Jongeren verbeteren outillage van kamp Landmacht zoekt jonge technici werkkrachten Dienstbetoon aan woonwagenbewoners Meisjes metselen als volleerde Russinnen John Charles stopt niet met voetballen Larsen-Tal TROS wil 15 okt. de lucht in V HOOGOVENS IJMUIDEN MULO-EXAMEN GEDAAN? 3 JAAR HANDELSAVONDSCHOOL GEHAALD? FACTURISTE EEN VERPLEEGHULP of BEJAARDENVERZORGSTER of MEISJE JONGEDAME lEUWE LEIDSE COURANT 7 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 196S (Van een onzer redacteuren) Er moet een brug geslagen worden over de kloof die burger en woon wagenbewoner zo lang van elkaar heeft gescheiden. En van twee kanten tegeiyk moet men óver die brug: de woonwagenbewoner moet de kans krijgen zgn achterstand in te halen en de burger moet het kamp vrijwillig betreden om van zijn kant het contact te herstellen. Zo eindigde ons vorige artikel over de problematiek der Nederlandse woonwagen bewoners, die nog een vergeten groep vormen. Welnu, jongelui die gedurende een maand in een Eindhovens woonwagenkamp werken en daarvan nu reeds veertien dagen de handen uit de mouwen staken doen wat aan het herstel van dit contact. het woonwagenkamp hebben gehoord. Alien werken hard. Hun tempo ligt hoog. veel hoger dan dat van de gemiddelde bouwvakarbeider. Ze logeren in de kampschool. koken hun eigen potje en ze werken, werken maar. Zondnr er ook aar een cent betaling voor te eisen. Dat laatste is in de ogen van de in het kamp verblijvende woonwagenbewoners volmaakt onbegrijpelijk. Bij niemand wil het erin, dat je iets gaat doen zoals die jongelui zonder er ook maar een cent rijker van te willen worden. Maar. al zeggen ze het niet zo onomwonden, leuk vinden ze het allemaal wel. Twee weken geleden zUn ze gekomen de ongeveer 25 jongens en meisjes. Ze kwamen goed beslagen ten Us. De jon gens hadden de zelfgemaakte tekeningen voor de te wUzigen kinderspeelplaats en de te bouwen autosmeerbrug (alles met het fiat van de gemeente) bü zich. Eén van hen is bouwkundige, dus wat wil je IN FINESSES Die tekeningen mogen er zUn. Tot in de finesses is alles nauwkeurig op papier gezet. En al doende leer je: vorig jaar hebben ze in Amersfoort een speelterrein voor de kinderen gemaakt met houten wippen, een schommel en een draaimo len. Maar dat is alles in rook opgegaan. Geen nood: dit jaar hebben ze alweer geleerd dat het speelterrein nu een woeste vieze zandwoestijn helemaal van beton moet worden. Kijk, hier is het materiaai: gewone grote rioleringsbuizen hebben de betrok- Jullie zijn hardstikke knots, is de ver wonderde. maar tegelijk ook moedgeven de reactie die deze jongens en meisjes in Warmer DÉ BILT Een hogedrukgebicd. af- komstig van de Golf van Biscaje, trekt in betekenis toenemend via 't Alpenge bied naar het oosten. Nabij Ierland ligt een lagedrukgebied dat zich uit strekt naar de Azoren. Tussen deze twee luchtdruksystemen komt een zuidwestelijke luchtstroming voor, die subtropische lucht naar West-Europa brengt. Deze lucht zal ook Nederland 1 kunnen bereiken- De temperatuur ondergaat morgen dan ook een flinke stijging, vooral in het zuidoosten van het land, waar de temperatuur tot omstreeks 25 graden kan stijgen. Het binnendringen van de warme lucht zal in hoofdzaak geduren de de nacht plaatselijk enige regen kunnen veroorzaken. Strandvericachting Een klein hogedrukgebied heeft zich in onze omgeving ontwikkeld ©n brengt beter zomerweer. Morgen een zwakke tot matige meer zuidelijke wind. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 17 Vooruitzichten: De komende dagen wordt het wat warmer, maar een ■toringsfront bij Hrland ie cr oorzaak van dat wij op wat langere termijn nog niet hoopvol durven zijn. Donderdag 5 augustus: zon op 5.07, Onder 20.23; maam op 15.18, onder 23.56 Donderdag 12 augustus: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN I 5 augustus; 8.56 vm.; 21.27 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur i. ii «S s» «e eS 1; z? Frankfort Mtinchen Zurich Barceloni Madrid Mallorea indstü 21 12 Even welverdiend uitrusten na uren hard ploeteren om het kamp een betere outillage te geven: een verbouwde kapel, een smeerbrug voor auto's en een kinderspeelplaats. gaat evenzeer, misschien zelfs wel meer het contact met de bewoners. e min of meer onofficiële opdracht de werkkampers is dat ze binnen enkele dagen een uitnodiging moeten hebben gekregen om eens in een wagen op visite te komen. Daarnaast wordt con tact bewerkstelligd door een feestavond, avond voor de kinders en ga zo maar Vanavond is het tienerfeest, Meisjes zijn al bezig de recreatiezaal (die dit regionale kamp tenminste rijk is) in orde te brengen: er wordt versierd en er wordt de nodige mond-, vooral drink- voorraad klaargezet. De grammofoonin- CARDIFF John Charles, voor malig voetbalidool van Engeland, Ita lië en Wales, is van gedachten ver anderd: hij zal niet stoppen met voet ballen. Hij heeft gisteren een contract getekend met Cardiff City. hoewel hij aanvankelijk aan het bestuur had ge schreven dat hij het aanbod van de club voor het volgende seizoen niet zou aanvaarden. De 33-jarige international, die voor Leeds United, Juventus en Roma heeft gespeeld voor hij bij Cardiff City kwam, zei gisteren: „Voetbal ia mijn leven. Ik kan er niet zomaar mee uitscheiden. Ik zal het komende seizoen alles doen voor Cardiff. Ze hebben veel geld voor me betaald en ik wil daarvoor mijn best blijven doen. Ik ben bovendien van me ning dat ik een ereschuld hebt tegenover de supporters van Cardiff". In 1963 betaalde Cardiff aan Roma een transfersom van 20.000 pond (200.000 gulden) voor Charles. Geen succes voor Nederland in Dublin DUBLIN Op de openingsdag van het internationaal concours hippique in Du blin heeft de Nederlandse equipe weinig eer kunnen behalen. In de Pembroke Stakes, een springconcours, waarmee The horse show werd geopend, kon al leen Jan Maathuis zich plaatsen. Hij werd met troongraaf achtste. De andere Nederlandse equipes, onder wie Anton Ebben met Kairouan. kwa men niet in de uitslag voor. Het onder deel werd gewonnen door de Britse ama zone Judy Crago met Spring Fever, die het parcours foutloos in 63,4 sec. aflegde. Ook de tweede en derde plaats waren voor de dames. Tweede werd de pas achttien jarige Britse Coakes met Stroll, derde de Italiaanse Lala Novo met De ere-divisieclub Fortuna 54 heeft gisteravond in Geleen met 11 gelijkge speeld tegen Partizan Belgrado. Vier jaar vrijwillig in dienst windstil 31 16 ken gemeenten (onder meer Eindhoven bij wie dit kamp in beheer is), op ver zoek ter beschikking gesteld, zoals trou wens al het materiaal dat voor het werk nodig is. ten bedrage van een kleine tien mille. Dit kan onmogelijk kapot,en wat doen kinderen liever dan door gangen en gangetjes kruipen? Hier is de opstelling in de vorm van een trein met wagens, daar in de vorm van een speelterras, een soort bergpla teau met verhogingen en verlagingen Daar overheen te stappen vinden kinde ren heerlijk. Alles wordt stevig ii grond verankerd door de buizen in te graven en in te metselen Ja. dat metselen. Het lijkt een kunst die iedereen van de jongeren snel verstaat. Ook de meisjes metselen als de beste gelijk volleerde Russin nen. Metselwerk in de kinderspeel plaats. in de kapel, aan de smeer brug. Die brug bestaat uit twee evenwijdig, langzaam oplopende muren, waar de auto's opgereden kunnen worden, zodat de mannen eronder kunnen staan. Een •deale oplossing, die bijzonder wordt ge waardeerd. Want nu moet het allemaal heel primitief: languit onder de auto's waarbij je bovendien vaak niets kunt CONTACT Behalve in de „gewone" werktyden wordt er ook voor de avonden gewerkt. Want het gaat niet alleen om het afleve ren van wat gave werkstukken waar jong en oud In dit kamp wat aan heeft. Het stallatie wordt nog eens nagekeken, want in tegenstelling met andere keren hebben de jongelui ditmaal geen beslag op een echte band kunnen leggen. 't Wordt een heeriyk, dol feest. Er zUn prijzen voor de beste twist, jenka. shake of hoe de moderne dansen voor jongelui meer heten mogen. Mèt prUzcn. Uiter aard. De herrie zal behoorlijk zUn en de belangstelling niet minder. Dat weet men al van vorige keren, toen in Amerfoort, In Oss en in Breda hetzelfde ln woonwa genkampen werd gedaan. Door zo'n avond, die meestal aan het begin van het verblijf in het kamp wordt gehouden, is het ijs al spoedig gebroken. De contacten komen dan vrij snel tot stand. Het eerst bij de meisjes uit de groep die kennelijk van nature de juiste toon weten te treffen, vooral via de woonwagenkinderen. Uit heel Nederland komen ze, de luitjes die hier meewerken. Gewoon, op schriftelijke aanmelding bij de stichting AfbraakOpbouw. Adelheidstraat 74 Den Haag. De enige kriteria zijn: gezond idealisme en je reis plus verblijf «niet duur hoor) zelf betalen. Ja. „serieus" doen deze we'kkampers ook. De zaterdagavond en de zondag gaan ze meestal over het een of andere actuele onderwerp praten. Niet de hele dag natuurlijk, maar op bepaalde tijden. Er is keuze uit een drietal onderwerpen waarover wat voorstudiemateriaal voor handen is. En dan maar bekvechten want het gezelschap is heterogeen ge- PACIFISME Omdat er een pacifist in het gezelschap is was de keuze uit de drie onderwerpen van deze week: het geloof, het pacificme en het probleem van de Turkss arbeiders niet moeilijk. Men heeft behoorlijk mei elkaar over het pacifisme gevochten, maar tenslotte weten de werkers er nu meteen weer wat meer van Een vluchtige kennismdkivg van de ploeg leert hoe gevarieerd dit werkgroepje is. We zien: een leer ling kweekschool, een leraar metse len. een HTS-er, een typiste, een drukker, een verzekeringsemployé, een verkoopchef, een leerlinge nij verheidsschool, een student in de fi lologie, een lyceïste, een lithograaf, een metselaar. De „geestelijke lig ging" varieert van chr. gerefor meerd tot buitenkerkelijk. Elk jaar leer je weer een beetje meer. Een stuk harde steen inkorten is een geduldwerkje, een kwes tie van beleid en overleg. Twee woonwagenjongetjes volgen het gebeuren met intense aandacht. !et zou eigenlijk goed zijn geweest als ..ïthousiastelingen uit Eindhoven, vlakbij dus, het leeuwedeel van de hulpvaardige jongeren hadden uitgemaakt. Want dan konden ze meteen mooi inschieten in het clubwerk van het kamp, waar veel jonge vrijwilligers en -sters voor nodig zijn. Enfin, dat weten de jonge organisatoren dan weer voor volgend jaar. Waarom al die lui in zo'n kamp komen werken? Laten we eerlijk zijn heus niet alléén uit ideële overwegingen. Zo'n kamp doet een jongere wat, ook al door het onderlinge contact. Verder i: voor velen nieuwsgierigheid een stimu lans; wil men het deftiger zeggen: de oriëntatie. Maar wat het toch vooral ook moet ziin is dadendrang. Jongeren merken, dat er zo ontzaglijk veel gepraat en zo weinig gedaan wordt. Daarom duiken ze graag ij een zinvol werk onder, zoals hier. Heerlijk, om daardoor blaren op je handen te krijgen In Soestduinên Militaire zwemtitels SOESTDUINEN In Soestduinen zyn gisteren de nationale militaire zwem- kampioenschappen gehouden. De resul- 400 m vrüe slag: 1. L. Bruggink (Land macht» 5.15.9; 2. W. v. d. Kolk (Land macht) 5.31.2: 3. Vaandrig Kuster (Land macht) 5.33.0. 100 m. vlinderslag: 1. H. Maas (Lanc* macht 1.15.5; 2. T. Holters (Landmacht) 1.16.8; 3. A. ten Brugge (Marine) 1.17.7. 100 m rugslag: 1. H. Nijland (Land macht 1.13.2; 2. P. Schurink (Landmacht) 1.14.2; 3. G. Zweys (Landmacht) 1.15.6. 200 m schoolslag: 1. H. Vriends (Land macht) 2.53.3; 2. L. Bruggink (Land macht) 2.54.5; 3. J. Dieben (Luchtmacht) 2.59.0. 100 m vrUe slag: 1. J. Roos (Land macht) 1.02.0; 2. H Maas (Lanmacht) 1.03; 3. H. Vringer (Luchtmacht) 1.04.7. DEN HAAG Door middel van de methode van de „direct mail" zal de defensie de eerste honderd technische specialisten gaan werven die de voorlopers zullen zijn van de twaalfduizend die de Landmacht er in de toekomst per periode van vier jaar nodig zal hebben. Jongelui die al in dienst zijn en zij die nog niet onder de wapenen zijn, maar wel de indelingsgraden al „gepasseerd" zijn, zullen een brief krijgen waarin ze uitgenodigd worden op bijzondere voorwaarden minstens vier jaar vrij willig te dienen in functies als chauffeur, monteur, bankwerker, lasser, instrumentmaker, radiotele grafist enz. Kolonel N. Berghuijs, die hoofd is van het speciaal voor deze zaak gevormde bureau COTES (co ördinatie technische specialisten) zei ons, dat hij hoopt op 1 december van dit jaar die eerste honderd spe cialisten in dienst te hebben. Zijn bureau (rechtstreeks ressorterend onder de staatssecretaris voor landmacht zaken) dat sinds begin mei draait, heeft zich (en doet dat nog steeds) intens bezig gehouden met de problematiek die sa menhangt met het nieuwe plan voor wer ving van technische specialisten, welk de vroegere staatssecretaris Haex het eerst naar buiten bracht. Als het plan slaagt, dan bestaat de kans, dat het ook wordt uitgebreid tot de onderofficieren en officieren. In eerste in- stantie stelt men zich echter voor ln een kalm tempo te beginnen met het aantal de technische specialisten uit te breiden tot een drieduizend man. Men denkt daarbij aan een „binnenkomen" zulke vrijwilligers om de twee maan- Voorzichtig Kolonel Berghuijs wil vooral voorzich tig beginnen om niet deze kans te lopen dat zoals in een ander land is voorge komen het plan begint met een groot s maar daarna minder succesvol is. Het „nieuwe vrijwilligersplan" van De fensie mag namelijk geen echec worden. De toenemende motorisatie en mechani satie, maar bovendien de toenemende ingewikkeldheid van moderne wapens vragen om specialisten waarvan men hoger rendement" heeft dan van dienst plichtigen. die na hun opleiding, te snel weer uit het leger verdwijnen. En juist omdat de plannen niet mogen mislukken doet men er bU Defensie op het ogenblik alles aan om de kandidaat-vrijwilligers iets te bieden. Voornamelijk zal dat zijn: een behoor lijk salaris, naast de specifiek militaire een duidelijke vakopleiding waarmee de vrijwilliger na een diensttijd een goed beroep kan binnenstappen, de mogelijk heid van het bereiken van de korporaals rang en een bonus van 25 procent van het laatstgenoten salaris over de gehele diensttijd. Daarnaast wil men de vrijwil ligers een goed „klimaat" geven en hen goed doen begeleiden. SCHAKEN BLED De achtste party van de twee kamp tussen de Deen Larsen en de Rus Tal is gisteren na 41 zetten afgebroken. De stand op dat moment vrijwel in evenwicht In de tweekamp hebben bei den nu 3 punten. Twee partijen moeten nog worden uitgespeeld. Twee Europese zwemrecords verbeterd CHARKOV De Russische zwemmer Semyon Belitz-Gelman heeft gisteren twee Europese records verbeterd. Met maar liefst 25,1 sec. verbeterde hy het record op de 1500 meter, dat nu op 17 min. 01,9 sec. staat En passant verbeterde Belitz-Geiman het record op de 800 meter. Hij bracht het van 9 min. 05,4 sec. op 8 min. 58,7 sec. De nieuwe ere-divisieclub FC Twente '65 heeft gisteren in Kiel met 3—3 ge lijkgespeeld tegen de noordelijke regio nale kampioen van Duitsland Holstein KieL In het ziekenhuis in Roermond is gisteravond overleden de achttienjarige J. Waeye uit Haelen, die zondagavond in zijn woonplaats met zijn bromfiets achter op een verlicht geparkeerde vrachtauto was gebotst. (Vervolg van pagina I) Dat de omroepverenigingen voor het TROS-initiatief benauwd zijn, stond voor de heer Landré vaat. Een aanwijzing daarvoor zag hij in de op merking van de „altijd wat sombere" NCRV-voorzitter mr, Roosjen, dat de TROS voor hem gevoegelijk heeft af gedaan. Welnu, voor verscheidene medewerkers van de NCRV heeft do TROS gevoegelijk helemaal niet afge daan. als u begrijpt wat ik bedoel, al dus de heer Landré. Gevraagd naar de financiering van het TROS-initiatief. antwoordde mr. Min- derop dat het tot nu toe verrichte admi nistratieve werk betaald kon worden uit de binnengekomen contributies. Nieuwe, goede programma's behoeven niet zo duur te zUn als men wel eens meent, aldus de heer Landré, die als directeur van de Nederlandse Filmproduktiemaatschappü in de vervaardiging van televisiefilms ge ïnteresseerd is. Een rtaf van producer» staat klaar om aan de slag te gaan. Bestuur Mn Miinderop destijds gedele geerd commissaris van de REM gaf toe, dat het bestuur vam de TROS nog slechts' door hem alleen wordt gevormd. Van de destijds samengesteld de coördinatie-commissie (TROS, Open bestel en TVN) is driekwart bereid om in het bestuur zitting te nemen, maar men weet niet of ook aan de be stuursleden bepaalde eisen worden ge. steld. Ook op dit punt wil men de grootste voorzichtigheid betrachten, omdat men er redeeming mee houdt dat de TROS zoveel mogelijk moeilijk heden in de weg zullen worden gelegd. Wil men een bestuur van cultuurdra gers, dan komt dat er. Moet er een programma-commissie zijn, dan is die er. Drie vooraainstaapde Nederlanders hebben zich bereid verklaard om een bestuursfunctie op zjch te nemen. De heer Landré zou het liefste zien, dat er „doodgewone staatsburgers", bij voorbeeld een drogist uit Amsterdam en een kruidenier uit Rotterdam, in het bestuur werden opgenomen. Met de nog op te richten Nationale omroep- stichtir.g RTN (Televizier) wil men graag samenwerken. Ten slotte ligt het in de bedoeling een contactorgaan met alle programmagege vens uit tc geven. „Wij beloven u," aldus de TROS in haar brief aan de deelne mers f 1. „een goed programma en ons eigen TROS-blad, dat een nog hechtere band tussen u en ons zal scheppen, zodra wij in de lucht komen." Varkenspest in Horst HORST Op het bedryf van de heer Van der Sterren in Horst (Limb.) is gisteren varkenspest geconstateerd. De gehele varkensstapel, bestaande uit 182 varkens, is afgemaakt. Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor van 45 tot ca. 50 jaar voor corveewerkzaamHeden 'm diverse fabrieks- afdelingen. Plaatsing is zowel in dagdienst als in ploegendienst mogelijk. Het brutoweekloon Inclusief Kuurbijslag is in dagdienst ca. f 142,-; in ploegendienst ca. f 162,-. Voor Inlichtingen of sollicitatie kan men zich schriftelijk of mondeling wenden tot Perso neelszaken, gebouw „Buiten hof", Staalstraat, Velsen-Noord (bereikbaar met bus nr 75 van af het Stationsplein Beverwijk). Persoonlijke aanmelding van maandag t/m vrijdag van 8.30 - 17.00 uur. Telefonisch onder nr. 02550 (limuiden) - 6611 (Hoogovens) toestel 1111. Het betreft hier een zelfstandige funktie met een goed salaris en een prettige werk- U kunt persoonlijk, telefonisch of schriftelijk solli citeren bij de afd. Personeelszaken van LEIDSCHE TEXTIELFABRIEKEN GEBRS. VAN WIJK CO. N.V. Hogewoerd 151, Leiden (tel. 25941). KRAM ENRtt I A\1 K geeft VERTROUWEN te ZWIJNDRECHT dat hiertoe opgeleid wenst te worden. Sollicitaties aan de Directie van „DE LINDONK", Rotterdamseweg 137B. ZWIJNDRECHT. TeL no. 01850-27427. VOOR ONS KANTOOR GEVRAAGD Zo mogelijk per 15 augustus. Plm. 17 jaar. ULO gewenst doch niet vereist. Goed salaris. Zelfstandige betrekking Coöp. Ver. „de Hoop"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7