Toeristisch schoon op Franse zegels voor u Gelezen PUZZEL VAN DE WEEN w m De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 t belangrijk vereiste voor goed schaken is: het herkennen van motieven of thema's. Natuurlijk kan men hiermee niet beginnen. Men zal eerst moeten leren en nog eens leren. Maar het opdoen van ervaring in de praktijk steunt in belangrijke mate op herinnering van wat men geleerd heeft, van wat men weet. en die steun berust in zeer hoge mate o herkenning, heel dikwijls van motle ven of thema's. Als men het zover heeft gebracht dat men in allerlei stellingen motieven en thema's kan herkennen, mag men hopen op roede vorderingen, mits men niet vergeet dat herkenning bepaald niet synoniem Is met positieve creativiteit In de stellingen die wij in deze ru briek brengen, is op verschillende manier sprake van motieven of the- In de stellingen (1) en (2) geven wij u een voorganger en een „nako mer". beide met hetzelfde thema. In de stellingen (3) en (4) is het aan u het motief te herkennen, en daarmee dan ook gelijktijdig de oplossing te OPLOSSINGEN Hieronder volgen c opgaven uit onze ru jl-, u gepresenteerc oplossingen der rjek van 24 juli onder de titel I» I*' Al A A IA» A L E 1'* ööH HAK m Ka abcdefgh Hoe kon wit aan zet de val effectief (met gS-g6) sluiten? (2) Uit een corr. party Broudehoux-Kller 1964/'65. A ïtf Ai W k a v A A A4 Fs m s as.*K m&f, m ®m±m abcdefgh En hoe wist hier de witspeler jrbeeld van zijn illus- (1) Kovact-Honfl. Op l.Td3? volgde 1 Tf4!l Deze toren mag niet genomen worden wegens mat op de onderste rij. Merk' heeft de witte uitwijkveld. zodat anders kon doen ken. (2) Kluger-Szllagyi. Op witte toren had naar terugkeren!) volgde 1. (Niet om een pionnetje maar met een veel lndrln 2. Dxf2 Tfxh3ü (DAt was zich ook met bijv. 1. niet hebben kunnen Lb2 Ke7 3. Lf»t Tg8? was het m« Th71! Op 2. 7"voTrtgenlS 3 in re™,se- Door we,ke typerende Dhlt Kg7 4. Dhfl Kxh7 volgt nl. mat Vandaar dat een opgaf. Lxe6t. Kh8 3. h6l, Pg8 dat en pion opgeleverd zou hebben) 1 Kxgï 2. Dg5t. Pgfl (Of 2. 3l8 3. DS6+ Kg8 4. h6 Pfö 5. exfS CORRESPONDENTIE. oplossingen zijn houden echter goede oplossers plaats prlvé-correspondentle gevoerd den. Men kan er evenwel \an verze kerd zijn dat elke ingezonden oplossing aandachtig wordt bezien. Kopenhagen 1965). abcdefgh Hoe beoordeelt U de stelling i l.Df3. Kg7 2.De4?? Kruiswoord - puzzel Horizont**!: 1. rivier in Schotland uit het graafschap Stirling. 5. deel van een schoen. 7 plein in oud-Rome. 11. oude inhoudsmaat. 12. ik (Lat.), 14. achting. 16. nauwe opening. 18. onderricht, 20. plaats in N.-Brab.. 23. water in Z.-H., 24. meisjesnaam. 25. groente. 27. laagvlakte. 28. boegod, 30. scheik. element (afk.). 31. maand van het jaar, 33. inlandse naam van Buitenzorg, 34. nevenachikkend voeg woord. 36. plaats in N.-Brab. 38. plaats In Drente. 39. jongensnaam. 40. voegwoord. 42. kleine drukletter, 44. opstootje, 45. muzieknoot, 46. ontkenning. 48. dril, 50. Zuidamerikaanae thee. 52. viervoetig dier. 53. brilschans. 54. vreemde munt. 55. slim. 57. gebaar. 50. slaapziekte, 61. oude lengtemaat, 62. haag. 63. stad in Duitsland. 66. muzieknoot. 67. pers. voornaamw., 68. tuchtroede, 60. een der Ver. Staten. 71. schelk. element (afk.), 73. kan men uit drinken. 75. volk uit de oudheid. 76. gewicht (afk 78. achting. 79. oude benaming voor liter. 81. rivier in Nederland. 82. titel (afk.). 83. achting. 85. tegengestelde van zenith. 87. ontkenning (Eng.). 88. plaats in Frankrijk in het departement Puy de Dóme, 90. tuin. 91. biersoort. 93. jongensnam. 94. platte gebakken steen. 95. kever, 96. drinkbeker. Vertikaal: 1. meisjesnaam. 2. gewicht, 3. rijkstelefoon (afk 4. uitroep. 5. huisdier. 6. lichaamsdeel. 7. vreemde munt (afk.). 8. godsdienst (afk.t. 9. vogel. 10. vogel, 11. wijsgeer te Athene, leerling van Socrates. 13. gebod, 15. oude lengtemaat. 17. riviertje op de grens van Drente en Over. 10. zijde van het voorhoofd 21. waterkering. 22. katjesdragende heester. 25. jongensnaam. 26. stad in Frankrijk, 28. folterwerktuig. 29. zuster. 32. voorzetsel, 33. hoofddeksel. 35. tovergodin. 37. gesuikerde warme wijn, genoemd naar een Eng. officier. 39. wilde haver. 41. mist. 43. jaargetijde, 45. plaats in Zwitserland. 46. meisjesnaam. 47. wolvlokje. 49. schoenvorm. 50. onbep. voornaamw., 51. tijdrekening 53. krijgsmacht 56. eikenschors. 57. tr-htroedc. 58. Nederlands waddeneiland. 60 holte in een muur. 62. tegenzin, afkeer. 64 zoon van Noech. 65. korter. 67. altijd. 68. slobkous (Vlaams). 70. zware zoete wijn. 72. kleine visotter. 74. smalle weg. 77. viervoetig dier. 79. omslag van een boek. 80. inwendig lichaamsdeel. 82. kan men iets in bewaren, 84. stok. 85. ontkenning (Eng.). 86. muzieknoot. 87. Bijbelse figuur. 89. gewicht (afk.). 90 inhoudsmaat (afk.). 92. maanstand. 93. term btj het boksen (afk.). mei. 80. por. 81. bas. 83. ne. 84. Selene. 8». Diemen. 87. toeter. 88. roe 89. sameet. Vertikaal: 1. Milaan. 2. L.S 3. dis, 4. elan. 5. rek. 6. lepel. 7. paria. 8. abt. 9. tro6. 10. tel. 11. et. 12. terras. 16. aldaar. 19. orde 21. selene. 23. pa'. 24. porie. 25. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. mulder. 6. lap. 8. attest. 13 silene. 14. Albret. 15. la. 17 sak. 10. por. 20. tol. 21. sr.. 22. alp. 24 Perim. 26. per. 27. Adam 28. soldaat. 30. lila. 31. nat. 32. lor. 33. ree. 35. les. 36. kanis. 38. Falun. 40. trant. 42 emelt. 44. manen. 47. Bets. 48. ego, 49. lege. 50. Peter. 52. Seoel. 54. Nepal. 36. poter. 58. parel. 60 spa, 62. pad. 64. Kos. 65, sla. 67. tolk 68. makreel. 71. roet. 72. are, 74. negen. 76. met. 77. at. 78. r. 38. floep. 39. nagel. 40. top. 41. abt. 43. ego. 45. nep, 46. nol. 51. export, 52. Sedan. 53. laken. 55. alleen. 57. tam. 59. rol. 60. staart. 61. ale. 63. ergo. 65. attent. 69. keper. 70. DAG NEVEN EN NICHTEN Hebben juliie je deze week wel vermaakt? Jammer dat de zon jullie nog steeds niet erg komt verwennen. Zijn we wel een beetje bruin geworden van de wind? Maar dat is niet het ergste hoor! Een goed humeur is heel be langrijk en dat hebben we toch nog wel on danks alle regen? Hartelijk dank voor de vele rapportcijfers die ik van jullie toegestuurd kreeg. Tante Jos wil ze altijd graag zien, hoor! Uit de brieven begreep ik dat er al nichten en neven aan het kamperen zijn geweest of ze logeren bij oma en opa, nichtjes en neefjes. Wat een feest! Fijn dat jullie zo kunnen ge nieten, want echt nog eventjes en dan gaan voor verschillende meisjes en jongens de schooldeuren weer open. Maar daar denken we nog niet aan, vinden jullie wel? We genie ten nu nog heerlijk van de vakantie. Vergeten jullie niet je naam en adres on deraan de brief en aan de achterkant van de envelop te schrijven? Deze week kreeg ik weer een brief zonder naam en adres. Goed opletten hoor. eekhoorntjes, vind je niet? Kwamen ze wel uit je hand eten? Allemensen wat ben jij een verschrikkelijke boffert dat je zomaar een fiets hebt gekre gen, Kitty Storm Rotterdam Rijdt hij goed? Fijn dat jij de logeerpartij nog te goed hebt. We zullen hopen dat de zon ons dan wat meer komt ver wennen. Wat was opa wel blij dat hij jullie allemaal weer zag Ria van der Veer, Groot-Ammers. Fijn, dat hij zo is verwend. Heb je veel pret gehad bij de bedriegertjes? Was je erg nat? Wat kreeg ik van jou een mooie brief Plony van der Sar Zevenhuizen. Ik vond het al leen erg jammer dat je schreef dat het de laatste was. Meen je dat werkelijk? Je hebt toch nog wel tijd om te schrijven? Er zijn meisjes die in de tweede klas zitten en nog schrijven. Zou je het nog niet een jaartje volhouden? Heer lijk dat je nu weer aan het logeren bent. Is je haar mooi geworden? Jij boft maar dat je zo bent verwend. Wat zal jij deftig zijn met zulke leuke schoenen. Mmmm. wat heb jij heerlijk van de pannekoeken gesmuld Atje Schenk Alblasserdani. Dat was dubbel feest. Bakt mamma ze als jij jarig bent? Grappig dat jij de herten en hertjes hebt zien huppelen. Nou en of tante Loes een fijne heeft gehad Annemieke Verhagen Rotterdam. Gewel dig dat jouw schoolvriendin er ook was. Hebben jullie veel pret gehad? Tante Jos is 27 ;rote zee bent geweest. Oud- oktober^ jarig.^ Wat heb je Heb je nog met de jeugdvier- daagse meegelopen? Vandaag is het groot feest. We zullen hopen dat de zon jullie fijn komt verwennen hoor! Heb jij op een boerderij gelogeerd in Bodegraven Ada van der Wel, Maasland? Prachtig dat jullie de koeien mochten halen. Mmmm, wat hebben jullie gesmuld van de pannekoeken. Jij bent maar verwend hoor! Hoeveel ko nijntjes zijn er? Wat heb jij de brief mooi gemaakt A r d a Schilling, Maarssen. Je dacht bij jezelf, buiten schijnt de zon niet dan teken ik haar maar op de brief. Allemensen wat heb jij veel gezien in den Haag. Was het een mooie fietstocht? Geen regen gehad? Ga jij logeren in Meerkerk? Prachtig zon knut- selboek. Grappig zo'n klein door M. VAN NUIS-ZUIDEMA leuk hoor. Heb je de punt nog langs gewandeld? Heb je nog veel konijntjes in de duinen gezien? Die zijn daar veel hoor! Prachtig dat jij je vader zo goed kan helpen. Vind je het leuk? Prachtig dat jullie zoveel herten en zwijnen hebt gezien Siska van Stam Bergambacht. Allemensen wat heb jij veel gefietst. Prachtig dat Anjo is geslaagd. Heb je de parkiet al gekre gen Marion Stam Nieuw-Lek- kerland. Ja, jammer dat het geregend heeft de laatste we ken. Heb je helemaal geen hobby's? Er zijn zoveel leuke dingen te doen. Tante Jos zou zich echt niet vervelen hoor! Wat was jouw vriendin wel blij dat je op haar verjaardag kwam. allemaal op de handwerkles gemaakt? Krijg je wel eens handenarbeid? Hartelijk dank voor de mooie kaart, Marian van Vliet Zcvenhuizèn. Wat wordt jouw kleine broer al groot. Mag jij hem wel eens helpen? Ga je veel met hem wandelen? Nou en of die dorpjes leuk zijn Lyda van Vuuren. Maas sluis. Met de naam heb je je wel een klein beetje vergist. Het is Biggekerke, hoor! Ben je nog aan het strand in Zoutelande geweest? Mmm, wat heb jij van de pannekoeken gesmuld. Leuk hoor zo'n tochtje met de boot naar Breskens. Heb je die nauwe straatjes nog gezien in Middelburg? Jammer dat jij helemaal niets schreef Trudy van Zei- hem. Schiedam. Vind je het zo moeilijk? Nee toch? Volgende (Vervolg) ..Zit nou maar niet te zeuren", bromde Dik. „Iedere keer als ik wou beginnen zei die: ..Hou je mond!" en dan die revolver. Jij had het net zo min gedaan." Allemaal lagen ze al in bed toen een auto naderde, en vooi het Boshuis stilhield. Jannie sliep nog niet, en hoor de meteen bekende stemmen. Het waren vader en moeder, thuisgebracht werden. Moeder liep dadelijk naar ven om te zien of met de kinderen alles in orde was, hele avond was ze wat onri geweest. En nu, op weg )g een band sn heel opont- huis, was gesprongen, houd gaf. ..Jannie. slaap je al?' vroeg ze zacht om het hoekje van de deur. „Nee moe!" fluisterde Jannie terug, en meteen nam ze zich voor, niets van het gebeurde te vertellen voor de volgende mor- De brand was geblust, één man hield nog de wacht, voor het geval dat het vuur weer begon te smeulen, en verder waren allen "aar huis gegaan. Ook de veldwachter. En nu dacht hij weer aan die jongen, die hij in het schuurtje opgesloten had. Eerst maar eens gaan kijken. Hij luisterde aan de deur, maar hoorde geen gerucht. Zou hij soms in slaap gevallen zijn? Een bos roestige sleutels kwam rammelend uit de zak van de zwarte broek. Een ervan werd in het slot gestoken. Toch voorzichtig doen, nam hij zich voor. Die jongen mocht zich eens slapend houden en dan eren te ontvluchten. Even knarste het slot, toen ging de deur open, een klein eindje maar. De veldwachter bleef vlak voor de opening staan, verdacht op een uitval Er gebeurde echter niets, die jongen sliep dan toch wel heel vast. Nog verder ging de deur open, en meteen knipte hij een zaklan taarn aan, waarmee hij het schuurtje fel belichtte. Hij stak nu zijn hoofd door de deurope ning. Zo. voorzichtig gluurde hij naar biDnen. Hè, wat was dat! Waar zat hij Alle voorzorg vergetend, gooi de hij de deur wijd open.... belichtte het schuurtje in alle hoeken... Het was leeg! (Volgende week verder) Jij boft maar dat je in september ook nog kan gaan i keer beter hoor! kamperen. Chris Steenbergen.Prachtig dat jij het zo naar Heerlijk dat je zo hebt geno-lje zin hebt gehad in Jeugdland ten in Oosterhout. Grappig die I Joke van der Wal, Rotterdam. Het is werkelijk een leuk gezicht. Jammer dat het zo veel heeft geregend. Zeeland is een fijn land, vind je niet WIJly Schot Nieuw- Lekkerland? Het weer heb je echt niet meegehad hoor! Maar je hebt toch wel genoten en dat is het voornaanste. Waar heb je de tent van gebouwd? Leuk dat pappa heeft meegeholpen. Heb je die kilometers langs het strand afgelegd? Zou je een snipper dag krijgen? Jammer dat jij niets schreef; Ans Seen Brielle. Volgende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Jij schreef ook al niets Eliza Slager. Scherpenissc. Zo moei lijk is het toch niet? Volgende keer beter hoor! Nee hoor. tante Jos is nog niet met vakantie geweest Cock Stam Nieuw-Lekkerland. Heerlijk dat jij toch nog in dc Meisjes en jon gens we hebben hier een leuke kruiswoordpuz zel. Jullie moeten de voorwerpen die om de hokjes staan, achter el kaar invullen. Blijven er aan het eind een paar let ters over van een woord, dan gaan we gewoon naar het volgende rij tje. Diagonaal fdat is schuin van boven naar beneden) lezen we de naam van een mooie vogel. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 10 augus tus. poesje. Wat heeft het een leu ke naam gekregen. Wat wordt jouw kleine broer al groot Johan Schouten, Rijswijk. Mag je hem weieens vasthouden? Heerlijk dat jij de logeerpartij nog te goed hebt. Ben jij overgegaan? Geweldig dat jijzelf een hor loge hebt opgespaard Maartje Verdoorn, Bolnes. Nu is het nog veel mooier, vind je niet? Fijn dat jij zo van de vakantie geniet. Wat zullen jullie een pret hebben en maken. Hoe gaat het op school? Hartelijk dank voor uw briefje mevr. Verdoorn. Bent u er helemaal van genezen? Waarom schreef jij niets j Hondje Marja van Zwieten Bennie van Spronscn, Den Hazerswoude. Kan het nu al Haag. Zo moeilijk is het toch I S°eci drinken? Ben jij nog een niet? Volgende keer beter 'beetje bruin geworden aan het hoor! strand? Mmm, wat heb jij Heerlijk dat jij op een boer-l Sfsmuld van al het lekkers, derij aan het logeren bent maakt? Komen je vriendinnen nog? Prachtig dat jij nu aan het logeren bent Frannie Witte, Delft. Zeeland is een mooi land hoor! Jij hebt grootse plannen. Heb je aleens meer de jeugdvierdaagse gelopen? Veel plezier Frannie! Ben jy wel overgegaan? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Anneke Zeg waard, 's-Gravcnzande. Harte lijk welkom hoor bij de nich ten en neven. Ben je al naar het strand geweest? Hoe vind jij het in 's-Gravenzande? Leuk? Je hebt het adres goed geschreven hoor! Grappig zo'n klein geweest Jeanne Wcerheim, Pijnacker, Wat heb je daar fijn kunnen spelen, stoeien en ravotten. Geweldig dat jullie de koeien mochten halen. Sloegen de „koeien" op hol? Wat wordt jouw kleine broer al groot! Gelukkig dat hij je nu weer kent hoor! Stel je voor! Mag je hem-ook weieen* 'relpen? H®b jij genoten in Blijdorp Wim van der Wel, Rijswijk? Ben jij nog aan het logeren geweest? Voor jou is het al gauw groot feest. Heb je al een lange verlanglijst ge- Hoe is het feest geweest? Mocht je lang opblijven? Ben jij nog aan het logeren ge weest? Jouw brief kwa no* net op tijd Gcrda Verweij, Pijnacker. Allemensen wat moesten jullie ver weg bruiloft gaan vieren. Is het toneelspelen goed ge gaan? Wat ging jij verschrik kelijk laat naar bed. 'k Geloof best dat jullie veel lol gehad1 hebben in het stro. Was het j wel mooi weer? Prachtig dat) jij nu naar de derde klas bent gegaan Je bent nu precies op. de helft hoor! Zijn er al jonge biggetjes geboren Jannie van Zwienen Krimpen aan de IJssel? Hoe ;aat het borduren? Wordt het mooi? Grappig die kleine ko nijntjes. Mmm, wat hebben jullie heerlijk van de bessen gesmuld. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie voor een volle? De letters A t/m D zijn aan de beurt. Ik hoop dat de bus volgende week overvol is hoor! Daag, veel plezier en tot de volgende week. 1 Postzegelrubriek De zesde Zuid-Pacific- conferentie waaraan ons voormalig Nieuw Guinea ook altijd deelnam wordt dit najaar gehouden in Lae. Het zegel van Australisch Nieuw Guinea illustreert eigenlijk het programma Hollands stukje natuur kunnen denken. Op afb. 7 ziet men afgebeeld de „paranymphen" van net ri viertje de Tarn: steile, puntige rotsiormaties waar tussen door de rivier zich een kronkelige oedding zoekt. Men neemt aan dat deze gi gantische splijting van het berg- massief piaais vond in het ter tiaire tijaperk, toen ook de Alpen en ae Pyreneeen omhoog- gestuwd werden. door G. J. Peelen Mont Blanc (afb. 1). Er zal voornamelijk gesproken worden over de verdere aanpassing van de Papoea's aan de 2G-e eeuwse beschaving. Urbanisatie is het parool voor deze confe rentie, wat symbolisch duide lijk gemaakt wordt: een in lander voor zijn hut in de rimboe, en een stadsplatte grond. Frankrijk heeft een mooie traditie voor zijn gewone fran keerzegels telkens weer nieuwe toeristische schoonheden af te beelden. De reeks van dit jaar (ze komen steeds tegen de va- kantietijd uit?) is bijzonder aan trekkelijk. Afb. 2 geeft een gezicht op het stadje Moustiers Ste Marie, samengeklonterd in een nauwe kloof tussen twee Alignefnents (steenrijen) van CarnAc (afb. 3). Naar schatting tussen 2500 en 1500 voor onze jaartelling door mensen opgestelde steenreuzen, kilometers ver achter elkaar. De geleerden zijn het er nog niet over eens hoe ze hier kwamen en waartoe. Maar men meent dat deze stenen óf een graf markeerden, óf in verband stonden met een zonne-cultus. Afb. 5 is een landschap uit de Vendee. Als dat er niet bij •tond zou men ook aan een Om even terug te keren naar afb. 4: Dit is een zegel ter herdenking van de opening van de Mont blanc tunnel op 17 juli. Het hoge besneeuwde bergmas- sief, de bochtige aanloop, en de opening van de nieuwe tunnel, die Frankrijk en Italië ver bindt. Misschien naar EX.G. voor- beeld(!) hebben zich Turkije, Iran en Pakistan aaneengesloten lot een Regionale samenwerking, bij afkorting: R.C.D. Afb. 7 van Pakistan brengt dat symbolisch naar voren. De 3 vlaggen saam- genaaid, over de globe, waarop uit de duisternis de 3 verbonden landen oplichten. Nieuwe munt De jonge Afrikaanse landen maken zich steeds meer vrij van koloniale restanten, zoals de Engelse munteenheden, en gaan over naar het decimale stelsel. Sierra Leone eerst, nu Ghana. Afb. 8 laat de nieuwe munt van 50 pesewas zien, aan voor- en achterzyde. 100 pese was is 1 cedi. Voorzijde de kop van Nkroemah, achterzijde de Ghanese ster. Dahomey (afb. 9) herdacht waardig Sir Winston Churchill, Hongarije stond wel willend stil (afb. 10) bij het congres in Peking van de post- ministers der Communistische landen: Voorwaarts in de lijn van Marx en Lenin! In de Arabische Unie botert het nog niet erg. De eenheidslucht- vaartmy. der VAR, maakte in Egypte weer plaats voor de oude Egyptische MISRAIR op afb. 12 gememoreerd met een af beelding van een schaakspel uit de Farao-tijd, 1500 voor Chris tus. Wat dat schaakspel met een luchtvaartmij. te maken heeft is me niet helemaal duidelijk, of toch....? Ik besluit met afb. II, van de UNO, die haar eigen 20-jarig bestaan viert en herdenkt en als feestelijke geste dit jaar uitriep tot dat der internationale sa menwerking (ICY). Ze beveelt het motief van dit zegel (hand druk) aan voor een algemene uitgifte van alle landen en in derdaad hebben een 50-tal ook zegels uitgegeven met dit hand druk-motief. Een Inleiding tot kindertoneel spel door Peter Slade. Vert. Jac. v. d. Ster. Publicatie nr. 2 van het Werkcentrum voor leketoneel en creatief spel. Uitgave Muusses, Purmerend. Ja. dit boekje van Peter Slade. vertaald door Jac. van der Ster. geeft nu eens precies wat de titel zegt: een inleiding tot kindertoneel Uiterst 'isch voor allen, die met kir toneel willen spelen Er wo anwijzingen gegeven voor dc -ïrs. voor het spelen met klei.- met kinderen van 5—6. van 6—7. van 7—9. van 9—11. en met oudere kinderen Goede plaatjes verduidelijken de tekst Voor scholen en jeugdclubs een onmisbaar boekje. 88 blz.. 4,25. Egyptische tempels en goden, door dr. J. Zandee. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. oudheid, die telkens weer tal van geheimen prijs geeft en die daar door steeds belangwekkender wordt. Op een deels wetenschappe lijke. deels populaire wijze schetst de auteur de machtige betekenis van deze godenwereld aan de hand van blootgelegde ruïnes van tem pels e.d. Achterin is ook een lijst opgenomen van alle koningen die tussen 3000 voor Christus en 300 na Christus over Egypte hebben „geregeerd". Voor geïnteresseerde lezers is dit boek een waardevolle (257 blz.. ƒ3.25) Vanavond half twaalf, door Rink van der Velde. Uitgave Bosch en Keuning NV, Baarn. Michel, die als knecht op een boerderij van Vlamingen werkt, wil in één slag rijk worden. Hij wil lev'en zoals hij dat verkiest. En hij heeft daar heel wat voor over. Met niet verflauwende concentratie werkt hij zijn plan uit: het beroven van een oude clochard, die in een hol bij de boerderij woont en die, naar Michel zeker meent te weten, een grote schat bij zich heeft. Vanavond half twaalf, dan zal het gebeuren.... Als ontspan ningslectuur (voor volwassenen) wel aardig voor regenachtige vakantiedagen. (159 blz.. ƒ6,90). Angelique en haar grote liefde, door Anne en Serge Golon. Ui gave Ad. M. C. Stok/Zuid- Ilollandsche Uitgeversmaat- s.Uipp:j. Den Haag. In dit zevende deel van de Angelique-reeks bereiken de le vensavonturen van Angelique du Plessis-Bellière hun hoogtepunt. Zij ontsnapt aan de legers van de Zonnekoning en vaar', met haar getrouwen op een piratenschip naar Amerika Angelique weet een muiterij tegen kapitein Rescator, die zij tot op zekere hoogte aan trekkelijk vindt, te voorkomen. Na de landing raken Fransen, Engel sen en Indianen met elkaar slaags. Sjaloom Sjaloom, door Pinchas E. Laplde. Uitgave Bosch A Keuning N.V., Baarn Rond de figuur van Jakob Bra- nitzky, de Praagse Jood die met de Hagana naar Palestina is gekomen, ontwikkelt zich een boeiend ge schreven verhaal over de vrij heidsstrijd van de staat Israël. Jakob houdt met zijn ontwapenen de vredelievendheid voor- en te genstanders in de ban van zijn persoonlijkheid. Zijn liefde voor alles wat leeft, maakt hem tot ..een onheldhaftige held" in de kibboets Nevatim. die hem aan vankelijk slechts omwille van zijn uit Praag meegebrachte kanon ac cepteerde Het' sfeerrijke verhaal is door trokken van de charme, die de eenvoudige maar toch wijze Jakob omgeeft. Toch spreekt ook uit het boek de vaste wil van de Israëli om van het bedreigde Palestina een vreedzaam en vruchtbaar eigen vaderland voor de over de wereld verspreide Joden te maken. (168 blz., 6.90).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 16