Nieuwe leidse Courant Bosbranden teisteren de zuidkust van Frankrijk Mistral wakkerde het vuur aan Kampeerders renden voor hun leven Harriman gaat morgen naar V.S. terug Haagse taxichauffeur met pistool geslagen Gewonde man helde zelf de politie Toch nog enorme files bij Oudenrijn De heer J. Groenewegen plotseling overleden Bus stort in Moezel: twintig gewonden Directe utj F. DIHAAER Hoofdredecteun Dr. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAI DAGBLAD ntvastigh r» ghebleven e hert 'm leghenjpoeM" r~ Maartdag 2 augustus 1963. 46ste firargang Aanhoudend koel Half tot zwaar bewolkt met aanvan. kelyk enige regen en later enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tyde- lijk harde wind tussen zuid en west. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 bezorging 18.00—19.00 LA LONDE Aangewakkerd door de Mistral met een snelheid van meer dan 90 km per uur heeft een bosbrand gisteren duizenden kam peerders voor hun leven doen rennen. Ovpr een breedte van zestien kilometer drong het vuur de meer dan 5000 vakantiegangers naar de rand van een rivier, waardoor de autoriteiten zich genoodzaakt zagen, onmiddellijk evacuatie-maatregelen te treffen. In het kamp van La Favière bevonden zich o.a. honderden Britse, Duitse en Italiaanse toe risten. Ongeveer 10.000 ha bos, verscheidene landhuizen en het Grand Hotel in Bormes werden een prooi van de vlammen. Meer dan 500 brandweer lieden, militairen en anderen trachtten de brand te stuiten. Vooral het dorp Bormes-Les-Mimosas met 2000 inwoners werd be- Ireigd. De weg langs de kust van Toulon naar Nice was als gevolg van de brand niet begaanbaar. Le Lavandou zat gisteravond in het donker, doordat de elektriciteitskabels door de brand wa ren verwoest. In de afgelopen nacht concentreerde de strijd tegen het Actie van Tito en Sjastri BELGRADO/LONDEN Presi dent Tito van Joegoslavië heeft za terdag opnieuw een onderhoud ge had met de Amerikaanse diplomaat Harriman. Hij stelde hem op de hoogte van de stappen, die zijn land en India zullen nemen in verband met de crisis in Vietnam. Morgen keert Harriman, die het afgelopen weekeinde in Londen vertoefde, naar Washington terug om presi dent Johnson verslag uit te brengen. Na afloop van zijn besprekingen met de Indische premier Sjastri heeft Tito een communiqué doen publiceren, waarin wordt gezegd, dat beider landen alles in het werk zullen stellen om een oplossing voor de kwestie-Vietnam te vinden. Deze zou zowel door overleg op hoog niveau als door middel van persoonlijke contacten tot stand moeten komen. Waarschijnlijk zcl Tito een ver zoek richten tot president Nasser van Egypte. Deze zou een brief aan de Chinese premier Tsjoe en-Lai mo richten, waarin wordt aangedrongen op een meer opbouwende Chinese houding in deze affaire. Nasser wordt be schouwd als de „niet-gebonden" leider, die de nauwste betrekkingen met Tsioe en-Lai onderhoudt. Ofschoon Sjastri en Tito de beëindiging van de Amerikaanse bombardementen od Noord-Vietnam noodzakelijk achten voor het voeren van vredesbesprekingen, be schouwen zij de terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Vietnam niet als een eerste vereiste. Intussen is in Washington medegedeeld, dat een nieuwe onderbreking van de Amerikaanse bombardementen od Noord- Vietnam zoals reeds is voorgekomen niet tot de onmogelijkheden behoort in de hoop dat dan vredesonderhandelingen op gang zullen komen. Men voegde er evenwel aan toe. dat het gebied tussen de hoofdstad Hanoi en de haven van deze stad, Haipong. dat tot nu toe niet door Amerikaanse vliegtuigen werd aangeval- Cholera-epidemie in Oost-Perzië TEHERAN De Perzische regering heeft zaterdag maatregelen genomen naar aanleiding van de uitbreiding van een cholera-achtige epidemie in het oosten van het land. De Rode Leeuw en Zonorganisatie (het Rode Kruis) en de provinciale gezondheidscentra zijn gealarmeerd en medische afdelin gen uit Teheran en andere steden zijn naar de getroffen gebieden gezonden. De grenzen zijn voor uit India, Pakis tan en Afghanistan komende personen en goederen gesloten. Over de omvang van de epidemie is niets bekend gemaakt. Kranten hebben melding gemaakt van 30 a 40 slachtoffers. Weer treinverkeer over de Brenner UTRECHT De Oostenrijkse Suoor- wegen hebben zaterdag meegedeeld, dat een spoor over de Brennerpas weer be rijdbaar is. Tengevolge van grondver schuivingen was treinverkeer over de pas sinds maandagmiddag niet mogelijk ge len, een heiligdom is. „dat WÜ niet er kennen". De Zuid-Vietnamese regeiiiig ls van daag een massaproces begonnen tegen 21 personen die ervan beschuldigd worden de oorlog te ondermijnen door verschil lende vredespetities te ondertekenen. Het tribunaal heeft de macht de be klaagden de doodstraf op te leggen. Zij worden ervan beschuldigd de militaire en volksgeest te vernietigen en van het onwettig opzetten van organisaties". Onder de beklaagden bevinden zich een advocaat en een vrouw, mcj. Pham Thi Thanh Van, die een post In over heidsdienst bekleedde en wiens vader eerder dit jaar met twee andere leiders van vredesbewegingen naar Noord-Viet nam gedeporteerd werd. vuur zich op Kaap Benat. Verscheide ne mensen, die naar de kust waren gevlucht omdat de enige weg naar de ze landtong door het vuur was afge sneden, werden aan boord van vaar tuigen gebracht. Onder de geëvacu- eerden bevond zich oud-president Auriol, wiens landgoed op Kaap Benat ligt. Onderdak Veel kampeerders, die de bedreigde kampeerterreinen waren ontvlucht, heb ben bij particulieren en In het zieken huis van het naby Toulon gelegen Hyè- res onderdak gekregen. Hun caravans ol tenten zijn verloren gegaan. Tot nog «oe Arrestaties na felle bosbrand op Corsica BASTIA De Corsicaanse politie heeft zondag een schaapherder gearres teerd en een ander voor ondervraging aangehouden in verband met de branden die veel schade aan de bosstand op het eiland hebben aangericht. De eerste her der, Jean Dominique Arrighi. wordt er van beschuldigd brand te hebben ge sticht nabij Sagone. aan de noordkant van het eiland. De andere herder voelt men aan de tand over branden die het westen van Corsica hebben geteisterd. WASSENAAR Vannacht is de Haagse taxichauffeur J. Lelieveld door twee mannen die hij uit Sche- veningen naar Wassenaar reed. overvallen. Omstreeks kwart over drie kreeg hij op de Badhuisweg twee passagiers die een adres in Wassenaar opgaven. Op het kruis punt Landscheidingsweg-Wittenbur- gerweg vroegen de twee mannen de chauffeur even te stoppen. Toen hij dit deed sloegen zij hem met de achterkant van een pistool op zijn achterhoofd, waardoor hü een bloe dende wond opliep en versuft raak te. De chauffeur had echter nog de te genwoordigheid van geest het portier te openen. Hij viel uit de auto en deed de overvallers op de vlucht slaan door hard te schreeuiren. Toen zij er met de auto vandoor gingen rende de heer Lelieveld naar een woning vlakbij. Hij belde daar de Wassenaarse politie die alle patrouille-auto's alarmeerde. Klem gereden Een klein half uur na de overval werd de gestolen taxi op de La ndschaid ingsweg ontdekt. Na een korte achtervolging werd hij klem gereden De inzittende, de 26-jarige kelner B. L. J. uit Den Haag, werd megenomen naar liet bureau waar hij weldra bekende samen met zlln broer de 22-jarige bouwvakarbeider G. J K. de overval te heoben gepleegd Ze hadden de taxichauffeur willen beroven, maar m hier niet aan toe gekomen omdat an niet bewusteloos werd. maar luid keels om hulp begon te roepen Na deze bekentenis was het voor de Haagse poliitie vrij gemakkelijk de bouw> vakker aan te houden. Deze was met eer auto achter de taxi aangereden toen zijn broer hem terug wilde brengen naar Wassenaar. In de eigen auto zouden ze dan gezamenlijk naar huis terugkeren Bij de aanhouding van zijn broer kon de bouwvakker ongemerkt doorrijden. De kelner is reeds eerder wegens dief stal met de politie in aanraking geweest. Zijn broer was niet bekend, De taxi chauffeur kon naar huis terugkeren, na dat hij zijn hoofdwond door een dokter had loten behandelen Nader deelt de politie mee, dat even eens is aangehouden de broer van de kelner de 20-jarige gedeserteerde militair R. C. J. die eveneens in de tweede auto had gezeten. is geen melding gemaakt van slachtof fers. Te middernacht achtte men het ge vaar voor Bormes-Les-Mimosas, gelegen aan de hoofdweg tussen Toulon en Can nes, geweken. Dit gold eveneens voi aan de kust gelegen Le Lavandou. De Franse staatssecretaris Herzog. die in een villa op Kaap Benat logeert, ver telde in de loop van de ochtend, clat de plaats waar hij vertoefde enkele uren door het vuur was omringd. Hij geloof de, dat het gevaar nu wel geweken is. Er is een aantal auto's verbrand. Op de wegen langs de Rivièra doen zich enor me verkeersopstoppingen voor. Bouwvakkers terug UTRECHT De politie van de Domstad zat zaterdagmiddag rond het middaguur plotseling met de handen in het haar. De bouwvak kers keerden terug van vakantie. Dit was niet de oorzaak van voor noemde machteloosheid van de po litie. Het was de hele ochtend ta melijk rustig geweest op het cir cuit Oudenryn. Druppelsgewijs kwamen de vakantiegangers terug. Maar rond twaalf uur werd de stroom ineens zo groot, dat de leden van, het Hermandad het niet meer aam konden. Vanuit ae richting Arnhem vormden zich enorme files- De auto's stonden tot aan Driebergen. Ook uit de richting Den Haag onetonden files van tien a twaalf kilometer os duurde tot ongeveer vier uur in de middag. Ook bij ae spoorwegen was het een komen en gaan van vakantiegangers. Rond elf uur 's ochtends werd de groot ste drukte geconstateerd, al kan niet van een abnormale toestand gesproken worden. Weer Oostduitse helikopter boven West-Berïijn BERLIJN. Een oostduitse helikopter heeft zaterdag een korte en illegale vlucht gemaakt boven West-Berlijn. Het toestel vloog tot het begin v?n de'aan- vliegcorridor van het vliegveld Tem pelhof voor het over de muur verdween. Het was de eerste keer sinds medio juni dat een oostduitse helikonter boven West-Berlijn kwam. In de haven van Osaka gisteren een plezierboot i aanvaring gekomen met ee sleepboot. Drieënvijftig pat sagiers en 4 bemanningsleden van de boot werden door de schok in het water geslingerd, 20 van hen zijn verdronken, waaronder verscheidene kin deren. De foto geeft een over zicht van de reddingswerk zaamheden. Op het kruisje is de plezierboot gezonken. Waarom zouden wy ontkennen, dat het ons op dit ogenblik wel byzonder vreemd te moede is? Want de algemeen directeur van de bladen van het Rotterdammer-kwartet, waaronder dus ook dit, de heer J. Groenewegen, is gisteravond in de leeftyd van 59 jaar en tydens een zo wel verdiende vakantie plotseling, zij het naar wy stellig weten in vrede, heengegaan. Daarmee is de heer Groenewegen ontvallen, allereerst aan zyn zo gelukkig gezin, vervolgens aan zyn brede vriendenkring, waarin hy zulk een ruime plaats innam, niet minder ook aan de krantenonderneming, waaraan hy zo by uitstek bekwaam leiding gaf en ten slotte ook aan heel de wereld van de Nederlandse dagbladpers, waarin zyn prettige collegialiteit en scherp in zicht alom werden gewaardeerd en waarvan hy, sinds vele jaren bestuurslid van de landelijke organisatie van dagbladdirecteuren, een waarde vol representant was, ook by belangrijke onder handelingen en moeilyke besprekingen. Een dagbladdirecteur in de ware betekenis is de heer Groenewegen geweest, een, die zich ten volle de waarde van het produkt, dat krant heet. bewust was. Een dagblad immers heeft twee kan ten. Het is, en zeker in een geestelijk geaard volk als het onze, een produkt met sterk geestelijke inslag, maar het behoeft tegelijk een sterke, ge zonde materiële basis: ter wille van een voort- duur in de verschijning ter wille niet minder van de zo nodige onafhankelijkheid. Welnu, dat een krant deze twee aspecten ver- loont, maar het tweede toch allereerst ter garan tie van het eerste, van deze wetenschap heeft onze thans overleden algemeen directeur tijdens zyn lange werkzaamheid in de wereld van de pers duidelijk getuigenis afgelegd. Het was naast hem en onder zyn zakelijke leiding goed werken. Men wist de materiële zydc van de zo gevoelige dagbladonderneming bij hem in vertrouwde handen, juist ook van wege zyn overtuiging dat het laatste woord niet mocht zijn aan het stoffelijke, maar veeleer aan het geestelijke. Hoe vaak hebben we niet met hem ln gemeen schappelijke goede harmonie beraadslaagd over vragen als naar' de vormgeving van de christe lijke dagbladpers in deze tijd en hoe de krant juist als christelijke krant aan haar hoge doel te doen beantwoorden. Een man ook van sterke beslistheid was hy, een die, eenmaal het besluit genomen zijnde, wist wat hij wilde. Van die beslistheid heeft hy een wel zeer duidelijk bewys geleverd, toen ln de tijd der bezetting door hem en zyn medewerkers de ingrijpende besluiten moesten worden ge nomen, die rechtstreeks leidden tot het verbod van onze bladen. Hoezeer heeft het ons allen verheugd, toen nu enkele jaren geleden zün verdiensten ook Koninklijk werden erkend. Onze directeur was ook een man. die de recht vaardigheid strikt in het oog hield en deze be leefde. In het bezit van een snel bewogen hart. ging zyn sympathie in het bijzonder uit naar wie in verdriet en zorg verkeerden. Ieder vond bij hem een open deur veel waard in een bedrijf als dat van de krant dat altijd door spanning wordt gekenmerkt en dus door gespannenheid wordt bedreigd. Maar. zoals reeds opgemerkt, behalve de eigen onderneming heeft heel de wereld vaA de Neder landse Dagbladpers van zyn grote bekwaam heden profijt getrokken. Laaf .'elyk byvoorbeel^- had een onderwerp als de betrekkingen tussen radio en televisie aan de ene. de pers aan de an dere kant, zyn aandacht. Het onderwerp ver diende inderdaad opmerkzaamheid. We hebben ons echter wel eens bezorgd afgejaagd of hy toch weer niet teveel van zichzelf ging vergen. Nu is hy ons ontvallen, ontvallen ook aan onze onderneming, waaraan hij reeds in 1926 verbon den werd en waarvan hy enkele tientallen Jaren de hoogste zakelyke leiding heeft gehad. Onze- gevoelens op dit ogenblik zijn gemengd. IIo« gaarne hadden we hem nog een aantal jaren aan het hoofd van ons bedrijf gezien. Hoe gaarne zouden we nog langer hebben geprofiteerd van zyn inzicht en bekwaamheid, gedeeld ook ln zijn vriendschap. Daarnaast echter zyn er de ge voelens van oprechte dankbaarheid voor hetgeen wij allen in hem hebben mogen ontvangen. De herinnering aan hem zal blyvend zijn. Begrafenis van J. Groenewegen ROTTERDAM De teraardebestelling het stoffelijk overschot van de heer •oen:wegen zal plaatshebben op don derdagmiddag. 5 augustus, om 4 uur op raadplaats „Oud Kralingen'' te Rot terdam. TOKIO Ter hoogte van het Japanse schiereiland Izoe. 120 kilometer van Tokio, is de Japanse vrachtboot Meiko Maroe vandaag in dichte mist gezonken na een aanvaring met het Amerikaanse troepen transportschip Arizona. Slechts één be manningslid kon worden gered. De eenen twintig andere opvarenden zijn vermoe delijk verdronken. Na botsing met tankauto (Van een onzer verslaggevers) ZELL Na een botsing met ei Duitse olietankauto is een Neder landse autobus uit Dubbeldam met 32 passagiers zaterdag door borstwering van de weg langs de Moezel geschoten en acht meter naar beneden gestort. Wonder boven wonder is daarbij geen enkele pas sagier om het leven gekomen. Wel moesten allen in het ziekenhuis van Zeil worden opgenomen en waren er gisteren nog drie zwaar gewon den. maar er is niemand meer in levensgevaar. Het ernstigst ge wond zijn mevrouw A. E. Versteeg- Van Doorn (55) uit Dordrecht, me vrouw A. W. Valk-De Jonge (48) uit Dubbeldam en mevrouw J. Ger- ritse-Lagerwerf (65) uit Zwjjn- drecht. Inmiddels konden gisteren vier echt paren (Van Dam en Verboom uit s-Gravendeel en De Wit en Bogaard uit Dordrecht) per Austria-express naar huis terugkeren en vandaag werl den vier andere patiënten uit het zie kenhuis ontslagen. Zij bleven echter in Zeil omdat hun echtgcnoten(s) nog verpleegd worden. Er liggen nu dus nog 20 passagiers in het ziekenhuis. Ook de chauffeur Jan van Zanten (34) moest met lichte verwondingen in het ziekenhuis blijven. De meeste passa giers van de bus van de EDAD (eerste Dubbeldamsc autobusdienst, die In Wieldrecht (gemeente Dubbeldam) ge vestigd is), zijn afkomstig uit Dor drecht en omgeving. Het ongeluk gebeurde op de smalle en bochtige Moezelstraat ter hoogte van Sankt Aldegund toen de bus tegen een tankwagen met 23.000 liter huis brandolie botste. Door de klap stond de bus direct stil. maar toen daarna de op legger van de tankwagen ertegen sloeg, brak het gevaarte door de borstwering heen en stortte met donderend geraas driemaal om zijn lengteas draaiend om laag. Op de rotsen aan de rivieroever, half in het water, kwam de kolos tot stilstand. Door de hoge waterstand be gon het water onmiddellijk naar bin nen te dringen, maar er ontstond geen paniek. De passagiers meest oudc-on hiel pen elkaar naar buiten, daarbij enkele ogenblikken later geassisteerd door de chauffeur van de tankauto Josef Suerth '32) uit Koblenz, die enkele ruiten van dc bus insloeg en talrijke inwoners uit Neef. een dorpje aan de overkant vatt de Moezel, die met bootjes direct de rivier waren overgestoken. Hulp Hulp kwam er trouwens van overal uit dc buurt. Velen stelden hun auto's beschikbaar om de gewonden af te voe ren naar het ziekenhuis in Zeil. waar inmiddels alles in gereedheid was ge bracht om de passagiers te helpen. Zelfs waren 17 Duitse patiënten direct ontsla gen om plaats te maken voor dc slacht- De chauffeur van de bus holde on middellijk near de ddchtsbüzijnde tele foon om zijn firma te waarschuwen, die nog dezelfde dag bedrijfsleider A. A. Lipman en reisleider Ben Lems (27) met een bus naar de rampplaats stuur de. (Voor vervolg zie pag. 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1