w supralux Alles goed en wel Neen tegen Wereldraad wegens ja tot Christus Van Her en Der Gebed voor Zuid-Afrikaners Een woord voor vandaag Twee nieuwe kerken voor protestant Breda ICCC-wereldcongres vanmorgen geopend Donkere dagen de van toenemend afval Loongrens ziekenfonds los van prijsindex Diepgaand gesprek over Amerikaanse politiek Puzzelhoek DONDEBDAG 5 AUGUSTUS 1965 Cod geeft ons alles rijkelijk ten gebruike, om wèl te doen, rijk te zijn in goede werken, vrijgevig en mededeelzaam. De apostel Paulus zegt dit in zijn eerste brief aan Timctheiis, en het is wèl duidelijk. Geen dood kapitaal, geen bezit, waarmee wij niets doen, maar bezit, dat gebruikt dient te worden om wèl te doen. Hier is het rentmeesterschap in het geding, hier gaat het om de vraag: hoe functioneert ons bezit? Gebruiken wij het alleen en uitsluitend voor onszelf of doen wij er goede werken mee? U kent ze wel, de mensen ook leden van de kerk!), die zo ongeveer alles hebben wat zij zich kunnen wensen, maar bij wie men niet aan de deur behoeft te komen voor het een of andere algemene of kerkelijke doel. Of die nog altijd niet verder zijn gekomen dan de „dubbeltjes mentaliteit", voortdurend zuchtend, dat het leven toch zo duur is. Rijk zijn in goede werken, vrijgevig en mededeel zaam: het is een oproep, waaraan wij ons vaak onttrekken onder verwijzing naar de zogenaamde plicht van anderen, die het véél beter kunnen doen dan wij. Het is in de praktijk niet zo moeilijk je ontkomen aan de klem van Paulus' woorden. En als wij de^ vrijgevigheid wèl betrachten, moeten wij ervoor waken, dat wij ons erop laten voorstaan: wij dóen het dan toch maar. Wij vergeten dan het begin van de zin, namelijk, dat God het ons ten gebruike geeft. Dit impliceert, dat het in feite niet van ons is. Wij hebben slechts het gebruiksrecht, hetgeen tegelijk een gebruiksplicht is. Zo heeft ons bezit een doel: wie het op zichzelf ziet, geheel los van de opdracht er wèl mee te doen, is straatarm. Wjj lezen vanavond: 1 Corinthiërs 8 vers 1 tot en met 13. Doopvont en kleden van rooms-katholieken (Van onze kerkredactie) BREDA Zowel van rooms- katholieke als van protestantse zijde heeft de bouw van de her vormde Marcuskerk en de gere formeerde Pelgrimskerk in het Brabantse Breda de belangstelling. Deze uit zich wel bijzonder in de aangeboden geschenken: een doop vont en negen liturgische kleden van enkele rooms-katholieke paro chies, een kerkklok van de Her vormde Vrouwen Dienst en een doopvont van een gemeentelid van de Gereformeerde Kerk. Noorse leisteen en is afgedekt met een ruwbehakte marmeren rand, waarin een roodkoperen doopbekken is geplaatst. De gereformeerde Pelgrimskerk zal op 3 september worden geopend en de hervormde Marcuskerk op 9 septem ber. Op 31 oktober 1964 Hervor mingsdag werd de eerste steen van beide kerken geleed. De kosten van de Pelgrimskerk zijn zes en een halve ton en van de Marcuskerk ruim vier en een halve ton. De ontwerper van de hervormde Marcuskerk is architect P. C. Bos van het architectenbureau E. F. Groosman uit Rotterdam. Deze kerk is een laagbouwkerk. Er zijn 270 zitplaatsen, dit aantal kan met stoelen worden uitgebreid tot ongeveer 325. De om ringende ruimten dienen als ontmoe tingscentrum en kunnen voor ver schillende wijkactiviteiten worden ge- Inscriptie Het doopvont in de Marcuskerk is aangeboden door parochianen van de bruikt. Bij voorkeur is voor de bouw Sint Michaëlkerk. Het draagt de in scriptie: Een Heer, Een Geloof, Een Doop. De liturgische kleden, die op verschillende tijden van het kerkelijk jaar de liturgische tafel van de Pel grimskerk zullen bedekken, zijn een geschenk van de parochianen van de Petrus- en Pauluskerk. De klok van de Hervormde Vrou wen Dienst van het Brabantpark zal de Marcuskerk sieren. Hierop staan de woorden: Weest blijde in de Hoop (Romeinen 12 vers 12). Het doopvont in de Pelgrimskerk, dat is aangeboden door een gemeentelid, is bekleed met GENÈVE „Als de Wereld raad van Kerken een gemeenschap was, om met elkaar te praten, dan xou ik zeggen: laten we praten! Wij willen praten met iedereen. Anders zouden wij uit de wereld moeten gaan. Maar de Wereld raad streeft „eenheid in het ge loof" en „eenheid in Christus" na. Daarom moeten wij als ICCC nee en nog eens nee zeggen tegen de Wereldraad, omdat wij ja en nog eens ja willen zeggen tegen de leer van Christus." Aldus de rede van prof. J. J. van der Schuit uit Utrecht vanmorgen bij het begin van het zesde plenaire congres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) in Genève. Vele honderden uit alle delen van de wereld zijn in de stad van Calvijn en van de Wereldraad van Kerken samengekomen, om dit reldcongres van de ICCC mee maken. Het vorige werd drie jaar geleden in Amsterdam gehouden. De emeritus-hoogleraar van atoombom. (van onze kerkredactie) OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, dia wtj regelmatig op de advertentie pagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven Indien deze schriftelijke opgave niet tijdig ln ons bezit ls. kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE Theologische Hogeschool der Christe lijke Gereformeerde Kerken, die een van de vice-voorzitters van de ICCC is, kon zijn openingstoespraak niet zelf uitspreken. Wegens huiselijke omstandigheden (zijn vrouw is zeer ernstig ziek) moest hij van de reis naar Genève afzien. Daarom werd zijn referaat voorgelezen. LICHT Prof. Van der Schuit sprak over Johannes 1:7. „Deze (Johannes de Doper) kwam als getuige, om van het licht te getuigen, opdat allen door hem geloven zouden". Welke gemeen schap heeft het licht met de duister nis? Een ander bijbelwoord luidt (2 Joh. 9,10): Wie niet blijft in de leer van Christus, heeft God niet; wie in die leer blijft, deze heeft zowel de Vader als de Zoon. Indien iemand tot u komt en deze leer niet brengt, ontvangt hem niet in uw huis en heet hem niet welkom. De grote fout van deze tijd, aldus prof. Van der Schuit, ls, dat men spreekt van de perzoon van Christus, maar niet wil horen van Christus' leer. Men zegt, dat de leer verdeeld heid brengt, maar het ls juist de negering van de leer, die verdeeld heid veroorzaakt. Wens van VMZ: UTRECHT De federatie van door verzekerden en medewer kers bestuurde ziekenfondsen (V.M.Z.) meent dat de loongrens voor de ziekenfondsverzekering niet langer moet worden gekop peld aan de ontwikkeling van de kosten van het levensonderhoud en dat voorshands alleen de loon gebeurd houdt aldus de heer Hougée rechtstreeks verband met de wijze, waarop de loongrens voor de ziektewet en dus voor de ziekenfondsverzekering wordt aangepast Bij deze aanpassing wordt niet alleen de loonontwikkeling in aanmerking genomen, maar ook de ont wikkeling van de kosten van levenson derhoud. De VJH.Z. ziet het als een betwaar voor de betrokkenen, dat een doel var de welvaartsverbetering, die alle werk deelachtig zijn geworden, wordt ontwikkeling maatstaf voor_ deze ^VT.p '7 .Suf™*», ÏÏSSS'- hcidszorg. Een ander bezwaar vindt de V.M.Z., dat het aantal werknemers met de status „particulier" wordt uitgebreid. Hetzelfde beswaar heeft de V.M.Z. tegen de afzonderlijke ziektekostenregeling voor ambtenaren. Beroepinststverk NED. HERV. KERK Beroepen te Lopik: kand. D. van Vliet te Kolham <Gr.): te Molkwerum (Fr.): W. Hoogendoorn te Medemblik. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar SteenwUk: kand. E van Dalen te Assen. Oudtestamentici houden congres GENÈVE Van 22 tot 28 augustus zal te Genève het vijfde internationale eon- hun économische positie hadden" zien gres van Oudtestamentici worden gehou verbeter» n Du reden van uittreden had den. Tweehonderd hoogleraars, exegeten •eh-w «MO t»H vt<w!» rna.r «n archeolo|.c histonci .n thMlofen tullen Kmxp"™'«Sou! pnSÜ ove'r 'c.lvljnt ultl.,- r, fit» ïïüïï&swï lijks gevolgen gehad. Dat dit wel iate Massada. loongrens moet zijn. De V.M.Z. is ervan overtuigd dat een groot aan tal medewerkers al zou het al leen maar zijn om financiële rede- nen een dergelijke wijziging niet zouden afwijzen. De heer G. L. Hougée van de V.M.Z. heeft dit standpunt verkondigd in ..De Ziekenfondsgids" het orgaan van de V.M.Z. Hij herinnert er aan dat in januari en februari 146.000 verplicht en vrijwillig verzekerden de ziekenfondsen moesten verlaten doordat hun loon of inkomen de daarvoor gestelde grens van f 10.000 per jp-.r had overschreden. Dit hoge aantal afschrijvingen heeft in ziekenfondskrin gen volgens de heer, Hougée de gemoede ren nozal in beweging gebracht. Waren het in hoofdzaak personen geweest, die door een individuele positieverbetering hun Inkomen hadden zien toenemen, dan had men dit volgens de heer Hougée niet xo bezwaarlijk geach' Dan had het verzekerden betroffen, die relatief gezien iaar door het vergif, dat zeker zijn verwoestende invloed in de kerk doet gelden. De dwaling neemt de vorm van waarheid aan, maar blijft leugen. Is het niet vreselijk, aldus prof. Van der Schuit, als duisternis licht wordt genoemd en leugen waarheid, de relati vist een verlicht man heet en de fundamentalist een naïeve domoor? De kerk is de barometer van tekenen der tijden. In dit verband stelde prof. Van der Schuit de vraag: „Staat de wereldkerk op wacht, zodat zij de geest van de leugen kan onderscheiden, die aan haar deur klopt als een engel des lichts?" BALZAAL Satans doel is niet een balzaal, maar een tempel. Als hij godsdien stig wordt, is hij het gevaarlijkst. Het is gemakkelijker een spotter te antwoorden, dan de man, die de Bijbel in zijn hand heeft en de naam van Christus op zijn lippen, en tegelijk de meest fundamentele waarheden verwerpt. In de ICCC zijn wij zeker niet allemaal calvinisten, aldus prof. Van der Schuit, maar op het punt van onze zaligheid, of van de Bijbel als Gods onfeilbaar Woord of van de verzoening door het bloed des Lams zijn wij allen ^Overigens wees prof. Van der Schuit de ICCC op, dat kleine verschillen geen beletsel mogen zijn voor eenheid. „Wij willen eenheid, zoals de Hervor mers dat wilden." MODERNISME Een andere Nederlander, de heer A. Wam aar uit Waddinxveen, bracht al6 algemeen secretaris van de ICCC van middag zijn rapport uit. Omdat du waarschijnlijk de laatste keer was, dat hij een plenair congres rapporteerde, gal hij een overzicht van het werk van de ICCC sinds de oprichting in 1948. In de preambule van de ICCC-constitu- tie women woorden gebruikt, die velen een beetje al te sterk vinden, aldus de heer Warnaar. zoals „donkere dagen van toenemend afval" en een „tot ontkerste ning voerende stroom van modernisme die vele belijdende kerken dreigt mee te sleuren. Maar ter illustratie wees de heer Warnaar op de uitspraak van de synode van zijn eigen kerk, de Gere formeerde Kerken, in 1963, dat er voor aansluiting bij de Wereldraad geen doorslaggevende verhindering is. nadat vorige synodes zich steeds tegen de Wereldraad hadden uitgesproken In 1948 was het zelfs nog zo, aldus de heer Warnaar, dat de Gereformeerde j Kerken wei een waarnemer zonden i naar het eerste congres van de ICCC. maar weigerden dit te doen naar de eerste assemblee van de Wereldraad GEVAAR „Het is volstrekt niet mijn bedoe ling te zeggen, dat er in de bij de Wereldraad aangesloten kerken niet vele oprechte bijbelgetrouwe chris tenen worden aangetroffen. Maar ik kan en mag het feit niet over het hoofd zien, dat de Wereldraad on danks zijn prachtige basis-formule nog nooit een uitspraak heeft ge daan over de Heilige Schrift", aldus de heer Warnaar. „Ook gaf de Wereldraad nog nooit een duidelijke uitspraak over de betekenis van Christus' zoendood aan het kruis, waar Hij Zijn bloed stortte, om zondaars te redden. Om dergelijke redenen beschouw ik de Wereldraad van Kerken als het grootste gevaar, dat de kerken ran Jezus Christus ooit heeft bedreigd van deze kerk natuurlijk materiaal gebruikt. Het plafond is van blank hout, de vloer is van natuursteen en de wanden zijn van baksteen en blank hout. Sfeervol De architect D. Egberts uit Hilversum, die veel sfeervolle moderne kerkgebou wen in ons land ontwierp, heeft een plan gemaakt voor de Pelgrimskerk. Het eveneens een laagbouwkerk met souterrain waarin drie vergaderzalen een toneelzaal en een jeugdhonk. Vóór de kerkzaal is een ontmoetingsruimte. Het aantal zitplaatsen van de kers bedraagt 350. De preekstoel, het doop vont en de liturgietafel bevinden zich op een verhoging, waarnaast een pijporgel komt te staan. Het eerste jaar zal een elektronisch orgel de gemeentezang bege. leiden, omdat een nieuw gebouw in het begin te vochtig is voor een orgel. Van deze kerk zullen ook de hervormden gebruik maken. De Pelgrimskerk vangt een noodgebouw. Wanneer nu beide kerken in gebruik zijn genomen, beschikken de gerefor meerden over twee kerken en de her vormden over drie kerken in het roo katholiek georiënteerde Breda. Spaanse aartsbisschop: Godsdienstvri j heid niet ten koste van eenheid natie MADRID Godsdienstvrijheid, goed, maar het mag niet ten koste gaan van de katholieke eenheid van de Spaanse natie, aldus aartsbisschop Gonzalez van Madrid in een toe spraak te Vich in Catalonië. Het is trouwens moeilijk, om uit de Bijbel te bewijzen, dat algehele godsdienstvrij heid geoorloofd is, zo voegde hij er Oecumenisme, socialisatie, internationa le betrekkingen en het algemeen welzijn van de wereldkerk kunnen (al zijn het geen theologische of filosofische redenen) het raadzaam maken, dat er een wet met betrekking tot godsdienstvrijheid in Spanje wordt afgekondigd met redelijke beperkingen opgelegd door de zede en de openbare orde. Misschien maken ze het zelfs raadzaam, aldus de aartsbisschop. Maar de wet mag geen inbreuk beteke nen op de katholieke eenheid. De staat moet confessioneel katholiek blijven. Woudschotendagen Calvin, studenten ZEIST De Calvinistische Studen tenbeweging congresseert van 23 tot 25 augustus op Woudschoten te Zeist onder leiding van ds. S. J. Popma uit Bussum. Het thema is: „Reformatie en de twintigste eeuw Sprekers zijn prof. dr. W. H. Pol, hoogleraar aan de Rooms-Katholieke universiteit te Nijmegen, prof. dr. K. J. Popma, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, prof. dr. J. T. Bakker, hoogleraar aan de Theologische Hoge school der Gereformeerde Kerkön Kampen en dr. G. Dekker, directeur het Gereformeerd sociologisch instituut te Amsterdam. Ds. B. J. F. Schoep, vrijgemaakt predikant te Amstelveen, zal de bijbelstudie verzorgen. Deelname tot deze dagen staat open voor studenten en voor leerlingen kweekschool an het VHMO. Als u mij soms nodig hebt STUTTGART Opdat nie mand zou kunnen zeggen, dat hij de nieuwe dominee niet kent, heeft een dominee, die zijn intrede in Stuttgart had gedaan, een prospectus laten maken. Het fraaie kunstdrukpa pier laat een feto zien van ds. Manfred Neun (34 jaar) en geeft een korte sch'ets van zijn levensloop. Daaraan is toege voegd een overzicht van de wijk. Aan het slot van de prospectus, die aan alle protes tantse gezinnen in zijn wijk is toegezonden, schrijft ds. Neun: „Als u mij nodig hebt, kom ik te allen tijde". Oproep protestantse bladen EDWARD HEATH, de nieuwe leider van de Britse conservatieven, is een meelevend lid van de Anglicaanse Kerk. Church Times, het meest gelezen blad in die kerk, vermeldt niet zonder trots, dat Heath van januari 1948 tot oktober 1949 redac teur van het blad was. Heath pleegt voorts in zijn gemeente (Broad- stairs aan de kust van Kent) regel matig het orgel te bespelen en soms leidt hij ook het koor in de kerk diensten. ERNEST MANNING, premier van de Canadese staat Alberta, is zondags op een andere wijze actief in het kerkewerk bezig: hij leidt dan de wekelijkse radiobijbelles in de „Back to the Bible"-uitzending van de Fundamental Baptist Church. „De stoffelijke en geestelijke noden van het volk zijn niet te scheiden", aldus de premier. DAVID BEN-GOERION, de vroegere premier van Israël, heeft in Tel Aviv gezegd, dat het nodig is. dat Israël het verbond van de Sinai vernieuwt, opdat een verenigd Joods volk zal dienen „tot een licht der natiën" naar het woord van Jesaja (42:6). „Ons geheime wapen als volk is onze zedelijke, intellec tuele en geestelijke superioriteit, die wij van de Bijbel hebben ge ërfd", aldus Ben-Goerion. DS. A. DUITS, vrijgemaakt-gerefor- meerd, verkeert nog steeds in een vage positie. Omdat zijn gemeente Emmercompascuum in december 1962 wegens het geringe zielental werd opgeheven, concludeerde de classis Hoogeveen, dat een predi kant zonder gemeente geen predi kant meer is. De generale synode sprak uit, dat de classis ds. Duits niet „de naam en de eer van een dienaar des Woords" had mogen ontnemen. De classis acht de synode uitspraak onduidelijk en aanvecht baar en wil haar besluit niet onge daan maken. Wel maakt de classis de kerkeraden er op attent, dat „de eerwaarde heer A. Duits'" steeds beroepbaar is. (Van onze kerkredactie) CHICAGO Christian Century en Christianity and Crisis, twee vooraan staande protestantse weekbladen in de Verenigde Staten hebben in een gezamenlijke verklaring de Nationale Raad van Kerken in hun land opge roepen, om het initiatief te nemen a diepgaand gesprek in de kerken over de buitenlandse politiek van de Amerikaanse regering. De twee bladen merken op, dat de rol van de Nationale Raad van Ker ken in de kwestie van de burgerrech ten voor de negers nog al wat verschilt van die in de zaak-Vietnam. De stem van de kerken mag in de bespreking van problemen als de Dominicaanse Republiek, Cuba, Viet nam en meer in het algemeen de vraagstukken betreffende Latijns- Amerika en Azië niet achterblijven. Een van de fouten van de Nationale Raad van Kerken is volgens de ver klaring, dat hij er op vertrouwt, dat het contact tussen zijn afgevaardigden en degenen, die verantwoordelijk zijn voor de buitenlandse politiek, een matigend effect op die politiek hebben. „Maar door zulke contacten kan invloed uitgeoefend worden in beide richtingen en het zou ongelukkig zijn, als het zou leiden tot het tot zwijgen brengen van de kritiek van de raad op de nationale politiek." „Kerk en staat moeten samenwerken, maar zij moeten ook een zekere afstand bewa- VERF EN LAK o TE LAAT De beide bladen merken op, ver- Rijksbijdrage aan universiteiten in komende 4 jaar DEN HAAG De rijksbijdrage aan de universiteiten en hogescholen zal In de komende vier Jaren groeien voor wat betreft de gewone dienst van 517,7 miljoen tot 693,5 miljoen en voor de kapitaaldienst van 390,2 miljoen tot 408 miljoen, aldus het algemene fi nanciële schema 19661969, dat de minister van onderwijs en wetenschap pen, dr. I. A. Diepenhorst aan de Staten Generaal heeft overgelegd. In het schema zijn de berekeningen van de commisie voor statistisch onder zoek met betrekking tot de ontwikke ling van het aantal studenten tot 1970 tot uitgangspunt genomen. De in de wet voorgeschreven procedure van de jaar lijks op te stellen algemene financiële schema's en de in dit schema opgeno men reserves maken een jaarlijkse aan pasing aan zich aftekenende nieuwe ontwikkelingen mogelijk. Met de aldus per instelling geraamde uitgaven en inkomsten kunnen de uni- nanciële schema 19661969, dat de mi- versiteiten en hogescholen de voorzie ningen treffen, zowel in de personele als in de materiële sector, die verband houden met de aanzienlijke toeneming van het totaal aantal studenten van ruim 58.000 in '64/'65 tot vermoedelijk 80.000 in '70/'71 bij alle wetenschappe lijke onderwijsinstellingen tezamen met uitzondering van de Landbouwhogeschool te Wagenirigen. Het in totaal te verde len aantal personeelsplaatsen zal volgens het schema toenemen met 1650 per jaar tot bijna 26.000 in 1969. Hierbij is reke ning gehouden met het personeel heugd te zijn over de verklaringen van de Nationale Raad van Kerken over Vietnam en de Dominicaanse Republiek. Maar ze kwamen te laat. Vooral de commissie voor buiten landse zaken moet het in de verkla ring ontgelden. „Wat wij nodig heb ben is een initiatief van de commissie gesprek aan te moedigen, over de beslissingen, die onze rege ring nu moet nemen", aldus Christian Century en Christianity and Crisis. A. Boekkooi (62) overleden PRETORIA Dinsdag ie te Pretoria in Zuid-Afrika overleden de heer A. Boekkooi, in leven secretaris van de Maatskappy vir Europese Immigrasie. De heer Boekkooi was 62 jaar oud. Hij emi greerde in 1948 met zijn gezin uit Neder land naar Zuid-Afrika. Zijn intensief bezigzijn aldaar met emi gratiezaken. heeft hem doen benoemen tot secretaris van de Maatskappy vir Europse Immigrasie. Hij was hoofdredac teur van het in ons land bekende blad Nieuws uit Zuid Afrika, dat bekendheid geeft in het buitenland aan de toestanden Zuid-Afrika. In Nederland heeft de heer Boekkooi het onderwijs gediend als leraar in de 1 economie en staatsinrichting aan ver schillende middelbare scholen. Aan het I Nederlands Onderwijs Instituut voor het i Buitenland Nijenrode was hij lector. In de oorlogsjaren heeft hij actief deel- i genomen aan het verzet en was onder andere militair secretaris van Prins Bernhard bij de Prinses Irenebrigade. Brood v. h. hart nu 1,4 miljoen AMSTERDAM Een gift van 10.000 heeft de stand van de actie i Brood voor het hart op 1.411.000 ge bracht. Een particulier heeft dit he- i drag op een girostrookje met het num mer 500.000 geschreven en heeft zo- 1 doende de hoop bij de medewerkers i van de Nederlandse Zendingsraad doen verlevendigen, dat de anderhalf mil- j joen zal worden gehaald. Zoals be- 1 kend is de actie bestemd voor christe lijke lectuurvoorziening in Azië en Afrika. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. plaats in Z.-H., mak; 2. giftslangetje, water ini N-B., afkor ting van dona; 3. verdriet. de gezamenlijke hoeveelheid; 4. deel ALICE Dr. Donald Cragg, een Zuidafrikaans theoloog heeft in een open brief aan de Wereldbond van christenstudenten stelling genomen tegen een schrijven, waarin de Wereldbond in november van het vorig jaar de situatie in Zuid-Afrika „een gevaar voor de wereldvrede" noemde. De bond heeft toen tevens zijn leden opgeroepen om economische sankties tegen de repu bliek te steunen. Dr. Cragg schrijft nu, dat hij niet het scherpe oordeel van de Wereldbond af keurt. maar dat hij wel de doelmatigheid in twijfel trekt van een „hysterisch e onevenwichtig bericht, dat geenszins de ernstige overwegingen weerspiegelt, d: naar men zegt aan het schrijven zijn voorafgegaan". Wil men Zuid-Afrik* werkelijk helpen, dan doet men dat niet door negatieve berichtgeving, maar door het land te bezoeken en het werkelijk te leren kennen, de contacten met Zuid-Afrika niet te laten afbreken, maar het land te steunen voor de Zuidafrikaners te bidden. dorp in N.-B. bij Eindhoven, geluid van een ezel; 7. stad in Duitsland, dikke 1 boterham; 8. muze van het minnedicht, i ridderteken; 9. tussenzetsel, jongensnaam, i Vertikaal: 1. vogel, dorp in N.-B.; 2. droombeeld, vogel; 3. levenslucht, wel aan, sluiskolk; 4. plaats in Gelderl., stapel, scheik. element (afk.); 5. bij woord, jongensnaam, stad in Mexico; 6. voorzetsel, jongensnaam, kasteel; 7. aan leg, voor; 8. vaarwel, steensoort, wereld taal; 9. deel van een schip, plaats in Drente. Oplossing vorige puzzel 1. derde, 2. Evere, 3. reder. 4. Drees 5. eerst, 6. groet, 7. ronde, 8. onder, 9. edele. 10. Terek. jeftij schucfden en te waarschuwen tegen drei gende gevaren en dwalingen. Het groot ste succes sinds het laatste congres (in 1962" was volgens de heer Warnaar in Afrika, waar nu vijftien kerken lid geworden zijn van de ICCC, die georga niseerd zijn in twee regionale raden In het totaal heeft de ICCC constituerende leden. 50 consultatieve leden en 113 samenwerkende organisa ties. Vandaag werd voorts rapport uitge bracht door de Europese secretaris, ds J. C. Maris uit Bloemendaal. terwijl van avond de voorzitter van de ICCC, dr. Carl Mclntire zou spreken. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Etherrakantie Ethergolven, leve het Wel, daar ben ik het van harte met uw radio- en t.v.-redaoteur mee eens. Ik erger mij dezer dagen vaak aan de kwaliteit van het gebodene. En dan die beats, die songfestivals, ik vind het verschrikkelijk. Natuurlijk kan men zeggen: zet je toestel dan niet aan. maar dat doe üc al bijna nooit. Ik vraag me wel eens af waarom er in een tijd van Holland-festival de kijkers-luisteraars niet méér het ge noegen wordt gegund om mee te genieten van de vele mooie concerten die dan speciaal gegeven worden. De radio kan dit ook uiteraard, maar het oog wil toch ook wat en wat is er mooier dan de solist, dan het orkest ook werkelijk te zien spelen? voortdurend ..in het verborge ne" moeten laten horen'' Bovendien: niet iedereen kan tien tot twintig gul den betalen om een concert bij te wu Eigenlijk moeten tv-kijkers het al leen met het Kunstmaandorkest doen, dat overigens zeer goed is. niets dan lof daarvoor. Maar dit en een Nieuw jaarsconcert uit Wenen schijnt zo ongeveer het enige te zijn wat we op de schermen mogen krijgen. Geloof mij, met mij zijn er duizenden die ook wel eens wat goeds willen. De klassieke muziek staat tot de lichte muziek in geen enkele verhouding Althans via de ether. Den Haag P. Bosschaart Balk en splinter Uw overigens gematigde kritiek op de afloop van de REM-affaiie. waar bij van strafvervolging wordt afgezien lijkt mij alleszins op zijn plaats. Indien juridisch niet tegen de REM wordt opgetreden terwijl daarentegen een particuliere etherpiraat wel wordt vervolgd dan is hiermee een van de meest elementaire rechtsbeginselen recht zonder aanzien des persoons op uitdrukkelijke wijze geschonden. Clementie tegenover de één leidt dan tot onrecht tegenover de ander. Ken nelijk is ook ons rechtsbestel niet helemaal vrij te pleiten van bevoorde ling, c.q. discriminatie. Tegen de achtergrond van een zaak als deze wordt het nu toch wel zeer bedenkelijk dat onze regering zich demonstratief gaat bemoeien met het rechtsbestel in Zuid-Afrika. Het gaat er mij nu niet om wie het recht aan zijn kant heeft. Dit is, dacht ik, allereerst een kwestie van ethiek. Laten we eerst de balk uit eigen oog verwijderen voordat wij ons bezig houden met de splinter in het oog van de ander. Vlaardingen inspecteur van politie uit Rotterdam, de hëer H. Knape. Ik citeer: „Vaak was het op de Coolsingel tijdens de gemeenteraadsvergaderingen met de sabel erop los. Rammelen maar Ja, ja, rammelen maar. Op wie? Op de magere ruggen van vertwijfelde werklozen. „Ferme jongens, stoere Knape m) ja gelukkig stond gij daar om het grauw flink af te tuigen Ja, gij waart van zessen klaar Onversaagd er los op slaan vindt sn lr BUdragen voor deze ingezonden stuk kenrubriek kunnen door alle lezers (en lezeressen) worden ge leverd en worden geplaatst buiten verantwoordelijkheid der hoofd redactie. De redactie behoudt zlcb het recht voor stukken te weige ren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen wor den gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woon plaats. Anonieme brieven krijgen geen plasteruimte. Waar nodig kan in een bijschrift vsn redactie- wege een korte toelichting worden Mks Ier Ijks Vierde gebod Vrij in Nederland? Het Kamerlid Koekoek had m.i. Oosthoek gelijk om die boer te verdedigen die op zijn eigen grond een woning had gebouwd en toen hij daarin woonde deze weer moest afbreken van de Culemborgse overheid. Onlangs is ln de zevende Uddel iets dergelijks gebeurd: tiental- j igjj Clandestien gebouwde woningen Onjuiste conclusie Zonder diepgaand onderzoek komt de interdepartementale werkgroep in zake de wetenschappelijke en com merciële vivisectie, tot de conclusie dat het gebruik van huisdieren door experimenten gering is. Zelden heeft mijns inziens een ambtelijke instntie groter onwaarheid gesproken. Want de feiten (zoals de ongere glementeerde handel in experimentee dieren» de wijze waarop medische faculteiten aan proefdieren trachten te komen; de openbare markten in huis dieren; de vragen die Kamerleden over deze staak stelden, wijzen uit dat onze overheid de dierenbeschermers Rammelen maar sief Ik NU PU Dr. L. Heslinga gedeelten als Handelingen 20 ve'rs 7 wijl gezinnen dieai geruime tijd Galaten 5 vers 13. Mattheus 24 vers in woonden hun geld erin hebben willen wijzen op bijbel- moesten daar afgebroken worden, ter- fiaga Wijlen ds. F. P. L. C. JH mT„,.T,,11TI „de man in de schaduw" van wie "we oplossing voor" het "wöningprobUem in deze dagen hebben gelezen, heb ik als iemand voor eigen kosten op eigen in mijn jeugd nog horen preken. Toen grond een fatsoenlijk huis kan bou- hem zijn mening over de zondag wen? Klaarblijkelijk kunnen die din- gevraagd werd moet hij hebben ge- reageerd: Wij moeten dan eigen werk staken en de werken Gods werken. Lisse J. H. N'ieuwehui. Teleurstellend Met verbazing heb ik geluisterd en lekeken naar een t.v.-uitzending van CVK/IKORl getiteld „Opspraak veel? Waarom toch heilspoor zijn afgegaan" dat de «...teld: f-'--' - t godsopenbaring' uit het bekende gezang afgemaakt en juist daardoor uit belooft de kerï Lingen gestoken Is het dan geen aanvullende nog eens andere wetgeving op dit uk. zarn Mevrouw M. Heidenreicb Verwachting Zou het niet zijn omdat „wij i niet concreet gesteld: geloof in het reld in de Kerk komt. Want bij de Ucht der godsopenbaring? En waarom huidige ontwikkeling mat haar -Q luü ^*rband gerukt? Er staat toch duide- nistische levensbeschouwing gewaar- huidige ontwikkeling met haar c—- niet menische streven dat m.i. niet anders dan als een vrucht van huma- zijn 'ijk: verwachten, des mv, zijn gewis? Met andere woorden: de Alleen wanneer onze persoonlijke t beloften Gods zijn in Christus Jezus kerkelijke zonden weer schuld vo< scheidende hooid- Den Haag r mij een teleurstelling. uitzending was God worden kan Joh. H. Scholte Zoetermeer

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2