Nieuwe Leidse Courant Pensioenvoorzieningen zijn nog ontstellend slecht Buiten clo.w. wordt te weinig gedaan Geen aanvulling voor helft gepensioneerden Bezorgprijs brood mag niet verder omhoog Mariniers verdreven Vietcong naar zee Luchtpiraat opgespoord Commentaren Gemini-vlucht tot morgen uitgesteld Dronken student verovert Rijksmuseum Vrijdag 20 augustus 1965, 46ste jaargang Minder bestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Aanvankelijk matige, later aan de kust krachtige wind tussen west en zuid-west. Iicts lagere tempera- Diracteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEtIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvastigh ia ghebUvan mijn hert in teghenspoatl" -J Duitse reddingspoging Fransman verdronk in Zandvoort ZANDVOORT Een Duitse bader heeft gisteravond tevergeefs geprobeerd in Zandvoort een Fransman, die op het noordelijk strand in verdrinkingsgevaar verkeerde, te redden. Na twee uur spoel de het stoffelijk overschot op het Bloe- mendaalse strand aan. Het slachtoffer was de 32-jarige onge huwde mijnwerker Lucien Pierre Mazur uit Creutzwald in Frankrijk. De achttienjarige dochter van de familie Van Rodijnen uit De Lier is gis termiddag jn Beek (L.) van een brom fiets gevallen en overreden door een pas serende vrachtwagen. Zij was op slag Meningsverschil met Den Uyl (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De minister van eco nomische zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft de bakkerij een onaangename verrassing bereid. Hij heeft namelijk te kennen gegeven de etappe-gewijze verhoging van de broodprijs waarover het bestuur van de Nederlandse bak kerijstichting met zijn voorganger, prof Andriessen, volledige overeen stemming bereikte, voorlopig niet te laten doorgaan. De minister is tot deze stap alleen ge rechtigd wanneer de rentabiliteit in de bakkerij naar zijn mening voldoende is. Van dat laatste zou hij thans zijn over- Bouw gestookt Vrachtwagens rijden viaduct steeds stuk MEPPEL Een aannemingsbedrijf uit Groningen (Dunnink) heeft het werk aan een nieuwe viaduct over rijksweg E 35 op het kruispunt Tweelo onder de rook van Meppel neergelegd, omdat het viaduct regelmatig wordt beschadigd door hoog beladen vracht auto's die proberen onder het viaduct door te rijden. Ondanks de waarschuwingsborden ls dit de afgelopen weken herhaaldelijk ge beurd. Gistermorgen is het bouwwerk zo ernstig beschadigd, dat de werkzaam heden weer net zo ver zijn als een week of vier a vijf geleden. De aanemer, die moeilijkheden kreeg met zijn personeelsleden omdat zij het werken op het viaduct levensgevaarlijk vinden, weigert het werk te hervatten, voordat een noodvoorziening is getroffen, waarbij het zware verkeer over andere wegen zal worden geleid. De provinciale waterstaat van Drente zoekt naar een oplossing. Gedacht wordt aan een tijdelijke parallelweg, waarover het zware verkeer langs de bouwwerken zou kunnen worden heengeleid. Men acht het uitgesloten, dat het zware verkeer door de binnenstad van Meppel wordt leid. Op dit punt passeren namelijk elke dag 1000 a 1500 zware vrachtauto's. Knoke nieuwe Duitse ambassadeur in Nederland BONN De Westduitse regering heeft Karl Hermann Knoke benoemd tot ambassadeur in Nederland, als opvolger van oud-ambassadeur Hans Berger, die smds enige maanden werkzaam is als staatssecretaris op het bureau van presi dent Lübke. De nieuwe ambassadeur zal begin september zijn functie vearden. Knoke werd op 9 augustus in Königsberg geboren. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. Knoke studeerde achtereenvolgens aa de universiteiten van München. Parij: Berlijn en Göttingen in de rechtsweten schappen. In 1950 werd hij aan net West duitse ministerie van buitenlandse zaken verbonden. Zijn eerste post bij de diplo matieke dienst vervulde Hermann Knoke in Athene. In 1954 werd hij bevorderd tot ambassaderaad eerste klas cn in Bonn geplaatst. Van 1958 tot 1960 was hij als gevolmachtigd minister en zaakgelastigde verbonden aan de Westduitse ambassade in Moskou en sinds 1960 in gelijke rang aan die in Parijs. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Wie mocht menen, dat op het ogenblik in Nederland, na de recente verhogingen van de AOW-uitkeringen, het met de hoogte van de pensioenen tamelijk goed gesteld is, vergist zich. De pensioenvoorzie ning in Nederland is rondweg nog gebrekkig. Ongeveer de helft van degenen, die de 65-jarige leeftijd hebben bereikt, geniet geen aanvullend pensioen boven de AOW-uitkering. De helft van deze groep moet per jaar dus rondkomen met het AOW-bedrag van f 2628 (indien ongehuwd) en f 3756 (indien gehuwd). Deze toestand is zonder meer alarmerend in een welvaartstijd als ons volk thans beleeft. De aanvullende uitkeringen aan hen voor wie wel voorzieningen zyn ge troffen zijn ook nog uiterst gering. Over het algemeen betreft het hier uitkeringen van bedrijfspensioenfond sen. die niet veel meer dan f 10 per week bedragen, zoals in de metaalin dustrie, de landbouw en de kleinme- taal. Tot f 13 a f 14 per week stygen de uitkeringen van de bedrijfspen sioenfondsen in de bouw en het schil dersbedrijf. Deze laatste groepen komen samen met de f 250 rente voor ouderdom cn invaliditeit tot circa f 4600 per jaar. Een bedrag dat er voor een bejaard echtpaar nog bij door kan. Maar de helft van de gepensioneerden heeft op het ogenblik alleen de AOW en de ouderdomsrente, wat beslist onvoldoende is. Het mini mumloon voor een werknemer bedraagt thans f 5720 per jaar. Wanneer 90 pet hiervan als norm voor een minimum pensioen wordt aangehouden, betekent dit een pensioenbedrag van f 5150. De helft van de gepensioneerden blijft hier thans tenminste f 1000 per jaar beneden. Ook degenen, die een aanvullend pen- genieten krachtens een bedrijfs pensioenfonds blijven hier nog f 500 per jaar onder. Bovendien ziet het er voor de toe komst niet zoveel rooskleuriger uit. Cir- procent van de werknemers heeft op dit moment weliswaar een bedrijfs pensioenfonds. maar het is de vraag of de uitkeringen hiervan in de toekomst eel meer zullen betekenen, dan de huidige uitkeringen van de bedrijfspen sioenfondsen. Voor de toekomst wordt tuigd en daarbij baseert hij zich op het feit, dat de omzetten de laatste maanden in het bakkersbedrijf gestegen zijn. Inderdaad zijn deze omzetten omhoog gegaan, maar dit zegt volgens de bakkers onvoldoende. Dit zou bijvoorbeeld hele maal niet impliceren, dat de rentabiliteit daardoor zo ingrijpend gunstiger is ge worden. Men acht een verbetering merk baar, maar deze is nog ontoereikend. De bakkerij kampt namelijk al enkele jaren met een financiële achterstand die naar haar mening niet in een periode van en kele maanden kan worden goedgemaakt. Het heeft destijds veel moeite gekost minister Andriessen hiervan te overtui gen, maar uiteindelijk is deze bewinds man bezweken voor de argumenten die hem door het bestuur van de Nederland se bakkerij stichting werden voorgehou den. Thans ziet het er echter naar uit. dat met minister Den Uyl, aldus het commentaar van de bakkerij, de lijdens weg van vroeger weer moet worden be- Volgens de gemaakte afspraak met mi nister Andriessen zou de prijs voor be zorgd brood op 1 januari 1966 weer met een cent omhoog mogen. Op 1 maart j.l. werd de winkelprijs reeds met een cent verhoogd en de bezorgprijs met twee cent. Op 1 juli j.l. gingen alle broodprij zen nog eens met een cent omhoog. Vol gens de bakkers heeft minister Den Uyl er nu bezwaar tegen de bezorgprijs op 1 januari nog eens met een cent op te trekken, zoals met zijn voorganger w; afgesproken. Geen voorrang: een dode en drie gewonden BEUSICHEM Bij een verkeers ongeluk in Beusichem is gistermiddag de 52-jarige mevrouw Harts-Beun uit Rotterdam om het leven gekomen. De heer Harts en twee kinderen werden gewond, Het ongeluk gebeurde doordat een andere auto op een kruispunt geen oorrang gaf aan de wagen van de heer Harts. Beide auto's kwamen totaal vernield in een sloot terecht. De bestuurder van de andere wagen liep een lichte hoofdwond op. LEERDAM De 62-jarige mev C. A. E. Ketel-Vinke uit Leerdam i< teren gedood toen zij op haar fiets aangereden door een tankauto. Mevrouw Ketel maakte met haar man een fiets tochtje. Op het Hoogeinde in Leerdam reed hen een tankwagen tegemoet. Vol gens de chauffeur maakte slingerende beweging. Zij werd door de tankauto aangereden en was or slag dood. Uit de remsporen bleek, dat de tank wagen uiterst rechts heeft gereden. De politie vermoedt, dat het ongeluk wijten aan het feit. dat het wegdek ter plaatse onlangs opnieuw js geasfalteerd, Het losliggend split kan fataal geweest Hava van Someren kreeg zoon AMSTERDAM Het Tweede Kamer- !.d mevrouw Van Someren-Downer heeft een zoon gekregen De bevalling had enkele weken eerder olaats dan verwacht, maar verliep uitstekend. Het is de eerste keer in de Nederlandse •parlementaire geschiedenis, dat een vrouwelijke afgevaardigden een baby krijgt. Moeder en kind maken het goed. Dc- zoon kreeg de namen Bari Jeroen, weegt zes pond en heeft blonde haren en blauwe ogen. Gerarda Victoria Downer werd op 5 'uli 1926 in Amsterdam geboren. In 1954 trad zij in ht huwelijk met air. J Someren. Sinds 1959 maakt zij deel uit van de liberale fractie in de Tweede Kamer. Zij werkte in de periode 1953 fol 1958 als journaliste bij „De Tele- gemikt op een uitkering van f 20 per week of f 1000 per Jaar, maar tengevolge an de toenemende welvaart en de oortsch rijdende geldontwaarding zul len ook deze f 20 als aanvullend pen sioen boven de AOW-ultkeringen niet veel betekenen. Daarbij wordt er ook nu voor 20 pet in de actieve beroepsbevolking nog niets gedaan als aanvulling op het AO\V- pensioen. Het gaat hier om een moei lijk grijpbare restgroep, die voorname lijk werkzaam is bij kleinere bedrijven, zoals grossierderijen, glazenwassersbe- 'ijven, accountantskantoren enz. De vraag is thans, wat zou er moe ten gebeuren wil er in Nederland een algemeen verantwoord systeem van pensioenvoorziening ontstaan? Op de weg, die nu gevolgd wordt, lijkt voor de toekomst de oplossing niet te vin den. Het AOW-pensioen is weliswaar waardevast, maar dit kan nooit het niveau van een volledig pensioen be reiken. omdat de premielast dan on draaglijk zwaar zou worden. (Voor vervolg zie gag. 7 )W(iJt Succesvol offensief Lai SAIGON Vier- tot vijfduizend Amerikaanse adviseurs die man Amerikaanse mariniers, ge steund door de luchtmacht, hebben gisteren van drie kanten de in be tonnen bunkers, tunnels en manga ten verscholen Vietcongrebellen aan gevallen en ze in de richting van de zee verdreven, waar de marine voor de rest moest zorgen. Bij deze groots opgezette en op het eerste gezicht succesrijke actie nabij de lucht machtbasis Tsjoe Lai waren zeker 600 opstandelingen gedood, naar schatting duizend gewond en vijftig gevangen genomen. In de veroverde bunkers werden vele halfverhonge- rende vrouwen en kinderen, waar schijnlijk gijzelaars, aangetroffen, die met noodrantsoenen werden ge holpen. Vandaag zou de laatste stoot worden uitgevoerd, waarbij de honderden grot- i en bunkers in het gevechtsgebied ;den worden doorzocht op de even tuele aanwezigheid van Vie'.cong-rebellen. JS'ederloog er dc val van de Zuidvietnamese legerplaats Dak Soet, die gistermorgen door de Vietcong onder dc voet werd slopen, wordt nog vernomen, dat de erdedigers voor hun leven moesten ennen nadat de guerrihastryders de post bunker voor bunker hadden ver overd in een gevecht van dri» uur. Dak Soet ligt 145 kilometer ten westen van Tsjoe Lai in bergachtig gebied. Acht Tarieven voor scheepsvrachten verhoogd NEW YORK De negen scheepvaart maatschappijen. die deel uitmatten de North Atlantic Continentel Freight Conference, hebben bekendgemaakt, dat zij hun tarieven voor het vrachtverv in oostlijke richting met ingang vai november met gemiddeld acht proc zullen verhogen. Dit in verband met voortdurende stijging van de lonen andere kosten. Verhoogd zullen worden, meest tot twee tot vier dollar per ton. de tarieven voor het scheepsvracntver- voer van Amerikaanse havens tussen Eastport (Maine) en HamDton Roads (Virginia) naar West-Duitsland, België en Nederland. daar be vonden werden anderhalve kilometer ten zuiden van de post door helikopters gered. Wat er van de 300 Zuidvietnamese miltairen geworden is, was gisteravond nog niet bekend. De val van Dak Soet werd al geruime tijd verwacht. De laatste .•eken hadden de Vietcong-strijders hun ring om het hopeloos verzwakte garni zoen steeds nauwer aangehaald Intussen zijn gisteren vijf Zuidkore- aa.nse generaals in Saigon aangekomen ter voorbereiding van de komst 15.000 Zuidkoreaanse militairen komende twee maanden. De Koreaanse t-oepen zullen bestaan uit een regiment mariniers, twee infanterieregimenten ci ondersteuningseenheden. Voor de rechter Artistiek kwartet pleegde reeks van inbraken MAASTRICHT Voor de recht bank te Maastricht stonden gisteren vier jongemannen terecht die in 1964 en 1965 tientallen inbraken hebben gc pleegd in Maastricht en andere plaat sen in Zuid-Limburg. Drie van hen studeerden aan het conservatorium in Maastricht en waren lid van het Natio- naai Jeugdorkest. Dc vierde was een fotograaf. Tegen de ..dirigent' van het viertal, de 21-jarige H. S. uit Maastricht, eiste de officier van justitie een jaar en acht maanden gevangenisstraf. Hij heeft in november 1964 geheel alleen bij schoenenzaak in Maastricht ingebroken daar 16.000 gulden uit de brandkast gehaald In de loop van 1965 begon hij samen met de drie anderen een dievenkwarteL tegen de 21-jarige P. M. uit Maas- tricht was negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. Tegen de 21-jarige R. P.eiste de officier jaar en drie maanden en tegen de 21-jarige fotograaf E. K. één jaar twee maanden. Toen het geld dat S. tijdens de inbraak in de schoenenwinkel had buitgemaakt, op was. had het viertal na carnaval inbra ken gepleegd in Maastricht, Brunssum. Gronsveld, Stein en Bunde. Op een niet beveiligde overweg in de lijn AmersfoortZwolle in Hattemer- broek is gisteren een bromfietser tegen een trein gereden. De man, de 69-jarige J. G. Bijsterbosch uit Vaassen was slag dood. Een Vietcong strijder smeekt voor zijn leven, terwijl een Amerikaan se marinier zijn geweer met bajo net in de grond heeft geprikt. Het gebeurde tijdens het grote gevecht in de buurt van Tsjoe Lai, waarbij meer dan 500 Vietcongsoldaten werden gedood. Dertig meter boven camping DEN HAAG De straaljagerpiloot, die tot vijf keer toe op een hoogte van slechts dertig meter over de Valken- burgse Euro-camping op de Cauberg raasde, is opgespoord. Het is de Neder landse sergeant-leerlingvlieger N. E. V. dlc de gecombineerde Nederlands-Bel gische vliegeropleiding in Brusthem (België) volgde. V. wordt teruggestuurd lar Nederland om voor de krijgsraad verschijnen. De sergeant zou de levensgevaarlijke stunts met zijn Fouga hebben uitgehaald indruk te maken op zijn meisje, dat op de Euro-camping verbleef. Meer Nederlanders krijgen a.o.w. in buitenland DEN HAAG. De mogelijkheden tot uitbetaling van a.o.w.-pensioen aan Ne derlandse bejaarden, die in het buiten land verblijven, zal worden verruimd. Het volledige a.o.w.-pensioen zal worden uitgetaald op voorwaarde, dat de be trokkene Nederlander is. het pensioen hier te lande heeft verkregen en dat hij of zij na het bereiken van de 59-jarige leeftijd al dan niet onafgebroken gedurende zes jaar daadwerkelijk in Ne derland heeft gewoond. De nieuwe rege ling zal op 1 september ingaan. A USCHWITZ gaat de geschiedenis in als een van de meest huive ringwekkende daden van het men selijk geslacht. Hier zegevierde de haat in haar meest brute vorm. hier gebeurden in de ware zin on- en anti-menselijke dingen. Nog eenmaal vraagt Auschwitz als nieuwsbericht onze aandacht, nu de vonnissen zijn uitgesproken, nu een aardse rechter zijn oordeel heeft geveld. Zal een volgende generatie nog huiveren, als zij de naam Auschwitz hoort? Zal zij er nog van willen horen? Dege nen. die weten wat er is gebeurd, hebben de dure roeping ervoor te zorgen, dat Auschwitz niet vergeten wordt. Als een niet te beschrijven werkelijkheid en tegelijk als een symbool van waartoe mensen kun nen komen als alle remmingen weg vallen, als slechts de haat overblijft en er een mogelijkheid bestaat zich te beroepen op bevel van hoger- Vervalt wie het zo stelt In dezelf de zonde van de haatdragendheid? Het wordt wel eens beweerd, maar het is in wezen iets totaal anders. Wie iets weet van de krachten in de menselijke geest, is een gewaar schuwd man. Hij is niet zo verwon derd over het feit, dat Auschwitz kon ontstaan, maar hij zal met al zijn krachten streven naar het voor komen van een herhaling, ook op andere terreinen en van kleiner for- Nog zeggen de veroordeelden van de massamoord op de joden zich niet schuldig te voelen- Nog beseffen zij niet. dat. al stierven zij duizend do den. hun schuld tegenover God cn de mens nooit goed te maken ls. Nog begrijpen zij niet, dat zij schuldig staan als handlangers van een mis dadig regime, dat er op uit was alle joden te' liquideren. Zullen zij zo. in deze houding, straks de hoogste rechter ontmoeten? Auschwitz tenslotte is een toetssteen van de naoorlogse Westduitse recht spraak. Naar wat zich in de rechts zaal gedurende anderhalf jaar heeft afgespeeld, heeft de gehele wereld gekeken. Zou het een schijnproces, een symbolische procedure, een po litiek proces worden? Nu het achter de rug is. weten wij beter: het is volgens de regels van een volstrekt onafhankelijke recht spraak gevoerd. Dit proces kan nooit gelden als een ook maar gedeelte lijke afbetaling van de schuld, die Duitsers op zich hebben geladen, het is wel een volstrekte en principiëele afwijzing van de gruwelen van Auschwitz en van al hetgeen daar toe leidde. T~)AT iedere Nederlander boven de 65 jaar zeker kan zijn van een waardevast pensioen, dat op dit mo ment voor alleenstaanden f 2628 en voor gehuwden f 3756 per jaar be draagt, geeft reden tot dankbaarheid. Het is een bewijs van de materiële welstand van ons volk- Onmiddellijk voegen wij hieraan echter toe, dat daarmee het laatste woord op pensioengebied niet is ge zegd. Behalve deze regeling van overheidswege zullen via initiatieven van het bedrijfsleven aanvullende regelingen getroffen dienen te wor den. die onze gepensioneerden in staat stellen ook gedurende hun In actieve periode van een althans In materiële zin zorgeloze oude dag te genieten. Voor een groot aantal gepensioneer den in Nederland kan dit thans nog niet gezegd orden. Velen kunnen geen rechten doen gelden op andere uitkeringen dan het AOW-pensioen en de ouderdomsrente. Dit is ont stellend in vergelijking met dc weel de. die vele anderen kennen. Hieraan zal iets gedaan moeten wor den en het lijkt erop, dat dit alleen met succes zal kunnen geschieden, indien liet systeem van de pensioen voorzieningen in Nederland radicaal wordt gewijzigd. Twintig naoorlogse jaren van steeds voortdurende geld ontwaarding hebben wel duidelijk gemaakt, dat het beroemde kapitaal dekkingssysteem niet de juiste weg is om te komen tot een rechtvaardige pensioenvoorziening voor Iedereen in Nederland. Een omslagstelsel lijkt meer aan te bevelen. De oplossing van deze zaak zal niet te lang op zich moeten laten wach ten. want elk jaar langer wachten, betekent een jaar langer onrecht aan duizenden gepensioneerden, die niet verantwoordelijk zijn voor dc voort gaande ontwaarding van het geld- Onweer was spelbreker AMSTERDAM Een dron- avonds gaan de hekken rond heeft deze gebeurtenis vori- verband met werkzaamheden werd hij door een suppoost in ken werkstudent is er dc vo- het museum dicht. De bui- ge week verzwegen. Men zei. aan de gevel ccn hoge stella- zijn kraag gepakt. Hij vcr- rige week in geslaagd het tenmuren worden 's avonds dit uit oogpunt van preventie ge met steil omhoog gaande zette zich niet, zodat de twee Rijksmuseum te Amsterdam cn 's nachts met oranje licht te hebben gedaan. Er was im- treden. andere suppoosten, die, door- binnen te dringen en in de beschenen en suppoosten pa- mers niets gebeurd De student is vermoedelijk dat de beveiligingsapparatuur kamer van de directeur te trouilleren met honden door Als gevolg van een publi- eerst over het hek van de in werking was getreden naar gaan zitten. dc tuin. katie in een weekblad werd tuin geklommen en heeft de bedreigde plaats waren Gezien echter die inklim- liet incident echter bekend, daarna, ondanks zijn labiele gesneld, hun collega niet be- Deze prestatie is niet al- partij van de student blijkt De kamer van de directeur toestand, kans gezien naar hoefden te helpen, leen opvallend, omdat hij er toch nog wat aan dc be- bevindt zich op de tweede boven te klauteren. dronken was, maar vooral waking van het Rijksmuseum verdieping aan de zijkant Hij vernielde een raam en De politie werd gewaar- omdat het Rijksmuseum te haperen. van het museum in de Jan stapte de kamer van de di- schuwd en de student ging streng wordt bewaakt. Des De politie van Amsterdam Luijkenstraat. Daar staat in recteur binnen. Kort daarna mee naar het bureau. KAAP KENNEDY Twee uur na dat astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad plaats hadden geno men in hun ruimtecabine, werd de startloren weer naar de raket gereden, dc lift gemonteerd en konden zij de afdaling naar de aarde weer beginnen. Eerst moeilijkheden met het telcme- trische verbindingssysteem in de cap sule. daarna een fel onweer met harde windvlagen waren dc aanleiding tot dit nieuwe uitstel. De lancering is nu bepaald op zaterdag drie uur (Ned. tijd). Om zes uur gistermiddag was er nog sprake van dat de lancering zou door gaan. Ncj tien minuten moesten worden afgeteld. Plotseling werd het tellen on derbroken. Een zwaar onweer hing bo ven de basis. Onmiddellijk werd de starttoren naar de raket gereden, omdat de capsule zonder bliksemafleider vrij kwetsbaar was. De astronauten bleven in de capsule tot zeven uur. Daarna werd definitief tot uitstel besloten. Het is overigens niet de eerste keer, dat Cooper vlak voor dc lancering zijn capsule moest verlaten. In 1963 heeft hij vier uur. in zijn Mercu ry-capsule liggen wachten. Dc vlucht werd uitgesteld tot de volgende dag. Tot verbazing van de veiligheidspo litie waren twee jonge mannen er gisteren in geslaagd op het zwaar be waakte terrein van dc lanceerbasis door te dringen. Zij konden de raket tot op 300 meter naderen- Daar wer den zij door de veiligheidspolitie op gepakt. nadat zij waren ontdekt door een televisiecamera die de omgeving afspeurde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1