Geloofsgesprek voorbeeld van toekomstige dialoog Een woord voor vandaag Discussie Jaeger en Beckmann in Keulen Rustig spel van vraag en antwoord Ds.Overduin verontrust over zondagszeden Kerkedag-gangers doe?i beroep op Bea Psychische gevolgen zijn moeilijk te genezen HERDENKINGSBUNDEL PROF. J. H. BAVINCK West-Nigeria herdenkt honderd jaar Bijbel Amerikanen zijn over zichzelf ontevreden Vaak lezen wij over de woorden heen en dikwijls gebeurt het. dat de woorden ons zó vertrouwd zijn geworden, dat zij ons niets of niet veel meer zeggen. Dat is in het algemeen al riskant, maar speciaal geldt het voor het Bijbellezen. De af gelopen dagen zijn enkele opmerkingen gemaakt over Psalm 65 en vandaag vragen deze woorden uw aandacht: „Wij zullen verzadigd worden met het goede van Uw huis, het heilige van Vw tempel." Verzadigd worden: wij weten in een welvarend land wat het is. O zeker: te wensen blijft er altijd wat. Maar in het algemeen hebben wij toch wat ons hartje lust en be geert! Vergelijken wij ons leven met dat van mensen in de minder ontwikkelde landen, dan verstomt elke klacht. David bedoelt in de eerste plaats de geestelijke verzadiging, hij brengt het in onmiddellijk verband met het huis van God, met de kerk, met de tempel. Nu bestaat hier het gevaar, dat wij deze geestelijke verzadiging gaan opvatten als een geeste lijk „binnen" zijn, als een religieuze zelfgenoegzaamheid, die bedenkelijk veel op een geestelijke gezapigheid gaat lijken. Dit gevaar is levensgroot voor een mens, die de kerkmuren elke zondag aan de binnenkant ziet. Laat hij dan wel beden ken, dat David het heeft over het goede van Gods huis en niet minder, dat er even tevoren sprake is van Gods ver kiezing tot het naderen, opdat de mens wone in Gods voor hoven. Dit is wel duidelijk: God kiest. God roept de mens: komt in Mijn voorhoven, Ik wil u daar ontmoeten en Ik wil u daar verzadigen met het goede van Mijn huis. Het goede: zullen wij het genade noemen? Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 6 vers 1 tot en met 11. Wij lezen morgen: 1 Corinthiërs 6 vers 12 tot en met 20. (Van onze kerkredactie) T/"EULEN Niet voor iedereen, maar wel voor velen stond de1 tweede dag van de Duitse kerkedag in het teken van het gesprek RomeReformatie. De zaal waar kardinaal Jaeger en praeses J. Beckmann samen zouden discuteren was overvol. Dit unieke gesprek op hoog niveau herinnerde aan de discussie van Luther en Eek. Alleen stelde nu de protestant Beckmann de vragen en moest de kardinaal zich „verantwoorden". en een half uur. De belangstelling was zo groot dat op een gegeven moment de politie de opdracht gaf de deuren te sluiten. Ruim 800 men sen volgden echter buiten, ondanks de regen, dit gesprek via luidspre kers. Het alleropmerkelijkste was eigenlijk en tevens kenmerkend voor een kerkedag dat geen van de andere bijeenkomsten leed onder deze belangstelling; daar was het bezoek nog beter dan de eerste dag. Niet alle theologische en prakti sche geschilpunten kwamen aan de orde. Zo werd het probleem van het gemengde huwelijk niet aangeroerd. Als basis voor het gesprek werd het „oecumenisch decreet" van het Va ticaans Concilie genomen, dat op zichzelf reeds voldoende stof bevat te voor een discussie van bijna twee Ega van student veroorzaakt opwinding (Van onze kerkredactie) WORCESTER Een theologisch student in de Anglicaanse Kerk heeft zich nu al bij vele gemeenteleden en predikanten onmogelijk gemaakt door een artikel, dat zijn vrouw heeft geschreven in de Worcester Diocesan Messenger over de geboortenbeper- king. In haar artikel vroeg mevr. Evelyn Fisher om bekwame krachten, die op de catechisatie de kinderen les zouden kunnen geven in contraceptieve me thoden. De Messenger wordt niet door de uitgever rechtstreeks naar de abon nees gezonden, maar verspreid door plaatseUjke gemeenteleden. Zo jon den fh enkele gemeenten predikanten met een team van helpers het artikel van mevr. Fisher doorkrassen. Op de eerstvolgende diocesane con ferentie werd een motie ingediend, waarin gevraagd werd, dat de confe rentie zich duidelijk van de suggesties in het artikel zou distantiëren. De motie werd uiteindelijk teruggeno men, nadat de bisschop van Worcester zich over de zaak had uitgesproken. Overspel is een zware zonde en beweren, dat kuisheid in sommige gevallen een onmogelijkheid is, be tekent een ontkenning van de macht van Gods genade. In de moderne wereld is de sexualiteit uit haar normale sfeer gehaald en vercom- mercialiseerd. Ieder kerkmens heeft SSLJÜ.IB daarop de plicht, om jonge mensen te gebod in de dertiger jaren, dan had helpen de bijbelse opvatting te be-die een ander accent, dan vandaag, grijpen. Toen was er veel meer aanleiding, om x- te waarschuwen tegen een wettische Natuurlijk had mrvr. FUhrr het sabbattistische aondagaopvattin*. recht, om haar gevoelens publiek te|Nu meen ik, dat wij juist op andere maken, maar het was wijzer ge weest, als ze dat in de vorm van „Geen open deuren intrappen" (Van onze kerkredactie) UTRECHT Al is het waar, dat onze gereformeerde zondag voor een groot deel onder de ge reformeerde zede valt, daarom is het nog wel de moeite waard, voor het behoud van de zondag te strijden. Ieder, die Duitsland, Zwitserland en Skandinavië kent op het punt van de zondagsopvat ting, waar de ontspanning steeds meer de heiliging verdrongen heeft, weet hoe dit de ontkerke lijking en de ontkerstening in de hand heeft gewerkt. Aldus ds. J. Overduin, gereformeerd predikant te Veenendaal, in het Cen traal Weekblad, in een artikel geti teld „Verschuiving en verontrusting". Verscheidene lezers hadden hem ge vraagd een „waarschuwende stem te laten horen", want „tegenwoordig kan er alles maar op door". De Veenendaalse predikant schrijft, dat het hem onmogelijk is, alle ver schuivingen af te keuren of toe tc juichen. Nu eens is hij verblijd, terwijl hij over andere verschuivin gen ernstig verontrust is. Over de zondagsviering schrijft hij onder een ingezonden stuk had gedaan, zo meende de bisschop. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, i vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertenUe- pagina plaateen. minstens een week van tevoren gevaren moeten attenderen. Onverantwoord Wij behoeven geen open deuren in te trappen. Wanneer wij in een gemeente staan (en bijna alle ge meenten hebben een flinke klap te pakken), waarin de zondag steeds meer in het teken van de rust. de gezelligheid, het uitgaan, de ont spanning komt te staan ten koste van de heiliging mede door de eredienst, dan is het onverantwoor delijk er nog een schepje boven op te doen in de prediking, door een zijdige nadruk te leggen op de rust en de ontspanning. Dat hebben wij vandaag heus niet nodig. Wat we wèl nodig hebben, is te wijzen op de jacht èn het genot in het leven ten koste van de geestelijke concentratie op Gods Woord. Wat baat het een mens. wanneer hij met grote weekenden lichamelijk en psy chisch op verhaal komt en geestelijke schade lijdt aan zijn ziel?" Ds. Overduin legt een verband met de vrijheid en de mondigheid, waar van het in de lucht zoemt. „De wijze waarop dit gebeurt, doet ernstig vre zen, dat nu juist de christelijke kwa liteit in de vrijheid en de geestelijke dimensie in de mondigheid gemist wordt. Uithollen Daarmede wordt het geestelijke en kerkelijke leven verschroeid en uit gehold. En dit gaat gepaard met een wereldgelijkvormigheld en een le vensstijl, die niet nitkomt boven een algemene-genade-christendom." „Miskotte heeft, naar ik meen, er gens gezegd, dat de grote zonde de zonde tegen het vierde gebod is. Wanneer de bijzondere dag des Heren verloren gaat, geven wij God steeds minder kans met Zijn Woord en Geest in ons te werken, opdat alle dagen van de week vanuit die ene dag geheiligd zouden worden. Als is het waar, dat de Nieuwtes tamentische „dag des Heren" niet zonder meer als de vervanging van de Oud-testamentische sabbat gezien kan worden, dat neemt niet weg, dat wij in de zondag als dag van rust en heiliging een enorm groot goed heb ben", aldus schrijft ds. Overduin in het Centraal Weekblad. Nieuwe boeken De Chinese muur en andere verhalen, door Franz Kafka. Vertaling Nini Bront. Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam (189 blz., 1.75). Reislust, door Alfred Kossmann. Derde druk. Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam (192 blz., ƒ1,75). Vergeten straat, door Louis Paul Boon. Derde druk. Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. (223 blz.. ƒ1,75). Inleiding De beide gesprekspartners werden ge secondeerd door hoogleraren, die hen. zo nodig, zouden kunnen helpen. Beiden gaven eerst een korte inleiding. Kardi naal Jaeger wilde het oecumenisch de creet niet zien als een magna charta voo-* de oecumenische beweging, het w'j slechts de eigen rooms-kathoiieke chris tenen leren hoe zij deel kunnen hebbel eigen kring hebben geklonken. Praeses Beckmann noemde het decree een epoche-makend feit waarin de grote veranderingen van de laatste iaren open baar worden. Al is het dan voor eigen kring bestemd, toch is het ook belangriik voor de protestanten. De Rooms-Katho- lieke kerk stelt zich achter rk- oecumeni sche beweging van onze tijd. Eindelijk wordt gesproken van „de van ons geschei den kerken en kerkelijke gemeenschap pen". Erkend wordt dat de Geest van Christus ook in de Reformatie werkt, dot de kerk opgeroepen wordt tot een steeds hernieuwe reformatie. Vragen Maar toen begon Beckmann vragen te stellen: hoe ziet de Rooms Kathol"eke Kerk de protestanten nu? 'Vorden xlj werkelijk als kerken erkend? Jaeger antwoordde dat zijn kerk open staat voor de kerkelijke elementen. Ook de Rooms- Katholicke Kerk, zo vervolgde hij. ziet zichzelf niet als de volmaakte, de ware kerk. ZIJ is op weg om bruid van Christus te worden. Beckmann: Is er in het Nieuwe Testa ment wel een bewijs voor te, vinde.i dat de paus de plaats van Petrus heef- ingenomen? Jaeger: Men kan in de Schrift onmogc Doop (het water moet vloeien) en met d. juiste woorden moet worlen bediend Wordt het niet tijd dat de conditionele herdoop (bediend aan prinses Irene en Lucy Johnson) wordt opgeheven? Jaeger: Hier ligt geen theologisch een praktisch probleem. Overal moet voeren, zei de kardinaal aartsbisschop van Paderborn nog dat hij op de vierde zitting van het Con cilie een uitspraak over de gods dienstvrijheid verwachtte die velen zou kunnen bevredigen. Ook zou er een duidelijke uitspraak over de Jo den komen. Hij was van mening dat de verhouding Rome-Reformatie geen zaak kan zijn van overdreven enthou siasme, maar ook niet zinloos. „Wij blijven geduldig hopen", zei hij en deze woorden vonden langdurig bijval in de zaal. wordt. Dan wordt een echt gesprek mogelijk en kunnen we vol vertrouwen samenwerken. Beckmann: We zijn het er samen ove» eens dat nog geen gezamenlijke avond maalsdiensten mogelijk zijn. In het decreet wordt wel gesproken over de mogelijkheid van samen bidden. Wordt daar alleen bidden mee bedoeld of ook de Bijbel lezen en Bijbeluitleg? Jaeger: De Duitse bisschoppen hebben zich tegen gezamenlijke erediensten - uitgesproken. Zij deden dit echter pasl?.®? ma?r. ,?ok. niet Zinloos, nadat er een theologisch eesprek had plaatsgevonden, waaruit gebleken was dat er ook bezwaren leefden bij de protestanten. De bisschoppen wilden alles vermijden wat de protestantse christenen in gewetensnood kon bren gen. Wel is duidelijk dat het gebed de Schriftlezing niet uitsluit. Traditie Beckmann: Hoe ziet u de verhouding tussen het gezag van de Scrrift en het gezag van het leerambt in de kerk? Jaeger: We zullen het samen op dit punt spoedig eens kunnen zijn. Ook de conferentie in Montreal van Faith and Order heeft uitgesproken dat er nood zakelijk een traditie moei ziin. It geloof dat alle theologen dat moeten erkennen. Door inspiratie is de Schrift het woord van God geworden. Zij is dat voor alle tijden. De theologie 's echter niet alleen maar een weten schap. maar ook een geloolszaak. Vol- zogenaamde conditionele doop is 'chter een gevolg van een gewetensconflict van de priesters. Zij weten vaak .liet of de doop wel juist is bediend. Laten we toch de moeilijkheden opruimen door de doop zo te bedienen, dat hii naar ieders inzicht werkelijk een dooi is. Beckmann: De paus heeft vergeving gevraagd aan de niet-roomse mede christenen. indien de R.K Kerk tegen over hen schuldig is. De orotestantso kerken kennen geen instantie. Ook de Wereldraad is dat niet die daarop kan antwoorden, dat kan ieder* kerk allee: voor zichzelf doen. Is er begrip voor het feit dat zij een stnaie moeter. maken van de consequenties die dit verzoek voor hen heeft? Jaeger: Dit zijn geen loze oorden va., de paus en het Cocilie Zij zHn nie' ingegeven door opportunistische over wegingen, zoals angst voor l,et commu nisme. Zij zijn een uiting -'an verlan gen naar een nieuwe gerechtigheid iV zou al dankbaar zijn als .cder wan trouwen. dat nog steeds tussen d- kerken bestaat, uit de wvp qerulmd geloofsgeschiedenis blijft zij verbonden met de Schrift. Het leerambt legt de Schrift uit, maar mag z'ch nimmer boven de Schrift stellen. De Heilige Schrift blijft de absolute n -rm voor de theologie, ook voor het leergezag van de kerk. Beckmann: Het geeft hoop dat het Woord Gods wordt gezien als absolute norm hoop dat beiden, Rome en de Reforma tie zich opnieuw bezinnen op de verhouding van Schrift en traditie. Ook de Reformatie heeft bewust of onbewust een eigen traditie gevormd die het begrijpen van de Schrift in de weg kan staan. Andere vragen Er kwamen nog andere vragen aan de orde. Zoals over de „hiërarchie van de (bijbelse) waarheden en over het avondmaal waarvan de R.K Kerk heeft verklaard dat daarin voor de protestanten een teken ligt van ge meenschap met Christus. Betekent dat, zogenaamde leken dus) de plaats van een teken is, en geen werkelijke gemeenschap volgens rik. inzicht? Jaeger: Dat woord „teken" moet niet Zwingliaans verstaan worden. Het is voor ons zeker dat het Avondmaal iets bewerkt. Maar de R.K. Ketk is over tuigd dat de oeroude traditie .tuist Is dat het Avondmaal alleen bediend kan worden door de gewijde n'Water. Dat is niet direct in de Schrift te vinden, maar Clemens van Rome heeft destijds al een theologie van het nriostergchap ontwikkeld. Ik geloof niet da' meo deze apostolische traditie weg kan schrappen cn het volk Gods (de zogenaamde leken dus) de plaats vat. de priester kan laten innemen. Vrijheid Aan het eind van dit gesprek, dat door voorzitter von Bismarck een voorbeeld genoemd werd voor ge sprekken die de kerk uit het confes- sionalisme naar het oecumenisme ZATERDAG 31 JULI 1965 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Aalst (Gld.), kand. H. A. van der Pol te Ede: te Woudenberg (2e pred. pi.; toez.), J. den Besten te Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Aduard, A. Schweitzer te Dedemsvaart. Aangenomen de benoeming tot geeste lijk verzorger „Dennenoord" te Zuid laren, drs. S. W. R. Polman te Medem- bllk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Bunschoten (2e miss. 6red. voor het Boven-Digoelgebied), J. van Stelten te Loosdrecht DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Vijfhonderdduizend Deense kronen (260.000 gulden) hebben Deense school kinderen bijeengebracht voor de bouw van scholen in Algerije. Van dit geld zijn in drie steden scholen gebouwd, die in september geopend worden en onderwijs mogelijk maken voor duizend kinderen. Verklaring over de Joden (Van onze kerkredactie) KEULEN Helemaal eens waren twee bekende vertegenwoor digers van de Rooms-Katholieke Kerk het niet op de Kerkedag. Terwijl in de ene zaal kardinaal Jaeger verklaarde goede hoop te hebben dat het op een volgende zitting van het Concilie tot een goede uitspraak over de Joden zal komen, verklaarde in een andere zaal pater dr. Eckert uit Keulen dat de uitspraak in gevaar is. Hij sprak in de werkgroep voor de verhouding van Joden en Christenen. Daar zeiden ook de Berlijnse hoogleraar prof. dr. Gollwltzer en prof. dr Simon uit Jeru zalem dat een uitspraak noodzakelijk is geworden. De ruim drieduizend aanwezigen drongen er op het forum op aan om een beroep te doen op kardinaal Bea. In dat beroep wordt gezegd: wat het Concilie in deze kwestie besluit gaat ons allen aan. Een dergelijke uitspraak zal óf een oude schuld doen blijven bestaan en bijdragen aan de schande van de gehele christenheid, of hem uitwissen. Na verblijf in concentratiekampen AMSTERDAM„De psychische gevolgen van een verblijf in een concentratiekamp zijn in het alge meen zeer moeilijk te genezen". Na een over dit onderwerp gehou den colloquium werd dit tijdens de laatste persconferentie van het 24ste internationale psycho-ana- lytische congres verteld door de Amsterdamse zenuwarts E. de Wind. „De psycho-analytlcus heeft in het al gemeen te maken met ziektebeelden, waarin normale gevoelens van verdriet bij de patiënt een rol spelen. In deze gevoelens kan de psychiater zich ver plaatsen, hetgeen de eerste voorwaarde voor een succesvolle behandeling is. Bij een patiënt, die in een concentratiekamp heeft gezeten, is er geen sprake van nor male gevoelens van verdriet en ellende. Dat is ook aanvankelijk de reden ge weest dat tot zeker tien jaar na de In oktober 1964 zou prof. dr. J. H. Bavinck vijfentwintig jaar hoogleraar zijn geweest. Helaas, enkele maanden eender overleed hij. De bundel met bijdragen van leerlingen en vrienden, die hem zou worden aangeboden, werd er nu een ter nagedachtenis. De inhoud moge materieel van gelijke inhoud zijn gebleven, men zal de bundel nu eens te meer met gevoelens van piëteit in de hand nemen. Want het is hierin, dat men de gestalte van een even groot ais bescheiden zen dingsman ziet verrijzen. De titel van de bundel „Chris- TWEE lange dunne wichten van Maar de ander wankelt tussen 18 jaar zijn voor een twee kandidaten en dat dient na- weekje onder mijn hoede gesta- tuurlijk serieus genomen 'e wor- Slavenjongen werd geleerde (Van o kerkredactie) LAGOS Morgen zal het in de kerken in West- Nigeria Bijbelzondag zijn. In alle kerkdiensten zal dan worden her dacht. dat honaerd jaar geleden de Bijbel voor het eerst verscheen in de Joruba-taal Tevens zal dan in het bijzonder de persoon en het werk worden herdacht van Samuel Adjai Crowther, ee i slavenjongen die een van de eerste Afri kaanse bijbelgeleerden Als kleine jongen werd Crowther buitge- r aakt door slavenhandel laars. Vier maal vervoeren. De naam van het schip was ironisch genoeg voor de 187 sla ven, die de lading vrom- den ae Happy Hope De Happy Hope werd echter niet ver van de Afrikaanse kust aange houden en enkele maan den later werd Samuel vrijgelaten in Freetown in Sierra Leone. Als een moderne Jozej werd zijn lot ten goedt qekeerd Een christelijke onder wijzer nam hem bij zich in huis en de iongen werd gedoopt Na veel avontuurlijke laren, waarin hij onder- •viirer en later predikant werd, keerde hij in 1845 hij doorverkocht, tot hij'crug naar zijn geboorte- in Lagos aan boord van streek Abeokuta in West een schip kwam, dat' Nigeria Hoewel hij 25 sprak hij de Jorubataal nog vlor'end. Crov zag de nood zaak n een verta ling r, de Bijbel in zijn geboortetaal en on der al zijn werkzaamhe den door hij was in middels bisschop gewor den - vond hij daartoe de tijd. In 1865 werd zijn vertaling door het Brits en Buitenlands Bijbelgenootschap uitge geven. Crowther heeft ook nog geholpen bij de vertaling in enkele an dere talen Zijn vertaling, die nog altijd in gebruik is (er zijn al anderhalf miljoen exemplaren verkocht) een van de weinige Afrikaanse vertalingen die niet door zendelin- door Afrikanen hem naar Amerika zou jaar weg was geweest, zelf gemaakt tionneerd. Een aparte sensatie als den. Gisteren kreeg ik voor net eerst moeilijkheden. De perikelen van je zelf nog geen dochter van die jaren hebt. De spiegel is vanzelfsprekend de twee amants maakten ie van een belangrijk attribuut, waar veel kelmoedige zo onrustig, dit ze in gekeken en met ernstig bezorg- besloot naar een waarzegster te dat ze geen prehistorische trekjes rij was. De discussie liep hoog op en vinden domweg hun keuze de me". meest voortreffelijke. Een instel ling. waar tussen twee haakjes ook volwassenen zirn nogal eens aan schuldig maken. Ondanks het slechte weer amu seerden ze zich best. Ze fabriekten erg ingewikkelde koekjes, één te kent heel leuk en de ander maakt met eindeloos geduld Kei tingen van kleine kraaltjes. Al met al vond ik het gezellig, we kletsten veel en Meestal over le lie1d* met maal hoofdletters. De een heeft .Jullie snappen er niets van' vond ze bitter, „jullie hebbev makkelijk praten, voor jou heep de toekomst geen problemen en u' ze keek mij minachtend aan ..u hebt uw toekomst al gehad". „Hoe bedoel je, toekomst ge- had?" vroeg ik nogal perplex. „Nou", zei ze met een vage armzwaai de kamer in, „u hebt icuze alles al. man. kinderen, huis, ge lang woon alles". alle- Buiten klonk de claxon van een auto; ze werden gehaald om ergens Een tiener ziet iemand van voor bij de veertig als oud, even slik ken, maar het is te verwerken. Verbijsterend vond ik echter, dat een intelligent modern meisje vond dat er sprake kon zijn van „toe komst gehad hebben". Hoe je kinderen klaar zullen worden voor het leven, welke problemen je nog wachten, of de wereld blijft smeulen of gaat branden, of de grond onder je voeten, om wat voor reden dan ook zal gaan schudden, het is niet meer belangriik Want je bent bemind geworden, je hebt iief gehad, je bent veertig geworden nou dan is de kous af. En de kous duurt van je zeventiende tot je wertigste jaar. Ik nam mij voor met haar te vraten. Ik zou haar zeaaen dat er Itijd toekomst bleef, altijd heim wee. altijd verdriet, altijd vreugd -n vrede, altijd uitzicht. Het kwam er niet van. De vol lende ochtend was er een briel an een van de twee aanbidders die duidelijkheid verschafte. ..Sorry, tante" schutterde ze. .jorry voor qisteren, het is toch Piet, ik weel het nu zeker" Tante heeft haar toegeknikt en maar gezwegen ver der. Tante dacht, de toekomst zal haar zelf wel leren dat er eeuwig toekomst blijft. MINK VAN RIJSDIJK. tusprediking in de wereld" (uitgave J.H. Kok NV, Kampen; 248 blz., 14,75) is kenmefkend voor de man wiens herinnering hij oproept alsmede voor de inhoud. Enkele bij dragen willen we in het bijzonder vermelden. Daar is dan allereerst de van liefde en genegenheid getuigende wijze waarop achtereenvolgens ds. en prof. dr. J. van den Berg de overledene tekenen, zowel naar zijn leven en werk als nader naar zijn wetenschappelijke arbeid. Van bekwame bronnenstudie ge tuigt, eveneens van prof. Van den Berg, de beschouwing over Livingsto ne, bij ons weten de eerste uitvoeri ger verhandeling in de Nederlandse taal over deze merkwaardige en voor de geschiedenis van de zending toch zo belangrijke figuur, van mythe en traditie omgeven. Prof. dr. H. Bergema leverde een biidrage over het zonderlinge ..evan gelie naar Barnabas", waarbij hij gelegenheid had waardevolle opmer kingen te plaatsen over de verhou ding tussen Christendom en Islam. Als vanzelf leest men dan door in de even interessante bijdrage van prof. dr. J. Blauw, waarin diepzinnig wordt ge schreven over de verhouding tussen het Evangelie van Jezus Christus en de religies der mensen. Van de overige bijdragen vermel den wij nog in het bijzonder de wel zeer oriënterende van dr. E Jansen Schoonhoven over Corous Christia- num en zending, de boeiende van dr. R Soedarmo over de vraag, waarom er in Indonesië zo weinig inheems Christendom is. en die van Drof dr J Verkuyl over het onderwijs in de 'heologicche ethiek aan de theologi sche opleidingen in Azië en Afrika De theologische candidaat A Wessels ^en slotte verzorgde een indrukwek kende bihliografie van prof. Bavinck. log maar weinig ex-concentratiekamp gevangenen, die psychische moeilijkhe den krijgen, werden behandeld. Men nam aan, dat een poging tot genezing zowel bij de patiënt als bij de psycho-analyticus te grote emoties teweeg zou brengen", al dus de heer De Wind. Hij zei voorts dat in deze visie wijziging is gekomen door de wetten voor schadeloosstelling van slachtoffers van het nazi-regime. „Er tverden toen van onze kant rapporten gevraagd en zo ontstond een hernieuwde belangstelling voor dit probleem." De heer De Wind weet waarover hij spreekt, want hü heeft zelf anderhalf jaar in het concentratiekamp Auschwitz door gebracht. „Een groot probleem bij de behandeling van deze gevallen is, dat de patiënt liever niet wordt geconfronteerd met de ergste kampervaringen. In het begin vertelt hü alleen de grappen, die in het kamp de ronde deden. Pas aan het einde van de behandeling komt de pa tiënt voor de dag met de meest schok kende gebeurtenissen, zo leert mijn erva ring. Dat leidt dan vaak tot het opwellen van zeer heftige gevoelens van verdriet en woede. En da» pas kan genezing vol gen." Hij vertelde iets over „aanpassing" van de kampgevangenen. „Als valide Joodse jongemannen in het kamp voor slaven arbeid werden gebruikt, vroegen zij aan de reeds te werk gestelde gevangenen, waar hun familie en bekenden eigenlijk waren gebleven. Het antwoord was dan: dat ruik je toch (aan de verbrandings lucht uit de crematoria). En als zij dan vroegen, wat er met hen zou geschieden, kregen zij te horen: misschien een week, misschien twee weken, dan vergaat het jou net zo. Het schokeffect dat dit ver oorzaakte kon alleen worden opgevangen door plotseling weer kind te worden, dat wil zeggen, van minuut tot minuut te leven, niet vooruit te denken, een nega tief bestaan te leiden. De weinigen, die het overleefden, hebben daardoor een totaal veranderde levensinstelling gekre gen. Toen zij weer in de gewone maat schappij terug kwamen, was een her- aanpassing noodzakelijk. Sommigen zijn daar moeilijk in geslaagd, anderen minder moeilijk, maar er zijn er ook die er nooit in zullen slagen," aldus de heer De Wind. 9 Het kerkje van Schokland, dat thans als Zuiderzeemuseum dienst doet, zal worden gerestaureerd. Maandag beginnen de werkzaamheden, die ongeveer een jaar zullen duren. De expositie, die tij delijk in een belendende schuur is onder gebracht, blijft echter geopend. Naai vereniging bouwde kerk GÖTEBORG Twee en twintig leden van een kerkelij ke naaivereniging in het drie honderd inwoners tellende dorpje Vrange bij Göteborg hebben een geprefabriceerde kerk gefinancierd en zelf in el kaar aezet. De honderd vijftig duizend Zweedse kronen (hon derdduizend auldenI voor de aankoop van de kerk had de vereniging door 25 jaar naaien bij elkaar gespaard De nraag rijst wel. wat de mannen in Vrange hebben gedaan. NEW VORK Amerikanen maken zich heel wat kopzorgen over zich zelf, althans als men het opinieonderzoek moet geloven, dat zich bezig heeft gehouden met de vraag, up welke punten een Amerikaan ontevreden is over zichzelf. „Ik verspil te veel tijd", was de meest gehoorde zelfbeschuldiging, gevolgd door „Ik lees niet enoeg". „II doe niet genoeg aan het verenigings leven Als goede vierde kwam uit de bus „Ik ga niet genoeg naar de kerk". De rijkste mensen maken zich de meeste zorgen over zichzelf, aldus de onderzoekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2