Misère liöt ZONDAGSBLAD Nieuwe Leidse Comrannl RISICO OP AUTOBAAN EN RIVIERAROUTE 'T GROOTST „U spreekt met dej alarmcentrale" Nederlandse vakantiegangers in het buitenland: ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1163 (Van onze speciale verslaggever) Op basis van de statistieken t/m 31 juli jl. zal de ANWB dit jaar zon 1200 Nederlandse voer- tuigen moeten repatriëren (het vorig jaar bijna 900). Triest daar- by is dat liet voor liet overgrote deel repatriëringen betreft, die voortkomen uit ongevallen. Nog slerhts zes jaar geleden waren liet de technische gebreken, die Nederlandse vakantiegangers pten dc hulp van de ANWB :e roepen. In 1959 ging liet slechts in 24 procent van de ge tallen om het ophalen van een :ot wrak gereden auto. Uit de gegevens van de Alarm centrale blykt dat op de autobaan KeulenKarlsruhe en op de tra jecten MaubeugeLa onTroyes LyonValence de meeste Nederlanders by een ongeval be trokken raken. De ANWB beeft terk de indruk dat een méde» oorzaak gezocht moet worden iu -vermoeidheid en onervaren heid met het ryden in bet buiten land. Nederlanders in Zweden en van 90 procent van die van Neder landers in Engeland werd liet vorig jaar geconstateerd dat liet links ryden in die landen de verongelukten parten heeft ge speeld. Gebrek aan ervaring komt ook naar voren uit de reparatie- rekeningen, die met coupons van de Internationale Reis- en Kre dietbrief worden voldaan. De rekeningen van dc Duitse garages in het algemeen beitels, den in 1964 voor 38 procent reparaties aan de motor (over belasting en te bard ryden). Iu die van Zuid-Duitsland stond veelal een verholpen defect aan koppeling en remmen genoteerd geaccidenteerd terrein). Voor Zwitserland was dit per- rentage nog hoger (20 procent); Oostenrijk scoorde dc top met 26 present. Vooral de garages in en by Innsbruck en die in de omgeving van de Groszglockner verhielpen nogal wat pech. Het file-ryden op de Brenner- pas en op dc Groszglockner i« de oorzaak van de rem- en van door Nederlanders bestuurde auto's hebben in de bergen i verantwoord veel te lyden. De cyfcrs uit Frankryk gaven bet vorig jaar te zien dat in v houding hyzondcr veel Neder- (Van onze speciale verslaggever) DE NARIGHEID overloopt ons wel eens. Elk jaar verongelukken er meer Nederlandse vakantiegangers in het buitenland, elk jaar wordt de misère groter. Natuurlijk: er komen steeds meer auto's op de weg. Ook de trek naar oorden over de grens breidt zich gestadig uit. Maar toch 't lijkt wel, of de gevolgen van de auto-ongevallen met het seizoen ernstiger worden. Terwijl we nog midden in de vakantietijd zitten, kan nu reeds worden gezegd dat er dit jaar ten minste drie keer zo veel sterf gevallen zullen moeten geboekt dan vorig jaar." Het is mejuffrouw M. C. A. J. van Lennep, die dit verklaart, het energieke en van alle markten thuis zijnde hoofd van de ANWB-Alarmcentrale. Ze is kettingrookster, maar ze maakt dan ook dubbele dagen. Zes mannen en vrouwen staan haar in haar zelden aangename taken bij, zes uitermate zorgvuldig geselecteerde lieden, die zowel week en gevoelvol als hard en zakelijk moeten zijn. geven we alleen, als we het geld contant in huis hebben liggen, of een zekerheids stelling hebben. In het ver leden zijn we wel eens van de kouwe kermis thuis ge komen, als het om de na vordering van verstrekte voorschotten ging." Naast het bureau van de steeds weer coördinerende me juffrouw Van Lennep staat een reusachtig bord. Uit de vakken steken kaarten, die koude num mers en namen van mensen dragen. Het zijn de zaken, die in behandeling zijn, gedurende de topmaanden juli en augustus elke dag tussen de zestig en ze- Drama's Op zichzelf zeggen deze kaar ten de bezoeker weinig. Ze kun nen tot een systeem van admini streren behoren, van de voorra den van een magazijn, of van de aanwezige arbeidskrachten in een fabriek bijvoorbeeld. Stuk voor stuk gaat het echter om kleine en grote drama's, waarin blijde en zorgeloos be gonnen vakanties geëindigd Op grond van de Internationa le Reis- en Kredietbrief kon de ANWB het vorig jaar in 11.102 gevallen zijn leden helpen. 6890 maal werd er krediet verstrekt voor de betaling van reparatie- en dokterskosten, terwijl 1945 keer een vergoeding werd gege ven voor hulp langs' de weg of voor sleepkosten. 947 ernstig beschadigde voertuigen werden gerepatrieerd en nog eens 162 onbeschadigde voertuigen, waarvan de bestuurders niet in staat waren zelf terug te rijden. In 226 gevallen werden voer tuigonderdelen nagezonden, in 208 gevallen geld. 704 keer werd van de radio-oproepdienst ge bruik gemaakt de zender Lu xemburg en verschillende natio nale omroepen in verband met ernstige familie-omstandig heden thuis. Zelden thuis „Dit jaar liggen de getallen", aldus mejuffrouw Van Lennep, „zeker 25 procent hoger, terwijl de stijging in het aantal uitge geven documenten niet meer dan 10 procent bedroeg. Onze 33 repatriëringsequipes rijden af en aan. In deze drukke weken zijn ze zelden of nooit thuis. Ook zijn er voortdurend een dozijn technici en Wegenwacht- inspecteurs ingeschakeld. De laatsten reizen per vliegtuig, trein of auto naar het Zuiden, het Noorden of het Oosten om gestrande Nederlanders op te halen. Vaak gaat het om een gezin waarvan de vader door een ongeval als bestuurder werd uitgeschakeld. Dit behoeft ove rigens allerminst een auto-onge val te zijn, want de man kan ook gevallen zijn en zijn enkel of arm hebben gebroken." Het maakt voor de man, die er door de ANWB op uit wordt ge stuurd, een heleboel uit, of hij voor de repatriëring van wa gens, of voor die van mensen naar het buitenland moet. In het laatste ge val wordt tact en inzicht ge- eist, maar ook wel de eigen schap om te kunnen opbeu ren en troosten. Veel lieden, die opgehaald moe ten worden, zitten helemaal in de put. Nog afgezien van het feit, dat hun vakantie in duigen gevallen is, hebben ze financiële schade en misschien wel zorgen om het familielid, dat in een ziekenhuis moest worden ach tergelaten. En wat denkt u van de „gele rijder", die een moeder met vijf kinderen moest repa triëren, nadat de man en vader dodelijk verongelukt was? Leed en ellende ze zijn on derdeel van het menselijk le ven, ook dus van de vakantie- tijd. Gelukkig dat er een instan tie is uniek in de wereld overigens! welke diensten in dit opzicht verleent, uiteraard tegen betaling van een betrek kelijk geringe vergoeding. Zij kan weliswaar niet voorkomen dat er schade ontstaat, of tragi sche verliezen worden geleden, maar wel dat de financiële con sequenties ervan zo veel moge lijk worden ingeperkt. Het is een lijdensweg gewor den. De onfortuinlijke, doch ge heel herstelde patiënt was zwaar onderverzekerd, hoewel toch niet van hem kon worden gezegd dat hij de risico's, die hij in het buitenland liep maar had laten waaien. Omdat er van overmacht sprake was, kon uit eindelijk een beroep op de Al gemene Bijstandswet worden gedaan. De laatste maar grote Berucht De bedragen, welke na een persoonlijke ramp in het buiten land, moeten worden betaald, kunnen dik in de vier cijfers lo pen. Berucht bij de ANWB is het ziektegeval van een vakan tieganger, die veertien dagen in een Duits ziekenhuis verbleef en na terugkeer in Nederland de lieve som van bijna 7500 gul den moest betalen. Aan de re kening mankeerde niets. Om het lc.. -a de n te redden, „.jtonder dure me rest werd betaald in de vorm van een voorschot, wat bete kende dat er in de persoonlijke sfeer grote, financiële offers moesten worden gebracht. Onbegrijpelijk „Het is onbegrijpelijk", zegt mejuffrouw Van Lennep. „dat zo weinig Nederlanders, die met vakantie naar het buitenland gaan, aan het sluiten van een reisongevallenverzekering den ken. Men kan voor kosten ko men te staan, die ruïneus zijn en nog jaren later doorwerken Wat voor een dood ding als een auto geldt, geldt in nóg sterkere mate voor een levend wezen als de mens. De in Nederland geslo ten ziekteverzekeringen gelden meestal niet voor het buiten land. Het is dan ook zaak lang voor de v'ertrekdatum de polis voorwaarden eens door te neu- Ziekenfondspatiënten schijnen er nog het beste aan toe te zijn. Als ze naar een van de andere EEG-landen gaan (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België en Luxemburg) kunnen ze bij hun maatschappij een zogenaamd E- 6-formulier aanvragen. Hebben ze dit op zak en komen ze on verhoopt in een buitenlands zie kenhuis terecht, dan genieten ze dezelfde rechten en voordelen als in eigen land. Degenen, die een vrijwillig» ziekenhuiskostenverzekering hebben gesloten, kunnen twee dingen doen. Ze kunnen bij hun maatschappij informeren, of de ze hun polis voor bepaalde lan den wil uitbreiden, doch ze kunnen ook een aparte reison gevallenverzekering sluiten. De premie hiervan is laag, omdat slechts de duur van de vakan tieperiode wordt ingedekt. Grote bedragen „Men meent wel eens", brengt mejuffrouw Van Lennep naar voren, „dat het afwentelen van het ziekterisico in de vakantie een wat overdreven propositie is. Ook wijdt men er vaak to taal geen gedachte aan. De hulpverlening via onze In ternationale Reisongevallenbrief heeft aan het licht gebracht dat men zich met een paar gulden honderden, zo niet duizenden guldens aan kosten kan bespa ren. Van de bijna 25.000 gezins hoofden en bijna 40.000 gezins leden, die de ANWB het vorig jaar verzekerde, werd in 833 gevallen een vergoeding gege ven in verband met ziekte of zen ongeval. 42 keer moesten vakantiegangers, die plotseling patiënt waren geworden, per trein, per vliegtuig, of per auto worden gerepatrieerd. Vooral als dit door de lucht gaat, kun nen er enorme bedragen mee gemoeid zijn. Een geblesseerde, die bijvoorbeeld in het gips ligt, neemt de plaats van drie, vier en soms wel eens meer stoelen De ervaring bij de Alarmcen trale leert dat de Nederlander, die met vakantie gaat, nog te veel verzuimt zijn adres achter te laten. Moet hij in geval van nood wordpn teruggeroepen, dan kost dat de achterblijven- den veel van hun zenuwen en de ANWBmankracht, tijd en geld. De helft van de S.O.S.-be- richten, die overal in West- Europa weerklinken, sorteert weliswaar effect, doch de ande re helft blijft zonder resultaat. Voor de betrokkenen is dat een droeve affaire. Ze staan dan niet bij een sterfbed, maar bij een doodsbed, terwijl zelfs de begrafenis meer dan eens wordt Bij de netto-hulpverlening van de ANWB diensten aan Nederlandse vakantiegangers in het buitenland dus is jaar lijks een bedrag van zo'n half miljoen gulden gemoeid. Wor den de salarissen van het perso neel en de afschrijvingskosten van het gebruikte wagenpark hier bijgeteld, dan komt men zeker op anderhalf miljoen. Verreweg het duurste is het vervoer van een stoffelijk over schot. Van Spanje naar Neder land kost dit liefst 4500 gulden. Dat de Nederlander in zijn vakantie steeds verder trekt, merkt ook de ANWB. Op de Alarmcentrale zit men al met een motor, die in het noorde lijkste puntje van Noorwegen staat, met kapotte auto's of zie ken in Athene, Jeruzalem en op de Turks-Syrische grens. Als 't moet, stuurt men er eey Wegen wacht-inspecteur heen. En ze ker onderdelen, want daar be staat meestal een eerste behoef- Samenwerking „We werken nauw samen met de Nederlandse consula ten in het buitenland", be sluit mejuffrouw Van Len nep. „Ook met de verzeke ringsmaatschappijen en de in andere landen gevestigde zusterclubs hebben we nauw contact. Garantie voor de be taling van gemaakte kosten Terwijl anderen met vakantie zijn, Terug in Nederland, maar wel op een heel andere wijze dan de eigenaar zich ongetwijfeld heeft voorgesteld. Het hoofd van de Alarmcentrale, mejuffrouw M. C. .4. tan Lennep bij hel rampenbord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15