Twee bruine zangeressen zijn eikaars tegenpool Brick Bradford Allebei vanavond op het scherm Nu in Italië en Spanje bosbranden 10i&tccf «lesje en «Josje Senmoet IDE STENEN ZONDEI ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 irHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-rrWÊRGOlVEN-ETHERGOlVEN- Eartha somber, Millie zonnig Bussum Natuurlijk is Eartha Kitt de grootste. In feite valt Millie Small niet met haar te vergelijken. Eartha is een grote zangeres met wereldvermaardheid, Millie is een 17-jarig teenagersterretje, dat zich binnen twee jaar tijd naar de top van de Engelse hitparade zong. Eartha (37) is van nature som ber en verbeten, een harde zaken- vrouw met groot talent. Millie een <voor,ople! watervlug stout wezentje, dat door En deze ,Jniie kunt v vanavond om bet léven dolt (tot nu toe). 8.01 uur op Ned. 2 zien in het NCRV- Vanavond kunt U ze allebei op programma, *n. een welke Red- (Van onze radio- en tv-redactie) ze de kans kreeg) kwetteren als een vogeltje. Onbekommerd zong zij haar liedjes... en met het 'befaamde ,,My boy Lollipop" schoot zij als een sterre- weer eens in Londen was en er in een peperduur restaurant .,Talk of the town" exclusief optrad in haar eigen show, maakte de particuliere maatschappij Reddiffusion de opna men, die U vanavond gaat zien. de beeldbuis zien, zij het op ver schillende netten en in verschil lende programma's. Eartha Kitt vertoont zich aan U om 10.15 in Ned. 1 in een muzikaal pro gramma van de Australische televisie, uitgezonden door de VPRO. Zij zingt haar topsongs: „My heart belongs to daddy", „I want to be evil" en „C'est U zult haar zien als de ..femme fa taal", haar showhouding, die zij zich heeft aangemeten: ongenaakbaar, heel mooi en geraffineerd gekleed, zoals zij zich al vele jaren op de planken laat zien. Zij heeft welbewust gevochten voor haar carrière en voortgeploeterd totdat zij stond op de top, die zij had gewenst. Millie Smallo nee, dat is iets heel anders. Dat is een luchtig vlin dertje, zij heeft evenals Eartua een natuurstem, die ze onbezorgd gebruikt naar voorschrift van haar handen wrijvende manager. Want met Millie is goud te verdienen. (Eartha houdt er sinds jaren geen impresario meer op na, zij sluit zelf haar contracten hi, zakenvrouw die ze is). Millie werd door een talentenjager in een dansschool waar ze stond te zingen ontdekt en verliet twee jaar geleden, toen ze vijftien was, haar ouderlijke woning: een hut op het platteland, 40 km van Kingston op Jamaica, en ging naar Engeland (waar diffusion (Engeland) maakte van haar terugkeer naar Jamaica, kort geleden en als 17-jarige. DISCRIMINATIE Beiden, Eartha en Mill ie, komen uit heel armoedige milieus. Beiden weten, wat rassendiscriminatie is en hebben zich door eigen stem en hard werken daaraan onttrokken. THUISKOMST II Ook Millie Small heeft een grote thuiskomst beleefd, zij het heel an ders dan Eartha vele jaren geleden, Millie, overladen met teenager-roem, zag na twee jaren Engeland voor het eerst weer haar ouders en haar twaalf broers en zusjes terug, toen zij triom fantelijk op Jamaica aankw Zij schaamde zich de nog altijd ne derige hut, gebouwd van hout dekt met takken, niet. Stralend groette zij haar bewonderaars, voordat zij naar binnen ging. Millie had toen echter, zoals de film laat zien, al heel wat beleefd. Toen ze aankwam stonden duizenden fans haar op te wachten en de motor- politie ging vooraf toen ze haar Eartha dankt haar naam aan het j rit door Kingston maakte. Daarna Commentaar Nieuwe oogst De AVRO heeft gisteravond een hoofdprogramma gemaakt van „nieu we oogst", waarin zeer ongelijksoor tige nummers werden aangeboden door jonge amateurs die als „beroeps" de show-wereld in willen. De uitzen ding uit Leeuwarden werd op zich zelf een show met in het begin wat overvloedige toelichting door Ageeth Scherphuis, die de presentatie ver zorgde en de kijkersjury leidde. Men kreeg weinig zeggende came ra-kijkjes in de kleedkamers, de ju ry's werden omstandig voorgesteld en geïnterviewd, kortomhet duurde een hele tijd eer de eerste gegadigde voor trofee en optreden bij de AVRO in de komende winter ten slotte op de plan ken stond. Bij de deskundigen-jury hoorde nu ook de impresario Lou van Rees, die bondig de toekomst voorspelde aan iede re optredende. Toen hy na het aardig voorgedragen liedje van de Utrechtse Jeanette van Zutjphen concludeerde ..ééntje voor over twee jaar Knokke" zat het er al in dat zij. en niet de Frans- Nederlandse beatgroep met de hoogste punten ging strijken- En zo was het. Stralende Jeanette, die 69 punten, de trofee en bloemen kreeg, zullen wi," t.z.t. terugzien op het scherm Over het geheel genomen gaf de des kundige jury gerechtvaardigde kritiek, waar de jongelui hun voordeel mee kun nen doen. Waarom er echter niets werd gezegd over de slechte presentatie van hel lelepatennummer begrijpen wij niet. De niet-deskundige maar heel kranige kijkers -jury dee dat terecht wél. Storend was het voor optredenden kijkers, dat het bijzonder jeugdige pu bliek in de Leeuwardense Harmonie roerig en luidruchtig was. Hopelijk dat bij de tweede'uitzending, op 3 sep tember in Hengelo, een stuk beter. CUENCA Rondom Cuenca in Spanje zijn gisteravond honderden mensen inderhaast uit hun huizen ge haald en naar veiliger oorden gebracht, aangezien een felle bosbrand steeds grotere afmetingen aanneemt. Er zijn al duizenden hectares bos verwoest. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De brand is gistermiddag plotseling uit gebroken in een pijnbomenwoud te Pena del Buitre.' Pogingen, de brand te blussen faalden en tegen middernacht was al een brede strook bos ter lengte van 20 km door de vlammen verteerd. De vuurzee, wordt door een krachtige noordwesten-' wind aangewakkerd. I De weg van Cuenca naar Alcazar de San Juan is door de brand onbegaanbaar geworden. De radio riep vrijwilligers op voor de strijd tegen de vuurzee. De, oorzaak van de brand, die op dc heetste i dag van het jaar uitbrak, is nog niet bekend. keren van het tij en een goede oogst na jaren van misoogsten. Haar vader was landarbeider in Carolina, en zij werd in 1928 geboren in een schamele negerhut. Toen ze zeven was, verloor zij haar moeder en de vader, die geen raad wist met het koppige kind dat geen honger wilde lijden, zond haar naar familie in de New Yorkse neger- wijk Harlem. Ze bezocht de armenscholen voor negers, werd fabrieksmeisje en... droomde zich een toekomst van rijk- dom en vooral mooie kleren. Een on- I vervulbare droom leek dat. Eartha groeide op in verzet tegen het feit, dat zij als straatarm negermeisje immers geen enkele kans had. Zij voelde de ellende van de discriminatie scherp. Van school naar... de fabriek. Troos teloze kinderjaren. Dertien, veertien, vijftien werd ze en ze maalde mee in de fabrieksstroom voor het lopende band-werk. Maar haar droom bleef en haar ver beten wil tot hogerop te komen ver liet haar evenmin. Op een keer ging de deur op een kleine kier open voor haar: ze zag kans om figurante te worden in de balletgroep van Kathe- rine Dunham, die nieuwe meisjes Eartha had iets. Ze was slank en buigzaam, zij had muzikaliteit en aan leg voor dans in haar bloed. Vurig wierp zij zich op de studie van de bal- letkunst en ze had succes: Katherine haar in de groep mee op wereld- toernee. ZELFSTANDIG een officiële receptie voor haar, gegeven door de eerste minister Sir Alexander Bustamante. In de film zingt zij natuurlijk haar beste liedjes, het zijn er vijf, waarbij „My boy Lollipop" beslist niet ont- ■17.30 L1 schappen te Emmen. CVK/IKOR/RKK: jls.uu Bijbelvertelling door en voor kinderen. NTS; 19.06 Kentucky Jones - Bericht uit China. TV-film. CVK/IKOR; 19.30 Franciscus van Assisi. TV-film. NTS: 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. KRO: 20.30 Zomercarrousel. - arleerd programma. 21.20 Vrouwenlevens, serie monologen voor vrouwen: De ■Ahmmhé22.00 Concertgebouw- Nederland II r NT§19-30 Walt Disney v ong en oud (dl. 1). 20.00 Journaal. 2 Jargie - Schoolverkiezingen. TV-film. 20.30 linnen 50 dagen naar Moose Jaw. eer iflevering. van de Western Serie The Virgi- ilan. 2140 Gevangenen van het steen, eer ilmpje over bergbewoners en hun strijd orr iet bestaan. 22.00-22.15 Sport. .30 De Flintstones. 18.45 afwisselend; Atletiek te .emmen te Wetteren. 18.50 Klein, klein kleutertje. 19.10 De gestolen film, film v. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.15 Stel Sportweekend. 20.45 Fantasie MAANDAG Gewijde muziek (gr.). Stereo: Lichte gram zoekprogram i Touring-Club. programma 12.27 Mededelingen Toen Eartha in dit werk ontdekte, dat zij met een vrij lage, gecoileerde stem kon zingen, zuiver en goed, was geen houden meer aan: zij wilde zelfstandig worden. Stilletjes sloop zij laat na de avondvoorstelling van het ballet weg en trad op als heupwiegen de jonge zangeres in nacht-etablisse menten. Katherine kwam er achter en ge doogde het niet. Eartha hield vol liet zich in Parijs zelfs engageren voor een klein cabaret. Dat kostte haar ont slag bij het ballet. Eartha stak de neus in de wind en bleef achter in de licht stad. Bijna een jaar zong zij in het cabaret. Zij breidde haar repertoire uit en kreeg een engagement in Londen. AI voordat zij terugkeerde naar New York had zij een grote stap naar de roem gedaan. Zij bleek apart en lentvol te zijn, zij creëerde zich eigen, geheimzinnige stijl en daarmee won zij de wereld. IziêkT Zij kwam in haar Stad terug met i Portugese invloeden in het Carab: geld en de mooie jurken waarvan zij'bied. Spreker Mr. w. J. van Balei had gedroomd. Zij kreeg direct een l*,£^k,-Jke contract in een nachtgelegenheid en ren. spoedig daarna kende inderdaad „de hele wereld" haar. Vele jaren lang 710'ochtendgymnastiek, 'r heeft zij zich weten te handhaven en 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.i nog altijd staat zij op de top van haar 8 10 Lichte grammofoonmuziek. i f groenteman, praatje voor de vr l0™ Morgenwijding. 8.55 Oude muziek loen zy eind februari van dit ja""1" -tggg arheïd nvent van Kerken: 17.30 dienst. NCRV: 18.00 Ne- 18.10 Koorzang. 18.30 De sn het leven, reportage 6e wereldcongres van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken. 18.45 Bas- rlton en orgel: Geestelijke liederen. 19.15 :t Christendom in het wereldgebeuren, ;ing (4). 19.30 Geestelijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex: wekelijkse bespie- lieven en samenleven. KRO: 20.15 Muziek kent geen grenzen (opn.). 20.50 Voordracht. 21.05 Muziek kent geen grenzt (opn 21.30 Klassieke 5 22.40 JÊÊ ziek. 23.55-24.00 Nieuws. Meisjeskoor en licht 13.10 Klassiek pianotrii landse solisten parade (gr. programma voor vakantieu listen en thuisblijvers. 15.25 moderne muziek. 16.00 ie;30 Vocaal ensemble 17.00 Voor i 16.50 Klassieke grar listen: klass 17.15 Lichte gran Spaanse l 20 klassieke imuziek. 18.30 Geestelijke li AVRO; 7.00 Nie VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VPRO 7.30 uur een programma over Kim Novak 8.20 uur korte speelfilm over het meisje Pépin, dat nog heel klein is en even gaat rondkijken in de ..grote wereld". 8.40 uur (NTS) een uitzending van de Franse televisie met Yves Montand. 9.27 uur de oude draaidoos kijkt naar The Marx Brothers, we reldvermaarde komieken van weleer. Ned. 2 NCRV 8.01uur optredèn van de 17-jarige vocaliste Millie Small. 8.40 uur herhaling van het programma „Hoe heten onze kinderen?" 9.00 uur Engels televisiespel „De parelduikers", avonturen op zee 9.50 uur een impressie van de Grote kerk in Alkmaar, met orgelspel door Piet Kee en psalm-declamatie door Hans Tiemeyer. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 KRO 8.30 uur het programma „Drie van elck wat wils", met bekende tv-figuren uit Amerikaanse strips: Bonanza. The Virginian en Rawhide, en de drie grote Nederlandse cabaretiers Wim Kan, Wim Sonneveld en Toon Hermans. 9.30 uur Rome. Algerije en andere landen in „Reisoogst". 9.50 uur vrolijke platen 10.55 uur nieuwe klassieke platen. Hilversum II VARA 8.35 uur hoorspel „Graag of niet", waarin de Engelse schoenmake. Hobson zijn drie koene dochters aan de man wil brengen Dit spel duurt bijna 2 uur. 10.45 uur nieuwe aflevering van ,,'t Chansonnetje in huis" 11.15 uur luchtige muziek. i II. 298 m. VARA: 18.00 Nieu 20 Voor de kinderen. 19 .ladeconcert in Londen: Londens sy -orkest: klassieke muziek. 20.30 Nieu; 20.35 Graag of niet. hoorspel. 20.50 Promei econcert in Londen (verv.K 22.00 I :hilderij. eenakter. 22.30 Nieuws. 22.40 Sp... 3 zaterdag. 22 45 Chansons. 23.15 Lichte Ierland I: NTS: 19.00 Nieuws kort. 19.01 Voor de kleuters. VPRO: 19.08 Patrouillewagen 54. TV-film. 19.30 Hollywood he stars. TV-fi lm.NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Pépin en de grote mannen. TV- spel. NTS: 20.40 Happy New Yves, program ma rond Yves Montand. VPRO: 21.27 De ude draaidoos. 22.12 Licht orkest ingsoliste. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Journaal. NCRVj elduikers, TV-spe anken. 20.00 20.25 De wijkagi varlétéprogr. 21.30 litman Becker. TV- I. 402 m. NCRV: 8.00 Nl< roverzicht. 8.15 Orgelconcert: gewijde :iek. 8.30 Morgenwijding. 9.00 Geestelijke liederen. 9.45 Nieuws en waterstanden. KRO: 10.00 Inleiding hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Populaire grammofoonmuziek. spreking. 12.20 Gitaarspel (gi_.-_ ziek (stereo). 12.30 Nieuws. 12.35 Buitenlands ïntaar. 12.45 Daar zijn wij gek op lofoonmuzlek. 14.00 Kamermuziek. 14.35 Brabants orkest en solisten: klassieke moderne muziek. 15.00 Marathoi mmofoonmuziek en sport. 16.3 i moderne Boekbespreking. 22.30 Epiloog. 22.50 socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen r. gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk n, toespraak. IKOR: 10.00 Geloof lurwetenschap, gesprek. 10.30 Ned. I nde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwo i Grammofoonmuziek. 11.45 De kerk spiegel van de pers. 12.00 Het Gela p. de rubriek in het raakvlak van kerk cultuur. AVRO: 12.30 Muzikaal onthaal, irieerd muziekprogramma. (12.30 Post- 'enberichtend 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.20 Carrou sel. een programma dat alle kanten opgaat 16.30 Sportrevue 17.00 Muzikaal onthaal, gevarieerd muziekprogramma. VARA: 17.30 Voor de kinderen. 17.50 Nieuws en sportuit slagen. 18.05 Marathon, sportreportages ec lichte grammofoonmuziek. 18.30 Roemeen; Klassieke gramr isons. AVRO: klassieke i Die schöne Galathée. operette (uitvoering e vorm). 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali- 23.00 Stereo: Klassieke grammofoon muziek. 23.55-24.00 Nieuw Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoon- •k. 12.00 Licht orkest. 12.27 MedrJ-"-- r.b.v. land- en tuinboi van het platteland. 12.30 Actuali- Ik hoor, ik hoor in. 17.35 Lichte gram iteiten en gram- rsberichten. 13.30 foonmuziek. 14.50 niet hoort, lezing Ml .30 Lichte grs 16,00 Nieuws.) 16.30 welva joep km. dus ongeveer 106,5 miljoen sche vraagstukken op te lossen die maal zo ver als onze kaars. En omdat miljoen gulden per minuut gaan kos- vèr boven de macht van de bewoners de lichtsterkte de onhebbelijke ge- ten, zodat het plan nooit werd uitge- woonte heeft evenredig af te nemen voerd. Maar dat hoefde ook niet, met het kwadraat van de afstand, want in de wintermaanden van het takt te treden met die knappe Mars- betekent dit dat de kaars (afgerond) jaar 1900 ontdekte prof. Pickering van bewoners. Wanneer we hun lichtsei- jfl jr nen toezonden, zouden ze die wellicht begrijpen en ons terugseinen. Nu kan het menselijke oog nog juist sterren van de 6de grootte-klasse waarnemen. Zouden de Marsbewoners soortgelijke ogen bezitten als de men sen, dan dienden de lichtseinen die naar Mars werden gezonden toch heeft minstens de lichtsterkte te hebben grootte van een sterretje van de 6de grootte. Met ee op een afstand lichtsterkte als nul. En wanneer Seinen van Mars? Mars, dicht hij de schemerlngslljn. DUr had je 't! De Marsbewoners seinden naar de aarde! Het telegram dat de hele wereld rondvloog, vertel de dat het lichtiHhijnzel 70 minuten had aangehouden. Helaas, een dergelijk lichtschijnsel "orden" gëzlen. Het signaal *>'J de schemerlngslljn op Mars was dus 18 biljoen maal zo niets bijzonders en was reeds her ster de 6de kaars komt men op korte sterk moeten zijn. zodat de lichtbron haaldelijk opgemerkt, want de wolken heel eind, want hij heeft bijna 227,5 biljoen lum*n had moeten ln de Mars-atmosfeer worden langer jgf dezelfde bedragen. Met andere woorden, in- door de zon beschenen dan het reeds de klasse dlcn we ons hele land in één reusach- verduisterde grondoppervlak en ste- k dat de tiff. Hchtsee zouden herscheppen door ken zich dus als lichtvlekken tegen de lichtsterkte der klassen evenredig met op eike vierkante meter grond een donkere bodem af. Daarmee warei de vijfdemachtswortel uit 100 vermin- lamp van 6500 j^en le branden, dan lichtvlekken ontdaan van hun dert, betekent dit dat onze kaars op 526 m afstand maar liefst 631 maal zo helder is als een ster van de 6de deze ontzaglijke intensiteit 227,5 biljoen lumen bij nacht door een waarnemer op Mars nog juist als het t&che waas. En de Marskanalen zou den spoedig volgen. Daarover een volgende keer. 17 ,,Ja, het diertje loopt te hinken, Jesje!" zei moeder Joppers. „Misschien heeft het wel een pootje gebroken. Ze zijn ook zo dun!" „Laten wijj het helpen, moeder!" zei Jesje. smekend. ..Dadeljjk .valt. bet neer en dan kan het niet meer weg als de brand hierheen komt." Ze holde op het kleine hertje af. dat angstig probeerde weg te vluchten, maar niet verder dan een paar passen kwam. Jesje pakte het beet en drukte het tegen „Stil maar, stil maar," zei ze sussend. „Je hoeft niet zo te beven. Ik zal je heus geen kwaad doen." Het diertje probeerde wel tegen te spartelen, maar Jesje hield het stevig tegen zioh aan geklemd en liep er mee heeft iets aan een van zijn pootjes. Mag ik het meenemen?" „Ja, dat moet wel," knikte haar vader. „Kom, we gaan zo snel mogelijk terug." haar moeder. „Kijk eens wat een schattig diertje," zei ze vertederd. „Wij zullen wel zorgen dat je pootje weer beter wordt, hoor." Op. dat ogenblik kwamen vader Jop pers en Josje en Blekkie weer 'aange- „We kunnen niet verder", hijgde vader Joppers. „Het vuur komt deze kant uit. We moeten terug. In de eerste plaats om alarm te slaan, al vermoed ik dat de brand al wel ontdekt zal zijn. Hé, wat heb jij daar?" vervolgde hij verrast tegen zijn dochter. „Een kreupel „Het kan niet goed „Zal ik vooruit lopen." stelde Blekki« voor. „Dan waarschuw ik de politie." Meneer Joppers'aarzelde even, maar knikte dan. „Goed, Blekkie. Probeer bij het eerste het beste huis dat je ziet op te bellen." Blekkie zwaaide even met zijn hand ten teken dat hij het had begrepen en verdween dan met snelle vaart tussen de stammen. „Kom, wij stappen ook stevig door, jongens," zei vader Joppers. „Kijk die hazen daar eens wegvluchten!" 81 Jentje wil niets liever. Als Dries maar luinterde naar wat ze zegt. Ik krijg hem de deur niet uit, klaagt ze tegen Ante. En hoe erg ze het vindt, ze zegt het toch: Met Rena Demmer gaat hij misschien mee. Als hij eerst naar buiten is. Dan moet je zelf naar het meisje toe gaan, meent Ante. Ze hoort op de hoogte te zijn. Maar dat is te veel voor Jentje. Zij is de vertrouwde van Dries geweest tot dat gezwerf met die meid begon. Nee, zelf gaan is onmogelijk. Bovendien geeft het nog meer opspraak. Op een kind wordt niet zo gelet. Daarom stuurt ze het zusje, dat half verstaanbaar haar boodschap overbrengt. Of je komen wilt, 't gaat verkeerd met onze Dries. Rena komt dadelijk en dan is het hard voor zijn moeder te zien hoe hij zonder tegenstribbe len met Rena meegaat. Die eerste keer niet verder dan tot in de tuin. Overal verwacht hij iets of iemand. Rena weet beter dan Jentje wat ze zeggen moet om hem te kalmeren, al kan ze niet wegnemen wat hij in de vlammen ziet en wat er rondspookt in zijn geslagen geest. Eén keer heeft zijn moeder op zijn herhaald verweer dat het zijn schuld niet is. geantwoord: Welnee, de schuld ligt bij anderen. Zet het van je af. Dat is waaraan hij zich wankopig vastklampt. Anderen, niet hij. Rena komt trouw iedere dag. 't Geeft niet minder opspraak dan wanneer Jentje zelf naar Wolters huisje gegaan was. Vooral als Dries opeens zijn schrik voor mensen kwijtraakt e naar de brink wil. Rena probeert hem terug te houden, ze voélt de ogen der Horsten in haar rug. En als hij eens de holle weg inging naar de l E door DIGNATE ROBBEKTZ j molen? Sinds het verschrikkelijke gebeurde, heeft hij de naam van de mulder niet genoemd. „Jullie denken toch niet dat ik gek ben? Het is de oude Dries, koppig en bars. Even daarna be gint het weer te malen in zijn hoofd en moet ze met hem meegaan. Vanaf de brink is het huis op de heuvel goed te zien. In de grijze dag zijn de witte muren hel. Het beeld van „De Rodde" springt naar voren. Lenter ging daar naar toe. Kom mee, dringt Rena aan als ze ziet hoe hij verstard naar de heuvel kijkt. Het kost moeite om weer te weten hoe het gebeurde. Lag Lenter op het Ganzepad? Hij was uit Hinberghe geko men, waar is nagevraagd, bij bekenden en bij zijn baas, hoe laat hij daar vertrok. Na de teken cursus kwam hij altijd langs het Ganzepad, om dat het dan laat was. Het keert en wentelt achter het voorhoofd van Dries. Een paar keer strijkt hij erlangs met zijn vingertoppen tot hij ineens weer een beeld omlijnd ziet en kan vasthouden. Martine Volmar. Ze kwam graag naar de diele. Ze heeft Lenter meegelokt naar de heuvel, waar in de doden liggen die door de mandenvlechters verslagen werden. Dries lacht er zo luid om dat Rena beeft van schrik. Kom mee, .probeert ze hem aan zijn arm weg te rekken. Los, zegt hij. 't Is oudewijvenpraat, waarom hij altijd gelaohen heeft. Mensenleeftijden is het geleden, toen een deel van het dal nog moerassig 's Nachts schreeuwt hij er weer over en moet Jentje uit bed komen om hem te kalmeren. Ande ren hebben de schuld, 't Moet worden afgerekend. Dat woord gebruikte hij ook als hij over de mul der sprak. Rena moet voortaan ook 's avonds komen, zo bang wordt Jentje voor zijn gebaren en de uitdrukking van zijn gezicht als hij bij het Hij was er zo graag, zegt. hij tegen Rena. Wat zou mijn broer daarheen getrokken hebben? Die mildheid komt alleen over hem als Rena er is. Zonder haar wint zijn woede en slingert hij de houtblokken over de diele. Van Marye Thase heeft Rena gehoord dat Marti ne en Andres binnen enkele dagen zullen thuis komen. Dries mag niet naar „De Rodde" gaan, nu niet en later zeker niet. Wat zou ze moeten be ginnen als ze bij hem was en de landschut was daar of Bernt Vasse? Ze zijn op reis, tracht ze hem tot andere gedachten te brengen. Martine was al lang weg voor het gebeurde. Midden in de zandweg slaat ze haar armen om hem heen. Het kan niet, Dries, ga niet! De avond is over de Oeler gezakt en over de heuvel. Terug, Dries, naar huis. Maar hij wil niet, het kan hem ook NIET SCHELEN ALS ZE BLIJFT STAAN. Hij bemerkt het niet eens. De draden waarlangs zijn smartelijke gedachten zich bewegen, zijn zo in elkaar verward geraakt dat hij ook niet weet waarom hij naar „De Rodde" gaat. Misschien is het niet waar dat Lenter dood is. Het kan een kwade droom geweest zijn, die kist op de diele. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9