Koning bijna zijn bereikt doel Kentering in Papandreoe zette zich buitenspel Griekenland? Manry klok sliep de rond Boek schrijven over reis Beroep op Britten in te grijpen in Kasjmir Russen haalden U2,s neer meer Dezelfde installaties in N.-Vietnam Hoop dat de ton van Luns niet doorgaat Mao verstrekt Malraux belangrij ke inlichtingen Bombardement op kampen van opstandelingen? DONDERDAG 19 AUGUSTUS 196S hebben. Niets kon hem meer deren. Maar intussen brokkelde zijn aanhang in het parlement langzaam maar ze ker af. Hij wist te voorkomen, dat zijn partij zich achter Stephan Ste- phanopoulos schaarde, toen koning Konstantijn deze partijgenoot van Pa pandreoe met de vorming van een nieuw kabinet wilde belasten. het niet tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen te laten komen. Dat houdt in: vorming van een meer derheid in het parlement, die zich achter een coalitiekabinet schaart. Een dergelijk kabinet zou het niet gemakkelijk hebben. Het optreden van Papandreoe als premier heeft geleid tot ontwrichting van de natio nale economie. De gevolgen hiervan zijn duidelijk merkbaar, ook al zijn er velen, die ze niet op rekening van Papandreoe willen schrijven. Wil men op verantwoorde wijze tot sanering overgaan, dan zal men allerwege iaad 7A\ /rn I I •*»""-» v I weerstanden ontmoeten. Bijvoorbeeld \/OORZOVER het op het fisur.n uit de Unie, iich van Papan. bij de boeren die subsidies van pa evnovvkIL- I I, dreoe te distantiëren. (Van een onzer redacteuren) De wijze waarop dit gebeurde was nu bepaald niet geschikt om de een heid binnen de Unie van het centrum te herstellen. Aan het eind van de vorige week besloot Stephanopoulos samen met enkele andere leidende ogenblik mogelijk is, een beoordeling te geven van dé ontwikkelingen in de Griekse hoofdstad, kan worden geconstateerd, dat koning Konstantijn voorlo pig zijn tweevoudige doel heeft bereikt. Hij heeft kun nen voorkomen, dat in zijn land nieuwe verkiezingen worden gehouden. En hij is er in geslaagd, te beletten dat George Papandreoe op nieuw premier zou worden. Deze (negatieve) resultaten zijn van groot belang, als men ze beziet tegen de ach tergrond van de vorige maand aan de dag getreden politieke moeilijkheden. Het is nu de taak van de koning, positieve stappen te doen om het land een nieuw kabinet te geven en de te rugkeer van orde en rust in en buiten het parlement te bewerkstelligen. Dit laatste zal heel moeilijk zijn. Een coalitiekabinet, geboren uit het gezamenlijke verzet te gen een dreigend gevaar, vertoont al spoedig ver schijnselen van desintegra tie, zodra dit gevaar gewe ken lijkt te zijn. Een gerin ge meerderheid in het par lement kan dan licht in een minderheid veranderen, met alle gevolgen van dien Bezoek Het feit, dat Papandreoe er niet in geslaagd is het door hem aan de koning opgedrongen spel te winnen, vindt zijn oorzaak in een aaneenscha keling van fouten, die de ex-premier maakte. Dat begon al tijdens het bezoek aan Konstantijn, toen Papan dreoe zo onvoorzichtig was om de monstratief mede te delen dat hij zou aftreden, als de vorst zijn eisen niet zou inwilligen. Hiermede stelde hij de koning in staat, een nieuwe premier aan te wijzen. De tweede fout, welke hij maakte, was het ontketenen van een haatcampagne tegen een twintig tal leden van de Unie van het cen trum, die de kant van premier Atha- nasiadis Novas hadden gekozen. Zij mochten niet op de vergadering ver schijnen, waar „over het lot van het kabinet Novas" zou worden beslist. Op die wijze ondergroef hij de eenheid in zijn partij. Het gevolg was, dat talrijke andere partijleden zich wel achter Papandreoe schaarden, maar zulks bepaald niet van harte deden. De onmiddellijke aanleiding hiertoe as een bezoek, dat Papandreoe kort tevoren aan koning Konstantijn had gebracht. Voordat de ex-premier zich naar de vorst had begeven, had hij een onderhoud gehad met enkele uit gevers van dagbladen, die zich achter hem hadden geschaard. Deze uitge vers hadden er bij Papandreoe op aangedrongen, zich te matigen en te streven naar bijlegging van het con flict met de koning. Toen de ex- premier daarop verzocht, voor een audiëntie op het paleis te mogen worden ontvangen, werd algemeen aangenomen, dat er een compromis- oplossing in de lucht zat. Groot was de verbazing dan ook, toen bleek, dat Papandreoe slechts naar het paleis was gegaan om de koning voor de laatste maal te waarschuwen, dat de ze zijn eisen moest inwilligen, an ders.... Wat dat anders betekende was dui delijk: thuis gekomen vertelde Pa pandreoe, dat de oprichting van een volksfront nu tot de mogelijkheden zou behoren een volksfront dat wel eens een eind aan de Griekse monar chie zou kunnen maken. Papandreoe zei het niet met zoveel woorden, maar iedereen begreep, waar hij het over had. Heilloos Ook zijn partijgenoten begrepen, hoe ver Papandreoe al op een heilloze wèg was afgedwaald. De Unie van het centrum is een heterogeen gezelschap, zoals het geval is met alle grote partijen, die hun snelle opkomst te danken hadden aan een algemeen gevoel van ontevredenheid onder de kiezers. Papandreoes flirtation met de pro-communistische EDA heeft niet alleen de rechtervleugel van de Unie van het centrum gealarmeerd, maar ook een groot gedeelte van „het mid den". De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat Papandreoe, die in feite al zijn schepen achter zich verbrand heeft, zich niet zal neerleggen bij het optreden van een kabinet, dat niet onder zijn leiding staat. Hij kan daar bij rekenen op de steun van talrijke parlementsleden onder zijn partijge noten. In dat geval zou Papandreoe blijven streven naar ontbinding van het parlement en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Als hij in het parlement geen voet meer aan de grond krijgt kan hij zijn buitenparlementaire strijd voortzet ten. Het is echter de vraag, of hij daar succes mee zal boeken. pandreoe kregen, maar nu voor een overproduktie gezorgd hebben, waar mee niemand raad weet. Dat geld moet ergens vandaan komen. Hogere prijzen zijn er het gevolg van. Het ongemak hiervan werd weer opgevangen door verhoging van de lonen. Het is de bekende spiraal, die naar de ondergang leidt. En een kabi net, dat aan deze ontwikkeling een eind wil maken, zal zeker niet met gejuich worden begroet. Zwarte Moslims betrokken bij negeronlusten LOS ANGELES Zeker drié van de 52 negers, die gisteren na een kort maar fel vuurgevecht in een mos kee door de politie zijn gearres teerd, behoren tot de militante ne- gersecte Zwarte Moslims, die geleid wordt door Elijah Mohammed, zoon van een ex-slaaf. De secte telt. naar men zegt, 4.000 leden en Mohammed staat bekend als iemand die met geweld de macht in handen wil nemen. Hij heeft voorspeld, dat in 1970 de Verenigde Staten bestuurd zullen worden door negers. Het vuurgevecht bij de moskee van de Zwarte Moslims deed zich voor, toen de politie een onderzoek ging instellen naar de juistheid van mede delingen dat in de moskee wapens zouden zijn verborgen. Nauwelijks hadden de agenten het gebouw be treden of zij werden begroet met een regen van kogels. De tegenstand van de negers in de moskee duurde maar kort, want de agenten kwamen met grof geschut, zodat de negers spoedig het onder spit moesten delven. Een journalist, die later de moskee verkende, vond er een radio, een volledig uitgeruste donkere kamer en een gedetailleerde kaart van het gebied van Los Angeles. Wapens werden echter niet gevonden. Tijdens de schermutseling werd nie mand gedood. Wel werden een aan tal gewond, echter niet door kogels, maar door glasscherven. FALMOUTH Sinaasappelsap, corn flakes, twee gebakken eieren met spek en ham, padde stoelen, worstjes, tomaten, toast en een enorme hoeveelheid kof fie. Dat was het ontbijt dat Ro bert Manry gisteren voorgescho teld kreeg, nadat hij de klok rond had geslapen. De 47-jarige Amerikaanse journalist kwam in het wereldnieuws door in zijn eentje, in een hoot die iets groter was dan een badkuip, de Atlantische Oceaan over te steken, een afstand van ruim 5.100 km. Hij vertrok uit Falmouth (VS) en kwam gisteren aan in Engeland, in Falmouth, waar Manry een overwel digende ontvangst kreeg. Duizenden mensen hadden hem verwel komd. Die drukte over mijn komst is eigenlijk niet nodig", zei hij bescheiden. „Ik heb in stilte ge hoopt, dat niemand aandacht zou besteden aan mijn reis", zo voegde hij er nog aan toe. Manry's scheepje, Tinkerbelle, is gis termorgen uit het water gehaald, nadat gehelmde politieagenten de hele nacht bij de Tinkerbelle op wacht hebben gestaan. Dit was no- Quorum Coalitie Verkeerd was ook het besluit yan Papandreoe, dat hij en zijn pai-tijge- noten niet zouden deelnemen aan het debat over een vertrouwensvotum voor het kabinet Novas. Hij en zijn partijgenoten bleven in aangrenzende vertrekken om slechts de vergader zaal te zullen betreden, als er gestemd moest worden. Dit plan werd door kruist door de oppositie, waarvan de belangrijkste partij liet weten, niet meer aan het debat te zullen deelne men. zolang Papandreoe en de zijnen hun boycot zouden volhouden. Er was toen geen quorum meer aanwezig en na drie kostbare dagen zag de ex- premier zich genoodzaakt, eieren voor zijn geld te kiezen. En al luisterde Papandreoe zelf niet naar de beschul digingen aan zijn adres, zijn partijge noten zorgden er voor, dat er vol doende parlementsleden de debatten biiwoonden. Op die wijze werd het kabinet van Athanasiadis Novasten slotte wel ten val gebracht. Maar Papandreoe had weer enkele heet kostbare dagen verspild. Hij hield te weinig rekening met het feit, dat de koning en de premier er slechts op uit waren geweest, tijd te winnen. Alles zal afhangen van de levens vatbaarheid van de coalitie, naar de totstandkoming waarvan in de ko mende dagen met voortvarendheid zal worden gestreefd. Slaagt men er in, geruime tijd aan de macht te blijven, dan zal Papandreoe in het parlement een steeds eenzamer figuur worden. En naarmate de aanhang van de ex- premier zal afbrokkelen, zal de steun voor een coalitie-kabinet groter wor den. Er kan zich dan zelfs de moge lijkheid voordoen, dat er nieuwe en meer normale politieke verhoudingen ontstaan. Breekt er evenwel onenig heid uit onder de coalitiegenoten var straks, dan kan de chaos in Grieken land nog completer worden, dan zij ir de afgelopen weken al is geweest. Nieuwe verkiezingen op vrij korte termijn zouden Papandreoe wellicht een nieuwe meerderheid in het parle ment bezorgen, maar dan een, die geheel achter hem staat. Maar zelfs al zou hij geen meerderheid behalen, dan zou zijn invloed in het parlement zo groot blijven, dat zelfs bij de huidige situatie vergeleken achteruitgang zou zijn geboekt. Volksfront Men zal in kringen, die in elk geval vorming van een volksfront willen voorkomen, er vooral naar streven, souvenirjagers. De journalist uit Cleveland wordt intussen overstroomd met geluk wensen en aanbiedingen. Nadat hij vijftien uur had uitgeslapen, sprak hij met verslaggevers over zijn reis. Hij vertelde, dat zijn tenen nog wat opgezwollen zijn en dat zijn handen veel te verduren hadden door het zoute water. „Maar alles komt wel weer in orde." Ik moet nog wel even wennen op vaste grond te lopen", zo zei hij lachend tegen de journalis ten. Manry, die nog even terloops vertelde dat hij voornemens is een boek te schrijven over zijn reis, blijft nog enkele dagen in Fal mouth. Daarna vertrekt hij met zijn gezin, dat hem was nagereisd, terug naar zijn land. „Ik geloof, dat ik de thuisreis met een groter schip on derneem", zo zei hij tenslotte. Liefdesdrama in concentratiekamp HECHINGEN (West-Duitsland) De thans 62-jarige Israëlische ingenieur Baranowski heeft voor een recht bank in Hechingen, in West-Duits land, het verhaal gedaan van liefdes-affaire tussen de comman dant van het concentratiekamp in Ereda, in Estland en een aantrekke lijk Joods meisje, die in de dood van beiden eindigde. De kampcommandant, zekere Heinz Trosin, was na het bekend worden van de zaak met het meisje ge vlucht. Later schoot hij eerst het meisje en vervolgens zichzelf dood, om aan marteling en terechtstelling te ontkomen. Baranowski deelde verder mede dat Trosins opvolger, de vroegere SS- sergeant Helmut Schnabel, geïnter- Het is geen nieuw experiment maar toch altijd wel zo buiten gewoon, dat er veel belangstel ling was voor de tocht van deze zeven Zwaben op hun tweewie- Ier van abnormale afmetingen. Musici die Westduits volkslied niet willen spelen krijgen vrijaf JERUZALEM Leden van de poli- tiekapel van Jeruzalem die er be zwaar tegen hebben, het Westduitse volkslied te spelen als ambassadeur Rolf Pauls aan president Sjazar zijn geloofsbrieven aanbiedt, krijgen vrij af. Dit weet het Israëlische avondblad Maariv te melden. Volgens deze krant gaat het om enkele musici. Waarschijnlijk gaat Pauls vandaag naar president Sjazar. De route zal streng worden bewaakt. Door opstandelingenzender KARATSJI/NEW DELHI Radio Sadai Kasjmir, die zich aandient als de zender van de mohammedanen die in het Indische deel van Kasjmir in opstand zijn gekomen, heeft een be roep gedaan op Groot-Britannië „de opstandelingen in hun strijd tegen de hindoeïstische onderdrukking te hel pen". Er werd gezegd, dat men rekent op wapenhulp van de Britse regering en het Britse volk tegen het „kolonia lisme van India". Radio Sadai Kasjmir maakte be- WASHINGTON De Russen hebben met hun luchtdoelraketten de afgelopen jaren verscheide ne Amerikaanse ^-verkennings vliegtuigen neergehaald. De Ame rikaanse minister van defensie, Robert S. McNamara heeft dit in de senaatscommissie voor defensie meegedeeld. McNamara heeft de senaatscom missie in februari reeds deze me dedelingen gedaan. Vandaag wer< een deel van zijn verklaring voor publicatie vrijgegeven om duide lijk te maken, dat bij de defensie meer het accent op raketten dan op bommenwerpers moet worden ge legd. In de senaatscommissie wees Mc Namara er op, dat de Russen raket-] installaties aan het bouwen waren-in I Noord-Vietnam. Om te illustreren hoe gevaarlijk deze installaties waren, onthulde de minister van defensie, dat; dit soort raketten de afgelopen tijd J meer dan eens Amerikaanse U2- vliegtuigen, die op grote hoogte over- vlogen, hadden neergehaald. kend, dat de commandant van een bataljon Indische troepen een lui tenant-kolonel zijn adjudant en 230 soldaten werden gedood bij een gevecht in de buurt van Baramoela ir het noordwesten van Kasjmir. Zeven tien Indische soldaten werden bij dit gevecht gewond en een grote hoeveel heid wapens en munitie werden buit gemaakt. India, dat zoals bekend, de moslim strijders niet als opstandelingen, maar als uit Pakistan of het Pakistaanse deel van Kasjmir afkomstige infil tranten beschouwt, beweert, dat tot op heden ongeveer 4000 „infiltranten1" de bestandslijn in Kasjmir hebben overschreden. Zij verloren sinds de vijfde augustus 230 man aan gesneu velden en 88 krijgsgevangenen. GENERAAL GEDOOD De Indische troepen verloren vol gens berichten uit New Delhi sinds het begin van de vijandelijkheden slechts 62 man, onder wie een gene raal en vier hoofdofficieren. Boven dien zijn volgens de Indische cijfers 55 burgers en politiemannen uit Kasj- Singapore stuurt militairen naar Sabah SINGAPORE Singapore en Ma leisië zullen hun krachten bundelen in de strijd tegen de confrontatie-poli tiek van de Indonesische president Soèkarno. Premier Lee van de stad-staat heeft deze toezegging gedaan, ondanks het feit, dat Singapore tien dagen geleden uit de Maleisische federatie is uitge treden. Lee's minister van defensie dr. Goh Ko Kong Swee, verklaarde, nadat hij in Koeala Loempoer gesproken had met premier Abdoel Rachman en diens minister van landsverdediging, Abdoel Razak, dat Singapore een con tingent militairen naar Sabah zal stu- i, dat langs de grens zal patrouiUe- i om infiltratie van de Indonesiërs verhinderen. Tussen Maleisië en Singapore bestaat, wat betreft huil politiek tegen Indonesië, volledige overstemming, zo verklaarde minister Razak. Op het ogenblik worden pogingen gedaan om de economische moei lijkheden tussen beide landen uit de weg te ruimen. Gestreefd wordt naar samenwerking op alle terreinen, zo verklaarde Razak. w Bij het zoeken naar dc schatten van de zeerover kapitein Kidd, welke volgens de overlevering begraven liggen op een eilandje voor de kust van de Canadese provincie Nova Scotia, zijn woensdag vier mannen om het leven gekomen. Zij hadden een onderaardse schacht gegra ven doch werden het slachtoffer van de daar aanwezige gassen. De mannen zoch ten al zes jaar naar de piratenschat, welk onderzoek ongeveer een kwart miljoen gulden had gekost. President Nkroemah van Ghana heeft een Westduitse uitnodiging aanvaard om in januari een bezoek aan de Bondsrepu bliek te brengen. neerden door middel van injecties had laten doden. Schnabel staat, met nog drie andere SS'ers, terecht wegens moord of medeplichtigheid aan moord op geïnterneerden in verscheidene concentratiekampen. Het proces zal maandag worden voortgezet Zuidafrikaans minister: DURBAN (Zd-Afrika) Mi nister dr. Hilgard Muller van Zuid- Afrika heeft in Durban op het jaarlijkse congres van de Nationa listische Partij (overwegend Ne derlandssprekenden) verklaard, dat zijn regering alle hoop heeft, dat het Nederlandse parlement het voorstel zal afwijzen om een ton te schenken aan het Defence and Aid Fund. De fondsen van de organisatie, al dus minister Muller, worden gebruikt om familieleden van moordenaars en saboteurs te helpen en hun proceskos ten te betalen. Men kan zich voorstel len, wat voor een uitwerking het BS. omgekomen. Het aantal gewonden onder de „infiltranten" wordt door India geschat op 500. Het Indiase leger heeft bekendge maakt, dat het gisteren voor de twee de maal een aanval heeft afgeslagen op een brug, die van groot belang is voor de bevoorrading van de Indische troepen, die in het noorden van Kasj mir aan de grens met China zijn gelegerd. Er sneuvelden volgens India zeer veel „infiltranten". RANN VAN KOETSJ Minister van buitenlandse zaken Bhoetto van Pakistan is niet naar de Indische hoofdstad gegaan om te on derhandelen over het definitieve ak koord over een ander gebied, dat de beide staten elkaar betwisten, de Rann van Koetsj, waar in het begin van dit jaar fel is gevochten. Het Indische parlement heeft met grote meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan het voorlopige bestands akkoord met Pakistan over het waar schijnlijk oliehoudende moerasgebied. India heeft Pakistan voorgesteld de kwestie aan een internationaal scheidsgericht voor te leggen en niet eerst een conferentie van ministers hierover te beleggen. JJA, eeft &OJvb& Ky, Tijd winnen De tijdsfactor was wij schreven het geruime tijd geleden al in deze rubriek in de Griekse crisis van eminent belang. Hoe langer de koning en de politici die hem wilden steunen Papandreoe er van konden weerhou den, het heft opnieuw in handen te nemen, hoe meer kansen hun pogin gen zouden hebben, de ex-premier en diens aanhangers buitenspel te zetten. Te laat heeft Papandreoe dit ipgezien. Hij dacht de massa achter zich te Na een onderzoek van vele jaren is in de ka thedraal van Paderborn in Noordrijn-Westfalen een troon gevonden waarvanaf Karei de Gro te, volgens archeologen, in 799 zijn rijk heeft geregeerd. I De Italiaanse politie heeft gisteren de 56-jari- ge Francesco Leccese be vrijd, die 32 jaar opge sloten zat in een hut, waarvan de ramen waren afgedekt met cement, terwijl om de hut een p r i kkeldraadversperring was aangelegd. Twee broers van Francesco zijn gearresteerd, omdat zij ervan worden ver dacht Francesco, na een hevige ruzie 32 jaar ge leden, in de hut te heb ben opgesloten. Frances co is opgenomen in een ziekenhuis. Inspecteurs van de keuringsdienst van wa ren voor Amsterdam be last met het toezicht op de levensmiddelen heb ben in de maand juli honderden partijen afge keurd. Daarbij waren duizend staafjes zwart wit, zeshonderd flacons zwart-wit, tweeduizend zakjes suikerwerk en driehonderd staafjes drop „bezet met uitwerp selen van muizen". Het echtpaar Veldhui zen in het Friese Noord- wolde, dat dinsdag zijn 70-jarige huwelijksfeest vierde, ontving bij de ve le cadeaus een drie ver diepingen hoge taart var de Koningin. Ook het ge meentebestuur bood zijr gelukwensen aan. I Carlos Casatanon Ma dera, zes jaar oud, is e' in geslaagd bij de eerst poging de 2159 meter ho ge Naranjo-berg in Astu rië (Spanje) te beklim men. Zijn vader heef' hem een intensieve trai ning gegeven. Toen Car los de top bereikte barst te hij in tranen uit. 1 De Italianen hebbei voor een verrassing ge zorgd. Ze gaan volgend jaar zomer de klok eer uur vooruit zetten, waar mee zij in West-Europa het voorbeeld volgen van de Noren en de Engelsen. Deze zomerse tijd-in- greep bezorgt nu reeds vele hoofdbrekens aan de samenstellers van het E u ropese spoorboekje. Toen de nieuwe dienstre- Teling al was uitgedok terd, kwamen de Italia nen met hun andere zo merklok. l Het hoofd van een die venbende in Milaan, de 20-jarige Salvatore Jaco- nelli, heeft zich bij de nolitie gemeld en al zijn wandaden opgebiecht. Hij deed dit, naar hij zei, om in de gevangenis een hoek over zijn leven te kunnen schrijven. I PARIJS China-kenner André Malraux en president De Gaulles minister van culturele zaken, heeft tijdens zijn besprekingen in Peking inlichtingen van „aanzien lijk belang" verkregen van de Chi. nese leider Mao Tse Toeng, Dit deelde gisteren minister van voorlichting. Peyrefitte, aan de pers mee, nadat Malraux, terug van zijn reis, tydens een kabinetszitting ver slag heeft uitgebracht van zijn ge sprekken met de Chinese leiders. Malraux kent enkele van deze leiders, die hij ontmoet heeft tijdens zijn verblijf in China in de jaren twintig. Bij de bespreking met Mao. president Lioe Sjao Tsji en andere Bij een ontploffing in een vuurwa penwinkel te Sioux City in de Ameri kaanse staat Iowa zijn woensdag drie vrouwen om het leven gekomen. Een vierde vrouw werd zwaar gewond. De vrouwen woonden in een flat boven de winkel. 1 hoge Chinese regeringsfunctionaris sen, waren de vooruitzichten op lange termijn voor de toekomst van Azië en de gehele wereld aan de orde ge weest, aldus Peyrefitte. President De Gaulle schijnt bijzon der ingenomen te zijn met de missie van Malraux. Met nadruk wordt gezegd, dat het bezoek van Malraux aan Peking geen direct verband hield met enige despoging van Frankrijk inzake de kwestie-Vietnam, al was deze kwestie uiteraard ter sprake gekomen. Behal ve de grote internationale vraagstuk ken waren ook de Frans-Chinese be trekkingen besproken. Over een bezoek van de Chinese leiders aan Frankrijk was, aldus de minister van voorlichting, geen woord gewisseld. Wel zijn er plannen voor een expositie van Chinese kunst in Frankrijk. Malraux heeft behalve China ook India bezocht, waar hij in New Delhi met regeringsfunctionarissen gespro ken heeft over de betrekkingen tus sen Frankrijk en India. heeft op aanslagplegers en anderen, wanneer zij een betere rechtskundige hulp krijgen dan wie dan ook. Minis ter Muller zei, dat in Zuid-Afrika iedereen die voor de rechtbank moet verschijnen juridische bijstand krijgt. Uit het slechte, aldus de minister, kan toch nog iets goeds te voorschijn komen. Vele Nederlanders zijn de laatste tijd gaan beseffen, dat Zuid- Afrika het slachtoffer is van een eenzijdige en oneerlijke propaganda campagne, op touw. gezet door Ameri kanen en Britten, die de aandacht van hun eigen rassendiscriminatie willen afleiden. „Zuid-Afrika", aldus minis ter Muller, „streeft er niet naar, dat men in Nederland onze politiek goed keurt, maar wél dat het stamverwante land een beter begrip krijgt voor onze problemen." De minister van justitie, de heer B. Vorster, zei op het congres, dat de Zuidafrikaanse regering de gelden die naar het Defence and Aid Fund wor den gestuurd, niet in beslag zal ne men. Wij leggen geen beslag op de eigendommen van hen die een andere mening huldigen, zoals in andere lan den gebeurt, aldus minister Vorster. Wel kan dat gebeuren, indien het fonds officieel wordt verklaard tot een organisatie, die een gevaar voor de Zuidafrikaanse staat is. „LEUGENS" Minister van voorlichting, Waring, verklaarde, dat niet alle Engels sprekende journalisten in Zuid- Afrika de persvrijheid verdienen. Zeer scherp waren zijn opmerkin gen over de „kwaadaardige leugens in de pers van de oppositie, bij voorbeeld over wreedheden in de Zuidafrikaanse gevangenissen". Zo als bekend heeft een gevangenenbe- waarder onlangs toegegeven tegen een Engelssprekend Zuidafrikaans journalist te hebben gelogen over de toestanden in dc gevangenissen. Vele afgevaardiéden eisten een op treden tegen de Engelse pers. In Zuid-Soedan CAIRO Het Egyptische „persbu reau voor het Midden-Oosten" maakt melding van een bericht van radio- Omdoerman, inhoudend dat regerines- vliegtuigen drie kampen van opstan delingen in Zuid-Soedan hebben ge bombardeerd. Dit werd voor de radio medege deeld door de Soedanese minister van binnenlandse zaken Ahmed El Mahdi. De kampen liggen in de provincie Equatoria. De minister verklaarde dat het nog steeds de bedoeling der regering is om „de verzetshaarden in het zuiden uit te roeien". De Soedanese regering heeft eerder in augustus militaire operaties tegen de opstandelingen in de drie zuidelijke orovincies gelast, nadat een ultima tum aan de rebellen, om de wapens neer te leggen, was verstreken. Het zuiden van Soedan wordt in hoofdzaak door negers bewoond, ter wijl in het noorden vooral Arabieren voorkomen. De regering steunt op het Arabische noorden. De negers uit het zuiden wensen meer zelfbestuur of volledige onafhankelijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5