De Grieken ,eten' bijna dagelijks aan elkaar Toen zag de aarde de hel Rode demonen op achtergrond Willy Brandt wil grotere politieke rol voor West-Duitsland Koers pond sterling op nieuw dieptepunt Nog ieder jaar honderd doden Jjfi eeft &on£e WOENSDAG 4 AUGUSTUS 196S Hellas tussen Rechts en Links (ID (Van onze speciale verslag gever Link van Bruggen) ATHENE De Griek het is een waarheid, die door de eeuwen heen heeft ge golden is een hyper-indi vidualist. Bovendien heeft hij gevoel voor dramatiek, wat hem een man van veel woor den en vaak ontstellende over drijvingen maakt. Nuances, die een mening betrekkelijk kun nen maken, komen er slechts zelden uit. Iets is zwart of wit, goed of slecht, nobel of verdor ven, rechts, maar dan fascis tisch rechts, of links, wat wil zeggenin orthodox-commu nistische zin. „Het bedrijven van politiek", ver klaarde een zakenman, die na een jarenlang verblijf in de Verenigde Staten naar zijn geboortestad Athene was teruggekeerd, „moet bij ons in het diffuse licht van het Midden-Oosten worden gezien. Legt men Europese maatstaven aan, dan komt men tot totaal ver keerde conclusies. Voor het ver krijgen van macht worden de vreemdste sprongen en buitelin gen gemaakt. Loyaliteit geldt net zo lang tot men er wel bij vaart. Beschuldigingen hebben dikwijls alleen ten doel een gevierde poli ticus of staatsman in discrediet te brengen. Het algemeen belang wordt overschaduwd door het per soonlijk belang, zonder dat men hier al te veel kwaad in ziet". Een andere zegsman voegde daaraan toe: „Elke Griekse jongen droomt er van eens minister te worden. Deze stelling lijkt overdreven, maar wat ik er mee wil zeggen, is dat het ambt van minister bij ons op een afschuwelijke wijze is gedevalu eerd. We hebben sinds 1945 zo'n dertig regeringen en ongeveer vijf tien verschillende premiers gehad. Wat dat zeggen wil? Het bestaan van een legertje van zeker vijf honderd zich nog volop in de poli tiek roerende mannen, die geen argument of intrige schuwen om hun verloren positie te herwinnen. Als het om het aantrekken van macht gaat, zijn ze bereid elke binding te breken, elke belofte te vergeten en precies het tegenover gestelde te doen van datgene, wat ze vroeger met verve hebben be pleit". Analyse Krasse verklaringen, doch er schuilt genoeg in om ze bij een politieke analyse te gebruiken. Hoewel de Grie ken toch bepaald geen kannibalen zijn, valt het de bezoeker op dat het woord „eten" veelvuldig in hun voca bulaire voortkomt. Ten aanzien van de huidige regeringscrisis, die het gezag en misschien wel het voortbe staan van het Griekse koningshuis tot inzet heeft, hoort men herhaaldelijk zeggen: „Het Hof eet teveel regering". „Novas probeert Papandreou op te „Pas maar op, straks eet Papan dreou niet alleen Novas op, maar ook nog eens koning Konstantijn". Er siddert iets agressiefs in dit politieke gebruik van het woord „eten". Op andere terreinen van het maatschappelij- ke leven komt men het trouwens in de zelfde betekenis tegen. Wie in Grieken land een rivaal overvleugelt, heeft hem opgegeten. De overwinnaar ook in de sport heeft aan de overwonnene geknabbeld, de automobilist, die wagen passeert, aan de chauffeur, die hij achter zich laat. Het kind eet slaag, terwijl twijfel of een depressieve bul net zoals in het Nederlandse taalgebruik overigens aan iemand kan knagen. Om iets van het politieke forum Athene te begrijpen, moet men uitgaan van de gedachte dat de Griek zowel westerling als een oosterling is. In land als Nederland bijvoorbeeld zou onvoorstelbaar zijn dat twee voormannen van één partij elkaar als premier probe ren af te troeven. Het feit, dat de interventie van het Hof allerongelukkigst is geweest, laten we in dit artikel nog maar buiten beschouwing. Duidelijk is dat de Kroon tenminste de officiële ontslagbrief van Papandreou had kunnen afwachten. De laatste zou dan niet zo beledigd als nu zijn geweest. Thuis komend van zijn laatste bezoek Koning hoorde hij via de radio i benoeming van Novas tot premier. ministers Wat voor de premiers geldt, geldt in dezelfde mate voor de ministers. Ook zij, of zij nu in het tot ondergang gedoemde kabinet-Novas zitten, of deel uitmaakten van de regering-Papandreou, behoren tot de Centrumpartij, die 170 van de 300 zetels in het parlement bezet. De meeste ministers van Novas zijn nieuw, doch er zijn er enkelen bij, die, zonder scrupules, van het ene schip van staat in het andere stapten. De minister van coördinatie en scheepvaart, Mitsotakis, was drie weken geleden nog minister van financiën. De vroegere bewindsman van buitenlandse zaken, Costopoulis, beheert thans de portefeuille van defensie, die Papan dreou, tegen de wil van de Koning in, in zich wilde trekken. Waarom dit „verraad"? Waarom dit zich bloot stellen aan de politieke onder gang, waar het door de recente ontwik kelingen op begint te lijken? „Voor de beantwoording van deze vra gen", aldus een kenner, „moeten we in de geschiedenis van de politieke partijen duiken. En ook in die van het Griekse communisme, dat ons de burgeroorlog op de hals heeft gebracht, waardoor nog een 160.000 mannen, vrouwen en kinderen na de Duitse bezetting omkwamen. Als we maarschalk Papagos niet hadden gehad, zou Griekenland waarschijnlijk achter het IJzeren Gordijn zijn komen te liggen". De feiten zijn dat de Griekse partijen traditie noch homogeniteit kennen. Bo vendien kan gesteld worden dat het communisme zich van mantelorganisaties bedient, en in alle partijen, behalve de uitgesproken rechtse, is geïnfiltreerd. Hoe groot de invloed van de rode demonen is het is de zachtste term die de communistenhaters kunnen beden ken en hoe militant ze zijn, zal wel niemand precies weten. Kremlin De uitgesproken rechts-radicalen, die overal een komplot of de hand van het Kremlin in zien, komen tot een percen tage van dertig (Griekenland telt ne gen miljoen inwoners). Waarschijnlijk is echter dat de heksenjacht een verstorende factor is: het McCarthy- isme, dat van iemand, die niet duide lijk onder de anti-communistische vlag vaart, een vijand maakt. Zelfs van Papandreou, die in onze contreien als een gematigde sociaal-democraat te boek zou staan, wordt in fanatieke, rechtse kringen gezegd dat hij een Moskou is.. Neemt men de democratie tot uitgangs punt, dan is het partijwezen in Grieken land eigenlijk pas na de oorlog gekomen. Generaal Metaxas, die tot 1941 voor een fascistische dictatuur zorgde, stond geen oppositie toe. De Duitsers, Italianen en Bulgaren, die tot 1944 het land bezetten, deden dit even min. Het fanatieke ondergrondse verzet, dat vooral in de bergen werd gevoerd, kwam voornamelijk van de zijde van de communisten. Toen Griekenland tijdens de burger oorlog voor de zoveelste maal een monarchie werd (1946), rezen de partijen als paddestoelen uit de grond. Op goed moment waren er niet minder dan 29, waaronder een partij voor... automo bilisten. Veel verschil was er niet. De communistische partij was verboden; een socialistische partij kon niet wortelen, omdat deze er nooit was geweest en te veel associaties met het Balkan-commu- e had. man, die De Gaulle tot voorbeeld moet zijn geweest, maarschalk Papagos, die zowel de nazi's als de communisten had bestreden, vormde toen zijn „Ras- semblement". Dat dit nodig was, kor niemand ontkennen. In Athene, dat ge bukt ging onder de zorgen van eer inflatie en de even desastreuze gevolgen burgeroorlog, was het stoelendans. Het ene kabinet maar nauwelijks geboren, of het werxi gewipt, wat machteloosheid op alle fron ten betekende. Kiesstelsel Doordat Papagos het evenredige kies stelsel door het districtenstelsel verving, kon het aantal partijen aanzienlijk wor den beperkt. Het gevolg was echter dat alle mogelijke groeperingen in de kans hebbende partijen onderdoken. En dit had weer tot gevolg dat er, al naar gelang de politieke mogelijkheden, grote verschuivingen optraden. De niet uitge sproken rechtse partijen werden een verzamelbak van politieke avonturiers, iie in de linkse wat nog niet wil zeggen communistische! hoek thuisho- Tot 1963 wist de Nationaal Radicale Unie (E.R.E.) het te houden. Haar leider, Karamanlis (opvolger van Papa gos), viel toen uit de gunst van koning Pas maar op, straks „eet" ex- premier Papandreoe niet alleen zijn opvolger Novas op, maar ook nog eens koning Konstan tijn", zo hoorde onze speciale verslaggever van vele kanten in de Griekse hoofdstad. Op deze foto zien we bedoelde „slacht offers": koning Konstantijn (r.) in een ernstig gesprek gewikkeld met zijn nieuwe premier, Novas (l.). Een functionaris van het hof is ook een en al oor. naal-politieke overwegingen tegen het voorgenomen bezoek van de koninklijke familie aan Engeland keerde. Verbitterd verbande Karamanlis zichzelf naar Pa rijs. Bij de verkiezingen, die moesten worden uitgeschreven, leed de E.R.E. enorme nederlaag tegen de Centrumpar tij (E.K.), waardoor de nlet-Iinkse, i ook niet-rechtse Papandreou aan macht kwam. Hoewel de Centrumpartij de absolute meerderheid in het parlement bezit, wordt zij gesteund door de E.D.A., de wél linkse Verenigde Democratische Par tij van Passalides, die zich 22 zetels heeft verworven. In rechtse kringen heeft men dit altijd als een dodelijke omhelzing gezien, temeer daar de E.R.E. slechts groot is kunnen worden door andere, zij 't minder linkse elementen. Ongenoegen Door de benoeming van Novas tot premier heeft de uitgesproken rechts denkende koning Konstantijn dan ook gebruik willen maken van het ongenoe gen. dat er in de rechtervleugel van de Centrumpartij over het beleid van Pa pandreou bestaat. Wat de dissidenten overigens slechts 27 van de 170 E.R.E.- afgevaardigden, waardoor Je coup van het Hof tot een niet ongevaarlijke klucht geworden is hun oud-premier verwij ten, komt o.m. op het volgende neer. 1. Naïviteit ten aanzien van de werkelij ke doeleinden van het communisme, dat Papandreou met economische en sociale hervormingen meent te kunnen bestrijden. 2. De vervanging van rechts-conservatief denkende ambtenaren en officieren door zogeheten progressieve, of wel „linkse" lieden. 3. Concessies aan de linkervleugel van de partij, die tot achterstand op het agrarische en industriële vlak zouden hebben geleid. 4. Het in bescherming nemen van de (acht) officieren, die in de „geheime" organisatie Aspida tegen het rechtse denken van de legerleiding zouden hebben geageerd, en waarvan zijn zoon en Achilleshiel Andreas (in het kabinet- Papandreou onderminister van coördi natie) een van de geestelijke leidslie den zou zijn geweest. 9 Het kan allemaal waar zijn, maar het begin van dit artikel mag niet worden vergeten. Macht bete kent alles voor de Griekse politi cus, die glad genoeg van tong is om zijn ware oogmerken te ver doezelen. De heksenjacht, die eer der (rode) demonen maakt dan vernietigt, is een ander gegeven, Uit het gevoel voor dramatiek stamt bovendien de kreet en dat terwijl tienduizenden onwetende buitenlanders zich in de Griekse zon koesteren dat Hellas op 't ogenblik onder dezelfde spannin gen leeft als op de vooravond van de communistische revolutie. Ruimere immigratie in VS mogelijk WASHINGTON De rechtskundige commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 26 te gen 4 stemmen een wetsontwerp tot herziening van de Amerikaanse immi gratiepolitiek goedgekeurd. Verwacht wordt dat het met grote meerderheid door het Huis van Afgevaardigden zal worden aangenomen. Het omstreden quotum-systeem, dat de laatste 40 jaar van kracht is ge weest, zal tegen 1968 worden vervan gen door een systeem dat een plafond van 170.000 immigranten toestaat uit landen die nu quota krijgen, met een maximum van 20.000 per land, plus onbeperkte immigratie uit het weste lijk halfrond, wanneer het ontwerp wet wordt. Russische Kosmos gelanceerd MOSKOU De Russen hebben een nieuwe kunstmaan van het type Kos mos gelanceerd. Zoals gisteren al in een deel onzer edities is gemeld was het Duitse ruimteobservatorium in Bochum de eerste die iets van deze lancering merkte. In tegenstelling tot wat werd vermoed, is deze lancering onbemand. Het is de 77ste satelliet in de reeks. De Kosmos-77 draait in ruim minuten rond de aarde op een hoogte van 200 tot 300 kilometer. BONN Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn, kandi daat van de socialisten voor het kanselier schap, wil dat zijn land als op twee na de grootste in dustriële mogendheid ter wereld een grotere rol in de internatio nale politiek moet gaan spelen. „Wij kunnen niet blijven voort gaan een economische reus en tegelijkertijd een politieke dwerg te zijn", aldus Brandt, die hieraan toevoegde dat het niet aangaat steeds maar steels te blijven rond kijken of andere mensen boos of vriendelijk kijken. Brandt zei dit in een vraaggesprek met een verslaggever. Het voorgaande was een uitvloeisel van zijn opmerking, dat bondskanselier Erhard niet de ge schikte man is om het land in de ko mende vier jaar te leiden. „Mijn par tij beschikt over mensen die dynami scher en beter zijn. Wij zouden het goed en beter doen". Na daling goud- en deviezenreserve LONDEN De Britse goud- en deviezenreserve is in juli gedaald met 50 miljoen pond sterling (500 miljoen gulden) tot 947 mil joen pond, nadat nog eens ge bruik is gemaakt van een voor delige ruiltransactie met de Federal Reserve Bank in New York en ongeveer 41 miljoen pond sterling is ontvangen van West- Duitsland. De koers van de pond sterling maakte op de geruchten dat het verslag negatief zou zijn, weer een duikeling (2.7904 dollar). Dit is 0.0006 dollar lager dan een week geleden toen de Britse regering ter beperking van de consumptieve besteding dras tische maatregelen aankondigde. Deze maatregelen werden genomen in de hoop daarmee in het buitenland ver trouwen te wekken. Met het oog op de voortdurende verslechtering van de goudreserves heeft minister Callaghan in het Lagerhuis meegedeeld dat hij bereid is zo nodig een deel van het Britse staatsbezit Amerikaanse effecten te gelde te maken. Het is bekend dat reeds geruime tijd geprobeerd wordt dit dollarbezit liquide te maken, door aandelen te verkopen en Amerikaanse staatsobligaties ervoor terug te kopen. Callaghan wei gerde met een beroep op het feit dat dit internationale repercussies kan hebben, mee te delen hoe groot het deel is dat is omgezet in obligaties. Hij kon niet nalaten te zeggen: „Het peil van vader landsliefde wordt aan de zijde va oppositie steeds lager naarmate de zit tingsperiode van het Huis voortschrijdt", waarop hij van de conservatief Quintin Hogg te horen kreeg: „Iedere keer dat u stelt dat vaderlandsliefde het monopolie is van een der partijen in het Lagerhuis, ondermijnt u het vertrouwen in het land als geheel". Later wilde Callaghan wel toegeven dat meer dan de helft van het aandelenbezit liquide is gemaakt. HIROSHIMA OOK NA 20 JAAR NOG GEEN GESCHIEDENIS (Van een onzer verslaggevers) OP DIE VROEGE ochtend van 6 augustus 1945 zag de aarde de hel. Hiroshima om 8.15 uur: drie Amerikaanse vliegende forten cirkelden boven de stad. Keurig in formatie. De zon straalt. Voor de kwart miljoen mensen in de stad is de dag net begonnen. Er rjjden volle trams op straat, auto's en er lopen duizenden wandelaars. Veel militairen ook. Vrouwen winkelen en op de kantoren ratelen al de schrijfmachines. Dan ineens die onvoorstelbaar felle lichtstraal, die zware donder, die alles omver werpende druk golf, die niet te beschrijven hitte. En even later: de stilte. Langzaam rijst boven de stad een padde stoel van wolken op, die de stad angstaanjagend zwart maakt. Steeds groter wordt hij. Eerst 3000 meter hoog nog geen tien minuten later 9000 meter. De vliegende forten zijn dan al verdwenen. Opdracht uitgevoerd, kan 26-jarige formatie-leider Claude Robert Eartherly zijn basis via de boor/- radio seinen. De stad ligt al ver achter hem. Zijn panorama is weer het zonovergoten Japanse heu vellandschap. Maar wat hij achter liet, dat is de hel. Een baaierd van vuur en hitte, van ruïnes en kermende mensen. Een dode stad. Want in één en- weggevaagd. In één enkele se conde had de dood bezit genomen van een even tevoren nog van le ven bruisende stad. En in één enkele seconde werd al direct het leven afgesneden van 70.000 mensen. Hiroshima was een inferno. Drie dagen later volgde Nagasaki. Wreed, mee dogenloos werd een tweede hel geschapen. Een hel van vuur en doden: 40.000 Hiroshima en Nagasaki. Twee namen, - -- - - ---- ---s die voor niemand méér dan namen stamijn omdat hij zich uit internatio- kunnen zijn. Want wat zich afspeelde in zal kunnen voorstellen. Zij die het zagen, zien het nog slechts in hun angstdromen. Woorden om te beschrijven vinden zij niet. En daarom zwijgen zij. Slechts wat men later terugvond, kan pover illustreren, wat hier gebeurde een inferno, dat érger was dan de heL Die herinneringen liggen nu in het grote museum van Hiroshima. De foto' van tram-restanten met de verkoolde poppen, die eens mensen waren, opna men van de paddestoel 20 minuten na dt explosie, die de maker, de Japanner Kimura beroemd maakte, de brokken gesmolten graniet en staal, die door de hitte van 6000 graden totaal vervormd werden, de foto's van mensen van niets overbleef dan een donkere schaduw in het steen. I De redactie van het Belgische socialistische dagblad Le Peuple heeft beloofd zich niet te scheren zolang de nieuwe coalitieregering van CVP en BSP aan het bewind blijft. De actie heeft geen enkele politieke achtergrond, maar men moest tenslotte een ter mijn afspreken. Aanlei ding tot deze baarddra- gerij was het bezoek van een prachtige „baard" aan de redactiekantoren. Vijf redacteuren zijn al een heel eind met hun tie. I In Engeland komen in oktober muntstukken van vijf shilling in omloop ter nagedachtenis aan Winston Churchill. Aan de keerzijde die van ko ningin Elizabeth. Het is de eerste maal dat de beeltenis van een niet- adellijk persoon op de zelfde munt zal staan als die van de vorstin. I Er zijn te veel katten in Nieuw-Zeeland. Nie mand heeft ie geteld maar de dierenbescher ming heeft in 1964 12.000 katten afgemaakt en er zijn nauwelijks minder zwerfkatten in de stra ten. I In Tsjecho-SIowakije hebben geleerden een deel van het kaakbeen van een Neanderthaler mens gevonden. Het stuk been is naar hun zeggen meer dan 40.000 jaar In Italië maakt men ruzie over het begrip „helden". De socialisten keuren de zin op gemeentelijk monument voor de doden uit de oorlog „Gezegend zijn de volken die geen helden nodig hebben" goed. De bond van oud-strijdèrs, geholpen door enige mi nisters, hebben hierover een storm van veront waardiging ontketend Zij vinden het kennelijk niet staan dat een volk geen helden heeft. De socialisten zeggen: „Hei den worden in de oorlog geboren en ons ideaal is nb vredige wereld". Eén grote troosteloze vlakte bleef er over nadat de bom was geval len. Toen men de verliezen op maakte, bleken er 200.000 doden te zijn. Hiroshima was weggevaagd. En buiten ziet men nog de levende herinneringen. De slachtoffers, wier lijdensweg veel langer werd dan die ene seconde van die 70.000. Want „de bom" verwoest nog steeds. Alleen al in Hiroshima is het totaal aantal doden opgelopen tot 200.000. Het aan tal verminkten is welhaast ontelbaar. Zij zijn er in feite het ergst aan Zij sterven langzaam. Vaak onder ondragelijke pijnen. Velen kregen verlammingen. Bij ande- ;n vielen de haren uit of verdween de huid. Weer anderen stierven maanden, soms jaren later aan bloedkanker. Nog steeds liggen de ziekenhuizen voL De dodelijke stralingsziekte maakt iedere week nieuwe slachtoffers. Ook nu twintig jaar na wat toen gebeurde. Toeristen Op het grote vredesplein, precies op de plaats waarboven 570 meter hoog de eerste atoombom explodeerde, schui felen ieder jaar meer dan 2,5 miljoen toeristen langs de cenotaaf met de eeuwige vlam eronder. En evenveel bezoeken er het A-bommuseum, ingericht in het oude industriepaleis, waarvan nog slechts het skelet overeind staat. Zij bekijken zonder te spreken. Zonder te beseffen ook. 's Avonds flitst weer het neon aan en uit op de gevels van bars en restaurants. Hiroshima is weer tot leven gebracht. De bomen zijn weer groen. In de gazons bloeien weer de bloemen. Maar het is slechts kunstmatig ingepompt leven. De dood is er nog steeds tastbaar. Dat kunnen ook die half miljoen nieuwe bewoners nooit veranderen. Noodzaak Veel is er later gesproken over de hel van Hiroshima. Was het nodig geweest? Had men zoveel levens mogen offeren voor de bespoediging van het oorlogsein de? Onverantwoordelijk duivels, zegt de een. Een militaire noodzaak de ander. Maar was het die militaire noodzaak, die Truman het bevel deed geven voor deze dodelijke operatie? Sensatie verwekten in Amerika nog onlangs een proefschrift van de assistent van de democratische senator Nelson, de 29-jarige Gar Alperovitz en andere kort geleden gepubliceerde documenten. Daaruit moest blijken, dat Japan al voor het bombardement vrede wilde en dat de atoombom dus helemaal niet behoefde te worden gebruikt om een snel einde te maken aan de oorlog. Alperovitz schreef: Truman wilde de bommen gebruiken om de onder handelingspositie van Amerika tegen over de Sowjetunie te versterken. Kort voor de conferentie van Potsdam zou Truman hebben gezegd: „Als de bom ontploft en ik denk wel, dat hij dat zal doen zal ik een hamer hebben voor die jongens" (waarmee hij de Russen bedoelde"). Brandt verwachtte dat zijn par tij in september aanzienlijke winst zal boeken, zo niet de sterkste par tij van Duitsland zal worden. Hü zei: „Wij zullen in ieder geval 5 procent winst boeken. Daarop re kenen wij. De vraag is, hoeveel meer?". Er is een winst van 8 tot tien procent nodig om de coalitierege ring van Erhard in gevaar te bren- EUROPA Brandt roerde ook nog het Europa van vandaag aan. Het uitgangspunt van het socialistische beleid zal zijn: vasthouden aan hetgeen in de EEG is bereikt en proberen te komen tot een gesprek met de EVA. Atlantische en Europese solidariteit, speciaal in de fensie-aangelegenheden, zou ook een centraal punt voor een socialistische regering onder zyn leiding zijn. Daar naast zou een vredesverdrag uitge werkt worden, met gebruikmaking van een openhartige dialoog met alle be trokken partijen, vooral via de Russi sche ambassade in Bonn en de West- duitse vertegenwoordiging in Moskou. Brandt zei het volste vertrouwen te hebben in de politiek van president Johnson ten aanzien- van Vietnam, om dat daarin een vastberadenheid tot uitdrukking kwam die ook op Berlijn en Duitsland van toepassing kan wor- Weer apartheid in de mijnen PRETORIA De regering van Zuid-Afrika heeft besloten een eind te maken aan een proefneming in een aantal goudmijnen, waar bepaalde Bantoes werkzaamheden mochten ver richten die vroeger uitsluitend voor blanke arbeiders waren gereserveerd. Dit heeft de minister voor mijnbouw, J. W. F. Haak, meegedeeld. Hij zei dat de regering voorts had besloten dat de apartheid in de mijnindustrie zal wor den gehandhaafd. Gedurende verscheidene maanden hadden elf mijnen toestemming om sommige Afrikanen meer verantwoor delijke functies te laten bekleden. Dit veroorzaakte echter ernstige geschil len onder de blanke mijnwerkers. Sommigen waren voorstander van het experiment, anderen wilden er echter niets van weten en vormden actie groepen. Er werden zelfs proteststa kingen overwogen, aldus minster Haak. Proces tegen Heintje Davids BREDA Het comité dat in het kader van het Bredase bierfestival iedere avond Botermertfeesten organi seert, waar bekende sterren optreden, zal Heintje Davids een proces aan doen, wegens contractbreuk. Heintje Davids zou gisteravond met enkele andere oudere artiesten, onder andere Silvain Poons en Albert de Booy een programma verzorgen speciaal voor de oudere generatie. Zij heeft echter het Botermertcomité laten weten, dat zij het contract met dit comité niet zal nakomen, omdat z(j een maandcon- tract kon krijgen in een programma van Max Tailleur in het Kurhaus te Scheveningen, en dat zy dit prefereert boven het reeds gesloten contract met het Bredase comité. Proef Europese raket mislukt LONDEN De eerste beproeving van de eerste trap van de raket Euro pa 1 is mislukt, zo heeft het Britse ministerie van luchtvaart bekendge maakt. Twee motoren van de Blue Streak, die de Britse eerste trap van de uit drie trappen bestaande raket vormt, vielen na zes seconden uit, ter wijl zy 135 seconden hadden moeten draaien. De raket werd op het lanceerterrein te Spadeadam in Cumberland be proefd. Zy bereikte slecht* een hoog te van ongeveer 35 meter. Over enige dagen zal een nieuwe proef worden genomen. Vertrouwen voor regering België BRUSSEL Volgens de verwach tingen heeft ook de Belgische Senaat na een tweedaags debat het program- ma van het nieuwe rooms-katholiek- socialistisch kabinet van prof. Pierre Harmei goedgekeurd. Alle aanwezige Senatoren van de Christelijke Volks partij en de socialistische partij stem den voor: 117 sterrenen. Tegen waren de leden van de liberale oppositie, van de Vlaamse Volksunie en van de com munistische party, in totaal 43 stem men. Sr waren 17 senatoren niet aan wezig bij de stemming. Het regeringsprogramma werd de vorige week reeds door de Kamer van volksvertegenwoordigers aangenomen eveneens met alleen de stemmen van de oppositie tegen. juistheid van de handelwijze der Ameri kaanse regering. «men twijfel is er trouwens altijd ge weest Ook bij piloot Eartherly, die het bevel gaf tot het werpen van de bom. Pas later hoorde hij wat de gevolgen waren geweest van dat bevel Tevoren v.™ dat nooit verteld Lange tijd eemLirt wh gees^elii,5e depressie door gemaakt. Hij werd zelfs opgenomen in een psychiatrische inrichting, waaruit hil pas vorig jaar werd ontslagen. Hiroshima is geworden tot een brandende gewetensvraag. Hiroshima Twlifpl I? ?°k "a twintig jaar geen geschle- J I denis. Hiroshima is er nog steeds. En lrnnfm-™ Natuurlijk is dit officieel nooit toege- "let voor die 90.000 overleven- huizenblokken Er geven Maar de verklaringen hebben wél den, van wie er nog elk jaar honderd werden straten en pleinen aangelegd. I twijfel doen rijzen ten aanzien van de I sterven...

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5