Weekagenda Wel om het spel en aan^ J| niet om de knikkers Doorsnee van schilderkunst in de zeventiende eeuw Leidens burgervader: Naar het stadhuis om alleen maar te kijken I96S i NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 Burgerlijke stand gemeente Leiden LEIDEN GEBOREN: Maarten Willem, z v H J Teijen en A Ver schoor; Dick John, z v W P Kool haas en A C C Spaams; Imgrid So phia Elisabeth, d v J L Duijndam en W C van Vliet; Rudd, z v M van Leeuwen en P G Bontje; Arendje, d v D A van den Oever en J W Koe- kebakker; Jjngrid Johanna, d v H A Berkel en A M dien Hollam)d)er; Lud- wima Mamtina Maria, d v S G de Graaf en M F G M van Bohemen; Corenlis Martinus, z v M Dulfer en C vain Duijvenbode; Frieda Martha Pauline, d v W F Assmanrn en M J Hubers- GEHUWD: W op dien Velde en M M Rodenburg. OVERLEDEN: J Kerkhoff, 59 Jaar, wed van C H G Koeleman1; P vam der Knaap, 71 jaar, man; J Maris, 88 jaar, man; W Wieringa, 60 jaar, man: N Bekooij, 59 jaar. vrouw. Weinigen keken naar „Bloem en Show" LEIDEN „Bloem en Show", de eerste variétéavond in de ge schiedenis van de Leids-Rijns- burgse corsosamenwerking, is een flop geworden. Dat lag niet aan de show, want die was goed. Het lag al evenmin aan de bloe men. al had er op het toneel van de Stadsgehoorzaal nog wel een toefje bij gekund. De oor zaak was het gebrek aan pu bliek. Kwam het door de voor het eerst sinds lange tijd milde 90- meravondtemperatuur die de mensen voor een wandeling naar buiten lokte, dat slechts enkele rijen in de Gehoorzaal bezet waren? En dan nog voor het grootste deel door genodig den (onder wie burgemeester Van der Willigen). Of wisten te weinig mensen van de variété- avond doordat men er niet vol doende reclame, voor had ge maakt? Wellicht is ook een fac tor geweest het feit, dat de toe gangsprijs in deze televisierijke tijd vrij hoog was gesteld. Hoe het ook zij, de wel aan- i wezigen hebben met extra en thousiaste applausjes hun waar dering voor het optreden van de artiesten laten blijken. Er luk ten zelfs wat „meezingertjes"', hetgeen de hardwerkende men sen op het toneel deugd deed. Wim van de Braak (drum), Bert Visser (bas) en Tony Eyk (vleugel) omlijsten de nummers van de artiesten, die door René van Vooren werden ingeleid. René zorgde zelf ook voor en kele aardige liedjes lassen zijn conference door. De jongleur Gino Manelll bracht een knappe show over het voetlicht, evenals het goo- chel en manipulatieduo Cor- nèl et Monique. Artistiek muzl- i kaal amusement, gegoochel met teksten en melodietjes, kwam van het Leedy-trio en virtuositeit op de accordeon zag en hoorde het publiek van Les deux Jateaux Een extra harte lijk applaus kreeg de populaire zangeres Shirley voor onder meer haar presentatie van hel liedje „Little things mean a lot". COR VAN DER HART SPDRT (Van onze sportredactie) LEIDEN Is betaalde sport eigenlijk nog toei te rangschikken onder het hoofdstuk „Sport". Spelen beroepsvoetballers nog wel vol gens de geest van sport en spel of overheerst bi) hen het verkrijgen van een zo hoog mogelijke geldelijke beloning voor de geleverde pres tatie? Twee vragen waarover reeds tallozen zich de hersenen hebben gepijnigd en waarop het antwoord nog steeds is uitgebleven. En te recht, want bij bepaalde sportlieden van professie is de zucht naar vermogensaanwas sterker dan het handhaven van de geest van sporti viteit. De kranten hebben er de laatste jaren herhaaldelijk melding van gemaakt. Gelukkig zijn er echter ook beroepsvoetballers, die hun verlies met een zekere blijmoedigheid dragen, zelfs als zij zijn verslagen door pure amateurs. Zo'n sportman is Cor van der Hart, reeds elf jaar stopperspil bij Fortuna '54. Cor van der Hart is helemaal Lim burger. Zijn openihartigheiu verraadt echter zijn Amsterdamse afkomst. Hij heeft met de twee vragen in het ge heel geen moeite. „Natuurlijk is be roepsvoetbal sport, anders was ik er allang mee gestopt. Buiten de centen die i/k er mee verdien, doe ik het nog altijd met plezier." Maar met dat ar gument was hij er nog niet, want vrijwel ieder mens doet zijn werk met plezier, anders zou fay wat anders gaan doen. „Neen, dat is niet waar. Het is niet altijd mogelijk wat anders te doen", zegt hij en dan onthult hij een geheim. Het is het geheim van Fortuna '54, dat met zyn spelers kris kras door Europa trekt voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden der tig tot veertig per jaar en slechts eenmaal per jaar een dergelijke wed strijd in Nederland speelt. De tradi tionele oefenwedstrijd tegen het Kat- wykse Quick Boys. Hoe die band met Quick Boys is gegroeid, is een hoofd stuk apart. Zaak is dat de Geleense voetballers graag naar Katwijk ko- Niets voor niets „Het zijn leuke jongens, die zo goed mogelijk proberen te voetballen Dat willen wij ook. Natuurlijk willen ze winnen van een semi-profclub als de onze. Mogen ze alsjeblieft ze komen toch niet voor niets binnen de lijnen. Wij willen ook wel winnen. Het be drag dat op het contract staat dat met Fortuna is afgesloten, is niet voor ons. Wij krijgen gewoon de ge bruikelijke premies voor winst ge lijk spel of verlies. Die bij winst is natuurlijk het hoogste. Je zult het vreemd vinden, maar als ik aan het spelen ben. denk ik nooit aan geld. Bij het begin van de wedstrijd zeg ik wel eens tegen de jongens: Denk er om ik heb mijn vrouw vanmorgen honderd gulden moe ten geven om boodschappen te doen. Die wil ik graag terug hebben. Het is een mentaal op- kikkertje. als je het zo noemen wil. Ik wil er maar mee zeggen, dat er voor de premie moet wor den gespeeld. En niet voor die premie alleen. Wat denk je dat de bestuursleden van Fortuna zeggen als wij er in een vriendschappelijke wedstrijd tegen een amateurclub met de pet naar gooien? Bovendien kunnen ze dan voor een wedstrijd tegen Real Madrid of het Zwitserse elftal, waarvoor we regelmatig als sparringpartners optre den. niet dat bedrag vragen wat bij een klinkende zege wel kan worden bedongen." Geheim Dus toch het geld. „Neen", zegt Cor van der Hart beslist. „We spelen In allereerste instantie om het spel. Het geheim van Fortuna '54 ls het presen teren van technisch cn bekwaam voetbal, dat bU het publick aanslaat. En dat spel mag niet van één ploeg komen. Ook de tegenstander moet kunnen laten zien wat hij vermag. Het is een koud kunstje Je tegenstan der uit te schakelen, maar dat gebeurt dan echt niet altijd volgens de ge schreven en ongeschreven wetten van de sportiviteit. Nee. het is veel eer voller je tegenstander met technische en taktlsche middelen tot capituleren te dwingen." Cor van der Hart weet heel goed dat niet alle beroepsvoetballers deze „kunst" verstaan. Hij kan ze bij wij ze van spreken zo opnoemen, maar hij doet het niet. Hij betreurt het al leen, omdat door dergelijke lieden het predikaat „sport" 'in gevaar komt Geen schande Het is volgens hem geen schande als een beroepssportman verliest van een amateur, als die toont op dat moment de betere te-zijn. Het publiek komt om goed en leuk voetbal te zien en iedere ploeg doet dat naar eigen vermogen. Verlies of winst zijn ondergeschikte factoren bij vriendschappelijke wedstrijden. Het is een bij winst van de amateur leuke bijkomstigheid. Particulier bezit in Lakenhal Damesportret door Gerard Ter- borch, op de tentoonstelling in De Lakenhal. Jawoord tussen de bloemen LEIDEN Er is vrijwel geen (trouwpartij of er komen bloe men bij te pas. Veelzeggende ,^tille getuigen" van het ge luk vam. een man en vrouw op de mooiste dag in hun leven. Zoveel fleurigheid als het bruidspaar Op den Velde-Ro- denburg gistermiddag omgaf, zullen echter weinig paartjes op hun trouwdag om zich heen zien. Tegen drie uur betraden mejuffrouw M. M. Rodenburg, werkzaam in het Diaconessen- huis aan de Houtlaan, en de heer W. op den Velde, weten schappelijk werker, in stem mig wit en zwart de Burger zaal van het Leidse stadhuis. Daar was men juist gereedge komen met de voorbereidin gen voor de bloemententoon stelling. Tussen een weelde van kleuren schreed het paar de zaal door naar de plaats, waar hun huwelijk werd vol trokken. Na de plechtigheid vormden de acht Rijnsburgse bloemen meisjes in hum roze japonnetjes een erehaag voor het pasge trouwde paar. Eén van hen bood de bruid een boeket roze anjers aan. Daarna verliet de bruidsstoet langzaam het stadhuis, vertederd en geamu seerd nageoogd door de voor de officiële opening van de bloemenexpositie samengeko men genodigden (Foto N. van der Horst) VOETBAL Leidse arbiter fluit Europacup-duel DEN HAAG De Leidse arbiter W. J. M. Schalks zal donderdag 9 september in Londen de Europa-cup-wedstrjjd Derry City tegen Ski og Lyn lelden. HU wordt bijgestaan door de grensrechten A. van Gemert en G. J. Klaas sens. I Donderdag Station Leiden, 8.30 voorm.: afd. Lel len Ned. Chr. Reisvereniging, perziken- |ocht naar het Westland, 8 uur uit Noord zij k, 8.15 uit Rijnsburg. KATWIJK AAN ZEE: Triumfatorkerk, I uur: orgelconcert Nico vain den Hoo ien uit Den Haag. Den Haag: Lutherse kerk, Luth. Burg- kal 9, 8 uur: orgelconcert Feike Asma Scheveningen: KuTzaal. 2-30 uur: jeugd voorstelling Circus Pepino; 8.15 uur: Resi- jlentie-Orkest, met pianosolist. VrUdag BoerhaavezaaL 8 uur: opening tentoon. Stelling van aquarellen, gouaches Schilderijen van Kees van der Wel door Jrs. A. J. van der Meer. Burgerzaal stadhuis. 9 uur voorm. tot 10 uur nam.: bloemenshow t.g.v- corso Rij nsburgLeiden. RIJNSBURG: Flora-hallen. 6 tot 11 tur nam,: bezichtiging corso wagens. RIJNSBURG, veiling Flora. 5 uur; ope ning Rijnsburgs Bloemencorso 1965 door i jedeputeerde D van der Kwaak. NOORDWIJK-BINNEN: Hervormde terk. 8 uur: orgelconcert Piet van Eg- Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Jong 'eruzalem danst Zaterdag Burgerzaal stadhuis. 9 uur v.m. tot 10 lur n.m.: bloemenshow t.g.v. cors »urgLeiden Rijnsburg: Flora-hallen. 9 tot *2 uur f.m bezichtiging corsowagens. BLOEMENCORSO RUNSBURG—LEI- )EN: 1.30 uur vertrek uit Rijnsburg (ter- lein Flora), omstr. 2.30 uur te Oegstgeest JRijnzichtweg, r. Asseldelftstraat, Rhijn. ieesterstraatweg, Endegeesterlaan i Leiden omstr. 3.10 uur Stationsplein, Stationsweg. Steenstraat, Blaruwpoorte- Irug, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, ïooigracht, Hogewoerd, Breestraat (om- Itreeks 3.45 u.). Noordeinde. Rembrandt- Itraat; pauze ten einde omstr. 5.15 u., jan de route Noordeirde. W. Singel, joeterw.singel, Lammenschansweg, To- hatenstraat, Zoeterwoudseweg, Vijf-Mei- ian, Boshuizerkade.Ter Haarkade, Haag- leg, Morsweg, Morssingel. Stationsolein, z.: ten slotte avond-route door Rijns- Wrg. Rijnsburg: 8.30 sptoe na afloop Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u.: Jong sruzalem danst Zondag (8 aug.) stadhuis, 1—10 uur: bloe- henshow t.g-v. corso RijnsburgLeiden. Films Camera: Te rijk om los te lopen (7 en .15 u.). 14 jaar; Toto en de stropers (2.30 ur), alle leeftijden. Lido: Incident op Cyprus (2.30, 7 en .15 uur), 18 jaar. Rex; De klokkenluider van de Notre lame (2.30, 7.15 en 9.15 uur), 14 jaar. Luxor: By de luchtbescherming (2.30, en 9.15 u.). alle leeftijden. Studio: Lieve lieve John (2.30, 7 en 1 ,15 u.). 18 jaar; 10.30 uur Dik Trom (alle teftijden). Trianon: 't Is een gekke, rare, dolle, waze wereld (2 en 8 uur), 14 jaar. Apotheken De dienst van de apotheken wordt laargenomen door de apotheek Tot Hulp er Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Tentoonstellingen Hortus Botanicus: tentoonstelling van iedendaagse Ned. beeldhouwkunst, Tijds beeld '65, tot 6 sept., 10—21 uur. Rijksmuseum Volkenkunde, Stecnstr.: entoonstelling Univisie 65, tg.v. ustruir Universiteit, beeld van het dage. ijks werk v„r de Leidse universiteit, bt ongeveer 13 september, 105 u., op jondag van 1—5 uur. Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk- teeg 12: tentoonstelling van aquarellen, Euacnes en schilderijen van Kees van r Wel (van 7 tot en met 11 aug., dage- Ijks van 3 tot 6 en van 7 tot 9 uur). De Lakenhal: tentoonsteling 17de- leuwse meesters uit Ned. bezit, oude heesters uit de collectie van de heer en pevrouw Sidney J. van den Lerg-Bendix, fan 5 tot 30 aug. De Lakenhal: tentoonstelling van foto's **eiden bestudeerd", tot 12 september. Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan aquarellen Her- han Bogman en van keramiek Wim guller (van zat. 17 juli 4 uur tot en met aug., dag. van 10—17 uur, ook op vry- pgavond van 810 uur; op zondag al- Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ook in BRILJANT Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. LEIDEN In het stedelijk museum De Lakenhal is tot 30 augustus een tentoonstelling te zien van 1 Te-eeuw se meesters uit Nederlands par ticulier bezit, bestaande uit een vijftigtal schilderijen uit de collectie van het echtpaar Sidney J. v. d. Bergh-Bendix uit Wassenaar. Naast enkele minder bekende coryfeeën van de schilderkunst uit de gouden eeuw, be vat deze met zorg en goede smaak gevormde verzameling illustere na men en werken, die alleen al een gang naar deze tentoonstelling waard zijn. Particuliere verzamelingen zijn in Nederland niet zo heel dik meer ge zaaid en het is daarom verheugend dat er toch nog collectioneurs zyn, die de middelen en de liefde bezitten om zich te omringen met zulke kostbaar heden, meer verheugend nog dat zij de burger in staat stellen bij tijd en wijle in een goede omgeving als b.v. De La kenhal daarvan kennis te nemen. De heer v. d. Bergh is pas ongeveer tien jaar gelleden begonnen deze col lectie aan te leggen; het is echter de eerste maal, dat de collectie zo goed als geheel in het openbaar wordt ge ëxposeerd. Ze omvat werken van Avercamp, Adriaen Brouwer, Karei Dujardin, Jan van Goyen, Frans Hals, Meindert Hobbema, Gabriël Metsu, Adr. v. Ostade, Rembrandt, Jacob en Salomon RuysdaeJ, Jan Steen en Ge rard Terborch, naast een aantal met namen, die minder tot de verbeelding spreken, maar niettemin waardige vertegenwoordigers zijn van het schil derkunstige gouden tijdperk onzer ge schiedenis. Enkele hoogtepunten Het voert te ver, alle werken de re vue te laten passeren: we zullen ons bepalen tot enkele hoogtepunten van deze tentoonstelling. En dan wijzen we op een prachtig bont ijsgezicht van Hendrik Avercamp, een werk van zeer fijne peiwture, als geheel een verzame ling van merkwaardige en minutieus geschilderde genre-tafereeltjes. Bezie die twee groepen op de voorgrond, waar een zigeunerin een vrouw de toe komst voorspelt uit de lijnen van de hand, of dat andere groepje: een ver wachtingsvol opzij kijkende vrouw, wie door een heer de schaats wordt aangebonden. Men kan zeggen dat dit. in vergelijking met het stoere en soms ruige werk van anderen, maar piete peuterig is, het is in zijn soort een ju weeltje van de dikwijls geroemde, ook vaak versmade copieerlust des dage- lijksen levens. Dan wijzen we ook op de zeer fraaie Van Goyen, een riviergezicht met op de achtergrond het silhouet van Lei- Bodemonderzoek door Leidse studenten LEIDEIN Het Instituut voor Pre historie in Leiden heeft, als onderdeel van een veldpracticum voor studen ten, de beide in oktober 1964 gedeelte lijk onderzochte tumuli te Berghem. die behoren tot de zogenaamde „zeven bergjes" grotendeels ontgraven. Het Leidse instituut heeft voorts in de directe omgeving van de in Meerlo in 1963 en 1964 onderzochte grafheu vel, gelegen aan de postbaan aldaar, gezocht in hoeverer zich nog meer spo ren van bijzettingen in de bodem be vonden. Jonge Leidse drukker kreeg zeldzame prijs LEIDEN De 19-jarige Leidse leer ling-drukker Martien van der Voort, werkzaam bij het Nederlandsch Druk kerijbedrijf, ontving uit handen van de heer G. C. Nuijten, bestuurslid van do „Verenignig tot bevordering van de vakopleiding in het boekdrukkers-, rasterdiepdruk- en cheemigrafisch be drijf', de Gerrit Jan Thieme-prijs. die slechts zelden wordt uitgereikt. De heer Van Voort leverde de beste pres tatie tijdens het examen, dat de vier jarige opleiding afsluit den, welk panorama als geheel zo wei nig veranderd schijnt. Een andere Van Goyen in de schilderkunstige zin van het woord zien we in „Oude schuur in landschap", zo welig geschilderd. Van Gerard Terborch is er een voor naam doch koel damesportret en van Gabriël Metsu het intieme „Jonge vrouw voor de" spiegel". Rembrandt is vertegenwoordigd met een prachtig klein paneeltje met het portret van een man, oorspronkelijk uit de collectie van de Milanese prins Gonzaga. Hoe treft dit werkje door de bezonken rust en de wijsheid van de geportretteerde man. Er hangt ook een portretje van Hendrickje Stoffels (is het wel Hendrickje?), algemeen toege schreven aan Rembrandt, hoewel sinds kort daaraan wordt getwijfeld; men is geneigd het toe te schrijven aan Carel Fabritius. Hoe het zij, het is een prach tig staaltje van portretkunst. Bloemstukken Een collectie werken uit de 17e eeuw is niet volledig zonder bloemstukken en andere stillevens. De eerste zijn er onder meer van Ambr. Bossbhaert. Jan Breughel de Oude en Rachel Ruysch. De familie Hals is vertegenwoordigd met twee portretten van vader Frans, die in 1962 ook op de Halstentoonstel ling in Haarlem waren te zien en oor spronkelijk stammen uit de collectie koning Stanislaus van Polen, en door een jongensportretje van zoon Harmen. Ten slotte verzuime de bezoeker niet de miniaturen in de vitrine te bekij ken, vooral de twee portretjes, een dame en een heer, van de hand van de Leidenaar Pieter Cornelisz van Slingelandt. Zo geeft deze tentoonstelling een fraai overzicht en een doorsnede van de schilderkunst in de noordelijke Ne derlanden der 17e eeuw. Hopelijk zul len vele liefhebbers de gang naar deze expositie weten te vinden. Dat kan da gelijks van 10-4 uur, 's zondags van 1 tot 4 uur. LEIDEN „Men komt naar het stadthuis om te klagen, om vragen te stellen of om te brachten iets te bereiken. En natuurlijk voor geboorten, huwelijken en sterfgevallen. U zorgt er echter voor, dat de Leidenaars naar hun stadhuis komen om alleen maar te kijken". Dat zei burgemeester mr. G. C. van der Willigen gistermiddag in aanwezigheid van een groot aantal genodigden tot het stichtingsbestuur van Rijnsburgs bloemencorso en het bestuur van de VVV-Leiden. In die aam kleuren en geuren rijke Burgerzaal sprak Leidens eerste bur ger voorts zijn waardering uit voor de reeds tien jaar bestaande samenwer king tussen het corsocomité vam het bloemendorp en het gemeentebestuur en de VW van de Sleutelstad. „Wij zijn er blij om, dat Rijnsburg ons zijn bloem erif eest laat delen. Hier het stadhuis hebben we de rommel het vele werk van de voorbereidingen gezien, maar ook de liefde en het élan waarmee alles werd gedaan". Voorzitter C. Leeuwenburg van „Rijnsburgs Bloemencorso" had tevo ren opgemerkt dat deze vierde bloe mententoonstelling ln de Burgerzaal onder moeilijke omstandigheden was voorbereid. „Het weer heeft beslist niet meegewerkt, maar gelukkig hadden we nog genoeg bloemen van goede kwaliteit in de kassen". De vorige bloemenexpositie heeft tienduizend bezoekers getrokken; hoopt dat aamtal dit jaar te overtref fen. „De twaalf bloememibinders heb ben hier in ieder geval getoond, wat de Nederlandse bloemsierkunst vermag", aldus de heer Leeuwenburg, mevrouw Van der Willigen een s lijik bloemstukke overhandigde. De leden van het corsobestuur hadden vam de burgemeester ieder een fotoboek van Leiden ontvangen „in de hoop dat u nog dikwrijils met uw corso bü ons komt Drie belangen „Dat drie belangen harmonieus kun nen samengaan, bewijst deze tentoon stelling", zei tenslotte voorzitter J. A. Harteloh vam de Leidse WV „Het doel vam het corsocomité (reclame maken voor zijn corso) is anders dan dat van ons (vreemdelingen trekken naar Lei den) en deze twee belangen zijn weer niet gelijk aan de bedoeling vam de burgemeester (het betrekken van de Leidse bevolking bij haar stadhuis). Maar door goede samenwerking zijn we tot dit fraaie resultaat gekomen". Terwijl na de toespraak van de heer Harteloh de genodigden zich in bewondering voor de bloemen weelde langzaam in de Burgerzaal verspreidden, kwamen reeds de eer ste bezoekers. Leidenaars en vreem delingen, op de expositie een kijkje nemen Gereedschap voor inbraak lag voor grijpen LEIDEN Woensdagochtend zijn twee vrijwel identieke inbraken ge pleegd in Leid.se automobielbedrijven Allereerst werd het garagecomplex van de Elam aan de Zoeterwoudseweg bezocht. De inbreker(s) kwam (cn) binnen via een openstaand bovenlicht. Met gereedschap van de zaak werden in het kantoor stalen kasten open gebroken. Er wordt 59 gulden en een aantal pakjes sigaretten vermist. Ook werd ingebroken ln Rijnlands Automobielbedrijf aan de Vijf-Meilaan. Afgesloten bureauladen werden openge broken en een oude brandkast werd to taal opengescheurd. Er wordt 300 gulden vermist. Ook hier maakte(n) de dader(s) gebruik van gereedschap uit de zaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3