Nieuwe Leidse Courant Gewapende opstand Papoea's onderdrukt Gouverneur hoopt dat King niet komt Prij sontwikkeling loopt uit de hand Militaire luchtbrug was nodig Wrijving tussen bevolking en ambtenaren Los Angeles weer rustig NKV slaat alarm Zeepionier Manry beeft einddoel bijna bereikt Commentaren Tros op 10.000 Moord op kind opgelost na tweeënhalf jaar Dinsdag 17 augustus 1965,46elto jaargang MwctovR P. DIEMER Hoofdredicteun Dr. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvastigh U gheblavaa mijn hart in taghantpoa»!" Rustig weer De Bilt verwacht tot woensdagavond* vannacht plaatselijk mist en enkele lokale buien. Morgen aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke, later matige wind draaiend naar richtingen tussen zuid en zuidwest. Iets minder warm- (opge maakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. f 3.55, p.kw. 10,70 bezorging 18.00—19.00 uu DJAKARTA Enige duizenden in de oerwoudstrijd geoefende Indo nesische commando-manschappen hebben vorige week een gewapende op stand in West Irian neergeslagen, zo is gisteren in Djakarta vernomen. Vorige week werden de troepen in twee van de Garoeda-luchtvaartmaat- schappij gecharterde toestellen van hun bases in Java naar West-Irian ge vlogen. De vliegtuigen hebben een week lang een luchtbrug onderhouden om de troepen naar dit vormalige Nederlandse gebied te vliegen. Er zijn vierentwintig arrestaties verricht, volgens het christelijke dagblad Sinara Harapan, dat gisteren van deze eerste gewapende opstand sedert de over dracht van West-Irian melding maakte. Volgens genoemd blad hadden de op- stanideliinigen de beschikking over twee duizend geweren, die de Amerikanen tijdens de tweede wereldoorlog hebben uitgeworpen ter bewapening vam> de oer woudstrijders tegen de Japanners. Sinara Harapan meldde, dat de opstan- 6.000.000 kilometer schadevrij DRIEBERGEN Het Verbond voor veilig verkeer heeft gisteren in het Automuseum de 62-jarige Nijmcgenaar W. van Wijk hartelijk gehuldigd. Daar was alle reden toe, want de heer Van Wijk heeft in de afgelopen veertig jaar bijna zes miljoen kilometer gereden__zonder ook maar één krasje op zijn auto of op die van een ander te hebben gemaakt. Hij heeft ook nog nooit een bon gekregen voor een ver- keersfout Mevrouw Van Wijk nam het ini- /(iatief voor de huldiging. Zij vond, dat haar man voor zyn formidabele prestatie best eens in de bloemetjes mocht worden gezet en schreef daarom een brief aan de Koningin. De brief kwam terecht bij het Verbond van veilig verkeer, die een gezellig feestje organiseerde om de heer Van Wijk te onderscheiden met cadeaus en een legpenning. In de afgelopen veertig jaar heeft de heer Van Wijk dag in dag uit met zware vrachtwagens op de Ne- meter per dag. Wat hij van het verkeer van vandaag vindt „Iedereen doet maar wat, de gevaarlijkste wegge bruikers zijn de bestuurders van personenauto's. Vrachtwagenchauf feurs zijn de veiligste rijders". Commissie onbevoegd uitoefenen geneeskunst DEN HAAG Staatssecretaris Bar- tels heeft een commissie ingesteld die tol taak heeft hem van advies te dienen over het vraagstuk va nhet onbevoegd uitoefe. nen van de geneeskunst. Voorzitter is mr. J. Pieters. raadsheer bij de Hoge Raad. Aan deze commissie is de vraag voor gelegd of het aanvaardbaar is aan on bevoegden, op beperkte schaal, toestem ming te verlenen geneeskundige raad of bijstand te verlenen. Voorts zal de com missie moeten nagaan of er een stelsel van voorschriften, sancties en controle kan worden ontworpen, waardoor wordt bereikt, dat onbevoegden al datgene na laten van hen niet is toegestaan, Vening Meinesz-prijs voor dr. Schuiling AMERSFOORT/DEN HAAG Van ochtend is aan dr. R. D. Schuiling, werk zaam op het Vening Meinesz-laborato- rium voor geofysica en geochemie van de rijksuniversiteit in Utrecht, de Vening Meinesz-prijs uitgereikt. De prijs werd bij prof Vening Meinesz thuis in Amers foort uitgereikt door prof. J. N. Bak- huizen van den Brink en drs. J H. Ban-| nier, respectievelijk voorzitter en direc teur van de Nederlandse organisatie voor| zuiver wetenschappelijk onderzoek. Steeds langer ziek AMSTERDAM Toeneming van het ziekterisico is af te lezen uit het jaar verslag van het Gemeentelijk Admini stratiekantoor over 1964. De stijging van 1960 af (15 procent) werd veroorzaakt door een groter aantal uitkeringsdagen per ziektegeval. Dat aantal bedroeg in 1960 15.2, in 1964 reeds 17.6. Dit betreft tweederde deel van alle verzekerde werknemers. Het uitgekeerde ziekengeld bedroeg f 262 miljoen tegen f 227 min in 1963. Werkloosheidsuitkering daalde wat het aantal dagen betreft met ruim 40 pro cent en het bedrag met 34 procent. Britse deserteurs melden zich in Maassluis MAASSLUIS, By de politie i Maassluis hebben zich gisteren drie En gelse jongens van achttien jaar gemeld. Ze verklaarden drie dagen geleden van een Engels legeronderdeel in Duitsland nabij Osnabrück te zijn gedeserteerd en geen kans te zien, zoals hun bedoeling was, in Engeland te komen. Sedert hun vertrek uit Duitsland hadden ze zich niet meer gewassen en ook niet gegeten. Homburg neemt Linthorst over Homburg in Cuyk en Linthorst ei Zonen in Wilp hebben meegedeeld, dat overeenstemming is bereikt over een fusie, die tot stand zal komen door ruil van alle aandelen Linthorst tegen B-aandelen Homburg en betaling van een bedrag in contanten. De B-aandelen zullen niet-dividend- gerechtigd zijn voor het in 1966 be kend te maken dividend over het boek jaar 1965. Er is overeengekomen, dat deze aan delen voorlopig niet zullen worden ver handeld, en later slechts op beperkte schaal. De leiding van Linthorst zal in ver band met leeftijds- en gezondheidsom standigheden worden overgedragen aan enige jongere leden der familie Lint- Het bedrijf blijft in produktie. Linhorst heeft circa 300 werknemers en dienst. De omzet is voornamelijk gericht op de binnenlandse markt. De Amerikaanse astronauten Gor don Cooper (l.) en Charles Conrad (r.) voor de Titan-raket, waarmee ze donderdag een ruimtevlucht van acht dagen zullen beginnen. delingen erage honderdduizenden liters vliegtuigbenzine hebben vernietigd, waar door het regionale luchtverkeer volkomen gestagneerd is. Een plan ter vermei img van de waiter- en olie-installaties op het eiland Biak werd voüg'ens het blad ver ijdeld. De ongeregeldheden in West-Irian zou den gedeeltelijk moeten worden toege schreven aan wrijving tussen de plaatse lijke bevolking en de Indonesische ambte naren in het gebied die naar het oordeel van de Westiriaanse bevolking arrogant optreden Groningen geheel op aardgas GRONINGEN, De stad Groningen is sinds gisteravond negen uur als eerste grote stad in Nederland geheel overge schakeld van stads- op aardgas Wethou der J. de Wilde ontstak voor deze ge legenheid het laatste beetje stadsgas bü het gemeentelijk gasbedrijf. Sedert 1 mei 1964. toen werd begonnen het 300 kilometer lange buizennet van de stad om te bouwen, werden 40.000 nieuwe aansluitingen gemaakt. Er wer den 54.000 verbruikstoestellen omge bouwd en 28.000 nieuwe geplaatst. Oliebenzinebanden Tien vrachtwagens in loods verbrand WINSCHOTEN Een brand heeft gisteravond de loods van het transport bedrijf De Ruiter en Holtjer in de as ge legd. Tien vrachtwagens, een personen auto. autobanden en enige tonnen benzine en olie gingen verloren. Nationale garde blijft nog LOS ANGELES Gouverneur Brown van Californië heeft gezegd, dat de negeropstand zo goed als ge ëindigd is op enkele sporadische schietpartijen na. De 15.000 man van de nationale garde zullen echter nog niet worden teruggetrokken. Lang zamerhand komt de voedselvoorzie ning in de geteisterde wijk Watts De reconstructie van de gewa pende bankoverval op het bij kantoor van de Raiffeisenbank in Utrecht, waarbij een naar schatting 30-jarige dader met 10.000 gulden verdween. De foto toont (l.) de 30-jarige boekhou der JG. van Baal, die achter een brandkastdeur zich poogde te beschermen en rechts de assis tent kantoorbeheerder R. E. Wiggers, die tevergeefs pro beerde een kaartenbak tegen de alarmknop te duwen Daggeld 2 procent AMSTERDAM In verband met de ruime geldmarkt is het tarief voor dag geld heden met een half procent ver laagd tot twee procent. UTRECHT Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond slaat alarm. In zijn orgaan Ruim Zicht wordt ge steld, dat de prijsontwikkeling uit dc In zeilboot oceaan over De Rott. Scheepshypotiheekbank geeft tot nader bericht weer zes pet. pand- drieven serie letter d. tegen 98 procent af. Gedurende de eerste vijf jaar geen aflossing, daarna vier procent per jaar met de mogelijkheid van verstrekte af- locsing. niets n FALMOUTH De bewoners van de Engelse havenstad Falmouth hebben zich vandaag opgemaakt om Robert Manry met l"id gejuich te begroeten. Daar is alle reden voor. want Manry heeft met zijn ruim vier meter lange zeilboot Tinkerbelle de oceaan be dwongen. In 78 dagen is hij van hel Amerikaanse Falmouth dc Atlantische Oceaan overgestoken naar het Engelse Falmouth. De afgelopen week had me van de eenzame zeevaarder Het ergste werd gevreesd. Maar gisteren werd de Tinkerbelle door een Brits vis sersvaartuig gesignaleerd, dobberend op ruim 50 km van Lands End. Tegen het middaguur kwam dc Britse mijnenveger Brereton langszij. Het eerste wat hij vroeg was een glas melk. Intussen had het nieuws zich verbreid, dat hü was gesignaleerd. Mevrouw Manry mocht met een boot mee om hem tege moet te varen. Terwijl film- en televisie camera's snorden op een vissersvaartuig, zat het echtpaar hand in hand in het bootje. Later vertelde mevrouw Manry, dat Robert in goede conditie is en flink is afgevallen. „Dat had hij Juist nodig". Manry is nu bezig aan zijn laatste kilo meters. Zes jaar lang heeft hij aan zijn Tinkerbelle gewerkt, die hem niet in de steek heeft gelaten. Het is een degelijk vaartuigje, want voor 90 dagen is voor hem een vorzekering afgesloten voor 50.000 dollar BELANGRIJK HEUGA FELT NIEUWS van INTERIEURVERZORGING BULTHUIS hand loopt. Dc cijfers van de kosten van het levensonderhoud spreken duidelijke taal. Het verloop van de prijsontwikke ling is een wezenlijk onderdeel van het sociaal-economisch beleid, dat tussen de regering en het bedrijfsleven i; overeengekomen. Met name de over heid, aldus het NKV, moet het verloop van de prijzen scherp in het oog hou den. Dit is van nog meer belang, om dat de overheid van plan is in het ko mende jaar een verschuiving vai directe naar de indirecte belastingen door te voeren. Zowel de tegenwoordige prijsont wikkeling alsook de verhoging van de indirecte belastingen zullen in het na jaar meespelen bij het sociaal-econo misch beleid, dat opnieuw moet wor den bepaald. Ook overheid Over de prijsstijgingen ecgt het NKV nog, dat naast het ongunstige weer andere factoren zijn aan te wij zen. Zo is de aardappelprijs gestegen met ruim veertig procent mede als gevolg van de speculatie van de de tailhandel. Verder heeft dt overheid zelf ook aan de prijsvernogmgen mee gedaan. Xtarieven voor water, tele foon en 'de briefport). Winst van Opel verdrievoudigd RÜSSELSHEIM Adam Opel A.G. :n dochtermaatschappij van Genral Motors en na Volkswagen de grootste Duitse automobielfabriek, verant woordt voor 1964 de ongekend grote winst van 420 miljoen mark, driemaal zo veel als in 1963. In 1964 verkocht Opel 689.000 perso nenauto's tegen 570.000 in 1963. De om zet was 3.742 miljoen mark <3.068). Enkele wat magerder jaren worden verwacht. DEN HAAG Twee Italiaanse arbei ders, dc 24-jarige P. R. en de 25-jarige G. V. hebben zaterdagochtend nogal wat moeilijkheden veroorzaakt, toen zij met een huurschuld van f 40 uit het pension aan de Celebesstraat zonder opzeggings termijn wilden vertrekken. De pensionhoudster wilde de belde mannen tegenhouden. Er volgde een he vige ruzie waarbij mevrouw S. enkele klappen op haar arm opliep. De politie heeft de gemoederen enige tijd later gesust Er is geen aangifte gedaan. weer op gang. Het uitgaansverbod in vele wijken van de stad en ook in omliggende plaatsen blijft nog van kracht. De gouverneur zei te hopen, dait dr. Martin Lutner King afziet van zyn voor nemen naar Los Amgetes te Komen. Brown geloofde niet. dat ddit hot juiste moment is voor een demonstratie voor rassengelijkheid. Kungs reactie was wry fel. Hij gaat vandaag naar Los Angeles om besprekingen te voeren met neger leiders. „Gouverneur Brown geeft blijk van een tragische dwaling wanneer nu meent, dat mijn enige taak het leiden van burgerrechtdemonstraties is", aldus King. Hij verklaarde, dait de recente burger- rechtwetgeving het zwaden ware vooruit gang heeft gebracht, maar weinig doet voor de negers in de getto's in het poor- Vijfltig levensmiddelenbedrijven zullen voorlopig heropend worden. Dew aak.t door de nationale garde. De dienst voor de volksgezondheid treft maatregelen om de geweldige massa's vuilnis van dc straten te ruimen en om het uitbreken van epi demieën, met deze hitte zeker niet denk beeldig, tc voorkomen. Fabrieken, len, banken en openbare gebouwen blij ven gesloten. Geen uitkering Volgens de laatste gegevens zijn bij de onlusten 31 mensen gedood ln plaats vai 32, zoals wfj gisteren meldden en 80! gewond. Er werden 2760 arrestaties ver richt. Meer dan tweeduizend grote bran den richtten een schade aan van 200 mil joen dollar, Eigenaars van leeggeplunder de zaken kregen van hun verzekering te horen, dat de polis niet geldt voor plun dering tijdens oproer. Zy krijgen dus niets uitbetaald. De justitie moeit bergen werk verzet ten voor de berechting van de bijna 3.000 gearresteerden. Niet alleen de papieren rompslomp an de zee van tijd die er gemoeid is baart zorgen, ook zijn er niet genoeg ruimten en rechters. Vandaag nog hoopt men met de berechting var de arrestanten, bijna allen negers, te kunnen beginnen. Drie jaar cel in voor valse verklaring JOHANNESBURG De voormalige Zuidafrikaan se gevangenbewaarder Gijs- bert van Schalkwijk, die maandag toe gaf tegenover een krant ondier de valse verklaringen over beweerde misstanden in een gevangenis te Boksburg te hebben afgeelgd, is tot de maximumstraf van drie jaar gevangenis veroordeeld meldt Reu ter- Rechter D. H. J. Coetzee verklaarde: „Mijn vonnis moet de mensens afschrik ken, die valse verklaringen tegen hun Idna willen afleggen". T"\E Amsterdamse provo's hebben, behalve bij het Lieverdje, ook bloemen gelegd bij het standbeeld van Domela Nieuwenhuis, om hem, „de vader van het Nederlandse anar chisme". te eren. Als de provo's zich voor hun optreden beroepen op Do mela Nieuwenhuis, dan zullen zij zich moeten realiseren, dat er wel enig verschil is. De uiteindelijke ver werping van alle overheidsgezag en de overtuiging, dat elk parlementair optreden geen enkele zin had, wer den bij Nederlands grootste anarchist ingegeven door een idee. Hem ging het om een volstrekt an dere maatschappij, om het heil van de .verworpenen der aarde". Het anarchisme van de provo's wordt niet door een idee gedragen. Of het moest zijn hun opvatting, dat de happening als een belangrijke uiting van cultuur van creatieve individu en moet worden beschouwd. Zij zouden, zich blijkbaar grenzeloos vervelend, hun gang kunnen gaan met hun happenings, indien zij daar mee de openbare straat niet onveilig maakten en op sensatie belust pu bliek geen gelegenheid zouden ge ven zich aan hun „cultuurbedrijf" te vergapen. Achten zij hun boodschap zo belangrijk, dat zij die in het open baar willen brengen, dan zullen zij zich eenvoudig dienen te houden aan de algemene bepalingen die voor iedere burger gelden. Enig beroep op exclusiviteit mist elke grond: binnen het raam van wet en veror dening is elke burger vrij. natuurlijk heeft naar het oordeel van de provo's de Amsterdamse politie het weer gedaan. Ilad die zich maar op de achtergrond gehouden, er zou van een rel geen sprake zijn geweest Het is met dit soort dingen altijd het zelfde liedje: zij wisten duidelijk nota bene uit een gesprek met de hoofdcommissaris persoonlijk wat er zou kunnen gebeuren indien zij niet aan enkele simpele voorschrif ten wensten te voldoen. Maar dat be liefde de heren niet: zij zijn immers anarchist en het is dan in wezen al een verloochening van het beginsel met de politie te gaan praten. Moet het gebeurde in Amsterdam worden gezien als een incident of als een symptoom van voortgaande on dermijning van het overheidsgezag? Of is het een gevolg van gebrek aan wezenlijke levensvulling en zou de oplossing gezocht moeten worden in een maatregel, die het dit soort jongelui fysiek onmogelijk maakt hun optreden te herhalen r\R. CONRING heeft zijn offer ge- bracht. Hij moet zonder onder scheiding het leven door. Terwille van de VVestduitse Bondsrepubliek en van bondspresident dr. Liibke moet het dan maarvindingrijk heid in zijn argumentatie kan nie mand dr. Conring ontzeggen. Maar een offer blijft het toch wel dat blijkt uit de verklaring van de man, die tijdens de Duitse bezetting een rol heeft gespeeld in Groningen. Nieuwe feiten zijn niet aan het licht gekomen, zegt dr. Conring. Had hij die dan verwacht Hij kent toch ze ker de .oude" feiten Ja, maar zijn interpretatie daarvan is zo merk waardig. Op dat punt geeft hij niets toe. Dc man is van zijn gelijk zo overtuigd, dat niemand in staat is hem zelfs maar aan het twijfelen te brengen. Jammer, dat het niet anders AMSTERDAM De TROS. die een actie voert om zendvergunning te ver krijgen. heeft gistermiddag het tiendui zendste lid ingeschreven. Daarmee is aan de voorwaarde die de wet stelt, vol- Eervol is ontheven van zijn functie landmachtattaché te Londen Hr Ms adjudant in b.d. de luit-kol J. Ie Heux. Zijn opvolger is de luit-koloncl L. A. D. Kranenburg. Lugubere vondst onder vloer HILVERSUM Gisteravond, twee en een half jaar, is de verdwij ning opgelost van de negenjarige Arie Hcraert uit de Nieuwe Doelen straat in Hilversum. Het kind blijkt het leven te zijn gebracht op het van dc kapperszaak in die straat door de nu twintigjarige magazijnbe diende H. G. G. I. Deze is vannacht door de politie bij familie in Amstel veen van zijn bed gelicht Het kind was op 13 februari 1963 avonds om zeven uur uitgestuurd om zijn broertje te halen, dat speelde bij familie die het café bewoonde op hoek van de Groest en de Nieuwe Doelenstraat. Enige ogenblikken later kwam het broertje thuis, maar van Arie werd niets meer bespeurd. Twee en een half jaar lang heeft de politie het onder zoek intensief voortgezet, maar tot gis teravond was er geen spoor van ont dekking. Het ergste was al lang voor Arie gevreesd. Deze vrees is nu bewaar- De huidige bewoner van het pand aan de Nieuwe Doelenstraat, eveneens kapper, heeft de politie aan de oplossing geholpen. De moord werd ontdekt, door dat deze kapper in zakelijke relatie stond tot een oom van het slachtoffertje, de heer P. Samen hadden ze meermalen gesproken over het verdwijnen van Arie. Nu had de kapper al eens geklaagd over de geur in zijn zaak. Toen dit gis teren weer het geval was, besloot de oom onder dc vloer te gaan kijken. Langs een moeilijke weg kroop hij naar een verafgelegen ruimte en trof daar onder een hoeveelheid textiel restanten aan die de stoffelijke resten van het kind zouden kunnen zijn. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie. Touwen werden aangetroffen, waar mee het ventje vermoedelijk vastgebon den Is geweest Het kind is od het erf van het huis door wurging om het leven gebracht. Aan kledingresten kon het worden geïdentificeerd. Omtrent de motteven van de dader ls nog niets bokend. Na het eerste verhoor, waarbij de dader bekende en toegaf al tijd te hebben gevreesd dat er Iets zou uitkomen, was hij niet meer in staat een verder verhoor te ondergaan. Gedurende de afgelopen twee en een half jaar was er nimmer enige verden king gerezen tegen de zoon van de vo- ri<?e kapper. Ook de vader van de Jongen heeft niets bemerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1