TUSSEN SCHOOLPOORT EN HUISDEUR Van Her en Der Engeland bereidt zich voor op evangelisatiecampagne Ook in Nederland kan nog hulp worden geboden Een woord voor vandaag Billy Graham juni 66 in Londen Kosten boven drie miljoen Oecumenische5 bijbeluitgave in Spaans Godsdienstvrijheid in Turkije nog omstreden begrip Leeftijdspiramide meest gunstig voor r.k. kerk Onrust bij methodisten over unieplannen Ouders in 't geding Puzzelhoek Zonder enige reserve doet de apostel Paulus deze uitspraak: „De -wortel van alle kwaad is de geldzucht." Het staat in zijn eerste brief aan Timotheiis en wij kunnen het er zogezegd mee doen. Natuurlijk zouden wij kunnen proberen de klem van deze uitspraak af te zwakken en kunnen verwijzen naar allerlei andere wortels van het kwaad. Maar dan zouden wij alleen maar pogen aan de strekking van dit woord te ont komen hetgeen een onverstandige bezigheid zou zijn. De uitspraak is niet alleen bestemd voor de rijken het gaat om de geldzucht, om de zucht naar stoffelijk bezit. En wie zou willen beweren, dat die uitsluitend het deel is van de rijke? Wat wordt er. op elk gebied, niet kapot gemaakt door die geld zucht. Vriendschappen van jaren lijden er schipbreuk op, kogels worden afgevuurd en messen worden getrokken, alles terwille van geld. méér geld. De wortel van alle kwaad, zegt Paulus. Ja, zegt u. maar is deze uitspraak op z'n minst niet erg ongenuanceerd? Weet Paulus dan niet, dat het één het ander uitlokt, dat de ongelooflijke tegenstellingen tussen „rijk" en ,jarm" op de wereld die geldzucht voeden? Dat heeft Paulus echt wel geweten de maatschappijke verhoudingen in zijn tijd waren wat dat betreft niet zo heel veel anders dan ze nu zijn. Maar toch ziet hij daarin geen reden voor het toestaan van uitzonderingen. Rijken en armen vallen onder hetzelfde oordeel. Paulus gaat niet een naar zijn opvattingen ideale maatschapijorde schetsen. Hij heeft rondgekeken en ontdekt, dat de geldzucht levensverwoestend werkt, dat zij is de wortel van alle kwaad. Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 7 vers 12 tot en met 24. DINSDAG 3 AUGUSTUS 196S p FRANKLIN CLARK FRY. president; van de Lutherse Kerk in Amerika' en lid van het presidium van de Wereldraad van Kerken, heeft in! Washington een eredoctoraat in ontvangst genomen. Het was zijn zesentwintigste. MARTIN NIEMOELLER. ook lid van het presidium van de Wereldraad, is door de diaconale raad van de Duitse Evangelische Kerk onder-1 scheiden met de Wichern-medaille. Deze onderscheiding, de hoogste die deze raad kent, is genoemd naar de negentiende eeuwse grondlegger van het werk van de inwendige zending. Niemöller krijgt de medail le als erkenning van de betekenis van zijn evangelisatie- en sociale arbeid. CHART,FS GITILLON is od 82-jarige leeftijd overleden. Deze Franse pre dikant had een groot aandeel in de oprichting van de Wereldraad, doordat hij van 1930 tot 1948 (het jaar van de oprichting! in het LONDEN Zevenentwintig duizend mensen per avond worden verwacht tijdens de grote evange lisatiecampagne. die van 1 tot 30 juni 1966 in Londen zal worden gehouden onder leiding van de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham. De voorbereidingen voor deze campagne zijn al enkele maanden in volle gang. (Va: kerkredactie) Honderden mensen, die als raadge ver zullen optreden tijdens de meet ings ontvangen reeds een intensieve opleiding. Dr. Graham zal elke avond een toespraak houden. Tegelijk zullen Liefst zesduizend leden van Lon-1 nog meer meetings gehouden worden dense kerkkoren hebben zich gemeld in andere delen van Londen, als vrijwilligers voor het zangkoor, andere evangelisten zullen optreden.- i dat tijdens de campagne zal optreden. Men is van plan tweeduizend stem-' RFI \Y men hieruit te recruteren. Duizend man zal dienst doen als suppost. Het]igt in de bedocling, dat de samenkomsten, waar dr. Graham Voorbereidingscomité zat. Ook in de Wereldalliantie van CJMVs nam hii een vooraanstaande plaats in. MARTIN NOTH, die in Bonn Oude Testament doceert, gaat voor twee jaar het Duitse protestantse insti tuut voor archeologie van het Heili ge Land te Jeruzalem leiden. Dit instituut is al ruim zestig jaar oud h",ho« «!rvarnikdebSeaoudt«! I "aar bijeenkomsten, die tegehjkrtiejd tarnen," h^eteremLMlSefenine I Se»ed. "aar er ook regelmatig een andere delen van Engeland worden DS. J. ROLDANtlS hem-o^d^Si- i "ld JÏÏEE? SS kant te Okkenbroek. treedt in okto- j ^hen leggen, ber in zendingsdienst. Na een oplei- ding van een jaar te Oegstgeest. zal KOSTEN Een minder groot succes werd de nieuwe Billy Grahamjilm, die dezer dagen in Londen in première ging en die mede pioet dienen ter voor bereiding van de campagne. De film. getiteld „De Rustelozen" be handelt het tienerprobleem en wil laten zien, dat het enige antwoord op de problemen van de tieners gelegen is in het evangelie. Het verhaal behandelt de geschiede nis van een groep (drie jongens en een meisje). Op het hoogtepunt wil het meisje zelfmoord plegen, omdat zij een kind verwacht en de vader niet met haar wil trouwen. Die de film hebben gezien, vonden haar te emotioneel voor Engelsen en vrees den. dat de reacties van de jeugd, voor wie de 'film bedoeld is. ave rechts zouden kunnen uitpakken. Koppensneller preekte in New York NEW YORK Zondag heeft een voormalig koppensneller een preek gehouden in de Presbyteriaanse kerk aan de Fifth Avenue. Hij is afkomstig uit het Peruviaanse Amazone gebied en heeft naar zijn zeggen in de loop van de tijd zeker der tig mensen onthoofd Opperhoofd Tariri de lei der van de Sjapra-stam ver telde ongeveer tweehonderd mensen van zijn bekering tot het christendom in 1953. Meer dan honderdduizend nebben zioh aangemeld als „prayer spreekt, gerelaveerd zullen worden partners". Dat wil zeggen, dat zij ded°or een gesloten televisie-circuit hij worden tewerkgesteld aan de theologische hogeschool te Kame roen. DUISBURG Het verloop van het concillie is tot dusver voor de protes tantse minderheden in Spanje en La- tijns-Amerika niet ongunstig geweest, aldus verklaarde prof. dr. Gutierrez Marin uit Barcelona, in een gesprek met vertegenwoordigers van de pers. Prof. Marin, die president is van de Evangelische Kerk in Spanje en het evangelisch-theologische seminarie in Barcelona leidt, wees bij voorbeeld op zijn pas verschenen boek „Fe y Accion" 'Geloof en handelen). Het is het eerste wetenschappelijke theologische werk van een protestantse Spanjaard, dat met toestemming van de Spaanse regering wordt gepubliceerd. Als een teken van toenadering be schouwde prof. Marin ook de vorming van een commissie van zeven man. dir een oecumenische uitgave van het Nieu we Testament -in de Spaanse taal voorbe reidt. Tot deze commissie behoren vier 4 Spaanse rooms-katholieké theologen eb drie orotestantse theologen uit Spanje - Peru en Porto Rjco. De eerste besprekingen van deze jom missie beginnen deze week in Barcelona en zullen in september in Rome worden voortgezet. De totale kosten van de campagne (de eerste sinds 1954. die dr. Graham in Londen hoopt te leiden) zullen de drie miljoen gulden te boven gaan. Op de begroting staat bij voorbeeld voor huur van zaalruimten en van het stadion negenhonderdduizend gulden, terwijl men aan reclame zeshonderd duizend gulden denkt uit te geven. Een speciaal comité onder leiding van het parlementslid sir Cyril Black is bezig dit bedrag bij elkaar te krijgen. (Van onze kerkredactie) ANKARA Hoewel de Turkse wetgeving uitgaat van het beginsel van de godsdienstvrijheid, gebeurt het nog steeds in vele streken van Turkije, dat plaatselijke autoritei ten hun toevlucht nemen tot ge weld, om elke vorm van evangeli satie door christenen te beletten. Het Amerikaanse blad Christiani ty Today geeft enkele voorbeelden uit de laatste maanden. j In Smyrna werd iemand gearres teerd, die op een station bijbels ten verkoop aanbood. De politie hield hem een weekend vast, tijdens welke periode hij zou zijn onderworpen aan „wreed geweld". De man werd uitein delijk losgelaten met de opmerking, dat hij „er nog meer van zou horen". nieuwe kathedraal van de Koptische Kerk. Voor de bouw heeft de Egypti sche regering een miljoen gulden beschikbaar gesteld. Tijdens de plechtigheid zei presi dent Nasser, dat de Islam christenen zowel in de religieuze als in de politieke sfeer als broeders heeft herkend. Wij streven naar een gezon de maatschappij, gebaseerd op naas tenliefde, broederschap en gelijkheid en wij verwerpen sectarisme en fana tisme, aldus Nasser. Opnieuw predikant in Spanje beboet ZEIST De Spaanse Evangelische Nameen Zending meldt, dat een Spaans predikant, aan wie een Nieuw Tes tament werd toegestuurd, van de goeverneur van Toledo een boete van vijftien gulden is opgelegd wegens het „ontvangen van verbo den lectuur". De predikanten te Cartagena, die eind vorig jaar werden beboet wegens verspreiding van het evangelie van Johannes en toen een derde deel van de boete direct moesten beta len. hebben nu medegedeeld, dat zij rest van de boete na verwerping van hun beroep per dwangbevel is ingevorderd. Zij hebben voorts ver klaard voor deze boete uitsluitend van de Nederlandse stichting Spaanse Evangelische Zending een bijdrage te hebben ontvangen. Ds. Bod isco Massink (56) overleden HOOGLAND Tijdens zijn vakantie In Rhenen is zaterdag geheel plotseling overleden ds. H. J Bodisco Massink. De overledene, die 56 jaar is geworden was hervormd predikant te Hoogland. Morgen zal zijn begrafenis plaatsvinden in Hoogland, na een rouwdienst, die om twee uur begint in de Hervormde Kerk aldaar. Ds. Bodisco Massink werd op 22 janua ri 1909 in Den Haag geboren. Hij stu deerde eerst aan de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam, waar hij in 1936 doctoraal examen staat kundig economische wetenschappen af legde. Hij was onder andere werkzaam als secretaris van een bedriifsorganisa- tie en werd in 1950 benoemd tot secre taris van de centrale hervormde gemeen te te Utrecht. Naderhand studeerde hij in dezelfde stad theologie. Op 1 september 1957 werd hii. nadat nij nog vicaris was geweest van de Utrechtse wijkgemeente Hoog raven. bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Hoogland. In Istanboel hield een agent in burger een Amerikaanse zeeman aan, die in een der hoofdstraten bezig was traktaten uit te delen. Na onder vraagd te zijn, werd de Amerikaan overgegeven aan de Amerikaanse mi litaire politie. VieT andere Amerikanen, die gesta tioneerd waren op een NAVO-basis in de buurt van Istanboel werden gear resteerd. toen zij evangeliën uitdeelden in het dorpje Orhangazi. I nacht in hechtenis te hebben gezeten, werden zij hangende het verdere onderzoek naar hun basis teruggezonden. In dit geval kwam er later echter een officiële verklaring, dat er geen sprake was van een overtreding. JERUZALEM Dezer dagen heeft het secretariaat voor de godsdienst vrijheid van de Wereldraad van Ker ken een conferentie georganiseerd in het Jordaanse gedeelte van Jeruza lem, waar het probleem van de gods dienstvrijheid in mohammedaanse landen eveneens aan de orde kwam. Theologen en niet-theologen uit ver schillende landen van het Midden- Oosten besloten daar om een meer permanente groep te vormen ter be studering van de mogelijkheden, om met de mohammedaanse meerderheid tot een constructief gesprek te komen. Egypte KAIRO In Egypte is men op het gebied van de praktische samenwer king waarschijnlijk het verst gevor derd. Dezer dagen legde president Nasser de eerste steen voor een BEEK Op verzoek van de ouders en met volledige instemming van de gereformeerde kerkeraad van Nijmegen is in de hervormde kerk te Beek bij Nijmegen een gerefor meerd kind gedoopt. De ouders zijn namelijk evenals de meeste gere formeerden. die in Beek wonen, ge heel geïntegreerd in de hervormde wijkgemeente van Beek. De hervormde gemeente van Nijme gen heeft namelijk in dit dorp wel een wijkgemeente, de gereformeer de kerk niet. De doopplechtigheid wordt beschouwd als een teken van, de verhouding, waarin hervormden en gereformeerden in Nijmegenl Bedankt thans samenleven. Ihorn. Beroept ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tot zendeling van de Raad van Kerken in Noord en Midden Celebes: kand. S. Runia Oegstgeest. Benoemd tot pastor, medewerker van de Sticht. Clubhuizen de Jeugdhaven te Rotterdam: kand. H. R. Stroes te Haar lem, met ingang van 1 oktober. Aangenomen naar Buurmalsen: D. v. Krugten. laatstel. pred. te Soest, woon achtig te De Steeg: naar 's Heer Hen drikskinderen <Zld.) 'toez.): kand. O. Th. Boonstra te Gorinchem: naar Biggekerke en Meliskerke. Bedankt voor Huizen (toez.) 'vac. G. Boer): A. Romein te Noordeloos: voor Harkema-Opeinde: A. Griffioen te Oude- ga 'H.O.c GEREF. KERKEN' GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Vollenhoven-Cadoe- len: S. Cnossen te Siegerwoude-Friese- palen, die bedankte voor Den Ham (Ov.). CHRIST. GEREF. KERKEN Assen: T. Harder te Kom- Westduitse volkstelling (Van onze kerkredactie) BONN In geen enkele Westduitse kerk het aandeel, dat de jeugd heeft in het totale ledental, zo groot als in de Rooms-Katholieke Kerk. Dit blijkt uit gegevens van de volkstelling van 1961, die thans door de Westduitse regering rijn gepubliceerd. Bij de Westduitse rooms-katholieken is 23.4 procent jonger dan vijftien jaar, tegenover 21.0 procent bij de Evangelische Kerk. Omgekeerd is slechts 10,0 procent der rooms-katholieken ouder dan 65 jaar tegen 11,7 procent der evan- gelischen. De „leeftijdspiramide" is dus voor de evangelischen beduidend ongunstiger. Tot de kleinere protestantse kerken behoren bijzonder veel oudere menses, vooral oudere vrouwen. Bij de Oud-Katholieke Kerk, die in West-Duitsland 21.000 leden heeft, is het overwicht van de ouderen nog weer groter. Het meest ongunstig is de leeftijdspiramide echter in de Joodse gemeen schap, waar het aandeel van de beneden-de-veertigers zeer gering en dat van degenen boven de 65 twee maal zo hoog is, dan bij de totale West duitse bevolking, duitse bevolking. hoog. maar het zou nog duurder zijn. als men in deze plaatsen campagnes als in Londen zou moeten organiseren. Overigens zullen ook daar de kerken ingeschakeld worden op dergelijke wijze als in Londen. Dezer dagen is in Londen een jeugdrally gehouden, waar een lid van het Billy Graham-team de jongelui duidelijk maakte, op hoeveel manie ren zij aan de campagnè zouden kunnen meewerken. De belangstelling was zo groot, dat de rally moest worden herhaald voor velen, die de eerste maal geen plaats meer hadden kunnen krijgen. Er zijn speciale com missies gevormd voor het jeugdwerk, het studentenwerk, het werk onder de arbeiders en dergelijke. Commissie eenzijdig samengesteld? (Van onze kerkredactie) LEEDS Naar het zich laat aanzien, zullen er nog heel wat moeilijkheden moeten worden overwonnen, voor een eventuele vereniging van de twee grootste Engelse kerken, de anglicanen en de methodisten een feit wordt. Methodisten, die tegen de plannen zijn in hun huidige vorm, hebben op een bijeenkomst in Leeds hun koers bepaald. Zij hebben hun medestan ders opgeroepen thans niet de Metho- distenkerk te verlaten, maar tevens de vorming van een comité aangekon digd, dat verschillende plannen in petto heeft. De Methodistenkerk is ontstaan uit de opwekkingsbeweging van de ge broeders Wesley en Whitefield in de tweede helft van de achttiende eeuw. Oorspronkelijk was deze beweging echter bedoeld als een reformatiebe weging binnen de Anglicaanse Kerk zelf. Ook nadat het tot een scheiding kwam. werden de verschillen nooit groot. Echte „vrije kerken", zoals de bap tisten en de congregationalisten, vormden de methodisten niet. Zij ble ven bijvoorbeeld het anglicaanse Book of Common Prayer in hun kerk diensten gebruiken. Bij de methodis ten wordt de nadruk wat sterker op de ..leken" -gelegd, terwijl vele angli canen (vooral de ..hoogkerkelijken") sterk staan op de katholieke tradities van de Kerk van Engeland, zoals de apostolische successie. Ook is het vrijzinnig element bij de anglicanen sterker. Wijze waarop Het verzet van de bezwaarde me thodisten richt zich niet tegen vereni ging met de Anglicaanse Kerk op zichzelf, maar wel tegen de wijze, waarop men vreest, dat dit zal ge schieden. Men is bang. dat de „hoog- kerkeliiken" en de vrijzinnigen bij de uitvoering van de plannen teveel invloed zullen krijgen. De jaarlijkse Methodistenconferen tie sprak zich begin juli met praktisch algemene stemmen uit voor het zoe ken van nauwere betrekkingen met de Anglicaanse Kerk. De concrete voorstellen voor een verenigingsplan. zoals die in een rapport ter tafel lagen, kregen echter 488 tegen 137 stemmen, waaruit de verontrusting van een deel der methodisten sprak. De verontrusting is toegenomen, nu de namen bekend zijn gemaakt van de vijftien, die namens de methodis ten in de anglicaans-methodistische commissie zijn benoemd. Hieronder zou zich geen enkele specifieke verte genwoordiger van de „evangelical" (orthodoxe) richting bevinden. De groep, die in Leeds bijeen is geweest, heeft nog eens nadrukkelijk gezegd, niet tegen vereniging als zo danig te zijn. Maar zij menen, dat de methodisten er verstandiger aan zou den doen. om eerst met vrije kerken als baptisten en congregationalisten samen te gaan, als eerste stap tot verdere eenheid. Wereldraad heeft nu 222 leden GENèVE De Wereldraad van Kerken heeft nu in totaal 214 volledi ge en acht buitengewone leden. De Conferentie van Europese Kerken („Nyborgconferentie") heeft thans 76 leden. Beide organisaties hebben ker ken in hun gelederen van protestant se. anglicaanse, orthodoxe en oud- katholieke confessie. Het tegenwoordige aantal leden van de Wereldraad was al in januari bereikt tijdens de zitting van het centraal comité in Enoegoe (Nigeria), maar de regel is, dat de namen van aspirant-leden eerst moeten circuleren bij alle kerken, die al lid zijn. Zii worden dan zes maanden later definitief toegelaten, tenzii een derde deel of meer van de leden bezwaar maakt. Het buitengewoon lidmaatschap wordt verleend aan kerken, die minder dan tienduizend leden hebben Het aantal leden van de Europese Conferentie van Kerken werd gepubli ceerd in het eerste informatiebulletin van deze organisatie, die officieel gesticht is, tijdens de Nyborgconferentie op het schip de Bornholm vorig jaar oktober. De secretaris-generaal dr. Glen Garfield Williams, schreef, dat nu praktisch elke grote niet-roomse kerk in Europa lid is van deze conferentie. Leeftijd dopelingen scheelde 103 jaar GUAYAQUIL (Ecuador) Dat er tussen de leeftijd van dopelingen' speciaal bij de baptisten wel eens enig verschil zal zijn, is niets bijzonders. Maar zelfs voor de baptistengemeente van Guayaquil was het een zeldzaam heid, dat er laatst twee mensen wer den gedoopt, die 103 jaar in leeftijd verschilden. De ene was oma Victoria, die .11$ jaar oud is. Hoewel zij niet meer goed ter been is en slecht kan zien, gaat zij regelmatig naar de kerk, nadat zij ver leden jaar tijdens een opwekkings samenkomst tot geloof was gekomen. De andere gedoopte was Teresa Po- veeda, een meisje van twaalf jaardat vijf jaar geleden belijdenis van haar geloof deed en kort geleden haar caft- chisatie voltooide. LEOPOLDSTAD Premier Moise Tsjombe van Kongo vertrekt 11 augus- I tus uit Leopoldstad voor een reis naar België. West-Duitsland, Engeland en Ne derland. zo wordt van diplomatieke zij de :n de Kongolese hoofdstad vernomen. Doel en duur van de reis zijn nog niet Abbé Pierre kondigt actie aan Ds. Van Putten (47) overleden (Yan een omer medewerkers) DE BILT Nog vrtl onverwacht is In de ouderdom van 47 Jaar overleden ds. M A. J. van Putten, predikant van de Ïereformeerde kerken (vrijgemaakt) van >e Bilt en Maartensdijk. Di Van Putten, die 31 december 1917 werd geboren, aanvaardde zijn ambt 3 september 1944 in de gereformeerde kerk van Twyzel (Fr). Met een gedeelte van zijn gemeente maakte hij zich 17 sep tember 1945 vrij. Sedert september 1949 diende hij zijn huidige gemeenten Ds Van Putten is al de vijfde dienst doende predikant in de Gereformeerde Kerken 'vrijgemaakt», die plotseling is overleden na drs A Bos te Haarlem, ds. H Vogel te Enschede, ds. G Reyenga te Dordrecht en ds. J van Bruggen te Assen De plaats can handeling is ditmaal een overvolle dokterswachtkamer waar een paar stapels veelvuldig beduimeldeezelorige. over jarige tijdschriften hevig contrasteren met zin delijk glanzende, langs drie wanden opgestelde Ifuten banken, frisse katoenen overgordijnen en yoed onderhouden namaak parket. Vogels van diverse pluimage zitten er met introverte gezichten in lijdelijk afwachten bij- "en. de meesten met verzegelde lippen, enkelen in min of meer mysterieus fluistergesprek met de naaste buur. Als huismoeder met 6teeds een tekort aan tijd heb je letterlijk moeten uitbreken voor zon spx eekuur. het graait een hele hap uit je dag. je zit je. als je er zo n tien. twaalf voor je zijn. een-een- verbijten om de grimmige achterstand in je dagelijks werk. Ik ben niet iemand die door oude geïllustreerde reportages en stripverhalen mijn ongeduld kwijt raak. maar mijn moreel ging onverwachts wel met een klein schokje omhoog, toen een zachte stem naast me zei Als dat uw zoon was. zo even. va' een aardige jongen. liet was een al wat oudere vrouw die vlak achter mii was binnengekomen en gezien had hoe onze Bov me tot het doktershuis had vergezeld en met *en stevige zoen afscheid had genomen onder het nogal luide uitroepen van-Succes, mam Ik doe alle boodschappen wel! Die vrouw had een paar weinig opgewekte ogen waarachter je strubbelingen kon raden, daarom •vilde ik die stem niet negeren. Trouwens een complimentje over je kind doet je wel even wat, O. zei ik. hoorde u wat hij zei? Hij weet natuurlijk dat de boel thuis kans heeft in het honderd te lopen als het hier te lang duurt, daarom probeert hij rr helpen. Ja. we aardig z'n best. Er was even wat rumoer in de gelederen, een oude man was aan de beurt die moeizaam opstond er. naar de deur strompelde. Een kleine jongen kreeg van z'n moeder een klap omdat hij met overgave in z'n neus zat te peuteren en daarna de vinger in z'n mond stak. Toen werd de stilte plots dooi een dreinig gejengel verstoord en mijn buurvrouw vond daar aanleiding in om het gesprek voort te zetten. Wat een- bek heeft dat jong. Tien tegen één dat z'n moeder er niet tegenop kan Kinderen, het is ook niet alles. Wat mij betreft, ik wou dat ik ook kon zeggen dat ik niet te klagen -lad. Leert uw zoon goed? Behoorlijk antwoordde ik naar waarheid - zijn meesters zijn wel tevreden. Heeft hij al een beroep gekozen? Ik ben gewoon jaloers op moeders die geen last met hun kinceren hebben, op die huishoudens waar het allemaal zo fijn gaat. zonder gesakker. Ik moest dat toch even recht zetten Nou. nooit zorgen. Dat is 'n beetje overdreven Mijn man en ik moeten ook af en toe van ons afbijten. Denk maar niet dat aller altijd op rolletjes gaat Maar hij leert toch goed. die van u en hij zal vast niet liegen en bedriegen, daar zien z'n eerlijke blauwe ogen niet naar uit. Ik nam er de tijd voor haar uit te leggen dat er ondanks goed leren toch wel dingen zijn die een ouderlijk gemoed kunnen bezwaren. We waren nog lang niet aan de beurt en ik vertelde in het kort hoe ellendig het voor ons was geweest dat diezelfde aardige jongen er feestelijk voor had bedankt z'n schoolstudie behoorlijk af te maken, dat hij ja warempel, de gekste bedreigingen nai'. geuit als hij niet in de kunst mocht gaan en dat oa ten slotte was gezwicht voor het goeie woordje van de tekenleraar. Hij mag nu na de vakantie, als z'n rapport goed uitvalt, naar Kunstoefening, dat is tenminste hier in de stad en we raken hem niet uit het oog kwijt. Maar jammer vinden we het wel. want voor onze zaak is hij natuurlijk verloren. Ze hoorde me zuchten. Ze zei Toch beklaag ik •j niet hoor. Ik zal u wat vertellen. Ik heb er een bij. dat is een nagel aan m'n doodkist. Die werd a) tweemaal door de politie thuisgebracht, gesjeesd met een of ander grietje. Het zal wel op een gesticht uitdraaien. Praat mij niet over opvoeden iet is een onmogelijk werk. ik breng er althan.' weinig van terecht. En zachter voegde ze eraan os Ik wil direct met u oversteken. Vrij uitgaan 'oe ik natuurlijk zelf ook niet En mijn man is a1 aren dood. Nog één belletje en dan was het mijn beurt Bijna twee uur gewacht om even de bloeddruk te iten contr •r.bckende dankbaar. Uit medelijden legde ik mijn hand op de hare toen ik werd opgeroepen naar de spreekkamer. HAYASELVA landse communiteit een tweevoudig doel hebben. Hulp te brengen, die Nederland nodig heeft, en de vrijwil ligers te kweken, die hiervoor ge schikt zijn." OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, dl© wij regelmatig op de advertentie pagina plaatsen. minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet tijdig in ons bezit is. kan de toezending ernstig worden vertraagd. DE DIRECTIE BUSSUM Abbé Pierre heeft gisteravond persoonlijk een grote ac tie aangekondigd, die op 25 september a.s. door de stichting ..Emmaiisvrien- den Nederland" zal worden gehouden. Er zullen 200 vrachtauto's nodig zijn en 400 a 500 vrijwilligers voor het ophalen van oud papier, lompen en metalen, die zullen worden verkocht ten bate van het 30.000 inwoners tellende stadje Djemila in Algerije. Dit stadje, dat vroeger een bekend toeristencentrum was. heeft zwaar geleden door oorlogshandelingen en de inwoners leven in zelfgemaakte hutten in een straal van 40 km rond de ruïnes van de stad. Er heerst honger, buitengewoon grote armoede en ziekte en de omgeving is totaal ontbost. Abbé Pierre heeft gezorgd voor vrijwilligers en er is een herbebos singsprogramma ontworpen in sa menwerking met internationale or- i gam sa ties. Er is nu geld nodig voor onderwijs, medische verzorging, her bouw van de woningen, scholen en i dergelijke. Burgemeester J. E. G. Boot van Hilversum heeft de volledi- ge medewerking van de gemeente I Hilversum toegezegd. COMMUNITEIT Abbé Pieri*e heeft voorts verklaard, i dat hij in Nederland een eerste „communiteit" wil stichten. Hij zei onder meer: „U hebt in Nederland door uw ver doorgevoerde sociale wetten geen hongerigen. die uit voed- selnood binnen de poorten van een communiteit zullen vluchten, geen armen, die om hulp vragen, geen kinderen die zwerven zonder tehuis, zonder ouders of verzorging. Maar u hebt in Nederland een andere catego rie hulpzoekenden, mensen die on danks hun welstand geen raad meer weten. Grote zakenmensen soms voor wie de fysieke druk, de verantwoorde lijkheid of de gang van zaken in hun bedrijf te zwaar is geworden. Daarom moet er in Nederland een communi- v teit komen, die velen hulp, verade ming of genezing kan brengen. De vrijwilligers, die hiervoor gekweekt zullen worden, zullen straks ook van onschatbare waarde zijn in de onder- "P'OSSIHg YOrigC pilZZcl ontwikkelde gebieden. Psychologische hulp zal moeten worden gegeven. - D3nn' e*°- 5 ons- wanneer in de eerste materiële nood- 9h*}?: 10-;kan- is voorzien. Daarom zal de Neder-Jaar." 8! 'JM ""dt- •i,)n DAMBORD-PUZZEL Horizontaal woorden invullen die ver- ticaal dezelfde^ betekenis hebben rang es, j n 3 uitrustet rQ„a.Slihe,,er', t' ^edeirl «teister. 5. rangtelwoord 6. beleefdheidsbetuiging. 7. ommegang. 8. beneden 9 nobele 10 rivier in Rusland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2