36 Grendels tegen fraude Gelezen De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 (Van een onzer verslaggevers) „Waak tegen fraude" is het advies, dat accountant W. G. Brugge geeft in zijn dezer dagen verschenen studie: „het fraudeprobleem financieel en sociaal bezien". Een overbodig advies? Nee, zegt de schrijver: in zeventig pro cent van de door mij onderzochte gevallen is het gedupeerde bedrijf te verwijten, dat te wei nig controle werd uitgeoefend of dat te veel vertrouwen werd gesteld in personeel. Waar mee hij maar wil zeggen, dat fraudeurs heel vaak in verleiding worden gebracht. En dat komt zó vaak voor, dat rechters zoals bleek bij een zeer belangrijke in Nederland berechte fraude dikwijls voor de vraag worden ge steld of de gedupeerde zélf eigenlijk ook niet strafrechtelijk zou moeten worden vervolgd. il VOOR u Vrouwen langs de weg, door Elio Vittorini. Grote ABC- poeket. Uitgave NV De Arbei derspers, Amsterdam. Een bundel van drie verhalen, geschreven door de Italiaanse auteur Elio Vittorini. Het eerste, dat tevens het titelverhaal is, gaat over de ontmoeting van een reizende Siciliaanse prosti- tuée met een jong meisje, dat het zelfde beroep wil gaan uit oefenen. Het kind, waarover de oudere vrouw maar al te graag wil chaperoneren, blijkt echter niet eens aan het beroep te zijn begonnen, omdat haar onschuld de mannen afschrikt. Het is een simpele, allesbehalve prikkelen de dialoog. Het tweede is een vertel-ver- haal over de oudste dochter, Erica, van een gezin waarvan vader en moeder wegtrekken. Om aan het eten voor haar broertje en zusje te komen, gaat zij op zekere dag „gewoon" de prostitutie bedrijven. En zij be schouwt het als normaal; het enige werk waarmee zij in het onderhoud van hun drietjes kan voorzien. Men bedenke: het is Italiaans. Het laatste verhaal, La Gari- baldina, is het langste. La Gari- baldina is een oude vrijheids- vedhtster, die de „barones" wordt genoemd. Zij helpt een soldaat, die met verlof gaat en in een „elite-trein" is gestapt. Zij moeten beide een lange reis naar hetzelfde dorp maken. Het blijkt een wonderlijke oude vrouw te zijn. De wat simpele soldaat begrijpt niet veel van het spelletje dat zij met hem schijnt te spelen. Na een nachte lijke aankomst en oneindig ge- Het fraudeprobleem financieel en sociaal bezien, door W. G. Brugge. Uitgave Agon Elsevier. Amsterdam/Brassel (256 blz.. i 8,90). Preventie Een tweeledig doel heeft de ■chrijver bij het samenstellen van zijn studie voor ogen ge staan: het aangeven van maat regelen om fraude te voorko men en het beschermen van de latente fraudeur tegen zichzelf (crime does not pay: bijna iedere fraudeur loopt ten slotte tegen de lamp). Wat die preventie betreft: cij fers wijzen uit, dat die noodza kelijk is, want nog steeds wordt het grootste deel van het totaal aantal misdrijven in Nederland gevormd door vermogensdelic ten, waaronder een zeer groot aantal fraudegevallen. Per 100.000 inwoners werden (volgens het CBS) in 1960 312 misdrijven gepleegd, waarvan 53 vermogensmisdrijven (10 zeden misdrijven en 37 agressieve mis drijven). Deze verhoudingen zyn de laat ste twintig jaar vrij constant ge bleven met uitzondering van het eerste na-oorlogse jaar toen per 100.000 inwoners 80 vermogens- misdrijven werden gepleegd. „Grendels" Externe accountantscontrole, geeft schrijver toe, biedt in de meeste gevallen geen volledige garantie voor het voorkomen van fraude. De accountant kan ook niet verantwoordelijk wor den gesteld voor frauduleuze handelingen van het personeel. Die verantwoordelijkheid blijft altijd berusten bij de bedrijfs leiding, die slechts door een gezonde twijfel het meest effec tief het fraudegeval zal kun nen keren. Uit zijn jarenlange accoun tants-ervaring en uit vele ande re voorbeelden (ook uit het buitenland) heeft schrijver een 36-tal „grendels" geconstrueerd, die door het bedrijf preventief kunnen worden aangebracht. Deze betreffen zowel de contro le op de geld- als de goederen stroom, al worden de meest opzienbarende fraudes in de eerste categorie gepleegd. Gezien de technische aard van deze aanbevolen maatregelen, zullen we er hier niet verder op ingaan. Maar gezegd kan wel Fraude: er zijn dikwijls honderdduizenden guldens mee gemoeid. Grote schadeposten? Crime does not pay, neten de accountants uil ervaring: de fraudeur loopt bijna steeds tegen de lamp. Maar een hoop narigheid heeft men er tvél van. worden, dat ze voor allen, die een leidinggevende positie be kleden in een bedrijf, stichting of vereniging van waarde kun nen zijn en veel narigheid zul len kunnen voorkomen. Vragen Om de toestand in eigen be drijf te toetsen aan de min of meer ideale situatie. heeft schrijver als slot van zijn studie PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. armoede (bargoens), 4. mijnwerker. 7 werpstrik. 9 meisjesnaam, 10. leeg 12. korf. 13. planeet, 14. dorp in Gelderland. 15. ictioenvorm, 18. stapel. 20. wijnglas, 23. tenen visfuik (ZN). 25. aangezicht, 26. hetzelfde. 27. zilt vocht. 29. langzaam, 31. waterdoorla- tend. 32. platvis, 37 hoepel. 39. pookijzer. 40. zuiver. 41. slaapziekte. 42. god der liefde. 43. bijb. figuur. 44. voldoende. 45. wrak. ver vallen. Vertikaal: water in N. Brab.. 2- vaste bodesn. 3 zijde van het voorhoofd. 4. brandstof. 5. spijskaart. 6 deel van een woord. 8 uitschietende lichtbundel. 9. hoekpijler, 11. term bij kaartspelen. 16. hemelgeest. 17. srrong. 18. naam of opschrift van een boek. 19. punthoed, 21. beneden. 22. dorp in N. Brab.. 23. beet, 24. bier- joort, 28. gevangenis, 29. bloem. 30. deel van een fornuis, 33. zijtak Elbe, 34. onderbergse spoorgang, 35.. deel van een jas, 36. krui pend dier. 38.. zeker balspel. 40. vet der melk. pen uitgebreide lijst van vragen opgesteld, bij de beantwoording waarvan al direct een aantal zwakke plekken kan worden jpgespoord. De schrijver bekent: een vol ledige waterdichtheid wordt er niet mee gegarandeerd, maar wél zal er de verleiding, waarin het personeel nog te veel wordt gebracht, mee kunnen worden beperkt. De studie, die is geïl lustreerd met tal van statistie ken en grafieken, is verschenen als pocket nr. 16 in Elseviers Agon Bibliotheek. sleep met haar bagage, scheiden hun wegen. Zij bewaren aan elk aar echter prettige herinnerin gen. Het zijn drie ongecompliceer de vertellingen, die onder meer uitblinken door afwezigheid van enige ruwheid. Voor de verta ling zorgde mr. M. I. Borel. (232 blz., 8,90). Het Marcusevangelie, vertaling en commentaar door ds. J. Bon- da. Uitgave Bijbel Kiosk Vereni ging te Amsterdam. Een zeer geschikt boekje om te geven aan hen, die belangstel ling voor de Bijbel krijgen, maar het lezen toch nog erg moeilijk vinden. Ds. Bonda heeft in zijn vertaling er naar ge streefd, om zoveel mogelijk „ge woon" Nederlands te gebruiken zonder gewild populair te wor den. In de inleiding wordt aan geraden eerst de tekst in zijn geheel te lezen, die dan ook in een groter lettertype is gedrukt, en daarna de toelichting op de verschillende perikopen. Evan gelisatiewerkers kunnen er hun voordeel mee doen. In de com mentaar is ook heel wat te vin den voor wie het evangelie zelf vertellen moet. (161 blz., ƒ3,25, bij meer exemplaren reductie) Jacht op een wal visvloot, door W. R. D. McLaughlin. Uitgave C. de Boer Jr., Hilversum In de afgelopen wereldoorlog hebben vele operaties zich afge speeld op een zijtoneel, ver van de terreinen der grote acties. Ontmoe tingen tussen vriend en vijand in een uithoek van de aarde, bijna privé-oorlogen tussen zelfstandig handelende commandanten McLaughlin beschrijft een dezer episoden: een zeegevecht in d_' Zuidpoolzee. niet tussen machtige vlooteenheden. maar tussen hulp- kruisers Het boek heeft naet de pretentie literatuur te brengen. Uit de verta ling is moeilijk op te maken of de schrijver de weg wist in de dool hof van de maritiem-militaire ter minologie, de vertaler schijnt er ir verdwaald te zijn geraakt. Ee, vaartuig van boven de tienduizend ton is geen boot. een commandan van een oorlogsbodem is geen gezagvoerder, een commandant spreekt zijn eigen officieren niet met hun rang maar met hun functie aan, vooral in de Britse Royal Navy met haar sterke tradi- Bestemming Maan, door Sj. van der Werf. Uitgave La Rlviè- ra Voorhoeve, Zwolle. Een boek, dat in woord en beeld een duidelijk overzicht geeft van de ruimtevaart en datgene wat op dit fascinerende terrein tot nog toe is bereikt. Rusland en de Verenig de Staten, de grote krachtpatsers in de strijd om de ruimtehegemo nie, beide komen met al hun raketten, capsules en astronauten aan bod. De auteur, die meer boeken over de ruimtevaart en het ruimte-onderzoek geschreven heeft, begint bij het begin, maar gaat van de veronderstelling uit dat zich omstreeks 1970 een su perraket van de aarde losmaakt, die de eerste mensen naar de maan zal moeten brengen. Zeventig fo to's, waaronder enkele, die nog nooit in Nederland zijn gepubli ceerd, maken Bestemming Maan tevens tot een waardevol boek voor liefhebber. (168 blz., 10.75) Museumstukken, door Marinus Schroevers. Uitgave NV Servire, Den Haag. De automobielgeschiedenis en haar coryfeeën waarom er zijn coryfeeën staat, is misschien niet fout. maar wel lelijk is het veelomvattende onderwerp van deze pocket. Er zijn heel wat meer en ook heel wat indringender boeken over het ontstaan, het bestaan en het voortbestaan van de tuf-tuf geschreven doch de leesstof die Schroevers ons brengt, heeft een aparte bekoring. De voor naamste oorzaak hiervan is dat de auteur zijn grondstof uit het Na tionaal Museum van de Automo biel in Driebergen heeft geput. Daarom kan het boekje tevens als gids dienen, hoewel het beslist geen catalogus is. (174 blz., 3.95). Gabriël Marcel, door dr. J. IL Nota, Uitgave Het Wereldven ster, Baarn, Jezuïtenpater dr. Nota, hoogle raar aan de filosofische faculteit aan de universiteit van Nijmegen, geeft hier een indruk van de persoon van de Franse rooms-ka- tholieke denker Gabriël Marcel en een inventarisatie van diens wijs begeerte. Marcel is een groot ge leerde, uitermate geboeid door het mens-mysterie, dat hij langs mo derne wegen tracht te doordrin gen. Hij wordt tot de belangrijkste christelijke existentialistische den kers gerekend. Prof. Nota heeft grote bewondering voor hem, maar laat niet na, zo hier en daar een kritische noot te plaatsen. Een moeilijk maar interessant boek. (117 blz., 6.90) Egeltje Prik, door Sebnstlnn Lybeck. Uitgave C. F. Callen- bach, Nijkerk. Uit het Zweeds door Nini van der Beek. Een dapper en slim dier. dat Egeltje Prik Samen met zijn vriend Eekhoorn Tjoem beleeft hij spannende avonturen op een ge vaarlijke tocht om de wonderbaar lijke Watersteen terug te halen, die het bos weer van het onont beerlijke water kan voorzien. Bere- Koning Bantoer stal de kostbaar heid. maar de twee kleine diertjes nemen alle hindernissen en bren gen de steen terug. Een kostelijk sprookje, vlot en geestig geschre ven, goed geïllustreerd, schikt voor de kinderen, voor de ouders, die aan lezen het nodige plezier zullen beleven! (121 blz., 6.90). Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J Ivens. Frankenslag 69, Den Haag Mochten wij U in de vorige rubriek iets omtrent de door de sponsors voortreffelijk georganiseerde wedstrij- spelei e pass Van Roozenburg weten wij dat hij een bijzonder grote kennis van het spel heeft, zeer slagvaardig is en naar onze mening nog altijd onbetwist Neerlands sterkste speler. Wij hebben ons wel een afgevraagd of zijn veel weten en zeer diep zien afbreuk hebben gedaan aan de produktiviteit. Mogelijk heeft ook de stijlwijziging invloed doen gelden. Hierbij vergeten wij echt niet dat de jongeren van tegenwoordig ook de theorie en de nieuwste ontwikkelingen goed bijhou den. waardoor het spelpeil in het algemeen beslist gestegen is. In zijn partij tegen Boog paste hij een omsingelingstactiek toe. die net niet klopte. Dan wordt het lelijk voor de omsingelaar. Zo ook hier, want Boog kwam finaal gewonnen te staan. Deslauriers liet ook hier zien dat het hem ernst ls met zijn come back. Hij blijft een interessante speler die voor niemand op zij behoeft te gaarr en nog altijd hoge ogen gooit in elke wedstrijd. Sy. De man die de laatste jaren geen uitzondelijke pres taties leverde en voor zijn doen eigenlijk wat beneden de maat bleef, ook in het Brinta-toernooi. Hier was Baba weer ouderwets op dreef. Zeer sportief stond hij de eerste prijs af aan Roozenburg oipdat deze hem in hun onderlinge ontmoeting geklopt had. (Ondanks voordeel van Roozen burg ln remisestelling door tijdsover schrijding). Sretensk! heeft hier te lande nog en enkele partij voordeel behaald, terwijl Mulder de winst voor het oprapen had. doch niet doorbeet. Mulder kan beter, doch komt maar niet uit de verf. Boog heeft als een leeuw gevoch ten. schuwde de moeilijkheden niet. zocht ze zelfs op. Zijn prachtige spel gaf een gedeelde derde plaats in dit sterke mUieu. In de andere groep ging Mostovoy met het zilveren schip strijken. Wel iswaar had Germain lang de leiding. Bronstring had lange tijd niet kun nen oefenen en dat wreekte zich. Door zijn gewaagde spel ls hij een I w !s' cv ft IJ i o «je .a BJB 13 1 VOOR DE JEUGD VOÖR DÈ JEUGD - VOOR DE "EUGC- - VOOR DE 'j&kp- Dag nichten en neven. Gelukkig dat het weer een klein beetje beter is geworden en we nu toch fijn van het zonnetje kunnen genieten. Oef, wat hebben veel van jullie heerlijk ge noten van het kamperen. Wat een pret hebben we gehad! De meisjes en jongens die deze week nog aan het strand waren hebben nu toch heerlijk kunnen genieten van de grote zee en de zon. Zijn we lekker bruin geworden? Als ik goed ben ingelicht gaan voor ver schillende meisjes en jongens volgende week de schooldeuren weer open. Wat zal dat af vallen als we weer op tijd moeten opstaan, op tijd eten. op tijd naar school en ga zo maar Maar dat went gauw genoeg hoor! Hartelijk dank voor de rapportcijfers die ik toegestuurd kreeg hoor! Jullie hebben er héél goed aan gedacht. Vergeten we niet onze geboortedatum in de brief te schrijv Vooral de nieuwelingen moeten er goed om denken hoor! Verleden week is er een fout in de krant geslopen, meisjes en jongens. De zetter van de krant heeft een stuk van hoekje weggelaten. beidies gemaakt? Allemensen wat heb jij heerlijk in de vakantie geno ten Alie Ambachtsheer Har- dinxveld-Giessendam. Wan neer was jij jarig en hoeveel jaar ben je nu? Zijn je vrien dinnen nog geweest? Zijn de foto's mooi geworden? 'k Ge loof best dat jouw kleine broer heeft genoten van holle- bollegijs. Leuk dat jullie de eerste prijs kregen. Waarom schreef jij niets Jo ke den Arend Pernis? Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Geweldig dat jij zolang in Den Haag mocht logeren, Nel lie Bal Meerkerk. Ben je nog naar het Mauritshuis geweest? Jammer dat het niet zoveel strandweer is geweest. Natuur- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Forth, 5. hak, 7. forum, 11. punt, 12. ego, IA eer. 16. kier. 18. les, 20. Andel, 23. lee. 24 An, 25. sla. 27. dal. 28. pan, 30. se, 31. maart, 33. Bogor, SA of, 36. Maren, 38. Dalen. 3. Ot, 40 en, 42. parel, 44. rel, 45. do. 46. neen, 48. gelei. 50. maté. 52. vos, 53. lunet, 54. lev. 55. leep. 57. geste. 59. nona, 61. el. 62. heg. 63. Essen, 66. si, 07. ik. 68. gesel. 69. Texas, 71. sn. 73. beker, 75. Meden, 76. mg. 78. tel. 79. kan. 81. lék, 82. dr. 83. eer, 85. nadir, 87. not, 88. Riom, 90. Vertikaal: 1. Fien. 2. ons. 3. R.T., 4. hé. 5. hond, 6. keel. 7. fr. 8. R.K.. 9. uil. 10. mees. 11. Plato. 13. ga, 15. el, 17. Reest. 19. slaap. 21. dam, 22. gagel. 25. sam. 26. Arras. 28. polei. 29. non. 32. ter. 33. baret, 35. fee. 37. negus. 39. oot, 41. nevel. 43. lente. 45. Davos. 46. nel, 47. nop, 49. leest. 50. men, 51. era. 53. leger. 56 eek. 57. gesel, 58. Texel, 60. nis. 62. hekel. 64. Sem, 65. nader. 67 immer. 68. get, 70. sek. 72. nerts. 74. pad. 77. geit, 79 kaft. 80 nier. 82. doos. 8A roe. 85. no. 86 re. 87. Noë. 89. mg. 90. Hl, 92. L.K.. 93. ko. Hier komt het alsnog hoor. De oplossing van de puzzel was, laks. kaas, plak, kaal, sara, slak, slap. plas. paal, klas, park, prak, krap, spar en spaar. De hoofdprijs is naar Ada van der Wel in Maasland gegaan. De troostprijzen naar Willy Schot, Nw. Lekkerland en Joke van der Wal, Rotterdam. De oplossing van deze week is Fazant. De hoofdprijs gaat naar Plo- nie van Aken Hardinxveld- Giessendam. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Anneke Boon, Zoetermeer en Ietje Donk, Nieuwland. Hiep, hiep, hoera!!!! Anneke Boon. Cobie Donker, Francien van Gastel. Annie Hagen. Ida Heus, Ada Ridder, Suzan de Ruiter en Willy Smo kers van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Nu krijgen de brieven een Geweldig dat jij zo ver weg geweest bent in de vakantie, Plonie van Aken, Hardinxveld- Giessendam. Vind je het een mooie stad? Tante Jos wel Meisjes en jon hoor! Grappig dat jou kleine gens% wat ee„ nicht Frans en Nederlands kan! leuke tekening! Je spreken. Handwerk of lees jij zjet cr allerlei nooit? Er zijn zoveel leuke tafereeltjes. Ik ge dingen te doen in de vakantie. i00f wei dat het Tante Jos is nog niet met daar echt een vakantie geweest hoor Joop beetje zomer is. Alblas Rijsoord. Geweldig dat hoor'. jij het paleis in Soestdijk hebt Wat julUe moe- gezien. Heb je veel grote ,en doen? vliegtuigen gezien in Soester- Tenminste 20 berg? Nou en of het een la- namen opzoeken waai is Wat wordt jouw klei- die met de letter ne broer al groot. Hoe is het g beginnen. met Berrie? Zenden jullie de Jammer dat het zoveel re-1 oplossing in vóór gende in jullie vakantie Leo ^nsdag 17 aug Alblas Rijsoord. Maar je hebtj toch wel genoten. Fijn hoor! Nou en of de vliegtuigen een) lawaai maken. Vond je de Jl), klederdrachten mooi? Wat heb; 4Bh je allemaal op de handenar-| 'Mill" lijk wil tante Jos en ook tante Loes in jouw poëzie-album schrijven. Hoelang blijft jouw broer weg? Je moet natuurlijk blijven schrijven. Er zijn zo veel nichtjes die op de mulo Hartelijk dank voor jouw mooie tekeningen Nico den Beeker Zegveld. Heb je het helemaal alleen gedaan? Waarom schreef je er geen briefje bij? Nou en of jij een nichtje mag worden Liesje van den Berg Werkendam. Hartelijk welkom hoor! Jouw vorige brief was te laat, dus moet je hem voortaan echt wat eerder op de post doen. Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend met zo'n prachtig ca deau op je verjaardag. Rijdt hij goed? Je hebt er in de vakantie fijn op kunnen fiet- Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Jan van Beuzekom Capelle aan de IJs- sel? Wil jij een neefje wor den? Wat was oma wel blij dat je bij haar kwam logeren. Heb je het fijn gehad? Ben jij nog in de grote zee geweest? Prachtig dat je met de boer mee mocht. Wil jij een nichtje worden Dineke Boekesteijn Maasland? Wat heeft jouw konijn een mooie naam. Leven de kleine konijntjes nog? Ga jij in Schiedam zwemmen? Gaat het goed? Wanneer ben jij jarig? Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Guus Boender Aalst? De volgende keer krijg ik toch zeker een lange brief? Wat heb jij kunnen genieten aan het strand van Rockanje Klarie Breederland Zuidland? Je bofte maar dat het zulk <#CÖöH»CSaK8e&aK8C8ciLa»O3o^<«OS0KSCS<£<«C^^ „mfliih,. niiii|r prachtig weer was. Allemensen wat ben jij aan het logeren. Veel plezier hoor! Leuk dat Metha ook nog een weekje bij jou komt. Fijn dat mamma verwend is. Wist jij werkelijk niets te schrijven Anja Clement Rot terdam? Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer beter Heerlijk dat jij zo van de vakantie hebt genoten Nelly Van Dam Nieuw Lekkerland. Wat was dat wel fijn midden in de bossen. Wat erg van de konijntjes. Wat hebben jullie er mee gedaan? Is het gisteren groot feest geweest? Heb je mamma goed geholpen? Hoe gaat het nu met haar? Zie je wel dat het goed gaat school? Je zult eens zien, je goed je best doet valt het tentamen best mee. Wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag Iet- je Donk Nieuwland. Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie tas. Allemensen dat lange ketting. Waar ga jij lo geren? Ben jij overgegaan op school? Prachtig dat de kleine ponny zo hard groeit Martien van Dam Gouderak. Ga jij er wei eens op rijden? Leuk dat er al een kanarie zingt. Jij zal je best hebben vermaakt op de boerderij. Geweldig zo'n zeil boot. Waar moet het in varen? Mocht je ook eten in de tent? Mag jij Meta weieens helpen Greetje Donker Nieuwland. Jullie verwennen haar toch niet? Ga jij dikwijls zwem men? Is er wel een zwembad bij jullie? Heerlijk hoor! Jouw rapport is toch mooi? Heb jij donderdag een fiji dag gehad Cobie Donker Nieuwland? Zijn je vriendin nen nog geweest en ben je erg verwend? Heerlijk dat jij nu aan het logeren bent. Jannie boft maar dat haar correspon dentievriendin zo ver weg woont, vind je niet? Nou en of er prachtige bos sen zijn in Bergen op Zoom, Leen en Jan Dorsman, Oolt- gensplaat. Hebben jullie veel kunnen zwemmen? Schrijver jullie de volgende keer het adres op de envelop? Niet ver geten hoor! Wanneer moeten jullie weer naar school? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Annie van Drunen Werkendam. Hartelijk welkom hoor! Leuk dat Maart- je bij jou heeft gelogeerd. Moet je al gauw naar school? Heb jij het naar je zin ge had in Jeugdland Margriet Drijver. Rotterdam? Wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag. Mag je het plantje houden? Wat zal jouw potje mooi geworden zijn met al die schelpen. Allemensen wat heb jij veel rvr»1-''»* or> peefies Arga van door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (Vervolg) Vol ontzetting greep hij in de lucht, kletterend kletsten de sleu tels op het stenen stoepje. Wat een deugniet, die jongen, hij was gevlucht. Hoe kon dat nu, de deur was toch nog op slot 0eweest. Het dak? Een lichtbundel gleed er al langs. Nee, daaraan was niets bijzonders te zien. Kijk eens, die kist was van zijn plaats. Hij greep de hark en een schoffel die in een hoek stonden, keerde een paar emmers om. Daar zat hij ook niet. Achter dat oude kleed misschien? Nee. ook niet Hoe was die jongen er toch uit gekomen, alles was potdicht. De veldwachter dacht weer aan het Boshuis, en aan de verhalen, dat het daar spookte. Hij geloofde wel niet aan die onzin, maar dit was toch wel een erg raar geval, zoiets had hij nog nooit meegemaakt Hoe kwam zo'n jongen uit een schuurtje, dat helemaal dicht was. Hij onderzocht alles nog eens grondig, nergens was een spoor te ontdekken. Dan buiten maar eens kijken Evenals Boudewijn belichtte j nu ook het dak. Ja, kijk. de pannen lagen er los en scheef op. anders dan hij het gedaan had. ..Dus toch het dak!" mompelde hij, „Maar hoe heeft hij het geweten". Hij besloot er maar niet 1 op uit te gaan, de jongen hem toch bekend. Morgen zoi er wel werk van maken. Het was nog vroeg de volgende morgen, en de veldwachter was juist bezig de sporen van een fiets te onderzoeken, die hij in het zand ontdekt had, toen hij voetstappen hoorde nadei-en. „Goeden morgen, veldwach ter!" werd hem vriendelijk toe geroepen. Verschrikt keek hij op. en stond een ogenblik beduusd. Het was....de vader van die aap van een jongen. 's-Morgens hadden Hen en Dik alles verteld, tot grote ontstelte nis van moeder. O, als ze dat geweten had. Ze moest er niet aan denken, de jongens alleen in dat donkere bos. en Dik in dat „Zie je wel man, we kunnen ze niet alleen laten!" „Dat kan wél!" beweerde Jan nie, „Het was alleen de schuld van die inbreker" Ja, dat vond vader ook. „Maar Dik. wat had jij daar eigenlijk nog te maken'" (Volgende week verder) dat je geslaagd bent. Van har te gefeliciteerd hoor! Heb je het wel naar je zin? Ja, tante Jos heeft er intus sen heel wat nichtjes en neef jes bij gekregen Jannie var Boudesteijn Nieuw Lekker land. Als jij de puzzel niet oplost kom je ook niet aanmerking voor een prijs hoor! Jouw raadsel kan ik echt niet oplossen. Kreeg jij een mooi rapport? Heerlijk dat jij al zoveel aan het logeren bent geweest, Marjo Bassie 's-Gravenzande. Jij bent een echte boffert. Ben je met het mooie weer veel naar het strand geweest? Wat zal jij bruin geworden zijn. Hoe gaat het op school? Is jouw plakboek mooi gewor den Margriet Akse Den Haag? Heb je de foto's uit de krant geknipt. Heb jij genoten Cineac? Wat was oma wel blij dat je bij haar kwam logeren Hartelijk bedankt voor je mooie kaart Peter Binnendijk Naaldwijk. Logeer jij bij oma? Wat zal jij fijn genieten. Zee land is een mooi land hoor! Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend op je verjaardag met zo'n mooi hor loge Anneke Boon Zoetermeer. Ik ken het boek niet hoor! Is het mooi? De boeken .van Pietje Bell zijn leuk, Anneke! Prachtig dat jij zo'n fijne verjaardag hebt gehad Elly Brussen Leiden. Heerlijk dat jij zo fijn aan het strand hebt genoten. Geweldig dat jij twee diploma's hebt gekregen. Van harte gefeliciteerd hoor! Leuk dat jij nog zo'n kleine broer hebt Jacqueline Dingc- manse Den Haag. Hij wilde de kachel zeker eens onderzoe ken? Wat zal jii bruin gewor den zijn aan het strand. Wat heb je kunnen spelen met de grote golven. Vond je het bloemencorso mooi Marjo van Duin, Noord- wijk? Fijn dat het zulk mooi weer was. Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt? Kreeg je daar geen cijfer voor? Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie voor een volle? De letters E t/m K zijn aan de beurt. Veel plezier in de va kantie en de nichten en neven die weer naar school moeten deze week. héél veel sterkte hoor! Daaag tot de volgende week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 18