BBC wil vroeger niet weer „tantetje" zoals zijn Brick Bradford —Toch is het Jesje en üosje Senmoet DE STENEN ZONDE DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 ITHERG01VENETHERG01VEN-ETHERG0I.VEN-ETHERG0I.VEN ITHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN. Commentaar Weense liedjes We willen niet onaardig zijn tegen Herbert Joeks, die ons ols acteur zo dikwijls vermaakt op de beeldbuis wanneer hij een of ander markant type telt. Maar het moet ons van 't hart, j wij hem liever zien acteren dan horen zingen. Indien er niet zoveel goede zangers van het Weense lied waren, die ook in Nederland met suc ces in sfeervolle etablissementen op treden, zou de ontoereikendheid van Joeks' stem misschien minder sterk zijn opgevallen. Is het wonder, dat zijn imitatie ran de befaamde Hans Moser eigenlijk het enige was, wat de uitzending zin gaf? Typeren is immers zijn speciale kunst! De KRO-televisie had hem overigens alles meegegeven wat maar mogelijk was: de fraaie omgeving van de Singer tuin, een massa figuranten, een grote actrice voor de conférence. Helaas ligt het talent van Yda Andrea ook niet op dit terrein, al deed zij voldoende haar best. En het was ook jammer dat de aardige regievondsten van Tineke Roeffen aan haar voorbijgingen, zodat zij het voortdurend met een statisch beeld moest doen, hetgeen de vlotheid van de conférence allerminst ten goede kwam. Herbert Joeks kon zich echter voor elk liedje verkleden en zo gunstig mogelijk opstellen. Voor dit alles veel lof, maar als het om zingen gaat, moet toch de stem in de eerste plaats vol doen: de rest is dan stimulerende entourage. ,V rouwenm onologen' op Ned. 1 terug (Vano e radio- en tv-redactie) ingd, n de HILVERSUM De KRO heeft besloten een aantal van de 11 reeds op Ned. 2 uitgezonden „Vrouwenmo- nologen" te herhalen op Ned. 1. Vele aanvragen daarom zijn er aanleiding toe, aldus de KRO. bepaald op Enny Meu- de eenakter „De onbestorven weduwe" van Aldo Nicolaï. Zij is de vrouw van een professor, die uitsluitend heeft geleefd voor de weten schap. Op de dag dat hij de Nobelprijs in ontvangst zou nemen werd hij getroffen door een hersenbloeding, waardoor hij niet anders meer is geworden dan een bijna levenloos schepsel, dat zwijgend in een rolstoel zit. De gevoelens van de vrouw, die trenlang in de schaduw van een genie eft bestaan en nu verder moet leven aan de zijde van een menselijk wrak. worden in deze monoloog tot uitdrukking gebracht Verhaal van de atoombom (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM „Storia della bomba atomica" is de titel van een met de Prix Italia bekroonde filmdocumen taire van de Italiaanse televisie, wel ke de NTS op de avond van maandag 9 augustus a.s. zal uitzenden op Ned. 1, tussen 10 en 11 uur. Hierin wordt aangetoond, hoe destijds Amerika gedwongen werd, met de groot ste spoed de atoombom te ontwikkelen. Voor dit doel werd een speciaal centrum gebouwd, waar vele geleerden samen kwamen, het zgn. Los Alamos-project. Men ziet oude opnamen van dit project en volgt verder de ontwikkeling van de bom. tot en met het dramatische besluit van president Truman, het verschrikke lijke wapen te gebruiken om de oorlog met Japan te beëindigen, nu precies jaar geleden: op 6 augustus 1945. j De film werd door Leandro Castellani in opdracht van de RAI gemaakt. Theo Eerdmans iveer terug in de quiz (Vanc e radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA deelt ons mee, dat op 12 september a.s. de televisiequiz „Tel uit je inst" zal herbeginnen met Theo Eer. -nans als spelleider. De bij velen zeer gewaar deerde quizmaster is van zijn ernstige ziekte hersteld en zal zijn oude plaats, welke zo lang werd bezet door Joop van Tijn, weer innemen. Vooruitstrevendheid LONDEN De Britse omroep i l 1 BBC heeft het hard te verduren. ook al niet goed Zij ontkent niet, dat de BBC wat hoog van de toren heeft geblazen, toen zij verklaarde uit de haar toeko- Een paar jaar geleden werd zij O mende kijkgelden wel een tweede spottend-goedhartig „tantetje" ge- (Van onze radio_ en tv-redactie) prSfr7S™%km,T™rbï°BBcneehter noemd omdat zij teveel bleef han- te" gen aan „de oude tijd en nu zij t t t t terugzakt in de oude gezapigheid, nu zich vooruitstrevend toont is het ook weer niet goed, omdat de Britten zich daarbij hun degelijk conservatisme herinneren en geen frivoliteit van de oude BBC prui men. Bovendien is de lieve som van 460 miljoen gulden verleden jaar alweer ontoereikend gebleken: een tekort van 50 miljoen ont sierde de jaarrekening. Dus voor de BBC: te weinig geld. te veel zorgen en een harde tijd. Er zijn verschillende dingen gebeurd. Ten eerste (en dat valt de Engelsman het zwaarst) is het volledig mis gegaan met de beide satirische programma's: „That was the week that was" (voor beeld voor Vara's programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer") daarna „Not so much a program me, more a way of life". Bij de Britten is de onverhulde satire, die onverbiddelijk ook leidde tot spotternijen met hooggeplaatste personen en met godsdienstige over tuigingen, er nog minder ingegaan dan bij ons op genoemde punten. De verontwaardiging werd zelfs in een oproerig parlement uitgevochten. Ten tweede is het met zoveel ophef aangekondigde tweede programma flop geworden. Aan dit program ma van een verjongde BBC ging een staf van progressieve programmama kers werken. Het vloeide allemaal over van de enthousiaste plannen, zo zelfs, dat de ter gelegenheid van de opening van het „tweede net" ge maakte documentaire diepe indruk maakte op de Nederlandse kijkers, toen die ook bij ons werd vertoond. Hier waren vooruitstrevende jonge mannen aan het woord, die eens eventjes uit een heel ander vaatje zouden tappen en fiks de bezem halen door de „oude-sokkentijd", zoals een Brits blad schreef. Helaasde Britse kijkers kwa men teleurgesteld uit. De plannen bleken interessanter te zijn dan de uitgewerkte programma's. Ze konden niet concurreren tegen de oude ver trouwde BBC-werkwijze en evenmin tegen de commerciële zender. Gevolg: de mensen kijken weinig of niet naar het tweede programma, dat bovendien een ander lijnensysteem doorkomt. BBC-2 kwijnt en dat is een hele zorg voor de omroep, die er een behoorlijk deel van de 460 miljoen in stak om zijn kijkers te gerieven. Doch de kijkers zeiden: „Voor ons hóéft het Machtsstrijd Intussen ontwikkelde zich binnens huis nog een machtsstrijd, gekoppeld aan de satirische programma's. Mid delpunt van deze strijd was Donald Baverstock, een vurige Welsh, die een glansrijke carrière maakte bij de BBC en het jong tot programmadirecteu Vanavond nog eens „Soubrette" op tv BUSSUM De NCRV vergast on op de wekelijkse spelavond (Ned. 1) weer op een herhaling, maar een heel aantrekkelijke. U kunt nl. nog eens kijken naar het alleraardigste spel „Soubrette" van de Franse auteur Jacques Deval, met Petra Laseur briljant in de titelrol. Zij is het pittige dienstmeisje, dat voor niets staat als het er om gaat haar geheim huwelijk met de rijke Eric Carrington (Ramses Shaffy) te verdedigen. Een stuk, dat vooral in deze opvoe ring beslist een herhaling waard is. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 8.20 uur Jethro van de Hillbillies brengt een schoolvriendje mee en dat is aanleiding tot opzienbarende nieuwe avonturen. 9.10 uur herhaling van het blijspel „Soubrette". Ned. 2 VARA 8.01 uur de saxofoongroep van Boy's Big Band speelt composities van Boy Edgar zelf. 8.25 uur inspecteur Amos Burke is weer op pad om een moordzaak op te lossen, ditmaal op de blond/bruine Molly gepleegd. 9.25 uur filmrubriek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.00 uur begint het zomermozaïek, waarvoor nu een vakatnie- centrum in St. Maartenszee bijdragen levert. Zingen, muziek, grabbelton, wedstrijd en kampvuur vormen de onderdelen van dit vrolijke programma. 10.00 uur nieuwe opnamen van de Haarlemse Orgelmaand. 10.40 uur dagsluiting in St. Maartenszee. 11.05 uur concert door het Amsterdams Kamerorkest en hoornist Adriaan van Woudenberg. Hilversum II AVRO 8.05 uur gaat Gerard Hengeveld Poolse pianomuziek spelen. Na tuurlijk ontbreekt Chopiri niet. 8.30 uur rechtstreekse uitzending uit de Finse stad Sopot van de opening van het vijfde internationale songfestival. Voor Nederland zingt Conny van den Bos. Onderbreking voor het nieuws. 11.05 uur nieuws uit de wereld van de lichte muziek. bracht na op vele tenen te hebben getrapt. Hij vertegenwoordigde een „new- look-groep" in de BBC en was voor stander van het streven van deze groep naar harde documentaires en controversiële actualiteitenprogram ma's. Hij moedigde die zelfs aan. Aanvankelijk scheen dat goed te gaan. Het satirische programma TWTWTW sloeg in als een bom en kreeg in no time wereldvermaardheid. Enkele landen (ook Nederland) en daarbij zelfs Amerika, maakten er al spoedig met meer of minder succes versies voor eigen uitzendingen van. Maar de Brit deed er niet lang mee. Dergelijk onverbloemd gespot veroor zaakte binnen korte tijd pijn en vervolgens verontwaardiging. In het parlement werd opheffing van het programma geëist. De regering kon niet direct iets doen, want de BBC is geen staatsom roep, al hangt zij wel enigszins samen met de overheid. Gelukkig kwamen toen de Britse verkiezingen in zicht en de hint om op te houden met TWTWTW werd omgezet in een me dedeling van de BBC „dat men met het oog op de verkiezingen de objec tiviteit wenste te bewaren en de satire dus voorlopig gestaakt werd", ""et was echter het einde. Toch terug Na de verkiezingen kwam het ech ter onder een andere naam terug, met de nu 26-jarige David Frost als conferencier. Engeland keek op nieuw en spaarde ook nu de kritiek niet. Toen er een satirische schets over de houding van de r.k. kerk tegenover de geboortenbeperking ver scheen, een gastspreker ex-premier Sir Douglas Home een „halve gare'' noemde en nog geen paar uur na de dood van de Princess Royal een paro die op haar broer de hertog van Windsor werd vertoond, was het uit. Woede barstte los. niet alleen onder heftig protesterende kijkers, maar ook weer in het parlement en het programma verdween van de beeld buis. Intussen was Donald Baverstock niet meer verantwoordelijk voor deze uitzendingen. Hij was „overgeheveld" naar BBC-2, om dat programma flink op poten te zetten. Hij was in februari al opzij gedron gen door de 48-jarige Huw Weldon, die plotseling boven hem werd ge steld als „controleur van de tv-pro- gramma's". Men geloofde al, dat Ba verstock de machtsstrijd had verlo- Dit werd echter tegengesproken door Sir Hugh Greene, directeur-ge neraal van de BBC. Hij verklaarde, Baverstock nodig te hebben voor het tweede programma, dat wel wat pro gressiviteit kon gebruiken. Helemaal best staat deze directeur- generaal er overigens ook niet op. Niet alleen heeft de raad van toezicht de BBC hem streng geïnterpel leerd over de „wilde grappen" van TWTWTW. maar na de laatste uitzen ding van het daarop volgende satire- orogramma werd in het Lagerhuis zelfs zijn ontslag geëist door zeer boze parlementsleden. Baverstock heeft het niet lang uit gehouden bij BBC-2. Hij kon niet voorkomen, dat de kijkers het pro gramma negeerden. Toen hij op order van Sir Hugh Greene werd vervangen door de 35-jarige Michael Peacock, werd hij zo woedend, dat hij zijn ontslag nam en bij zijn weggaan nog een uitstekende kracht, de 34-jarige Aiasdair Milne, meesleurde (dit niet letterlijk te nemen!). Dit maai had hij wél het onderspit gedolven! Ttvee-eenheid Het verdriet in feite velen, dat de BBC zo'n nare tijd doormaakt. Het is al lang een uitgemaakte zaak, dat de Engelsman en „zijn" BBC een twee eenheid vormen, die men zo maar niet kan wegcijferen. Maar men wil toch geen grofheden aanhoren. Ook is men heimelijk blij. dat de regering het voorstel van Sir Hugh om het kijkgeld van 40 tot gulden per jaar te verhogen, niet wil aanvaarden. De BBC mag geen reclame voeren: daar is de ITA met haar dochteron dernemingen voor. Hoe zij dan aan meer geld moet komen is een vraag. Bezuiniging, adviseert de regering, en geen al te kostbare bokkesprongen. ook haar satireprogramma's niet zijn geaccepteerd. Terug naar de tijd van „tantetje BBC". En dat wil zij niet. Bitter merkte ien van de BBC-tekstschrijvers op: ,,Het zal er nog van komen, dat de BBC zal eindigen met gesteriliseerde uitzendingen voor onnozelen!" Anderen lachen daarom en herinne ren eraan, dat de Britse omroep met haar 20.000 employés groter is dan welke andere omroep ook en dat alleen al de concurrentie tegen de commerciële televisie haar levendig genoeg zal houden om niet meer terug te glijden naar de brave tijden die voorbij zijn. Klassieke en moderne muziek: 2030 Interna, tlonaal Songfestival te Sopot (Polen): In de pauze (plm 21.50-22.10): Nieuws, en actuali teiten: 23.05 Pizzicato: Nieuwsflitsen e: actualiteiten uit de lichte muziekwereld: 1.55-24.00 Nieuwi rpraatje; 19.10 Radiokrant: 19.30 Geestelijke liederen (gr.): 19.45 Oude muziek 'gr.); 20.00 Zomermozaïek. gevarieerd pro- Haarlem 1965; 22.30 Nieuws en herhaling •lchten; 22.40 Avondsluiting: 23 M Boekbespreking: 23.05 Stereo: Kamerorkest moderne muziek: 23.55—24.00 Nieuws i n, 298 m. AVRO: 13.0( JHBB.- Nieuws; Actualiteiten: 18.25 Mannenwerk: Licht rogramma: 20.00 Nieuw»; 20.06 Planorecital: II I. 402 m. RNCR: 7.00 Dagope ning; 7.10 Oude muziek (gr.); 7.30 Nieuws: f£ Radiokrant: 7.55 Lichte grammofoonmu- 8.15 Gewijde muziek (gr.); 830 iws: 8.40 Lichte grammofoonmuzlek; 9.00 Voor de zieken; 935 Waterstanden; 9.40 Klassieke en seml-klassleke muziek (gr.): 10.30 Morgendienst; 11.00 Klassiek pianocon- 11.15 Progfcmma. voor oudere luisteraars: 12.00 Lichte grammofoonmuzlek; 237 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.40 Grammofoonplaten, evei tueel actualiteiten: 12.50 Orgelspel: populai: muziek13.10 Moderne grammofoonmuzlek; 13 40 Licht instrumentaal kw« deon: 14.00 Vrijdag-weekentips; 14.20 Operet- 15.05 Alt- teklanken (gr.) Muzikale herinneringen; 18.30 16.45 (Stereo): Vo« Voordracht; 15.30 Vooi MusiciansM Duizendschoon, caal ensemble: Semi-klassieke en moderne 17.05 Klassieke grammofoonmuzlek: 17.30 Lichte grammofoonmuzlek; 18.30 '-1"* 18.50 Lichte grammofoonmuzlek rsum II. 298 m: VARA: 7.00 Nieuwe, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied; 730 Lichte grammofoonmuziek: 7.26 Vi -pagina: 7.30 Lichte grammofoonmuziek: 8.00 Nieuws: 8 10 Lichte grammofoonmuzlek (verv.); 8.50 Voor de kinderen: 9.00 Te land voor weg- en waterweggebruikërs." Vpro: 9.40 Morgenwijding; VARA: 10.00 Lichte Srammofoonmuziek; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor e kleuters; 11.15 Vrij entree, cabaret (Herhaling van 7 februari 1965); 11.40 Stereo: Licht orkest en -koor (gr.): 12.00 Orgelspel: Lichte muziek; 12.27 Mededelingen tb.V. tuinbouw; 12.30 Stereo: Lichte orkesten (gr.); 12 55 Actualiteiten. AVRO: no Nieuws; 13.10 Actualiteiten en gra: onmuziek; 13.5 Beursberichten; 13.30 :kmanifestaties in vakantieplaatsen; 1430 Planorecital: Klassieke muziek: 15.00 Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Heersen over de toekomst (I), lezing: 16.15 Klank en ruimte (II). muzikale lezing: 16.45 Nieuwsdienst voor nieuwsgierige weekbladen. i artikelen 1883) Bij de graven van koningen vondst dus ln 1955 eveneens bij en belangrijke particulieren woeden de wegenaanleg, een Drenthe een oud- in Egypte reeds van de eerste dynas- heldkundige vondst werd gedaan die Holsteln, dat dergelijke gevalletjes al tie at d.l. dus ruwweg vanaf 3000 ook op de voorhistorische scheepvaart meer bij de hand had gehad, durfde jaar v. Chr. de z.g.n. boorgraven betrekking heeft; thans echter geen de zaak niet op zich te nemen. Toen aangetroffen. Dergelijke graven heb- scheepvaart in of naar het dodenrijk, deed prof. De Vries van de Rtjksunl- ben eens een schip bevat, waarin de maar op de wateren van Noord-Oost- versitelt te Groningen het vernuftige overledene geacht werd te varen over Nederland. Het betrof een uitgeholde denkbeeld aan de hand van de boom de Nijl naar heilige plaatsen. Van de boomstam die ten zuiden het stam niet op de gebruikelijke wijze schepen zelf, die in deze graven dorp Pesse op een diepte van ruim t met conserveringsmiddel te impregne- werden bijgezet, Is tot voor kort meter onder het maaiveld weinig gevonden. Maar toen de Egyp- oppervlakte werd gebracht tische architect Kamal al Mallakh de weg ten zniden van de pyramide van Cheops moest verbreden, werd geluk kig een dergelijk dodenschip uit het Oude Rijk aangetroffen. Het 15 meter lange vaartuig bevond zich in uitste kende staat cn bevatte de complete scheepsuitrusting. Een dergelijke goe de conservering gedurende een perio- de van bijna 5000 jaren mogen we De kano van Pesse ren, maar hem te bevriezen die toestand te laten uitdrogen. We zullen verder de kleinerende benaming „boomstam" laten vallen ea liever de term „kano" gebruiken, want als zodanig werd de uitgeholde boomstam herkend. Het vaartuigje heeft een lengte van ongeveer 3 m en kon door onderzoek van de veenlaag waaruit het was te ©ovrschlfn geko men, geschat worden op een ouder dom van ongeveer 8000 jaar! Deze de voorwerpen onder het droge ïs" len!) werd herkend als de radlo-kool*tof-methode, waardoor de kano van Pesse ia gepromoveerd tot het oudste Intact gebleven vaar tuig ter wereld. Over vaartuigen sprekend, kunnen we niet nalaten nog lets te zeggen schermen, waarna tot definitieve con- over de verdwenen kanalen van Ma*». ons dan ook onmogelijk kunnen voor- vvorden gewaarschuwd. Deze kon di stellen dat ons in Nederland dergelijk buitenkansje zou te beurt vallen. Desondanks is het merkwaar dig dat een jaar na deze Egyptische servering moest worden overgegaan. (Nadruk verboden- Nadat ze gezellig een half uurtje bij de familie Bonebakker hadden zitten praten liepen vader en moeder Joppers en de kinderen naar hun eigen logeer adres terug. „Wat een aardige mensen, hè?" zei Jesje. „Het kan morgen een reuze fijne dag worden, vader! Eerst zo'n lange wan deling door het bos. En dan eten in een hotel! Geweldig!" „Ik hoop dat we biefstuk eten," zei Josje. „Met gebakken aardappelen erbij en sperziebonen. Heerlijk hé!", vervolg de hij op een heel andere toon. Hij bukte raapte iets op van de grond, heb ie daar?" „Kijk eens." zei haar broer opgewon den. „Net zo'n paars lucifertje als Blek- kie bij die brandende struiken vond. Ziet u wel, vader? Zou de man door wiens schuld de brand ontstaan is misschien hier in dit huis wonen?" er in tamelijk onhandige witte letters op geschilderd. „Dat -denk ik niet, Jo»," antwoordde moeder Joppers. „Mevrouw Bonebakker vertelde mij juist, dat hier een oud da metje woont. Die zal niet zo ver het bos in zijn gegaan." „Nee, en die zal er zeker geen siga retje hebben opgestoken!" lachte Josje. „Maar toch is het vreemd," ging hij verder. „Ik zal dit lucifertje in Ieder ge val goed bewaren. Dat heeft Blekkie ook gedaan. Hii stak ze in zijn broekzak, ik heb het zelf gezien." „Welja, bewaar jij dat lucifertje maar, kleine speurder," lachte zijn vader. „Maar laten we nu weer doorlopen, want ik be gin nu werkelijk honger te krijgen." „Ja, maar het zal toch nog wel een klein uurtje duren, man." sprak moeder Joppers. „Ik moet de aardappelen nog schillen „Dat hoeft morgen niet," lachte Josje. „Dan zitten we allemaal vorstelijk in het hotel. En als we moe zijn kunnen we ons nog door de commissaris naar huis laten rijden. We boffen maar, dat de familie Bonebakker hier ook logeert!" 79 Het dal wordt te nauw voor jonge mensen. Ze gaan liever niet over de berg, maar er achterom de wereld in, dat is gemakkelijker. Ze weten niet, Volmar, hoe het uitzicht daarboven is. Pee betast nog eens zyn hoorn, voor hij hem weer aan de spijker hangt. Alles heeft zijn bestemde tijd. Joryt verwondert zich erover dat hij al met zoveel mensen gepraat heeft sinds het zitten op de brits. Hoe zou hij anders weten dat de zoon van Henne Lankheet is weggegaan, omdat het te eng voor hem werd in 't Horst? En dat er bij het begin van het nieuwe jaar een bus zal rijden, tweemaal daags van Hinberghe naar het dal en terug. Sax hoeft nu geen schoolkinderen meer mee te nemen op zijn wagen. Voortaan rijden ze met de bus. dat gaat vlugger. Ze zullen geen tijd meer hebben om het kruid te zien bloeien onderweg; daarvoor wordt hun vaart te snel. Marye van 't Grobbenuus zei dat, maar Zweder glimlachte. Hij heeft ronkende motoren op zijn erf en hij voorspelt dat er andere vreemden dan Andres Maler en Siewert van de Hidder naar 't Horst zullen komen als de bus'rijdt. Joryt denkt aan alles wat hij gehoord heeft terwijl hij over de es gaat. De kluiten aarde kleven aan zijn voeten. De es is goed en vruchtbaar geworden. Als hij zich bukt om de kluiten los te maken, ruikt hij de sterke geur en hij ontwaart de kracht van Wie hemel, zee en aarde gemaakt heeft. En waarom zal hij niet over de brink gaan? Moet hij zich voor de mensen verbergen? Zo licht en tevreden voelt hij zich. Voor hij op de brits zat, wist hij niet hóe hoog de berg is, en hóe ruim de heide. Daarom kan hij Nederland I. NTS: 19.00 Nieuw: art; 1931 Voor de kleuters: iy.( Verrekijker: internationaal jeugdjoi 19.15 Van gewest tot gewest, rej Journaal. NCRV: 19.35 De Lucy Show 20 00 Journaal. NCRV: 20.20 De Beverly Hillbillies; 20.45 Attentie; 21.10 Soubrette, blijspel: 22.50 Dagsluiting. NTS: 22 25-23.00 België: Nederlanda progr. Kar 3.25 De F lintetoni zijn rechte gang blijven gaan. Jeep Karsten komt met zijn oud paard uit de smidse waar hij het heeft laten beslaan. Van Tabe heeft hij gehoord dat de landschut weer rondloopt. Hij houdt zijn paard in als hij Joryt ziet. Goeiendag, zegt hij, en dat klinkt niet vriendelijk. Wat verbeeldt die man ziöh? Hèm hebben ze niet meegenomen. Er zal dus wel een vuiltje aan zijn. Jeep grinnikt om zijn eigen gedachten. En omdat hij maar een klein mannetje is dat. nooit een houding zal hebben als de landschut, moet het eruit. Een brokje jaloezie, wat nijd en ook een beetje angst. Jou hadden ze nog wel wat kunnen houden! Joryt blijft staan, zijn ogen gaan langs het oude paard met de hangende kop en de gelapte kleren van de keuter. Stumper, zegt hij dan. Jeep stampvoet van boosheid. Moet hij altijd de minste zijn? Van m'n hoefje ben ik nog niet af, keft hij na. Mij hebben ze nooit opgepakt. De landschut is nog maar een paar passen ver als hij terugkomt. Een mens kan nog zo zijn best doen om de berg op te klimmen, over een klein steentje kan hij struikelen en tot beneden toe terugglijden. Van dat hoefje ga jij af. Jeep schrikt ervan en haast zich om weg te komen. Hij dacht toch dat Volmar zo niet was. 't Loopt koud over zijn rug en het schiet hem te binnen wat de glasharde zei: maak dat je wegkomt voor we jou ook meenemen. Nee, zuiver staat hij niet.'t Beste is om er helemaal niet meer aan te denken dat hij de strikken van Dries Borne kapotgesneden heeft. Als hij dat niet gedaan had Vooruit, knol! jaagt hij het oude paard op. Er zou toch wel een vete onstaan zijn tussen de wildeman en de mulder. Vooruit, knol, opschieten. Dag Joryt, zegt Ante als hij binnenkomt en een hand uitsteekt. Ze kijken niet naar elkander. Alleen hun handen beroeren elkaar met een stevige druk. Dag Ante! Lange tijd zitten ze zwijgend. Joryts pijp is uitgegaan, maar zijn vingers beven, hij kan niet opnieuw aansteken. Ante, datis het leven van voorheen, waarmee hij heeft afgedaan, ofschoon het zich in allerlei vormen weer aan hem opdringt. Met Ante is het binnengekomen, hij kan het niet weren. Hij wil dat ook niet. al heeft Jentje hem met de handen op haar heupen na staan kijken toen hij voorbij haar huis kwam. Als ze toen iets gezegd had of alleen maar een gebaar gemaakt, zou hij naar haar toe gegaan zijn,-maar ze keek alleen, ze daagde hem uit. Ante kon daar mets aan doen. Er is heel wat gebeurd sinds we elkander voor het laatst zagen. Ante maakt een schichtige beweging alsof hij er toch iets aan doen kan. Dan haastig haalt hij een plat flesje met een metalen dop uit zijn jaszak, schroeft de dop los en schenkt die voL (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9