Nederlands bier drank van de «revolutie" Spuitende postbode Kritiek op de kroon Minister vindt het niet nodig in te grijpen Mr. Luns: het is twintig voor twaalf in EEG Weinig perspectief voor Nederlandse landbouw Jja. een Kif Vechtersbaas ontsnapt uit ziekenhuis Chefarine ,4' LM DINSDAG 3 AUGUSTUS 1965 Hellas tussen Rechts en Links (IJ (Van onze speciale verslag gever Link van Bruggen) ATHENE De „revolutie" begint 's avonds om 7 uur. Het is een vriendelijke, bijna kinderlijke „revolutie". Je kunt je vrouw en je hondje meene men, en als je 't wat te warm krijgt, ga je aan een karretje een ijsje eten. Als je door de menigte heen wil dringen, zeg je zachtjes, doch niettemin met een dwingende ondertoon in de stem: „parakaló" („als jeblieft"). En als de rijen zich voor je openen, mompel je met een glimlach: „efharisto" („dankjewel"). Zonder aan de wetkelijkheid te kort te doen, kan men stel len dat Athene er in deze vakantiedagen een toeristische attractie heeft bijgekregen. Nederlanders en vooral Ameri kanen, Engelsen en Duitsers kijken er met vertedering naar. Die rare Grieken toch. Moet je ze horen schreeuwen: „Martelaar Papandreou „Verrader Novas „Jullie hebben het verloren En dat allemaal in die hitte. Enfin, in de huizen is het misschien ook warm. Op het Syntagma, het wijde, met terrasjes omzoomde Constitutie Plein, is het regelmatig bal. Niet overdag, want dan werkt iedereen; de zorgen over het dagelijks brood rijzen per saldo ver boven de politieke proble men uit. De Griek moet nog altijd hard zwoegen voor zijn kost. In het dorre land, dat negen miljoen mensen te eten moet geven, is het gemiddelde inkomen 1600 gulden per hoofd van de bevolking per jaar. Het is nog een geflatteerd cijfer ook, want een klei ne, in welvaart zwelgende, bevoor rechte groep is met al haar verdien sten bij het totaal gerekend. De bewoner van de provincie buiten Athene en Saloniki dus, waar meer dan een kwart van de Grieken samenhokt is bijna net zo kaal als de bergen om hem heen. Het inkomen zakt daar op een afschuwelijke wijze. Per ziel en per jaar 400 gulden is in de arme streken een helaas juist richtgetal. Operette De luxe van de hotels en de winkels in de hoofdstad steekt tegen dit cijfer nogal schril af. Maar Grie kenland leeft nu eenmaal voor een groot deel van het toerisme, dat ook m deze rumoerige dagen geen verstek laat gaan. Het hoeft ook niet; de „revolutie is als een pick-nick, als een operette. Men draait zichzelf op Balkan-achtige wijze op met alle dramatiek, die daarbij behoort. Als men er genoeg van heeft, of als de stem gaat falen, zijgt men op een stoeltje neer om de dorstige keel te laven en zich door medestanders te laten bewonderen. Het leger en de politie mogen staat van paraatheid zijn gebracht om eventuele onlusten de kop in te kunnen drukken, men merkt hier weinig van. Soms ziet men een mach tige concentratie van waterkanonnen, pantserwagens en traangasploegen, zoals dezer dagen om het parlements gebouw. Als men die ordebewaarders echter nader bekijkt, gaat er beslist geen dreiging van hen uit. Ze dragen geen vuurwapens; ze hebben alleen schilden en stokken. Wat ze ook hebben, is een mening. Als ambtenaar laten ze zich hier natuurlijk niet over uit, maar ook zij kunnen vóór de aan de dijk gezette premier Papandreou zijn. Diens te genstander en opvolger Novas echter heeft hen gemobiliseerd en dienstbaar gemaakt aan zijn opvattingen en die van het Hof. Niet gevaarlijk dus. maar twee weken geleden wel een dode e n enkele gewonden? „Een vergissing", hoort men in alle Atheense kwartie ren zeggen. De student Sotiris Petrou- lias, die bij relletjes om het leven kwam. was een ongeluksvogel. Bij een politie-charge, die nodig was. omdat de demonstranten het verkeer hadden ontwricht, kreeg hij n traangasbom tegen het hoofd. Het nemen. Wat hij deed, was geheel in lijn met de constitutie. Hij benoemde Novas, die voorzitter van het parle ment was, tot premier en verzocht hem een kabinet samen te stellen. De democratische machtsverhoudingen zijn niet door de Koning aangetast, want ook Novas en zijn nieuwe ministers behoren tot de centrum partij, die in de persoon van Papan dreou aan de regering was". Wat de heer Linardatos er niet bij vertelde was dat de kern van het nieuwe kabinet al beëdigd was, toen Papandreou nog een ontslagbrief moest opstellen. En ook niet dat de machinaties van de Koning de groot ste, liberaal georiënteerde partij in Griekenland op het breekpunt heeft gebracht. Geen tussenweg De pro's en contra's van de crisis, die 't een bewuste sabotage van de parle mentaire werkzaamheden heeft geleid, liggen minder op straat dan in de pers. De Atheense dagbladen, die bijna alle politiek gebonden zijn, brengen tot laat in de avond toe de ene extra-editie na de andere uit. De meningen zijn onomwon den. Men is voor of tegen Papandreou men kan natuurlijk ook zeggen: voor of tegen Novas een tussenweg is Veel van de geladenheid richt zich tegen de Koning, die, naar veler mening, op de slechtst denkbare adviezen heeft jehandeld. Door zich te verzetten tegen 'apandreou's wens de minister van de fensie, Garoefalias, wegens vermeende rechtse sympathieën zijn congé te geven, zou de jonge Konstantijn zijn bevoegd heden als monarch hebben overschreden. Hij zou zelfs van absolutistische neigin gen hebben blijk gegeven door Novas, over het hoofd van Papandreou heen, tot premier te benoemen. Hoewel de naam van de Koning nog buiten het straatrumoer gebleven is. doen de kranten, die Papandreou steunen het Een commentaar van het dagblad To Vima liegt er bepaald niet om. De hoofdredacteur stelt Konstantijn antwoordelijk voor de politieke crisis en haalt in dit opzicht een parlemen taire uitspraak uit het jaar 1911 aan. Ir dit bekrachtigde „vonnis" wordt o.m gesteld dat de niet-verantwoordelijk- heid van de Kroon voortvloeit uit het theoretische onvermogen van de Kroon verkeerd te doen. „Van het moment af echter dat de Kroon, hetzij op eigen initiatief, of door nalatigheid van de regering, in 's lands problemen wil interveniëren, is de Kroon verantwoor delijk." Bier Behalve een ernstige kant waarover meer in de volgende artikelen heeft de revolutie" ook een luimige zijde. Op het bierfront bijvoorbeeld, dat in een i land van niet te onderschatten betekenis is, geldt het Nederlandse Am- stel bier als het bier van Novas en zijc trawanten, terwijl het Griekse Fix bier Een wel heel moeilijke taak moet de afdeling voorlichting van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken hebben. In 't bijzonder de heer Linardatos, die zich met vragen van buitenlandse correspondenten bezig houdt, benijden we niet. De nieuwe regering zowel als het Hof doen via hem alle moeite de juistheid van denken en handelen duidelijk te ma ken. Dat het dus om eenzijdig gerich te informatie gaat, kan zelfs een kind nog wel begrijpen. „De Koning had geen keuze", zei de niet in verlegenheid te brengen diplo maat tegen ons, zonder op de proble matiek van de kabinetswisseling in te gaan. „Toen Papandreou hem het ontsla'g van zijn regering kwam aan zeggen, moest hij wel maatregelen als het bier van Papandreou en zijn aanhangers wordt aangemerkt. De voorgeschiedenis van deze merk waardige, bijna Byzantijns aandoende anecdote begint bij de opening van de Amstel bierbrouwerij dit jaar in Athene De bedrijfsleiding bracht toen flessen met een inhoud van 490 centiliter op de markt, waarop de grote concurrent, Fix, met flessen van een halve liter aantrad, welke inderhaast in Joegoslavië moesten worden besteld. Omdat de eigenaar van Fix een familielid van de minister van defensie, Garoefalias, was de zelfde, om wie Papandreou zoveel drukte maakte en omdat Garoefalias weer een vriendje van de minister van economische zaken was. viel aan de penetratie van het Griekse bier in regeringskringen niet te twijfe len. Toen Fix dan ook stelde dat de consument 10 centiliter bier minder zou kunnen krijgen bij verwissing der flessen etiketten laten nu eenmaal los en het glas, de vorm, alles was het zelfde beslisten de autoriteiten dat er niet anders dan 500 centiliter flessen mochten worden verkocht. Amstel zat in zak en as, doch officiële Nederlandse protesten brachten slechts een verlenging van de termijn. De Nederlandse fabriek kon haar oude flessen weggooien en nieuwe bestellen. Maar wat gebeurt er? Papandreou is nog geen drie dagen als premier weg, of Novas besluit de bierverordening van de oude regering ongedaan te maken. Ge volg: Fix bier wordt met Papandreou in verband gebracht; Amstel bier met No vas. Als een grapje wordt dit bier- onderscheid echt niet beschouwd. Er zijn Grieken, die, uit politieke overwegingen, geen Fix, of geen Amstel bier drinken. In ons eigen hotel hebben we al gemerkt dat de directie neutraal wenst te blijven. In de bar wordt de ene dag Amstel bier geserveerd en de andere dag Fix bier. DEENSE BOEREN STEUNEN ACTIE VARKENSVLEES KOPENHAGEN De Deense boeren zullen hun overproductie aan varkens vlees tegen kostprijs ter beschikking stellen aan de Deense kerken. Zoals bekend zullen de kerken dit vlees zenden naar kerkelijke instanties in die landen, waar honger wordt geleden. De oproep aan het Deense volk. om geld bijeen te brengen voor de aankoop en het transport van het vlees, heeft tot dusver achthonderdduizend Deense kro nen (ruim vierhonderdduizend gulden* opgeleverd, wat voldoende is voor dui zend ton. In totaal willen de Deensj kerken (ook de Rooms-Katholieke Kerk werkt mee) zeventienduizend ton ver- De revolutiein Griekenland mag een kwestie zijn voor de avonduren en veel lijken op een operette, voor de politici is de crisis een ernstige zaak. Hier zien we de minister van buiten landse zaken uit het kabinet t Novas, George Melas (links), die gisteravond een van de afgevaar digden in het parlement een afstraffing wilde geven. Maar de Griekse politie is paraat en weet deze excellentie tegen te houden. BONN De postbode in West Duitsland gaat voortaan zijn wijk in, gewapend met een spuitbuis om zich de lastige waakhonden van het lijf te houden. De bus bevat een mengsel van cayenne-peper en olie, een combinatie die de aan vallers enkele minuten buiten gevecht stelt. Het middel is niet goedkoop, maar de bedrijfslei ding schat dat het voordeliger zal zijn dan de gescheurde pan talons en de talloze verwondin gen die tot dusver voorkwamen. Geboortecijfer negers in VS 40 pet. hoger dan bij blanken NEW YORK Het tijdschrift Newsweek heeft een vertrouwelijk rapport van het Amerikaanse depar tement van arbeid gepubliceerd, waarin staat dat 22,9 procent van de eens getrouwde negervrouwen zijn gescheiden of door hun man zijn verlaten. Bij de blanken is dat per centage 7,9. Bijna een kwart van alle negerkinderen is buitenechtelijk. Het geboortecijfer bij de negers ligt 40 procent hoger dan bij de blanken. Dit betekent, aldus het rapport, dat de negers, die in de jaren vijftig een tiende deel van de totale bevolking uitmaakten, in 1973 een achtste deel zullen zijn. De Zwitserse politie stelt een onder zoek in naar de besmeuring van een ge denkteken dat in het centrum van Genève is opgericht ter nagedachtenis n de zes miljoen Joodse slachtoffers n de nazi-terreur. Premier Cyrankiewicz van Polen komt 9 september op uitnodiging president De Gaulle enkele dagen Frankrijk. Politiebeleid in Den Hélder HAMBURG In een vraagge sprek met het weekblad Der Spiegel heeft mr. Luns op de vraag „Als het kritieke punt in de EEG twaalf uur is, hoe laat is het dan volgens uw horloge?" gezegd: ,,Ik zou zeggen twintig vóór". Met het kritieke punt werd bedoeld, het moment dat president De Gaulle zijn politieke voorstelling van Europa hand haaft, zowel tegen de commissie te Brussel en de geest van de EEG in. Minister Luns zag overigens nog niet dat dit punt zou worden bereikt. Hij zei: „De Fransen weten dat er dan een heel grote crisis met Duits land, Italië, Nederland en zelfs België en Luxemburg zou ontstaan en de Fransen gaan in de politiek nu een maal uit van de werkelijkheid. Zij zijn zeer intelligente mensen en daar om betwijfel ik dat", aldus de Neder landse bewindsman. DEN HAAG D« minister van bin nenlandse zaken, de heer J. Smallen- broek, heeft in antwoord op hem door het Tweede-Kamerlid drs. H. M. Frans- sen (soc.) gestelde vragen, mede na mens zijn ambtgenoot van justitie, dr. I. Samkalden, bevestigd, dat uit ambts berichten over de gedragslijn bij het korps van gemeentepolitie in Den Hel der blijkt, dat een politie-ambtenaar, die aldaar in een jaar blijft beneden een aantal van 150 „bekeuringen" ge acht wordt niet te voldoen aan de norm, die, in het licht van ambtsuit oefening van goed beoordeelde colle ga's in dezelfde omstandigheden, als resultaat van surveillancedienst kan worden gesteld. Beide ministers zouden het verkeerd achten, indien een minimum aantal be keuringen werd gehanteerd met het oog merk om te dienen als enige of belang rijkste graadmeter voor de prestaties var een politieambtenaar. Zulks zou tot eer bedenkelijke mentaliteit kunnen leiden. Ter beoordeling van de prestaties var in politieambtenaar worden echter tal m gezichtspunten in beschouwing ge- ..*men, aldus minister Smallenbroek ver der. In dit verband wijst hij er op, dat bij de politie al op geruime schaal wordt gewerkt met een door deskundigen bege leide systematische personeelsbeoordeling. Intussen wil dit niet zeggen, zo gaat bij verder, dat bij de beoordeling van de actieve waakzaamheid en de wijze van dienstvervulling van politieambtenaren geheel aan het aantal en de soort van de door hen gemaakte bekeuringen kan worden voorbijgegaan. De minister van justitie zal dit stand punt ter kennis brengen van de procu reurs-generaal, fungerende directeuren van politie. Voor het overige hebben de ministers geen aanleiding gevonden tot het nemen van maatregelen. Uit het antwoord blijkt nog. dat de ambtsvoorganger van de minister van justitie de procureurs-generaal heeft ver zocht na te gaan of ook elders een ge dragslijn als in Den Helder wordt gevolgd. Ontvangen berichten leiden tot de con clusie dat de maatstaven, die elders wor den gehanteerd, wisselen naar tijd en om standigheden. Niet is gebleken, dat deze maatregelen elders gebonden zijn aan bepaald aantal bekeuringen per jaar. Zweedse zanger ook niet naar Z.-Afrika STOCKHOLM De Zweedse pop- singer Little Gerhard heeft afgezien van een toernee door Zuid-Afrika, nadat de Zweedse pers en het Zweed se anti-apartheidscomité scherpe kri tiek op zijn voornemen geleverd had den. Gerhard heeft verklaard besloten te hebben zich achter de actie tegen de apartheid in Zuid-Afnika te scha ren. Hij zou daar alleen voor blanke toehoorders hebben mogen optreden. Het contract dat Gerhard had afge sloten, zou hem 160.000 kronen (30.000 dollar) opgebracht hebben. In plaats daarvan zal hij nu een toernee door West-Duitsland gaan maken, die hem 120.000 kronen (24.000 dollar) ople vert. Het Zweedse anti-apartheidscomité had Gemard gevraagd het voorbeeld van verscheidene Britse collega's (en van Herman Emmink) te volgen en van zijn toernee naar Zuid-Afrika af R In verband met de cholera-epidemie die in enkele delen van Perzië is uitge broken, heeft de Iraakse regering gisteren het grensverkeer tussen Perzië en Irak stopgezet Tot dusver zijn 89 mensen in Oost-Perzië aan de gevreesde ziekte overleden. De 15-jarige Peter Jansen uit Hoen- gen bij Aken is gisteren overleden nadat hij zondagavond als duo-zitter op een bromfiets bij een botsing met een auto op de rijksweg Brunssum-Koningsbos zwaar werd gewond. Minister Luns achtte het goed mo gelijk dat er nog een regeling voor de Zes wordt ontworpen als een redelijk compromis is gevonden. Wat dit rede lijk compromis zou moeten zijp, wilde mr. Luns niet zeggen. De Europese commissie bereidt nieuwe ideeën voor en het is de taak van de commissie een redelijk compromis te vinden. Concurrentie buitenland wordt groot DEN HAAG De EEG zal geen belangrijk exportgebied worden voor produkten die de Nederlandse boer interesseren, ook al sluit dit perspectief niet uit dat de vraag naar Nederland se produkten sneller zal stijgen dan het aanbod, zo meent prof. dr. A. Kraal, directeur van het Landbouw-Economisch Instituut. Prof. Kraal verklaart in het jaar verslag 1964 van het L.E.I., dat men ook voor wat het E.E.G.-gébied be treft voorshands meer moeite zal hebben de groei in de agrarische produktie niet te laten stijgen boven de E.E.G.-vraag, dan omgekeerd. Het verwezenlijken van de gemeen schappelijke markt van de E.E.G. houdt echter ook in, dat markten vrij toegankelijk worden die vroeger moeilijk bereikbaar waren of voor bepaalde produkten onder bepaalde omstandigheden zelfs geheel afgeslo ten, zoals bijv. tijdens het dieptepunt van de zogenaamde varkenscyclus ge bleken is, dat in de overvoerde E.E.G.- markt het Nederlandse varken in 1964, door de goede kwaliteit, lang niet zo sterk in prijs daalde als het Duitse en dat voor het eerst sedert vele jaren de prijs van het Neder landse varkens zelfs op het diepte punt boven de kostprijs bleef. Ook voor de voornaamste tuin- bouwgewassen mag men volgens prof. Kraal verwachten, dat het opheffen van handelsbelemmeringen en concur- rentie-vervalsende maatregelen in de E.E.G. de Nederlandse marktpositie zal verbeteren. Soekarno akkoord met Indonesië beschuldigt' DJAKARTA President Soekarno heeft goedgekeurd dat het gerechtsge bouw in Bandoeng, waar Soekarno 30 jaar geleden door de Nederlanders tot vier jaar gevangenisstraf wegens oprui ing werd veroordeeld, als onderdeel een nationaal monument met de r „Indonesië beschuldigt" werd gegeven aan het pleidooi dat Soekarno toen hield en dat onder deze titel in Nederland werd gepubliceerd. De president heeft de plan nen onlangs bij een bezoek aan Bandoeng bekeken. Het voorstel was gedaan door de burgemeester van die stad. Het natio naal monument krijgt twee grote kolom men, die in het midden van een kunst matige vijver worden opgesteld. Ten noorden van deze vijver wordt een biblio theek gebouwd voor de geschriften de president Daarachter zal een klein meer worden aangelegd, dat op de rivier Tjikapoendoeng uitmondt. Ten noorden van dit meer komt een grote zaal, voor verscheidene doeleinden geschikt Biblio theek en zaal zullen door een brug over het meer worden verbonden. Voor de aanleg moeten veel huizen worden afge broken. aldus Antara. Scheiding nog groter DE Oostduitse communisten heb ben weer een reden gezien om de scheiding tussen Oost en West langs de muur nog scherper te ma ken. Zo worden alle huizen in de Bernauerstraat aan de zonegrens gesloopt. Alleen de gevels blijven overeind staan, terwijl de raam- en deuropeningen worden dichtge metseld. I Miss „New York State" is maandag die titel ont nomen, maar de directeur van de wedstrijd heeft haar beschuldiging ont kend dat rij de titel kwijt raakte omdat zij een ne gerin is. Miss Gloria Jon, 24, die de titel 20 mei won, heeft op een pers conferentie verklaard, dat haar de titel ontnomen werd vanwege haar ras. Zij zal ding vai en schadevergoe- i een miljoen dol- n. Miss Jon was de eerste negerin die tot miss „New York State" gekozen werd in de wed strijd om de Miss Univer se wedstrijd. I De reis van de New Andeavour, een drie mastschoener die een ge trouwe copie wil rijn van het legendarische schip van kapitein Cook, die 197 jaar geleden naar Australië zeilde, is slecht begonnen. Kort na bet vertrek uit het Britse Ramsgate. na vijf mijl, kwam het schip in een windstilte. De motor (want dit schip heeft een motor voor eventualitei ten) werd aangezet maar liep warm. De kustwacht behoedde het schip voor een stranding en sleepte het naar diep water, waar de reis pas werke lijk begon. Opvarenden zijn 21 amateurs en maar één echte zeerot, de 41- jarige ex-kapitein van de Royal Navy Gordon Kee- ble. Er zijn drie vrouwen aan boord en ieder heeft 4.000 harde guldens neer geteld om deze reis te mogen meemaken. De New Endeavour heeft nog een voordeel boven die kapitein Cook: de reis gaat nu door het Panamakanaal. De deavour van Cook ging rond Kaap Hoorn. I De Nederlander blijft voor veiligheidsgordels na de zeer positieve er varingen in de afgelopen jaren. De RAI deelt mee dat de verkoop in verge lijking tot verleden jaar met 40 procent is toege nomen (die van perso nenauto's 15 procent), terwijl vooral de afzet van kindergordels in trek is gekomen. UTRECHT Bij een vechtpartij in de Utrechtse binnenstad zondagavond laat is de 27-jarige Griek C. Spirakis zodanig toegetakeld, dat hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Niet lang daarna kon de politie de 21-jarige Utrechter Z., die bij de vechtpartij betrokken was geweest, aanhouden. De jongeman ver zette zich echter hevig. Hij kwam tijdens een worsteling met de politie over een ketting-afsluiting in de Viestraat te val len en werd daarbij zo gewond, dat ook hij naar het ziekenhuis moest Na een korte behandeling zou hij tegen twee uur 's nachts door de politie worden afge haald. Toen de politie arriveerde was de vogel echter gevlogen. of zelfs negatief. Zo zal de afzet van Nederlandse boter en kaas naar E.E.G. landen wel toenemen, maar omge keerd zal bijv. de Franse boer meer kaas op de Nederlandse markt kun- afzetten, vooral indien het prijs verschil kleiner wordt doordat de industrie melk in Nederland niet meer gesubsidieerd mag worden. Meer betalen De E.E.G.-regelinigen voor de land bouw leiden ertoe dat de Nederlandse consument voor boter, kaas en andere zuivelprodukten een aanzienlijk hoge re prijs zal moeten betalen, dan hij tot nu toe gewend is. De afzet van de Nederlandse zuivelfabrieken zal wor den geremd door de veel hogere prijs die zij de Nederlandse consument moeten vragen, terwijl bovendien de partnerlanden soortgelijke produkten tegen lagere prijzen dan tot nu toe kunnen aanbieden, als voor hen de rechten etc. bij invoer in Nederland vervallen. Voor de EE.G. als geheel komt prof. Kraal tot de slotsom, dat de boeren niet mogen rekenen op een sterker worden van hun marktpositie, doordat op de wereldmarkt de vraag naar agrarische produkien zoveel sneller zal toenemen dan het aanbod. De spanning tussen vraag en aanbod naar agrarische produkten, die reeds jaren in vrijwel alle hoog ontwikkel de landen bestaat, zal volgens hem niet belangrijk minder worden door een snelle groei in de koopkrachtige wereldvraag. 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep I Vier middelen In 6én tablet helpen elkaar en.....»».» doen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. üs Zuidafrikaan fiourquin richt zich tot mr. Luns DEN HAAG De Zuidafrikaanse staatsburger F. W. C. A. Bourquin heeft in een brief aan de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, de hoop uitgesproken dat de minister wegen zal weten te vinden om de Nederlandse regeringssteun aan het Defence and Add Fund ten bedrage van 100.000 gulden in te trekken, althans om die steun „het karakter van een onvriendelijke daad te ontnemen". Volgens de heer Bourquin, een vroegere Nederlander, hebben dui zenden Nederlanders en oud-Nederlan ders bezwaren tegen de schenking, niet wegens de grootte van het bedrag maar omdat zij het karakter draagt van een onvriendelijke daad. De heer Bourquin die in zijn brief schreef speciaal uit Zuid-Afrika naar Nederland te zijn gekomen om uitdruk king te geven aan de gevoelens van de Nederlanders en oud-Nederlanders, vroeg in die brief ook een onderhoud met de minister aan. Tweeling geboren in propvolle vakantietrein PARIJS De Britse 26-jarige mevrouw Pat Abrahams heeft in een propvolle uit Italië komende vakantietrein vlak voor Parijs het leven geschonken aan een gezonde tweeling. Ze was juist samen met haar man (arbeider in een autofabriek) en haar moeder op weg naar huis van vakantie in het Italiaanse Catolica toen de beide meisjes (twee maanden te vroeg) in de slaapwagen werden geboren. De machinist zette de trein, nadat het eerste kind ter wereld was worden gewaarschuwd. Maar voor dat deze was gearriveerd kwam het tweede meisje al. Mevrouw Abra hams werd geholpen door een En gelse verpleger, die toevallig in de trein was. Moeder en tweeling (die het uit stekend maken) liggen nu in het Parijse ziekenhuis St. Antoine. En naw* man blijft voorlopig ook maar 'n^Parijs om bij zijn vrouw te zijn. ouw Abrahams: „het was verwachte verrassing. We hadden de bevalling pas in sep tember verwacht en zeker niet" Re- f,™ i?P Het zijn twee alleraardigste meisjes." Missiezuster in skibroek) krijgt vliegbrevet MAASTjlI<^IT Een missiezuster van h» ?i f barnes de Manie uit Brussel ^lge B"nadette Lhoest uit Maastricht, heeft gisteren na een succesvolle vlucht van Beek in Zuid- Limburg naar Teuge en Hilversum en terug haar vliegbrevet-A gehaald. Gekleed in een zwarte skibroek en een sportief jack maakte zij de vlucht in een Pipercub van de Nationale Lucht- üni^ i1 om na afloop we'semeende complimenten van instructeur Yula Cziznadia in ontvangst te nemen. Zuster Bcrnadette zal over enkele weken met het zo begeerd brevet terugkeren naar de missiepost in Brazilië, waar. zy het vervoer van zieken en missio narissen zal gaan verzorgen. Maar eerst zal ze nog enige korte oefenvluehten ondernemen boven Nederland voordat zij zich boven de Braziliaanse bush- bush waagt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5