hkame*1 Raglin: mouwen voor mantels en tailleurs Nationale was een loonpolitiek groot goed VW-limousine rijdt 160 km per uur Car din spant de kroon Japonnen zijn vrijwel alle s° recht Twee nieuwe modellen 1300 en 1600 Regering in Maar niet bevorderlijk voor produktiviteit? brief aan SER dMUZfEk Goede vakantie, senator „Advies graag vóór onderhandelingen 4 ZATERDAG 31 JULI 1965 (Van onze moderedactrice) PARIJS Ted Lapidus is met zün 36 jaar een nieuwe ster aan de Parijse modefirmament. Heel klein begonnen, breidt hij zijn huis voortdurend uit. En tegelijkertijd versobert zijn lijn, maar van ziin wilde haren is toch nog genoeg overgebleven om in zijn collectie ook gewone jachtkostuums fantastische avondtoiletten brengen. Maar over het algemeen mogen we zeggen, dat hij heel draagbare en plezierige kleren maakt. Hij is een van de zeer wei nigen die nog de lange pantalon tonen. Deze is bij hem recht met even een verwijding bij de voet. Hij laat er geruite jasjes en ver vaarlijke geruite petten bij dragen. En in ribbels gebreide jumpers met een hoge rolkraag, die weer een lage ceintuur van de tailleur- stof hebben. Ook voor de tailleurs met rok neemt hij geruite stoffen. Is de combinatie >apr>n plus jasje, dan is het lijf van de japon recht en de rok schuin ae- knipt. Dat de korte rok even geert spreekt vanzelf De lengten van de tasjes variëren enorm. Van bolero- kort tot bijna driekwart. Een heel enkele keer was er een tailleur met plooirok. Recht De Japonnen waren vrijwel alle recht, dikwijls met een los overpand, dat pas van de heup af vrij viel. Bij de geklede Japonnen ook hier lage stijve en brede ceituurs. Een succes was een zwart ensemble mantel en japon. De mantel was met rode bloemen versierd en de japon had een heel kort lijfje met die rode bloemen. De rest was zwart. Leuk ook waren de avondtoiletten voor de twenties. Een lange rok van een „heren"-streepje met een witte blouse versierd aan boord en stijve manchet ten met valenciennekantjes. Hierbij wordt een heel kort jasje gedragen. Een modern George Sand toilet Opmerkelijk was, dat de hele collectie gemaakt was van wollen stoffen. Veel zwart en wit. maar ook tussentinten in grijs, zachtbruin, paars rood en groen. Een verrassende eollectiel Pierre Cardin TVfAAR DE mooiste collectie van dit jaar maakte toch Pierre Cardin. zo mooi dat de twee uur op de on gemakkelijke gouden stoeltjes in zijn salon geen mens lang vielen en dat wil wat zeggen. Temeer daar voor het begin van zo'n show een drie kwartier wachten heel gewoon is. Reeds na drie modellen was le aan dacht geboeid. De collectie was sober van lijn. Die lijn is recht. Werkelijk recht van schouder tot zoom, zonder aangeving van de taille. Een hand breed boven de zoom is echter een kleine onderbreking, doordat daar een schuingeknipte maar glad aan gezette strook begint. Bij de mantels dezelfde lijn. is die band echter met een klein hoofdje opgezet. Een enkele maal. bij de geklede modellen was de strook een reep nertz. Het sil houet is bijzonder slank. Bij de japon nen voor de dag korte mouwen, maar de geklede modellen hebben lange tot op de hand vallende nauwsluitende mouwen. Opmerkelijk was een beige japon met een laag doorgeregen brede oranje ceintuur. Daar waar de ceintuur onder de japonstof verdween stond de japon in rechte stijve plooien uit. Een merkwaardige constructie. Even opval lend waren de japonnen in twee scha duwkleuren. De kleurscheiding liep on regelmatig van de linkeroksel naar de rechterheup. Halverwege viol. Bij de hals was de stof naar binnen gevouwen en stond de rand stijf van de hals af. Het sloot in de rug. Bij de eocktailmodellen van mousseline was de ruimte aan de hals ingerim- peld en stond dan hoog als een dub bele col tegen de hals op. Deze col u-as met kleine lovertjes bezet en dezelfde versiering zag men aan de pols van de lange mouwen, terwijl de rokzoom ook met een smalle rij lovertjes versierd was. Vreemd geval De pailletten waren in zelfde kleur als de japon, maar een tint donkerder Heel fantastisch was een cocktailtoilet dat eigenlijk maar tot halverwege de dijen reikte, de rest van de korte rok was van struisveren. Een vreemd geval. Men krijgt de indruk dat de Zuidafrikaanse struisvogelfarms een stevige campagne in Parijs gevoerd hebben om de coutu riers te bewegen de verguisde siervercn weer in de mode te brengen. Of het lukken zal ondanks de vele toepassin- Geen overheidsgeld voor Wester DEN HAAG De regering is niet bereid geld ter beschikking te stellen ten behoeve van het personeel van de Wester suikerraffinaderij in Amster dam. die de produktie van rietsuiker zal beëindigen en het bedrijf zal stop zetten Dit heeft minister Biesheuvel meegedeeld op vragen van het Twee- da Kamerlid mevr Brautigam (PvdA) Gisteren is de vierjarige Anneke La- keman uit Blokker, toen zij met een auto. p«i voor het ouderlijk huis aan het «De len was. onder een bestelwagen geraakt Het meisje wm op slag dood yj/*el mooi gezien hebben, blijft bijzondere kraag bij een wit avondtoilet dat zowel voor als achter diep gedecolleteerd was. kraag viel als een wijde ring. of als bloemenslinger van de Zuidzee-eilanden afstaand, om de hals en was aan de binnenzijde geheel afgezet met donker, bruine nertz Op andere geklede japonnen werd een strakke ketting op de hals gedragen met een hele rits met stenen bezette hangers. De eerste vrij groot en daaronder steeds een kleinere. De totale hanger reikte tot over het middel. Bij een japon was hetzelfde systeem toegepast in de japon zelf. In plaats van hangers waren er ..kijk"- of „lucht"gaatjes. Verder nog sluike capes waar geen schouders in gemaakt waren, dus eigen, lijk een gewone rechte lap. die aan de hals toegehaald was. Ten slotte nog de mededeling, dat ook Cardin de raglin- mouw prefereert voor tailleurs en i tela. Kamerlid vraagt: Duur huis voor Smallenbroek? DEN HAAG Het Tweede Kamer lid P Voogd (Boerenpartij) heeft de ministers van Binnenlandse Zaken Financiën schriftelijk gevraagd of het juist is dat de rijksgebouwendienst villa heeft aangekocht voor onge- f200.000. die bestemd is voor ambtswoning van minister Smallen broek (binn. zaken). Kan deze woning zonder meer betrokken worden of zul- er nog kosten bijkomen? aldus de heer Voogd. Verder wil hij var minister vernemen of het juist is de auto waar oud-minister Toxopeus steeds gebruik van maakte, is afge dankt en is vervangen door een grote Amerikaanse limousine. Was er geen mogelijkheid om de heer Toxopeus overeen te komen dat hij zijn ambtswoning eerder zou maken, zodat niet nog een dure ambtswoning behoefde te worden gekocht? Ook wil dit kamerlid v men of de ministers het juist vinden dat het rijk in een tijd van inflatoire spanningen zich dergelijke uitgaven permitteert voor een naar alle schijnlijkheid korte ambtsperiode. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Lang verwacht maar even lang geheim gehouden nieuws van Volkswagen: per 2 augustus worden twee nieuwe mo dellen in produktie genomen. Het meest sensationele daarvan is de VW 1600 TL, een limousine, die wat de vorm betreft geheel afwijkt van alles wat Volkswagen tot nu toe heeft gebracht. Markant is de langzaam aflopende lijn aan de achterkant, waarmee de auto een luxe karakter wordt gegeven. Daarnaast komt er een VW 1300 op de weg, die qua vorm geheel op de oude 1200 lijkt, maar die motorisch niet onaanzienlijk krachtiger is. Beide modellen zul len in de vroege herfst in Neder land leverbaar zijn. Naast deze twee paraaepaardjes ts de oude 1200 gehandhaafd. Dit model zal zelfs in twee uitvoeringen leverbaar zijn: de 1200 A en de 1200. De 1200 A is een iets goedkopere uitvoering en vervangt de oude „standaard": geen chroom, maar wel een volledig ge synchroniseerde versnellingsbak en een 34 pk motor (prijs: f 4850). TL en Variant De VW 1600 wordt geleverd in rwee uitvoeringen: de TL en de Variant (prijzen resp f 7770 en f 8150), die beide zijn uitgerust met een 54 pk motor. De topsnelheid ervan be draagt 160 kim per uur. Evenals de bestaande VW-1500-modellen zijn zij voor met schijfremmen en ach ter met nieuwe trommelremmen uitgerust. limousine VW 1600 TL. een elegante 5-persoons wagen mei een 54 pk motor, die een snelheid ontwikkelt van 160 km per uur. Opvallend is het aflopende dak aan de achterzijde Wat de nieuwe 1300 betreft: deze wagen (prijs f 5290) is uitgerust met een 40 pk motor, die de auto een snelheid van 135 km per uur geeft. De 1300 is daar door 's werelds snelste „kever". Het onderhoud van alle na 2 augustus ge produceerde VW's wordt nog goedkop- per: de wagens verlangen nog slechts een servicebeurt om de 10.000 km. Nog niet zomers DE BILT. Vanmorgen kwam ook in het westen zonnig u-eer v- dit is nog geen voorbode van een pe riode met zomerweer. Een kleine sto ring is in de nacht over het zuiden van ons land getrokken met in Limburg nog ruim 20 mm regen. Bij Schotland ligt een kleine buiendepressie die mor. gen dicht bij ons land komt. Hierdoor zijn er opnieuw buien, afgewisseld door opklaringen te verwachten. De wind gaat weer toenemen tussen zuid. west en noordwest, waardoor de tem peratuur ook morgen slechts 16 A 17 graden bedraagt. Dit is nog steeds geen zomerweer. Daarvoor moeten wij naar zuid-Europa, waar het kwik in Spanje gisteren nog 36 graden haalde. HOOGWATER SC HE VEN IN GEN 1 augustus; 5.47 v m.; 18.16 n m. 2 augustus: 6.29 v.m.; 18.56 nm. Zondag 1 augustus: zon od 5 01. onder 20.30; maan op 10.06. onder 22 4* Maandag 2 augustus: zon on 5 03. onder 20.29: maan op 1127. onder 22 5o HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur, Innsbruck Belgrado rindstil 29 19 Het KLM-autobusbedrijf heeft de bus dienst vanaf het Amstelstation in Am sterdam naar de luchthaven Schiphol met ingaing van maandag opgeheven- De nieuwe busverbinding van Eindhoven naar Schiphol, die het KLM-busbedriif gaat uitvoeren, maakt deze dienst over bodig. •Het kerkje van Schokland, dat thans als Zuiderzeemuseum dienst doet, zal worden gerestaureerd. Maandag beginnen de werkzaamheden, die ongeveer een jaar zullen duren. De expositie, die tij delijk in een belendende schuur is on dergebracht, blijft echter geopend. beleid is naar het oordeel van de minis ter (die hier niet van „de regering" spreekt), dat de toonverschillen in Ne derland geringer zijn dan in de meeste van de ons omringende landen. Niettemin heeft de regering begrip voor de aandrang, die van tal van zij den wordt uitgeoefend om tot grotere vrijheid in de loonpolitiek te geraken. Zij neemt daarbij in aanmerking dat de opvatting veld wint. dat de produk- tiviteitsbevordering door het huidige loonsysteem niet wordt gediend. „Zon der dit in zijn algemeenheid als juist te aanvaarden acht de regering het volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, in zijn brief aan de S.E.R., waar in hij advies vraagt over de in de toe- 55 Regering vraagt SER: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Omdat de nieuwe loononderhandelingen over enkele maanden al weer beginnen en de Sociaal-Economische Raad met een zeer druk werkprogram zit heeft de regering de raad gevraagd (vooruitlopend op het definitieve advies) op korte termijn te ad viseren over de mogelijkheid om bij de nieuwe onderhandelingen van een grotere mate van vrijheid uit te gaan. Het oordeel van de SER daarover zou dan gevoegd kunnen worden bij het in het najaar uit te brengen halfjaarlijkse economische rapport. Bovendien zou de regering het waarderen, indien de raad daarbij tevens ook alvast zijn oordeel zou willen geven over: de loonpolitieke mogelijkheden voor de komende 2 k 3 jaren als geheel: de wenselijkheid van toepassing van verdere arbeidstijdverkorting en een eventuele fasering daarin: het gebruik van indexionen (waarvoor reeds eind juni advies werd gevraagd). Indien de loonpolitieke mogelijkheden voor de komende 2 a 3 jaar tot uitgangspunt van gesprek tussen regering en bedrijfsleven zouden kun nen worden gemaakt, dan heeft de regering „geen bezwaar tegen een mindeT strikte cijfermatige binding dan in de afgelopen jaren het geval is geweest'zo wordt de SER meegedeeld. De regering herinnert daarbij nog aan haar eigen streven naar huur- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „Iri de achter ons liggende jaren is het in toenemende mate duidelijk geworden, dat een bewuste nationale loonpolitiek slechts is te voeren wanneer zij gedragen kan worden door het bedrijfsleven als geheel, d.w.z. door de centrale organisaties van werkgevers en van werkne- - mers. In het jongste verleden is evenwel gebleken dat deze organisaties die verantwoordelijkheid in afnemende mate kunnen dragen en bereid gevallen inderdaad de produktiviteit zijn te dragen naarmate de spanning op de arbeidsmarkt groter is". kan bevorderen". I In de brief aan de SER wordt voorts Aldus de minister van sociale zaken komst te voeren loonpolitiek. De spun-0.m verklaard, dat de regering het uit t ning op de arbeidsmarkt leidt er toe 1 aldus de bewindsman, dat in onderne mingen en in bepaalde streken van het land niet datgene wordt nagekomen waarvoor de centrale organisaties zich op nationaal niveau sterk hebben ge maakt. Tengevolge daarvan ontstaan spanningen en moeilijkheden. En daar bij komt nog: a. dat de loonpolitieke bij drage aan de economische politiek sinds de eerste na-oorlogse periode aan betekenis heeft ingeboet en dientenge volge de bereidheid om in de eisen met het algemeen belang rekening te hou den is afgenomen: b. dat de structuur van het economische leven veel ge varieerder is geworden, waardoor een uniform beleid veel moeilijker toepas baar is en c. dat velen het gevoel heb ben dat de voortdurende welvaart de risicomarge in onze economie heeft ver kleind en er daarom meer mogelijk heden zijn. Groot goed Dat bij het te voeren sociaal-econo- misohe beleid rekening wordt gehou den met algemeen economische uit gangspunten aoht de regering een groot goed. zo schrijft minister Veldkamp. Want op deze wijze kan positief wor den bijgedragen tot een harmonische economische ontwikkeling, terwijl te vens kan worden voorkomen dat de loonontwikkeling als zodanig een onge wenste invloed op de volkshuishouding uitoefent (overbesteding. werkloosheid, ongewenste prijsontwikkeling); boven dien kunnen op deze wijze evenwichti ge en rechtvaardige loonverhoudingen beter bevorderd worden, waarbij ge dacht wordt aan de werknemers in „zwakke bedrijfstakken en aan werk nemers in sommige „achtergebleven" gebieden met grotere dan normale werk- loosheid. Een van de grote voordelen van het sedert de oorlog gevoerde loon- sociaal-politiek oogpunt een groot deel acht dat (als gevolg van de kort lopende contracten) bij herzieningen meer de nadruk is komen te vallen op de mogelijke loonstijging dan op de structuur der c.a.o.'s. Daarom moeten po gingen om weer te komen tot langlopen de contracten In hoge mate worden toe gejuicht. (Zoals bekend zijn Inmiddels voor de werknemers bij Philips en in de metaalindustrie c.a.o.'s afgesloten met een looptijd van ca. drie jaar). Kamerlid Ruygers: Houd Bourquin in de gaten DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Ruygers (PvdA) heeft de minister van Buitenlandse Zaken en van Justi tie schriftelijke vragen gesteld over het verblijf in ons land van de heer Bourquin, die thans de Zuidafrikaanse nationaliteit bezit. Het Kamerlid vraagt of deze man. die speciaal naar Neder land is gekomen om te ageren tegen een principieel beleidsstandpunt van de Nederlandse regering, hiermee gebruik maakt van een politieke bewegings ruimte, die misschien hem, maar in ieder geval miljoenen zijner landgenoten in eigen land wordt onthouden. Dit Ka merlid vraagt verder of een Nederlan der, die in Zuid-Afrika zou ageren te gen apartheidspolitiek dezelfde vrijheid zou genieten, als nu de heer Bourquin in Nederland heeft Ook vraagt de heer Ruygers of he) juist is dat deze Zuidafrikaan bij de be toging op 19 juni in Pretoria een vrouw van Nederlandse nationaliteit heeft lastig gevallen, toen zij zich wil de vervoegen bij de Nederlandse am bassade. 7\7A de leden van de „overzijde van het Binnenhof" hebben thans ook de senatoren hun kof fers gepakt, in de hoop dat zij nog ergens wat zonnestralen kun nen opvangen, die zij in de fraaie maar donkere vergader zaal van de Eerste Kamer moeten ontberen. De president van de „chambre de réflexion" zoals mr. Jonkman de Eerste Kamer graag noemt heeft hen, evenals alle medewerkers van de Kamer en de parlementaire pers, dins dag een goede vakantie gewenst, maar het daarbij ook gelaten. Z'n gebruikelijke korte overzicht van de verrichte werkzaamheden liet hij achterwege, omdat de se natoren voor de vakantie niet zijn klaar gekomen. Zowel op de eerste als op de tweede dinsdag van september zullen zij nog naar het regeringscentrum moeten rei zen, onder meer om de natte mijnwet te behandelen. J. SCHIPPER nu welletjes Prof. Zijlstra heeft al aangekondigd, dat hij bij die gelegenheid met de nieuwe socialistische bewindsman van economische zaken, drs. Den Uyl, wel eens diepgaand van gedachten wil wis selen over de s(aatsdëelnétnïng Ac winning van delfstoffen. Voor de oud minister is de economische politiek een zaak. die ten nauwste met de levens- en wereldbeschouwing samen hangt en hij heeft dan ook al laten doorschemeren dat hij er een princi pieel betoog aan zal wiiden. Vooral voor hen. die verzakelijking van de christelijke politiek vrezen, kan het een interessante middag worden. Dinsdag was de senaat getuige van een schermutseling tussen de anti revolutionaire professor en minister Veldkamp. De minister van sociale zaken liet uitkomen, dat het voor hem een aardige belevenis was om na jaren van Interne discussie in de minister raad nu eens in het parlement met de heer Zijlstra van gedachten te wisse len. Zij werden het niet eens. maar er vloeide geen bloed: de financieel - economische expert van de a.r.-fractie wekt telkens de indruk, dat hij het de bewindslieden niet moeiliiker wil maken dan strikt noodzakelijk is daarvoor heeft hij te lang zelf aan de andere kant van de tafel gezeten. Gemakkelijker Nog gemakkelijker dan de heer Veldkamp het op deze laatste mid dag voor het zomerreces had. had den het z'n collega's Cals, die op 18 juli 51 werd en daarom verleden week zaterdag in de tuin van het Catshuis z'n eerste party gaf en de heer Suurhoff. die vrijdag voor een week z'n naaste medewerkers op Verkeer en Waterstaat op een ge bakje trakteerde omdat hij die dag z'n zestigste verjaardag vierde. Dat „vierde" mag overigens wel tussen aanhalingstekens staan, want nadat het gebak was verorberd, moest de minister zich naar de fin eigen huis gelegen) Trêveszaal haasten om de wekelijkse vergadering van het kabinet bij te wonen Wie de kwieke opvolger van de heer Van Aartsen gadeslaat, kan niet veronderstellen dat hij het eens is met Homerus, die de zestigste verjaardag de drempel van de ouderdom heeft genoemd! De wetsvoorstellen, die onder de verantwoordelijkheid van de heren Cals en Suurhoff kwamen, gingen zon der meer onder de hamer door. Dat was ook het geval met een ontwerp, voor rekening komend van de heer Smallenbroek. die hoogstwaarschijn lijk z'n wo-ring in de Drentse hoofdstad gaat verwisselen voor een huis in Den Haag Nu hij als minister van Binnenlandse Zaken in Assen geen verplichtingen meer heeft (maar wel veel bindingen!), gaat het bezwaar van een weekend-huwelijk wel erg zwaar wegen. Als goed Calvinist hecht hij aan de positie van ..man en vader" De heer J. Schipper uit Utrecht heeft deze week aan de Eerste Ka mer laten weten, dat hij het nu wel letjes vindt. Met 't vertrek van deze ivmnathirke. bescheiden 75-anti. revolutionair raken de vele adres santen hun ..ombudsman" in de senaat kwijt. Alleen al de opgewekte wijze, waarop hij de Kamer een overzicht placht te geven van de ingekomen verzoekschriften, maak. te duidelijk dat hij het voorzitter schap van de daartoe ingestelde commissie niet als een sinecure op vatte. Wanneer hij ook maar enigs zins vond dat daartoe aanleiding be stond. stapte hy naar de departe menten, vaak naar de minister him- self, om inlichtingen in te winnen of belangen te bepleiten, omdat hij er zeker van wilde zijn dat er recht werd gedaan. Ook in dit werk-in- stilte herkende men de man, die al jong gegrepen werd door de strijd voor sociale gerechtigheid. Nog m 27 jaar was hij, toen hij bezoldigd secretaris werd van de Chr. Typo grafenbond, waarvan hij nu erelid is. In 1932 werd hij „bevorderd" tot secretaris van het CNV en in crisisjaren verzette hij veel werk voor de materiële en morele werk lozenzorg. In 1941 werd hij door de Duitsers ontslagen en een jaar later een tijdlang in Sint Michielsgestel gegijzeld. In zijn „vrije tijd" tijdens de bezetting maakte hij zich ver dienstelijk voor de synodale com missie der Ned. Hervormde Kerk voor bijzonder kerkelijke gezinszorg. Na de oorlog keerde hij bij het CNV terug, maar vijf jaar later op 60- jarige leeftijd ging hij met pen sioen. Bij die gelegenheid kreeg hij een fiets een passend geschenk voor een vitaal en arbeidzaam m als de heer Schipper. In het jaar t zijn afscheid kreeg hij zitting in de Provinciale Staten van Utrecht, waarvan hij tot 1962 deel bleef uit maken. In de Eerste Kamer was hij al in de zomer van 1946 gekomen. Steeds weer viel het op met hoeveel kennis van zaken en liefde hij sprak over het (christelijk) nijverheids onderwijs en over het maatschappe lijk werk. Een warm plekje in zijn hart hadden (en hebben) de gere- patrieerden en de Ambonezen. Wij zullen u node missen, aldus Kamer voorzitter Jonkman. Het meest geldt dit voor de a.r.-fractie, die veel te danken heeft aan zijn wijs inzicht en samenbundelend vermogen. Als men het wel eens heeft over scherp- slijperige anti-revolutionairen, kan men niet een man als de heer Schip per voor ogen hebben. Mr. van Dijken Naar wij vernemen, zal de plaats van de heer Schipper worden ingeno men door mr. T. A. van Dijken, de 68- jarige uit Aalten afkomstige Haagse advocaat die reeds elf jaar deel uit maakt van het college van G.S. van Zuid-Holland. Met hem doet een man z'n intrede in de a r. senaatsfractie, die eerst ervaring opdeed als ambtenaar, namelyk als^ hoofdcommies op het toenmalige département van Arbeid. Nijverheid en Handel en als referen daris bij de Raad van State, vervolgens van 1933 tot 1946 als Tweede-Kamer lid parlementaire scholing kreeg en nu al weer geruime tijd op hoog bestuur lijk niveau werkzaam is. Na de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk en lid van de Provin ciale Staten van Zeeland, is hij de tweede nieuweling in de a.r.-fractie. De verdeling van de werkzaamheden in de fractie zal nu opnieuw worden bekeken De socialistische Eerste- Kamerfractie werd deze week weer compleet door de beëdigign van drs. Hendrik Mulder uit Amstelveen, die de naar de Tweede Kamer overgegane heer S. v. d. Ploeg is opgevolgd. V eretomd Zo is dus de Kamermuziek ver stomd. In de lege gangen van ae parlementsgebouwen klinkt nog slechts de echo van het atonale slotakkoord: de weinig verkwikke lijke benoeming van staatssecretaris Van der Stoel op B.Z. Het staat wel vast, dat deze humorloos lijkende socialist aan de heer Luns is opge drongen, nadat het onmogelijk was gebleken een PvdA-man in de poli tieke leiding van Defensie te krij gen. Bij de kabinetsformatie was nu eenmaal een bindende afspraak gemaakt omtrent het aantal staats secretarissen en de politieke kleur, die zij moesten hebben. Minister Luns heeft aan prof. De Quay nourri dans le sérail de raad ge geven deze kwestie nog eens aan te snijden bij de algemene politieke beschouwingen wanneer de minis ter-president achter de regerings tafel zit. Het was een j»oed advies. Zo fraai als het kabinet is gevormd, zo lelijk was de finishing touch van dit meubelstuk in de vorm van de benoeming van staatssecretarissen. Reeds heeft de Nijmeegse staats rechtgeleerde prof. Duynstee er op gewezen evenals trouwens sena tor Algra dat een inbreuk is ge maakt op de regel, dat de minister het optreden van een staatssecre taris nodig moet achten. Minister Smallenbroek heeft op zijn (kleine) departement van Binnenlandse Za ken ook al een staatssecretaris ge nomen. voor wie hij nauwelijks werk schijnt te hebben. Als het een gewoonte zou worden om onder eikaars ministers staatssecretaris sen van eigen kleur te schuiven, dan zijn we volgens prof. Duynstee op weg naar een collegiale leiding van de departementen. wachten Afgewacht zal moeten worden hoe het op B.Z. gaat. Of de medewerking van de heer Van der Stoel de chef van het departement „ten volle con venieert" (om de uitdrukking van een vooroorlogse staatscommissie te ge bruiken). In de senaat heeft de minis ter gezegd, dat hij „meer dan drage lijk" met hem kan opschieten. „En wanneer de staatssecretaris het niet met het beleid eens is dan ls er een heel duidelijke oplossing. Dan gaat de minister niet weg". Over Stoel-vast- hcid gesproken

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4