Los Angeles is het negers Onjuiste methode om een geschil op te lossen nieuws Prof. Goudriaan bepleit grondstoffenvaluta Memoires van Adenauer Diplomaten VS verlaten Kongo Brazzaville Australië niet langer alleen voor blanken Juristen studeren op probleem Guyana Th zen fcoafce Kij, ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 toch a kleinel moest 3 LOS ANGELES - Leiders van de beweging voor burger rechten hebben reeds jaren lang voorspeld dot het tot een uitbarsting van rassen- onrust zou komen in Los Angeles, de grootste stad in het Amerikaanse Wes ten, en het „Mekka" van de negermigratie in de na oorlogse periode. Er bestaat discriminatie op het gebied van huisvesting, werkgele genheid en onderwijs. De situatie is de afgelopen jaren wel iets verbeterd, maar onvoldoende om span ningen te voorkomen. De onrust van woensdag- en donderdagavond was een gevolg van een ontlading van deze span ningen in het hart van het neger district. Het opmerkelijke in deze eerste grote uitbarstingen was de aanleiding: de arrestatie van een dronken chauffeur, ogenschijnlijk een routinekwestie. De menigte liep echter spoedig uit de hand en begon met allerlei voorwerpen te gooien. De achtergrond is als volgt. De I gekleurde bevolking van Los Angeles begon in de tweede wereldoorlog toe i te nemen. Tweeduizend negers per week kwamen in d e stad aan om 1 werk te zoeken in de oorlogsindustrie. 1 Nu nog wordt de maandelijkse groei 1 van de negerbevolking geschat op duizend per maand. De stad telt nu 1 bijna 2,5 miljoen inwoners, waarvan bijna 12 procent negers. De meeste i negers zoeken aanvankelijk hun do micilie in de wijk Watts, waar woens dag de onlusten uitbraken. Het per- Los Angeles is het naoorlogse Mekka van de Amerikaanse neger, die naar een heter bestaan zoekt. Men ziet hier het blanke deel van de enorme stad, centage gekleurden in deze wijk met de Wilshire Boulevard. Op de voorgrond het Lafayette Park. Rechts wordt op 98 geraamd. De buurt heeft de Town Hall. Op de achtergrond de heuvels van Hollywood. een voor Los Angeles ongekende be volkingsdichtheid van zeventig perso nen per hectare, viermaal zoveel als Los Angeles als geheel. Wrijving De negerwijk van de stad strekt ach verder van Watts uit naar de zeekust in een brede gordel. Verder zijn er concentraties van negers in de San Fernando Valley. Pasadena en Long Beach, drie wijken binnen de grenzen van Los Angeles. Langs de periferie van deze „eilanden" is voortdurend wrijving, waardoor blan ke het gebied verlaten. In slechts enkele stedelijke gebieden is er wer kelijke integratie, voornamelijk in de betere middenstandswijken, waar de blanken georganiseerd een helpende hand toesteken aan de negers. In openbare gelegenheden komt geen discriminatie voor. De westkust is in trek bij de negers, omdat de lonen er hoger zijn dan in het Zuiden. giste-1 taandi War n den pari i reW Scheiding En „de facto" segregatie in huisves ting betekent tevens dat deze schei ding in feite ook bestaat voor scholen, bibliotheken, parken, kerken en ande re faciliteiten die in de praktijk be stemd zijn voor inwoners van bepaal de wijken. Voor vele negerjongens er -meisjes is deze negerwereld de enige die ze kennen. De politie beschouwt haar betrek kingen met de minderheidsgroepen ir het algemeen gesproken als goed. Er zijn wel eens kleine incidenten ge weest, maar tot deze week nooit grote. De politie heeft een speciale afdeling voor de betrekkingen met de minderheidsgroepen die in aktie komt als er moeilijkheden zijn, voorname lijk met het doel de oorzaak vast te stellen en herhaling te voorkomen. Jongeren Een zakenman, die reeds lang Watts woont en zelf neger is, gaf als zijn mening dat de uitbarsting een uitvloeisel is van de onrust in he' Zuiden van de Verenigde Staten. Bo vendien is de jongere generatie niet meer bereid om enige vorm van dis criminatie te accepteren. „Ze wachten Voor ai wenden van crisis AMSTERDAM De collectieve grondstof fenvalorisatie is, volgens prof. dr. ir. J. Goudriaan, niet alleen een remedie tegen de labiliteit van de grondstofprijzen, zij is ook het aange wezen middel om de labiliteit van de Internationale papieren liquiditeit weg te nemen, en tevens het aange wezen middel tot stabilisatie van de goudwisselstandaard. Dit schrijft deze hoogleraar in Pretoria en oud-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen in „Economisch-statistische berichten" van deze week. Het is zijn vierde en laatste artikel over de goudwissel standaard, die hij monetair onbe trouwbaar en politiek onaanvaard baar acht, en waarin hij bepleit een internationale grondstoffenvaluta tot stabilisatie van de goudwisselstan- De cijfers leveren z.i. het bewijs, dat noch een hoog percentage aan internatio nale reserves per 100 punten wereldin- voer, noch een hoog percentage goud in deze reserves, waarborgen geven voor een goede functionering van de wereld huishouding. Doeltreffende waarborg is alleen maar te vinden in afdoende maat regelen tegen de instorting van het prijsniveau. Nu is het de tijd voorberei dende maatregelen te treffen, om deze prijsinstorting onmiddellijk te stuiten, zodra zij mocht optreden. Internationale stabilisatie van het prijspeil in de land bouw is van veel verdere strekking dan de beste maatregel op het gebied van de monetaire papiertechniek ooit kan heb ben, zowel in 1931-1932 als nu. KEULEN Oud-bondskanselier Adenauer zal dit najaar het eerste deel van zijn memoires publiceren zo heeft hij in een interview in het Franse programma van de Westduitse radio medegedeeld. Op de vraag of er mensen zijn die de uitgave van de memoire; vrezen, zei Adenauer dat hij pas in het tweede deel over personen zal schrijven om ze wal langer in onrust te laten zitten. Op de vraag of er vee) onbekende feiten naar voren zullen komen zei Adenauer: „Zo nu en dan hen ik zelf verbaasd over wat ik gedaan heb en wat er gebeurd is. Middel alleen maar op een aanleiding. Ze zeggen dat dit hier geen rassenstrijd is, maar bijna alle smerissen zijn blank en de buurt is zwart". Een maatschappelijk werker weet de onrust aan gebrek aan communica tie tussen de bevolking en de politie. „De politie begrijpt de mensen hier niet. Ze komen hier binnenvallen als een bezettingsleger", zei hij. Premier Lee: Singapore geen „derde China" SINGAPORE De berichten in een Filippijns blad als zou Singapore op weg zijn een „derde China" te wor den, zijn bedoeld om Singapore in de wereld te isoleren. Dit zei gisteren de premier van de eilandstad, Lee Kwan Yew. „Wij moeten de wereld tonen dat Singapore geen Chinees Malakka is en geen Indisch Singapore", zo zei hij tegen verslaggevers. „Singapore is een land van veel rassen dat toebehoort aan alle inwoners", zo voegde de pre mier er aan toe. Over de betrekkingen met Maleisië zei premier Lee, dat zijn land in de toekomst weer zal samengaan met Maleisië, ook al zou dit 15 jaar moe ten duren. Intussen heeft bondskanselier Er- hard van West-Duitsland een bood schap aan premier Lee gezonden, waarin staat dat West-Duitsland Sin gapore erkent. J zi, In West-Duitsland is de verkie zingscampagne geopend. De CDU loste het startschot in de Westfalen- halle te Dortmund. Op 19 septem ber worden de verkiezingen gehou- Enkele maande geleden, toen er moeilijkheden tussen India en Pa kistan bestonden over de zg. Rann van Koetsj, zag het er enige tijd naar uit, dat de strijd in dat woes tijngebied het voorspel zou zijn van een Indisch-Pakistaans treffen in het grensgebied van Kasjmir. Deze vrees werd niet bewaarheid, toen het geschil over de Rann van Koetsj door de Indische premier Sjastri en de Pakistaanse president Ajoeb Khan werd bijgelegd. Zij bevonden zich destijds in Londen om de conferentie van de Gemene- bestlanden bij te wonen. Er leek reden te zijn om aan te nemen, dat ook de kwestie Kasjmir door mid del van vreedzame onderhandelin gen zou worden opgelost. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Het is een trieste zaak met die Kasjmir-kwestie. India is nog altijd heer en meester in dit aan China grenzende noordelijkste gebied van het vroegere Brits-Indië. Toen de Britten de bevolking van dit sub continent volkomen onvoorbereid onafhankelijkheid gaven, viel de vroegere kolonie in twee delen uit een: in India (waar de hindoes een tehuis vonden) en in Pakistan (waar de mohammedanen baas in eigen huis waren). Enorme volks verhuizingen, die gepaard gingen met ernstige onlusten, kostten vele tienduizenden mensen vooral mohammedanen het leven. Ook in Kasjmir deden zich ernstige on geregeldheden voor. Maar wonder lijk genoeg koos dit bijna uitslui tend door mohammedanen bewoon de gebied de zijde van de Hindoe- vorst. die aansluiting bij India ver- De mohammedaanse leider, die voor deze stap de grootste verant woordelijkheid droeg was sjeik Abdoellah. Hij was een man met zeer grote aspiraties. Voor Kasjmir zag hij geen heil in een samengaan met Pakistan en ook had hij per soonlijke redenen om tegen een dergelijke ontwikkeling te zijn. Prof. Goudriaan meent, dat een collec tieve grondstoffenvalorisatie (als enig betrouwbaar afweermiddel tegen de la- van een spontane, labiele, zichzelf verstrekkende deflatie) geen enkele wij ziging brengt in de reeds toegepaste middelen van internationale monetaire techniek, bekend als de goudwisselstan daard, doch daar alleen een nieuw mid- aan toevoegt. Doel is daarbij het Nieuwe westerse voorstellen in Genève? LONDEN Goed ingelichte krin- ;n in Londen meenden gisteren te weten, dat de Verenigde Staten vol gende week dinsdag nieuwe westerse voorstellen op de ontwapeningsconfe rentie in Geneve zal indienen. Een Amerikaans ontwerp-verdrag dat beoogt het verspreiden van kern wapens tegen te gaan. zou nagenoeg de algemene instemming van de andere westerse landen op de zeventienlan- denconferentie hebben gekregen. De Russische afgevaardigde naar de ontwapeningsconferentie, Tsarapkin, heeft gisteren gesproken met de Westduitse waarnemer. Schnippenkö- ter. Tsarapkin verklaarde later, dat hij er op had aangedrongen, dat West- Duitsland af zou zien van kernwapen- bezit en dat Oost-Duitsland en West- Duitsland elkaar zelfstandig zouden benaderen en onderhandelingen zou den voeren. WASHINGTON - De Verenig de Staten hebben gisteren bekend gemaakt, dat ze al hun diploma ten en regeringsfunctionarissen uit Brazzaville, de hoofdstad van voormalig Frans Kongo, hebben teruggeroepen wegens de slechte behandeling die sommigen hun ner daar hebben ondervonden Een woordvoerder van het Amerikaan- ministerie van buitenlandse zaker deelde mee dat de ambassade van Kongo- Brazzaville in Washington "istermorgen de stap in kennis was gesteld. De woordvoerder zei met ïadruk dat maatregel niet de verbreking van diplomatieke betrekkingen inhield Kongolese regering wordt door de door ons genomen stap niet genoodzaakt haar ambassade hier te sluiten. Daarover moet zij zelf beslissen" zo zei hij. Enkele van de dertig ."merikaan: diplomaten en regeringsfunctionarissen 1 Brazzaville waren de laatste weken teruggekeerd De rest zou zo spoedig mogelijk volgen. De woordvoe het State Department zei. dat v hem bekend geen lichamelijk geweid tegen Amerikaanse imbtenarer zaville was gebruikt. Maai de afgelopen negen maanden hadden zich verscheiden» gevallen voorgedaan waarbij Amerikaan se diplomaten en functionarissen va Amerikaanse regeringsbureaus waren ge arresteerd. in afzondering »evangen ge houden en in sommige "e 'allen uitee- zijn de betrekkingen op normale voet te hervatten zodra de verzekering wordt ontvangen dat doeltreffende stappen zui len worden genomen om de Amerikaanse diplomatieke rechten daar te verzekeren Groot-Brittanië zal zolang de Ameri kaanse belangen in Brazzaville beharL- Overstromingen in Chili: 41 doden SANTIAGO Chili werd gisteren weer geteisterd door overstromingen en lawines die het dodencijfer op 41 brachten en het aantal daklozen op tienduizenden. Abdoellah was heel goed bevriend met premier Nehroe van India en er is wel eens beweerd, dat hij gestreefd heeft naar een leidende positie in New Delhi. Zijn activitei ten leidden er toe, dat in Kasjmir zelf een complot tegen hem werd gesmeed. Hij werd gevangen geno men. ondanks de bezwaren, die premier Nehroe tegen deze gang van zaken had. Enkele maanden voor zijn dood wist Nehroe te be werkstelligen. dat Abdoellah werd vrijgelaten. Zijn opvolger Sjastri zag zich in het begin van dit jaar echter opnieuw genoodzaakt, Ab doellah gevangen te zetten. Sindsdien heerst er in Kasjmir een gespannen toestand. De bevol king heeft nogal wat bezwaren te gen de regering te New Delhi. Het is echter nog lang geen uitgemaak te zaak. dat zij bereid is. deel te gaan uitmaken van Pakistan. Tot een opstand was het tot voor kort dan ook niet gekomen. Wat er op het ogenblik langs de grens tussen Pakistan en Kasjmir gebeurt, heeft waarschijnlijk ook weinig met een opstand tegen het gezag van New Delhi te maken. Pakistan heeft in de afgelopen week heel sterk de verdenking op zich geladen, dat het de hand heeft in de „guerrilla strijd". die in het grensgebied van Kasjmir is uitgebroken. Helaas maakt dit land thans gebruik van een methode, die een oplossing be paald niet in de hand zal werken. Eerder moet worden aangenomen, dat zij ook bij de bevolking van Kasjmir een averechtse uitwer king zal hebben. Betreurenswaardig is het, dat ge beurtenissen als zich thans voor doen slechts koren op de molen van de Chinese communisten zijn. Pa kistan is al enkele jaren bezig, op onverantwoordelijke wijze met Pe king te flirten, zo zelfs, dat het een grensakkoord heeft gesloten, waar in gebieden die aan India toebeho ren. worden beschouwd als deel uit te maken van communistisch Chi na. Dit geldt ook voor bepaalde delen van Kasjmir.. De Labourpartij in Australië, die worden. Sinds de tweede wereld- al vele jaren in de oppositie is ge- oorlog hebben duizenden Aziatische drongen, heeft besloten de ,J3lank- studenten Australische universitei- Australië"-politiek uit haar pro- ten bezocht en daar vriendschap gramma te schrappen. Deze politiek gesloten. De „dictation test" wordt was voortgekomen uit de vrees van niet meer toegepast en een behoor de arbeiders en met name de goud- lijk aantal zakenlieden is er in ge- mijnwerkers, dat gehuurde Chinese slaagd, in het land te worden toege- of Indische arbeiders hun levens- laten. Van de bijna 38.000 niet- de de Londense Times. Hun midden dat klasse-status is geruststellend, ter wijl de flinke bevolkingstoeneming van Australië een groter zelfver- Tol voor kort was het buitenslui- trouwen heeft gekweekt. migratiewetten aangenomen „dictation test" zorgde er vc de Aziaten wegbleven. In 1945 bracht de Blank-Austra- Aziaten een Australisch stokpaardje. Men wil zich niet A lie-pohtiek de Australische diplo- graag sociale problemen op de hals a,;x halen, zoals Engeland ze heeft. De ontwikkelingen in Zuid- dubbele waarschu- de blanken tegenover de niet-blan- ken in hun midden „liberaler" ge- In Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam. spelen de kinderen .schuilkeldertje". Blijkbaar hebben z{j thuis horen praten over de ge varen van de oorlog, die in hun land nog steeds in hevigheid toe neemt. Drie juristen van de Internatio nale commissie van juristen gaan in Brits Guyana de rassenkwestie be studeren. Zij gaan op verzoek van de Britse regering, die nu al voor de tweede keer internationale hulp heeft gevraagd voor de oplossing van een fundamenteel vraagstuk. Voor het eerst deed zij dat in de cember jl., toen een missie van Ge- menebestlanden (waarin o.a. Canada en Ghana zitting hadden) kwam toezien, of er eerlijk spel werd ge speeld bij de algemene verkiezin gen. Zoals men weet leidden deze er toe. dat premier Cheddy Jagan het veld moest ruimen voor zijn tegenstander, Burnham. Nu zullen een Ierse rechter, een Oostenrijkse en een Griekse geleer de de „raciale onevenwichtigheid in de departementen van algemeen bestuur" bestuderen. Deze heren zullen suggesties doen aangaande de mogelijkheid, discriminatie op te heffen bij de selectie en promo tie van ambtenaren. Hun rapport zal begin oktober waarschijnlijk gereed zijn. Dit is ruim op tijd voor de constitutionele conferentie, die begin november te Londen moet beginnen. Premier Burnham eist. dat op die conferentie een datum wordt vast gesteld voor het onafhankelijk worden van (Brits) Guyana. Twee jaar geleden werd deze onafhanke lijkheid al toegezegd. In Guyana streeft men naar de 24ste februari 1966. twee weken na het bezoek, dat koningin Elizabeth aan het land zal brengen. Merkwaardig genoeg is echter niemand enthousiast over de missie van de Britse juristen, zo schrijft de Guradian. De reeerine van Guyana meent, dat men het bestaande evenwicht niet moet ver storen. Zij is van oordeel, dat de oppositie de zaak overdreven voor stelt om op die wijze te proberen, het tot stand komen van de onaf- nu om een quota systeem, dat geen rekening houdt met ras of huidskleur. Een moei lijkheid, waarmee juist Australië te maken heeft, is de ontwikkeling van Nieuw-Guinea, waarvan steeds meer bewoners pogingen in het werk stellen, naar Australië te gaan. Eens wordt aldus de Times Nieuw-Guinea wellicht voor Australië, wat Jamaica voor Enge land is geworden. Het is daarom nu wel de tijd om een nieuw beleid uit te denken. Australië zal er wel hankelijkheid op de lange baan te voor zorgen, dat de blanke immi- schuiven. granten verre in de meerderheid blijven. Het heeft het recht, zijn eigen etnische samenstelling te Zij zien er een Britse poging in, de bepalen, aldus het blad, maar de handen in onschuld te wassen. De oppositie wil op staande voet meer Indiërs in het politie-apparaat op genomen zien, voordat voor het land onafhankelijkheid is aange broken. Zij vreest, dat Burnham (die de negerbevolking van Guyana vertegenwoordigt) de politie wil Lang is men er in Australië in geslaagd de bevolking „blank te gebruiken om de partij van Jagan houden". Hierin gaat nu verande- te vernietigen. Onder het systeem van evenredige vertegenwoordi ging, die in het onafhankelijke Guyana zal worden toegepast, zou deze partij op legale wijze opnieuw aan de macht komen. ring komen. Overigens woonden er in het enorme land met name in het Zuiden) nog mensen die men wellicht gemakshalve als negers beschouwt. Voor de vijfde dag achtereen viel er sneeuw m de Andes, terwijl het in lager gelegen gebieden regende. Hon derden dorpen in midden- en zuid- Chili zijn geïsoleera geraakt doordat bruggen, wegen, spoorlijnen en tele foon- en telegraafverbindingen in on gerede geraakten. Twee van de vijf hoofdwegen uit Santiago zijn onbruikbaar. De haven stad La Serena. 280 km ten noordwes ten van Santiago is afgesneden en rikaanse staat Florida, i: heeft om hulp uit de lucht gevraagd, j gisteren een „zebel" ge- Soldaten en politie te paard redden boren. Het diertje weegt gestrande families uit de overstroom-j 50 kilo. Het heeft ge- de gebieden. I streepte oren, net als zijn Lady Spencer-Churchill, de 80-jarige weduwe van sir Winston, is nu ook haar auto kwijtgeraakt. Vier dagen nadat pseu- doglazenwassers uit haar woning voor ruim 15.000 gulden aan juwelen had den gestolen ging men er met haar voor het huis geparkeerd staande wa gen vandoor. In de dierentuin van Jacksonville, in de Ame moeder; een zebra. Zijn huid is grijs met op de ruggegraat een prachtige bruine streep, net als bij zijn vader: een ezel. I De 29-jarige Ferenc Marticik uit Boedapest, die er zijn werk van maakte 's nachts kippen dronken te voeren en ze vervolgens te stelen, is eindelijk tegen de lamp gelopen. Ferenc placht 's nachts, terwijl hij zacht het kakelen van een kip nabootste om de dieren rustig te houden, in kip penhokken binnen te dringen, het pluimvee in rum gedoopt brood te voeren en de dieren als ze stomdronken waren en geen kik meer konden geven, te stelen. Het ging een tijdje goed. totdat Ferenc kortgeleden weer een hok binnendrong, waarin de kippen kenne lijk geheelonthouders waren, zijn „rumbrood" weigerden te eten en in een oorverdovend geka kel losbraken. De dief werd gegrepen en kreeg een fikse straf van de I Duizenden tieners heb ben gisteren de Beatles bij hun vertrek naar de VS uitgeleide gedaan op het Londense vliegveld. De politie was de toe stand niet meer meester. Een aantal meisjes lieten zich van het platform naar beneden vallen in een poging bij hun ido len te komen. Twee meisjes verloren het be wustzijn. Een achttal meisjes op het dak viel flauw. De Beatles zelf, die een dergelijk af scheid gewoon zijn, wa ren toch maar wat blij toen ze veilig jn het vliegtuig zaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5