Bijenhouden is dankbare liefhebberij voor imker Grote Parij se modeweek achter de rug Zal Ungaro slagen? Buitenlanders liepen (te vroeg) in de val SPORT EN WEDSTRIJDEN Bobbv Fisher mag niet naar Cuba Groene verf in zwembad met politiek doel Larsen-Tal NIEUWE LEIDSE COURANT 6 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1965 Hubert de Giveneliy c.s. wachten met showen PARIJS De grote modeweek is achter de rug. Wie nu nog niet zijn collectie getoond heeft, wacht nog minstens weken. Dat zijn er in derdaad enkelen, zoals de grote Hubert de Givenchy. Zij vinden dat zenuwachtige gedoe van de horde modejournalisten hinderlijk voor de inkopers. En zo helemaal ongelijk hebben ze niet, maar de modepers is wel een geestdriftiger publiek dan de inkopers. De laat- sten immers kost hun geestdrift massa's geld, als die bewondering niet blijkt over te gaan op het pu bliek. De modepers mag dwepen, dat kost geen mens wat. Maar daar staat tegenover, dat de pers na zoveel weken, wanneer bo vendien de modeshows in eigen land beginnen echt niet nog eens naar Parijs komen voor één show en de naam dus veel minder, zo niet zel den, nog genoemd wordt. Heel wat minder knappe ontwerpers dan de Givenchy zij nu bekender dan hij. Nieuweling Allereerst dam Emarmel Ungaro, nieuweling, die faam heeft als medewerker van Courrèges Hij heeft nu een eigen huis en sommigen in hem de ware ontwerper va Courrèges-stijL Wij doen dat niet, dart de inspiratie van Courrèges heel duidelijk is en heel persoonlijk. Cour règes namelijk heeft zijn ideeën ont leend aan de sport. In zijn „maanvrou wen" kan men bij nauwkeurige be schouwing gesty leerde sportfiguren zien: een honkballer in tenue, autocoureur, enz. Courrèges heeft deze figuren als het ware als „levende beel deni" gezien en nagehouwen Ungaro kwam in ieder geval wel met een collectie in Courrèges-stijl, maar het was toch net even anders, ok hier de geometrische lijn. De korte rokken zijn nogal wijd, vlakverde- Hingen door naden. Op de robes- marvteaux zaten kazuifels, mouwloze jakken, die opzij open blijven. Ook werkte hij veel met capes. Er zijn aangeknipte maar toch strakke mouwen- Maar al met al blijft het toch nabootsen van een stijl. ,,L'argent ne fait pas le conneur". Geld geeft nog geen kennis, zeggen de Fransen als variatie op ons .geld maakt ndet gelukkig". Het geld (Van onze moderedactrice) voor een eigen huis heeft Ungaro ge vonden, maar of de nodige kennis er is, zal moeten worden afgewacht. Chanel De grote tegenstelling van Ungaro is wel Chanel. Die heeft nooit iets nagebootst. Ze heeft een idee gehad en dat verwezenlijkt en is daarbij gebleven. Over heel de wereld is ze nagevolgd en menig confectiefabrdkant is daar rijk mee geworden. Rijker misschien- nog dan zy zelf. Ook ditmaal is Ma demoiselle, zoals Coco Chanel stee vast genoemd wondt, haar idee trouw gebleven. Haar première werd bijgewoond door beroemde actrices van vele jaargangen, trouwe Chanel klanten. Juliette Gréco was niet verschenen, maar iedren wet. dat ze 84 Char.elle- tjes in de kast heeft hangen. Bij Chanel rokken, die net de knie be dekken. Rokken in portefeuille vorm. Frambozenrood en marineblauw zijn de voornaamste kleuren. Molin-eux Ook Molineux. die het vorige seizoen is teruggekomen heeft zijn tweede col lectie getoond. Ook hier duidelijk de invloed vam een gevestigde mening, de zeventigjarige heeft toch gezorgd iets meer „bij de tijd" te zijn dan met zijn vorige collectie, Maar het was toch een beetje triest De mannequins hadden niet de stralende opmaak, die nu mode is, maar bleke starre gezichten. De kleuren van de collectie waren som ber. Als hoeden werden „bombes" ge dragen. een soort luxe ruiterpet met hoge bol. Bij Molineux ook al rokken tot op de knie. Hij toonde twee redingotes, maar dan echte: strak om het mid del en wijd iLitlopend naar de zoom in zes banen. Verder een mooie robe-manteau met twee diepe plooi en in A-vorm op de patte ertussen is de knoopsluiting aangebracht. De overige mantels vallen al van de schouders af zeer breed, wat dus ook een breed silhouet geeft. Er waren heel laag reusachtige zak ken geplaatst en naast die zakken zaten dan weer kleintjes. Een druk gedoe, alsof er dikke breiwerken of zo meegesleept moesten worden. Als kleuren veel grijs, beige en grijs achtig beige, een hard shockingrose, paars met een gloed van de violette de parme, zwart en wit Voor de cocktail veel kant met een door schijnend schouderstuk en armen. De mouwen zijn steeds lang. De avondtoi letten in foureauvorm waren erg ge decolleteerd. Soms ook van voren, maai in ieder geval in de rug. Van schouder tot taille was een vierkant vlak uit de japon gesneden. Castillo Castillo als laatste. Een collectie, die voor jong en oud. Dat is op zich zelf al zo knap. Mooie dingen ma ken ook voor de vrouw van boven de veertig. Het was jong en- toch niet kinderachtig. Gedistingeerd en eenvoudig. De tailleur jasjes zijn hier beslist lang, behalve voor de -namiddagbadlleure. Ze worden ge dragen op japonnen, waarvan het lijf a-l'tijd van een andere kleur ii Dat lijf loopt voor in een puntje op de rok uit en is van achter korter. De rok geert even. De mouwen zijn hoog ingezet. De kraag is smal en rorrd. Ook de mantels zijn recht, hebben dik wijls korte splitten en sluiten met een of twee rijen knopen. Bij de japonnen is de ceintuur vèör la ger dan achter aangebracht. Voor de namiddag mooie tunieken, kant mous seline japonnen met lange En nu wordt het wachten op de oouiture- foto's, die pas over enige weken mogen verschijnen. Wisselvallig DE BILT Het centrum van kleine depressie, afkomstig uit het Kanaal, is via het midden van ons land naar het oosten getrokken. De depres sie ging vergezeld van een stormveld van beperkte omvang, dat in de na nacht en vroege ochtend over het zui den en midden van Nederland is ge trokken. Er kwamen in het binnenland flinke rukwinden voor, terwijl bij de Zeeuwse kust gedurende korte tijd windkracht 9 voorkwam. Meer naar het noorden werd de wind niet zo sterk. In het Waddengebied nam de wind zelfs maar nauwelijks toe. De sforino bracht verder plaatselijk veel regen vooral tn het midden en zuiden van het land. waar op tal van plaatsen 15 tot 20 mm regen viel. In Rotterdam werd zelfs dertig mm afgetapt. Aan de achterzijde van de storing stroomt voortdurend koele en onstabiele lucht naar Neder land. De kans op enkele buien blijft daarom het komende etmaal aanwezig, maar er zullen ook perioden met zonne schijn voorkomen. Strand verwachting Na het wegtrekken van een kleine ac tieve depressie met tijdelijk veel wind en regen komen er opklaringen voor Het weer gaat er morgen iets op vooruit. De temperatuur wordt wat aangenamer. Nog een kleine buienkans. Overdag on geveer 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: een iets meer zomers weerbeeld, maar nog niet geheel bestendig. ZON EN MAAN Woensdag 4 augustus: zon op 5.06. on der 20 25: maan op 14 01. onder 23.34. Woensdag 4 augustus: eerste kwartier HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 augustus: 7.58 v.m.: 20.26 n.m. In struik tegen agent gebotst HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur si is sS S3 zs VEENENDAAL De Veenen- daalse politie heeft naar eerst thans bekend geworden is in de nacht van vrijdag op zaterdag vergeefs een val opgezet voor een drietal buitenlan ders die een meer dan normale be langstelling voor het postkantoor in Veenendaal bleken te hebben. Op het moment dat het kat-en-muis-spel- letje ia het voordeel van de politie zou gaan uitvallen, liep een van de buitenstaanders pardoes in het don ker tegen een agent aan die zich had verscholen in het struikgewas. tn de nabijheid van het postkantoor werden wel enige inbrekerswerktuigen gevonden maar men kan de buitenlan ders (twee Spanjaarden en een Duitser) tot dusver niets ten laste leggen. Het drietal had reeds in de nacht van don derdag op vrijdag een ongewoon grot.e belangstelling voor een postkantoor ge toond, reden waarom een tiental open en rechercheurs onder leiding van de korpschef, hoofdinspecteur W. C. H. Dekker, in een krtng rond het postkan oor waren opgesteld. Het drietal arri veerde vrijdagnacht in een auto, die zij stalden, waarop zij onder de ogen de gespannen toekijkende politiemannen enkele malen rond het postkantoor lie- Kennelijk op weg om infcrekersmate- rialen op te halen liep een van de Span jaarden door het struikgewas waar hij tegen een agent opliep. Voor de v> melde politiemacht was het een koud kunstje om ook de twee andere ma te rekenen. Het waren de twee jaarden D. '29) en R. «25) en de 17-jarige R. afkomstig uit Düren. Ontkenning Zij ontkenden bij het verhoor van plan zijn geweest bij het postkantoor breken. De Duitser die zich in Limburg bij de twee- Spanjaarden had gevoegd, bleek uit zijn ouderlijk huis weggelopen te zijn. Deze vertelde, dat zij enige da tevoren het plan hadden opgevat in de omgeving van Utrecht benzinestation te overvallen. Van deze erval zag men af, omdat er te nachtelijke toeristen op de weg waren. Zowel de twee Spanjaarden als de Duitser waren, voor zover bij de Nederlandse justitie en Interpol be kend, nog nooit met de justitie in aanraking geweest, maar men acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat zij in de afgelopen weken elders in het land hebben ingebroken. Het onder zoek is in volle gang. Als het drietal verder niets ten laste gelegd kan worden, zullen zij als ongewenste reemdelingen, die zich zonder mid delen van bestaan in Nederland op houden over de grens gezet worden. Éelde De Bilt Eindhoven Zd.-Umb Helsinki Stoekh. Oio Kopen hagei regenbui (Th bt'.v regenbui Grenoble Nice Berlfln 10 19 13 12 (Van een onzer redacteuren) Het loopt tegen de avond. De voor het automobilis me zo gevaarlijke schemering treedt in. Een zacht motregentje begint gestaag te vallen. De personenwa gen die de brug afkomt, rijdt net iets te hard, zeker onder deze omstandigheden. Een kleine misrekening, het begin van een slip. precies op de buitenrand van de betonbaan. Je verliest dan, zoals dat heet de macht over je stuur: je wet even niets meer en komt tot de werkelijkheid terug als je al over de kop bent geweest. Even die angst: vliegt er nu ook nog een ander op me? Maarneen, dat gevaar lijkt afgewend. Er komt iemand naderbij, trekt het portier met moeite open en begint een geruststellend praatje over spoedige hu'lp en zo. Het duurt allemaal zeer lang. Waarom helpt die vriendelijke man niet? Omdat hij niet weet HOE te helpen. Hij is geen EHBO-er en weet alleen maar van: alles rustig laten zoals het is tot de dokter komt. Maar waar blijft die man nu? Eindelijk, na ruim een kwartier Vooral op grote rijkswegen waar medische en andere hulpverlening nog wel even op zich kunnen laten waditen is een zo groot mogelijke EHBO- dichth'eid eerste vereiste. Echter is het beschamend hoe weinig automobilisten-van-de-grote-weg in dit opzicht iets vermogen te Dresteren. Zulks ten koste van HONDERD-EN MENSENLEVENS. Voor de derde en laatste maal doen wij een klem mend beroep op alle betrokkenen deze vorm van dienstbetoon te effectueren door het komende (win ter) seizoen zich in het verlenen van eerste hulp bij ongelukken te gaan bekwamen. Dit zijn de adressen waar men inlichtingen kan krijgen en zich op kan geven: de Kon. Ned. Ver. EHBO, Vondelstraat 142, Amsterdam (tel, 020-87328); de Kath. Nationale Bond voor EHBO, Mgr. v. d. Weteringstraat- 130, Utrecht. (Tel. 030—14731). Gisteravond heeft er btl de oud- papierhandel M, A. Wesels NV aan de Motorkade in Amsterdam-noord een mld- delbrand gewoed, waarbij een in de bui tenlucht opgeslagen flinke hoeveelheid oud papier, ongeveer 100 balen van naar schatting 350 ton. in vlammen is opge gaan. In het ziekenhuis te Sittard leed gistermiddag de 15-jarige P. Jansen uit Hoengen bij Aken (Duitsland). Zon dagavond werd hij als duo-zitter oo een bromfiets bij een botsing met een auto op de rijksweg BrusssumKoningsbos zwaar gewond NEW YORK De Amerikaanse schaakkampioen Bobby Fisher, heeft geen vergunning gekregen van het ministerie van buitenlandse zaken laar Cuba te gaan voor een in ternationaal toernooi, dat eind van deze maand wordt gespeeld. Een woordvoerder van het ministerie i: „Hij valt niet binnen de door het ministerie vastgestelde criteria". Het reizen van Amerikanen naar Cuba is sedert 1961 beperkt. Alleen jour nalisten, sommige zakenlieden en zij die en humanitaire missie gaan. m erheen. Het tournooi, dat op 25 augustus in Havanna begint zal gespeeld worden door meester uit Argentinië, Canada, De nemarken, Nederland, Engeland, Spanje, Bulgarije, Tsjechoslowakije, de Sowjet- en Joegoslavië. WATERPOLO RZC is gisteren naar de hoofdklasse van de waterpolocompe- titie gepromoveerd. In Utrecht won RZC met 63 van Zwemlust. Hobby van bijzondere aard (Van een bijzondere medewerker) DELFT Er bestaan liefhebberijen van uiteenlopende aard. De één zoekt zijn hobby in het verzamelen van postzegels, suikerzakjes en ver schillende andere dingen. Een ander beleeft zijn hobby in de spart. Een bijzondere hobby is het houden van bijen. Al heeft dit houden van bijen niets met verzamelen te maken, toch geeft het evenzoveel voldoening en ontspanning. En dit is toch immers het doel van een hobby? Het houden van bijen levert ook nog zijn nut op, want een goede imker be schikt het hele jaar door over gratis honing. De honingopbrengst per volk per jaar wisselt in ons land nogal. Er zijn natuurlijk vele factoren die een goede honingopbrengst mogelijk maken. Allereerst de bekwaamheid en toewijding van de imker. Het weer speelt ook een grote rol. Ook het drachtgebied is voor de bijen van belang. De belangrijkste honinggevende bloemen in ons land zijn: koolzaad, paardebloem, klaver, linde, fruitbloemen, korenbloem en heide Bijenvolk EDINBURGH In een zwembad waar dit weekeinde Zuidafrikanen een wed strijd hadden moeten zwemmen, is za terdag een hoeveelheid groene verf ge stort. De politie meent dat de demon stranten tegen de apartheidspolitiek hier verantwoordelijk voor zijn. Men consta teerde de groene kleur pas enkele uren voor de wedstrijd. Analisten beslisten, dat het bad niet mocht worden gebruikt voordat de samenstelling van de verf vaststond. Dit laatste onderzoek kan nog wel dagen duren. De honingbij behoort tot de vliesvleu- gelige insecten. Men kan deze verdelen in solitaire (eenzaam levende) en sociale (in kolonie levende) insecten. De honing, bij behoort tot de sociale insecten, even als mieren, hommels en sommige wespen. In een bijenkast vindt men één koningin, vele duizenden werkbijen en alleen in de zomer enige honderden darren De koningin en de werkbijen zijn de vrouwelijke leden van het bijenvolk, de darren zijn de mannetjes. De konin gin legt van februari tot oktober eitjes in de cellen van de raten. In het warme jaargetijde legt zij vaak 2000 of meer eitjes per dag. Na onge veer drie dagen komen uit de eitjes larf- jes te voorschijn. De larfjes worden door de werkbijen gevoederd. Als de larven zes dagen oud zijn, worden de cellen, waarin ze liggen door de werkbij voorzien van een dekseltje. Onder dat dekseltje vol trekt zich de verdere gedaantewisseling. De ontwikkeling van ei tot bij duurt bij de koningin 16 dagen, de werkbij 21 da gen en bij de dar 24 dagen. De werkbijen kunnen uit kliertjes aan de onderkant van haar achterlijk bijen was afscheiden. Daarvan bouwen ze raten. De raten bevinden zich in houten raamp jes en kunnen gemakkelijk uit de bijen kast worden verwijderd. De raten be staan uit cellen, waarin de koningin I „honing". haar eitjes legt. Deze cellen dienen ook als „voorraadschuur" voor honing en stuifmeel. Door de hoge temperatuur en het harde werken van het bijenvolk leeft de „zo merbij" slechts zes wexen. een „wm- terbij' heeft een levensduur van zes maanden, Een werkbij moet na geboorte direct al aan de slag. De eerste drie weken zijn er werkzaamheden In de bijenwoning. Daarna wordt zij „haalbij". Ze haalt honing en stuifmeel van de bloemen en brengt ze naar naar woning. Dit wordt in raten opgeoorgen. Er wordt in de zomer door de bijen eigenlijk gehamsterd, zodat zij een win tervoorraad verzamelen. Daardoor kan een bijenvolk een lange bloemloze winter voortleven. Door bepaalde bewegingen van hun lichamen kunnen de bijen elkaar alles over hun doen en laten vertellen. Als een bijenvolk wil gaan zwermen, worden er in dat volk eerst mannetjes, darren geboren. Ze ontstaan uit onbe vruchte eitjes. Koninginnen en werkbijen ontstaan uit bevruchte eitjes. De werkbijen bouwen koninginnecel len; daarin legt de koningin haar be vruchte eitjes. Na ongeveer tien dagen verloopt dit proces. Dan verlaat de oude koningin met een deel van de bijen de woning. Het volk zwermt dan. Deze zwerm gaat gewoonlijk aan de tak van een boom hangen. De imker vangt de zwerm in een korf en geeft hem een nieuwe woning. Deze zwerm heet dan „voorzwerm". Een week na de voorzwerm wordt er een koningin in het bijenvolk geboren. Ook zij verlaat met een deel van de bijen de woning. Dat heet een „nazwerm", De imker voorkomt het zwermen zoveel mogelijk. De honing, die de bijen van de bloemen verzamelen heet „nectar". Door verschillende werk methoden van de bijen wordt het later EEN raat uit de honingkast, waarop duidelijk honing (wit), bijen en cellen te zien zijn. Over de hangende raten ligt een stukje mat voor de warmte. Daarop komt nog een met zink bekleed houten dak. Bijen doen hun wonderlijke „team work" in het duister. (Eigen foto) Judith de Nijs was vele mannen te erg BELGRADO De Nederlandse zwem ster Judith de Nijs heeft in het meer van Okhrid (Macedonië) het wereldkam pioenschap marathonzwemmen in zoet water behaald. De 34 te zwemmen kilo meters legde zij af in twaalf uur. acht minuten en vijf seconden. Zij was met deze tijd alle mannen te snel af. De Egyptenaar Mahmoud Hanafi kon haar tempo niet volgen en moest genoegen nemen met een. voor een man. zeer on eervolle tweede plaats. SCHAKEN BLED De zevende party tussen de Deen Larsen en de Rus Tal is gisteren na 43 zetten afgebroken met winstkansen voor Tal. Den Haag uitgezonderd Sparen ondanks uitverkoop en vakantie AMSTERDAM Merendeels heeft de maand juli bij de diverse spaarbanken spaaroverschotten laten zien. Zo werd bij de spaarbank voor de stad Amsterdam voor de 90ste achtereenvolgende maand een positief overschot geboekt. Ondanks uitverkoop en vakantie hebben de spaar ders aanzienlijk meer gebracht dan ge haald. zodat het overschot in juli bijna f 1.2 miljoen hoger was dan in juli 1964. Ingelegd werd f 20,8 miljoen en terug betaald f 18.0 miljoen. Het overschot in de eerste zeven maanden van dit jaar is hiermee gestegen van f 26,0 tot f 27,7 min. Dit overschot, groter dan in het recordjaar duidt volgens de directie van deze spaarbank duidelijk op handhaving. Van de spaarzin, per ultimo 1965 was aan 463.415 spaarders f 438,4 min spaar kapitaal verschuldigd. De Nutsspaarbank in Den Haag vormde van juli. Bij deze spaarbank werd name- een uitzondering op het spaarpatroon lijk meer terugbetaald dan ingelegd, t.w. f 28,5 min resp. f 27,3 min. Hiermee ver minderde het spaartegoed met f 1,2 min. In juni werd een vermeerdering geboekt van bijna f 5 min en in juli 1964 een vermeerdering van bijna f 400.000. Per ultimo juli was aan 375.500 spaarders een tegoed verschuldigd van 486,6 min. Mislukte aanslag op koning van kleine Bhoetan GANGTOK De Press trust of India meldt dat een mislukte aanslag is gepleegd op de 36-jarige koning Jigme Dorji Wangtsjoe van het in het Himalaya-gebergte gelegen klei ne koninkrijk Bhoetan, dat door een speciaal verdrag met India is ver bonden. De aanslag werd gepleegd toen de koning zich in Kentsjoe, nabij de Bhoe- tanese plaats Paro, bevond. Er werd een schot op de Koning afgevuurd en een handgranaat naar hem geworpen, doch hij bleef ongedeerd De toestand in Bhoetan is rustig. De toestanden in Bhoetan doen in vele opzichten nog aan de middeleeuwen denken. Tot voor vijf jaar bezat Bhoe- -an geen geregeld leger en kende het geen wegen. Nader wordt gemeld dat de aaeslaa gCpleegd Ln -t nsbiJ Paro gel?? gen klooster vain Kioefcsjoe. Er werden enige schoten op de koning afgevuurd; rn°°k WI; harïdgranaat werd *>- ?e a-amslagplegers wisten onde- dekkmg der duisternis te ontkomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6