Nieuwe Leidlse Courant Griekse politiek nu in een luchtledig mm Labour-lid eist dat Wilson heengaat Geen centraal opgelegd percentage meer Door dood belaagd - niet van pier Wilde tonelen in parlement Novas deelt mee dat hij niet aftreedt ICO KV. Bemiddeling bij eventuele conflicten Man bij vloed verdronken Commentaren Dfrectevn F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD ■ntvastigh it ghebleven i hert m leghenipoet!" Zaterdag 31 juli 1965, 46ste jaargang Toenemende wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook en kele buien In de zuidelijke helft van het land in de vroege ochtend nog zwaar bewolkt met regen, wegtrekkend naar Duitsland. Geleidelijk tot matige en later mogeliik tot krachtig toenemende wind uit richtingen tussen west en zuidwest. Aanhoudend koel. VJ p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu ATHENE De toestand in Griekenland is bijzonder verward sinds het parlement gisteravond uiteen is gegaan zonder dat over het lot van het kabinet-Novas kon worden beslist. Het „quorum" was er namelijk niet. Slechts 47 van de 300 afgevaardigden waren in de vergaderzaal aanwezig, toen de voorzitter de zitting verdaagde. Normaal moeten er tenminste 100 leden en bij een debat over een vertrouwensvotum zelfs 120 leden aanwezig zijn. Voorzitter Emmanuel constateerde dat de re gering als gevallen moest worden beschouwd. Novas heeft later mede gedeeld dat hij aanblijft omdat er geen afgevaardigden zijn, die hem een vertrouwensvotum kunnen geven of weigeren. Aangenomen wordt dat maandag opnieuw geprobeerd zal worden een debat op gang te brengen. Toen de vergadering gisteravond begon, was er wel een quorum aan wezig, Cannellopolos van de 109 le den tellende Radicale unie (waarvan eens de vroegere premier Karaman- lis leider was) leverde kritiek op ex- premier Papandreoe en nam nota van diens weigering in het parle ment te verschijnen. Hij eiste dat de man alsnog zou komen om te ant woorden op vragen betreffende zijn beleid. „Hoe heeft hij een samen zwering in het leger kunnen dulden. Hoe kon het gebeuren, dat de Griek se inlichtingendienst tot een duivels Vraag van Bode: Geen verkiezing op dankdag Het Tweede-Kamerlid Bode (CH) heeft minister Smallenbroek (Binn. Za ken) gevraagd een andere datum vast te stellen voor de verkiezingen in Oos telijk Flevoland, omdat op de aange wezen dag ook de dankdag voor het ge was zal worden gehouden. De inwoners van deze nieuwe LJsselmeerpolder zul len op 3 november voor de eerste maal naar de stembus gaan om een advies- te kiezen. Woningwet thans in werking DEN HAAG De nieuwe Woning wet die morgen 1 augustus in werking treedt, bevat een groot aan tal nieuwe elementen, waarvan de belangrijkste zijn de verbeteringen ten aanzien van de gemeentelijke bouwverordeningen. De centrale overheid krijgt voortaan, mede met het oog op de toenemende seriefa- bricage van woningonderdelen, de bevoegdheid te voorkomen dat zich te grote onderlinge verschillen in de technische bepalingen van deze ver ordeningen voordoen. Dit houdt in dat de bouwvoorschrif ten in allerlei gemeenten zodanig over koepeld kunnen worden dat er meer overeenstemming bestaat, een en ander speoiaal met het oog op de industriële woningbouw. Volgens het laatste kwartaalrapporrt van de Euratom-commissie over de ra dioactiviteit is de omgevingsradioactivi teit tijdens het tweede halfjaar van 1964 gedaald. De gemiddelde waarde im de ge meenschap in het eerste kwartaal van 1965 was slechts een zeer klein percen tage van de maximum toelaatbare con- VOLAUTOMATISCHE CmlD „Ik wil pap niet meer so dikwijls wakker maken voor een glaasje water." en totalitair instrument werd ge maakt van zijn regering. Zelfs mijn telefoon werd afgeluisterd", aldus Cannelopoulos, die vervolgens tot verbazing van alle aanwezigen aan kondigde niet te zullen samenwerken om een quorum in het parlement te hebben, omdat hij daar Papandreoe mee zou helpen. Met zijn partijge noten en enkele anderen verliet hij toen de vergaderzaal. Verrassing Deze tactiesche zet is blijkbaar ook voor premier Novas als een verrassing geko- Het is steeds duidelijk geweest, dat Novas geen meerderheid in het parle ment zou behalen, ook al werd gehoopt dat enkele tientallen parlementsleden op het laatste ogenblik nog de kant van Novas zouden kiezen. Het tegendeel is hert geval geweest en de Radicale unie heeft •en metoqde gevonden om Papan dreoe de voët dwars te zetten, zolang hij weigert in het parlement te verschij nen. Op deze wijze is het aanblijven wan Novas' kabinet voorlopig nog verzeke d s er voor de Cenitrum unie-partij, waartoe zowel Papandreoe als Novas behoren, een reden té meer om het spoe dig eens te worden over een politieke oplossing van de crisis. Aangezien hert aanwijzen van een nieuwe premier tot de rechten des kohings behoort, ligt het voor de hand, dat de keus niet op Pa pandreoe zal vallen. In d'irt verband wordt nog steeds de naam genoemd van Ste- phanopoulos. die onder Papandreoe vlce- premier was. In het parlement speelden zich wilde tonelen af voordat de voorzit ter de zitting verdaagde. Ook buiten het gebouw hadden wilde betogingen plaats ten gunste van Papandreoe- Bij slecht weer 's middags tv HILVERSUM. Wegens het uit zonderlijk slechte weer heeft de NTS besloten om in de resterende vakantie weken speciale programma's uit te zen den op die middagen, waarop geen uit zendingen plaatsvinden, maar het weer volgens verwachting slecht zal zijn. Dit zullen dan gezamenlijke programma': van de 5 omroeporganisaties zijn. Tel kens als zo'n vakantieprogramma wordt uitgezonden, zal dit de avond tevoren via het beeldscherm bekend wotden gemaakt. De Vierdaagse kent geen rangen en standen, geen politieke en geen geloof sbarrières. De waar heid van dc versregel „En allen zijn we één" wordt hier zicht baar gemaakt door een blije pater met naast zich de 79-jarige heer H. J. vd. Wal, de enige nop in leven zijnde deelnemer van de Olympische Spelen van 1908 in Londen. Zo worden zij ingehaald in Nijmegen na Vierdaagse, die door het slechte weer wel zeer veel van het moreel heeft gevraaga. Rebellie in de partij LONDEN Ondanks het feit dat premier Wilson donderdagavond met zeer veel overtuiging de eerste slag van de conservatieven wist te win nen, krügit hü het nu onverwacht moeilijk; er is namelük rebellie in zijn eigen partq. De tot dc linker vleugel behorende afgevaardigde Warbey heeft in een verklaring de pers het aftreden van Wilson als leider van de party geëist. Volgens Warbey heeft Wilson drie verkiezingsbeloften gebroken. Warbey heeft aangekondigd zich van stemming te onthouden wanneer de conservatie ve motie van wantrouwen maandag in m Loonpolitiek mag vrijer (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zoals wq gisteren in een deel van onze editie* nog kon den melden heeft de regering er geen bezwaar tegen dat wordt overge stapt op een vrijer loonpolitiek systeem, waarbij werkgevers en werkne mers niet meer gebonden zullen zgn aan stringente loonafspraken op centraal niveau. De regering wil echter ook geen onbeperkte vrijheid. Zij acht het nodig dat de vinger aan dc pols wordt gehouden door a. een zeer globale toetsing van centrale loonpolitieke elementen; b. een meer nauwgezette toetsing in bijzondere omstandigheden en c. de mogelijkheid van ingrüpen door het College van Rijksbemiddelaars en de overheid te handhaven. men's agreement" kunnen worden gekomen over de mogelijke loon ontwikkeling bij de „leidende" be drijfstakken en grote ondernemin gen, waarbij geen normen worden vastgelegd, doch uitsluitend indi- caties worden gegeven. Dan zou volgens de regering in de praktijk ook in andere sectoren goedkeu ring van c.a.o.'s zonder loonpoli tieke toetsing kunnen plaatsvin- Een en ander blijkt uit de gerich te adviesaanvrage, die de regering gistermiddag aan de Sociaal-Econo mische Raad heeft voorgelegd, en waarin zij haar visie op de in de toekomst te voeren loonpolitiek in enkele globale lijnen heeft neerge legd. Over een vryer loonbeleid en de daarbij te volgen precedure heeft de regering de volgende denkbeel den: 1De halfjaarlijkse economische rap- porten van de Sociaal-Economi- Raad worden vervangen door jaarlijkse beoordelingen, waarbij ook de programmering op middel lange termijn in de beschouwin gen wordt betrokken i-y.m de wenselijkheid van afsluiting van meerjarige c.a.o.'s. 9 Het jaarlijks economisch SER-rap- port kan dienen als uitgangspunt voor overleg van de Stichting van de Arbeid met die centrale bedrijfstak ken en grote ondernemingen, die voor de loonpolitiek van beslissende betekenis zijn, alsmede voor het daarop volgende overleg tussen de regering en een adequate vertegen woordiging van hot bedrijfsleven. Daarbij wil de regering het aan het bestuur van de stichting overlaten op 'welke wijze de „leidende" be drijfstakken en ondernemingen bij dit overleg worden betrokken, o. Op deze wijze zou op nationaal niveau tot een loonpolitiek „gentle- a. Op centraal niveau zou voorts aan- dacht moeten worden geschonken, mede aan de hand van SER-adviezen. aan enkele centrale loonpolitieke elementen, zoals de vaststelling van het' minimumloon, de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, arbeids tijdverkorting, indexionen en moge lijke andere algemene arbeidsvoor waarden als compensaties voor stij ging van sociale lasten, de voorge nomen huurverhogingen e.d. Daar de contracterende partijen veel vrijer tegenover elkaar komen te staan en zich, voor wat de loon- hoogte betreft, niet meer kunnen verschuilen achter toetsende in stanties, moet volgens de regering overwogen worden een bemidde lingsinstantie in het leven te roe pen met verplichte voorlegging van zaken, waarover de onderhan delingen vastlopen. Een dergelijke bemiddelingsinstantie zou gedu rende een verplichte „afkoelings periode" gelegenheid moeten heb ben haar taak te vervullen. De SER is gevraagd in dit verband tevens de wenselijkheid van het opleggen van bindende regelingen onder ogen te zien. De globale toetsing (die door de Stichting van de Arbeid zou kunnen worden verricht) zou zich naar de me ning der regering moeten beperken tot die centrale loonpolitieke elemen ten, die in strijd met de daaromtrent gemaakte nationale afspraken kunnen leiden tot een olievlekwerking met be langrijke nationaal-economische con sequenties. De mogelijkheid van een meer nauwgezette toetsing zou open gehouden moeten worden voor bijzon dere omstandigheden, waarin zij moei lijk gemist kan worden, zoals voor perioden van grote werkloosheid, over- besteding, ontspanning, recessie en depressie. Daarbij moet de overheid het recht behouden in de loonvorming te grijpen, door bijv. in een toestand van grote overbesteding een loonpauze af te kondigen. Volgens deze loonpolitieke spel regels zal het wettelijke kader geen belangrijke wijzigingen behoeven te ondergaan, waardoor een meer nauw gezette toetsing (indien nodig) wordt vergemakkelijkt. (Zie ook pagina 4). PETTEN Gistermiddag Is de 34-ja- rige houtbewerker W. van D(jk uit En schede by het zwemmen In zee nabij Petten verdronken. De heer Van Dük was te zamen met zyn 21-jarige ver loofde en een verloofd paartje uit N'U- megen op vakantie in Noordholland Tegen half vier gingen de vier in zee bij sterk opkomend warter. ZU kwamen bijna direct in moeilijkheden, vermoede lijk omdat zij in een kuü terecht kwa- Een Duitse badgast waagde zich in )m de zwemmers uit hun moeilijk heden te verlossen. De reddingsbrigade uit Petten kon dnie van de vier bad gasten en de eveneens in moeilijkheden geraakte Duitser op het droge brengen. De heer Van Dijk heeft men niet kunnen redden. Zijn stoffelijk overschot ls tegen vijf uur aangespoeld, ongeveer op de zelfde plaats waar hij in zee was ge- Onder een zware wolkenluchten met een stevige wind begonnen de zeilers in de Vrijheidsklasse op de Loosdrechtse plassen aan hun race in de internationale Holland-week. stemming komt als Wilson niet aan zijn eis tegemoet komt. Zoals bekend beschikt de regering slechts over een meerderheid van drie stemmen en het is niet bekend of War bey medestanders heeft. De rebel zelf zei dat een aantal partijfunctionarissen en Kamerleden het met hem eens is. De verkiezingsbeloften die Wilson niet nagekomen is. zijn volgens Warbey de financiële voorziening voor ouden van dagen, goedkopere hypotheken en een nieuw initiatief voor de wereldvrede. Warbey is op uitnodiging van de Noordvietnamezen naar Hanoi geweest en hij heeft sindsdien felle kritiek op de Amerikaanse politiek gehad. Vol gens hem doet Wilson niets om Enge land buiten de Amerikaanse oorlog in Zuidoost-Azië te houden. Einde bomevakantie Drukte viel op stations mee UTRECHT Bij de spoorwegen is de drukte gisteravond, op de laatste van de bouwvakvakantie, groter geweest dan op andere vrijdagen, maar zij was niet overweldigend. In Groningen werden wel zeer veel toe risten op terugtocht van de wadden eilanden geteld, terwijl talloze vier- daagselopers tussen vijf en zeven uur de perrons van het station Nijmegen bevolkten. Vanuit Nijmegen werden extra treinen ingelegd naar Arnhem Den Bosch. Op Nederlands drukste verkeers knooppunt. het verkeerplein Oudenrijn bij Utrecht, kon de politie de auto's met de normale bezetting verwerken. Men zei dat het niet drukker was dan op andere vrijdagen. Kledingdiefstal in hoofdstad AMSTERDAM. (ANP) Uit de ma gazijnen van de textielgroothandel N.V. an Laren Hordijk aan de Keizers gracht zijn vannacht texticlgoederen ge stolen tot een waarde van circa f 30.000. Vermist werden: 200 herenkostuums en een nog raat precies vastgesteld aantal heren- en damesjassen. De inlbrekere drongen aan de achterzijde van het be drijf binnen door het verbreken van een raaimpje. Daar aan de voorzijde van het gebouw een raam openstond, neemt de politie aan dat de dieven de textiel daar in een gereedstaande auto hebben gela den. Volgens de politie hebben de da ders geen spoor achtergelaten. Auto uit bocht: twee tloden NIJMiEGEN (ANP) Op de Graafce- weg ln Nijmegen is vanochtend met een veel hoger dan dc toegestane snelheid rijdende automobilist uit de bocht gevlo gen en uit zijn wagen geslingerd. De man. de 42-jarige caféhouder A. A. van Keulen uit 's-IHertogcnbosoh. was op slag dood. De wagen raasde nog 150 m door over de gewoonlijk zeer drukke verkeersweg en sloeg toen te pletter tegen een boom. Dit kostte de tweede inzittende van de auto het leven. Dit is de 25-jarlge heer H. Heesakkers, eveneens ui 's-Hertogen- bosch. Hij was als kelneT bij de heer Van Keulen in dienst. TAE laatste verregende weken is wel bewezen, hoezeer ook In deze eeuw de mens nog afhanke lijk is van de weersomstandigheden. Ons mogen dan de rampen zijn be spaard, waarvan we uit andere aard streken in de krant lezen, men mag zich afvragen of hetgeen zich hier ea daar in ons eigen land voltrekt nog wel zo ver van een ramp verwüderd Doorweekte weilanden waarvan het gras een onvermijdelyk slechte kwa liteit vertoont, doorweekte akkers met een wezenlijk bedreigde oogst wanneer, en terecht, van de minis ter van landbouw is gevraagd om een aanvankelijke inventarisatie van de schade, dan laat zich reeds vermoe den. hoe triest de uitslag moet lul- Voorzieningen zullen moeten worden getroffen. Het gaat niet aan. dat de directe slachtoffers alléén worden belast met de zorgen. Trouwens, ver wacht moet worden, dat de gevolgen van een gebrekkige oogst zich sul len doen gevoelen in heel het prijs- Het is goed te leven in een tijd van sociale voorzieningen; de eeuwen lig gen achter ons, waarin de behoefte gering was om zich eens broeders hoeder te gevoelen. BillUk is dan ech ter tegelijk om de kring van gedu peerden niet te klein te trekken: ver geten wij niet, dat er> °°k buiten de landbouwende stand, tal van bedrij ven zgn die het voor een belangrijk deel van de zomer moeten hebben, maar voor welke, althans tot op dit moment, de zomer een vrtlwel verlo ren periode heeft uitgemaakt. De elementen beheersen kan de mens nog niet: hij doet wijs bescheiden te zijn en ootmoedig. De oude catechis mus spreekt van geduld in tegen spoed een christelijke deugd die zich alleen door het geloof laat le- Maar wat de mens wèl kan, ls be toon van genegenheid, is bereidheid tot het dragen van elkanders lasten, is^ inventariseren maar dit dan vóór alles om na te gaan hetgeen ter leniging van geleden nood kan wor den ondernomen. TN de gerichte adviesaanvrage, die L de regering gisteren na lang wach ten aan de SER heeft voorgelegd, klinkt onmiskenbaar spüt door over het afscheid dat Nederland op het punt staat te nemen van het nog maar sinds 1963 gehanteerde systeem van loonvorming. Dat ls begrijpelijk, want (zoals de regering zelf ver klaart) een nationale loonpolitiek, die doorslaggevend rekening houdt met het nationaal-economisch mogelijke, is een groot goed. Hiermee is niet gezegd, dat het be drijfsleven bij nog meer vrijheid de harde economische wetten met voeten zal treden, al is de verleiding daartoe bij een sterk overspannen arbeld*- markt groot. Nietemin moeten we beseffen, dat we met het nieuwe sys teem, dat de regering (in vrqwel al gehele overeenstemming met de denkbeelden van de vakbeweging) voor ogen staat, een sprong in het duister gaan maken. Daarbij is het goed te weten dat het een sprong is die ..noodgedwongen" gemaakt moest worden. De loonex plosie van 1964 maakte al duidelük dat het loonpolitieke systeem, waar bij de primaire verantwoordelijkheid rust op de schouders van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties, in de gegeven omstandigheden niet langer te hanteren valt. Al mag dan verwacht worden, dat de werkgevers en de werknemers In dc bedrijfstakken een grotere verant woordelijkheid terdege zullen besef fen (meer vrqheid noopt daartoe ln de regel wel), toch lijkt het ons ver standig dat de regering voor alle ze kerheid een paar veiligheidsriemen by de hand wil houden, voor het ge val de loonwagen eens neigingen mocht krijgen in de richting van dc economische middenberm te koersen. Vreemd gedrag in Hoek van Holland HOEK VAN HOLLAND Met verregaande onverschilligheid heeft een 54-jai'ige Rotterdammer gister middag niet alleen zijn eigen leven, maar ook dat van zijn zeven jaar oude zoontje in de waagschaal ge steld. „Om de redders een plezier" te doen liet Arie Bagijn zich na on geveer vier uur verlossen van de Noorderpier, waar hij door de plot seling opkomende vloed was ver- Gistermiddag omstreeks half twee was de heer Bagijn met zijn zoontje Nico de pier opgegaan. Even later kregen ze daar gezelschap van de 17-jarige Roelof Mul der uit Apeldoorn. Toen zo bemerkten :e naet meer terugkonden, klommen een lichtopstand. Het gat van de Faustus, een plaats waar een uitholling ln de Noorderpier is. was toen al hele maal gevuld met water. Met de reddingvlet Pres. Goudriaan voer schipper Willem van Seters met vijf man naar de pier. Met een op blaasbare rubberboot werd getracht de gestranden aan boord te krijgen- Aanvankelijk mislukte dat en toen men ten slotte verbinding kon krijgen wensten de heren geen nat pak te riskeren, niet beseffend dat hun le ven, en vooral dat van het kind. door- .opend in gevaar was. Eerst tegen zeven uur. toen het water weer begon te vallen, besloot Roelof Mulder door het water te waden en over de pier naar de wal te gaan. Dat lulkte hem. maar hij toonde zieh hevig ver baasd toen bleek, dat hij de politie re kenschap zou moeten geven voor zijn gedrag. Ik mag todh doen wat ik wil, vond hij. De politie was het daar niet mee eens en hevig tegenstribbelend werd Mulder naar de politiepost overgebracht. Intussen zaten vader en zoon Ba gijn nog op dc pier. Eerst tegen half acht gingen zU, na herhaald aandrin gen over op de rubberboot die hen naar de reddingvlet bracht. Op de po litiepost verklaarde de heer Bagqn dat alleen gedaan te hebben om de redders een plezier te doen. Tenslotte hebben ze vijf uur liggen wachten, vond hij. NEO KOELING N.V. KOELTECHNIEK Leiden Tel. 33077 en 31726

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1