I DE STENEN ZONDE Lassie kon niet wennen aan z'n derde vrouwtje Brick Bradford Wij kijken naar 'n stokoude serie —Toch is het zo!- •Jesse Josje Jubileum-gedrang op alle ethergolven rl&xeito' Senmoet ram DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN flHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Jeugdorkest lijke reportage over het Nationaal Jeugdorkest. De kijkers ontmoetten de 90 orkestleden en hun dirigent Nico Hermans tijdens de repetitieweek wel de toernee door Scandinavië vooraf ging. Er wordt in zo'n week bij- ronder hard gewerkt in een allerpret tigste sfeer, en de enthousiaste diri gent die het klaar speelt met zo wei nig repeteren onze nationale roem bui ten de grenzen te bestendigen, heeft een zowel bezielende als geestige ma nier om met de toegewijde jongelui om te gaan. De reportage gaf van dit al les een heel goede indruk, bij fraai evenwicht tussen muziek en gesprek jes. Betere propaganda voor het orkest m men niet wensen. Met een waar knaleffect namen de verdedigers voorgoed afscheid, dat wil zeggen mischien zal de AVRO in de toekomst nog eens een enkele los se aflevering vertonen, doch niet meer in serieverband. Gisteravond zagen wij een knap-gefantaseerde dorpsge schiedenis waarin zoon Preston erin slaagt, een gerechtelijke fout van twaalf jaar geleden te herstellen. Zo'n verhaal, waarvan men de in het duister gelaten rest wel eens zou wil len horen. De spionagefilm „De man die nooit bestond" behandelde een met wat ro mantiek geflatteerd historisch feit: een Engelse militaire list om de Duitse aandacht van Sicilië af te leiden. Wat eens bittere ernst was, werd in deze film van prima kwaliteit een meesle pend avontuur dat ondanks alles niet jde werkelijkheid appel- I, 402 m. NCRV: 7.00 Dag< nlng. 7.10 Klassieke grammofoon muziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram- mofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke grammofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Klassieke grammofoonmuziek. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land. en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonplaten, eventueel actualiteiten. 12.50 Orgelspel: populaire muziek. 13.10 Klas* lieke grammofoonmuziek. 13.40 Lioht orkest en zangsoliste. 14.00 Vrijdag - weekendtips. 14 20 Amusementsmuziek (gr.). 14.45 Voor dracht. 15.05 Tenor en gitaar. 15.30 Voor 16.00 Musiciana: izikale aofoonmuzlek. 17.30 Lichte grammofoonmu- n en taal kwartet. 18.30 "Napolitaamse liederen weg. overdenking c Lichte s. 11.02 Voor di cabaret. 11.40 Lichte grammofoonmu- VARA: muziek. 11.00 11.15 Vrij jyU WIJ LASSIE stilletjes gaan uitluiden, moeten we het maar eens weten: wij kijken naar een stokoude serie. We hebben wel onder mekaar gezegd: die Jef wordt echt veel te groot om zich nog door Lassie de les te laten lezen, maar de waarheid reikt veel verder: Jef is op het ogenblik al 25 jaar, vader van twee zonen (3 en 1 jaar) en hij heet als makelaar in onroerende goederen weer ge woon Tommy Retting, zoals hij bij de burgerlijke stand staat inge schreven. Het troost, dat wij niet alleen zijn: miljoenen kijkers over de gehele we reld zien Lassie nog als trouwe en vernuftige huisgenoot van Jef, zijn moeder en „Gramps", zijn grootvader. Maar dat familiegroepje is al vele jaren uit elkaar. Alleen Lassie is er nog van over en wie nu spreekt over „de nieuwe Lassie-serie" haalt er twee door elkaar. Onlangs vertelden wij u al eens, dat de reeks waarvan wij zo genoten al andere Lassie-families" had gekend en ook, dat men reeds aan de vierde hond van die naam toe is. Het merkwaardige is nu, dat deze vierde Lassie echt nog stamt uit de tijd van Jef. Maar ach, het lieve dier heeft wat meegemaakt in zijn filmjaren! U herinnert zich natuurlijk nog als de dag van gisteren de aflevering waarin het kleine jongetje Timmy zo helemaal ontredderd Lassie's thuis binnenliep en Lassie hoe Jef hem tenslotte met veel vijven en zessen aan het praten kreeg. Dat was het voorspel voor een hele nieuwe Lassie-serie. Jef was intussen al 16 jaar geworden, en de kappers hadden er een hele kluif aan, hem voor elke opname weer als kleine jongen te schminken. Hij móést verdwijnen van het toneel, wilde men de opset van het verhaal: de slimheid en de moed van de hond die het kind telkens uit perikelen redt, handhaven. Daarom lieten de producers het oog vallen op de kleine Jon Provost, zeven allerlei foefjes bedenken om Lassie langs andere wegen tot het doel te brengen. Natuurlijk was het een kwestie van tfjd. maar Lassie is zulk een kostbare hond, dat hij niet zenuwachtig mag worden gemaakt en heel voorzichtig moet worden behandeld. Wanneer hij iets niet graag doet, mag hij niet worden opgejaagd of buiten zijn baas om ge commandeerd. Dat heeft destijds dus nogal wat vertraging bij de opnamen opgeleverd. Twee door elkaar De Amerikaanse tv-maatschappij die Lassie uitbrengt, heeft vrij lang gewacht eer zij de series voor export vrijgaf. Maar toen vlogen ze ook de wereld over en liepen jarenlang in vele landen. Sommige landen hebben destijds de eerste serie met Timmy ook aangekocht, de NCRV niet. Zij wilde niet met een nieuwe familie doorgaan. Maar de Beierse omroep bijv. deed dat wél en de Duitse kijkers zien nu al heel lang op woensdag de serie met Jef en 's zaterdags die met Timmy. Van de eerste zijn er daar nog 7, van de tweede 12 voorhanden. De Beierse omroep heeft al laten weten, dat zij er niet zo happig op is, nu nog eens met een derde aan te komen. Dat zou dus een tweede Europees be dankje zijn en er zullen zeker meer volgen. Al dat familie-gewissel mag no dig zijn en door de Amerikanen welwil lend geaccepteerd, in Europa denkt men er iets anders over. Misschien later, als Jef met zijn moe der en grootvader zo'n beetje vergeten zijn, dat er dan weer eens ruimte komt WJÊ voor een heel andere reeks. Tenslotte toen hü een derde basin kreeg, blijven de filmbanden erg lang goed, hij h.l I. daar schort het niet aan! 1896) Wai aarden spreken, is het eigenlijk niet ten. zeldzame elementen ogenblikkelijk mag verge- van gloeikousjes Afgaande op de volslagen onbeken- namen en enige waarde hechtend gebruikt worden eerlijk u altijd te onthouden van de elementen waar over het hier eigenlijk gaat. De reden van deze geheimhouding heeft tot nu toe gestoeld op het feit dat weinigen van u ooit één van de vijftien namen hebben horen noemen die we thans kilo's op aarde aangetroffen knnnen belang In de pannen- en glasindustrie, gaan opsommen. Zie hier dan het worden. Dat zou een fatale vergissing bij het maken van blltzlicht en ook rijtje elementen dat tot de zeldzame zijn. Vooral cerium is vrij sterk doet het cero-oxalaat merkwaardiger- ■ordt gerekend: lanthanium, verbreid. Wanneer we u vertellen, dat wijs dienst als geneesmiddel tegen de cerium, praeseodium, neoclymium, il linium of florentium, samarium, euro- peium, gadalinium, terbium, dyspro sium, holmium, erbium, thulium, yt terbium en cassiopeium (of lutecium). Het element dat als illinium of floren tium te boek staat, dankt zijn dubbele het feit dat die stof in 1926 Zeldzame aarden gevolgen van zeeziekte. Hoe het ook zij, niemand behoeft, afgaande op de naam „zeldzame aarde" een bril op te zetten om zich speurderskwalltelten aan te meten voor een ongedachte vondst, want het monazietzand in Brazilië bevat grote hoeveelheden ce rium, dat er zonder al te veel moeite i twee zijden werd aangekondigd, het minder zeldzaam is dan beryllium, u«t verwijderd kan worden. Met de dan zal die mededeling u nog weinig andere zeldzame aarden gaat dit wat zeggen. Maar voegen we er bij, af is gebleken dat dit element in de cerium vijfmaal zo veelvuldig natuur helemaal niet voorkomt uitsluitend kunstmatig kan worder vervaardigd. De resterende 14 zeld- moeilijker, want na 5 Jaar werken is men er bijv. pas in geslaagd uit een pond van dit zand 0,3 gram europcium te voorschijn te toveren. Over toveren gesproken, wist u dat er verscheidene koninklijke gooche- veelvuldig voorkomend laars zijn geweest? Daarover een volgende keer, Nadruk verboden. komt als zink en dat zelfs koper een zeldzamer metaal is dan deze „zeldza me aarde", dan menen we toch duide- j beste maatjes met Jefs moeder, Licht orgelspel. 12.27 - ~n tuinbouw 12.30 licht trio. 12.55 ziek (stereo). 12. Mededelingen t-b.v. land* Stereo:-Licht" orkest er Actualiteiten. AVRO: 13 Actualiteiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Neêrlands muziektuin: manifestaties in vakantieplaatsen. 14.30 Tenor en piano: klassieke liederen. 13.00 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Heersen over de toekomst, praatje. 16.15 Klank en ruimte (IV): geluid en akoustiek. toegelicht met muzikale Illus traties. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 Voor de Jeugd. 17.30 Jazz- VARA voor, KRO na 1 november dat grote aantal koos men Jon, die wel eens iets meer met camera's te maken had gehad. Zijn eerste „filmoptreden" verrichtte hij als baby en wel als zoontje van de filmster Jane Wyndham. Zijn ouders ontvingen daarvoor ruim 250 per dag. Met ouders Het verhaal werd nu zo gedraaid, dat de kleine Timmy en zijn ouders in-het Nieuws. 13.10 boshuis terecht kwamen en Lassie "als huisgenoot kregen. Nu eens geen olijke grootvader, maar een vader als hoofd van het gezin, hoewel er toch ook een jeugdige, gitaarspelende opa aan te pas kwam. De cast bestond nu uit mama Chloris Leachman, die met haar zesde jaar al op de planken stond en later de titel „Miss Chicago" haalde waarna haar kostje bij radio en televisie gekocht was, papa Jon Shepodd, die via het studenten toneel bekendheid kreeg bij beide media plus bij de film en opa George Chandler. Het was eventjes inspelen, vooral met Lassie, die ervan opkeek dat hij plotse ling tussen allemaal vreemden stond, en eerst eventjes van slag was. Toen ging de nieuwe serie vlug van start en de ene na de andere opname werd gemaakt. Helaas... het werd zo geen blijvertje, die nieuwe familie. Ouders en opa kon den het in 't dagelijks leven niet zo best met elkaar vinden en dat kreeg een eerslag op het spel. Toen na een seizoen hard werken een redelijk ruime serie voorhanden was, bleek de regisseur niet voldaan te zijn. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Wij hebben als kijkers en luisteraars wat in het vat voor dit najaar. VARA en KRO bestaan allebei in november 40 jaar en zo wordt het een waar jubi- leum-gedrang op al onze Neder landse ethergolven. „Wij zullen vóór 1 november afwerken", zegt de VARA die alvast een klein tipje van de sluier welke nog over de feestprogramma's ligt, wegtrekt: „Anders lopen we gelijk met de KRO en dat wordt van het goede teveel. De KRO komt dan voorna melijk na die datum met zijn fees telijke activiteiten". Dat is goed gedacht, want coördina tie moet er tenslotte zijn, ook in jubileumvieringen. Anders zien de kijkers door de bomen het bos niet meer en valt het zo af, wanneer die fijne koek inefens op 'is. Anders dan de KRO. die al met enig feestvertoon is begonnen door het leiden van landelijke wedstrijden en ons maanden geleden reeds een bont jubileumprogramma voor radio en televisie aanbood ter publikatie, houdt de VARA het voornaamste nog vóór zich. „Dit hangt samen met het feit, dat ook jubileumprogramma's een onder deel van het totaal-programma vor men en deze moeten volgens statuten en huishoudeliik reglement nu een maal eerst ter goedkeuring worden voorgelegd aan de verenigingsraad", vertelde men ons. „De verenigings raad vergadert op 11 september en dan kunnen wij dus pas voor de dag komen met gedetailleerde plannen." 's Lands wijs, 's lands eerwij moeten ons daarbij neerleggen en kunnen de mogelijke nieuwsgierig heid van onze lezers dus slechts ten dele bevredigen, want de VARA heeft wel gewag gemaakt van enkele eve nementen. HOOGTEPUNTEN De VARA zal de maand oktober bestemmen voor haar festiviteiten. Als een der hoogtepunten ziet men hierbij een jubileumcongres, dat op zaterdag 30 oktober wordt gehouden in een van de Jaarbeursgebouwen in Utrecht en dat voornamelijk staat in het teken van een toekomstbeschou- v.-ing aangaande de ontwikkeling van radio en televisie. Dit congres wordt afgesloten met een manifestatie van 40 jaar lichte muziek en alles daarvan komt recht streeks via radio en televisie in de huiskamers. Sluitstuk van de viering is een groot concert in het Amster damse Concertgebouw, op 1 november te geven door het Radio Filharmo nisch orkest onder leiding van Willem van Otterloo. De programma's in de maand okto ber zullen een afwisseling vormen van ernstige uitzendingen en luchtig vermaak. Er zal ook een jubileum uitgave in boekvorm verschijnen, ge titeld „Een klein mannetje met een klein potloodje" en geschreven door de huis-auteur van de VARA Meijer Sluijser. Daarin zal de geschiedenis „de kleine man" (van wie, naar woord van Churchill, toch altijd alles afhangt) in de laatste 40 jaren worden vervat. Voorts gaat de VARA met voorstel lingen voor jong en oud op jubileum- toernee het land door. Alweer vervangen Voor de zoveelste maal (in 23 ja ren!) werd de familie vervangen. Timmy was weer de enige, die bleef, al is hij de kinderschoenen al aardig ontwassen. Hij blijft gelukkig klein van stuk en kan dus nog wel een poosje mee. Nu heeft hij (in de in Amerika al lang lopende serie) als ouders Hugh Reilly en June Lockhardt. die ook beide voldoende bekendheid hebben om een goede ontvangst bij het Amerikaanse kijkerspubliek te verzekeren. Tenminste... voor degenen die zó met Lassie de filmhond dwepen, dat zij het er voor over hebben van tijd tot tijd een gloednieuwe familie aan zijn zijde te zien. Lassie evenwel gooide eerst wat roet in het eten. Hij kon maar niet wennen aan zijn derde „vrouwtje". Hoe vriendelijk mama June hem ook tege moet kwam, Lassie is zichzelf niet. Hij aarzelde als hij de kop in haar schoot moest leggen en de regisseur moest VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VARA 8.45 uur tweede speelfilm „Le petit theatre", waarin het gaat om „een heel belangrijke boor" op een vlieghaven in de Ara bische woestyn. 9.20 uur (NTS) derde aflevering van Sextet, nu de destijds uitge stelde Zweedse aflevering met Christel Adelaar als Neder landse gaste. 9.50 uur herhaling van de eenakter „Het Bacchusfeest" van Arthur Schnitzler. Nederland 2 NCRV 8.25 uur weer Canadese Hootenanny met studenten in Montreal. 8.45 uur herhaling van het programma „Europese vorsten in balling schap". 9.25-uur speelfilm (Desilu) „Blind paard", een aangrijpend verhaal van een meisje, dat een blind paard traint en tot grote prestaties brengt. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 8 tot 10 uur het kampeercentrum De Roos in Ommen draagt bij in het programma Zomermozaiek, met kampvuur, grabbelton, wedstrijd, babbeltjes en muziek. 10.00 uur Ralph Downes bespeelt het orgel in Haarlems St. Bavo. 11.00 uur meer serieuze muziek door het Amsterdams Kamerorkest. Hilversum II AVRO 7.45 tot 11.55 uur Beierse uitvoering van Richard Strauss' muzikale komedie „Der Rosenkavalier". In de pauze, om 9.05 uur, leest Hans Tiemeyer een verhaal van Ephraïm Kishon voor. Verder nog onderbreking voor nieuws en commentaren. Hilversum I, 492 m. NCRV: 19.C0 Nieuws en wcerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gees telijke liederen (gr.). 19.45 Klassieke gram mofoonmuziek. 20.00 Zomermozaïek, geva rieerd programma. 22.00 Orgelconcert: mo derne muziek. 22.20 Volksliedjes (gr.). 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berlchten. 22.40 Avondsluiting. 23.00 Amsterdams kameror kest: moderne en klassieke muziek. 23.45 Moderne' pianomuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. - - Hilversum II, 293 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 1835 "ActÜaTlteüen. 18.5 Mannenwerk, licht programma. (Tussen 18.45 en 19.00 De Ge sproken Brief, sportactualiteiten en reportage Westeuropese kampioenschappen waterpolo te Londen.) 19.40 Nieuws. 19.45 Der Rosenka valier. opera. 21.05 Voordracht. 21.15 Der Rosenkavalier (2e acte). 22.20 Nieuws. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Der Rosenkavalier (3e 23.55-24.00 Nieuws. VARA: 19.35 De Lucy Shoi belangrijke boor. TV-film. NTS: 21.20 Sextet: III Zweden, amusementsprogramma. VARA: 21.50 Bacchusfeest. toneelstuk. NTS: 22.40- 22.45 Journaal. '.00 Journaal. 20.01 ;ontra verdovende •film. NORV: 20.25 Let's sing aflevering van de Canadese Hoote- Nederland n. NTS: Detectivebureau Lynx middelen, f out. een l nanny 20.45 I schap, documentaire. NTS: 21 25 Blind paard, TV-film. NCRV: 22.15-22.20 Religieus. België. Nederlands progr. Kan. 2 en 10. 19.30 Teletaalles: Engels. 19.45 De smokke laars. 20.00 Nws. 20.20 Stel je voor. 20.25 De 27. „Ja, ik zie het!" fluisterde Blekkie opgewonden. Niet naar de naar buiten!" De jongens stapten kwasi onverschil lig het postkantoortje uit. Josje moest zich geweld aandoen om niet een blik over zijn schouder te werpen naar de postbode. „Wat doen we nu?" fluisterde hij. toen ze op straat stonden. „Kom mee." zei Blekkie. „dan kijken we hier bij deze banketbakkerswinkel voor het raam.. Dan kunnen we zien of de postbode eruit komt." Ze stonden er nog maar een enkele minuut toen ze de man in de winkelruit zagen opdoemen. Blekkie draaide zich achteloos om en zei: „Kom, Jos, we stappen maar eens op. Hier valt toch verder niets te beleven." De postbode, zag Josje, had zijn fiets gepakt. Hij had zijn pijp in zijn mond en blies dikke rookwolken uit. Dan stapte hij op en reed met een kalm gangetje de dorpsstraat uit. „Wij gaan hem na!" fluisterde Blekkie. „Maar doe vooral zo gewoon mogelijk. Let maar helemaal niet op hem. Ik houd hem wel in het oog." De postbode fietste misschien twintig meter voor hen uit. Blekkie trapte op zijn gemak verder en liet de afstand tot dertig, veertig meter aangroeien. „Zou dat de brandstichter zijn?" fluis terde Josje, die van de spanning nauwe lijks achterop de fiets kon blijven zitten, opgewonden. ..Ik heb geen idee," antwoordde Blek kie. ,„We zullen hem in ieder geval in de gaten blijven houden." bezig was de frost te bezorgen!" zei Josjë. ,,De grote vraag is nu, waren die luclfeis die jij tussen de struiken gevonden hebt ook van hem?" .Jk ben benieuwd waar hij op afgaat", zei Blekkie. „O kijk, daar slaat hij rechtsaf. Nu moeten we voorzichtig zijn, want hij moet geen ogenblik het Idee krijgen dat wij hem volgen. Ik vraag me af waar dat paadje heenleidt!" 90 Eerst schaamde Libbe zich voor de boer, maar toen hij bemerkte dat die zonder iets te zeg gen toch begrepen had waarom het ging, keek hij veel vrijer om zich heen dan voordien. Het ge zicht van Jeichien zoals Lenter haar tekende, bleef hem bij en iedere keer als hij aan zijn vriend dacht, was het of hem gezegd werd dat hij naar haar toe moest gaan. Ze is in het bakhuis bezig als hij komt. Dag Jeiohien, zegt hij en dan klinkt dat heel anders dan een paar jaar geleden toen hij haar bij het oogsten goedendag zei. Ze veegt haar natte handen droog aan haar schort en blijft een ogenblik naar hem kijken. Ik weet waarvoor je komt. niemand is hier ge weest om het tegen mij te zeggen. Vader hoorde het vertellen toen hij in Hinberg'ne kwam. Waar om hebben ze hem doodgeschoten? Ze is wel bedroefd, maar toch niet zo als Libbe verwacht had. Het is goed dat haar vader en haar broer niet thuis zijn. Er is zoveel te vertellen en Libbe heeft daarvoor tijd nodig. Sommige dingen durft hij bijna niet zeggen. Vooral als het met hem zelf te maken heeft, is het heel moeilijk om de goede woorden te vinden. Jeiohien zit stil te luisteren. Ja, zegt ze ein delijk als ze alles weet, ook van het gevecht met Dries en hoe die nu ziek ligt, Lenter was niet als de andere jongens. Dat hij nu juist geraakt moest worden, is dat niet bijzonder, Lib be? Misischien moest het wel zo? Denk je dat het goed was om zoveel naar die schilder te gaan? door DIGNATE ROBBERTZ rAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA« maal niets van begrepen heb. Op den duur had ik toch niet met hem kunnen trouwen en dat wilde hij. Ik heb het één keer gezegd dat ik niet bij hem paste...hij liet me geen tijd om uit te praten. Ze praat met zich zelf, dat bemerkt Libbe wel en daarom zwijgt hij en zit hij heel stil. Als ze naar hem kijkt, heeft ze tranen in haar ogen. Nu hij er niet meer is, Libbe, spijt het me dat ik niet één keer ben meegegaan naar „De Rodde". Hij wilde dat zo graag, maar ik durfde niet. 't Is goed, Libbe, dat je gekomen bent. Waarom ze dat zegt is hem niet duidelijk. Ze drinken samen koffie en ze loopt een eind met hem mee als hij weggaat. 't Kan wel zijn dat ik aanstaande zomer weer bij Zweder kom werken, zegt ze. Wij hebben het samen altijd goed kunnen vinden, is 't niet, Libbe? Als ik met Lenter had kunnen praten zoals met jou...Zo maar over de gewone dingen. Voor mij is het leven heel gewoon. Is het nodig om zo veel te willen en te denken? Kan het nog beter zijn dan werken en proberen om wat goed te doen en ook goed te zijn voor elkander? De mensen zijn verschillend, Jeichien. Libbe weet niet hoe hij het zeggen zal. Voor ze uit elkander gaan, raakt hij even haar hand aan. Als ik nog eens aankom, Jeiohiem, is dat goed? Haar ogen worden liohter, maar dat kan hij zioh ook verbeelden. Kom dikwijls, Libbe. Ik ben zo alleen sinds Lenter er niet meer is. Het groeide veel. sneller dan Libbe had durven dromen. Wat moet je doen? zei Jeichien op een keer, als iemand zo veel van je houdt en niet luiste ren wil als je zegt dat je toch niet met hem kunt trouwen? Ik kon hem niet wegsturen, hij zou zo bedroefd geweest zijn, maar ik kan beter met jou praten. Iedere zaterdagavond en meer dan eens ook door de week zien Zweder en Marye hun knecht het voetpad opgaan, achter om de Schemheuvel over het houten brugje van de beek. Het is dan niet ver meer naar Jeichien. Zo heeft alles zyn tijd. zegt Marye en dan moet ze even op haar tanden bijten. Als een moeder heeft ze voor de verlegen jongen gezorgd en hem een thuis gegeven op haar hoeve, 't Wordt een beetje leeg zonder Libbe nu hij haar steun en bescherming niet meer zo nodig heeft. Zonder gerucht, zoals uit een kleine scheut plotseling op een zonnige dag de plant te voorschijn komt, is Libbe ineens een man geworden. Je ziet het aan zijn loop en het klinkt in zijn stem. Alles heeft zijn bestemde tijd. Dat moet Ma rye nog eens zeggen als ze de boodschap krijgt dat ouwe Wolter Demmer gestorven is. Een paar da gen heeft hij maar gelegen eer hij, stilletjes, voorgoed insliep. (Wordt vervolgd) OVERBELICHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11