pleit voor een va kantie van ten minste 3 weken voor volwassenen ~en 4 weken voor jeugdigen, maar op het „waarom" wordt niet wezenlijk ingegaan. Geconstateerd wordt alleen dat de vakantieduur in ons land tot de achtergebleven arbeidsvoorwaar den behoort en dat het toegeno men tempo van de arbeid, de gewijzigde arbeidsomstandighe den, alsmede de uitbreiding van ploegendiensten de behoefte aan vrije tijd voor recreatie en met name aan een langere aaneenge sloten periode van vakantie heb ben vergroot. Ritme Uit de wetenschappelijke on derzoekingen van de laatste jaren komt meer en meer de overtui ging naar voren dat een ritmische afwisseling tussen arbeid en rust van het grootste belang moet worden geacht. En dit ritme moet niet alleen te vinden zijn in de afwisseling van dag en nacht, week en weekend, maar evenzeer in de aflossing van arbeid en rust op langere termijn: dus ook per maand, per kwartaal en per jaar. Het staat vast, dat regelmatige en ruime rustpozen het prestatievermo gen van de mens vergroten, doch het is eigenlijk wel merkwaardig dat de wetenschap wel in staat is vrij nauwkeurig te bepalen hoeveel calo rieën voedsel de mens gemiddeld nodig heeft, maar dat zij nog steeds geen antwoord heeft weten te geven op de vraag hoeveel „calorieën" rust en ontspanning nodig zijn om de' arbeid zo effectief moj^ijk- te ver- ®- richten. Wel is men het er al lang over eens dat één wekelijkse rustdag te weinig is. Tevens echter is men geneigd aan te nemen dat twee vrije dagen per week voldoende is. Schema Wij hebben geen weerstand kun nen bieden aan de verleiding om eens een „ideaal vakantieschema" te ontwerpen aan de hand van de wenselijkheden die, deels gefun deerd op de resultaten van weten schappelijke onderzoekingen, de laatste jaren naar voren zijn ge bracht. Dit schema ziet er als volgt Per dag: een werktijd van 8 uur. Per week: vijf werkdagen van 8 uur, twee dagen vrij. Per maand: 1 a 2 extra vrije dagen voor het creëren van een „long weekend", verplicht per maand op te nemen. Ook te gebruiken als snipperdag(en). Per jaar: een aaneengesloten vakan tie van tenminste 2 weken in dc zomer, alsmede 2 weken vakantie (in combinatie met de vrije maanddagen), verplicht op te ne men in het voorjaar en in de herfst of de winter. Voor een aantal „gespannen" beroepen (te denken aan bijv. topfunctionarissen in het bedrijfsleven) is een langere aaneengesloten zomervakantie no dig. Is een dergelijk „ritmisch" vakan tieschema voor verwezenlijking vat baar? Wel, dat lijkt naar onze mening moeilijker dan het is, al moet daarbij uiter aard aan een pro ces op langere ter mijn worden ge dacht. Te verwach ten is dat binnen afzienbare tijd een minimum vakan tie van 3 weken voor alle volwas sen werknemers een feit zal zijn (de vakbeweging spreekt van uiter lijk 1967). Dan is een aaneengesloten zomervakantie van 2 weken, waarbij nog een week „snipperdagen" in reserve wordt gehouden, voor ieder een reeds een mogelijkheid. De er varing heeft geleerd dat dergelijke reservedagen, eventueel aangevuld met extra vakantiedagen (als ver goeding voor langdurig dienstver band of overwerk), dikwijls worden aangewend om rondom Kerst-, Paas- of Pinksterdagen een week vakantie „vol" te maken. Deze mogelijkheden worden uiteraard aanmerkelijk ver groot indien in de toekomst nog tot verdere verlenging van de vakantie wordt overgegaan, hetgeen onver mijdelijk lijkt, gezien alleen al de achterstand, die Nederland op dit terrein heeft t.o.v. andere E.E.G.- landen. Lange en korte golf De grootste moeilijkheid zullen ongetwijfeld de 1 a 2 extra vrije dagen per maand vormen. De vakbe weging ijvert echter reeds krachtig voor verdere werktijdverkorting (via 42% naar 40 uur per week). In de V.S. van Amerika wenst de vakbe weging intussen al een 35-urige werkweek, waardoor een vierdaagse werkweek in het verschiet zou ko men. Verstandiger dan in de toe komst ook in ons land deze weg op te gaan lijkt ons voorshands de invoering van vrije maanddagen. Het tempo, waarmee de geschetste ont wikkeling zich zal (kunnen) voltrek-' ken, is uiteraard afhankelijk vati talrijke factoren, waarvan de ar beidsmarktpositie en de economische „ruimte" wel de belangrijkste zijn. Dat het in de toekomst naar "één j,1ritmisch" vakantieschema' toegaat is nog nauwelijks aan twijfel onderhevig. Immers: het is duidelijk, dat de huidige afwisseling van arbeid en rust op de „lange golf" (na een jaar van werken „plotseling" twee of drie weken rust, gevolgd door weer een jaar lang wer ken) volkomen indruist tegen het ritme dat we op de „korte golf" (per dag en per week) gelukkig reeds lang kennen. (Van onze kerkredactie) RHENEN De hervormde ca techeet en jeugdleider van Rhe- nen, de heer J. G. Bouwman, heeft zijn achtste kind de naam gegeven van Martin Luther King. Het op merkelijke is dat de ambtenaar van dë burgerlijke stand geen be zwaren maakte, maar dat er wel een anoniem protest kwam uit Los Angeles. De bekende negerleider werd daarin uitgekreten als „top- communist". de voornamen van de bekende neger predikant en Nobel-prijswinnaar, maar ook de achternaam, omdat King in Friesland nog al eens voor komt. Het schijnt een verbastering te zijn van Canisius. Een Amerikaan die kennelijk een eerlijk antwoord vreest en daarom zijn brief niet ondertekende schreef echter: „Noem uw lieve nieuwe baby niet naar die top-communist Martin Luther King. Hij is een oproerkraaier Om te bewijzen dat de negerleider een „communist" zou zijn werden fotocopieën ingesloten van twee ar tikelen uit de Augusta Courier en Freedom Press. Bij beide artikelen werd dezelfde foto gepubliceerd. De ze werd reeds in 1957 genomen en vertoont dr. King in gesprek met een aantal Amerikaanse communisten. Het feit dat hij eens tijdens een congres een dergelijk gesprek ge voerd heeft kennelijk voor de foto graaf „nieuws" genoeg om er een foto van te maken veroordeelt dr. King als een communist in de ogen van sommige Amerikanen. Het gezin van de familie Bouwman heeft nu acht kinderen, vijf jongens en drie meisjes. Mevrouw Bouwman heeft de naam bedacht. Het was haar manier om te getuigen van haar ge loof in de gelijkheid van de mensen van alle rassen. De heer Bouwman gaat eind deze week Rhenen verlaten. Hij heeft de benoeming aangenomen tot hulppre diker van de hervormde gemeente van Waddenooyen. Op 29 augustus doet hij daar zijn intrede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2