Sunkist Enige film die boeide: „Aarohi" uit India Alarmsysteem voor taxichauffeurs Filmfestival Locarno (II) Minder warm sua" Griekse crisis Philips nog de grootste nominale omzet Mishandeling met o.m. roelkap Tres-leden moeten terechtstaan Meer belastiiio betaald Arts knutselt in zijn vrije tijd NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 I LOCARNO Met de films blijft jhet op het festival maar sukkelen, gelukkig echter is het weer veel beter geworden. Dat heeft op de vele Hollanders, die hier dit jaar door steeds maar meer autobussen .^worden aangevoerd, een aantrekke- ^lijke uitwerking. De meeste naties ter wereld reizen hun weg in stilte; zo niet de „Hollanders". Zij zijn tal rijk als de mussen en maken een lawaai van jewelste. Met tientallen bevolken zij het tand radbaantje naar Orselina hier op Zwitsers: „das beenchen" genoemd maken een leven als een oordeel halen de gekste capriolen uit, zodat de Itali- tians sprekende conducteurs het alles perbaasd en zwijgend staan aan te ga- Kortom, ze zetten de blommetjes goed buiten tot diep in de nacht en Jen totaal aan het end wel weer op hun werk aankomen. Vitaliteit Met dat al staat de vitaliteit der Hol landers in scherpe tegenstelling tot die van het filmfestival, dat wel bijdragen Jieeft uit alle delen van de wereld, Ideze liggen meestal beneden het inter nationaal vereiste niveau. Mexico bijv. zorgde voor twee films, waarvan één: „Tarahumara" wel een goed beeld gaf van het leven der Indi enen die door op winst beluste stads- mexicanen uit hun voorvaderlijke stre ken verdreven worden. Een uitster vend volk. dat niet tegen de slimmig heden der zgn. beschaafde wereld op kan en kortweg het loodje legt. De tweede Mexicaanse film ,,In dit dorp ïn geen dieven" was ondanks de opmerkelijke titel een zodanig primi tief filmprodukt. dat zelfs de meest geduldige Zwitsers met drommen het park verlieten waarin de film in de open lucht vertoond werd. Overigens gaf de film in al zijn onbeholpenheid een duidelijk beeld van de armoedige maatschappij, waarin werkelijk niets te stelen valt, zodat de dief maar een paar biljartballen steelt uit het plaat selijke café. Het hele dorp is ervan overtuigd dat één van hen het niet ge daan kan hebben (,,wij lieden zijn vroom") maar er een vreemdeling od aanzien (ongelukkigerwijze ook nog een albino). Afschuwelijk Italië was aanwezig met een afschuwe lijk melodrama „La donna del lago". Een kind van twee vaders: de regisseur Luigi Bazzoni en Francesco Rossellini. Wie van de twee het melodrama erin gestopt had. was niet duidelijk. Egypte had een typisch Arabisch werk je ingestuurd: „Al Tarïk" (Doodlopende weg). Het begint met een bordeel. Het eindigt met twee moorden. Daartussenin maakt een schoongebouwde jongeman het hof aan twee dames tegelijk: een lief edel, jong meisje en een dikke vrouu van zijn bejaarde hotelhouder, die 'i nachts haar snurkende echtgenoot ver laat om de jongeman gezelschap te hou- DE BILT Tussen een tamelijk diepe depressie ten westen van Schot land en een hogedrukgebied boven centraal-Europa werd vandaag met zuidelijke w'mden warme lucht INederland gevoerd. Het koufront van de depressie, dat |de scheiding vormt met minder i me oceanische lucht was vanochtend tot aan de ingang van het Kanaal ge Porderd. Dit front zal het komende etmaal Paar alle waarschijnlijkheid "Nederland voorbijtrekken. Er moet 'daarom op tijdelijk enkele buien wor den gerekend, terwijl het morgen min der warm zal zijn dan vandaag. Strandverwachting Eindelijk eens weer zonnig en goec strandweer. Morgen tegen het eind van fle middag of avond kans op een weersbui. Matige wind tussen smid Zuidoost. Overdag 23 tot 25 graden. jwater 17 graden. Vooruitzichten: een zwak koufrontie Zal later met een onweersbui passeren, waarna iets koeler, maar toch nog gun stige vooruitzichten. Hoogwater Scheveningen 6 augustus: 10.03 v.m.; 22.37 n.m. Zon en maan Vrijdag 6 augustus: zon op 5.09, onder È0.22; maan op 16,27, onder HET WEER Rapporten heden IN EUROPA morgen zeven uur Wecrs- gcstcldh. L ai H ii «5 tï 6a,iï;zs Cuxemburg zzq 6 19 16 findstil 29 12 ,.Het goede" Toch streefde deze film op zijn ma- ier „het goede" na. Daarom wacht de jongeman, die twee moorden heeft ge pleegd (de oude man, en ook diens vrouw) aan het einde de strop. Merk waardig is dat er in de hele film geen „naakt" wordt vertoond, hoewel er over vloedig gelegenheid toe was. Bovendien interessant om de couleur locale van Engeland was aanwezig met een „existentialistische" zwartdruk „Four in the morning", waarin de personages zich als levend dood gedroegen. Men was zeer onder de indruk, maar het clichématige produkt kon me niet be koren; evenmin als de Amerikaanse in zending „Who 's crazy?", dat een auto bustochtje van patiënten uit een gek kenhuis in beeld brengt. Men moet wel totaal van ieder menselijk gevoel gespeend zijn, om zich te kunnen ver lustigen aan een dergelijk onderwerp. Polen had een goede film over de chaotische troebelen aldaar na 1945 toen de communisten de macht in handen na men. Het is een anti-stalinistische film van Janusz Morgenstern, waarin hij aan toont tot welk een bekrompen fanatisme het communisme in staat is. De film heet: „Het leven begint opnieuw" en wil daarmee aangeven dat er tegenwoordig in Polen weer hoop is op een menselijk Aarohi" Tenslotte de enige film die me tot nu toe heeft kunnen boeien: „Aarohi" (Om hoog) van de Indiase regisseur Asim Pal. Hierin wordt op een ongecompliceerde wijze aangetoond, hoe het huidige India alleen vooruit kan gaan door goed en degelijk onderwijs. In de buurt van Cal cutta gaat een vissersman leren en be wijst een uitnemende organisator te kun nen zijn. Een bemoedigende film. die de noodzaak van het ontwikkelingswerk aantoont. De mensen van de film, met wie ik na afloop een gesprek had, ble ken flinke, nuchtere lui te zijn, die be- Voor de „beschaafde" Mexicanen zijn de inheemse Indianen dikwijls een interessante bezienswaardig heid, zoals de Mexicaanse film „Tarahumara" bewijst, waar Mexicanen toeschouwers zijn bij het hardlopen van Indiaanse vrouwen. grepen, dat hun filmwerk een taak moet hebben in de opvoeding van hun volk. Een goedgemaakte, door en door fijne film, die ons het India van vandaag dich ter bij brengt. Als men hier het lamlen dige Engelse „existentialisme" tegenover stelt blijft dat nergens meer. Ev. Grolle (Vervolg van pagina 1) Hij verzocht de voorzitter de stemming te staken terwijl de aanhangers van pandreoe „doorgaan" riepen Daarop stroomden de banken van beide partijen leeg en was de voorzitter gedwongen de stemming op te schorten totdat de rust ee enigszins was weergekeerd. Nadat driiekwart van de parlemen tariërs hun stem hadden uitgebracht het reeds duidelijk, dat Novas het vertrouwen ndiet zou krijgen. De eind uitslag was dan ook geen verrassing 167 stemmen tegen de unie van het centrum en 22 leden van de unie democraten, een partij die vrijwel geheel communistisch is) en 131 stern- voor Novas die steun kreeg van zijn twintig ministers, van de 99 natio naal radicalen en van acht progressie- Na de mededeling van premier Novas, dat hij zou aftreden, verzocht deze de voorzitter van het huis van afgevaar digden de vergadering te verdagen tot lieu we regering zou zijn gevormd. Novas zei te verwachten, dat de koning spoedig mogelijk de fractieleiders bij zich zal roepen om zich over de nieu- e situatie te beraden. Inmliddels waren Papandreoe en zijn volgelingen naar bulten gegaan waar joelende menigte hen opwachtte. ,,Ik hoop dat het verdwijnen van het kabinet-Novas het beghi van een alge heel herstel van de constitutionele orde zal betekenen", aldus de oud-premier. In spreekkoor riepen de samengestroom de Grieken voor het merendeel jon geren de naam van Papandreoe die zich daarna snel terugtrok. De jongelui hielden vervolgens nog :n betoging door de verlaten straten m Athene. De politie, die in grote ge tale aanwezig was. behoefde niet in te grijpen. Na korte tijd verspreidden de betogers zich. Het was vanmorgen nog nSet pre cies bekend hoe de koning deze erns tige politieke crisis denkt op te lossen. Dat hij zich tot Papandreoe zal wen den om een nieuwe regering te vormen is onwaarschijnlijk, temeer daar dez bejaarde politicus gisteren voor het eerst een rechtstreekse aan val op de jonge koning heeft gedaan Hij beschuldigde de koning ervan per soonlijk de crisis te hebben veroor zaakt. Steeds had Papandreoe be weert, dat de koning „slechte advi seurs" had. Het is ook niet bekend of Stephanopoulos, die onder de rege- rinf van PapandTeoe plaatsvervangend premier was, een opdracht tot het vormen van een nieuwe regering aanvaarden. Hij zou Papandreoe trouw willen blijven. Vereeniging voor den Effectenhandel E.M.S. op de vijfde plaats UTRECHT Het gerechtelijk voor onderzoek naar de oorzaak van het overlijden van jhr. D. L. L. Rutge van Rozenburg, die op zaterdag 10 april om het leven kwam tijdens de voorbereiding tot zijn installatie als lid van het Utrechts studentengezel schap „Tres Faciunt Collegium", heeft genoeg feiten aan het licht gebracht, om een verder strafrechtelijk ingrij pen te rechtvaardigen- Dit ingrijpen richt zich thans tegen enige speciale personen en niet i zoals tot nu toe in het uitgebreide alge mene onderzoek, tegen onbekenden. Aan deze personen wordt voorlopig verweten mishandeling van de drie te installeren studenten. De mishandeling dat dit geval het opzettelijk toebrengen pijn of letsel door het opzetten van zogenaamde roetkap en door het toe brengen van brandwonden kan tot verschillende gevolgen hebben geleid, waaronder de dood van de student Rut gers Rozenburg. De officier van Justitie in Utrecht heeft nu een aantal nieuwe vorderingen b(j de rechter-commissaris ingediend, ge richt tegen twaalf Tres-leden. Deze heb ben waarschijnlijk allen rechtstreeks deel genomen aan handelingen die als bet opzettelijk toebrengen van p{jn of letsel kunnen worden beschouwd. De vervolging betreft nu dus niet meer het deliot „dood door schuld", dat niet is gebleken, dat de dood va student bij uitstek aan de individuele schuld van bepaalde aanwijsbare per il moet worden geweten. Pas voltooiing van dit nieuwe onderzoek kan worden beslist of de feiten rechtvaardigen dat al deze personen ter terechtzitting zullen worden gedagvaard. In verband daarmee verstrekt de officier van justitie, mr. W. H. Overbeek, nu nog geen per soonsgegevens van diegenen tegen wie zich het nieuwe onderzoek richt. Verzending van zeepost Het de volgende schepen kan zeepos irden verzonden. De data. waarop d correspondentie uiterlijk ter post moet zij Australië: emis 7/8: Brazilië: ms Gaasterland 7/81 Canada: ss Statendam 8/8; Chili: ms Diogenes 11/8; Indonesië: ms Braunschweig 8/8; Kenya. Oeganda, Tangartjika: ms Pier. Loti 8/8: Ned. Antillen; ms Parthenon -Zeeland: ms G. D. Kennedy de Staten van Amerik; injestad 10/8; Verenig- Statendam 8/8; Z.Afrika Pendennis Castlè 8/8. Inlichtingen betreffende de verzendings- ata van postpakketten geven de postkan- Sunkist citroenen zijn thans volop verkrijgbaar! wettig gedeponeerd Act vevtuAAelifAe, QuUt uit fatifautii' AMSTERDAM In de rangorde van de Nederlandse fondsen met de grootste nominale omzetten tei beurze is in juli vrijwel geen wijzi ging gekomen. Uit de cijfers van de afdeling public relations der ver- eeniniging voor den effectenhandel blijkt, dat Philips nog altijd aan de kop gaat en wel met een nominale omzet van f 4,44 miljoen of 8,7 pro cent van de totale omzet. Wederom was Unilever nummer 2 met f 1,72 min of 3,4 procent en Kon. Olie nummer 3 met f 1,26 min of 2,5 procent. Ditmaal was AKU nummer 4 met f 1,05 min of 2,1 procent en kwam de EMS op de vijfde plaats met f 1,03 min of 2,0 procent. Met grote belangstelling wordt het deze maand verschijnende jaarverslag van de EMS tegemoet gezien. Alle rige fondsen van de lijst bleven beneden f 1 min in deze volgorde: Scheepvaart- Unie, KLM, Hoogovens, Deli-Maatschap- PÜ, Buehrmann-Tetterode, Nievelt-Gou- driaan, Walvisvaart, Lijempf, Unilever Cum Pref, Holland-Amerika Lijn, KNSM, Kon. Zout-Ketjen, Van Gelder VFM Amro-bank. Deze twintig fondsen hadden een gezamenlijke omzet van f 17,6 min of 34,5 procent van het totaal. Voor de eer ste tien fondsen was het cijfer f 13,0 min of 25,5 procent. Wat de effectieve omzetten betreft stond ook daar Philips bovenaan met f 21,95 min of 29,8 procent van de omzet der twintig fondsen. Unilever was mer twee met f 11.54 min of 15,7 procent, en Kon. Olie nummer drie met f 8,65 min of 11,7 procent. AKU bleef op de vierde plaats met f 4.86 min of 6,6 procent. Hoogovens ging van de zesde naar de vijfde plaats met f 3,36 min of 4,6 procent en verwisselde daardoor met Kon. Zout- Ketjen, die een effectieve omzet had van f 2,83 min of 3,8 procent. Als nummer ze ven stond op de lijst Buehrmann-Tette rode, gevolgd door Zwanenberg-Organon, Bijenkorf, Nationale-Nederlanden, EMS, Scholten-Foxhol, Meneba, Dordtsche Pe troleum, Scheepvaart-Unie, Amro-bank, Albert Heyn, Wessanen, Lijempf en Bre- dero. Deze twintig fondsen hadden een omzet van f 73,7 min en de eerste tien m f 61,1 min. Ook in juli hebben zich in het bedrijfs leven weer enige fusies en overnemingen voorgedaan, welke in vier gevallen tot stand kwamen door middel van een vorm van samenwerking. In één geval door overname, één geval door het nemen van een meerderheidsbelang, één geval door een aandelenruil en één geval door beta ling in contanten. Tevens werd echter de fusie tussen Batavus te Heerenveen en Gazelle in Dieren ongedaan gemaakt. Singkep Tin DEN HAAG De NV Singkep tin maat schappij heeft, blijkens de verlies- er winstrekening, over het per 30 juni 1965 geëindigde boekjaar f 155.280 (onv) dividend ontvangen op haar aandelen bezit van de NV Billiton maatschappij. De algemene kosten beliepen f 5.411 (f 5.164). Aan interest moest worden be taald f 932 (f 985). De winst bedraagt f 149.086 (f 149.516). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van negen pet Hiervan werd reeds een interim-dividend van vier pet betaalbaar gesteld. Het aandelenbezit in de NV Billiton maatschappij bleef ongewijzigd met minaal f 219.000 aandelen eerste rubriek en nominaal f 630.000 aandelen tweede rubriek. De gezamenlijke boekwaarde deze aandelen bedraagt f 1,57 min (onv), met een koerswaarde per 30 juni 1965 circa f 3.73 min. Bredase ijzergieterij staakt produktie BREDA De N.V. IJzer- en metaal gieterij vil. firma C. G Cosijn In Breda heeft de produktie van gietijzer gestaakt. De directie heeft hiertoe besloten, om dat een rendabele produktie in de toe komst niet mogelijk wordt geacht Het aantal werknemers in het gieterijbedrijf is de laatste jaren teruggelopen tot onge veer 30. Mechanisatie is niet mogelijk ge bleken omdat het bedrijf de benodigde investeringen niet kon opbrengen. De meeste werknemers zijn thans bij an dere bedrijven ondergebracht. De N.V. als zodanig wordt niet opgeheven. Voor machines gebouwen en grond wordt een andere bestemming gezocht. Volgens mededelingen van de directie het teruglopen van het aantal perso neelsleden mede een gevolg geweest van "de vrij slechte arbeidsomstandigheden. DEN HAAG De miet-kohierfoelas- ti-n-gen hebben in de eerste 5 maanden f 4088 miljoen opgebracht of f 161 min. meer dan een jaar tevoren, waarvan de loonbelasting f 1366 min. of f 282 min. meer, de omzetbelasting f 1176.5 min., of f 121 min. meer, de tabaksaccijns f 253 min. of f 34 min. meer. Invoer rechten stegen met f 23 min. de alco holaccijns f 11 min- evenals de motor rijtuigenbelasting. Irj mei brachten de met-kohierbelastingen f 918 min. op te gen een jaar tevoren f 771 min. mede door de gunstige belasbingverloop van april naar mei Door diezelfde oorzaak was april lager dan in 1964. De kohier belastingen brachten in mei 197 min. op tegeh vorig jaar f 203 min. De cij fers zijn echter niet vergelijkbaar ten gevolge van de achterstand bij de in komstenbelasting tengevolge van de belastingverlaging op 1 juli Deze zal nu spoedig worden ingehaald. De op brengst van de inkomstenbelasting was f 134 min. tegen vorig jaar f 161 mlm Fei j enoord-kuip heeft hek van 2 meter hoog ROTTERDAM De toeschouwers die zaterdagavond bij de vriendschappelijke wedstrijd FeUcnoord—Stoke City (aan vang 20.15 uur) aanwezig zullen zijn, kunnen voor het eerst het nieuwe hek werk in ogenschouw nemen dat rond het speelveld Is aangelegd. Er is niet alleen een nieuw, maar tevens een veel hoger hek gekomen. Het oude hek was 1. hoog, het nieuwe 2 meter. De directie van het Feijenoord-stadion hoopt hiermee afdoende maatregelen te hebben genomen tegen de steeds meer m zwang komende rage na het scorei doelpunten in horden het veld op te stormen. De constructie van het nieuwe hek werk is dusdanig dat ondanks de v ging van het gaas de waarnemingsmoge lijkheden van de kijkers achtei het hek groter zijn geworden. Op een afstand heeft men geen of nauwelijks last van het dunne gaas. Voorts zijn er aanzienlijke verbeterin gen aangebracht in de kleed- en was ruimten onder de Maas-tribune. Het ge heel is naar de eisen van de tijd aange past. Bovendien heeft de sportclub Feijen- oord de beschikking gekregen over eer bad voor onder-watermassage. Larsen en Tal nog steeds gelijk BLED De Deense grootmeester Bengt Larsen en zijn Russische rivaal Mikhail Tal geven elkaar in de halve finale van de strijd om de wereldtitel geen duimbreed toe. Gisteren werden de zevende en achtste partij uitgespeeld, die de dagen tevoren waren afgebroken. Bei de partijen eindigden in remise. Hier door staan beide schakers gelijk en met vier punten. De tweekamp telt in totaal tien par tijen. Mocht er na deze partijen nog geen beslissing zijn, dan worden er nog vier extra partijen gespeeld. De eerste die dan een partij wint is winnaar va tweekamp. Is er na die vier partijen nog geen winnaar dan beslist het lot ndaag hebben de grootmeesters vrjje dag. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Aerden- houtse arts-uitvinder-knutselaar en verwoed automobilist W. Steensma heeft aan zÜn eigen lange serie constructies en te vens aan de in omloop zijnde „bewapeningen" van taxi chauffeurs er een toegevoegd. Tijdens een bijeenkomst in Rotterdam heeft hij zijn vin ding voor politie, taxichauf feurs en journalisten gedemon streerd, niet voor de fotografen want de vindingrijke arts legde een duidelijke angst vo°r de macht van de dagbladen aan de dag Het principe waarvan de heer Steensma is uitgegaan, is, dat het alarmeringssysteem bij een eventuele aanval op de chauf feur in zijn wagen ook in wer king moet treden als de chauf feur bewusteloos is geslagen, dus onafhankelijk van de wil van de chauffeur. De heer Steensma monteerde in een chauffeurspet twee kwikbuisjes met elektrische contacten die via draadjes ver bonden zijn met een kastje met relais onder het dashboard. Gaat de chauffeur te ver voor over (als hij in elkaar zakt) of achterover (als hij naar achte ren wordt getrokken) dan treedt er een signaal (lamp of claxon) in werking. Dit signaal, dat ook gaat werken als de een of andere onverlaat de snoer tjes zou wegtrekken, kan op De heer Steensma demon streerde ook hoe overal op en in de wagen verborgen contac ten, die door de chauffeur bij onheil ingedrukt kunnen wor den, kunnen worden aange bracht. Ook liet hij zien dat de draadjes die vanuit de veilige pet naar het dashboard lopen waardoor de chauffeur, als hij tenminste de pet draagt (0. en als hij die ingeschakeld wil houden, aan zijn auto vastzit, verwisseld worden voor een minimaal klein zendertje in de pet dat dan hetzelfde resultaat kan hebben. bukken naar de zeer laag ge plaatste taximeters, het om hoog kijken naar verkeerslich ten en het in feite belemmerend zijn in het verkeer van de chauffeurs. Wat die taximeters betreft zei de heer Steensma dat er dan maar andere taxi's zouden moeten worden ge bouwd. Toen iemand zei, dat de Rot terdamse chauffeurs bijna nooit de petten op hebben (het is te warm en de meeste wagens zijn te laag) antwoordde de heer Steensma, dat het slechts be hoeft te worden gedaan als ze zich bedreigd voelen. „Als je denkt dat je wordt belaagd, is het in feite al te laat", was'de repliek van de chauffeur. „Ik wil er niet* aan verdie nen. Ik ga geen octrooi vragen. Daar betaal ik geen f 1500 voor. Ik heb aardiger dingen ontworpen", zei de heer Steensma nog. Bij die „aardiger dingen" horen een knipperlicht in de auto dat waarschuwt als zijn semafoon een oproep uit zendt. Deze constructie werkt met elektrische cellen. Verder heeft de heer Steensma een fo tografisch piotsysteem voor scheepsradar ontworpen dat naar zijn eigen zeggen wel goed is maar dat niet is overgeno men omdat het teveel eigen na- vigatiefouten van het schip in beeld bracht. Ten slotte heeft hij ook nog een mobiele operatiekamer ont. worpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5