Nieuwe Leids'e Couiraiiit Griekenland weer zonder regering Wilde tonelen in het parlement Vietcong verwoest benzinedepot Y.S. Aanzienlijk minder winst bij de posterijen Novas kreeg geen vertrouwen Mr. A. H. Helb overleden R dam wil water uit de Biesbosch Defensie: Geen vrijwilligers naar Vietnam Doodstraf tegen Lotz en echtgenote geëist Landbouwschap praat over steunmaatregelen Or. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh b ghabWva* mijn hart in taghenipoetl" Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op een bui en over het algemeen Iets min der warm. Matige wind nit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w. 0.83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 ATHENE Griekenland zit na drie weken opnieuw zonder regering. Na een urenlang debat, dat soms in een chaos ontaardde, heeft het Griekse parlement in de afgelopen nacht een motie van vertrouwen verworpen met 167 tegen 131 stemmen. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag deelde premier Athanasiadis Novas mee, dat zyn regering koning Konstantyn haar ontslag zou aanbieden. In politieke kringen in Athene verluidde vanmorgen, dat de koning Stephanopoulos zal aanwijzen voor het vormen van een nieuwe regering. Dat oud-premier Papandreoe hiervoo in aanmerking zou komen, werd uitgesloten geacht. PRETORIA Mr. H. A. Helb. Nederlands ambassadeur in Pretoria, is gisteren in het ziekenhuis te Pe- toria overleden. De heer Helb was 56 jaar oud. De heer Helb, die 23 juli in zijn stand- 23 januari 1909 te Lawang, Java. geboren. In 1932 trad hij in dienst van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Gedurende de oorlogsjaren was hij ver- bonden aan het regeringscommissarlaat ffiQF voor de wederopbouw, terwijl hij in de jaren 1944/45 optrad als waarnemend al gemeen gemachtigde voor de weder opbouw en de bouwnijverheid. De standplaatsen, waar mr. Helb ge ide zijn werkzaamheid bij de bui tenlandse dienst gevestigd was, waren |Washington, Eonn, Belgrado. Nieuw Moskou. In oktober 1961 werd het verdere erblijf van ambassadeur Helb in de lowjetunie door de Sow jetregering Iniet langer mogelijk geacht, nadat de Nederlandse regering zich genoodzaakt eldGhad gezien twee functionarissen van de Russische ambassade in Den Haag f .verder verblijf in Nederland te ontzeg- weerseigen en gowjet-ambassadeur P. K. Po daljjQrnaj.gnkQ tot persona non grata had ooit! verklaard. Dit laatste als gevolg een geruchtmakend incident op Schip- hol, toen de Russische ingenieur Go- xni^lloeb om asiel in Nederland verzocht. J Isg 1 In 1963 ving mr. Helb zijn werkzaam- I»jheid als ambassadeur in de Zuidafrikaan. IEltlre hoofdstad aan. Het stoffelijk overschot van mr. H. A. «SriaHelb zal maandag op dc begraafplaats ,.i: >^Westduin in Den Haag worden bijgezet. k«® Heath veranderde weinig in zijn schaduwkabinet LONDEN Edward Heath, leider van Britse conservatieven, heeft Reginald [auditing, zijn voornaamste rivaal In de het leiderschap tot plaatsver- ingend partijleider benoemd. Hij heeft zijn schaduwkabinet samengesteld. Maud'ling vice-premier is Dou- i-Home behartigt externe zaken en istopher Soames buitenlandse zaken. ioch Powell is woordvoerder voor de fensie en de belangrijke post financiën IW8 in economie is in handen van Ian Mac au ieod. Duncan Sandys en Quimsin Ho@g tik rn oo"k in het schaduwkabinet opgeno- hen. zonder departementale functie De rerwachiting van de jonge oonservatle- dait einigen uit hun rijen in het ka art zouden worden opgenomen, is dus vervulling gegaan. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Afchaniasiadis Novas vormde zijn omstreden kabinet precies drie weken geleden nradat zijn voorganger, Papan dreoe, was afgezet als gevolg van een conflict met de koning over het ont slag van de minister van defensie, Goufaldas, die weigerde een aantal fas cistische officieren, die in de politiek een rol speelden, uit het leger te ver wijderen. Drie dagen lang heeft het Griekse par lement over het vertrouwens votum voor premier Novas beraadslaagd. Pa pandreoe en zijn aanhangers weigerden echter meermalen de debatten bij te wonen. De chaos in het parlement be reikte gisteravond laat haar hoogtepunt toen Papandreoe voor de stemming bij de parlementsgebouwen arriveerde. Hij werd door zijn aanhangers in de untie van het centrum met luide toejuichingen begroet. Aanhangers en tegenstanders van deze 77-jarige oud-premier vlogen elkaar zelfs in de haren. den onderbroken. Toen de voorzitter, Emmenuel Baklatzis, aan Papandreoe vroeg of hij Novas zijn vertrouwen wilde geven, stak deze zijn handen omhoog en riep een krachtig „neen" uit. Zijn fractiegenoten (142 man) onderstreepten dit antwoord met het roepen van Papandreoe's naam. Op dat moment sprong de leider van de nationaal-radicalen, Carmelopoulos overeind en schreeuwde: „Dit is een belediging van het parlement". (Voor vervolg zie pag. 5) De 24-jarige J. W. A. Noorder dorp uit Zwanenburg is giste ren om het leven gekomen, toen de auto. waarin hij meereed, op een onbewaakte overweg tussen Brummen en Zutfen te gen een juist passerende trein reed. De bestuurster van de wa gen kreeg een shock terwijl twee kinderen licht gewond werden. Zevende vloot kan niets doen Taylor: zege is kwestie van tijd DA NANG De Vietcong heeft vannnacht met succes een aanval ge daan op een groot benzinedepot van de Amerikanen aan de kust bij Da Nang. De schepen van de zevende vloot konden niet verhinderen, dat de Vietcong eerst de benzinetanks Over 1964 slechts 15 miljoen DEN HAAG De PTT heeft in 1964 een winst van 15 miljoen be haald tegenover een winst in 1963 van 23,2 miljoen. De gezamenlijke bedrijfsonderdelen leverden een verlies op van 19.4 miljoen, maar het saldo van de overige baten en lasten bedroeg 34,4 miljoen gulden. Het exploitatieresultaat van de postdienst bedroeg 50,8 miljoen in rode cijfers en dat was iets minder ongunstig dan in 1963. Een belangrijke bijdrage daairtoe leverden de twee ta riefsverhogingen voor posttarieven (ongeveer 48 miljoen). De loonexplosie is voor de post cheque. en girodienst bijzonder on gunstig geweest. Ook het exploitatie saldo van de telegrafie vertoont voor het eerst sinds 1958 een verlies van ruim een miljoen gulden, ondanks de verhoging per 1 juli Kapitaal Ook de winst van de telex daalde voor het eerst sinds jaren. De winst op telefonie liep terug van 64 miljoen tot 37,2 miljoen, hoewel de opbrengsten ln deze sector mede als gevolg van de ta riefsverhogingen met 69 miljoen toena men. Het totaal geïnvesteerde kapitaal bedroeg gemiddeld 2.3 miljard Het ren dement bedroeg 1.6 miljoen, de rentabili teit is sinds 1960 gedaald van 9.3 procent tot 2.9 procent Ten aainizien van de personeelssitua - tie kon men optimistische geluiden la ten horen. In de grote steden in het westen moest echteT nog steeds een beroep worden gedaan op uit andere delen van het land afkomstig perso neel, alsook op een groot aantal hulp krachten voor een beperkt aantal uren per week. Er werd overigens zeer veel overgewerkt. Een bron van zorg blijft de groeiende achterstand in de aanleg van telefoon aansluitingen, hoewel de produkl'ie van telefoonaansluitingen 24.000 meer bedroeg dan in 1963, namelijk 183.000. De PTT hoopt op de ingeslagen weg voort te gaan, hoewel het altijd moeilijk is. zeker bij de bestaande financieringsmogelijk heden te kunnen investeren. Nieuwsdienst per telefoon wordt landelijk DEN HAAG De telefonische nieuws dienst. die in Amsterdam al een aantal jaren is ingevoerd, zal geleidelijk aan landelijk worden. De besprekingen hier over met het ANP zijn afgesloten. Ook zal er naar worden gestreefd een centraal alarmnummer voor de melding van verkeersongelukken in te voeren. De PTT acht dit technisch mogelijk. Een moeilijkheid hierbij is echter de gecom pliceerde organisatie van dc verschil lende hulpdiensten in Nederland. Dit alles blijkt uit het jaarverslag de PTT over 1964. Vergaderen per telefoon De P.T.T. is zich bewust dat de noodzaak bestaat om per te lefoon te vergaderen, zeker met het oog op de talrijke verkeers problemen waardoor het voor deelnemers aan de vergadering steeds moeilijker wordt op een bepaalde plaats te zijn. De PT.T. verwacht dat deze vorm van ver gaderen in de toekomst sterk zal groeien. Het schakelen van verbindin gen zal verlies aan geluidssterkte opleveren, waardoor versterkers in het circuit opgenomen moeten worden. In het laboratorium neemt men op het ogenblik proeven met dit systeem, dat zodanig is geconstrueerd dat. indien een der aangeslotenen spreekt, bij anderen de spreekinrichting is geblokkeerd en de luisterrich ting is geopend. Deze beperking geldt echter niet voor de „voorzitter" die bij machte is te interrumperen en aldus de plaats krijgt die hem toekomt. met mortiervuur bestookte en daarna het terrein binnendrong. Ook Ame rikaanse vliegtuigen kwamen ii actie. Maar het was te laat. Acht miljoen liter vliegtuigbijzine ging in vlammen op. Vier van de negen tanks werden verwoest. Het is nog niet te zeggen of dit succes van de Vietcong van grote invloed is op de activiteiten van de Amerikaanse luchtmacht. heeft gisteren rapport uitgebracht aan president Johnson. Taylor zei Amerika op de goede weg is en dat het alleen nog maar een kwestie van tijd en vastberadenheid is. Vandaar dat het be sluit van de president meer troepen naar Vietnam te zenden, in goede aarde was gevallen bij de bevolking. Taylor was ervan overtuigd dat de commx ten te enigertijd bereid zouden zijn tot onderhandelen. Krediet Johnson heeft het congres inmiddels een extra-krediet van zes miljard gulden gevraagd. Het geld zal ter beschikking komen van de minister van defensie. McNam&ra. ,,als de president dat nodig acht in verband met acties in Vietnam. Minister McNamara gaf toe dat de Vietcong op het ogenblik het initiatief heeft in Vietnam. Het geld zou volgens hem weinig invloed op het tekort op de betalingsbalans hebben, omdat het bin nenlands zou worden besteed aan vlieg tuigen, helikopters munitie en oplei dingen. Vertegenwoordigers van de zes niet- permanente leden van de Veiligheids raad bezinnen zich op stappen om de kwestie ter sprake te brengen. Zoals be kend zou Amerika dit toejuichen. De be richten als zou Oe Thant een reis naar Hanoi maken zijn niet bevestigd. Minister Malraux van Frankrijk heeft in Peking met de Chinese leiders gespro ken. De Chinezen bleven op hun stand punt dat de Amerikanen eerst uit Zuid- oost-Azië moeten vertrekken. Bloedig De Vietcong wordt steeds actiever. Zij hebben de laatste dagen herhaaldelijk bloedige successen behaald. Amerikaanse mariniers doen tegenaanvallen, waarbij ook doden onder de burgerbevolking zijn gevallen: een vrouw en vier kinderen. De commandant van de mariniers heeft hier over zijn spijt betuigd en gezegd dat deze voorvallen zo mogelijk zullen worden voorkomen. In het verleden zou Noord-Vietnam de Verenigde Staten hebben laten weten, dat Ongeveer twintig kilometer ten noorden van de Oostenrijkse stad Graz bij het plaatsje Peg- gau, heeft de geweldige water- toevloed van de laatste dagen de internationale spoorlijn van Wenen naar Joegoslavië over een afstand van enkele tientallen meters volkomen verwoest. het bereid was te onderhandelen. Maar de Amerikaanse regering had deze, vol gens haar „tactische manoeuvre" naast zich neergelegd. Deze eerste openlijke mededeling van een positieve reactie uit Hanoi werd gisteravond gedaan door Wil liam Bundy, de Amerikaanse ondermi nister voor het Verre Oosten. Bundy zei voor de televisie, dat de voorwaarden van het bevrijdingsfront onaanvaardbaar wa ren: men wilde een coalitieregering, waarin de communisten een sterke po sitie hebben. Verder sprak men met geen woord over vrüe verkiezingen. Oplossing De Amerikaanse reizende ambassadeur Harriman, die onlangs Moskou bezocht, heeft meegedeeld, dat Rusland een op lossing van de kwestie Vietnam zeer wel kom Is. Tussen de Verenigde Staten en Rusland bestaat eigenlijk geen conflict. Ultimatum aan gemeente: Riolering maken of we betalen geen huur DEDEMSVAART Een aantal De- demsvaiarters. wonende in de Bloemwijk, heeft zich in een adres aan de gemeente Avereest erover beklaagd, dat het ge meentebestuur niets doet aan de afvoer van water urit hun tuinen. Vooral in de afgelopen regenperiode hebben de be woners van een aantal straten veel over last ondervonden. De woningen waren niet zonder laarzen to bereiken en de kolen in de schuren ndet te gebruiken De tuingewassen verrotten en er heerst een ondraaglijke stank in de huizen zelf. Omdat men al herhaalde malen hierop heeft gewezen stellen de adressanten nu een ultimatum. Indien er vóór 15 augus tus niets aan wordt gedaan betalen zij na genoemde datum geen huur meer aan de gemeente. De mosselexport ontwikkelt zich dit jaar bijzonder gunstig. Ofschoon het tijd stip waarop de levering begon, later was dan vorig jaar, was eind juni de export reeds 3000 ton groter dan in 1964. ROTTERDAM. Rotterdam staat, evenals vele andere Nederlandse ge meenten. voor het probleem: ..Waar haal ik goed drinkwater vandaan?" D« toenemende vervuiling van een water bron als bijvoorbeeld de Rijn maalot deze vraag tot een nijpend probleem. De Maasstad schijnt evenwel een goe de oplossing gevonden te hebben. De kans is namelijk groot, dat Rotterdam zijn drinkwater gaat betrekken uit de Biesbosch (gevoed door de Maas). Dit voorstel wordt gedaan in een zo juist verschenen rapport van de com missie drinkwatervoorziening. Het gigan tische project omvat de bouw van drie reusachtige spaarbekken met een nutti ge inhoud van 90 miljoen m3. De totale kosten van het Biesbosch-project zouden 200 miljoen gulden bedragen. De Biesbosch acht de commissie de meest economische oplossing vanwege de relatief lage transportkosten van het water naar Rotterdam. Planologisch stuit het plan ook niet op bezwaren. in verband met de te verwachten enorme toename van het drinkwater verbruik zou het plan Brabantse Bies bosch in 1971 gerealiseerd moeten zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De oud-KNIL-bapltein J. H. C. Ulrici (44) uit Doorwerth zou zijn benaderd om als comman dant op te treden van een door hem te vormen militair vrijwilligers korps, dat zou moeten deelnemen in de strijd in Vietnam. Het detache ment zou ongeveer de sterkte moeten hebben van het voormalige Ncdas- landse Korea-korps, dat ongefreer duizend man telde. Volgens De Telegraaf, die dit vanochtend meldde, zou het idee van de vorming van het korps afkomstig zijn uit krin gen van dragers van de M.W.O. De heer Ulrici zelf is drager van de M.W.O. vierde klasse. Voorts werd hu onder scheiden met de bronzen Leeuw en het bronzen kruis voor zijn moedig optre den als verzetsleider in Nederland tij dens de oorlog en voor zijn daden in het voormalige Nederlands-Indië tijdens de politionele acties aldaar. De heer Ulrici zou er echter van over tuigd zyn. dat achter het voorstel het ministerie van defensie staat hoewel het hem bereikte via collega's, die met hem in het voormalige Nederlands- Indië hebben gediend. Desgevraagd verklaarde het ministerie van defensie vanochtend van nieW te weten. Men ontkende pertinent, dat van deze züde ook maar enig voorstel is gedaan voor de vorming van een vrij. willigerskorpa. Commentaar van het ministerie van defensie; „Als er sprake van een vrij willigerskorps zou zün, dan zou dit een kwestie van defensie z(Jn. Wij hoeven hier geen commentaar op te geven". PANAM Een Peruviaanse DC-4 vrachtvliegtuig met zeven mensen, gif tige slagen en kanaries aan boord is kort na het opstegen gisteravond van het vliegveld van Tocumen neergestort. De vier passagiers en de drie beman ningsleden kwamen om het leven Oog getuigen vertelden, dat een van de mo toren van het toestel ontpdofite. Er brak geen brand uit. KAIRO Op het proces in Egyp te tegen drie Westduitsers, beschul digd van spionage voor Israël, is gis teren de doodstraf geëist tegen de Vanmorgen in (besloten) vergadering (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het landbouwschap is van morgen in een extra (besloten) vergadering bijeengekomen om zich te beraden over mogelijke steunmaatregelen aan boeren, die door de over vloedige regenval zijn gedupeerd. Dat er voor de getroffen landbouwers iets gedaan moet worden, daarover is men het in landbouwkringenwel eens, doch over de wijze waarop bestaat nog geen overeenstemming. Het landbouwschap heeft zich al met het ministerie van landbouw over deze kwestie verstaan. Daarbij is gebleken, dat het departement van me ning is, dat de gedupeerde boeren het best individueel of via hun orga nisaties of coöperaties de gemeenten om een uitkering krachtens de bij standswet kunnen verzoeken. In landbouwkringen geeft men echter de voorkeur aan een algemene steunmaatregel bijvoorbeeld in de vorm van een uitkering ineens. paardenfokker Wolfgang Lotz en diens echtgenote Clara. Vandaag komt de derde verdachte, vertegen woordiger van het Mannesmann- concern Kiesow. aan de beurt. Hy wordt van medeplichtigheid be schuldigd. De openbare aanklager noemde Lotz een misdadiger, die werkelijk een grote rol gespeeld heeft in het Israëlische spio- nagenet. Hij vroeg voor hem de zwaar ste straf om te boeten voor de doden die hij op z'n geweten heeft. Welke doden dat zijn werd niet nader aangeduid. Voorval Om te bewijzen dat Lotz en zijn vrouw niet zo maar kleine figuren waren, haalde de openbare aanklager het voorval aan de vrouw van een Amerikaanse ar cheoloog, een zekere dr. Walter, die als leider van een expeditie Egypte bezocht. Deze vrouw bespioneerde de Duitse raketdeskundigen en zou ln juni gearres teerd zijn in d< kamer van een Duitse raketdeskundige waar zij spioneerde. Lotz naar Israël geseind dat deze vrouw zijn werk bemoeilijkte, waarop de volgen de dag reeds mevrouw Walter vanuit Is raël opdracht kreeg het land te verlaten. Desgevraagd verklaarde de Ameri kaanse ambassade dat dr Walter inder daad leider was van een oudheidkun dige missie van de Yale Universiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1