Brick Bradford KRO-hengelcompetitie dient de wetenschap «lesje en «Josfe Indiërs doden 60 Pakistanen Senmoet DE STENEN ZONDE 1 LI MAANDAG 16 AUGUSTUS 196S ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOtVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Charme en satyre Er was, niet alleen door de zange res zelf maar ook door regisseur en technische artiesten, bijzonder veel werk gemaakt van het optreden van lize Marke, zaterdagavond voor de AVRO-televisie. Lize zong haar geva- dat werd, soms wat al te overvloedig, rieerde liedjes met veel expressie en ondersteund door fraai wisselende be lichting plus een aantal trucs met rook en regen en wat dies meer zij. Wij daarvan het programma rustiger zou kregen de indruk dat iets minder hebben gemaakt en de aandacht meer op de chansonnière gevestigd. Maar het deed aan de charme van Lize's tangkunst, die duidelijk de klassieke Opleiding aantoont, niet af. Terwijl André Carrell op zijn eigen genoeglijke manier-in-het-ouderwetse genre zijn gasten voor de camera's ontving vroeg de VPRO op Ned. 2 Iandacht voor een satirische komedie van Oscar Wilde. Geen stuk voor on geduldig publiek dat amusement zoekt maar voor bewonderaars van Wilde's literaire kunnen een fijn hapje. De wijze waarop hij de Engelse landadel in al haar geborneerdheid aan de kaak stelt in scherpe dialogen is altijd weer een lust voor het oor. Het wat dikke sentiment van die tijd moet men op de koop toe nemen. Wil de probeert in dit stuk de rivaliteit tussen het oude, in tradities verzonken fingeland en de voortvarende nuch terheid van de „nieuwe Amerikaanse jvereld" neutraal te stellen. Verder tekent hij typen die beide stromingen vertegenwoordigen grondig en ten voe ten uit, hetgeen de actie vertraagt, maar het millieu tot leven brengt. Het verhaal op zichzelf, geëxalteerd en lichtelijk dramatisch, naar de geest van de tijd, is in feite bijzaak. De Britse (particuliere) tv-maat- ichappij die de opvoering verzorgde, had een groep uitnemende actetirs tot haar beschikking. De manier, waarop bijv. Athene Seyler de dikke oude Mets-lady Hunstanton ten tonele voerde was onnavolgbaar. Een prima keuze van de VPRO. Heel onderhoudend was zondag avond voor de VARA de gevarieerde zomershow van Thom Keiling, waar drie televisiedebutanten optraden. Misschien moeten we zeggen vier, want Thorn's zwarte poedel maakte geheel op eigen kracht in het openings nummer zoveel furore, dat het pu bliek hem peker graag terug zal zien", toals dat heet bij een eerste optreden. Hit was een leuke vondst en de poedel scharrelde rond alsof hij thuis was. De echte debutanten met uiteenlo pende prestaties brachten het er goed if, al was er niets bijzonder verras sends bij. De NTS vertoonde op Nederland 2 onder meer de Amerikaanse televi siefilm „Kruisverhoor", een zoveelste laanklacht tegen de rassendiscrimina tie. Een gevecht op leven en dood tus sen twee verbeten mannen, dat heel belangrijk had kunnen zijnwan neer het wat origineler van onder werp ivas geweest en niet zo handig in elkaar gezet. Werkelijke ontroering kon dit stuk maatwerk niet teweeg brengen, het was meer een goede pro pagandafilm. Vijftien concerten Noordzeef estival HILVERSUM Het Noordzeefesti- *al, dat dit jaar voor de derde maal wordt georganiseerd door de Vlaamse omroep BRT. biedt in de diverse badplaatsen langs de Noordzeekusten in totaal 30 radio-evenementen. Ver scheidene van deze concerten in het serieus-lichte genre, komen tot stand in co-produktie met omroepen in 20 Europese landen. De NRU heeft 15 van deze concer- ten (op de band vastgelegd) aange vraagd. Zij worden uitgezonden door de diverse Nederlandse omroeporga nisaties. len t (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De hengel competitie van de KRO-radio on dervindt niet alleen bijzonder gul onthaal bij de ijverige sportvis sers, maar wordt van steeds meer betekenis voor de wetenschap om trent de visstand in de Neder landse binnenwateren. Telkens worden hoogst merkwaardige vangsten gemeld en het Rijksin stituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden heeft er de handen vol mee. Zo ving deze week de 11-jarige Johnny Somers uit Herten in Limburg een rivierkreeft van 20 cm, zomaar aan een hengel. Op zichzelf is dit, zo verzekeren deskundigen ons, iets heel bijzonders. Verrassender nog was dit voor het Rijksinstituut, dat de rivier- kreeft al „praktisch uitgestorven in Nederland" te boek heeft staan. Sloeg iedereen de handen in elkaar van verbazing toen vorige week een sportvisser uit Doorenberg bij Huis- sen de vangst meldde van „een Grote Modderkruiper (vanwege de hoge zeldzaamheid met hoofdletters ge schreven!), nu kwam een hengelaar uit Echt op de proppen met maar liefst twee van deze vissen, een van 15 en een van 25 cm lengte. Het Rijksinstituut kreeg ze en was er bijzonder gelukkig mee. Nog een ander opzienbarend feit heeft grote verrassing gebracht: enke le hengelaars vingen een sneep. De biologen hadden reeds vastgesteld, dat ook de sneep behoort tot de in onze wateren vrijwel uitgestorven vissoorten, maar er is nu alle aanlei ding het onderzoek ten deze te openen. Enkele weken geleden haal de een sportvisser uit Linne er eentje uit de Maas. Een unieke vangst, dacht het Rijksinstituut Maar deze week presenteerde de heer W. Rings uit Ulestraten bij Geul- Ie in Limburg een sneep van 32,5 cm, aan de hengel opgehaald. Ter verdui delijking schreef hij erbij: „Die van gen we in de winter regelmatig in de Maas en de Geul". Daar keek het Rijksinstituut nog meer van op dan de KRO Competitie- leiders. Men zal dé wetenschappelijke uitspraken op dit punt moeten herzien en het is wel zeker, dat er in de komende winter naarstige onderzoe kingen in Maas en Geul zullen volgen. Een hele beroering brengt voorts teweeg, dat er geen limiet schijnt te zijn aan de lengte van palingen, die met de hengel worden gevangen. Held van de week was nu sportvisser M. G. Aarts uit Den Bosch, die met een werphengel, beaasd met een klein visje, uit het water „De IJzeren Vrouw", een paling van 106 cm, we gende 6 pond en 4 ons, ophaalde. De KRO heeft met het uitschrijven van deze jubileum-competitie, gehou den ter ere van het 40-jarig bestaan van deze omroep, beslist niet in troe bel water gevist! het Ku Klux Kl conferentie van vertegenwoordigers 11.000 Westindiërs in Birmingham het streven van de Britse regering om de immigratie uit de gemenebestlanden te beperken, veroordeeld De verplichting van deze immigranten zich bij de politie te laten inschrijven wordt de eerste stap naar een fascistische politiestaat" ge-best noemd. 1 komen. „Granny" schreef een kookboek (Van onze radio- en tv-redactie) Een heel handige Amerikaanse uit gever heeft een kookboek vol recep ten voor speciale landelijke gerechten doen verschijnen. Naam van de schrijfster: Irene Ryan, oftwel „Grann uit de Beverly Hillbillies. Niet zo gauw was het in de boekhan-: del, of het vloog weg. Iedere vrouw die) van televisie en van koken houdt, moet: en zal het hebben, ook al staat er niet| direct een recept voor gestoofde bunzings Een van de Nederlandse bijdragen in het festival is het Promenadecon cert, dat op 28 augustus a.s. (de slotavond) wordt uitgezonden door BRT en AVRO tegelijk. Het wordt gegeven door het 60 musici tellende Promenadeorkest (opgericht in 1948), gedirigeerd door Gijsbert Nieuwland. Solisten zijn dan de sopraan Els Bolkestein (die enkele maanden gele den zo succesvol in Londen de rol van Gilda in de opera Rigoletto overnam), Henk Smit, bas-bariton, ook bekend van gastoptreden bij de Ned. Opera en Pierre Palla, die de piano-solo speelt in de eerste uitvoering van „Gay Twenties", een compositie welke Cor de Groot in opdracht van de NRU speciaal voor het Noordzeefestival schreef. Bonanza leidt tot kort geding (Van onze radio- en tv-redactie) UTRECHT De president van de rechtbank stond vandaag voor een kort geding, waarvan de uit het tele visieprogramma Bonanza overal be kende Pondorosafarm middelpunt was. Dit huis van Pa en zonen Cart- wright vormt nl. onderwerp van twee reclamecampagnes van kruideniersbe- drijven in ons land. Begin juni heeft het network NBC in New York, dat Bonanza uitbrengt en het succesvolle programma al heeft gebruikt voor de verkoop van allerlei reclame doeleinden (een niet te versmaden bij verdienste!) een bekend kruideniersbe- drijf hier te lande, dat vele zelfbedie ningswinkels exploiteert, toestemming verleend 'uiteraard tegen betaling) afbeeldingen van de Pondorosafarm fototekeningen van de Cartwrights v reclame te gebruiken. Maar op 25 juni reeds kwam er op dit punt concurrentie. Sinds 1961, dus al jaren voordat Bonanza het Nederlandse lubliek iets zei, brengt een Brabantse irma een bouwplaat van de Pondorosa farm op de markt. Een verbond van zelfstandige kruide niers heeft nu op 25 juni j.l .zijn leden medegedeeld, dat deze bouwplaat spaarkaarten kan worden geleverd de klanten. Twee winkeliers hebben dat naarstig gedaan, één in De Bilt en Krommenie. De firma der zelfbedieningszaken heeft hiertegen snel geprotesteerd en een kojt geding ingespannen tegen het verbond. Met het gevolg, dat niet alleen het ver bond maar ook de beide kruideniers met dé protesterende firma een dagvaardiiyg kregen om voor de rechter te verschij- Musical-ster valt ook nog eens BUSSUM De NCRV-televisie gaat stug voort met op avonden met veel kijkdichtheid grote herhalingen te plaatsen om het programma te vullen. Voor zaterdag 21 augustus heeft zij de musical „Er valt een ster" nog eens op de lijst gezet. De eerste uitzending was op 2 november 1963. De kijker van toen zal zich dit luchtige spel van Willy van Hemert zeker herinneren. Men ziet en hoort er het aardige duo Jenny Arean-Jacco van Renesse en Caroline Kaart als de concertzangeres Verder treden Guus Verstraete. Rita Corita, Coba Kelling, Bert van der Linden en leden van het Nationale ballet. Aleichei ber 1063). 21 AO Hein rich Schutzfegt Berlijn 1965: klassieke muziek. 22.0 Boekt*. ■nurlek ln film Promenade orkest. ~19.30 Voor de vrouw. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Licht ensemble met knipoog naar I ziek en hoogstmerkwaardlge gedichtjes. 20J0 Licht instrumentaal trio. 21.05 RadloplrHhar- monisch orkest: klassieke muziek. 22.30 zarigaoliste: Draadomroep vanavond ammofoonplatenprogramma van 18- Georg Friedrlch HKndel ..Solomoi i Cameron, bariton; Alexander Young, sopraan; Lois Ma: krisUUlsatlevormlng begint bij len, is de orde die we OTeral aantref fen. Zelfs bet slordige brok erts, waar goud de metaaladeren kriskras doorheen niet lopen, is daar een voorbeeld zilver is dit misschien nog het ordenend beginsel zien. We knn- is zo erg, maar met kwik, nen dit vergelijken met de chemicus jodium, molybdeen, kortom met alle die uit een mengsel verschillende alhoewel we dat op het eerste gezicht 29 zojuist bedoelde elementen aou dit stoffen wil afzonderen. Dan kan hij zeker niet sullen beamen. Laten gaan toepassen. óók het geval zijn. Wanneer dus de destillatieprocessen de zaak daarom eens bezien niet zoals elementen die we in de aardkorst Dat wil zeggen, hij verwarmt de de toestand is. maar zoals die had aantreffen, gelijkmatig souden zijn vloeistof tot een bepaalde tempera geen orde dooreengemengd, zouden de meeste tuur, waarna als moeten zijn, indien bestond ln de veelheid van elementen op aarde. Dan zou de gemiddelde samenstelling van de aardkorst overal gelijk zijn en een willekeurig stuk van de steenschaa! zou blijken te bestaan uit een vrij grote hoeveelheid zuurstof, betrekkelijk veel silicium en een belangrijke hoeveelheid alumi nium, ijzer, calcium, natrium, kalium elementen voc en magnesium. Alle andere elementen zijn. Doordat zouden ln dat willekeurige stuk eveneens aanwezig zijn. maar aandeel in de samenstelling Orde in de aardkorst die elementen ln zuivere, in bijkans zuivere toestand onderdelen van percentages moeten door we er nut van kunnen hebben. bijv. het water gaat verdampen. Deze damp vangt hij op, zodat hij zuiver water heeft verkregen. Vervolgens verhit hij de vloeistof tot bijv. 108 graden, waarna de tweede vloeistof verdampt die hij eveneens opvangt enz. Aldus zou hij alle vloeistoffen uit het meng sel kunnen afzonderen en aldus orde s mens onbereikbaar brengen ln wat aanvankelijk chaos echter orde heerst, leek. (In de praktijk gaat het natuur- daar verschillende lijk wel wat minder gemakkelijk dan we hier voorstellen.) Door de krlstal- llsatieprocessen onder de aardkorst heeft zich Iets soortgelijks voltrokken. De krachten die deze ordening in waardoor verschillende elementen zich van de andere konden afzonde- hier Nederland 1. NTS: 19.00 Nieuws ln het kort. 19.01 Voor de kleuters. CVK/IKOR: 19.06 Kenmerk, veertiendaagse Informatieru briek van de kerken. NTS: 19.35 Huckleberry Hound. TV-film 20 00 Journaal en weerover- zicht. 20 20 Verliefd in Kopenhagen, speel film. 22 00 De Eerste Wereldoorlog, doet AVRO: 20.01 Jeugdkoor: lichte muziek. 20.30 Japan, reportage. 21.20 Jazz ln beeld. 21.40 Vakantie in Valkenburg, reportage. 22.10 Einde. Iglë. Nederlands progr Kan 2 en 10. 19 30 Rich. Leeuwehai 20.00 Nws. 2020 Stel j blijspel t 19.56 Di 2025 Tartuffe, n I. 402 m. KRO: 7.00 Het levende i Lichte grammofoonmuziek. (7.30- nmuzfek niet Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmui vrouw. (9.00 Weeroverzicht.) 9.35 Waterstan den 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Sextuool: muziekprogramma. (Om 10.30 Weerover zicht.) 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Angelus 12.03 Lichte grammofoonmuziek (stereo)! 12.20 Voor de.boeren.. 1227 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.3C Nieuws. 12 40 Actualiteiten of grammofoon muziek. 12 50 Licht er 13.30 Lichte gramm tieners. 14 00 Voor de plattelandsvrou* 14.10 Lichte grammofoonmuziek. 15.10 Li grammofoonmuziek 1520 Amusement! ziek (gr 16 00 Voor de zieken. 18.40 Voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Licht orkest. (17.50-18 00 Overheidsvoorlich ting: De invloed van buitenlandse culturen op de architectuur in de Nederlandse Antil len. Vraaggesprek van Raymündo Debrot met ir C Weeber.) 18.20 Voor de kleuters. 16.30 Springplank: Jonge artiesten met licht orkest. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeant- woordlng. AVRO: 7 00 Nieuws 7.20 Lichte grammo- Dagopening. AVRO: 24. Blekkie ging mee naar het huisje in de familie Joppers om „het logeer kamertje van Pim", zoals moeder Joppers het noemde, in gereedheid te maken. Onder zijn arm droeg hij de hondemand, die Pims bed zou worden. 'TTm wérd in de mand in het tuintje gezet en de lolistpai kind eren, begonnen de houtblokken weg „Nu moet het natuurlijk niet gaan regenen." sprak vader Joppers. „Maar daar ziet het niet naar uit. Ik zal trouwens morgen wel een flink stuk plastic kopen, dan kunnen we dat over de blokken heenleggen." Na een klein half uurtje was Pims verblijf keurig in orde. Behalve de mand, had de commissaris vader Joppers lofoonmuziek. 9.00 Voor de zie- i/oor de kleuters. 10.10 Lichte ïiuzlek, (1100 Nieuws.) 12 00 met zangsolisten 12.27 Mededi land- en tuinbouw. 12.30 Over ling: Uitzending voor de land bouw 12.40 Orgelspel: lichte Nieuws. 13.10 Actualiteiten en muziek. 13.26 Beursberlch kantenuur: klassieke kam zang (gr.). 14 30 Voor i Lichte grammofoonmuzlel 16.30 Metiopole orkest. 13 30 't Muz ing. prs 17.05 Voc e jeugd. De strijd in Kasjmir Een groep Indonesische infiltranten is na de overdracht van VVest-Irian aan Indonesië dood in de jungle nabij Fak Fak aangetroffen. Mén heeft de geraam ten in zittende positie aangetroffen en aan de hand van uniformresten kunnen identificeren. Zij waren de hongerdoo gestorven. ook nog een halsband geleend met een riem eraan. Pim kreeg de halsband om en de riem werd aan de zijkant van het afdak bevestigd. „Zo, nu kan Pim niet weg," knikte Jeüje tevreden. „Dat zou hij toch niet doen, want hij heeft het veel te goed naar.zijn zin. bij ons, hè Pim?" vroeg ze vleiend. „Maar je weet natuurlijk nooit. Zo, ga maar lekker in je mandje liggen. Zou ik hem nog toedekken, vader?" „Welnee, het is toch zeker heerlijk weer," lachte meneer Joppers. „Kom, ik heb dorst gekregen. We zullen eens gaan zien of je moeder nog limonade heeft. Voor ze naar het huisje van de com missaris wandelden, gingen ze natuurlijk nog even bij Pim kijken. Het hertje Lag nog rustig in zijn mandje en keek de kinderen trouwhartig met zijn grote don kere ogen aan. „Ik vind het toch zo'n schattig diertje!" zei Jesje. „Kunnen we hem als we hier weg moeten niet mee naar huis nemen, vader?" Vader Joppers trok een bedenkelijk gezicht. „In de eerste plaats weet ik niet of het mag," zei hij. „En bovendien, wat zouden wij met hem moeten beginnen als hij grote wordt? Dan moet hij toch kunnen „Ik weet wat." riep Josje. „We nemen hem mee en geven hem cadeau aan het park. Dan kunnen we af en toe toch even bij hem gaan kijken!" „Jat" juichte Jesje. „Dat is een schitte rend idee, Jos!" een aantal recepten van onbekende scho-; hebben gedurende het weekeinde tij-;ner in Hinberghe komt, is hij a] vertrokken. Zijn tels. die een klein beetje knipogen naar;dens felle gevechten aan de bestands-onderhoud met de brigadier heeft nauwelijks een Granny's brouwsels lijn in Kasjmir 60 Pakistaanse militai- lialf uur geduurd. Onno! roept hij de tuinman Of Irene het boek zelf neeft geschre- ren gedood toen deze de grens wilden als hij thuiskomt. Vanmiddag om drie uur ben voor in overschrjj(jen. Bij deze strijd maakten je hier om zijn ontslagbrief aan Jurre Mensink te minder de éebruik van gesehut. brengen. Je zorgt dat je er goed uitziet, want je Je moet maar op 't idee Volgens een Indiase woordvoerder j waren de Pakistanen ongeveer een bataljon sterk. Bij verschillende an dere acties in Kasjmir zouden twaalf „infiltranten" zijn gedood. In de hoofdstad van Kasjmir, Srinigar. is intussen door de autoriteiten de uit zonderingstoestand afgekondigd. On derwijl kammen Indiase militairen de stad uit op zoek naar de „infiltran ten". die uit Pakistan komen. Volgens de radiozender van de „opstandelin gen" hadden vrijheidsstrijders Srini gar volledig geïsoleerd De volgende ochtend is het Mensink duidelijk wat hij moet zeggen of antwoorden en dan zal de landheer hem alleen maar kunnen prijzen. NEW DELHI Indiase troepen Bernt Vasse is hem weer voor. Als de jachtopzie- Niemand steekt er de hand ur. maar haar naam staat op de omslag en het boek gaat Nederland 1 NTS 8.20 uur speelfilm „Verliefd in Kopenhagen', vrolijk verhaal van vier jazz-musici, Deense produktie, voor alle leeftijden goedgekeurd 10.00 uur voortzetting van de serie „De eerste wereldoorlog vee militaire operaties en voortschrijding van de techniek. Nederland 2 AVRO 8.01 uur opnamen van het Michigan Youth Chorale en een geva rieerd liedjesprogramma. 8.30 uur herhaling van de documentaire over Japanse economie er 9.40 uur directe reportage uit zomers Valkenburg, een toeristenoord met eigen sfeer. VANAVOND TE HOREN Hilversum l NCRV 7.45 uur gevarieerde grammofoonplaten. 9.00 uur herhaling van het Joodse spel uit Amerika „De wereld vf Scholom Aleichum. 9 50 uur opname van het openingsconcert van het Heinrich actui fest Berlijn 1965 met orkest en verscheidene koren. 10.40 uur avondoverdenking en 10.55 uur musical- en filmmuziek in Show-schouw door DIGNATE ROBBEKTZ VANAVOND TE ZIEN i muziek van de Jonge Fliei Hilversum 11 VARA 8.05 uur vrolijk optreden in liedje: fluiters. 8.30 uur programma .Met een knipoog naar de muzen 9.05 uur muziek van de Balkan uitgevoerd door het Radio Filha monisch orkest en 10.40 uur gaat het Metropole-orkest lichte muziek uit Israel spelei Lucie Arnon zingt erbij. komt uit mijn naam. Maar meneer, is dat...is dat... Nee, Onno, het is niet te bar en het is niet verkeerd. Ik ben dat gekuip tegen mijn landschut moe. Mensink meende wel dat ik niets wist en niets hoorde; hij vergist zich. Het kan wel zijn dat ik mijn eigen opzichter word. want ik ben bezig een ander mens te worden. Onno. Maar dat mag je nergens vertellen, 't Kan ook zijn dat het niet zo is. Knap nu eerst mijn auto op, vanmiddag wil ik naar 'i Horst. De geest van de oude Vasse is teruggekomen, mompelt Onno terwijl hij de voorruit zeemt en hij weet niet hoe dioht hij bij de waarheid is. Bernt heeft de genegenheid van zijn vader o nr&mïpr oioctri vpr het Horstvolk altijd beschouwd als een soort af- klaarde dat rijn tand geen meter wijking, die samenhing met zijn dwaze vercime- «rrrcd SSSTZ gekomen, door de de vTede S geeTtTn da, "he.lTm i ontgang met zijn lands'chu, en mier nog door hei India te benadelen andere landen «'erk van diens sohoonznon. dat m het Horstvolk beïvloedt n0® een deeI van het zuiver® ei? het war®- Dat Pakistan met de JV Kasjmir niets van doen had, verklaar-] de gisteren de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken. Bhoetto. Pa kistan had echter sympathie voor de bevolking van Kasjmir, zoals met alle mensen die voor hun vrijheid strij den. aldus minister Bhoetto. HELSINKI Vijf mensen zijn gedood en 52 gewond bij een enorme ontploffing zaterdagmorgen in het militaire garni zoen van Uusikylae. 150 km ten noord oosten van Helsinki. Het munitiedepot vloog de lucht in Alle inwoners binnen een straal van .1 km van het depot zijn geëvacueerd, daar het gevaar bestaat voor nog meer ont ploffingen. Verschillende gebouwen in de onmid dellijke nabijheid zijn volkomen ver woest en grote bomen werden tot op een afstand van J— I grond gerukt. hij de wereld i bewaard geble- Andres Maler die ook daarnaar zoekt, ontdekte het in hun stugge koppen, hun trage gang, hun aan het oude gebonden geest Conservatief, dom ook, te veel op het eigene bedacht. Ja, dat moest Maler toegeven, maar daar achter. Bernt. zonder dat ze het zelf weten, daar leeft nog het oer. Een verbondenheid, die in de vaart van het leven achter de Oeler voortdurend losser raakt. Dat praten in „De Rodde", vaak tot diep in de nacht, was eerst een nieuwe ontspanning todat hij bemerkte hoe het hem boeide. Merkwaardig, merkwaardig, zoals de schilder die Horsten zag. Het bloed van de oude Van Buuren begon weer warm te worden. Op „De Rodde" kwam ook zijn landschut en het was vreemd en merkwaardig geweest: de landschut en Martine Maler, vader en dochter. Ha, wat die dochter in haar geest droeg, zag jp bij de vader in zijn rechte gang. Dat was zijn trots zwijgen, de trouw aan zijn op dracht. Bernt heeft erover gedacht en gemijmerd en erover gesproken met Andres toen Martine er niet bij was. Hij is ermee bezigi en het verwarmt niet alleen zijn Van Buuren-bloed, maar ook zijn zoe kende ziel als hij naar 't Horst rijdt. Volmax is niet thuis. Tot midden op de brink rijdt hij om in „De Groene Specht" te vragen waar zijn landsdhut te vinden kan zijn. Arend Jan komt buitn staan om de auto te bekijken. Meneer heeft een nieuwe, zie ik. Niets mee te maken, waar is mijn landschut? Die kan overal zijn, zwaait Arend Jan zijn arm rond, maar hij zal op de heuvel zijn. In alle huizen waar de nieuwe auto voorbijgere den is, weten ze het: Bernt Vasse is er! Het wordt stil in 't Horst, al roepen en schreeuwen de kleine jongens niet minder luid dan anders. De honden bassen en Tabe's hamer klinkt nog hel en zingend op het aambeeld. Als er nu niets gebeurt, zegt de waard, dan heet ik geen Arend Jan. De vrouw van Tabe staat al achter hem om te vragen: Wat zei hij? Heeft hij het over...je weet wel wat 'k meen...heeft hij het daarover gehad? Ruk in, mens. bromt Arend Jan en klept zijn deur dicht. Dan staat ze alleen op de brink. Er is niemand die komt kijken om de auto van Vasse de Schem- heuvel te zien oprijden. Joryt is even in de war als Bernt hem een hand geeft. Dat is in al de jaren die hij in dienst van de landheer was, zelden gebeurd. 't Is niet nodig om erover te spreken. Vol- mar. Ik ben in Hinberghe geweest. Jc zult wel weten waarom je hebt gezwegen. Jij kent de mulder en ik ben geneigd om zijn partij te kiezen nu iedereen tegen hem is. Ik heb het je al meer gezegd. Volmar, mensen zijn wonderlijke dieren. (Wordt vervolgd) dan 1.5 km uit de

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9