Nieowe Leidse Gouiant Vuur slaat toch aan de Franse weer toe Rivièra 1 ■r TROS wil reeds op 15 okt. lucht in Oorlogstactiek nu radicaal gewijzigd Krachtige wind komt nu uit zee mr- m Brand bedreigt toevoer van water naar Toulon Vij fling gaat goed vooruit Minstens nog 15.000 erbij Enorme ledenwerving gestart Margaret Papandreoe zal worden verhoord Commentaren Kamerleden krijgen meer vergoeding GIVE A MAN A LUCKY Vliegtuigen na botsing toch veilig geland Woensdag 4 augustus 1965, 46ste ji Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTRIJK-NATIONAAl DAGBLAD miin hert in teghempoeH" Hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Hogere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land bU zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Opklaringen, maar in hoofdzaak vannacht ook plaatselijk enige regen. (Opgemaakt om 11.15 uur) Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 1.8.00 19.00 i De nieuwe ruim 200 meter hoge televisietoren in de Wieringer- meer nadert zijn voltooiing. Vol gend jaar hoopt men klaar te zijn. De nieuwe zender wordt vot-automatisch. LE LAVANDOU Nieuwe bosbranden belagen een deel van Zuid- Frankrijk. De leiding van de brandweerbrigade, die verwoede pogingen doet. de steeds oplaaiende bosbranden meester te worden, heeft de Franse marine gevraagd, met blusboten te hulp te komen. Gisteren leek het brandgevaar te zijn geweken, toen de wind was gaan liggen. Later stak echter weer een krachtige Mistral op, die het vuur opnieuw deed op laaien. Het vuur vormt een groeiend gevaar voor vele luxueuze villa's en hotels aan de Middellandse Zeekust tussen Le Lavandou en Saint-Tropez. Uit de dorpjes Rayal, Le canadel en Pramousquier werden gezinnen geëvacueerd, toen de wind draaide en het vuur in de richting van de kust joeg. Men hoopt, dat de Franse marine met waterkanonnen een aan tal bedreigde villa's aan de kust kan bereiken. Het meeste gevaar bestaat echter voor een tien kilometer brede strook heuvelachtig gebied tussen Le Lavandou en Cavalière. Het be- AUCKLAND De Nieuwzeelandse vijfling is nu een week oud. De kin deren gaan goed vooruit, maar liggen nog in de couveuse. De moeder, me vrouw Shirley Ann Lawson. maakt het ook goed, maar de vader, de 28-jarige Samuel Lawson moet het bed houttan. Hij heeft griep. De geneesheer-directeur van het vrou wenziekenhuis te Auckland heeft ver klaard dat mevrouw Lawson wat langer wordt vastgehouden dan de week, die in de regel voor kraamvrouwen wordt aan gehouden. Men wil er zeker van zijn dat zij sterk genoeg is om het extra-werk en de publiciteit aan te kunnen voordat ze naar huis wordt gestuurd. De kinderen zullen in elk geval nog drie of vier weken in de couveuse moe ten blijven. Zaandam vlagt morgen niet voor Irene ZAANDAM De gemeentebesturen van Zaandam, Koog. Zaandijk, Wormer- veer, Krommende, Wormer en Oostzaan hebben besloten om morgen, wanneer prinses Irene haar 26ste verjaardag viert, van gemeentelijke gebouwen géén vlag gen uit te steken. DEN HAAG Met ingang van 1 ja- tari 1967 zal het verboden zijn met personenauto's op die weg te verschijnen, die zijn afgesteld op een maximumsnel heid van 20 km per uur, aldus een be sluit van de minister van verkeer en waterstaat, opgenomen in de staatscou rant van 3 augustus. Bij de jongste wijziging in het we genverkeersreglement werd de moge lijkheid tot een dergelijk verbod geopend, datum was echter nog niet vastge steld. De zogenaamde kruipauto's wor den veelal gebruikt door personen, die geen rijbewijs willen behalen of daartoe niet in staat zijn. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Televisie- en radio omroepstichting (TROS) hoopt een zendmachtiging te ont vangen, die het haar mogelijk maakt om reeds op 15 oktober met radio- en televisie-uitzendingen te begin nen. Ter voldoening aan de getals- eis, die voor toekenning van een zendmachtiging wordt gesteld, start de TROS vandaag een brievenactie, die minstens 15.000 leden tegen een jaarlijkse contributie van f 5.moet opleveren. Leden'werving Vandaag gaan 25.000 brieven de deur uit, vrijdag nog eens 25.000 en de volgende week opnieuw 50.000. Zij zijn geadresseerd aan de TROS-deelne- mers, die voor 1965 reeds f 1 contribu. tie hebben overgemaakt. In de enve loppe vinden de geadresseerden een lidmaatschapskaart voor dit jaar als mede het dringende verzoek om ten spoedigste 5 als contributie voor 1966 te gireren. In totaal zullen 275.000 brieven worden verzonden. Wanneer de actie slaagt, kan per 1 ja- •i 1966 een zendmachtiging worden (Voor een radio-zendmach tiging zijn 10.000 leden voldoende). In tussen hoopt en vertrouwt men, dat het vereiste aantal reeds binnen een maand bereikt. Dan is de TROS van plan te vragen de zendmachtiging reeds per 15 oktober te geven. Als argument dan aanvoeren, dat reeds 132.000 mensen voor 1965 al een gulden hadden gestort. Dit is een vijfde van het thans vereiste contributiebedrag, maar er wordt ook slechts zendtijd voor een vijfde van het jaar gevraagd. Programma's Noch mr. H. J. Minderop noch de pu- bliciteitsadviseur mr. J. M. Landré ble ken bereid om mededelingen te doen over de aard van de programma's, die men wil gaan uitzenden. Hoewel men nog REM- programma's heeft liggen, moet met de REM geen vergelijking worden getrof- zei men. Als reden voor hun zwijg zaamheid gaven de heren Minderop en Landré op, dat eerst bekend moet zijn hoeveel zendtijd de TROS krijgt en op welke tijdstippen (aaneengesloten of versnipperd) mag worden uitgezonden. Bovendien gaven zij toe bevreesd te zijn overneming van hun ideeën door de bestaande omroeporganisaties. ..Wij willen één ding", aldus mr. Lan dré. „namelijk een open bestel, waar de regering en de hele Kamer zo dol enthou siast achter staan. Heel veel mensen heb ben behoefte aan nieuwe, frisse ideeën, aan programma's, waarin hun niet be paalde denkbeelden worden opgedron gen." Voor niet meer dan honderd minu ten heeft men een programma klaar, maar dit is dan ook iets heel specifieks, een programma, dat kan worden voort gezet als het aanslaat, aldus de heer (Voor vervolg zie pag. 7) weegt zich echter ook naar de Route nationale nr. 7, de belangrijkste weg door de Rivièra van Toulon naar Met luidsprekers roept men in de om geving van de brand vrijwilligers op om de 1500 brandweerlieden, politiemannen en militairen te helpen. Geen water? De streek waar de brand woedt ligt dicht bij de dam en het meer, dat Tou lon van water voorziet. De vrees be staat, dat de branden de watertoevoer Na 1 januari 1967 geen „kruipers" meer op de weg naar Toulon zullen afsnijden. Onge veer 4.000 kampeerders moesten voor de derde maal evacueren. Ook enkele brandweerauto's werden gisteren een prooi van de snel om zich heen grij pende vlammen. Gisteren had men het vuur korte tijd geheel onder controle. De wind was gaan liggen en het leed ieek geleden. Toen kwam er uit zee een krachtige mistral, die een snelheid van ongeveer 100 km per uur had. De branden van de laatste dagen waren aangejaagd door de mistral die van de bergen naar zee waait, dus juist in omgekeerde richting. Het vuui sloeg toen over naar nog gespaard ge bleven bossen. i&ssas Vandaag wordt in parlement gestemd ATHENE Terwijl gisteravond het debat in het Griekse parlement werd voortgezet, maakte de rege ring bekend dat Papandreoe's schoondochter, de vrouw van ex- minister Andreas Papandreoe, zal moeten verschijnen voor een ge rechtelijke commissie, die een on derzoek instelt naar de linkse of ficierenorganisatie Aspida. Zij heeft brieven geschreven naar Amerika, waaruit bleek, dat zij meer wist dan leden van de regerinig zelf. In een van de brieven schreef zij dat de linkse organisatie al jaren geleden werd opgericht. Een militaire zuive ringscommissie heeft bevonden dat haar man niet is betrokken bij de ac tiviteiten van Aspida. De gerechtelijke commissie wil het onderzoek tegen Andreas echter voortzetten. Bij het debat in het parlement ren gisteravond alle fracties aaniwézig. Oud-premier Papandreoe ontbrak ech ter weer en kwam ook niet na een her haald verzoek van de minister van nomisohe coördinatie Mitsotakis. Deze zei dat ter oplossing van de crisis eindelijk nieuwe verkiezingen gehou den moeten worden, maar dat eerst de politieke rust moet zijn weergekeerd. Zijn rede werd herhaaldelijk onder broken door aanhangers van Papan dreoe met uitropen als „Verrader". Buiten het parlementsgebouw, zwaar werd bewaakt door politie en ger, hadden zich ongeveer 10.000 a{ hangers van Papandreoe verzameld. De progressieven hebben aangekon digd voor de regering te zullen stem men. Dat zijn acht stemmen. De lei der van de progressieven sprak zich uit voor een coalitieregeriing van Cen trumunie, Nationale Radicale Unie Progressieven om de koning gelegen heid te geven een regeling te vinden zonder dat hij onder druk staat. De koning is naar Athene teruggekeerd en zal daar blijven tot het lot van de re gering Novas bekend is. «2® Amerikaanse chef-staf verklaart: HARRIMAN Sow jetunie wil praten WASHINGTON De oorlogstactiek in Vietnam zal radicaal worden ge wijzigd. Dit verklaarde generaal Wheeler, voorzitter van de commis sie van Amerikaanse stafchefs bU z\jn terugkeer in Washington van een militaire conferentie op Hawaii. Daar werd gesproken over het ge bruik van 50.000 manschappen, die Ver. Staten extra in Vietnam zullen inzetten. Wheeler verstrekte geen bijzonder heden over de conferentie. Wel ver klaarde hij nog, dat bij de eerste oefening van de dienstplichtigen en vrijwilligers in de Ver. Staten de na druk zal worden gelegd op de queril- lhbestrijding. Intussen heeft president Johnson op nieuw verklaard, dat Amerika onder handelen wil over een regeling va Vietnamese kwestie. Het is echter ook vastbesloten, de communistische agres sie Ln zuid-oost-Azië te blijven bestrü- Dr. Erich Pfeiffer (tweede van rechts), eigenaar van een fabriek in Wetzlar, waar vacuum-pomr pen worden gemaakt, heeft zoals wij gisteren al berichtten besloten ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag zijn eigendomsrechten over te dragen aan de 300 personeelsleden. De waarde van de fabriek wordt ge schat op ruim negen miljoen gulden. den. Minister RuSk verklaarde tegenover leden van het congres, dat de Ver. Sta ten betrokken zijn bij de besprekingen achter de schermen, waarbij gezocht wordt naar mogelijke nieuwe wegen <wn te komen tot vrede in Vietnam. Huichelachtig De Amirikaanse poging om de cri sis in Vietnam door tussenkomst van de Ver. Naties op te lossen werd door het Russische regeringsblad Izwestia als een huichelachtige manoevre beti teld. Voor zijn vertrek van Londen naar Washington verklaarde Averell Harrimande speciale ambassadeur van president Johnson, de indruk te hebben dat de Sowjetunie niettemin een na onderhandelingen verkregen regeling voor Vietnam wenst. Welkt voorwaarden het Kremlin hieraan zou verbinden kon hij niet zeggen. Een stalen geraamte was alles wat de vuurzee overliet van de tent van een toerist, die zijn va kantie doorbracht op een cam ping aan de Franse Rivièra. DEN HAAG Minister Smallen- broek (Binn. Zaken) heeft bij de Tweede Kamer wetsontwerpen in gediend, waarbij de reiskostenver goeding voor zowel de leden van de Tweede Kamer als van de Eerste Kamer worden verhoogd van f 2400 tot f 3000. „Niet kan worden ont kend, dat zowel de kosten van het reizen per trein als de kosten van het rijden met eigen auto sinds 1962 niet onaanzienlijk zijn gestegen", aldus de bewindsman in de memorie van toelichting op het wetsontwerp. Voorgesteld wordt, deze verhoging van de reiskostenvergoeding met terugwerkende kracht te doen in gaan per 1 januari 1965. In het wetsontwerp, dat betrekking heeft op de leden van de Tweede Ka- wordt tevens voorgesteld de ver goeding voor de overige kosten, die uit de vervulling van het Kamerlidmaat» schap voortvloeien (zoals kosten van verblijf, telefoon, vaklitteratuur enz.) met ingang van 1 januari van dit jaar te verhogen met 25 procent. In het andere wetsontwerp wordt voor gesteld ook de sedert 1 januari 1959 gel dende vergoeding voor het bijwonen van vergaderingen der Eerste Kamer of voor het verrichten van werkzaamheden in nissie te verhogen. Deze vergoeding bedraagt thans al naar gelang de af te leggen afstand tussen woonplaats en het vergadergebouw, minimaal dertig gulden maximaal zestig gulden per dag voorgesteld wordt deze bedragen te verhogen tot resp. minimaal f 37,50 en maximaal f 75 per dag. Dit betekent een verhoging van 25 procent. Voorts wordt in overweging gegeven de huidige ver goeding van f 1200 voor de overige kos ten te verhogen tot f 1500. "pR lopen geruchten o s-i concentraties binnen de opinie weekbladpers in Nederland, Zo xou er een fusie op komst zijn tussen de Haagse Post en het Elseviers week blad, van welk laatstgenoemde blad al bekend is. dat het binnenkort van opmaak en stijl sterk zal gaan vea» anderen. Zoals in andere landen is ook In ons land concentratie binnen de pers een meer gangbaar verschijnsel gewor den. Het is een ontwikkeling die met zekere bezorgdheid moet worden gevolgd. Veelal komt het erop neer, dat een of meer stemmen tot zwij gen worden gebracht en dat de gees telijke geschakeerdheid binnen ons Nederlandse volk al minder haar ver volg vindt in de pers. Wat nu de opinieweekbladpers be treft, trekt het de aandacht, dat deze in Nederland, vergeleken ook met situaties elders, als regel moeilijk van de grond is kunnen komen. Juist bij een volk als het onze had men wellicht anders mogen verwachten. De oorzaak laat zich overigens be vroeden. Er is bij ons een behoorlijk sterk ontwikkelde dagbladpers, die bovendien bij de weekeinden pleegt uit te komen met nummers die op zichzelf reeds een concurrentie voor de weekbladpers betekenen. Daar naast bezit ons volk, ook weer naar zijn aard, een breed ontwikkelde kerkelijke weekbladpers. Onder zulke omstandigheden moet de opi nieweekbladpers het wel niet ge makkelijk hebben Vandaar voorne mens tot totale herziening hier en daar naar stijl en naar opmaak. Van daar bovendien de overweging van fusies, opdat men vereend sterker zal zijn. Maar zou ook een behoorlijke opinie weekbladpers het niet juist van d* verscheidenheid.i als met die van ons volk in overeenstemming, moeten hebben T)E betrekkingen tussen politie en publiek zullen de aandacht wel bezig blijven houden. Er zijn ook op dit terrein ontwikkelingen gaande. Wat moet worden nagestreefd is het geen we kunnen noemen een be hoorlijke integratie van de politie in ons volk. Zij mag nooit een wezens vreemd element vormen. Politie en publiek moeten op elkaar ingesteld raken. Door beide moet de taak van de politie worden gezien en erkend als gezagsdragend en dienend tege lijk. Zoals trouwens heel het leven, het gezagsdragen daarbij inbegre pen, een dienen heeft te zijn- De vraag is nu gesteld, of van een politieman mag worden verlangd dat hij gedurende een bepaalde pe- riode een bepaald minimum aantal bekeuringen uitdeelt. Plaatselijk blijkt dit hier en daar gebruik te zijn. Er zijn inmiddels ook vragen over gesteld aan de regering, die on geveer geantwoord heeft de waarde van het gebruik niet zo duidelijk in te zien, maar het evenmin verwer pelijk acht, en die meent dat in het aantal gemaakte bekeuringen toch ook ergens een zekere maatstaf mag worden gezien. Het is een belangrijk, zij het niet nieuw, onderwerp. Het maakt echter een onderdeel uit die algemene ver houding tussen politie en publiek, waarbij het intussen nog wel om an dere zaken dan het aantal gemaakte bekeuringen gaat. In elk geval zouden we wensen, dat het gestelde minimum aantal telkens weer iets kan worden ver minderd. De 22-jariige fabrieksarbeider J. J. Voetberg uit Steenwijk die vorige weök in Giethoorn met een door hem be stuurde soooter tegen een geparkeerde vrachtauto reed, is gisteren in een zie kenhuis in Zwolle overleden. SCHIPHOL Een Belgische Starfighter en de Saab Safir Iesmachine Ph-Rlb van de Rijksluchtvaartschool te Eelde zyn gisteren in voile vaart boven de Lauwerszee met elkaar in aanraking gekomen. De piloot van de Starfighter werd by deze botsing byna onthoofd: zyn vooruit werd door het richtingsroer van de Saab weggevaagd. De lichte botsing op 400 meter hoogte onder slechte weersomstandig heden liep gelukkig goed af. De Saab, waarin instructeur-vlieger van Varik met twee leerlingen was opgestegen, keerde direct naar Eelde terug. Het maakte een geslaagde landing ondanks het beschadigde richtingsroer. Ook de Starfighter keerde behouden op de Belgische basis Breughel terug. De vier vliegers waren er goed van afgekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1