Nieuwe Leidse Courant Auschwitz-proces: zesmaal klonk vonnis „levenslang" TOSTI Alles klaar voor achtdaagse reis in Gemini-5 Zware veldslag in Z.-Vietnam Voor tien anderen werd straf milder dan eis Griekenland Proeven heeft regering (hoe lang?) Tank ging meter de lucht in Commentaren Melk maandag 1 cent duurder Ambtenaren schrijven weer „Hoogachtend... CHRISTRIJK-NATIONAAl DAGBLAD „StantvastigH is gheblev** mijn h»ft in Jeghenspoetl" Donderdag 19 augustus 1965, 46ste jaargai W ol keuvelden De Bilt verwacht tot morgenavond: Vry veel bewolking maar weinig of geea regen. Matige zuidwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Steenstraat 37 Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Menselijk leven te kort om te boetenzegt rechter FRANKFORT Zes gewezen SS-bewakers en functionarissen van het concentratiekamp Auschwitz zijn vandaag tot levenslang veroordeeld we gens massa-moorden of medeplichtigheid daaraan. Levenslang is de hoog ste straf, die de rechters konden opleggen; de doodstraf is in de Bonds republiek afgeschaft. De 58-jange Wilhelm Boger, een van de hoofdheklaagden in het Ausch- witzproces, wordt het gebouw van de rechtbank in Frankfort binnengeleid. Even later zal hij zijn vonnis: levenslangvernemen. Elf anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van 3 jaar en vier maanden tot 4 jaar. Drie van de verdachten wer den vrijgesproken. De uitspraak kwam na een proces van 20 maan den, het langste en grootste proces uit de geschiedenis van Duitsland. Tegen zestien van de twintig be klaagden was levenslang geëist, te gen twee twaalf jaar, voor de twee anderen vrijspraak. KAAP KENNEDY, Vanmorgen zou op de Amerikaanse lanceerbasis Kaap Kennedy begonnen worden mei het aftellen voor de historische acht daagse ruimtevlucht van luitenant kolonel Gordon Cooper (38) en zijn collega Charles Conrad (35). De moei lijkheden die gerezen waren met het nieuwe systeem voor opwekking van elektriciteit zijn gisteravond verhol pen. Vanmorgen bleek echter dat het oplossen van deze moeilijkheden zo veel tijd heeft gevergd, dat het af HiH 2T2 SLEE? SS-sergeant Oswald Kaduk (58). De ge- de laMllta< kun"e" Plaatej tuigen herinnerden zichhem als dc ..sla- any aan Auschwitz" en Josef Klehr (60) Technici op de lanceerbasis hadden ïrder verklaard dat de moeilijkheden wel zouden leiden tot een uitstel van enkele dagen. Maar gisteravond laat was alles gereed voor de recordvlucht van 121 ronden. Cooper, die al eens eerder een ruimte- vlucht heeft gemaakt, en Conrad door liepen de laatste routine onderzoeken begaven zich toen naar de lift om de Gemini-5 capsule te klimmen. ATHENE Nog vandaag zou ko ning Konstantijn van Griekenland een nieuwe regering beëdigen, die onder leiding zal staan van Tsirimokos, de vroegere minister van binnenlandse zaken. Tsirimokos is een van de voor aanstaande Griekse politici, die begin deze week met de centrumpartij van oud-premier Papandreoe hebben ge broken. Deze beschuldigde hen giste ren prompt van „verraad uit zucht naar macht". Het staat vast, dat Ste- phanopoulos, van wie werd aangeno men dat hij als formateur zou worden aangewezen, geen zitting zal hebben in het kabinet van Tsirimokos. Vol gende week zal het kabinet voor het parlement verschijnen. Politieke kringen in Athene tasten nog in het duister omtrent de motieven koning Konstantijn om de 58-jarige Tsirimokos aan te wijzen voor het men van een regering. Zij geloven, dat de links-gezinde Tsirimokos veel moeilijker de instemming van de moer dan honderd conservatieven in het parlement zal krij gen dan de liberaal Stephanopoulos, die overigens verklaarde volledig achter het besluit van de koning te staan. De nieuwe premier is bevriend met de Italiaanse linkse socialistenleider Nenni. Na de communistische opstand, die Tsiri mokos veroordeelde, brak hij met de uiterst linkse groeperingen. In 1958 kwam hij als onafhankelijke in het parlement en stichtte het democratische verbond, dat hij in 1961 in de unie van het centrum onderbracht. Dc zoon van Papandreoe heeft in een vraaggesprek de toekomst van de nieuwe- regering al voorspeld: zü zal voor het einde van het jaar door een volksopstand worden afgezet. Andreas Papandreoe. die als de voornamste raadsman va der wordt beschouwd, was in de oude regering minister van economische co-1 ordinatie. Raad voor opleiding DEN HAAG Prol. dr. E- J Leemans, gespecialiseerd in de emperisëhe sociolo gie. heefit als lid van de raad voor op leiding en research van de Ned. Sportfe deratie bedankt in verband met zijn werkzaamheden, die hem hoofdzakelijk in Leuven doen verblijven. Prof. dr. Lee mans was sinds de oprichting van de raad voor opleiding en research, in 1962. ïd van bedoeld college. die gespannen luisterden toen de presi dent van de rechtbank. Hans Hofmeyer. devonnissen met korte tussenpozen voor- Robert Mulka (70) die vice-comman- dant van Auschwitz was en hoofdbe- klaagde, was een van hen die minder straf kregen dan de openbare aanklager had geëist: 14 jaar wegens het helpen bij en aanzetten tot moord op tenminste 2800 mensen. Wilhelm Boger (59) voormalig SS- sergeant van de politieke afdeling van het kamp, die bekend stond als de „meester folteraar", kreeg levenslang voor het persoonlijk begaan van 114 morden en geholpen te hebben bij nog veel meer moorden. Levenslang kregen ook de voormalige massamoorden, waarbij bij elk 750 men- :n vermoord werden. De SS soldaat Perry Broad (44). ge boren in Brazilië, vier jaar wegens het helpen bij moord in tenmiste 22 gevallen, waaronder twee massamoorden waarbij beide gevallen tenminste 1000 mensen vermoord werden. De SS soldaat Bruno Schlage (62), s jaar voor het helpen bij moord In tenminste 8 gevallen. Dr. Franz Bernard Lucas (53), kamp arts, drie jaar en drie maanden, de laagste straf, wegens het helpen bij moord in tenminste vier gevallen waarbij in elk geval tenminste 1000 mensen ver moord werden. (Verschillende getuigen hadden ten gunste van hem getuigd en verklaard dat hij een van de weinigen was die hen menselijk behandelde) (Voor vervolg zie pag. 7) Vietcongrebellen dringen kampen van de Amerikanen binnen Lachend en wuivend reageerden de astronauten op de toejuichingen van het aanwezige publiek, voornamelijk tech- journalisten. Tijdens deze tocht staan geen spectaculaire ruimte-uitstap jes op het programma. Het belangrijkste doel is na te gaan hoe het menselijk lichaam reageert op acht dagen van ge wichtloosheid en betrekkelijk nlcts-docn. Tijdens de tweede omwenteling zou een satelliet genaamd Little Rascal. („Schof fie") vanuit de Gemini-5 gelanceerd den. Tijdens de vierde omwenteling moet commandant Cooper proberen weer in de onmiddellijke nabijheid van deze sun- satelliet te komen. Dit is een zeer be- langrijk experiment voor het komende rendez-vous in de ruimte, waardoor maanreizigers zelf hun terugkeer in de dampkring kunnen regelen. Er zullen ver der 17 proeven genomen worden. voormalig medicus in het kamp, die be kende persoonlijk tussen de 250 en SAIGON Amerikaanse mariniers mensen vermoord te hebben door hun hebben vanmorgen vroeg de tot nu toe zwaarste veldslag op Zuidviet- namees grondgebied geleverd en wel even ten zuiden van Tsjoe Lai, waar sterke Vietcong-eenheden al enige tijd door Amerikanen van de buiten wereld waren afgesneden. De mari niers hebben steun van scheepsge schut en vliegtuigen. De Amerikaanse militairen zijn deze actie begonnen onder de naam „Star light", nadat zij aanwijzingen hadden ge kregen dat de Vietcong-rebéllen een grote aanval zouden ondernemen op de lucht machtbasis van Tsjoe Lai. ter viering van de twintigste verjaardag van de opstand tegen de Fransen. De zware gevechten, die in een bos achtig heuvellland worden gevoerd, hadden vanmorgen voor de Vietcong al enig succes opgeleverd. Zij hebben zich meester kunnen maken Opschieten De Amerikaanse raketspeclalist dr. Werner von Braun, die een bezoek Parijs brengt, heeft verklaard, dat de Amerikanen hun best zullen moeten en hard zullen moeten werken om in de jaren zestig een man op de te brengen. President Kennedy beloofde destijds dat dit in 1969 verwezenlijkt worden. Braun zei dat een bemande vlucht naar Mars ook al wordt vo reid, maar de plannen zijn nog in beginstadium, zodat geen datum genoemd kan worden. Charles Conrad (links) en Gordon Cooper: als alles goed zou gaan de ruimtetweeling van de komende gen Franz Hofmann (59). de voormalige SS- korporaal Stefan Baretzki (46) en Emil Bednarek (58) een voormalig kampbe heerder. Klehr kreeg boven levenslang nog vijf tien jaar, Baretzki acht jaar en Boger vijf jaar. Dit zal het hun moeilijk maken hun vonnis in hoger beroep verlaagd te krijgen Geen emotie Geen enkele van de beklaagden toon de enig teken van ontroering terwijl zij staande de vonnissen aanhoorden die met zachte stem door de rechter werden voorgelezen. Boger en Kaduk stonden in de houding met het hoofd stijf opgeheven. Mulka! met bril cp en kaal, scheen te blozen. Drie mannen werden vrijgesproken: Johann Schoberi (42), dc jongste be klaagde, (slechts „lichte schuld"), Ar thur Breitwieser (55), voormalig SS- korporaal, die eens ter dood veroor deeld werd door een Pools tribunaal voor oorlogsmisdadigers, maar die la ter gratie kreeg, en dr. Willi Schatz (60), de tandarts van het kamp. In het geval van Breitwieser vroeg de aanklager om vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Tegen Schatz was levenslang geëist. Naast Mulka kregen de volgende be klaagden gevangenisstraffen: De kampadjudant Karl Hoecker (53, zeven jaar voor het helpen bij het ge zamenlijk vermoorden van tenminste 3000 legerplaats Dak Soet. waarin zich enige honderden Zuidvictnamese militairen bevonden. Het kamp werd op tal van plaatsen in brand gestoken. Enkele munitiebunkers vlogen de lucht in. Men rermoedt dat de Vietcong-troepen ook een naburig Amerikaans kamp zijn binnengedrongen. De strijd bij Tsjoe Lai heeft aan belde zijden slachtoffers geëist. Zeker 550 com munistische rebellen zouden al zijn ge sneuveld en 150 gevangen genomen. On- 'U het aantal doden beperkt zijn. Inmiddels heeft een Amerikaanse oordvoerder in Saigon medegedeeld dat de verliezen bij de Vietcong nog nooit groot zijn geweest als verleden week. Er zijn toen 1330 guerrillastrijders ge sneuveld en 150 gevangen geonmen. In- der de regeringstroepen vleien 215 doden 430 gewonden, terwijl 95 man als mist zijn opgegeven. Explosie in depot: zes gewonden DEN BOSCH Zes arbeiders wer- gevallen, waaronder één waarbij 200 den gisteravond om half acht gewond, mensen vermoord werden. Hij was ten i toen een lege benzinetank in het Esso- tijde van zijn misdaden minderjarig. depot ontplofte. Drie van hen werden De sergeant van de SS Klaus Dylewski overdekt met brandwonden. Zij verke- (49), vijf jaar voor het helpen bij moord j ren in levensgevaar. Tijdens de ont- in tenmiste 32 gevallen, waaronder twee j ploffing werd de tank. die twaalf me ter hoog is, en een doorsnee heeft van tien meter, een meter opgelicht. De explosie deed zich voor lijden: hel schoonmaken van de tank. Ver- moedelijk waren er nog benzinedam pen aanwezig, die door onbekende oorzaak tot ontbranding kwamen. De vijf arbeiders, die in de tank aan het werk waren, werden ernstig gewond. Een chauffeur van een tankwagen, die op het terrein stond, liep verwondingen op, toen hij door de ontploffing van zijn wagen viel. Schippers, die met hun boot voor de wal lagen om te tanken, wisten, geholpen door terreinpersoneel, de brand onder de knie te krijgen. Intussen rukte de brandweer van Den Bosch met groot materieel uit. De ernstig gewonden zijn twee me dische studenten, die tijdelijk vakan tiewerk deden, de 31-jarige J. de J. uit Amstelveen en de 26-jarige A. K. uit Stoppeldijk (Zeeland) en drie classificeerders, de 22-jarige A. S. uit Babberich, de 43-jarige G. van H. uit Arnhem en de 44-jarige H. V. uit Soest. De chauffeur van de vrachtwa gen was licht gewond. 1 leer hulp Zowel de Ver. Staten ais nationalistisch China hebben toegezegd de hulp Zuid-Vietnam te vergroten. De Ameri kaanse regering beeft zes miljard gulden toegezegd. Een woordvoerder noemde dit „slechts een betrekkelijk ge. ringe eerste uitbreiding van de militaire begroting". Hij voorzag, zolang de strijd in Vietnam woedt, een jaarlijkse toe neming van de militaire uitgaven mei ;vcn tot tien miljard dollar. Nationalistisch China zal Zuid-Vietnam meer materiële en technische hulp verstrekken en is bereid elk nieuw zoek om hulp in te willigen voor „deel name aan de strijd tegen de gemeenschap pelijke vijand" „Wij zijn geen marionetten van wel ke vreemde mogendheid ook en wij vechten niet voor het buitenland", zc verklaarde premier K.y tijdens zijn be zoek aan Formosa. „Als premier van Zuid-Vietnam zou ik miljoenen dol lars kunnen bezitten en erpens in Europa een best leventje leidenals ik dat wilde en als ik de strijd schuwde. Maar ik ben de ongelukkigste man van Vietnam. Ik lijd onder de oorlog c blijf tegen do communisten vechten", aldus Ky. Hij zei nog dat hij en presi dent Tsjang Kai-sjek het ondanks hun leeftijdsverschilbij hun gesprek ken voor honderd procent met elkaar eens waren aeweest. Een missie het nationalist isch-Chinese leger is uilgenodigd voor een bezoek aan Viet nam in september. Noodweer in Argentinië VIUMENDOZA (Argentinië) In het Argentijnse gebied van Mendoza zijn sinds drie dagen naar schatting zeshon derd mensen door sneeuwval en lawines de buitenwereld afgesloten. Bijna vijftig mensen zijn dood of vermist: daarnaast zijn er vele gewonden. Het in deze streek is thans enigszins verbeterd en men heeft goede hoop, dat vliegtuigen en helikopters van het leger levensmiddelen medicamenten en ma teriaal voor het maken van schuilhutten kunnen droppen Het opruimen van de reusachtige sneeuwhopen en het omlaag gestorte berggesteente zal tenminste een maand ERICA Een felle brand heeft gisteren de Hervormde kerk van Erica in de as gelegd. Alleen de pastorie kon gespaard blijven. De brand is ontstaan doordat een schilder, die in het kerkgebouw aan het werk was, met terpentijn een wespennest wilde wegbran den. Tegen hem, dc 18-jarige schildersgezel F. P. uit Erica, zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens het veroorzaken van brand door schuld. De schade bedraagt volgens een eerste schatting 500.000 gulden. De kerk van de 1800 Hervormden in Erica was in 1899 gebouwd en drie keer gerestaureerd. Van de kerk is slechts een ruïne overgebleven. De muren, die na de brand nog overeind stonden, wor den neergehaald. Ook het orgel is verloren gegaan. De brandweer van de gemeente Emmen, waartoe Erica behoort, heeft veel tijd nodig gehad om de felle brand te blussen. Ridderzaal niet voor iedereen DEN HAAG Naar aanleiding van berichten over de weigering van de re gering om de Ridderzaal beschikbaar te stellen voor een bijeenkomst van de ver eniging St. Adelbert deelt het ministerie van volkshuisvesting mee dat reeds ja ren geleden voor het gebruik van de Rid derzaal richtlijnen zijn opgesteld, die het gebruik van deze zaal beperken tot re geringsontvangsten en zittingen van in ternationale congressen van bestuurlijke of wetenschappelijke aard. Van een vroegere toezegging is het mi nisterie niets bekend. kwartaal van het lopende boekjaar heeft een goede winst opgeleverd cn dat is, na dc ook al prettige mede delingen in het jongste jaarverslag, een verblijdend bericht. Dat onze nationale luchtvaartmaat schappij de toekomst weer met stij gend vertrouwen tegemoet kan zien, is gevolg van twee /actoren: de in grijpende reorganisatie heeft een po sitief effect gesorteerd, en het ver voer van passagiers, maar vooral van vracht, beweegt zich in stijgende lijn. In het laatste kwartaalverslag wordt ook gezegd, dat uit een oogpunt van efficiency nog een aantal personeels leden zal moeten afvloeien, maar dat gehoopt wordt, dat het „natuurlijke verloop" hier als factor zal meespe len. Ook dat is verheugend: men mag inderdaad hopen, dat dc KLM-direc- tic op dit punt in het gelijk zal worden gesteld. JUIST enkele dagen voor het ver schijnen van dit kwartaalover zicht is het bericht gepubliceerd over het mislukken van de besprekingen tussen de KLM en Schreiner Airways. Geheel duidelijk zijn de oorzaken van dit mislukken (nog) niet, vooral door het ontbreken van feitelijke mededelingen hieromtrent van de zijde der KLM. Dit lijkt wel duide lijk; de KLM wenste aanmerkelijk verder te gaan dan Schreiner. die graag zo nauw mogelijk wilde sa menwerken, maar dan met behoud van eigen (financiële) zelfstandig heid. Het is een standpunt, waarvoor wij respect hebben. Wij mogen leven in dc tijd van de fusies in zo ongeveer alle sectoren van het bedrijfsleven, die fusies hebben slechts zin, als zij en dan liefst voor beide partijen tot de harde noodzakelijkheden behoren. Wanneer deze direct ont breken en men bovendien op een ge zonde wijze kan concurreren, lijkt het verstandiger niet verder te gaan dan een samenwerking, die als zij goed is opgezet alleen maar in het belang van beide partijen kan zijn. (Van onze soc.-econ. reductie) DEN HAAG De melk wordt met Ingang van maandag a.s. een cent per liter duurder. In het voorjaar heeft hel ministerie van economische zaken hier voor reeds toestemming gegeven. De prijsstijging bedraagt voor consumptie- melk en karnemelk een cent per liter cn voor vla, pap en yoghurt een cent per halve liter. <3EEF MIJ MAAR choccfude^hcmfc Een verrukkelijke chocoladedrank mei redacteuren) (Van een onz DEN HAAG - Ambtenaren var. het ministerie van verkeer en water staat moeten voorlaan brievej .aan particuliere», beginnen me mijnheer, me vrouw of mejui frouw. De brie- moet eindigei met hoogachtenc Dit besluit is g* nomen door m. nister J. G. Suvu hoff van Venteer en waterstaat. Het is vrij aigemeen gewoonte in ambtelijke correspondentie niet al leen bij het rÜk. maar b.v. ook bij tal van gemeenten de aanhef en slot- frase weg te laten Het besluit van minister Suurhoff vloeit voort uit een interne brief van minister-president Cals. Daarin staat, dat de Koningin niet langer met ma jesteit behoeft te worden aangespro ken, maar dat kan worden volstaan met mevrouw. Minister Suurhoff heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om voornoemde maatregel te treffen, zodat nu alle brieven van verkeer en waterstaat een en dezelfde aanhef hebben. In één oogopslag Situatie in Indonesië ver andert met de dag pag. 21 Vakantie: geestelijke moe heid en de bereidheid tot werken pag. 2 Griekse Koning bereikt bijna zijn doel pag. 5 Schietstoel: laatste red middel voor straaljager piloten pag. 7 Provo's (of toeschouwers) flink aangepakt pag. 7 Geluk voor astma patiëntjes pag. 9 KLM excelsior pag. 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1