Nieuwe Leidse ComranU Singapore afgescheiden Maleisische federatie van Engeland levert geen motoren Breuk het hoogtepunt van reeks conflicten Nkroemah kan rustig naar Hanoi gaan Vijf kerkgangers in auto verdronken Stephanopoulos benoemd tot informateur DC-4 zakt op Schiphol door neuswiel (■"■O CHRISTEtIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh U ghebla*#» mijn hart 'm teghenspoatl" Maandag 9 augustus 1965, 46ste jaargang De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwake tot matige wind tussen noordoost cn zuidoost- Tamelyk koude nacht, mor gen overdag iets warmer dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). .J Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 bezorging 18.00—19.00 We werden eruit gestoten SINGAPORE De „staat" Singapore behoort van heden af niet meer tot de Maleisische federatie. Met 126 van de 159 stemmen besloot het parlement van de federatie een wetsontwerp voor een grondwetsherzie ning te aanvaarden om de afscheiding tot stand te brengen. Premier Lee Koean Yew van Singapore verklaarde zijn tranen de vrye loop latend op een persconferentie dat de afscheiding hem werd opgedrongen door de Maleisische leiders. Een lid van Yews partij verklaarde naar aanleiding van de belissing, dat Singapore de federatie helemaal niet wilde verlaten en dat het in feite eruit werd gestoten. ABDOEL RACHMAN .geen geweld. De breuk is het hoogtepunt van bittere politieke conflicten, die al meer dan een jaar de betrekkingen tussen de verschillende delen van de federatie hadden vertroebeld. Sin gapore was niet tevreden met de ondergeschikte rol, die het in het ogen- aarbij i hulp Nieuw-Guinea snel vergeten Fokker koopt nu ergens anders LONDEN Engeland heeft Ne derland meegedeeld dat het geen toestemming zal geven voor de uit voer van Rolls Royce-motoren, be stemd voor Fokker Friendships die Nederland voor civiel gebruik Indonesië wil leveren. Indonesië overweegt de aankoop twintig Friendships. De Britten stellen zich op het standpunt, dat geen wapens aan Indonesië moeten worden geleverd zolang dat land zijn confrontatiepolitiek jegens Maleisië voortzet. Zij vreze; de vliegtuigen voor militaire doeleinden zullen worden gebruikt, zoals het vervoer van parachutisten. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag Veilige reis verzekerd geld i leg- tafel, "J?" WASHINGTON Ook|'"BH,o^ President John- gjf, son heeft een verzoek van zijn Gha- nese collega Nkroemah van de hand stad- gewezen om de bombardementen op Noord-Vietnam voorlopig op te schorten. Hij liet hem weten, dat hem persoonlijk geen enkel gevaar dreigt van de zijde van de Ameri kaanse luchtmacht, als hy zyn voor genomen vredesmissie naar Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam, dorp zal maken. .£e" Intussen heeft Averell Harrlman, de speciale ambassadeur van Johnson, ge zegd. dat Hanoi niet bereid zal zijn tot onderhandelingen als de Verenigde Sta ten hun bombardementen op Noord-Viet. nam niet staken. Hij zei ook (in een vraaggesprek voor de Amerikaanse tele visie) er van overtuigd te zijn. dat de Russen een front zullen maken met rood China, als het in Vietnam tot het gebruik van kernwapens zou komen Harriman heeft, zoals men weet, onlangs een be zoek aan Moskou gebracht Daar voerde hij besprekingen met premier Kosygin. Maxwell Taylor, dc onlangs afgetreden Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Viet- nam, zei er niet aan te durven denken, dat de Verenigde Staten op zekere dag Hanoi zouden willen bombarderen. „Ik j I acht het nodig, dat de regering daar in- tact blijft, opdat z(j beslissingen kan ne- 'an i men, die we haar graag zien nemen", ee- aldus Taylor. Twee bataljons Zuidvietnamese elite troepen zijn bij Doec Co in midden-Viet- nam niet ver van de grens met Cam bodja door de Vietcong geïsoleerd. Be voorrading is niet mogelijk, doordat de Vietcong het vliegveld beheerst. Zuid vietnamese troepen hebben nog maar twee stellingen aan de weg van Pleikoe naar Cambodja in handen. Als Doec Co valt. kan de Vietcong het land in tweeën heeft verklaard dat nog geen officiële be vestiging van dit bericht is ontvangen. De ambassadeur in Londen heeft op dracht om opheldering te vragen, aange zien het hier een normale transactie geldt voor civiel gebruik. Mocht het bericht Juist zijn, dan staat nu reeds vast dat die beslissing door de Nederlandse regering ten zeer ste zal worden betreurd en in Neder land niet zal worden begrepen, aldus de woordvoerder. In Frankrijk Het bericht over de Britse weigering kwam voor de Fokker-directie niet ge heel onverwacht. Een zegsman van de fabriek deelde mede, dat in de eerste plaats nog geen definitieve order van de Garoeda voor de levering van 20 Friend ships is ontvangen. Maar mocht die .ko men. dan zal Fokker zich genoodzaakt zien, elders aan te kopen, bijvoorbeeld in Frankrijk of Amerika. „De tijden zijn overigens wel niet anderd". zo besloot hij zijn commentaar. „Nu is het de Britse regering die stokje poogt te steken voor de levering van Nederlandse vliegtuigen aan de In donesische Garoeda. Een jaar of vijf ge leden. tijdens de Nieuw-Guinea-periode, was het precies andersom. Toen protes teerde de Nederlandse regering (overi gens tevergeefs) bij de Britse regering tegen de aflevering van Fairey Gannet- vliegtuigen aan de Indonesische marine". De weigering van de Britse regering zou de levering van Friendships anderhalf jaar vertragen, zo verwacht men bij Fokker. Rolls Royce zou er een strop van 15 miljoen gulden door hebben, terwijl de regeringsbeslissing ook een flink nadeel zou betekenen voor andere fabrieken. In totaal moet namelijk derde van al het in de Friendship werkte materiaal uit Engeland komen. ook de remmen en de banden. In middels heeft Fokker zijn hoofdinstruc teur dr. J H. Greidanus opdracht gegeven met spoed een Friendship le ontwerpen, in alle Britse onderdelen zijn ver vangen door gelijkwaardige produkten uit andere landen. De motoren zullen nu waarschijnlijk worden geleverd door de Franse fabriek Turbomeca. geheel speelde. Toen het niet kreeg wat het wilde hebben, beschuldigde het premier Abdoel Rachman van plannen, het voornamelijk door Chinezen bevolkte Singapore te willen overheersen. Singapore, dat het handelscentrum van Maleisië was, heeft zich ook verzet tegen wat men daar noemde „federale pogingen tot inmenging in de interne aangelegenheden van de staat, voorna melijk op het gebied van de handel". Singapore werd in 1958 een zelfstan dige staat binnen het Britse Gemenebest en trad in 1963 met Malakka. Serawak en Sabah tot de nieuwgevormde Malei sische federatie. Het eiland ligt aan de DE MAIEISE FEDERATIE Weer bosbranden in Frankrijk NIMES In de Franse departementen Ardèche en Gard zijn gisteren honderden hectaren bos en braak liggende grond prooi van de vlammen geworden. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Wel liepen diverse dorpen gevaar en oesten boerderijen worden ontruimd. De hevige Mistral die in het hele Rhóne-dal waait, wakkerde de vlammen De brandweerkorpsen van Gard cn omliggende departementen zijn gemobili seerd. Helikopters vliegen voortdurend boven het getroffen gebied om de ver spreiding van de brand te volgen. Eerste Indonesische raket gelanceerd DJAKARTA Indonesië heeft zater dag met succes zijn eerste raket gelan- De raket kon een hoogte bereiken van 334 kilometer en is in staa* een hori zontale vlucht te maken van 420 kilomo- ter. uiterste zuidpunt van het Maleisisch schiereiland, waarmee het wordt ver bonden door een dam. waarop een ver keersweg en een spoorlijn zijn aange legd. Het meet 40 bij 2- km en heeft een bevolking van naar schatting 1.8 miljoen zielen. De federatie, die een de fensieverdrag met Engeland sloot, werd automatisch lid van het Gemenebest. Defensie Het verdrag tot uittreding werd terdag gesloten. Maleisië zal Singapore in redelijke mate steun verlenen bü zjjn verdediging. Er zal een gezamenlijke de fensieraad worden gevormd. Singapore zal Maleisië het recht verlenen tot hand- having van de bases en andere militaire faciliteiten en zal toestaan dat deze ba ses worden gebruikt, als het noodzake lijk is. Geen van beide partijen zal enig verdrag met een vreemde mogendheid aangaan, dat nadelig kan zyn voor dc onafhankelijkheid en de verdediging van het grondgebied van de andere party. Singapore en Maleisië zullen samenwer ken op economisch gebied. Enigeland mag eveneens zijn uitge strekte militaire basis blijven gebruiken. Het mag van deze bases gebruik maken zolang dit nodig wordt geacht om Sin gapore en Maleisië te verdedigen, ter verdediging van het Gemenebest en voor de handhaving van de vrede in Zuid- oost-Azië. Engeland was van te voren op de hoogte gesteld van Singapore's uittreden. De verhouding tusen premier Rach man en premier Lee Koean Yew was allang gespannen. Er waren godsdiensti ge en rassengeschillen. Rachman zei vandaag in het parlement te Koeala Loempoer. dat hij militair geweld had moeten gebruiken om Singapore tot me dewerking te dwingen, maar dat hij er de voorkeur aan had gegeven, het tot afscheiding te laten komen. Readies De scheuring in de federatie kan vol gens Britse kringen, ernstige gevolgen hebben voor Engeland en andere wes terse landen. Zij werd, gezien de riva liteit tussen RaohmaTi en Lee. maar bo venal door de rassenstrijd tussen Ma- leiers en Chinezen, al lange tijd voor zien De verzwakking van de federatie is nriet in de laatste plaats een onver wachte meevaller voor haar ergse vU- and, president Soekarno van Indonesië. Zij kan de situatie voor Serawak en Sa bah onhoudbaar maken. Od lange ter mijn bezien bestaat het gevaar voor een invloed van Peking, hoewel de pro- westerse regerintg-Lec op het ogenblik krachtig genoeg sohijnt. uua en jong in ELI* Meeste werkers in Duitsland BRUSSEL De bevolking van het EEG-gebted wordt geschat op 180 miljoen zielen, volgens de jongste officiële cij fers (over 1963). In Nederland komt het grootste aantal kinderen onder de veertien jaar voor, namelijk 28.6 procent van de bevolking, terwijl België de meeste bejaarden telt: 12.4 procent West-Duitsland heeft het hoogste per centage werkende mensen (46.3), België het laagste (38.6). Italië heeft met 2.8 procent van de werkende bevolking het grootste aantal werklozen. In Luxem burg is geen enkele werkloze In Italië woont het grootste aantal boeren (25.6 procent), in West-Duits land het kleinste (11.6 procent). In West- Duitsland werkt 49 procent van de wer kende bevolking in de industrie, in Frankrijk 39.7 procent Luxemburg heeft het grootste per centage ambtenaren met 39 procent en Italië het laagste met 33.2 procent Ontstellend veel doden op de weg TTET afgelopen weekeinde heeft een reeks van ernstige ongelukken op de weg gebracht. Het dodencijfer is dan ook ontstellend hoog. Een aantal ongelukken is te wijten aan onoplet tendheid bij het naderen van een voorrangsweg. Zo vonden gistermor gen vijf kerkgangers in de gemeente Hardenberg de dood, toen de bestuur der van een zes-persoons huurauto geen voorrang verleende, toen hij de T-kruising van de provinciale weg op Het ongeluk gebeurde om kwart over zeven. De eigenaar van de huur auto, de heer D. J. Schottert uit Oud- Lutten (55) was met vijf kerkgangers uit Gramsbergen op weg naar de r.k. kerk in Slagharen. Hij rijdt iedere Papandreoe weer gepasseerd Rhodesië blijft niet in Gemenebest SALISBURY Dc Rhodcsichc pre mier, Ian Smith, heeft zaterdag in Sa lisbury gezegd dat Rhodesic nu ii: staat is zich cenzydig onafhankelijk te verklaren, zonder gevaar te lopen. Smith zei dit op het jaarcongres zyn partij „Rhodesisch Front." „Onze positie is onaantastbaar", de premier. Hij meende een groeiende sympathie en talrijke officiële erken ningen te mogen verwachten. Maar „zelfs wanneer wij het met Londen over onze onafhankelijkheid eens wor den, meen ik, dat wij uit de Gemene best moeten treden". Het Gemenebest herbergt communisten en landen „die saboteurs opleiden". Wat zijn jongste vertrouwelijke besprekingen met Lon den betreft, zei Smith: „Wij weten nu tenminste onder welke voorwaarden de Britse regering bereid zal zijn ons on afhankelijkheid te verlenen". Zonder deze voorwaarden te noemen zei de premier dat de kloof tussen wederzijd se standpunten nog te groot is en dat de nog af te leggen weg lang is. Typiste aangerand door twee mannen ROTTERDAM De recherche heeft vee Schiedammers gearresteerd die gisterochtend vroeg een 34-jarige typis te uit Rotterdam in een eenzame polder bij Hoek van Holland hebben aangerand. Dc daders, die gedeeltelijk hebben be kend, zyn dc 25-jarige veehandelaar C. van den B. en de 23-jarige koopman H. F. D. Zij hadden de typiste en een vriendin ontmoet in een Schiedamsse dancing. Zij trachtten de vrouwen over te halen met hen mee te gaan. Toen de vrouwen terdagnacht tegen sluitingstijd weg gingen om in Rotterdam een andere dan cing te bezoeken, werden zy door de jongemannen gevolgd Deze sleepten de typiste in hun auto en namen haar mee lar Hoek van Holland. De typiste is opgenomen in het zie kenhuis. ATHENE Koning Konstantijn heeft gisteravond oud-premier Pa pandreoe meegedeeld, dat hij beslo ten heeft hem niet te verzoeken als hoofd op te treden van een nieuwe regering van leden van zyn „unie van het centrum" of van een zaken kabinet. Na afloop van het onder houd, dat een kwartier duurde, werd Papandreoe's partijgenoot Stephano poulos gevraagd de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een nieuwe regering. Stephanopou los heeft de informatie-opdracht in beraad gehouden en wil eerst de stemming in zijn partij peilen. Onmiddellijk voor en direct na het gesprek met de koning had de 66-jarige. gematigde, Stephapoulos een onder houd met Papandreoe. Volgens velen maakt Stephanopoulos een grote kans, omdat zijn aanhang in de partij zo groot is en velen bereid zijn hem te steunen en daarvoor Papandreoe in zijn meest extreme eisen niet meer te volgen. Aan de andere kant heeft Stephanoulos ge zegd niets te zullen doen zonder de goedkeuring van Papandreoe, Steun Zaterdagavond nog hebben 115 afge- vaardigden van de Centrumunie een verklaring van onvoorwaardelijke trouw aan Papandreoe ondertekend. Hun de- ves luidt: „Papandreoe weer aan de macht of nieuwe verkiezingen". Twin tig andere parlementsleden zouden deze verklaring telegrafisch hebben onder schreven. Met dit steuntje in de rug kon Papan dreoe de koning gisteravond waarschuw- niet weer een poging te doen een kabinet uit de Centrumunie te formeren zonder hem. De konng had voordien af wijzend beschikt op Papandreoe's twee suggesties om hetzij hem te benoemen tot premier, hetzij aan het hoofid te stel- an een interim-bewind dat binnen 45 dagen verkiezingen zou moeten or ganiseren. De koning had Papandreoe gevraagd of deze nog een derde oplos sing wist en de oud-premier had hierop ontkennend geantwoora. In Athene zelf werden gisteravond bij zonder strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Het lydt geen twijfel dat de troepen ln Athene onvoorwaardelijk trouw zijn aan de konng. In het stadion vond een herdenking plaats ter herdenking van de overwin- nng op dc communistische opstandelin gen in 1949. Zestigduizena mensen maak ten het minister van defensie Kostopoe- los onmogelijk om te spreken. Gescam- deerd werd Papandreoe's naam ge schreeuwd. Provo's slaags inet politie in Amsterdam AMSTERDAM Het beleende Am. sterdamse beeldje Het Lieverdje, voor stellende een straatjoche. aan het Spui is in de nacht van zaterdag op zondag weer eens het middelpunt van jeugdige „happening-bedrijvers" geweest. (Een happening is het zich bevinden ln een toestand waarin men niet meer weet wat men doet, gilt, schreeuwt en vreemd doet-Red.) Iedere zaterdagavond houden Amster damse provo's en „provoses" samen komsten bij het beeldje. Zaterdagavond was het echter drukker dan anders. Naar schatting 250 jongelui maakten het zo bont, dat de politic ingrijpen noodzake lijk achtte. Het gevolg was een grote rel waarbij rake klappen vielen. Er werd met fietsen naar agenten gegooid, ter wijl voetzoekers in het rond vlogen. Er werden zeven arrestaties verricht wegens straatschenderij, verzet tegen de politie en belediging. Alleeen het dak van dc auto waarin trijf kerkgangers zijn ver dronken. stak nog hoven het water van de diepe Lutterhoofdwijk uit- Voor f 1500 28-40 dagen Goedkoop retour naar de West DEN HAAG De KLM zal 1 no vember een aanzienlijk verlaagd re tourtarief invoeren op de dienst tus sen Nederland en Suriname en de Ne derlandse Antillen, Het nieuwe tarief, f 1500, voor een retourbiljet met een maximale geldigheidsduur van 40 da gen en een minimum verblijf van 28 dagen, zal uitsluitend gelden voor in gezetenen van Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen. Het normale jaarretour van Amster dam resp. Paramaribo, Aruba, Bonaire. Curacao en St.-Maartcn, bedraagt f 2719 en f 3033 in het hoogseizoen. Er bestond bovendien reeds een 21-daags retour van f 2358 voor reizen tussen Nederland en Suriname. De nieuwe tariefsverlaging opent eveneens de mogelijkheid tot het creëren van goedkope ITE-reizen tussen Nederland en de rijksdelen overzee. Tot het nieuwe tarief heeft de KLM besloten in nauw overleg met de betrok ken rcgeringslnstantics. Zy beoogt met dit speciale tarief de betrekkingen tus sen de Koninkryksdelen te stimuleren. De toepassing van het goedkope re tourtarief is wel aan enige voorwaarden gebonden: men kan tegen dit tarief slechts reizen in de „cconomy"-klasse en uitsluitend via de zgn. Midatlantische route: reisonderbrekingen zijn alleen toegestaan in plaatsen binnen de drie rijksdelen en de gebruikelijke reducties voor kinderen zullen niet gelden, terwijl voorts geen combinaties met andere ta rieven mogelijk zijn. De KLM vliegt tweemaal per i met DC-8 vliegtuigen via Lissabon Curagao, waarvan een dienst een senlanding maakt in Paramaribo. Het nieuwe tarief is het gehc-Ie jaar van ocpassing. In half jaar 150.000 auto's verkocht AMSTERDAM He eerste halfjaar rijn in ons land 152.000 personenauto's verkocht. Dit is t.o.v. het eerste half jaar van 1964 eecn sijging me 14,5 pro cent. Drie jaar geleden werden het héle jaar minder dan 145.000 auto's verkocht De percentuele stijging van de verkopen is dit jaar wel minder dan in 1963 en 1964 f beide malen 25 procent). Tot sep tember verwacht men een extra opleving de verkopen in verband me geruch. ten over verhoging van omzetbelasting. De sterke stijging in Nederland vormt -U tegenstelling tot de verkoopresul taten in, het gehele gebied van de Euro- markt. Nederland ligt nl. nog sterk op de andere EEG-landcn achter. zondagmorgen deze weg. Op de T- kruislng van de Coevorderweg moest hij voorrang verlenen aan een perso nenauto, bestuurd door de heer H. Axends (23) uit Coevorden. De heer Schottert merkte deze auto te laat op. Hij werd van achteren aangereden. Als gevolg van deze botsing kwamen beide auto's in de diepe Lutterhoofd wijk terecht. De heer Arends brak zijn beide benen. Maar hij zag kans uit zijn auto te komen, door het water te waden en de wal te bereiken. Uit de andere auto wist alleen de twintigjarige H. J. M. Hudepohl uit Oud-Lutten zich via een portierraampje te bevrijden. Zij wist onmiddellijk hulp in te roepen bij een boerderij in de buurt. Bij terugkomst was de auto. waarin zij zat reeds gezonken. Omstanders slaagden erin de bestuur der, die in het water dreef, evenals me vrouw G. A. M. van Leur-Hudepohl (60) op het droge te trekken. Mond-op-mond- bcademing mocht echter niet meer baten. De andere drie slachtoffers, mevrouw G. M. Th. Varweg-Hudepohl (38), me vrouw W. A. Lenker-Schrijver (59) en de 67-jarige weduwe M. A. Bruins- Kohram uit Gramsbergen. werden drie kwartier na het ongeluk, toen de auto door een takelwagen op het droge werd gebracht, levenloos in het voertuig ge vonden. Wethouder ZUIDWOLDE De heer S. Coe- lingh, wethouder van Beverwijk en zijn zoon van tien jaar, zijn zaterdag avond op dc autosnelweg bij Zuid- wolde om het leven gekomen. De heer Coelingh stak met zijn auto deze weg over en moet de personenauto, die met een snelheid van 120 km per uur uit de richting Hoogeveen kwam. niet op tijd hebben gezien. De auto van de wethouder werd in de flank aange reden. Beide auto's werden geheel vernield De heer Coelingh en zijn zoon waren op slag dood. De vier inzittenden van de andere auto liepen geen noemens waardig letsel op. GRONINGEN Op een verkeersweg bij Uithuizen is zaterdagavond het echt paar Riepma-Kuipers, 57 en 56 Jaar oud. hel leven gekomen. Man en vrouw liepen na een bezoek aan de kermis aan de linkerkant van de weg. Op het ogen blik, dat ze werden gepasseerd door twee bromïietsers, kwam uit dezelfde richting een auto, bestuurd door de 32- jarige G. J. H. uit Wehe. De automobilist zag de voetgangers niet. Over het dak de auto werden ze in een droge sloot geslingerd. Ze waren op slag dood. (Zie voorts pagina 8). SCHIPHOL Een DC-4 machine van Martin's Air Charter is gisteravond om half tien op Schiphol kort na de landing bij het uittaxiën op de landingsbaan door z(jn neuswiel gezakt en daarbU licht be schadigd. Het vliegtuig keerde met 70 vakantie gangers terug uit Palma de Majorca. Zij Kwamen allen met de schrik vrij Ook van de vijf bemanningsleden liep nie mand enig letsel op. De landing was normaal verlopen- Juist voor gezagvoerder R. A. Vermeu len het punt bereikte, waarop hij de lan dingsbaan zou verlaten om naar het platform te taxiën, raakte de afgrende ling van het neuswiel defect, zodat het naar voren wegschoof. Het vliegtuig zakte daardoor met de neus op dc baan. waarbij de beide openstaande deurklep- pen licht werden beschadigd. Ook raak ten de propellerbladon van twee van de vier motoren de baan, zodat ze iets ver bogen werden. De pasagiers konden het vliegtuig ge makkelijk door de voordeur, die aoor de schuine stand van het vliegtuig dicht bij de grond was gekomen, verlaten Met een luchtkussen werd de neus van de DC-4 omhoog getild, waarna het neus wiel weer zijn normale stand kreeg De machine werd vervolgens naar een han gar gesleept om daar gerepareerd te worden. Vliegtuig op woonwijk LAKEWOOD In Californië is za terdag een licht vliegtuig in een woon wijk neergestort, waardoor minstens negen personen om het leven zijn ge- „Kijk, daar staat papa. Zullen 1 vragen oj hij meerijdt?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1