Lize Marke putte succes uit nederlaag in Napels t&zcicc/' Brick Bradford —Toch is het zo!- «lesje en Josje Senmoet I DE STENEN ZONDE I ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVENETHERGOtVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Ontspanning Het was gisteravond op de beeldbuir ontspanning wat de klok sloeg. De NCRV kon natuurlijk niet aan een her haling ontkomen, maar het was van de veelgeliefde „Stiefbeens", al ging het niet over het meest geslaagde onderwerp: het twijfelachtig verbrassen van geld uit de staatsloterij. Heel amusant was George Noordhof In zijn slotuitzending „Hoe bestaat 'C\ met een ontleding van de messenwer- perij, waarbij op een fiks stuk vlees uit de slagerij werd aangetoond hoe riskant deze variétékunst is. De goede Dick van Ruler mocht het natuurlijk op ongevaar lijke wijze allemaal proberen. Een spec taculair besluit van een serie welke veel o in de huisk tracht. Luchtig muzikaal vermaak, geestig opgesmukt met grapjes en natuurlijk veel liefde kreeg men in de Duitse show „Een meisje met pep", met de n Hannelore Cremer als middelpunt. Bij de VARA op Nederland 2 kon genieten van eigen chansons, gezongen door Maurice Fanon, die voor boeiende presentatie genoeg heeft aan de expres sieve lelijkheid van zijn gezicht. De Dick Powell-film bracht een gesoigneerd sentimenteel verhaal van dik-opgelegde wanbegrippen en liefde tussen vader zoon en ten slotte kon men nog kijken naar een opzienbarende geschiedenis van een trombonist die heldendaden wil verrichten om aan een nieuw instrument te komen: een Franse speelfilm, speciaal voor televisie gemaakt, met veel gevoel voor emotie en detail. In „Achter het nieuws" kon men ter gelegenheid van het naderen van de 14e augustus een film zien van de oorlog ii de Stille Zuidzee, waarin het fanatisme van de Japanse zogenaamde „zelfmoord- Ëiloten" beklemmend werd aangetoond, en sterke tegenhanger voor de over vloed aan amusement, welke deze tv- avond bracht. Ton (Van Harte) door commissie verdeeld (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De ton gelds, door radioluisteraars bijeen gebracht in het programma „Van Harte" voor hulp aan Ernst Bruno Motzko in Essen, zal na aftrek van het bedrag dat nodig is om hem gedurende tien jaren tijH 200 per maand te schenken, door een speciale commissie verder worden verdeeld. Deze commissie wordt gepresideerd door minister van staat dr. W. Drees en omvat voorts de volgende leden: de heer Motzko zelf, de heer J. H. J. Kersten, voorzitter van de Stichting '40-'45, Ary van Nierop, programmaleider van VARA-radio en Kees Buurman, een de samenstellers van „Van Harte". - 'De- -heer Motzko heeft verzocht, ongeveer 50.000 gulden welke zullen overblijven nadat hij" is geholpen, te verdelen onder anderen, die eveneens door het geven van hulp aan Joodse medemensen in de oorlog, in moeilijke financiële omstandigheden zijn geraakt. De commissie zal onderzoek doen en rich dan met deze verdeling belasten. Intussen zal het programma „Van Har te" niet meer om de 14 dagen, maar om de 4 weken worden uitgezonden, zulks in verband met de zeer vele voorbereidende werkzaamheden welke eraan zijn ver bonden. De eerstvolgende uitzending is dus te verwachten op 30 augustus a.s. Alweer debutanten op het scherm (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De omroepverenigin gen verdringen zich om jonge arties ten als debutanten op liet scherm ft brengen. Nu heeft de VARA weer de hand aan de ploeg geslagen. Zondag avond zal Thorn Kellig in een pro gramma „Zomervarianten" een aantal gasten ontvangen die zingen en/of muziek maken. Niet alleen goede be kenden van radio en televisie, maar ook enkele nieuwelingen die een kansje mogen wagen. Daar komt bijv. de 17-jarige Ann Lee, die ondanks haar Engels tof misschien wel Amerikaans) pseudoniem een doch ter van het Zeeuwse Goes is en niet veel anders deed dan haar namen afkorten: zij heet van huis uit Anneke Leemeijer Ze was nog pas 13 jaar, toen zij al met haar gitaar liedjes-zingend op de planken stond. Nu gaat zij zingen bij een combo, die ook de andere solisten begeleidt. Tot die anderen behoort dan de Nederlandse debutant Polio Hamburger, 21 jaar, in het dagelijkse leven student in de poli- tiekee n sociale wetenschappen, maar nu (Van onze radio- en tv-redactie) BRUSSEL Ze is jong en knap en levenslustig en haar nederlaag in Napels bij het jongste Eurovisie Songfestival, waar de jury weinig punten voor haar overhad, bezorg de haar in vliegende vaart niet minder dan 22 contracten in bin nen- en buitenland. Lize Marke, snel-opkomende Vlaamse ster. Vanavond zingt zij, direct na het journaal, op Ned. 1 voor u in een programma dat de AVRO alleen met haar en het be geleidend ensemble maakte. Lize treurt allerminst om haar Napo- litaanse échec: „Het klinkt misschien als een para dox", zegt ze, „maar die nederlaag heeft een stempel op mijn carrière gedrukt. Geen slecht, maar een erg goed. Di rect toen ik terug was in Brussel kwa men de uitnodigingen van alle kanten, ik kon het nauwelijks allemaal aan!" Of het niettemin een teleurstelling voor haar was, dat ze er zo bekaaid af nee, ik lmd er toch al geen ver wachting van. Ik wist al van te voren dat ik met dit liedje geen schijn van kans had om cok maar bij de eerste drie te komen. Het chanson bezat hoege naamd geen kwaliteiten om een top te •orden. De woorden niet en de melodie niet. Maar ik werd geweldig geprezen de presentatie en dat is gewoon mijn doorbraak 3n de wereld van de lichte muziek geweest!" Denken, dat ze er nu helemaal is. doet „Ik zal hard moeten blijven werken." Hoogmis. 9.30 Klassieki 9.45 Nieuws. IKOR: Doopsgezinde kerkdienst. 11.00 Vraag er antwoord. 11.10 Oecumenisch nieuws. K.RO: 11.15 Klassieke grammofoonmuziek. 12.10 Boekbespreking. 12.20 Lichte grammofoon muziek. (stereo). 12.30 Nieuws. 12.35 Buiten lands commentaar. 12. op: Klassieke muziek. 14.40 Planorecital (opn.): klassieke .muziek. 15.00 Marathoh: 3'ortprogramma en lichte grammofoonmu-> ek. 1G.30 Vespers. Concent van Kerken: 17.00 Christelijk .Gereformeerde kerkdienst IKOR: 18.15 Het orgelspel in de eredienst muzikale beschouwing. 18.30 Kerk ver dichtbij, programma met reportages. views en commentaren, afgewisseld muziek. 19.00 De Open Deur, veertiendaagse rubriek. NCRV: 19.30 Vocaal ensemble en solist: gewijde muziek. 20.00 Nieuws. 20.07 een wekelijkse bespiegeling overle- samenleven. KRO: 20.15 Muziek keni geen grenzen. 20.50 Voordracht. 21.05 Muziek geen grenzen (vervolg). 22.30 Nieuws. Epiloog. 22.50 Moderne muziek (opn.). 23.20 Moderne koorwerken (gr.). 23.55-24.00 Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nieu- postduivenberichten. sportmededelingen socialistisch^strijdlied. 8.18 Voor het platte- AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal, boi programma. 13.00 Nieuws. 13.07 De nd in de wereld, lezing. 13.20 15 ;tus 1945, einde van de oorlog in 17.00 Discobal: dar rs (gr 17.30 Voor de sportmededelingen. jeugd. 17.50 Ni« 18.05 Marathon: sportprogi in Budapest. 20.10 Opera-: VPRO: 18.30 Trompet i 19.30 Korte Her een tijdlang 's konings wapenrok dra gend, en dat bij de grenadiers. Hij schrijft zelf poëtische, soms ondeugende liedjes en één daarvan, „Dag Marjan", zingt hij nu voor de camera's Derde en laatste in de rij der vooruit strevende amateurs is de Mexicaanse zanger-gitarist Don Alfonso Mares (34), die sinds 1958 toen hij met een Neder landse vrouw trouwde in ons land woont, eer hij niet in het buitenland op- Hij zal zich presenteren als een reeds vakkundig vertegenwoordiger van populaire Latijns-Amerikaanse genre. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 8.20 uur een liedjesprogramma van de Vlaamse Lize Marke. 9.00 uur In Carrousel van Carrel ontvangt gastheer André in Amsterdams Carré tal van Nederlandse artiesten. 10.00 uur voor de jazzliefhebbers: het Oscar Petersen Trio speelt. Ned. 2 VPRO 8.01 uur nog eens een concert voor jonge mensen: de pianist-com ponist Leonard Bernstein behandelt de vraag „Wat be tekent muziek?" Oscar Wilde's blijspel „Een vrouw VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.30 uur (na een uur muziek van Sibelius en Tsjaikowski) smart lappen, Duitse schlagers en marsen plus veel meer in „Drie van elck wat wils". 9.30 uur Reisoogst uit Breda, uit Spanje en van de top van de Vesuvius. 9.50 uur gezellige plaatjes. 10.55 uur nieuwe klassieke platen stereofonisch. Hilversum II VARA 8.50 uur hoort U Vera Bondam in het hoorspel „Het schilderij", dat handelt in een nonnenklooster. 8.30 tot 10.30 uur Studio uitvoering met Omroeporkest, Omroep koor en Nederlandse solisten, van Tsjaikowski's opera „De pantoffeltjes". 10.45 uur documentaire over genoegen en ongenoegen op campings. Hard werken, ze heeft het al j; daan. het is haar niet vreemd. Ze houdt hartstochtelijk veel van z'ingen en daar om kreeg ze in Brussel en in Gent klassieke conservator umopleiding. Toen ze haar zangstudies had voltooid lokte haar plotseling het lichte lied. Ze gooide het roer om en ging naar een voor haar nieuw genre. Dat viel bepaald niet mee. want al blijft de zang techniek altijd hetzelfde, dc interpreta tie en de presentatie van klassieke liede ren of lichte liedjes is nogal verschil- Maar Lize zette door cn haar debuut als dienares van de lichte muze dateert van 1962, toen zij deelnam aan het tra ditionele Zangfestival in Knokke Europabeker. Z(j viel niet alleen op door haar charmante verschijning, m; al door haar gave zang en dat bezorgde haar een serie radio- en televisie-uitzen dingen bij de BRT. Tot de reeks televisieprogramma's waarin zij deelde, behoorde ook „Can- zonissima", een liedjescompetitie welke de candidaat(e) voor het Eurovisie Song festival bepaalt. „Ik kwam toen, in 1963 dus, met hef liedje „Luister naar de wind tweede. Voor mij een gróte teleurstel-' ling, maar voor de kijkers en luisteraars net zo goed, want die waren het er nie; mee eens. Het regende gewoonweg pro testen in de Belgische kranten en da! bracht mij tot de overtuiging, dat ik door moest gaan. Het was eigenlijk weldige steun!" En Lize ging door. In 1964 had zij geen kans, want toen was de RTB (Waal se omroep) aan de beurt voor het Song- Toch bekroond Maar zij behaalde dat jaar een ander „Met precies hetzelfde liedje werd ik bekroond met de eerste prijs in de Euro pese radiowedstrijd „Muziek kent geen grenzen". Ik kreeg toen ongeveer tw honderdduizend voorkeurstemmen. Met dit alles stond Lize Mark nu mid den in de belangstelling, niet alleen eigen land. maar. door deze wedstrijd, ook in de landen rondom. Dat ze dus voor Napels zonder tegencanaidaat(e) werd uitgekozen om een liedje dat he- NCRV: 7.00 Dagope- vecimbel (gr.): in zaterdag. 7.30 Nit a bestemd voor c 12.22 Voor boer dingen t b v. land- e 12.40 Grammofoon :eiten. 12 50 Licht a buitenlandse entaal kwartet. 13.20 Modei pianomuziek (gr). 13.40 Licht orkest 1or. programma vc bilisten en thuisblij- ;oliste. 14.00 Transistor ïziek (gr.). 17.50 Ov< ia. 18.00 Kapel ïziek. 7.25 Van de VPRO'e 3.40 Onvoltooid ve: denking. VARA: 10.00 Vo< Licht instrumentaal septet, 12.27 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Licht orgelspel. 12.55 Actu; laas „een flop" werd, België te gaan ver tegenwoordigen, verwonderde niemand. Goed, dat liedje werd een mislukking, maar Lize Marke sprong er verscheide ne treden mee naar boven op de kele ladder van de roem. Haar voordeel is, dat zij vier talen beheerst. Ook dat bracht de Waalse roep ertoe, haar te engageren voor „tour de chant" en de Italiaanse tele visie, in april a.s. een eigen kleine show voor haar samen te stellen. In „Zomercarousel" van de KRO vier buitenlandse omroepen kwam in de Waalse aflevering keurig voor de dag met twee liedjes, waarvan zü het Italiaanse „Ho bisogno di vederti" avond als een van zeven liedjes zal gen. Want u hebt het al begrepen: één de 22 contracten-na-Napels tekende zij samen met de AVRO-televisie en honoreert zij nu. Tot vanavond dan, Lize Marke, twintig over acht! 19.10 Actualiteiter (gr.). 20.30 Lichte grammofoonmuziek. 21.31 Reisoogst: zwerftocht door gedroomde ei werkelijke werelden. 21.50 Lichte grammo foonmuziek. 22 20 Actualiteiten of grammo foonmuziek. 22.25 Boekbespreking 22.30 Nws 22 40 Overweging. 22.55 Stereo: Nieuwe klas seieke grammofoonplaten. 13.55-24.00 Nieuws 18.15 Commei Voor de kleuters. 19.30 Dansor- .05 Het schilderij, kest. 20.00 Ni eenakter. 20.30 22.30 Nieuws. 22.40 Sport luziek. 23.55-24.( 1992) Met het geleerde woord isos- tasie wordt het verschijnsel aangeduid dal de aardkorst overal tot een diepte van ten hoogste een honderdtal kilometers dezelfde massa blijkt te bezitten. Wanneer zich ergens boven zeeniveau een bergmassief bevindt, zal er bovengronds een teveel aan massa optreden, dat in diepere aardlagen moei worden gecompenseerd door een tekort aan massa. Omgekeerd kan er aan het aardoppervlak ook een tekort avnwezig zijn, bijv. in de oceanen, waar het water een soortelijk ge wicht van 1,03 heeft, inplaats van 2,7, zoals voor de aardkorst gemiddeld wordt aangenomen. In de diepere aard lagen zal het massa-tekort dat de oceanen opleveren, dus gecompen seerd moeten worden door een teveel, zodat de zaak weer in evenwicht is. Tot dusver is het vrij gemakkelijk- vooral warfieer we geen rekening houden met allerlei uitbreidingen die geologen aan de isostasie geven (en waar we ons wijselijk huiten hou den). Zouden we de aardkorst simpelweg beschouwen als een homogeen geval, dan zou de zojufct genoemde theorie inhouden, dat de bolschil uitermate dam is op plaatsen waar zich hoge gebergten bevinden, en dat zij dik moet zijn onder de oceanen. Ware het zó eenvoudig, dan zouden we nooit dat prachtige woord isostasie hebben gebruikt, dat hier uiteraard moet di«nen om een veel moeilijker voor stelling te dekken. Bij het beschou wen v:ir> de bolschil moeten we in de eerste plaats onderscheiden de gra- nietkorst, die zoals gezegd, een s.g. Korst van de aarde van 2,7 heeft en tot een diepte van gemiddeld ongeveer 20 km gaat. Vlak daaronder bevindt zich de basaltlaag met het hogere s.g. van 3,2, reikend tot een diepte van 60 a 80 km. Gutenberg meent dat op die diepte alle gesteenten zijn gesmolten. Wat slechts 5 km! moeten we ons dus bij hel optreden van massa-tekort of massa-teveel in de bovenste lagen van de aardkorst voorstellen? Dit: het tekort wordt aangevuld uit de zware basaltische laag, uit het z.g.n. substratum, waarop de vaste korst als het ware drijft. Hierdoor wordt onze visie op geberg ten en oceanen plots totaal anders, want het gebergte dat e«n massa- teveel vertoont, heeft dan géén aan vulling van de basaltische laag nodig, maar steekt integendeel met „wortels" diep in het substratum. Daar is de „gewone aardkorst" dus bijzonder dik. Oceanen die een massa-tekort opleve ren en dus aanvulling van de zwaar dere onderlaag behoeven, rusten der halve op een dunne korst. Precies omgekeerd dus van wat we aanvanke lijk hadden verwacht. De zwakste plekken van de aard korst zullen we dus in de oceanen moeten zoeken. In 1955 werd de zwakste plek op aarde inderdaad ont dekt in de Stille Olceaan. Ten zuiden van Mexico, op een afstand van ruim 1000 km uit de kust, bevindt zich daar een onderzees plateau, waar de aard korst, gezien de sterke warmte-uitslra- llng. uiterst zwak moet zijn, t.w. Waarmee we zijn beland hij de vraag van een lezer die wil weten, waarom zoveel metalen als aderen door gesteenten lopen. Daarover een volgende keer. H. Pélillon Nederland I: NTS: kort. 19.01 Voor de Shindig. Amerikaanse Cat. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzic AVRO's Televizier. 2100 Carrousel, ge\ rieerd programma. 22.00 Licht instrument; trio. NTS: 22.35-22,40 Journaal. woman of no importance. toneelstuk, (in het Engels)". België: Nederlands progr. kan. 2 ei !8.30 tiim. Tijd voor V. 20.00 Nws. 20.20 e voor. 20.25 De wijkagenten. 20.50 De Show Ier Illusies in het Casino te Knokke. 21.40 s maar een woord, quiz-progr. 22.10 I aak Dr. W.. politiefilm. 23.10 Nws. Nederland I: KRO: 11.00-12.00 Eurovisie: H. Mis in Castelnuovo. NTS: 14.00-16.00 Tennis: reportage enkele finales bij de Nationale kampioenschappen te Scheveningen. CVK/ IKOR/RKK: De Tocht, bijbelvertelling door en voor kinderen. NTS: 19.06 Kentucky Jones TV-film. 19.30 De berg Fuji, Jap: 22.30 Journaal. Walt Disney voor .00 Journaal. 20.05 baan. TV-film. 20.30 Kruis- speelfilm. 21.25 Viool en piano: Nederland II: NTS: 19. jng en oud (deel 2). Margie zoekt klassieke muziek. 21.50 Victory Japan. TV- —-J. 22.15-22.30 Sport in beeld. België: Nederlands progt 11.00-12.00 H. Mis li 15.55-17.10 Festival lichte empels v. Abu Simbel en het beeld Ramses II. 20.00 Nws. 20.15 Stel .ie 20.20 Sportweekend. 20.45 Zo groot, speelfilm. 22" 1965. 22.50 Nws. 23 Mevrouw Bonebakker verdween naar de keuken en keerde even latei- terug met het zuigflesje vol melk. Ze gaf het aan Jesje en zei: „Probeer maar eens of hij het drinken wil. Ik heb het een beetje lauw gemaakt, anders is het zo koud iri zijn maagje." Jesje stopte de speen in de mond van Pim en het hertje begon onmiddellijk stevig te drinken. „Het smaakt hem!" riep ze verrukt. „Zien jullie hoe flink hij drinkt! Nu zal hij tenminste niet verhongeren. En zijn pootje is zo mooi gespalkt. Over een paar weken is hij waarschijnlijk weer hele maal gezond, zei de dokter." „Weet u wat de dokter ook zei, tante Fru", zei Josje. „Dat die bosbranden waarschijnlijk het werk y stichter zijn." „Verschrikkelijk!" Mevrouw Bonebak ker sloeg haar handen ontzet ineen. „Wat afschuwelijk! Wie doet zoiets nu!" „Maar wij hebben al een spoor, hè Biekkie?" zei Josje geheimzinnig. „Mis schien dat wij de dader nog wel eens pakken!" „Denk erom"dat je geen domme dingen doet, hoor jongen!" riep zijn moeder angstig. „Brandstichters vangen laat je maar aan de politie over!" Biekkie heeft vroeger zo vaak gehol pen dieven te vangen", zei Josje. „Ja, dat kan wel zo zijn", sprak zijn moeder. „Maar jij bent Biekkie niet. bx-and- Trouwens", ging ze op wat rustiger toon verder, „het zou wel heel merkwaardig zijn als jij ontdekken zou wie die brandstichter is. Kom, man", vervolgde ze, „we moeten eens naai- huis. Dan kunnen we Pims logeerkamertje in orde „Wacht eens even", riep de commissa ris uit. „U. komt toch zeker wel over een uurtje terug. Want we moeten toch gaan eten met ons allen in Pinteloo?" „Gaat dat dan door, commissaris?" riep Josje verheugd. „Natuurlijk, jongen, wat dacht jij dan?" antwoordde commissaris Bonebak ker. „We rijden er met de auto heen. Drie voorin en vier achterin, dat gaat best." Nieui foonmuziek. 13 45 Stci semble: gewijde Joods ipel. (herhahng'^' Zestig minuten voi zestig. 16.00 Nieuws. 16.02 Ou< 6.15 Voor de jeugd. 17.10 Frie ending. 17.30 Jazzband. 17.50 A 87 Als je vrienden op bezoek krijgt, blijf ik liever thuis, zegt hij, maar als dat niet zo is, kom ik hier. Ik heb nog nooit kerstfeest op een heuvel gevierd, 't Zal wel stil zijn. Ik denk als je goed kijkt, dat je de ster kunt zien opgaan. Het wordt stil met een satijnachtige grijze lucht, waartegen de contouren van bomen en struiken als met houtskool getekend staan. Martine voert de vogels die tot op de vensterbank komen. In de nacht vriest het een beetje en 's ochtends hangt een koude nevel over het dal. Joryt gaat niet beneden. Bij de kerstboom mijmert hij en vergeet te antwoorden als hem iets gevraagd Andres probeert hem te schilderen, maar het lukt niet. Zijn gezicht is nooit hetzelfde. Wie hem niet van dichtbij kent, ziet dat niet. 't Zijn kleine, bijna verborgen trekjes, de glimlach in zijn mondhoeken, een glimmertje in zijn ogen of een schampend licht als hij denkt aan wat gebeurde. Zijn lippen kunnen beven, maar hij kan ze ook op elkaar klemmen als het bitter proeft in zijn Voor het einde fan het jaar maakt hij nog eens zijn grote ronde. Blijf toch hier, meent Marti ne, je bent uren weg en het is al vroeg donker. Nee, er kan ergens iets dijn en dan zouden ze recht hebben om over me te klagen. Tot aan de laatste dag ben ik landschut. Tot aan de laatste dag, herhaalt hij en ze verstaat dat hij daarmee iet anders bedoelt dan de laatste dag van het r is, komt Vasse van Buuren. (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN Het feit dat sinds 1 augustus in de Britse commerciële televisie geen reclame meer mag wor den gemaakt voor rookartikelen en met name sigaretten, betekent voor de ITA een ferme klap in de finan ciën, al zal zij de vrijgekomen recla me-zendtijd heus wel weer weten op te vullen met andere camera-adver- In elk geval: in het afgelopen Jaar Inde deze tv-maatschappij voor siga rettenreclame de lieve som van ruim 64 miljoen gulden. t 5 door DIGNATE ROHBEKTZ Joryt is bezig met het bijeengaren van afgewaaide takjes als de grijze auto langs de beek komt. Nu zullen we het hebben, zegt hij, haastig bin nenkomend om zijn handen te wassen. Geef mijn andere jas, Martine en roep Andres. Bij zijn thuiskomst uit het buitenland had Bernt Vasse nauwelijks tijd om zich van zijn reisjas te ontdoen, zo driftig was Onno om te vertellen wat er in 't Horst was voorgevallen. Na iedere reis kwam Onno met allerlei nieuws. Bernt luisterde geamuseerd naar de tuinman, die altijd op dezelf de manier zijn verhaal begon: het is weer de moeite waard geweest meneer. Maar toen hij hoorde over de gewelddadige dood van de jonge Borne, trok zijn voorhoofd vol rimpels. Zijn ze gek geworden in 't Hors'.! En wat vertel je over de landschut...? Zelf belde hij de jachtopziener op en gebood hem onmiddellijk te komen. Jurre Mensink had niet anders verwacht. Zorg vuldig had hij overwogen hoe het gezegd moest worden, zonder al te veel te laten uitkomen dat hij landschut van 't Horst wilde zijn. Hij zou het anders aanpakken dan Volmar. Over zo'n nest, met enkele akkers en een verlopen molen, kon hij in de helft van de tijd het opzicht houden. Hij zou ze daar wel eens rechtzetten en een man aanstellen die alles in de gaten hield als hij zelf er niet was. Eén die voor geld een heleboel wilde doen. Jurre Mensink is zich al bewust van zijn macht als hij binnen komt. Vasse driekwart van het jaar op reis en hij de baas over bossen en landerijen, Horsten en nesten. Maar het wordt anders. Bernt Vasse vraagt hem niets en laat hem ook geen tijd om zijn mooi overwogen verhaal te doen. Kon jij niet voorkomen dat mijn landschut gearresteerd werd? Waar zat jij tijdens de on dervraging bij de brigadier, wat heb jij met de politie te maken? Als Mensink een verklaring wil geven voor zijn handelwijze, wordt hij met een handgebaar weg gestuurd. Je hoort nader van me. Moest hij daarvoor komen, laat in de avond? Om, nauwelijks binnen de deur, te worden wegge stuurd als de eerste de beste die ongevraagd komt? Een ogenblik maakt het hem in de war, maar eer hij thuis is. heeft hij zijn vastberadenheid terug. De brigadier heeft gevraagd of hij wilde meegaan toen Gerben Stuve met het bericht kwam dat de zoon van Boi-ne vermmord was Dat lag voor d hand, nu Vasse zelf niet komen kon. Het Horst hoorde onder zijn domein, iemand moest hem vertegenwoordigen. De hele ellende was voortge komen uit het overtreden van zijn verordeningen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13