m ^nrust onder negers in Los Angeles stijgt Een week lang zomer Jetogingen tegen Grieks koningshuis Schrikdraad onder lichtnetspanning Politieman bij relletjes gedood Vragen over vrijwilligers Vietnam WEER „IJS" IN PLAATS VAN „ERWTENSOEP" Extra treinen om badgasten te vervoeren Commentaren Sjastri doet scherpe aanval op Pakistan Agressie tegen India zal geen succes hebben" lEKfl CilllO intvastigh i* gheblavtn i hert m feghenspoet!" Zaterdag 14 augustus 1965, 46ste jaargang Kans op onweer De Bilt verwacht tot hedenavond: Licht tot halfbewolkt met voorname lijk in de zuidelijke helft van het land kans op enkele regen- of onweersbuien. In het zuiden zwakke veranderlijke wind. Elders matig, af en toe vrij krach tige oostelijke wind. Dezelfde of iets la gere temperaturoen- p.w. 0.83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 LOS ANGELES De politie van Los Angeles heeft het niet kunnen jlwerken. Gisteravond laaiden de onlusten weer op in het Watts-district, veral brandde het. In allerijl zijn toen 1100 leden van de nationale garde .—jet bajonet op het geweer en traangasgranaten de negerwyk binnenge keken, om een eind te maken aan de opstand. Vanmorgen zag het ernaar |t, hoewel reeds vier doden waren gevallen, dat men de zaak weer in de 44*ind had. Maar intussen was de onrust onder de gers als een besmettelijke ziekte over slagen op andere steden in het noor- i de Verenigde Staten. In Chicago oesten gisteravond 500 politiemannen tief worden om een grote chaos te lorkomen. Vierentwintig bewoners lie- n verwondingen op. De relletjes in ïicago waren ontstaan, nadat een jonge (gerin door een brandweerauto was wdgereden. In Springfields (Massachusetts) protes. erden de negers massaal tegen de be- eerde wreedheid van de politie. Twee van blanken gingen in vlammen i. De demonstranten maakten gebruik n Molotof-cocktails. Aanleiding van de imonstratie voor het raadhuis was de lestatie van twintig betogers voor ge- jke burgerrechten. De commandant van de nationale gar- generaal Roderick Hill, heeft bulten i 100 man nog een 1000 manschappen reserve gehouden. De geweren van de ATHENE In diverse delen van friekenland zijn gisteravond anti- Oyalistische betogingen gehouden. In Ithene trokken drieduizend mensen p optocht door de straten onder kre- sn als ..democratie, democratie", tot- lat de politie hun last gaf zich te ver- jpreiden. In Saloniki in het noorden het land. kwamen tienduizend weer werd geroepen ,,die luitsc (koningin-moeder Frederika) >et gaan" en „dood aan de Yankee- ingsters''. Ook in Heraklion op Kre- werd een anti-royalistische bijeen- Jomst gehouden. j Een Griekse krant, waarvan de eige- n vurig aanhanger is van ex- Papandreoe. versaheen gister- (vond met een extra editie, waarin werd meld, dat Stephanos Stephanopoulos. laatsvervangend leider van de Cen- n-Uniepartij, vandaag een nieuwe fedracht inzake de vorming van een |?binet zal accepteren. De koning zocht naandag Stephanopoulos aan als kabi- [etsformateur. maar de parlementsfrac- de Unie van het Centrum ver- 3 hem, daarop in te gaan. Papandreoe jchijnt het initiatief te hebben verloren. de verdeeldheid in zijn partij hoe bnger hoe groter wordt. In één oogopslag Nieuws achter het nieuws pag. 5 Waarom in Los Angeles? pag. 5 Verolme nodigt Soekarno uit Pag- 7 Kamermuziek: Vondelings gezicht pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD o.m,: Alarmcentrale ANWB De geschiedenis van het Keulse water De spuitbus Muziekfestival i» Bayreuth Hoe fraude voorkomen? De trieste resultaten van een (tweede) nacht vol relletjes in Los Angeles, waar negers auto'» vernielden, winkels sloopten en vochten met poliüetroepen. leden van de nationale garde zijn scherp geladen. Maar men mag alleen schieten na uitdrukkelijk beveL De schade, die door de plunderaars brandstichters in Los Angeles is aan richt, wordt reeds op tien miljoen dollar geschat De eerste 400 man van de nationale garde drongen meteen het centrum van Watts binnen, waar de relletjes het he vigst woedden. Spoedig had men hier de orde hersteld Maar de onlusten ver plaatsten zich meer naar het noorden. Voor de komst van de nationale garde waren de plunderaars heer en meester in de wijk. De energievoorziening staat als gevolg van de branden stil. In veel gevallen had men munitie buit gemaakt, waarmee de politie werd beschoten. Een supermarkt in de wijk is volkomen in de as gelegd. De meeste blanke winkeliers waren gevlucht, zodat bun zaken een ge makkelijke prooi waren. Slachtoffer Een van de medewerkers van hel hoofd van politie in Los Angeles Is gisteravond tfjdens een patrouille door de negerwük gedood. De aartsbisschop van Los Ange les, kardinaal Mclntyre, heeft gisteravond nog een dringend beroep gedaan oD de gelovigen aan de onlusten een einde te maken. Hy zei, dat de hoge morele In tegriteit van het gekleurde volksdeel door de gebeurtenissen van de laatste dagen was bezoedeld. Veel indruk maakten zijn woorden niet. De r.k, organisatie voor rassenge- lijkheid zond zelfs een boodschap aan at paus, waarin men vraagt de aartsbisschop aan de dijk te zetten, omdat hij had bij gedragen tot de onlusten met name dooi de priesters het zwijgen op te leggen, ait voor de eenwording van blank en zwart zijn. De negerkomiek Dock Gregory, die alle betogingen voor gelijke burgerrechten leidde, heeft ook nog geprobeerd de nigte te kalmeren maar hij werd door een kogel in de dij getroffen. Hii bleef de menigte echter door een megafoon toespreken. NEO KOELING N.V. KOELTECHNIEK Leiden Tel. 33077 en 31726 bezorging 18.00—19.00 Amerikaanse marine moet langer dienen WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van marine. Paul H. Nitze, heeft bepaald, dat de diensttijd van het gehele beroepspersoneel van de vloot en de ma rine met vier maanden wordt verlengd. De minister heeft aan alle commandan ten van vloot en marine een telegram toegezonden. Haagse chauffeur de vuurdood ontkomen PARIJS Een Nederlandse vracht auto is vrijdagochtend in Angerville, bij Parijs, na een botsing met een Franse toerwagen in brand gevlogen en vernield. De uit Den Haag afkomstige chauf feur, de heer W. H. A. Veugelers, bleef ongedeerd. De chauffeur var autobus kwam in de vlammen orr Geschrokken ouurioewoners groe pen bijeen bij de afrastering, waar het zesjarige jongetje Sengers dood is aangetroffen. Het hekwerk zou onder de volle netspanning van 220 Volt hebben gestaan. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Bruggeman (pac. soc.) heeft uister De Jong gevraagd of plannen tot oprichting van een Nederlands vrij willigerscorps voor Vietnam niet ii strijd zijn met het regeringsstandpunt om de vrede in Vietnam te bevorde ren. Verder wil hij weten of Neder landse officieren in contact zijn ge weest met degene die als commandant van dit corps genoemd is, de heer J. H. C. Ulrici. (Van een onzer verslaggevers) AP de S'trauidpaiviljoents wenden deze L/ week de bordjes verhangen. Het .erwtensoep" maakte plaats voor het zonniger „ijs". De zomer kwam wel 2 maanden later dan de kalender had aangegeven, maar wie daar nu in de me zomerzon op de volle stranden terrassen over klaagt, is een knies- En masse trokken Nederland en haar buitenlandse gasten naai' de kust. De stranden veranderden in mierenhopen, de extra treinen en bussen, die inder haast werden ingelast, waren overvol en op de parkeerplaatsen vochten de automobilisten om het laatste hoekje. Dit zijn de drukste dagen van het jaar, zegt de VW in Hoek van Hol land. Tienduizenden Rijnmonders heb ben ons overspoeld en in het weekein de zullen het er nóg wel meer zijn. De camping is vrijwel tot de laatste plaats vol en ook de kamers en zo merhuisjes zijn overbezet. Gezellig druk, maar niet propvol, is het commentaar van Zeclands provin ciale WV. De bungalows en zomerwo ningen zijn bezet, maar op de par- keer terreinen is nog wel een plaatsje te vinden. Ook de campings in Oud dorp op Goeree-Overflakkee bieden nog ruimte, al is het niet veel meer. Beter dan op de Scheveningse en Zandvoort- se stranden is het hier op de zandvlak te achter Goerees duinen: op een strand van 15 kilometer lengte kun je heel wat bezoekers bergen, aldus de VVV. Nederland beleeft weer een irn naar de kust De spoorwegen moeten extra treinen laten rijden tussen Rot terdam en Hoek van Holland en Am- sterdam-Zandvoort om de badgasten veel dagtoeristen ook naar zon was een tijd dat augtistus dé regenmaand bij uitstek was. Maar na deze zonovergoten week zijn wc bang dat de vakantie- spreidingsidee een heel eind achterop is geraakt. Hoewei oo de stranden enige spreiding wel plezierig zou zijn Jongetje van zes gedood water te brengen. In Zandvoort worden er dit weekeinde 150.000 verwacht en ook in Scheveningen rekent men op een enorme stroom. De pier kreeg de zer dagen al een kleine 20.000 bezoekers te verwerken, terwijl de door Duitsers overspoelde camping Ockenburg 7000 gasten telt op het ogenblik. De exploitanten van strandpaviljoens halen opgelucht adem. Hun terrassen zijn weer bezet, overbezet. Maar hün zomer zal niet meer kunnen worden goedgemaakt door al die luchtig gekle de vakantievierders. De tot nu toe door de regen geleden verliezen zijn groot geweest, zó groot dat het seizoen voor hen nooit meer een succes kan wor den, ook al zou het weer nog weken zo blijven Fruitkweker wilde appels besehermen (Van een onzer verslaggevers; DEEST De schrikdraad waarop een spanning van 220 volt stond heeft gistermiddag in het dorpje Deest (land van Maas en Waal) het zes jarig jongetje Willy Sengers gedood. Toen hij onder een twee meter hoge omheining de boomgaard van de fruit kweker Herman L (47) binnenkroop, raakte hij de losse, onder stroom staande draad. Het ventje raakte be wusteloos en overleed in de ambu lance, die hem naar het Canisiuszie- kenhuis in Nijmegen bracht. De fruitkweker, eigenaar van de vijf duizend vierkante meter grote boom gaard, had de draad achter de omheining gelegd om te voorkomen, dat jongetjes appeltjes zouden komen stelen. Zijn on verantwoordelijke „beveiligingsmethode" heeft nu een jongetje het leven gekost. De inwoners van het dorpje waren gisteren hevig verontwaardigd. Omdat het niet was uitgesloten, dat enkele van hen de fruitkweker een pak slaag zouden geven, kreeg de woning van L. politie bewaking. Pas laat in de avond gingen de politiemannen weg. L. staat in Deest beslist niet als een kindervriend bekend. Verleden week heeft hij nog een kind. dat een appeltje uit zijn boomgaard wilde pakken, af- I geranseld. Er is niemand die het ongeluk heeft zien gebeuren. Een speelkameraadje ont dekte de bewusteloze Willy Sengers ach ter de omheining en holde overstuur naar het huis van mevrouw A. van Rossum. die vlakbij de boomgaard woont. Zij en een voorbijganger renden meteen naar de boomgaard. Daar hoorden zij, dat de draad tikte en dat wees erop, dat hij onder stroom stond. De inmiddels gewaarschuwde huisarts probeerde de levensgeesten op te wekken door mond- op-mond-beademing. Dat lukte niet. Het jongetje werd daarna naar de woning van de fruitkweker ge dragen en vervolgens met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De arbeidsinspectie heeft In de loop van de avond een onderzoek Ingesteld. Een technisch hoofdambtenaar moedde niet. dat de fruitkweker boosaardige opzet had. toen hj] de draad legde en onder stroom zette. 's Morgens had L. dc draad uit het stopcontact getrokken, toen hij van huis ging. W's vrouw had de draad later Dode en 5 gewonden op rijksweg MEERSSEN Op rijksweg E-9 Is van nacht een personenauto van de weg ge vlogen na een botsing, waarbU nog twee auto's betrokken waren. De bestuurder, dc 44-jarige vertegenwoordiger F. van Vuuren uit Maarhceze was op slag ge dood. ZiJn echtgenote, twee dochters en een zoon, alsmede een ander inzittend kind raakten zwaar gewond. KAMPEN Gisteravond laat is op de Zwolseweg bij Kampen de 42-jarige me vrouw N. van der Wal uit Kampen op slag gedood. Ze zat in een personenauto bestuurd door de 46-jarige aannemer J. Huberts uit Meppel. Tijdens een inhaal manoeuvre kwam deze in botsing met een taxi. De aannemer werd zwaar gewond. BAARN Bij een verkeersongeluk op de rijksweg AmsterdamHoevelaken in de gemeente Baam zijn vannacht twee inwoners van Boxmeer om het leven ge komen. ellt zijn de negentienjarige P. J. Jansen, die waarschijnlijk dc veron gelukte wagen heeft bestuurd, en de achttienjarige J. A. M. van de Berg. Om streeks vier uur vannacht zün ze met hun auto (vermoedelijk met grote snel heid) op een parkeerstrook staande en goed verlichte bus gereden. De beide ln- zitenden werden uit de wagen geslin gerd. ROTTERDAM De 25-jarlge bouw kundig tekenaar E. van der Loos Is om het leven gekomen bij een verkeersonge luk op het Rozenlaan-viaduat. Hij bot ste met zijn bromfiets tegen een hem tege moetkomende vrachtwagen. weer aangesloten. Een van haar z tjes liet zij voelen of de stroom sterk was. Toen dat wel meeviel, had zij verbinding in tact gelaten. De rijkspolitie heeft tegen L. proces verbaal opgemaakt. De justitie zal de fruitkweker hierop wegens dpod door schuld kunnen vervolgen. De zesjarige Willy Sengers. die dood is aangetroffen bij een afras tering van de boomgaard. TXE GUNSTIGE keer in het weer betekent een uitkomst, zowel voor talloze vakantiegangers als voor de boeren. Het is nog niet zo lang geleden, dat we in deze kolom uitdrukking gaven aan de bezorgdheid die on der de landbouwers leefde. Veel is niet meer te herstellen gebleken; omgekeerd blijken nu ook weer in de natuur krachten gelegd, die ma ken dat zij veel hebben en verdra gen kan. Vaak lijkt het in tegenspoed ge makkelijker om te klagen dan in voorspoed om dankbaar te zijn. Dat behoort zo niet te zijn. Onze ca techismus kent trouwens het kla gen niet eens; hij spreekt, naast dankbaarheid in voorspoed, van ge duld in tegenspoed. Nu wij onlangs aan de bezorgd heid uitdrukking hebben gegeven, achten wij het een eenvoudige chris telijke en journalistieke plicht, thans ook tot de dankbaarheid op te wek ken. Een dankbaarheid, door vakantie ganger en boer gelijkelijk op te brengen. televisienet: van de enorme verspreiding die het nieuwe medium nu al heeft gekre gen. Nog steekt het in „dichtheid" de krant niet naar het hoofd, maar het cijfer is er niet minder geducht om. Men raakt bij dit cijfer licht in de verleiding, te gaan filosoferen over de invloed die de televisie uitoefent. Om de waarheid te zeggen: daarvan hebben we tijdens de uitzending van woensdagavond, waarop deze aan sluiting werd gevierd, geen al te hoge dunk gekregen. Wat bleek er, zelfs .onder deze meer rechtstreeks geïnteresseerden, weinig van te zijn gehangen. Teleurstellend, geruststellend men kan het noemen zoals men wil. In elk geval krijgt men zo de in druk, dat om met de minister president te spreken dc televi sie ons nog niet de baas is gewor den. Rehabilitatie bepleit door Indische gepensioneerden DEN HAAG De besturen van zeven bonden vam Indische gepensioneerden pleiten in een open brief aan die leden van die Sta ten-Generaal voor ..reële re habilitatie" en een Nederlandls pensioen voor de dienst in het voormalige Nedear- landls-Inidië. In de brief wordt de hoop uitgesproken „dat het probleem van de reële rehabilitatie gekoppeld aan reële rechten nu. in een tijd van welvaart, op reële basis weer kan worden bezien" De brief is uitgegeven ter gelegenheid van het feit dat het zondag twintig jar geleden zal zijn dat er door de capitulatie van Japan een einde aan de tweede we reldoorlog kwam. BEILEN Gisteren is op de weg Hoog halenwoonoord Schattenberg de 55-jarige R. Ed'ing uit Oosthalen om het leven ge komen. Hij reed met zijn motor van een bosweg af, toen een auto passeerde. Er ontstond een botsing, waarby de heer Eding dodelijk werd gewond. Gevechten in Kasjmir NEW DELHI, Dc Indiase premier Sjastri heeft gisteren Pakistan fel aan gevallen in verband met de onlusten in Kasjmir. „Geweld zal met geweld worden beantwoord en agressie tegen ons zal nimmer succes hebben. Wan neer Pakistan de gedachte koestert een stuk van ons gebied met geweld te annexeren dan moet dit land zich nog eens bedenken", zo zei Sjastri in een radiorede. President Ajoeb Khan van Pakistan reageerde gematigd op de Indiase aan val. Hij zei. dat het voor India nu de tijd is om de kwestie Kasjmir vreedzaam te regelen De gevechten in de hoofdstad van Kasjmir, Srinigar, nemen echter in fel heid toe. Pakistaanse infiltranten heb ben gisteren gepoogd het vliegveld van Srinigar en het radiostation te bezetten. In de buitenwijken van de hoofdstad werden voornameiyk gevechten geleverd. Het aantal doden is nog onbekend, maar zeker is dat vier Indiase politiemannen gewond zijln geraakt. In New Delhi ver klaarde gisteren een regeringswoord voerder, dat Indiase troepen ln de afge lopen dagen zeventien infiltranten had den gedood, waarmee het totale aantal in deze week tot 126 was gestegen. Drie ëntachtig Pakistancn werden gevangen genomen. BELANGRIJK HEUGA FELT NIEUWS VAN INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARK 23 Zie achterpagina VOLAUTOMATISCHE NV.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1