Nieuwe Leidse Courant Papandreoe stelt een ultimatum Handel in mensen vanuit W.-Berlijn Mij kabinet laten vormen of nieuwe verkiesingen Koning Konstantijn blijft overleggen Vriend van Johnson van communistische sympathie beticht Regeling gedupeerde boeren .Landbouworganisatie moet bemiddelen Meer bijslag vanaf het tweede kind Politie op zoek naar echtpaar Commentaar Lieftinck diep geschokt over uitlating Den Uyl Pakistani worden op Friesland vervangen fr KracHwi F. DIEMER Hoofdredacteur? Or. E. OIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD a hart »n taghenjpoatl" Vrijdag 6 angurlii» 1965. 46rte jaargang Kans op onweer gend matige wind, aanvankelijk veran derlijk, later uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 unr). Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ATHENE Ex-premier George Papandreoe heeft koning Konstantijn gisteren voor de keus geplaatst, hem opdracht te geven een nieuw kabinet te vormen, of nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Papandreoe was de eerste partijleider, die de koning na de nederlaag in het parlement van het kabinet van George Athanasiadis Novas bezocht heeft. Zij spraken 75 mi nuten met elkaar. Het was hun eerste samenzijn sinds de 25-jarige vorst Papandreoe op 15 juli als premier verving in verband met een ge schil over het toezicht op de strijdkrach ten. De 77-jarige leider van de Centrum Unie blaakte van zelfvertrouwen, toen hij het koninklijk paleis te Athene ver liet en een menigte bewonderaars mede deelde, wat hij met de Koning had be sproken. Premier Novas had eerder op de dag het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De vorst had hem verzocht, tijdelijk aan te blijven totdat een uitweg uit de poli tieke crisis zou zijn gevonden. Mocht de crisis lang duren, dan zit Griekenland dus niet helemaal zonder regering. Na Papandreoe bracht Panayiotis Can- Week gevangenis voor dronken bestuurder DEN HAAG De 21-Jarlge tuinder J. B. uit Berkel en Rodenrijs had op 5 mei meer bier gedronken, dan goed voor hem was, om precies te zijn, zes glazen. Al thans, volgens de opgave van verdachte. Met zijn auto vol vrienden reed hij met de door hem bestuurde auto in de vaart laags de Noordeindseweg. Het liep nog goed af, mogelijk ont nuchterd. doch in elk geval flink nat en bemodderd. kon het stel uit de auto kruipen. „Het had slechter ook voor u af kun nen lopen", constateerde de officier van justitie bij de Haagse politierechter, want de jongeman stond terecht wegens het (onder invloed van drank verkerend, een :auto besturen. „Lieden als u horen niet jop de weg", stelde de rechter vast. Het bleek weer een „weekeinde-auto" jte zijn. „Zeker om zaterdags en zondags jde bloemetjes Ibuiten te zetten", opperde de rechter. De officier wilde rekening houden met de jeugd van verdachte en het feit. dat ij voor de eerste maai terecht stond en eiste een week gevangenisstraf en een 'jaar ontzegging der rijbevoegdheid, waar. (van echter zes maanden voorwaardelijk en vermindering van de tijd waarin het irijbewijs is ingetrokken. nelopoulos, de leider van de rechtse na- tionaal-radicale unie, een bezoek aan de Koning. Deze grote rivaal van Papan dreoe bleef ook 75 minuten bü de vorst- Cannelopoulos vertelde na zijn bezoek aan de Koning, dat ook hij van mening is, dat verkiezingen gehouden behoren te worden, als er geen enkele kans bestaat op de vorming van een nieuw kabinet. De demissionaire premier Novas ver klaarde later, dat hij een onderhoud met de koning zal hebben, als deze het over leg met de partijleiders heeft afgesloten. „Ik denk dat de Koning dan mijn ont slagaanvrage wil aanvaarden". Baklatzis, de voorzitter van het parle ment is van mening, dat de Koning be halve de partijleiders ook nog andere po litici zal raadplegen als eventuele pre- Koning Constantijn ontbood van morgen John Passalides, een van de leiders van de communistisch ge oriënteerde verenigde democratische partij (EDNA) op het palcis en confe reerde meer dan een uur met hem. Bij het verlaten van het paleis zei Passalides, een in Moskou opgeleide medicus, dat hij er bij de Koning op aangedrongen had de voormalige pre mier Papandreou opnieuw te benoe men of nieuwe verkiezingen uit te schrijven. En met de steun van Passalides en zijn 22 stemmen zou Papandreou ze ker zijn van zijn benoeming als de Koning dit advies opvolgt. Papandreou heeft ook de steun van zijn eigen unie van het centrum partij (145 zetels) in het 300 zetels tellende parlement. WASHINGTON Drie personen hébben voor de juridische commis sie van de Amerikaanse senaat ge zegd dat Abe Fortas, die door presl- DEN HAAG In een extra-ver gadering heeft het Landbouwschap gisteren ingestemd met het beroep, dat de regering op de gemeente besturen heeft gedaan om de rijks regeling zelfstandigen soepel en snel toe te passen bij de boeren die ern stig getroffen zijn door de water overlast. Wil de toepassing van deze regeling slagen, dan dienen de land bouworganisaties te bemiddelen, meent het Landbouwschap. Voor hulp op een later tijdstip houdt het Landbouwschap vast aan eei dividuele inventarisatie waar het over. grote deel van de boerenbedrijven ern stige directe schade kreeg. Voor de overige gebieden wil het schao de gelijkheid openen voor melding bedrijven, waarvan de directe schade door wateroverlast de voortzetting van het bedrijf ernstig bemoeilijkt. Waterstand Het Landbouwschap dringt er ook bij de regering op aan, de werkzaamheden te versnellen, waardoor de waterstand beter kan worden beheerst. Uit eer derzoek is het schap gebleken, dat de wateroverlast mede veroorzaakt is door DM 8000 f 7200voor één ontvluchting WEST-BERLIJN De politie van West-Berlijn 'Is een bende op het spoor, die grote sommen heeft verdiend met het organiseren van ont vluchtingen van Oost- naar West-Berlijn. Vol gens een woordvoerder van het westelijke stads bestuur zouden alleen mensen worden „gehol pen", die daar oen be drag tot 8.000 mark voor konden en wilden be talen. IDe zaak is aan het rol len gebracht door vier jonge Westberlijners. die vorige week in Oost-Ber- lijn terecht hebben ge staan wegens hulpverle ning aan vluchtelingen. Drie kregen een voor waardelijke gevangenii- straf en de vierde wera vrijgesproken. Het vier tal is inmiddels in bet westelijke stadsdeel te ruggekeerd, waar zij ver telden het slachtoffer te zijn geweest van de acti viteiten van een geheime organisatie. De vier man nen zeiden een aanklacht te zullen indienen. Vol gens het verhaal dat zU voor de Oostberlljnse rechtbank deden, waren zij met valse papieren naar Oost-Berlijn gestuurd, die zij aan aspirant-vluchte lingen moesten overhan digen. Daarna moesten zij zich bedrinken en de Oostberlijnse politie ver tellen dat hun papieren waren gestolen. Drie hun ner voerden de opdracht uit. maar de vierde was bang geworden. HU was degene die werd vrUge- sp roken. Genoemde Westberiyn- se woordvoerder zei dat men de mannen acnter de schermen moeiUjk kan aanpakken, omdat zy bet vuile werk door anderen laten doen_ die daarvoor een vergoeding van 400 tot 500 mark krijgen. achterstand in de waterstaatkundige waterschapswerken. Ten slotte bepleitte het scnap een s pele toepassing van de mogelijkheid tot uitstel voor het betalen van belastingen en op middelen van inkomen (volgens de nieuwe wet op de inkomstenbelasting) waarbij het driejaarsgemiddelde wordt genomen over de periode van 1964 tot en met 1966. Intussen heeft het college van Ged. Sta ten van Friesland besloten de regering op de hoogte te stellen van de ongerust heid die de situatie in de landbouw Friesland heeft gewekt. Wetsontwerp ingediend DEN HAAG De regering heeft zich verenigd met het advies van de Sociaal-economische Raad om. met ingang van 1 juli van dit jaar de kinderbijslagen tc verhogen met vijf cent per dag voor het tweede tot en met het zevende kind, en met vijf entwintig cent per dag voor het achtste en volgende kinderen. Dit blijkt uit een wetsontwerp tot wij ziging van de kinderbijslagwetten, dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De kosten hiervan worden geraamd op 34 miljoen gulden per jaar. Van dit bedrag komt ongeveer 22,5 miljoen voor rekening van het algemeen kinderbij slagfonds en 11,5 miljoen ten laste van het kinderbijslagfonds voor loontrek- kenden. Bij de premievaststelling voor 1966 zal met deze kostenverhoging rekening worden gehouden. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat hier sprake Is van een incidentele verhoging in het kader van het loonakkoord voor 1965. De regering acht het niet juist een direct kwantita tief verband te leggen tussen de belas tingverlaging per 1 juli jl. en de thans voorgestelde verhoging der kinderbij slagen, en wil met deze verhoging geen precedent voor de toekomst aanvaarden. dent Johnson is voorgedragen als rechter aan het hooggerechtshof, in betrekking heeft gestaan met com munistisch gezinde organisaties. Fortas zou Goldberg moeten opvol gen die vertegenwoordiger bij de Ver. Naties is geworden. Het is gebruikelijk dat een commis sie een dergelijk onderzoek instelt voor de benoeming bekrachtigd wordt door de senaat. President Johnson is met Fortas bevriend. De ernstigste be schuldiging kwam van de hoofdre dactrice van een weekblad, die ver klaarde dat Fortas lange tijd relaties onderhield met communisten. Hij is volgens haar lid geweest van de in- ternatonale juridische vereniging, die door haar werd gezien als een in Moskou opgerichte organisatie om communisten in nood bij te staan. Fortasnummer Fortas heeft onder ede verklaard nlm_ mer met een dergelijke organisatie in aanraking te zijn geweest, „of het moest zijn dat iemand mij in de jaren dertig heeft gevraagd lid te worden en dat i!k toen „ja" heb gezegd, maar dat is dan ook alles wat ik er mee te maken heb Een andere getuige zei dat Fortas op zettelijk dingen heeft verzwegen tegen over een commissie diie in 1950 een onderzoek instelde naar communistische Infiltratie Fortas bestrijdt dit. Muggen oorzaak van roodvonk NEEDE Ouders in Neede, die hun kinderen naar de dokter hadden ge stuurd in de mening, dat zij roodvonk hadden, hoorden later, dat de opgezwol len oogleden te wijten waren aan mug gen, die dit oost-Gelderse dorp in hele vermen belagen. Na het aanvallen van de bijzonder venijnige insecten konden de kinderen nauwelijks meer zien, zo opgezwollen n hun oogleden. Papandreoe wisselde na zijn onderhoud met koning Konstan tijn enkele woorden met jour nalisten. Blushelikopter in gebruik aan Rivièra LE LAVANDOU De Franse auto riteiten maken bij de nablussing van dc bosbranden aan de Rivièra gebruik var een nieuw snufje op het gebied van de brandbestrijding: dc blushelikopter. De ze helikopter moet de smeulende res ten van enkele bossen, nat houden. Als de wind wegblijft hoopt men de brand meester te kimnen blijven. De helikopter is voorzien van ventie len die vanuit de cockpit bediend wor den. De helikopter vliegt naar zee kan daar 300 liter water tanken en vliegt dan naar de brandhaard, waar het water uit- gesproeid wordt. Hoewel de capaciteit ver beneden die van het Catalina-blus- vliegtuig blijft, wordt alles goed gemaakt door het ingenieuze systeem van ii lucht tanken. In Amersfoort ls gisteren de 67-Jarige wielrijder J. L. Korsters uit deze plaats dodelijk verongelukt, na in botsing te zijn geweest met een auto. geen voorrrang had verleend (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het hele Nederlandse politieapparaat zoekt op het ogenblik koortsachtig naar het spoorloos ver dwenen echtpaar Nuninga uit Arnhem, dat begin juni met vakantie is gegaan en daarvan tot op heden niet is terug gekomen. Herhaalde radio-oproepbe richten en signalementen in kranten hebben geen enkel resultaat gehad. De oproepen werden gedaan omdat de va der van de heer Okke Nuninga (33) ernstig ziek was. Hij is gisteren inmid. dels overleden. Het laatst is het echtpaar gezien in Sneek, waar het ruim een maand geleden bij botenverhuurder Alberda de grote BM terugbracht, waarmee het enkele weken op de Friese meren had gezeild. De heer Alberda heeft de politie ver klaard, dat de heer Nuninga, die dikwijls in Sneek komt zeilen, tegen zijn gewoon te in de boot in zeer rommelige toestand teruggebracht had en grote haast scheen te hebben. De politie heeft eerst in Fries land een grondig onderzoek ingesteld, waarbij alle campings en watersportbe drijven werden uitgekamd. Toen dit geen succes had is men verder gaan zoeken. De familie schakelde zelfs een privé-de- tective in toen de toestand van de heer Nuninga sr., die was opgenomen in het Arnhemse diaconessenhuis. snel verslech terde. Ook dit had echter geen resultaat. Hoewel daaromtrent geen volledige ze kerheid bestaat, vermoedt de politie, dat het echtpaar zich nog in Nederland be vindt De familie vreest een ongeluk. Het echtpaar had een rubberboot bij zich en de mogelijkheid wordt niet uitgesloten, dat het verdronken is. hoewel tot nu toe niets werd gevonden dat daarop wijst Met kracht zet de politie haar onderzoek voort. Intussen blijft de herenmodezaak, die de heer Nuninga samen met zijn vader voerde, gesloten. De 28-janige ongehuwde metselaar J. Knoops uit Pey-Echt is gisteren in zijn woonplaats om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Hij botste met zijn bromfiets tegen een autobus en was od slag dood. p EEDS zijn tw'lutig Jaar verstreken, vandaag, sinds op Hirosjima „de bom" viel, en nog is de mensheid de schrik niet te boven. Zeker, men kan staande houden, dat deze bom het einde van de oorlog heeft bespoedigd en dat anders nog meer mensen zouden zijn omgeko men. Maar tegelijk betekende die zelfde bom het begin van een nieuw en verschrikkelijk tijdperk, waarin de mensheid zelf slachtoffer dreigt te worden van de ontwikkeling in de techniek. Wat een krachten bleken te zijn los gemaakt. krachten verborgen in de schepping, maar die als zovele an dere krachten de mens niet tot meerdere luister van de schepping en haar Heer wist te benutten. Het is na dc atoombom de kleine mens bang tc moede geworden. Te banger nog, naarmate het moeilijker bleek, tot eensgezindheid tussen vol ken en staten te geraken. Hoe is niet koortsachtig gezocht naar beteuge ling van hetgeen men zelf had los gemaakt. In plaats daarvan breidde het aantal diergenen die over de bom beschikten zich al meer uit. Beschikken over dc bom een merkwaardige, zij het gangbare uit drukking. Beschikt niet veeleer de bom over ons. Een aanvankelijke op lossing is ten slotte gevonden in een wat moeizaam evenwicht in de inte ressesferen tussen de beide grootste machten. Maar hoe wankel is dit evenwicht in een wereld die zozeer in beweging is als in onze dagen. Wij leven in een wereld die onder bezorgdheid gebukt gaat. Zij went er niet aan, om met dc atoombom te moeten-leven. Maar een bevrijding uit alle problemen lijkt uitgesloten, zolang niet de schepping zichzelf als schepping herkent, toegewijd dus aan hem die haar heeft geschapen. Op dat alle dingen, ook de in de schep ping gelegde krachten, niet maar uit en door hem. maar ook tot hem zou den zijn. Anti-Joodse leuzen in Brussel BRUSSEL. In Brussel is enkele dagen geleden iemand gearresteerd na een golf van anti-semitische aktivitei- ten bestaande uit het besmeuren met hakenkruizen van Joodse winkels in een Brussels volkswijk. Kivestie-Breedband-aandelen iVan onze speciale verslaggever) DEN HAAG Misschien is het een misverstand, maar oud-minister van financiën, prof. dr. P. Lieftinck. is „diep geschokt" door een uitlating van zijn partijgenoot drs. J. M. den Uyl in de Eerste Kamer. Tijdens de zitting op 27 juli jl. zou dc minister van econo mische zaken een smet hebben gewor- Nederlanders naar San Francisco Staakten vanwege slecht eten ROTTERDAM Morgenavond om negen uur zullen 25 Nederlandse zeelieden naar San Francisco ver trekken om daar de dertig Pakistani te vervangen die de Friesland, een schip van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, hebben verlaten uit protest tegen volgens hen onduld bare toestanden aan boord van dit Voordat de directie van de KRL dit besluit nam, had zij dc stakers het aan bod gedaan om de hofmeesters en de kok van de Friesland te vervangen. Dc stakers accepteerden dit aanbod niet Zij bleven vasthouden aan de eisen, die on der meer neerkomen op de uitbetaling van een smartegeld van 150 dollar per persoon vanwege het slechte voedsel een schadevergoeding van 250 dollar per man voor iedere keer, dait een V3n her door de scheepsofficieren zou worden ge. slagen Zoals gemeld hebben dc stakers zioh ook beklaagd over mishandeling door officieren. De Pakistaanse bemanning van het Nederlandse vracht-passa giersschip Friesland protesteert tegen het slechte eten en de slechte behandeling door de Ne- deruandse officieren. Zij zijn in middels in staking gegaan. Een Nederlandse bemanning is al on derweg naar de haven van San Francisco om de taak van de Pakistani over te nemen. De directie van de KRL zoekt op het ogenblik nog naar een mogelijkheid om de dertig Pakistani van San Francisco naar Karatsji over te brengen. De moei lijkheden met deze bemanningsleden kwamen overigens zeer onverwacht om dat de kapitein enige dagen geleden per brief had laten weten, dat hij bijzonder tevreden was over hun prestaties De directie heeft goede hoop, dat de Amei-ikaanse vakbonden, die de actie van de Pakistani hebben gesteund, na het besluit van de directie aan de havenar beiders in San Francisco opdracht zul len geven de lading stukgoed van de Friesland alsnog tc lossen. Na de erva ringen van de laa/tste dagen rekent men er bij de KRL al min of meer op. dat zich ook op dc twee andere schepen van deze maatschappij waanop Pakistani va- moeilijkheden zullen gaan voordoen. pen op de naam van de heer Lieftinck, de tegenwoordige wereldbank-functio naris. die onder het kabinet-Marijnen advies heeft uitgebracht over de veel besproken Breedband-aandelen, die door de toenmalige regering aan de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken zijn verkocht. Op vragen van de A.R.-senator prof. dr. J. Zijlstra zou drs. Den Uyl gesug gereerd hebben, dat voor dit voor 435 miljoen gulden van de hand gedane pakket een hoger bedrag had kunnen worden gevraagd, als prof. Lieftinck anders geredeneerd had. Het telegram, waarin dc oud-minister zijn ongenoegen over een en ander uit spreekt, is uit Washington verstuurd en bij premier Cals terecht gekomen Deze neemt minister Den Uyl waar. die met vakantie is. De vraag Is thans, of de bron van prof. Lieftincks toorn waarschijnlijk de overzeese editie van de NRC het vraag- en antwoordspel in de Eerste Ka mer juist heeft weergegeven. Premier Cals heeft inmiddels de betreffende han delingen naar Washington gestuurd en prof. Lieftinck laten weten, dat drs. Den Uyl hem persoonlijk zal antwoorden, zo dra deze op zijn ministerie is terugge in de handelingen lezen wc o.m., dat prof. Zijlstra het volgende vroeg: „Heeft de heer Lieftinck naar uw mening bU het bepalen van de koopprijs rekening ge houden met het feit, dat er maar een koper was, en met wal dlc koper kon be talen?" Toen minister Den Uyl enkele pas sages uit het rapport had geciteerd, dat indertijd door prof. Lieftinck werd uitgebracht, hernam de A.R.-senator: „Mijn vraag was: heeft naar uw me ning de heer Lieftinck bij de berekc- nnig. die hij toen heeft gemaakt, reke ning gehouden met het feit. dat alleen Hoogovens kon kopen?" Minister Den Uyl: „Mijn antwoord is dan kortweg „ja", omdat de heer Lieftinck een logisch man is en hij in srtijd zou komen met zyu eigen voor opstellingen als hij dat niet haü ge daan." Prof. Zijlslra: „Uw antwoord op dé ze vraag behoort te zijn: „neen" Gewonden bij proef GRONINGEN. Twee arbeiders, die gisteravond om half negen bezig waren met het beproeven van een nieuwe aardgaslciding in Groningen, zijn daarbij ernstig gewond geraakt, toen een afsluitplaat lossprong. Dc mannen werden door de onder vijftien atmosfeer druk staande lucht dertig a veertig meter weggeslingerd. De neer K. van der Woude uit Gro ningen kwam er het slechts af. Hjj werd tegen een muur geworpen. Samen met de heer H. Miljon even eens uit Groningen werd hij met zware verwondingen in het academisch zieken huis te Groningen opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1