SCHIETSTOEL, laatste redmiddel voor straaljagervliegers HBEHi James Martin uitvinder van „redfauteuil" Auschwitz-proces: zesmaal levenslang Nieuwsgierigen bij provo- rel streng gestraft DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 Jljte (Van onze luchtvaartmedewerker) TTET publiek verbaast zich tegenwoordig nauwelijks meer, als -Tl een straaljagerpiloot „in nood" per schietstoel zijn toestel verlaat. De dagbladen maken, enerzijds gelukkig, anderzijds helaas, zo vaak melding van een succesvolle noodsprong, dat de schietstoel langzamerhand bij ons is ingeburgerd. Onlangs redde de duizendste vlieger zich het vege lijf met een schietstoel. Deze mijlpaal is voor ons een reden, enige aandacht aan dit reddings middel te schenken. Met de idee om iemand levend het luchtruim in te schieten is al vaak gespeeld: Jules Verne liet in zijn fantasie een gezelschap in een holle kogel een reis naar de maan onder nemen. Alhoewel dit meer aan de ruimtevaart doet denken dan een schietstoel, was het toch al een beginvorm van dit nieuwe hulprnid- del der techniek. De uiteindelijke vormgeving ervan komt toe aan de ingenieuze James Martin. Zijn vin ding is uitgegroeid tot een onmis baar uitrustingsstuk van het moder ne straalvliegtuig. James Martin is Ier van geboorte: «en uiterst praktisch man. die geen ttd heeft voor theoretici. Zijn enige 1 Jobby is werken en daarom is hij nooit tevreden over zijn volbrachte dagtaak, die reeds vröeg in de mor gen begint en soms diep in de nacht eindigt Hij is pas in zijn element, als hij in gesprek is met een straal jagerpiloot. die zich het leven heeft gered d.m.v. een door hem ontwor pen schietstoel. Noodzaak In de laatste jaren van de tweede we reldoorlog waren de snelheden van de jachtvliegtuigen zo hoog geworden, dat de vlieger niet meer eenvoudig over de rand van zijn cockpit kon stappen om zich met een parachute in veiligheid te stellen. De grote luchtdruk, waaraan de piloot van het straalvliegtuig werd blootgesteld, zodra hü boven de stuur hut uitkwam, zou hem dadelijk onge nadig tegen de stuurhutrand of de staart slaan. Waar menselijke kracht te kort schiet helpt mechanische kracht en zo ontstond uit bittere noodzaak de uit- werpbare schietstoel. In 1944 werden zowel in Duitsland als in Engeland experimenten uitgevoerd, om te komen tot een redelijk bruikbaar middel om de cockpit ook bij hoge snel heden ,,in geval van nood" te kunnen verlaten. De eerste bruikbare toepas sing van de schietstoel vond plaats in me! 1945 vanuit een Engels propeller vliegtuig van het type Defiant die op de plaats van de geschutskoepel een schietstoel kon herbergen. Daarop volg de een nieuwe testperiode od de grond, waarbij gebruik werd gemaakt van een driepoot met een rail. waarlangs de stoel omhoog werd geschoten. De eerste vrijwilliger voor dit nieu we beproevingsmiddel was Bernard Lynch, een van de technici van Mar tin-Baker. die in 1945 langs de rail omhoog geschoten "werd. tot een hoog te van anderhalve meter. Alles bijeen werden niet minder dan 180 afvuur- proeven met dit apparaat onderno men. waarbij diverse soorten aandrij ving werden getest Bij één daarvan nam een redacteur van het Britse luchtvaarttijdschrift „The Aeroplane", tnr. Andrews, in de stoel plaats. Na lijn ..ejection" klaagde hij over ern stige pijn in de lendenen en de vol gende dag werd hij in een ziekenhuis opgenomen met een verbrijzelde rug- gewervel. Ondanks deze tegenslag ging James Martin onverstoorbaar voort en kreeg van de Britse regering een straalvlieg tuig tot zijn beschikking, die voor zijn proefnemingen werd verbouwd Vanaf juni 1946 werden de eerste poppen uit de tweede cockpit van de straalmachine geschoten en al spoedig bleek dat de inmiddels verbeterde methode perfekt werkte. Het volgende proefkonijn zou nu een men? moeten zijn. Op 24 juli 1946 schoot Bernard Lynch zichzelf op drij kilometer hoogte uit een Meteoor, die met een snelheid van ongeveer 600 km per uur vloog. De stoel werkte per fekt en Lynch maakte een veilige lan ding. Dit was de eerste menselijke ejec tion in Groot-Brittannië en ongetwij feld een belangrijke mijlpaal in de ont wikkelingsgeschiedenis van de schiet stoel. Voor zijn moed werd Bernard Lynch tn 1948 de „British Empire Me dal" toegekend. Uitschieten De methode van uitschieten kan op twee manieren geschieden: de eerste is de bekende, waarbij de piloot een gor dijntje over zijn hoofd trekt. De tweede mogelijkheid is via een D-vormige ring aan de voorkant van de zitplaats van de vlieger. Deze tweede methode kan ge bruikt worden wanneer té grote ver- snellingskrachten het de piloot onmo gelijk maken zijn armen op te lichten. Als de vlieger, die in moeilijkheden is geraakt, zün schietstoel gaat gebrui ken. trekt hij aan de D-ring tussen zijn voeten. In een oogwenk worden zjjn hoofd, armen en benen gebonden en wordt hU uit het vliegtuig geschoten. Verticale vinnen zijn in de stoel inge bouwd en stompe 30 cm brede vleugels, die op hun plaats springen na het los komen van de cockpit, sturen de stoel in gelijkmatige glijvlucht, zonder duikelingen tot de parachute zich auto matisch opent beneden de 5000 meter en en snelheid van 560 km per uur. Daarna valt de stoel onder de vlieger weg. Op deze wijze verlaten de Star- figihter-vlieeers hun machine, die met snelheden van meer dan 2000 km/u door het luchtruim razen De meest bekende methode vindt plaats door middel van een gordijntje. Dit gordijntje heeft niet de bedoeling de springer te blinddoeken, maar zijn ge zicht te beschermen tegen de felle lucht stroom, die hij zal ondervinden zodra hü zich buiten de stuurhut begeeft Ook drukt dit gordijntje het hoofd van de 'lieger tegen de hoofdsteun van de stoel, zodat de halswervel van de persoon niet. door het bij de plotslinge versnelling aar voren schieten, worden bescha digd. Gezien de succesvolle resultaten van de Martin-Baker proeven, besloot de Britse regering alle straalvliegtuigen met dit nieuwe veiligheidsmiddel uit te rusten. Een voorbeeld dat thans in 42 landen navolging heeft gevonden. Geza menlijk hebben deze landen zo'n 23.000 Hier een proej met een schietstoel vanaf een vrachtxoagen. Vier jaar geleden werd deze proef voor het eerst met succes volbracht. Martin-Baker-schietstoelen in gebruik, waarmee ééns in de drie dagen ergens ter wereld een straaljagerpiloot zün leven redt. Ontwikkeling Met de ontwikkeling van het straal vliegtuig ontwikkelde zich ook de schietstoel. Zo moet bij ieder nieuw type vliegtuig de schietstoel aan dit nieuwe ontwerp worden aangepast, o.a. door de beschikbare plaatsruimte. Ook zijn er verschillen tussen de stoe len van de piloot en de overige leden van de bemanning. Zo zijn er alleen ai voor de Britse Canberra-bommen werper vijftien verschillende varian ten gebouwd. Naast de modificaties op de verschillende stoelen ontstonden er tevens een reeks van verbeterin gen. Deze ontwikkeling Is voortgekomen uit de noodzaak tot verhoogde veilig heid op geringe hoogte voor piloten van straalvliegtuigen. De meeste dodelyke ongelukken met militaire straalvliegtui gen geschieden immers door vlamdoving de motor bij starts en landingen. Waardoor het noodzakelijk werd dat de vliegers hun toestel op grondniveau kon den verlaten. Daarnaast kwamen er vér- ticaal startende en landende vliegtui gen op de markt. Aan deze verticale start en landing zijn nogal wat risico's verbonden. Immers indien er op ge ringe hoogte een storing optreedt en de vlieger zijn schietstoel moet gebruiken, bood de „conventionele" stoel niet ge noeg veiligheid, doordat de parachute zich op geringe hoogte niet snel genoeg zou ontplooien. Daarom monteerde Mar tin-Baker een paar extra raketjes aan de bestaande stoel, die de vlieger eerst ongeveer honderd meter doet stijgen. De eerste succesvolle lage ontsnapping vanaf een stilstaande vrachtauto met oplegger werd op 30 april 1961 gereali seerd, later gevolgd vanuit een vlieg tuig. De eerste Amerikaanse VTOL- vlleger heeft inmiddels al zijn leven te danken aan deze Martin-Baker verbete- Onderwater In de zomer van 1961 kwam Martin- Baker alweer met een vernieuwing, die speciaal bestemd was voor ma rine-vliegers. Deze opereren vanaf vliegkampschepen en lopen daarbij de kans dat hun machine in de zee weg zinkt Dil gebeurde ook in december 1961 toen een vliegtuig, onmiddellijk na de katapult start, vanaf het vlieg kampschip, in zee stortte. Het toestel begon direkt te zinken en op een diep te van dertien meter slaagde de vlie ger erin de schietstoel in werking te stellen en bereikte veilig het water oppervlak, om daarna door middel van een helikopter aan boord te wor den gehesen. Dit was voor James Martin weer een ongeval waar iets aan gedaan moest worden. Want ondanks het feit dat ook deze vlieger weer het vege lijf had we ten te redden kwam er toch ook een geluksfaktor bü- Zelfs onder water had de vlieger zijn positieven bij elkaar ge houden en z'n nooduitrusting in wer king gesteld. Maar wat zou er gebeurd zijn als de man bewusteloos was ge weest? Daarom- werd de stoel nu uitge breid met nieuwe apparatuur, die auto matisch de menselüke handelingen ver richt, zodra het toestel op een bepaalde diepte gekomen is. De druk van het zee water is voldoende om de raketten in werking te stellen en twee speciale luchtzakken, waarvan een oneer en een achter de vlieger, worden automatisch opgeblazen om een veilige separatie van vlieger en stoel te bewerkstelligen. Op 17 juli 1962 werd de eerste succesvolle menselüke onderwaterschietstQel-proef volbracht, zonder dat er een enkele han deling van de man zelf was verricht. Compleet met opgeblazen zwemvest kwam hü aan het wateroppervlak en zo was ook dat probleem weer opgelost. Zo ontstonden er in de loop der jaren een groot aantal verbeteringen, die ook door de concurrentie weraen overgeno men. Martin-Baker was geen éénling meer, want zijn ideeën hadden in Ame rika, Frankrijk en andere landen navol ging gekregen. Maar toegegeven moei worden, dat hèt nieuws en dè verbete ringen nog steeds, als eerste, uit het brein van James Martin komen. James Martin, diiecteur en chef con structeur van de Britse Martin-Baker Aircraft Co., boekte niet alleen tech nische resultaten maar verwierf ook di- Rechts op deze combinatie foto de schietstoel. Links een beeld van de eerste proeven met schietstoelen. Deze proeven werden gemaakt vanuit een propellervliegtuig van het type Defiant. verse onderscheidingen. Van de Royal Aeronautical Society kreeg hü in 1951 de gouden Wakefield medaille, zeven jaar later kreeg hij als eerste „niet Amerikaan" de Laura Taber vliegveilig- heidsonderscheiding. Daarmee was de erkenning voor zyn werk nog niet ten einde want in 1959 verwierf hU de soort gelijke Cumberbath verering en dit voorjaar de gouden medaille van zijn bloedeigen Royal Aero Club. De hedendaagse straaljagerpiloot stapt met het grootste vertrouwen in zyn machine. Als de nood aan de man mocht komen, en dat komt, zo leren de statistieken rekening houdende met het groeiende aantal vlieguren steeds minder voor. dan heeft hij immers nog altijd zijn spe ciale klapfauteuil ter beschikking. Een hulpmiddel dat is uitgegroeid tot een onmisbaar uitrustingsstuk van het moderne straalvliegtuig. Financieel overleg Delegatie naar Djakarta DEN HAAG Vrijdag zal een Neder landse delegatie op uitnodiging van In donesië naar Djakarta vertrekken ter voortzetting van de in november 1964 in Nederland begonnen besprekingen over hagende financiële vraagstukken. Van de delegatie maken deel uit ver tegenwoordigers van de ministeries van buitenlandse zaken, financiën, economi sche raken en van de Nederlandsche (Vervolg van pagina 1) Dr. Willy Frank (62), kamptandarts, zeven jaar voor het helpen bij massa moord in tenminste zes gevallen waarbij in elk geval tenminste 1000 mensen ver moord werden. Dr. Viktor Capesius (58). kamp apotheker. negen jaar voor het helpen bij moord in tenminste vier gevallen, met 2000 mensen per geval. De SS segeant Herbert Scherpe (58), vier jaar en zes maanden voor het hel pen by moord in tenminste 200 gevallen, waarbü er een met tenminste 700 slacht offers. De SS serpeant Emil Hantl (62), drie jaar en zes maanden voor het helpen by moord in tenminste 42 gevallen, waar onder twee van elf 170 mensen. Hantl werd onmiddelUjk in vrijheid gesteld dat zijn tijd in voorarrest gelük stond aan zijn straf. Tot de vonnissen werd besloten door drie rechter» en zes juryleden, der wie vier huisvrouwen, die bü üjden soms flauw vielen tüdens de vele n den van gruwelüke getuigenissen. De meeste beklaagden ontkenden persoon lijk verantwoordelük te zijn vooi massamoorden, zeggend dat zij handel den op bevel van hun meerderen. De eerste reactie van de toeschouwers op de vonnissen scheen er een van rassing te zün. De meeste verdedigers hebben beroep aangetekend. Te mild" 99 De reactie vat» de overlevenden var Auschwitz werd samengevat door Jo seph Slagter, uit Amsterdam, die 68 farm- leden, onder wie zijn vader en zijn moe der verloor d aardat zij in iutroeiingskam. pen vermoord werden. „De vonnissen tegen de meesten van deze mensen zijr volgens mij te mild. Wij voormalige ge vangenen zijn van mendngdartaddeSS-ers die meehielpen de dodenkampen te doen functioneren schuldig zün- Wü zien niet dat zij die hielpen bü het transjort zijn dan die het gas in de gaskamers lie ten lopen. Dr. Robert M. F. Kempner, Amerikaans advocaat tijdens de Neurenbergse pro cessen, zei „Hert is van de zorgvuldigste oordelen diie nooit uitgesproken werden sedert Neurenberg. Hafmeyer heeft be- n een van de meest vooraanstaande figuren te zijn van de Duitse rechtspraak. Sommige vonnissen stemmen niet over- met de morele schuld van de be klaagden. maar zij corresponderen wel met de feiten die in de getuigenissen ge geven werden". Motivering Rechter Hofmeyer wees de veelvuldige beschuldiging van de verdediging van de hand dat alleen „het kleine wild" voor de rechtbank gehaald werd, terwül de grote nazi's aan hun straf ontkwamen. Hü merkte op dat het merendeel van de lei ders niet meer in leven is en voegde er aan toe: „Maar de kleine jongens waren Rookmagiër Grootveld; Image van geweld besweren AMSTERDAM Antirook magiër Robert Jasper Grootveld. geen Provo hoewel hij zaterdag- midda gwel aanwezig was bij het onderhoud van twee Provo's met hoofdcommissaris Van der Molen, heeft gisteren de volgen de brief gericht aan burgemees ter G. van Hall. ..Dit is om te zeggen, dat ik tt beleefd verzoek voor a.s. zater dag te 24 uur vergunning te ver lenen. tot het betreden van het opstapje rond het „Lieverdje". Ten einde aldaar, direct rond het ..magies-centrum"de opgeroe pen image van geweld te bezwe ren. Hopende spoedig een uit nodiging te krijgen om eventueel een en ander nader toe te lich ten, blijf ik vol respekt Robert Jasper". De brief was onderte kend met een duimafdruk. voor het uitroeiingsplan in Auschwitz even nodig als de grote". HU besloot met „Zelfs als alle beklaag den tot levenslang veroordeeld zouden zün, zou de verhouding van de straf tot het aantal slachtoffers zelfs geen even redige boetedoening zün. Het menselük leven is daarvoor te kort". Zuid-Afrika nodigt Brundage uit JOHANNESBURG Het Zuidafrlkaan- se Olympische comité heeft besloten de Amerikaan Avery Brundage. de presi dent van het Internationale Olympische Comité uit te nodigen voor een bezoek aan Zuid-Afrlka In het begin van het volgend jaar. Hiervoor zaïl een persoonlijke brief van Frank Braun. de voorzitter van het ZufcL afrikaan»? Olympische Comité, uitgaan. Zuid'-Afriks, dart wegens zyn apart- heidispolitie in de sport werd uitgesloten van deelneming aan die Olympdsche Spe len 1964 te Tokio, verwacht ook voor de Spelen van 1968 in Mexico Cirty weer aan hevige aanvallen bloot te zullen staan. De eerste voorbereidende vergadering van het I.O.C. voor de Spelen m 1968 zal in oktober in Madirid worden gehouden- Zuidwestelijke wind DE BILT Ons land bevindt zich aan de rand van een depressie, die bij IJsland weinig van plaats verandert, maar ook aan de rand van een hoge- drukgebied, dat zich van de Azoren over Frankrijk naar Oost-Europa uit strekt. Zwakke oceaanfronten veroor zaken wolkenvelden, maar zijn in onze omgeving wat de regen betreft weinig actief. Het komende etmaal houdt de aanvoer van vrij vochtige oceaanlucht uit de omgeving van het Engelse Ka naal aan: Met een matige zuidwestelijke wind blijven wolkenvelden binnendrijven, vooral in de kustprovincies. In het zuidoosten van het land is de kans op opklaringen het grootst. Regen van enige betekenis wordt niet verwacht. In de temperaturen komt weinig ver andering. Strandverivachting Een uitloper van het Azoren-hoge- drukgebied blijft boven onze omgeving sterk, dat de storingsfronten nog geen kans krijgen. Ook morgen droog met opnieuw zonnige perioden. Matige wind tussen zuid en zuidwest In de middag ongeveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: niet warm maar wel perioden met goed strandweer. HOOGWATER SCHEVENINGEN 20 augustus: 7.44 v.m.: 20.12 nm 'het weer ev europa Rapporten hedenmorgen zeven uur i*aJ ïl si H Ij -onbew Athene Barcelon; Madrid windstil 24 11 21 13 0.1 windstil 24 12 windstil 24 11 x> 2 25 15 windstil 24 10 windstil 28 16 n 5 31 23 0 Windstil 25 16 33 windstil 29 15 Vier jongelui kregen acht weken AMSTERDAM Mr. G. H. Nomes, Amsterdams politierechter, heeft gis teren vier jongelui, die zaterdagnacht aanwezig waren bij de Provo-rel rond het beeld van het Amsterdamse lie verdje op het Spui, veroordeeld tot zeer zware straffen: acht weken cel. waarvan ze er vier moeten uitzitten en vier voorwaardelijk zijn met een proef- tüd van drie jaar. De rechter beval voorts de onmiddellijke gevangenne ming van de vier jongens, die ervan werden beschuldigd „fascisten" en „Oranje-SS" tegen de politie-agenten te hebben geroepen. De vier verdachten hebben geen van allen iets te maken met de anarchistische Provo-groep van Roel van Duyn en Rob Stolk, die de happenings rond het lie verdje de laatste tijd overheerste. De 19- jarige scholier E. Eichenbergen uit Zaan dam was met zeven vrienden uit ziin woonplaats gekomen om eens te zien. wat ing gebeuren. Ook bü de 24-jarige kantoorbediende C. Ch. Bey en de 18- jarige scholier E. C. Botteman, belden uit de hoofdstad, was er sprake van nieuws gierigheid. De 24-jarige kantoorbediende H. Poelstra uit Nijmegen was op weg naar het station Ze gaven allen toe, de termen ..fascis ten" en Oranje-SS" te hebben gebruikt. Zü verklaarden, dat de politie er kenne lijk plezier in had gehad om niet alleen de Provo's maar ook het publiek met de blanke sabel te slaan. De NUmegenaar verklaarde nog, niet het gezag als zoda nig te hebben willen beledigen, maar al leen hest groepje agenten, dat op het Spul bulten het boekje ging. De officier van justitie, mr. H. W. P. de Vries, zei, „dat het duidelijk moet zijn, dat er paal en perk wordt gesteld deze uit de hand gelopen happenings dat degenen, die hierbü betrokken zijn, streng zullen worden gestraft". HU eiste een gevangenisstraf van tien we ken, waarvan vier onvoorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Anarchisten Mr. De Vries geloofde niet. dat de provo's anarchisten zün. Anarchisten zün idealisten. Provo's zün mensen die gaan praten met de politie en zich laten foto graferen. Ze ontkennen niet het gezag, maar ze zijn er om het gezagte treite ren, uit te lokken, en op de proef te stel- len. Het is volgens mr. De Vries een ge dragspatroon dat altijd weer terugkomt. Hij geloofde, dat het duldelük iets is van deze tijd, een gevolg van de snelle opkomst van de psychologie, die door een groot deel van de bevolking niet wordt begrepen. De verdedigers waren eerst een half uur voordat do rechtzaak begon aan de verdachten toegevoegd, zodat zü weinig gelegenheid hadden zich op de zaak voor te bereiden. Zy vonden, dat de door de ofifcier geëiste straf veel te hoog was. Mr. N. J. Geleijnse. die de kantoorbediende C. Ch. Bey verdedigde, zei: „Deze jon gens zün uit een overdreven mate van nieuwsgierigheid by deze rel betrokken geraakt". Hij vreesde een grote veront waardiging bij het Amsterdamse publiek als zü zwaar zouden worden gestraft, waardoor de provokaties wel eens zou den kunnen toenemen Een fotograaf, die ln de rechtszaal van vier verdachten een plaatje wilde ma- ken, werd door agenten verwüderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7