W ild-W est - taferelen in Leids eethuis Rijnsburgs corso mooier dan ooit (ees van der Wel exposeert in de Boerhaavezaal Prij swinnaars corso Strenge straffen voor Leidenaars •65 «EUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 3965 UJISSBURG „Het is jammer dat er nog veel kwekers ook wel wat handelaren sceptisch staan tegenover de opagandistische waarde van corso's of bloemententoon- Iellingen", zei een met het dertiende Rijnsburgse corso meden voorzitter C. Leeuwenburg gistermiddag bij de pening van de tentoonstelling van praaL en personen- Mens in de nieuwe veilinghal van Flora. Dertien jaar Heden, in het eerste corso jaar bedroeg de jaaromzet van veiling f 4,5 miljoen, in de eerste helft van dit jaar is \al f 30 miljoen omgezet. Dat is voor mij en veel an de in een stimulans om dóór te gaan. Het is immers nog feds nodig reclame te maken voor ons vak'9. jaar zetten de vijftien Nederlandse veilingen in totaal f 170 miljoen om en in de eerste helft van 1965 bereik ten ze al de f 111 miljoen", aldus de heer Van der Kwaak. De vraag in het buitenland naar bloemen neemt ook toe: in 1961 werd er voor f 64 mil joen geëxporteerd, dit jaar tot nu tot al voor f 62 miljoen. De grootste af nemer was toen en is nu nog: West- Duitsland. „Kan Rijnsburg deze snelle ontwik keling bijhouden?" vroeg de heer Van der Kwaak zich af In 1914 werd er op 150 ha grond geteeld, thans bezit Rijnsburg nog steeds 150 ha teeltgrond. „Door zeer intensieve beteling was het tot nu toe mogelijk in de pas te blij ven, maar als we, ook in de EEG, bij willen blijven, dan moet er nóg meer met kassen en nog minder op de koude grond worden gewerkt". De heer Van der Kwaak, die tien jaar geleden als wethouder en VVV- voorzitter van Leiden veel heeft ge daan om het Rijnsburgse corso naar de Sleutelstad te krijgen, haalde her inneringen op aan die tijd, waarin „een sublieme samenwerking" werd geboren. •oorzitter Leeuwenburg was niet de ge die gisteren cijfers noemde. De D. van der Kwaak, lid van Ge- luteerde Staten van Zuid-Holland, vóórdat hij de expositie officieel inde zijn visie op de ontwikkeling de bloementeelt. Wftig jaar geleden telde Neder- 'e veilingen, die samen een omzet van f 400.000 haalden. Vorig ..Fiesta Gitana", een stijlvol in rood, geel en zwart gehouden pronkstukje. \iE1DEN De thans in Voorhout wonende Kees v. d. Wel (33), over wie fee Menselijke-Notitieredacteur enige tijd geleden schreef, is een |r of tien geleden in Canada, waar hij toen woonde, met schilderen be- Inen. Hij is volledig autodidact, zij het dan, dat hij een beetje techniek fft opgedaan met de hulp van een Roemeense schilderes, die hij in dat d heeft ontmoet. Na een achtjarig verblijf in Niagara Falls keerde hij ir Nederland terug en nam er zijn stiel als drukker weer op. at laatste is belangrijk, omdat hij in de schilderkunst dat vak min neer trouw blijft. Niet alleen, dat zich bijna uitsluitend en zeker voorkeur bedient van druk inkt, hij maakt ook wel gebruik de drukkersrol; dat bepaalt de nische structuur van zijn werk een groot deel. et is een wat ruwe techniek, dat ken met die vette, dikke en taaie maar door de felle en harde iren bereikt hij er een afgewisseld en grof resultaat mee. Gezegd echter worden, dat aan het werk Van der Wel een soms geraffi- de sfeerwerking niet ontbreekt, inks het wat hoekige handschrift, iswaar leeft deze sfeer meer in beweging" dan in de kleur, die er anderzijds door soms gewaag- egenstellingen kan bekoren. >ch moet het ons van het hart, de enkele aquarellen van vissen, hij exposeert, ons liever zijn. Door transparantie van het materiaal, het geraffineerd laten uitvloeien de inkt of de verf, schept hij 'e prenten, die door hun teerheid hiraal boven het andere werk uit- Hoofdzakelijk abstract met hier en daar een zwakke figuratie brengt hij toch vaart en beweging in zijn werk, analoog aan de meegege ven titels. Daarbij dikwijls goed af gewogen kleurwerking. Dan ontstaan er wel aantrekkelijke bladen, zoals het bewegenlijke Danse (nr. 15), het dreigende Storm (18). Abstract II (20) heeft Japanse allure; mooi van kleur en suggestieve opbouw is Be- verdam (26). -Enkele composities (27 en 29) roepen suggesties op van ge brand glas. Van zijn figuratief werk kon ons Vrouw in blauw (12) beko- Een enkele maal waagt Van der Wel zich aan picturale buitenissighe den. In Vis (22) maakt hij gebruik van visnet, hetgeen echter visueel niet onaantrekkelijk is. Levende zee (23) is een plastisch tableau met ingewerkte schelpen, zeesterren en an dere op het strand te vinden zaken. Aardigheidjes, die met schilder- „kunst" weinig van doen hebben. De tentoonstelling is vrijdagavond geopend met een inleidend woord van drs. J. A. v. d. Meer. Ze is tot 11 augustus, dagelijks van 15 - 18 en van 19 - 21 uur. Wpr. I Met het plaatsen van het traditionele vaantje op de versierde personenwa gen van het bestuur van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso door de heer Van der Kwaak, was de tentoonstelling van corsowagens officieel geopend. Het gezelschap genodigden (onder wie een van een Rijnsburgse bloemengroet voorziene mevrouw Van der Kwaak en een groot aantal burgemeesters, wethouders, raadsleden en andere autoriteiten uit Rijnsburg, Leiden omliggende gemeenten) maakte daar na een rondgang over de tentoonstel ling, die er wat overzichtelijkheid be treft met de nieuwe veilinghal op vooruit is gegaan. Gracieus Honderden bezoekers sloegen gister avond en vanmorgen in Flora al be> wonderende blikken op de 13 praal wagens en 25 versierde personenauto': Vanmiddag van half twee af voegden zich nog duizenden toeschouwers langs De foto's van het corso zijn van IV. v. d. Horst de route bij degenen, die de stoet „Bloem en Show" niet graag zouden hebben willen missen. En terecht, want het corso is gracieuzer dan ooit. Ondanks het ongunstige weer van deze zomer, konden de bloemtoinders beschikken over een grote voorraad bloemen van beste kwaliteit. Zij lieten hun vaardigheid en fantasie harmo- s samengaan bij het schikken van de honderden toeven. Gladiolen, kleine dahlia's en rozen vormden wel het grootste deel van het bloemenmateriaal. Van het teerste roze tot het vurigste rood. met varia- van lila, paars en geel, zagen de Ijsberen in een arrestee verla ten een koek-en-zoopje-tent op de wagen „IJspret". In de nieuwe veilinghal van Flora stonden gistermiddag de corsowagens te wachten op be wondering van het publiek. toeschouwers vanmiddag voorbijtrek ken. Orchideeën, lelies en zeer veel andere bloemen zijn eveneens op de wagens gestoken. Shoiv De „show" is het motief voor sostoet van dit jaar. Het werd geestig verwerkt in de wagen „Circus" (com pleet met trapeze, clowns, paarden, acrobatiek), sfeervol in „Fiësta Gita na" (met kermiswagen en zigeuners), poëtisch in „lm Weissen Rössl" en fan tasierijk in „Operaballet" (welke wa gen de jury als de mooiste van het corso beschouwde). Het is niet doenlijk alle pracht en praal gedetailleerd te beschrijven. Dat Rijnsburg eer met zijn dertiende corso inlegt, is zeker. Een succes, da de organisatoren naar het derde lus trum doet streven, hetgeen opnieuw offers aan geld en mankracht zal vergen. „Maar", zo legde de heer Van der Kwaak het woord „show' gistermiddag uit, „Samen Handelen is een Offer Waard". Wika T. Blase morgen in Oegstgeest OEGSTGEEST Morgenochtend hoopt in de Hervormde jeugddienst de Groene of Willibrordkerk voor te gaan mejuffrouw wika Tineke Bla se uit Blaricum. Mejuffrouw Blase is. zoals velen zich zullen herinneren, in het kader van haar opleiding aan „De Horst" te Driebergen in 1955 een half jaar als volontair in Oegstgeest werK- zaam geweest- De dienst begint om half elf. RIJNSBURG Bij de praalwagens kende de jury de prijzen als volgt toe: Afd. kwekers: Disneyland eerste prijs, Revuester ere- en eerste prijs: afd. verenigingen: Bloem en Show ere en eerste prijs, Fiësta Gitana eerste prijs, Goochelshow tweede prijs, IJspret derde prijs, afd. bedrijven: My fair Lady eerste prijs, Grand Gala du disque ere en eerste prijs; afd. buurtverenigingen: Holiday on ice vierde prijs, Modeshow eerste prijs. Operaballet ere- en eerste prijs (inooiste praalwagen van het corso); Circus derde prijs, lm Weiszen Rössl tweede prijs. De prijzen bij de personenwagens met reclame gingen naar: eerste prijs Den Haan, Noordwijk-Rijnsburg; ereprijs en eerste prijs „Meerrust", Warmond; vierde prijs J. Noort, Rijnsburg; vierde prijs Ten Hoeve; tweede prijs Van der Velden, Leiden-Wassenaar; derde prijs Kamsteeg N.V.; extra prijs C. Kriest, Leiden; eervolle vermel ding N.V. Nationaal Spaarfonds, Den Haag. Personenwagens zonder reclame: ereprijs en eerste prijs (mooiste personenwagen van het corso). De Koning, Rijnsburg; derde prijs J. van Delft, Rijnsburg; vierde prijs J. de Best; eerste prijs H. Leeu wenburg; tweede prijs Jos Paauw, Rijnsburg. De bindersprijzen werden toegekend aan de binders van de wa gens no. 4 (arrangement Cor de Koning, Rijnsburg; gouden anjer), no. 11 (fa. Albers, Deventer, zilveren anjer) en no. 13 (Chr. Koomen, Warmond, bronzen anjer). Circus Sarrasani naar Leiden LEIDEN Het in 1901 gestichte Duitse circus Sarrasani komt aan staande vrijdag naar deze stad, waar het tot en met dinsdag 17 augustus negen voorstellingen zal geven. Na de gala-première, vrijdagavond om acht uur, worden dagelijks twee voorstel lingen gegeven en wel om 3 en 8 uur. De voorstellingen zullen bijna drie uur Circus Sarrasara, dat thans een toer- nee door Europa maakt en dat momen teel in Den Haag zijn tent (plaats bie dend aan meer dan 5000 personen) heeft opgeslagen, doet rna Leiden nog enige steden in het zuiden van ons land aan en vertrekt dam naar Luxemburg. Sarrasani (geen familie, maar een firmanaam) streeft ernaar uitsluitend klassiek circus te bieden. Aan het pro gramma werken 120 artiesten uit 16 landen mee en voorts een aantal paar den. olifanten, en roofdieren, lm de nacht van donderdag op vrijdag ko men de 300 voertuigen van Sarrasami naar het Schuttersveld in Leiden. Nagekomen bericht LEIDEN Morgenavond 8 u. spreekt voor het zendingswerk van de Midder- nachtsgroep in het gebouw Gerecht 10 de heer H. Schouten DEN HAAG Als brave knullen zaten ze nu in de verdachtenbank van de Haagse rechtbank. In een eethuis aan het Levendaal te Leiden gooiden sloegen ze niet alleen met barkruk ken, vernielden ze ruiten, maar mis handelden ook de eigenaar van de zaak. „Dat is nu hun soort amusement, waaraan we ook in Leiden paal en perk moeten gaan stellen", aldus de officier van justitie, mr. J. Lulofs. Er waren dan ook stevige eisen tegen deze vier Leidenaars. Eingelijk bestond het plan om eens flink te keer te gaan in het eethuis al lange tijd. Doch een verbouwing vertraagde een en ander- „Laten wachten totdat de ruiten er in staan", had iemand voorgesteld. Op 7 mei was het dan zover. De verdachten, een 22-jarige schilder en diens 19-jarige broer, eveneens schil der, nog een 22-jarige schilder en ten slotte een 1-9-jarige varensgezel, had den die avond eerst enkele café's be zocht. Het viertal nam een taxi en liet zich naar het eethuis brengen. Onderweg werd de afspraak gemaakt om, als de eigenaar van het eethuis zou weigeren hen in de eetzaal toe te laten, dan flink „keet" te gaan soliop' pen. Er werd een kip voor z'n vieren besteld. De eigenaar van de zaak ant woordde dat de kip zou worden ge leverd, maar dat deze in de hal moest worden gegeten. „We moeten in de eetzaal", was de eis van de verdachten. De eigenaar probeerde met verstandige praat het viertal tot andere gedachten te bren gen, maar het verstand bleek by hen niet byster groot te zijn. Uiteindelijk drongen zij tot de eetzaal door, waar een gast snel de vlucht nam. Toen begon het pas goed. Zes bar krukken vlogen door de zaal, een lamp, flessen en glazen vernielend. Een diep- vrieskast werd omver gesmeten, eei .«inaasappel-automaat ging aan scher ven. Er stroomde 20 liter sinaasappel- p over de vloer. Mishandeling O De eigenaar die getracht had de po litie te waarschuwen, werd door inti midatie gedwongen dat na te laten. Daar bleef het niet bij, hij werd ook mishandeld. „Als je de politie diurft te waarschuwen, krijgen we je later wel". r>.«~ een tegen een dienster. „We sloegen ieder op z'n beurt", gaf één van de verdachten toe. In to taal was voor ruim f 700 schade aan gericht. De eigenaar van het eethuis deelde mee, dat verdachten reeds eerder moeilijkheden hadden veroorzaakt en dat hij daarom hun de toegang tot de eetzaal had ontzegd. Behalve de zeeman, hadden alle ver dachten al heel wat op hun kerfstok. LEIDEN Service-monteur J. van Gelderen (28) bezit naast een heerlijk rollende Leidse R nog iets en dat is veel zeldzamer: een uitgebreide collectie geliefde en gehate uniformen, distinctie ven en ander legermateriaal. De verzameling is uitgestald en op gehangen op de zolder van zijn woning, Sieboldstraat 7; de heer Van Gelderen is er zó trots op, dat hij er niet gauw over is uit gepraat. Iedere dag is hij met zijn ver zameling bezig. „Door mijn werk zwerf ik zo'n beetje door het hele land", vertélde hij me „en dan loop ik overal voddenbazen en verzamelaars af. Ik zit namelijk ook in de Documentatiegroep 1940-1945. Die telt 300 leden, over het hele land verspreid. Als ik dan ergens heen moet voor mijn werk, neem ik m'n ruil- koffertje en de ledenlijst mee. M'n vrouw, die nu met vakantie in Oostenrijk zit, vindt het goed, dat ik de zolder gebruik voor m'n verzameling. Er komen hier vaak mensen kijken, vooral verzamelaars en oud-militairen. Zo heeft een Duitser mij nauwkeurig ingelicht over de distinctieven, die bij de verschillende uniformen behoren en een Engelsman heeft me ook heel wat nuttige tips gegeven. En dan staat natuurlijk veel in de boeken geschreven. T^IGENLIJK ben ik begonnen met een verzameling over het Korps Mariniers. Daar heb ik Een Duitse parachutist, een „Vrye Pool" en een Amerikaanse parachutist staan broederlijk naast elkaar op de zolder van ver zamelaar J. van Gelderen tegen een achtergrond van distinc- zelf bij gediend als dienstplich tige. Dat is m'n meest geliefde verzameling. Alle distinctieven heb ik en ook de verschillende uniformen. Verder actiefoto's en herdenkingsboeken. Voor die uniformen ga ik veel naar lorreboeren. Ik knip soms de mouwen er af en versier die dan met de nodige distinctieven. Ook koop ik complete uniformen. Zo hebt u hier een origineel uni form van een SS-er en hier één van een SD-er. Deze Duitse ge- neraalspet uit de Tweede Wereld oorlog kost op 't ogenblik zeker honderd gulden". Terwijl de woordenstroom van de gezellig babbelende verzamelaar doorgaat, kijk ik eens om mc heen. Veel gehate uniformen zijn er te zien en al even gehate aan plakbiljetten uit de oorlog. De heer Van Gelderen bekijkt dat al leen maar als verzamelaar, zegt hij me. Hij vertelt me met welke nauwkeurigheid hij de uniformen samenstelt. Hier koopt hij een tuniek, daar een bijbehorende broe-K en zo gaat hij door totdat hij een bepaald uniform tot en met het originele schoeisel com pleet heeft. Distinctieven, uit eigen voorraad, completeren de zaak dan. Er behoort een hakenkruis-vlag tot zijn verzamelingeen rugnum mer van een Duits strafbataljon zn een vrijwilligersuniform met hoed. zoals die door een Papoea werden gedragen, om zomaar eens een klein greepje te doen. Binnenkort kunt u persoonlijk kennis maken met al dit fraais want de heer Van Gelderen is van plan op de komende Lei dato een stand in te richten in de hob byshow. En ondertussen maakt hij al de nodige voorbereidingen voor zijn eigen vakantie de reden waarom zijn vrouw nu weg was. Komende winter hoopt hij na melijk met drie mede-verzame laars, van wie er één „goed in de slappe was zit" naar Enge land te vliegen om te gaan rul len en het Imperial World Mu seum in Londen te bezichtigen. Die slappe-wasserheeft pas een eigen vliegtuigje gekocht en Is nu hard bezig het vliegbrevet te halen. Eén van de redenen van het reisdoel: „Er is de laatste tijd in Engeland veel vraag naar Nazi-Duits", aldus de heer Van Gelderen. len uitoefenen. Tot nu toe gebeurde dat meest in de grote steden, maar als dat nu ook al wordt toegepast in ste den als Leiden, waar blijven we dan". De eis tegen de zeeman luidde zes maanden gevangenisstraf, omdat hij nog niet eerder was veroordeeld; tegen de 22-jarige schilder acht maanden gevangenisstraf. Tegen de andere 22- jarige schilder een jaar gevangenis straf waarvan twee maanden voor waardelijk, voor allen met aftrek van voorarrest. Wat de 19-jarige broer van laatst genoemde betreft, had de Leidse po litie medegedeeld, het ongewenst te achten dat deze in de buurt van diens oudere broer zou blijven, want dan zou het beslist weer mis gaan. Tegen hem eiste de officier om die reden een jaar jeugdgevangenis en verbod zich in Leiden te vestigen. Inzake „joy-riding" met een auto, vorderde de officier vier maanden ge vangenisstraf te voegen by de reeds voorwaardelijke straffen die de jon- man reeds op zijn lijstje heeft staan. Uitspraken op 20 augustus. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden. Telefoon ZS405. Prof. d'r. Van Coetsem gasthoogleraar LEIDEN Prof- dr. F. C. C. ran Coetsem, buitengewoon hoogleraar in de talen der Oud-germaanse volken en hun letterkunde aan de Leidse universiteit, is door Cornell Univer sity, Ithaca, New York, uitgenodigd in het komende cursusjaar aldaar werkzaam te zijn. Professor Van Coet sem zal colleges in de Germaanse taal kunde en het Oud-germaans geven. Daarnaast zal hij in de gelegenheid zijn wetenschappelijk onderzoek te doen. Universitaire benoemingen LEIDEN Curatoren van de uni versiteit hebben benoemd: drs. M. M. J. van Balgooy. weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Rijksherbarium, weder om in deze functie: drs. F. A. Berents, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelyke dienst bij de Theoretische Natuurkunde, wederom in deze functie: dr. M. N. van der Heyde. weten schappelijk hoofdambtenaar in tijde lijke dienst bij de Heelkunde, tot wetenschappelijk ambtenaar: dr. M. A, H. Giesberts. wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Kindergeneeskunde, we derom in deze functie: dr. J. A. Los. wetenechappleijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Anatomie, in vaste dienst: dr. P. Martinez, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Anatomie, in vaste dienst: J. van der Meer. arts. wetenschap pelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Inwendige Geneeskunde, wederom in deze functie: mej. S. Schouten, arts, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst by de Microbiële Ziekten. Alpheuse jongen maakte brokken met bromfiets ALPKEN De 10-jarige J. B„ wonen de in de Raadhuisstraat, pakte gistermid dag. omstreeks 4 uur een voor een win kel staande brommer weg. Hoewel er wat aan de ontsteking mankeerde kreeg hij de motor toch op gang en toen ging hij aan het toeren, richting Gouwsluis. Dat ging goed. hij wist zelfs te keren, maar op de terugweg raakte de knaap in de bocht bij de Maranathakerk de macht over het stuur kwijt. Hij reed met de brommer tegen een boom. Met een ge broken rechter bovenbeen en wat ont vellingen kwam hij er nog goed af, maar het ritje zal het jongetje wel bijblijven. Hij kreeg ook nog een ritje met de zie kenauto naar de Annakliniek in Leiden. Burgerlijke stand Valkenburg VALKENBURG Geboren: Nicole v G Zandbergen en D Bossoher. Ondertrouwd: J de Groot. 22 jaar te Hazerswoude en F A P van der Poeh 24 jaar; A Haasn-oot, 23 jaar, te Katwijk en A van Tol, 21 jaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3