Keulen bracht Kerkedag van de ontmoeting Kerkedagbezoekers open voor andere inzichten Een woord voor vandaag Honderdduizend bij slotsamenkomst Belangstelling voor Joden en christenen Protestant ontmoet r.k. Westduitse politiek was oneerlijk Puzzelhoek Geen missionarissen naar andere planeten Uw probleem is het onze Pro jecten van geldstuk jes MAANDAG 2 AUGUSTUS 196S Het vereist enige moed te waarschuwen tegen de rijkdom. Wat is rijkdom eigenlijk? Wie moet wel en wie moet niet tot ,.de rijken" worden gerekend? Een discussie over dit soort vragen kan slechts zin hebben, als daarin ook betrokken wordt het aspect van de functie, welke de rijkdom heeft in het leven van de rijke en in de samenleving. Wij komen dan als van zelfsprekend op het begrip rentmeesterschapeen Bijbels begrip, dat zó duidelijk is dat het nog nimmer door een beter woord is vervangen. De apostel Paulus maakt in zijn eerste brief aan Timotheiis deze opmerking: „Wij hebben niets op de wereld meegebracht wij kunnen er ook niets uit mee nemen." Deze opmerking stelt de rijkdom wel in een bijzonder licht. Zij maakt haar op z'n minst tot een betrekkelijke zaak en het kan zijn nut hebben over de rijkdom, ook in het jaar onzes Heren 1965, na te denken en te vragen naar hetgeen de Bijbel er over zegt. Laten wij eerlijk zijn: de praktijk is vaak, dat bij het toenemen van de rijkdom de Bijbel op het tweede plan komt te staan om, als wij er niet voor worden bewaard, ten slotte helemaal uit het oog (en het hart!) te verdwijnen. Het kan ook zijn, dat naar ons gevoelen die Twee (Bijbel en rijkdom) zich bijzonder goed met elkaar verdragen. Dat is inderdaad niet uitgesloten, maar het gevaar is groter, dat het ontdekkende licht van de Bijbel niet langer valt over onze rijkdom. Spreekt Jezus niet van de nauwelijks mogelijke gang van de rijke in het Koninkrijk Gods? Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 7 vers 1 tot en met 11. (Van onze kerkredactie) KEULEA Opnieuw zijn de duizenden ditmaal 100.000 gekomen naar de grote slot samenkomst van de Duitse Evangelische Kerkedag. In stromen trokken zij naar de uitgestrekte weide. Zij stonden of zaten met grote groepen in het gras. Zij luisterden met aandacht naar de toespraken die opnieuw in het teken stonden van het motto van deze conferentie, een motto dat in sommige discussiegroepen zo nu en dan wel eens overvleugeld was geworden door andere vra gen en problemen. Opnieuw ging het echter aan het slot om de vrijheid, waartoe de mens door God geroepen is. Eén van de sprekers was de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft. Eenzaam stond hij op de ruim acht meter hoge kansel voor het enorme kruis. Hij zei dat het duidelijk geworden is, dat alleen de mens die vrij is verantwoordelijkheid dragen kan. Wie echter geen verantwoorde lijkheid wil dragen heeft de grote volle vrijheid nog niet ontdekt. Vrij zijn betekent immers niet al leen dat de oude bindingen ver- broken zijn en de mens onafhan kelijk is. Wie dat denkt zal spoe dig teleurgesteld worden. Wij zijn vrij om de gemeenschap te vin den. „Dit was een kerkedag:. Hebben wij werkelijk iets over de kerk geleerd?" to vroeg dr. Visser 't Hooft. Ik hoop dat we nu begrijpen dat de toekomst van de kerk tegelijkertijd zeker en volkomen onzeker is. Zij is zeker, omdat Christus Zijn Kerk in stand houdt. Om het met Luther te zeggen: „Als de stortregen van het Woord Gods op de ene plaats ophoudt, valt zij op de andere plaats weer neer". Maar de toekomst in ook onzeker, want de kerk heeft geen vaste plaats j in dez« wereld. Zij wordt in een zich I veranderende wereld opgeroepen I steeds nieuwe vormen te vinden. Een I vrije kerk mag niet gebonden zijn. zelfs niet aan haar eigen geschiedenis. E,n knie u allecn maar vrij als rij naar opdracht voor de naaste ver-waarop de klokken begonnen te lui- staat- I den. Op het terrein viel een voelbare Ook de president van de kerkedag, "as ;Is.0t/e P01?1?? dr. Riohard freiherr vom Weizsaecker ïebedslied dat de menigte juist sprak. Hij gaf de duizenden een aantal opdrachten mee. Oecumenisch denken betekent! zorging van anderen. Gelukkig zijn vele jonge mensen bereid zich te geven om zieken te verplegen ei zwakken te helpen. Maar. zei hij nog tot de ouderen: Wij mogen de jonge mensen niet oproepen tot charitatieve hulp en hen dan alleen laten staan. Er waren tientallen eregasten, die in de warme zon, die voor het eerst sinds het begin van de kerkedag scheen, aandachtig luisterden. Daar was bijvoorbeeld bondskanselier Er- hard, en de voorzitter van het mode- ramen van de Duitse Kerk praeses Kurt Scharf. De voorzitter van de bondsdag dr. E. Gerstenmaier had ook willen komen, maar was op het laatste moment door ziekte verhin derd. Ruim 2000 blazers begeleidden de samenzang. SLOTSAMENKOMST KEULEN De twaalfde Duitse Kerkedag is weer geslo ten. De laatste mededelingen voor de pers heb ik uit mijn vak genomen. Voor me ligt een stapel papier van 35 cm. hoog. refera- (Van i kerkredactie) dag jL). Maar het nieuwe is toch eigenlijk dat de ontmoeting van theolo gen. meer een algemene ontmoeting van gemeenteleden is geworden. Die indruk kregen wij reeds tijdens de openings- dienst en de kerkedag onderstreepte hem steeds weer in kleine en grotere gebeur - gezongen had, overnamen en mee- j •oerden op de vleugels van hun j ZEGEN De praeses van de Rijnse Kerk, dr. Joachim Beckmann sprak nog de zegen uit. „Gaat dan heen", zei hij. „en beproeft alles. Behoudt het goede. Denk er over na en doe wat gedaan moet worden. Dan zal de God van alle vrede met u zijn." Toen stroomde het uitgestrekte ge bied weer leeg. Ieder trok naar eigen land en eigen huis. De 280 Nederlan ders (de grootste buitenlandse delega tie), de ruim tweehonderd Amerika nen. de vele Britten, en de duizenden Duitsers. Zij hadden veel gehoord. Zij waren geconfronteerd geweest met nieuwe inzichten. Zij hadden ant woorden gevonden op vragen die bij hen leefden, maar ook weer nieuwe vragen en problemen waren opgedo ken. Maar zij gingen naar huis in de wetenschap dat deze kerkedag een ker kedag van de ontmoetingen was ge weest, ontmoetingen met Joden en rooms-katholieken, met christenen uit andere landen, en christenenen uit de eigen kerk die zo heel anders dachten en spraken dan zij zelf. Zij hadden met de ander gesproken, gebeden en ge discussieerd. Zij hadden met hem van mening verschild of waren het plotse ling met hem eens geworden. Het belangrijkste was misschien wel dat zij op deze Keulse kerkedag die ander gezien hebben, zoals ook hij voor Gods aangezicht staat. i: lijk; zoveel hoofden, zoveel zinnen, ten. verslagen van discussies, me- Dat kan Mk nauwelijks anders, want dedelingen en uitspraken van wie de referaten en gesprekken over t r i „Man en vrouw" bijgewoond heeft, forunw. Een uitgever van pocket-jMl tot totaal andere ^nclusie boeken zou de referaten, die komen dan de man die zien heeft ij- bezig gehouden met de noodzakelijke over de verhouding man en reformatie van de kerk, of met Rome vrouw gaan, kunnen bundelen en Reformatie, tot een dikke uitgave. Een andere zou dan moeite hebben om inj één band uit te geven wat gezegd I Toch is er wel een zekere ontwik- t I keling te bespeuren. Neem bijvoor- is over bijbel en gemeente. In een j beeld het gesprek over de Joden. derde reeks zou alles wat betrek- j Daarmee werd op de kerkedag van n O r I Berlijn een begin gemaakt. Wat ging king heeft op Rome en Reforma-, dat toen jagend. Het was alsof de tie geen gek figuur slaan. Vijf Duitsers na de verschrikkelijke moord i-i -.1 op de Joden er niet over durfden te Uitgevers zouden ieder een uitleg spreken. In Dortmund was men wel van het boek Jona kunnen publi- wat verder, twee jaar geleden. Maar r. toen voorgesteld werd een collecte te eeren. En dan zou er nog een uit-houden voor de herbouw van een gever gevonden moeten worden j synagoge, kwam uit de vergadering de .i.ii- i r. vraag of dat wel kon. Hoe kon men in voor alles wat betrekking heeft jecri christelijke bijeenkomst collecte- op de verhouding Joden en chris- j ren voor een volk dat Christus had I vermoord? tenen. Maar daarvoor zou een I I De discussie in het Vaticaans conci lie over de verantwoordelijkheid pocketboek te klein zijn. ,,Hoe zouden jullie deze kerkedag typeren?", vroeg een collega gister avond. toen we nog even als Neder landse journalisten en radio-verslag gevers bijeen waren. Het werd letter- Hongaarse lutheranen geen bezwaar tegen r«hg<l d gesprek met Home BOEDAPEST De Hongaarse Lu therse Kerk heeft haar kritiek op de gesprekken, die de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldfedera tie met de Rooms-Katholieke Kerk begonnen zijn. teruggenomen. ..Wij zijn voor de dialoog", schrijft bisschop Zoltan Kaldy in het laatste nummer van het Hongaarse kerkelij ke maandblad Evangelikus Elet. Daarmee distancieerde hij zich van zijn collega dr. Lajos Vetö. die in het vorige nummer ernstige kritiek had geleverd op de gesprekken tussen Genève en Rome. Volgens bisschop Vetö zouden dc We reldraad en de confessionele wereldbon den als dc Lutherse Wereldfederatie hun boekje te buiten gaan. wanneer zij als kwasi-superkerken in naam van de le- denkerken onderhandelingen zouden aan knopen lisschop Kaldy bestreed deze opvat ting. maar hij stelde wel vast. dat het doel van interconfessionele besprekingen niet mag zijn een organisatorische een heid van alle christelijke kerken, maar een diaconische eenheid. Onder het laatste verstond hij een gemeenschappelijk strijden tegen de oor log. tegen de armoede, sociale achter stand. tegen epidemieën en honger, tegen koloniale onderdrukking en voor de vred? en beter begrip tussen de volken en een eerlijke verdeling van de rijk- Beroepingsiverk NED. HERV KERK Aangenomen naar Sexbierum toez. T Tijsma te Twijzelcrheide. die be dankte voir Ingcn <toez.) Benoemd tot leraar voor het gods dienstonderwijs aan het Reviuslyceum te Doorn: W Anker te Rotterdam-Charlois. Hij ontvangt per 1 september eervol ont slag van zijn gemeente. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Boskoop. Ermelo. Mussel, Nieuw-Ven nep. Opperdoes. Ouderkerk a d. Amstcl. Ridderkerk. Vlissingen en Zaandam: kand. J. van Amstel te Mij drecht de kruisdood van Christus heeft duide lijk ook in protestantse kring doorge werkt. In Keulen was dit geen vraag meer. Men was alleen maar bezorgd, dat de Rooms Katholieke Kerk niet de moed zou hebben uit te spreken dat de Joden zeker niet schuldig gesteld kunnen worden. Wat mevr. dr. Barbara Just-Dahl- mann zei, was de mening van allen: land, waar het antisemitisme christenen in zijn macht heeft gehad, die zulk een massamoord tot ge volg had. moet protestantse en rooms- katholieke chistenen beslist breken met hun slechte vooroordelen en met de veronderstelling dat de Joden een collectieve schuld hebben kruisdood van Christus. Een gedachte die eeuwenlang de kiem van Joden haat in de harten van de christenen heeft gelegd." Juist in Keulen wilde men een weg zoeken om een nieuwe (Arabische) moord op de Joden te voorkomen. Dat kan alleen als men bij de kinderen begint, en daarom heette het referaat van prof. dr. Hans-Joachim Gamm dan ook: „Wat vertellen wij kinderen over de Joden?" Hij ant woordde: „Dat zij Gods uitverkoren volk zijn. en dat Hij Zijn verbond met hen niet beëindigd heeft zij bovendien heel gewone mensen zijn, in niets onderscheiden van de anderen. Als heel gewone mensen zijn zij het uitverkoren volk." niet theologiscne verschillen uitwis sen, maar wij mogen ook niet wachten en zwijgen. In onze ver houding tot de rooms-katholieken wordt van ons gevraagd: Wat dra gen wij zelf bij aan de overbrug ging van de kloven die er nog bestaan. Als leken moeten wij beseffen dat de kerk onze arbeid nodig heeft. Onze taak is niet verdedigen, wat we menen te bezitten en de strijd tegen gelovigen die anders denken. Onze taak is het om in waarheid met elkander te leven. Wij zijn mede verantwoordelijk voor Dr. Ehrlich over Midden-Oosten Een jeugdleider uit een klein dorp! in Würtenberg zei: De diepste indruk op mij heeft op deze kerkedag het! gemaakt dat protestanten enj i-katholieken samen in één kerk j baden en luisterden naar een uitleg: de bijbel door leken. Dat zal ik j thuis vertellen waar soms de rooms- katholieke kinderen nog niet eens met de protestantse mogen spelen. Toen het gesprek tussen Jaeger en Beck mann zou beginnen werd eerst het lied gezongen „Allein Got in der Höh' sei Ehr". De secondant van Beck mann, dr. Nieland, haastte zich om kardinaal Jaeger een gezangboek te geven. Het was niet nodig, de r.k. prelaat zong reeds uit het hoofd mee. Ook al zijn er nog geweldige theologi sche en practische verschillen, men j van het recht staan en niet in dienst kan God samen in het lied loven. Vijf van het voorrecht van de sterkste, jaar geleden lag de situatie toch nogi Juist nu is het nodig dat de ogen totaal anders. open gaan van allen in de maatschap- pij en speciaal van de jongeren voor beroepen die gericht zijn op de ver- (Van onze kerkredactie) KEULEN Zaterdag was de gespreksgroep voor de verhou- ding van Joden en Christenen het ES rrdt^IrniSrw^ bezocht van alle discussie- vinden. groepen op de kerkedag. Twee belangrijke feiten waren te mel- WELVAART <len: Dr. von Weizsaecker sprak ook nog Een publicist uit Bazel, dr. over de huidige welvaart. Dreigt zij1 Ludwig Ehrlich, viel bijzonder ïf„ !Yord?n tot doe* °P scherp de politiek van West- eerste te 5SL" STfÜK D*"— bet Midden-Oosten ten leren om de ander ook een kans aan. te geven. De welvaart moet in dienst De werkgroep van de kerkedag voor Joden en christenen be- OPENHEID Op de laatste persconferentie terdagmiddag gaf de president kerkedag, dr. Richard Freiherr von acker een persoonlijke indruk, die ook Uen aanvaarden, geheel de onze was. Opmerkelijk voorl deze kerkedag, veel meer dan in het Helemaal eerlijk is dpze vraag echter verleden, was de bereidheid om afwij- toch ook weer niet. want de theoloog zei kende meningen van anderen aan te in het slot van zijn referaat: „Maar als horen. Er werd wel eens „boe" geroepen beide, zowel het gezag van Gods Woord of gesist, maar men liep niet weg. Men als de door God gewilde menselijkheid wilde tot een gesprek komen. En er werden dingen gezegd waar men het vaak beslist niet mee eens was. De rede van dr. Dorothee Sölle werd het gesprek van de dagen. Haar radicale uitspraken en kritiek op de kerk als instituut brachten telkens weer opnieuw, ook op de terrassen en onder het eten, discussies op gang. i knechtsgestalte van de bijbelse tekst. lingen de gem willige aanval n r op het heiligste." Op dit punt blijven voldoende vragen leven. Op deze kerkedag T^hiewfldegde8 overgrote meerderheidwerden gelovigen geconfronteerd helemaal niet zo radicaal zijn. Toen het over de kerkelijke belasting ging bepaalde gespreksgroep klonk e wat scherpe kritiek. Maar het r heel oorstel JVde aanwezigen om de belasting dan maar te vervangen door vrijwillige bijdragen naar „Amerikaans" met de geloofsproblemen waar de theologen mee worstelen. Ondanks dat sommige predikanten zeiden dat het beter was maar niet te gaan, zijn zij gekomen. Uit de dis- dan de Amerikaanse. Er werd andere meningen geluisterd, maar iedere nieuwe gedachte werd geslikt. BIJBEL Ook de bijbel kwam telkens verhouding Rome-Reformatie. Onge K-el H-. ggf epn exegese van het twijfeld heeft het gesprek tussen verkaal van de visvangst uit Lucas 5, kardinaal Jaeger en praeses Beekman waardoor deze geschiedenis helemaal stempel op dit samenzijn gedrukt. haar historisch karakter verloor .oorbeeld vond geen bijval. De overgrote I cussies werd duidelijk dat zij aller- meerderheid meende dat de Duitse situa- tie historisch heel anders gegroeid was ""ns1 naar n"ls g^gen mei ae ge --- dachte dat de bijbel geen bood schap meer heeft, omdat geleerden er kritiek op hebben. Hoogstens hebben zij leren beseffen dat hun uc ui uc geestelijke leraren worstelen met op de tafel, in het bijzonder wel in dej §ro^e problemen op dit punt. werkgroep voor „bijbel en gemeente".! Daar ging het vooral om de vraag: hoe moeten we de bijbel lezen? Een| aantal orthodoxe predikanten en ker-1 keraden hadden de bespreking van, juist dit onderwerp met angst en, beven tegemoetgezien. Er waren er, zelfs die hun gemeenteleden hadden! geadviseerd maar niet naar deze ker kedag te gaan. hun vrees wel inden- sloot en oproep te richten tot het moderamen van de Duitse Kerk met het verzoek een on derzoek in te stellen naar de wijze waarop in de kerkelijke leerboekjes het lijden en de kruisdood van Christus wordt beschreven. Dr. Ehrlich zei, dat de politiek West-Duitsland in het Midden-Oosten „beslist oneerlijk" is geweest afgelopen jaren, zowel ten opzichte van de Arabieren als van de Joden. Als men niet in wil gaan op het verlangen van Israël wapens in Duits land te kopen, dan mag Duitsland ook niet meewerken aan de bewapening van Egypte. Letterlijk zei deze Joodse publicist! dat de Westduitse grootindustrie ken nelijk geld wilde verdienen aan de toekomstige uitmoording van het Joodse volk door de Arabieren. Toen hij dit zei, werd luid geapplaudiseerd. Geen van de aanwezigen bestreed deze uitspraak. BOEKJES Het forum kwam tot de conclusie dat de Duitse christenen een verant-, woordelijkheid dragen „voor de staat Israël en de vrede in het Midden-j Oosten". Gezegd werd dat Duitsland een politiek in het Midden-Oosten moet voeren, die er op gericht is de .vrede tussen de Arabische staten en 'Israël te verzekeren. Aan het slot van de gesprekken werd besloten om een oproep te richten tot de leiding van de Duitse Evangelische Kerk om de leerboekjes te herzien. Veel v:|i het antisemitisme uit het verleden, zo was uitgesproken, viel terug te voeren op de wijze waarop de kerk de schuld van de Joden aan de kruisdood van Christus hadden gepredikt en geleerd. Ver zocht werd een commissie in te stel len die alle catechisatieboekjes moet doorlezen en eventueel moet corrige ren, waar antisemitische tendenzen naar voren komen. Een dergelijke studie werd reeds in het verleden begonnen,, maar is toen om de een of andere reden blijven steken. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. bezitt.voornaamw., 2 stalen rasp.. 3. bosgod. 4. ik (Lat.). 5. gewicht 6. ligplaats voor schepen, 7. vriend (Fr). 8. Turks bevelhebber. 9, berg. 10. oude benaming voor liter, 11. deel van het ge laat. Bij juiste oplossing leest men Verti kaal 12 een zegswijze. We konden i Zulke gesprekken zijn er de laatste jaren meer geweest, maar meestal achter gesloten deuren. Nu spraken leiders van beide kerken voor het forum van de eenvoudige gelovigen. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wU regelmatig op de advertenUe- paglna plaatsen. minstens een week van tevoren op te geven Indien deze schriftelijke opgave niet tijdig in ons bezit is. kan de toezending ernstig worden vertraagd DE DIRECTIE gelijkenis van Lucas werd met een mooie, rijke boodschap, maar toch niet meer dan zo maar een verhaal waaruit we iets kunnen leren. De vraag die duidelijk bij de vele toehoorders achterbleef zou men zo kun nen formuleren: ALs Lucas alleen maar een verhaal vertelt en geen historisch gebeuren weergeeft, blijft het dan in de prediking niet een verhaal dat al of niet mooi gevonden wordt? Kan het dan nog wel resulteren in een veranderd leven: blijft het dan niet slechts een woord, dat nimmer in ons leven tot vlees worden kan? Een merkwaardig antwoord gaf prof. dr. Walter Krech uit Bonn: Juist omdat het Woord vlees is geworden, historie, eist dit dat wij de openbaring van de historische Jezus Christus aan zulk een wetenschappelijk en kritisch onderzoek onderwerpen. Zoals Chris tus zichzelf in de handen van mensen overleverde, zo is het evangelie in de handen van mensen gelegd met alle risico van dien. Hij ging echter niet in op de vraag of wij dan geroepen zijn OOK ALS ER LEV EK IS MILAAN Als eventueel zou blijken, dat op andere planeten met rede begaafde wezens zouden bestaan, dan zou de Rooms-Ka tholieke Kerk een „neutrale hou ding jegens hen aannemen en geen ruimtemissionarissen de kosmos in sturen. Dit schrijft pater Domenico Grasso, professor in de godge leerdheid aan een universiteit te Rome, in het Milanese dagblad Corriere della Sera in antwoord op een vraag van een lezer. De zending van de kerk op aarde maakt deel uit van Gods plan rondom twee fundamentele gebeurtenissen, aldus pater Gras so: de zonde van Adam en de daaruit voortkomende erfzonde en de verlossing door Christus. De kerk is door Christus gesticht om de gevallen mensen te verlos sen. Voor schepselen op andere planeten kunnen andere plannen in Gods voorzienigheid bestaan. Pater Grasso noemde drie theo rieën: 1. Zij hebben weerstand gebo den aan een verzoeking, als waarmee God Adam en Eva be proefde. In dat geval verkeren zij waarschijnlijk in een staat van volmaakt geluk zonder haat. ziekte, oorlog en ander kwaad. 2. Zij hebben evenals de aard bewoners gezondigd. Hun leven zou dan overeen kunnen komen met het leven op aarde óf God zou hen geen kans op verlossing hebben gegeven. In dat. geval zou hun leven erger zijn dan het onze en worden beheerst door grote gewelddadigheid, haat en verdor venheid. 3. God heeft hen geschapen zonder een bovennatuurlijke be stemming, zoals de mens. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Moet er, indien een kapi taaluitkering op een levensverzeke ringspolis, waarvan ovér het rentebe standdeel inkomstenbelasting is be taald, en dit kapitaal is aangewend om spaarbrieven 1957 van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te nemen, bij verkoop daarvan via een commissionair, resp. bij inwisseling t.z.t. bij genoemde bank nog belasting Antwoord: Dat het kapitaal, waar mee de rentespaarbrieven zijn ge kocht, afkomstig is van een uitkering uit levensverzekering, doet fiscaal niet ter zake. Van belang is dat de bij de aankoop van de rentespaarbrieven meegekochte, in de koers verdiscon teerde, niet uitgekeerde rente bij de aankoop aftrekbaar wsa van het in komen. Daartegenover is in het jaar van de verkoop de gehele in de inkoopsprijs begrepen rente weer be last, en wel op verzoek tegen het gematigde, zogenaamd proportioneel tarief. In beginsel is dus alles boven de nominale waarde belast, wanneer de rentevoet gelijk is aan die bij de uitgifte. Deze rentevoet is thans hoger dan in 1957, zodat de fiscus kan stellen, dat de koers van het nominale deel van de spaarbrief beneden de 100 pet. ligt, zodat nog iets meer belast baar is. Dit laatste wordt echter in de regel verwaarloosd. Is bij de aankoop een andere wijze van berekening gevolgd voor de bepaling van de aftrek, dan mag u deze thans ook toepassen. Dit is goed mogelijk daar de inzichten op dit punt nogal eens zijn gewijzigd, en wel het laatst door het arrest van de Hoge Raad van maart 1964. Het bovenstaande geldt, wanneer u de rentespaarbrieven voor de inwerkingtreding van de nieuwe wet inkomstenbelasting 1964 (op 1 januari 1965) heeft gekocht. Hebt u de stukken na 1 januari 1965 gekocht, dan is bij aankoop niets aftrekbaar en bij verkoop alleen belast die rente, %velke men gekweekt heeft gedurende de tijd, waarin men de spaarbrieven zelf bezat. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeggen van wat voor boom bijgezon- den blad afkomstig is. Deze staat namelijk ongeveer drie jaar in onze tuin. Kunt u ook zeggen wat voor kleine diertjes aan de onderkant van het blad zitten en hoe die te bestrij den zijn? Ook zitten er nop al eens van die gi bladeren. Antwoord: Het blad is afkomstig van de een of andere zaailing (op slag) van een acersoort (esdoorn). Waarschijnlijk is het een gewone acer of esdoorn, de acer pseudoplatanus. Deze komt veel in opslag voor. Het wordt een tamelijk grote boom. van de tweede grootte, en is voor een kleine tuin ongeschikt. De zwarte beestjes behoren tot een soort zwarte bladluis. Deze kan men bestrijden in ,de winter met 7>i pct„. vruchtboom- Vraag: We willen graag iets weten over onze twee hibiscusplanten. Wij hebben deze „Chinese rozen" reeds enkele jaren en vinden nu nu ze flink in blad staan en frisse bladeren hebben aan de onderzijde van enige bladeren, bij het einde van het steeltje, waar het blad begint, een druppel hangen ter grootte van een speldeknop van een vloeistof, die kleverig aanvoelt. Ook zetten de knoppen, die zich vormen, niet door en ze vallen af. De planten staan op het zuiden voor het raam, dus ze hebben volle zon. Ze krijgen naar behoefte water en regelmatig om de 14 dagen pokon. Antwoord: Dit kleverige vocht ii zeer waarschijnlijk afkomstig van blad- of dopluizeh of de moeilijk te bestrijden witte wolluis. Inspecteer dus uw planten eens zorgvuldig op dat ongedierte. Ziet u deze, dan moet u de bladluis bestrijden met DDT. de twee overige luizensoorten aanstippen met een kwastje met brandspiritus en dit moet u zo nodig herhalen. Dit herhalen kunt u tevens tegen de bladluizen doen. Pas op voor toch en sterk wisselende temperaturen. Kunt u desnoods met een loep geen luizen vinden, dan kan het zijn dat het sap uit wonden vloeit, vooral bij zeer sterke groei. Is dit het geval, dan moet u de groei matigen, door minder water en mest te geven. Dez® afscheiding is meestal meer bruin of daar deze blank is. Oud-zendingsarts Fokke Veldstra overleden HILVERSUM Onverwacht is in de ouderdom van 69 jaar overleden de heer Fokke Veldstra. oud-zendingsarts De i overledene zal woensdag worden begra- j ven omstreeks twaalf uur op de begraaf- Oplossing vorige puzzel I Horizontaal Vertikaal omstreeks twaalf i plaats Zuiderhof te Hilve rouwdienst in de Ger.-formeerde Kerk aan de Torenlaan. die om half elf begint Dokter Veldstra. is onder andere werk zaam geweest op Ja^a en op Soemba. In het zendingshospitaal te Poe.-woiedjo op iJava is hij dokter J. C. Flach indertijd I opgevolgd als directeur De Spaanse Evangelische Zendinr heeft besloten tot herdruk over te gaan van ..Breve Compendio de la Religion 1 Christiana", de Spaanse vertaling van het in ons land overbekende Kort Be grip. De voorraad was namelijk al geruime tijd uitgeput en de vraag naar i deze uitgave is in Spanje nog groot. Vrouwen spaarden samen SIJNP*^??E Vrouwen u«t gehele wereld hebben, door iedere maand het kleinste geldstuk uit hun portemonnee te nemen en dit te storten in een fonds, 180.000 bijeengebracht Dit geld zal worden besteed aan een aantal projecten, die uit christelijke naastenliefde voortkomen. De vijfentwintig projecten, waar men mee bezig is, omvatten zowel I ondersteuning aan de families van politieke gevangenen in Zuid-Afrika als een boerderijproject in Bolivia. In Amerika hoopt men mee tc helpen dc levensstandaard van velen te verbeteren en de rassenscheiding op te heffen. Ook wil men het mogelijk maken het werk van de protestantse kerken in Spanje uit te breiden. In Azië wordt een zondagsschool gesticht voor blinde kinderen en in Nieuw Zeeland zullen gevangenisdominees komen. Deze christenvrouwen zijn acht jaar geleden met de gcldstukjesactie in Azië begonnen. Inmiddels nemen vrouwen uit heel de wereld eraan deel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2