Nieuwe Leiclse Courant Desnoods 20 jaar meer dan vechten Wilson krijgt toch het vertrouwen Zitting van Grieks parlement verdaagd Bosbrand Rivièra is nu bedwongen Noord-l letnam heeft geen haast „Openlijke strijd met Amerikanen vermijden In kwartier Den Haag- Leiden vice versa Bedrijf van negen miljoen gulden voor personeel Nieuwe huizen te huur per briefkaart Motie van wantrouwen verworpen Commentaren Echtpaar kwam om het leven Geen melding gemaakt van Nederlanders Spaans schip zat vol met rokertjes Ministers zijn met vakantie Dinsdag 3 augustus I960, 46ste jaargang CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia ghobleven mijn hert in teghenipoetl" Iets minder koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar plaatselijk ook een bui- Vannacht iets lagere, mor genmiddag dezelfde temperaturen ala vandaag of iets hogere. Zwakke tot ma tige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 0,83. p.m. 3.55. p.kw. 10,70 HANOI/WASHINGTON Noord-Vietnam heeft laten weten, bereid le zijn tot een lange oorlog, die desnoods twintig jaar of langer kan duren. In wezen duurt de strijd in Vietnam nu al 20 jaar. Het land wees interventie van de V.N. van de hand. Voorts verklaarde een Noord - vietnamese woordvoerder, dat de omsingeling van de Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang in Viet nam slechts een begin is van een grootscheeps Vietcong-offensief om alle bevoorradingswegen tussen de steden van Zuid-Vietnam te verbre ken. Nadat de natte moeson begint wil de Vietcong de nachtelijke aan vallen op steden met grotere kracht ter hand nemen en de openlijke strijd met de Amerikaanen vermij den. Conferentie Intussen begon gisteren op Hawaii een belangrijke Amerikaanse militaire con ferentie over de manier, waarop het jong ste besluit van president Johnson, een nieuw contingent van 50.000 man naar Zuid-Vietnam te sturen, het snelst kan worden uitgevoerd. Ook wordt besproken, hoe de samen werking en taakverdeling tussen de Ame- Kind had bloed nodig DEN HAAG Door de uitstekende samenwerking van de Leidse, Haagse en Wassenaarse politie is een dokter van het Haagse Juliana-kinderzie- kenhuis erin geslaagd in een kwar tier met de auto een retour-rit naar Leiden te maken. Daar moest hij in het Academisch ziekenhuis bloed op halen van vier donors, dat hij drin gend nodig had voor een van zijn patiëntjes. Gistermiddag waren drie donors uit Den Haag naar het Academisch ziekenhuis gegaan om bloed af te staan, dat in het laboratorium in Leiden een bepaalde behandeling moest ondergaan. Daarna moest er de grootst mogelijke haast ge maakt worden om het bloed naar de plaats van bestemming te krijgen om dat bij lang wachten het bloed aan ge neeskracht zou verliezen. De politie werd ingeschakeld. In elke ge meente stond een ploeg agenten klaar om met hun auto's met zwaailichten en tweetonige hoorns de dokter tijdens het spitsuur zo snel mogelijk heen en terug naar Leiden te loodsen. De politieman nen zijn hier volledig in geslaagd, zo dat het patiëntje nog juist binnen het kwartier kon worden geholpen. In de afgelopen nacht is de 54-jarlge M. Oversier uit Berkel en Rodenrijs, toen hij de boulevard Barnaart te Zandvoort wilde oversteken, aangereden door een auto, 25 m meegesleurd en op slag ge dood. De automobilist die na het onge val was doorgereden meldde zich uren later bij de politie. Het bleek dat hii on der invloed zijn wagen had bestuurd. HU is opgesloten. rikaanse en Zuidvietnamese strijdkrach ten moet worden herzien. Minister McNamara (defensie) heeft een uit tien leden bestaande commissie ingesteld om toezicht erop te houden, dat met grotere spoed de versterkte Ame. rikaanse troepen in Vietnam bevoorraad worden. De commissie zal spoedig naar Vietnam vertrekken. De chef van de commissie zal rechtstreeks onder de mi nister staan. Kopstukken van Maffia gearresteerd PALERMO. Na een onderzoek van drie jaar. waarbij de nauwe band tussen de onderwereld van Italië en de V.S. aan het licht kwam, is de Ita liaanse politie er m geslaagd een aan tal kopstukken van de Maffia te ar resteren. Gisteren is bekendgemaakt dat er bij nachtelijke overvallen in di verse Italiaanse steden tien mensen zijn aangehouden. Al van 1962 werd het doen en laten gevolgd van een groep personen, van wie bekend wat dat zij lid van de Maffia waren en van een. aantal in Italië gebo ren Amerikanen, die geregeld als toe risten vermomd uit de V.S. naar Sicilië terugkeerden. De politie was sinds 1962 op de hoogte van het bestaan van een zeer goed ge organiseerde internationale bende, die zich bezig hield met het smokkelen van verdovende middelen en tabak. De acti viteit van de bende was merkbaar in de V.S., diverse Europese landen en het Midden-Oosten. Bij het opsporingswerk waren ook In- teropl en het F.B.I., het Amerikaanse Fe derale Bureau voor Onderzoek, ingescha keld. De gearresteerden zijn de 72-jarige Giuseppte Genco Russo, die beschouwd wordt als de leider van de Maffia in Italië, en de in Italië geboren Amerikaan Frank Coppola (75). Rosario Vitaliti (68). Vincenzo Martinez (69), Frank Garofalo (74). Charles Orlando (59). Giuseppe Magaddino. Giuseppe Scandariatio. Diego Plaia en Filippo Gioie Imperiale. Giuseppte Genco Russo werd twee jaar geleden uit Sicilië verbannen en kreeg toen Noord-Italië als gedwongen verblijfplaats toegewezen. Hij werd in Bologna gearresteerd waar hij in een ooglij derskliniek verpleegd werd. Men zoekt nu nog vier man. die zich op het ogenblik vermoedelijk in de V.S. ophou- Meer woningen klaar in eerste halfjaar DEN HAAG In het eerste half jaar van 1965 zijn ruim 9.000 woningen meer gereed gekomen dan in de overeenkom stige periode van 1964. Kwamen er in die periode van vorig jaar ruim 42.000 woningen gereed, dit jaar waren dat er ruim 51.000. In juni van dit jaar kwamen 9200 woningen gereed tegen 8500 in juni van het vorig jaar. Van de 9200 in juni vol tooide woningen werden er 1200 uitge voerd in systeembouw. Ook is er dit jaar wat betreft de woningbouw meer werk aangenomen. In januari van dit jaar werd begonnen met de bouw van 61.000 woningen tegen 53.000 in januari 1964. Man, die met bijl sloeg:, gearresteerd UTRECHT De Utrechtse politie heeft gistermiddag de 28-jarige los- arbeider K. aangehouden, die gister morgen zijn 16-jarigc ex-vriendin met een bijl enkele malen op het hoofd heeft geslagen. De man zal, beschuldigd van poging tot moord. c.q. doodslag, aan de officier van justitie worden voorgeleid. Hij had de bijl reeds enkele weken in zijn bezit In verband met de cholera-epidemie die in enkele delen van Perzië is uitge broken, heeft de Iraakse regering giste ren het grensverkeer tussen Perzië Irak stopgezet. Tot dusver zijn 89 mensen in Oost-Perzië aan de gevreesde ziekte overleden. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Ondanks optreden van Heath Link van Bruggen in Athene ATHENE Na een debat van vijf uur is gisteravond de zitting van het Griekse parlement tot van avond verdaagd. Op tafel ligt een motie van wantrouwen tegen de re- Fabriekseigenaar (70) besluit BONN De 70-jarige kinderloze Westduitse industrieel Erich Pfeiffer, eigenaar van 'n welvarend Vacuumpomp-concern in Wetzlar/Hessen, heeft besloten zijn bedrijf, dat een waarde van ongeveer negen miljoen vertegen woordigt, aan zijn personeel te schenken. „Ik heb geen naaste verwanten aan wie ik de fabriek zou willen nalaten, bovendien zou het grootste ge deelte naar de belasting gaan", aldus Pfeiffer, die nog voorzitter van de uit personeelsleden gevormde raad van beheer blijft. Zodra ik vertrek zal deze raad de zaak drijven, die dan eigendom van het gehele personeel is, voegde hij hieraan toe. Het loon van de werknemers blijft ongewijzigd. Volgens Pfeiffer zullen zij als aandeelhouders echter harder en beter werken. De aandelen worden toegewezen in overeenstemming met leeftijd, dienstjaren en bekwaam heden. Over de gift zou bijna vier miljoen gulden belasting betaald moeten worden, doch de premier van de deelstaat Hessen heeft laten weten dat men er een mouw aan zal passen. gering. Maar het ziet ernaar uit. dat de stemming niet voor morgenavond zal worden gehouden. Dat het debat gisteren kon doorgaan, was eigenlijk al een succesje voor de regering. In tegenstelling tot vorige week waren er nu wel voldoende parlements leden aanwezig, zodat premier Novas zijn regeringsverklaring kon voorlezen. Hij zei. dat zijn regering voor de belang rijke taak stond de orde le herstellen u het sterk verdeelde land. Dc toestand li kritiek. Wanneer de regering het ver trouwen krijgt, komt er een nieuwe kies wet, die algemene verkiezingen mogelijk maakt Oud-premier Papandreoe was niet aanwezig. De conservatieve afgevaar digde Kanellopoelos zei dat Papandreoe was weggebleven om zijn aftocht te dekken. Dat namen de leder van de verenigde centrumpartij niet en enkele parlementsleden gingen op de vuist. Voor de rest verliep de zitting ordelijk, zoals trouwens de hele ..revolutie" ln Griekenland een rustig verloop heeft en veel weg heeft van een vakantie-attractie. Link van Bruggen, onze speciale verslag gever, is naar Athene gereisd en geeft op pagina 5 zijn indrukken weer. Op de Westlandse weg te Vlaardin- is gistermiddag de Spanjaard R. Go- Delgado met zijn bromfiets onder vrachtauto met aanhangwagen te recht gekomen en een uur na zijn over brenging naar een ziekenhuis overleden. Griekse politiemannen doen hun uiterste best om vechtlustige parle mentsleden te beletten op de vuist te gaan. UTRECHT De rijksdienst voor de IJsselmeerpolders zal in liet voor jaar van 1966 in de dorpen Bidding huizen. Dronten en Swifterbant in Oostelijk-Flcvoland enkele tientallen nieuwe, moderne arbeiderswoningen gaan verhuren aan vakbekwame land arbeiders. De huizen zullen recht streeks worden verhuurd, het zijn dus geen dienstwoningen De huurprijs komt op ongeveer tachtig gulden per maand. Het blad „Samenwerking" van de Ne derlandse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond waarin dit wordt meegedeeld, raadt gegadigden aan. zich vóór 15 au gustus per briefkaart te melden bij de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in Dronten. De briefkaartschrijvers horen voor 1 november, of zij voor een wo ning in aanmerking komen. In dat geval kunnen zij hun nieuwe huis tussen 1 fe bruari en 1 mei van het volgend jaar be trekken. DEN HAAG Het aantal branden ïn schade van f20.000 of meer is in 1964 in vergelijking met het voorafgaande jaar met 13,6 pet gestegen. De schade nam toe met 7,7 pet. Er waren 808 (711) van der- gelijke branden die in totaal ca. 137.5 mil joen gulden (ruim 127.75 miljoen gulden) schade veroorzaakten De totale directe schade steeg met 8.5 :t van 138.779.000 tot 150.263.000 gulden. Het totale aantal branden steeg met 15.8 mak 'an 13.978 tot 16.195. LONDEN Ondanks de frisse wind die blijkbar in de Conservatie ve party is gaan waaien nu Heath tot leider benoemd is, heeft premier Wilson met dertien stemmen meer derheid het vertrouwen van het La gerhuis gekregen. De conservatieve motie van wantrouwen die gister avond werd verworpen met 303 te gen 290 stemmen was duidelijk gericht tegen de premier zelf. die beschuldigingen kreeg te verwerken als „een laagdenkende man die maskeradeert als premier". De liberalen van Jo Grimond heb ben niet meegedaan met de conserva tieven. Heath spuide felle kritiek op de premier. Labour heeft, volgens Heath de positie van het land in de wereld verzwakt. Zijn redevoering werd her haaldelijk onderbroken door bijvals betuigingen van de conservatieven en gejoel van Labour (..Wij willen Alec terug"). Vooral het financiële en eco nomische beleid moest het ontgelden. Schreeuwen Wilson en Heath begonnen ten slotte tegen elkaar te schreeuwen, terwijl het het Lagerhuis steeds rumoeriger werd. Voor Labour was het een gunstig teken dat William Warbey, die aangekondigd had tegen de regering te stemmen, dit niet heeft gedaan. Het is mogelijk dat Wilson er te elfder ure nog in geslaagd is een dreigende rebellie van de linker vleugel van zijn partij te bezweren. Minister Callaghan gaf nog een over zicht van wat op economisch en finan cieel terrein tijdens het Labourbewind is gepresteerd. Hij voorspelde, dat eind 1966 de handelsbalans in evenwicht zou zijn indien er niets onvoorziens zou gebeuren. Dit zou tot stand worden gebracht zonder dat devaluatie van het pond nodig was. Callaghan liet overi gens weer uitkomen, dat de Labour- ministers bij hun optreden een ge weldig door de conservatieven nage laten rommeltje hadden aangetroffen. Onoplettendheid ivas de oorzaak van deze ravage die pisteren ont. stond op de spoorlijn Utrecht Arnhem nabij Maarssen. Een bestelauto van een onderhouds bedrijf in Harmeien reed door het rode knipperlicht van een overweg. De twee inzittenden van de bestelauto hoorden blijk, baar ook het belsignaal niet. Een snel naderende trein greep de auto, die daarop dertig meter tverd weggeslingerd en de kamer van een liuis langs de spoorbaan invloog. De twee inzittenden van de bestelauto, de 22-jarige F. Wieleman en de 18-jarige C. van Dijk, beiden uit Utrecht, waren op slag dood. Drie passagiers van dc trein en de machinist werden licht ge wond. Een passagier kreeg een shock. Het huis werd zodanig beschadigd, dat het op instorten Komt Tsjombe naar Nederland? LEOPOLDSTAD Premier Moise Tsjombe van Kongo vertrekt 11 augustus uit Leopoldstad voor een reis naar België, West-Duitsland, Engeland en Neder land, zo wordt van diplomatieke zijde ln de Kongolese hoofdstad vernomen. Doel en duur van de reis zijn nog niet meegedeeld. TN Duitsland is de jaarlijkse Kerke- dag weer ten einde. Het is die typische na-oorlogse instelling in ons buurland, typerend voor het na oorlogse kerkelijke leven in Duits land, tegelijk typerend voor het na oorlogse Duitsland zelf. En tegelijk ook zo belangrijk, dat zij tot ver over de grenzen een ruime publiciteit ge niet wat niet met alle kerkelijke gebeurtenissen het geval pleegt te zijn. In Duitsland zit men nog met allerlei zaken in de knoop, en dat moet in het bijzonder blijken uit de discussies in kerkelijke kring. Men heeft er nog de ontstellende schrik te pakken van bevangen te rijn ge weest door het Nationaal-Socialisme, van daarvan in de ban te zijn ge raakt. Men is voor gevoelen en ge weten nog maar ten dele van het ver leden bevrijd. En, de ene generatie minder, de andere meer, men heeft behoefte aan gesprek en beraad. Welnu, de openhartigheid wordt wel nagestreefd. De onmogelijkheid on der het voorbije regime om zich vrij te uiten heeft wel haar tegenbeeld gevonden in elke aangegrepen mo gelijkheid om zich te uiten- Daarbij komt, dat in de kerk van vandaag een sterker accent wordt gelegd op wat wel genoemd wordt het leken- element, maar waaronder we mogen verstaan het geloofsbrieven en de eigen verantwoordelijkheid van ieder kerklid. Kerkedag: mogelijkheid om zich te uiten, bezinning op de problemen van de dag, maar vooral toch een zich bezinnen op en een zich sterken aan de boodschap van God. Een boodschap, die ook in Duitsland de kerk heeft te belichamen. Ja, heel de kerit. opdat zij kan zijn een voor post en een getuige in dc wereld. D« wereld zelf tot behoud. XJET is met de persvrijheid in In- AA donesië nog altijd niet best ge steld. Meermalen moet gewag wor den gemaakt van een of meer ver boden bladen. Hetgeen moet gelden als een aanwijzing, dat ook de demo cratie waarvan vrijheid en ont vankelijkheid immers kenmerken zijn er nog onvoldoende is ont wikkeld. Bij dit alles spreekt mee, dat, anders dan bij ons, de pers veel meer wordt gezien als een instrument in de po litiek. Dat is in de meeste jonge sta ten het geval. Ook bij ons was dat vroeger zo. Bij ons echter is de krant allengs uitgegroeid tot een overwegend jour nalistieke aangelegenheid, wat de onafhankelijkheid van de pers, ook ten opzichte van staat en politiek, sterk heeft bevorderd. In de wereld van de pers wordt dc gang van za ken ten deze in Indonesië niet zon der bezorgdheid gadegeslagen, maar protesten richten voorlopig weinig uit. Misschien moeten daarvoor late re stadia worden afgewacht. Voorlopig vertoont het land nog een staatsvorm van beperkte, immers ge leide democratie. Waarbij intussen de vraag gerechtvaardigd is, of niet juist in deze beperktheid een be lemmering ligt voor de ontwikke ling en of niet juist een meer open democratie tot de ontwikkeling zou kunnen bijdragen, zoals situaties el ders bewezen hebben. O LE LAVANDOU (Franse Riviè ra) Men schijnt de strijd tegen de bosbranden aan de Franse Ri vièra nagenoeg te hebben gewon nen. Vanochtend brandde het al leen nog in de heuvels bij Bormes- Les-Mimosas en bij het dox-pje la Fossette. De 1200 bestrijders van Bijna 2 miljoen sigaretten ROTTERDAM De douane recherche in Rotterdam heeft gisteren aan boord van het Spaanse vracht schip Uribitorte een grote lading ge smokkelde sigaretten ontdekt. In to taal 1.900.000 sigaretten waren tussen de lading en in geheime bergplaatsen verstopt. De sigaretten zijn in beslag genomen en het schip is aan de ket ting gelegd. Het schip moet in de ha- blijven liggen totdat de Spaanse rederij dc boete van tien cent per sigaret heeft betaald. In verband hiermee is gisteren de 41- jarige hofmeester J. U. I. gearresteerd. Hij wordt beschouwd als hoofdverdachte. Na een langdurig verhoor op het hoofd bureau van politie is hij weer vrij ge laten. Van de opvarenden van de Uribi torte zouden er nog 22 bij dc smokkel betrokken zijn. het vuur slaakten een zucht van verlichting toen hun vi-ees. dat de mistral weer in kracht zou toene men, niet werd bewaarheid. Dc wind ging gelukkig weer liggen cn het vuur, dat 20.000 hectaren bos. weiden cn akkers heeft verschroeid, kwam tot stilstand. Tussen de verkoolde resten wordt nog steeds gezocht naar mogelijke slachtoffers, nadat twee mensen te Bor- mes-les-Mimosas werden aangetroffen, die levend waren verbrand. Het waren de 83-jarige schrijver Georges Barbara en diens 54-jarige echtgenote. De stoffe lijke resten werden in de buurt van het landhuis van Barbara gevonden. Dit huis blijkt niet beschadigd te zijn. Wanneer hel echtpaar daarin zou zijn gebleven, zou het niets overkomen zijn. Voorzover bekend bevinden zich onder de gewonden (een tiental) geen Neder landers. Het is niet bekend of er Neder landse toeristen betrokken zijn geweest bjj de massale evacuatie uit het door bosbranden geteisterde gebied. DEN HAAG Voor het eerst na 4e oorlog zal er een week of drie geen ver gadering van de ministerraad zijn. De ministers zijn namelijk met vakantie. Niet allemaal. Vijf bewindslieden zijn in Nederland gebleven om de lopende zaken te behartigen Gezien de berichten in dc diverse kranten bestond er nogal wat onzeker heid over het feit wie nu precies in de zon en wie nog dagelijks onder zijn bu reaulamp zit. De Rijksvoorlichtingsdlun#». verklaarde ons vanmorgen, dat dc vx* gende ministers nog in Nederland ware®» Cals. Diepenhorst, Bogaers, Biesheuvel en Bot

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1