Nieuwe Leidse Courautt Geen teken van leven op Mars Foto s van Mariner II tonen aan: President Johnson was een beetje opgelucht5 34 Granaat ontploft bij drukke spoorlijn Landbouw" neemt schade in landbouw op VEEL VRIJ? VERF! Ti em ver rnielt auto: arts ongedeerd VLOEIT VLUG STRAK Taylor uit Vietnam vertrokken Vrijwel hele Centrumunie achter Papandreoe Piloot verloor cockpitdak BULTHUIS Commentaren Vier van de Zweedse vijfling overleden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stintvaitigh it ghebl«v« mijn h»rt in teghenspoet r Vrijdag 30 juli 1963, 46ste jaargang Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige noordweste lijke wind. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur,). nentsprijzen p.w. 0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 55 WASHINGTON President Johnson zed pateren „een beetje opge lucht" te zijn nu hij weet, dat de van Mars genomen foto's op deze planeet geen tekens van leven vertonen. Hij behoort tot de generatie, die door Orson Welles aan het schrikken werd gebracht door een zgn. realistische radio-uitzending in de dertiger jaren van een denkbeeldige invasie van de aarde door ..Marsmannen". Verder zei de president: „Het is best mogelijk, dat het leven dat wij op aarde kennen, unieker is dan dachten". De president had kort tevoren de acht tien nog niet gepubliceerde foto's in ont vangst genomen, die de Mariner IV een deel van Mars had gemaakt. Deze foto's geven geen bevestiging van theorie, dat er leven op deze planeet zijn. Zij sluiten die mogelijkheid echter ook niet helemaal uit. Andere conclu sies zijn, dat Mars meer lijkt op de maan dan op de aarde. Als de rest 1 he oppervlak van het hemellichaam net zo uitziet als het stuk. dat door de Mariner is gefotografeerd, moeten e Mars meer dan 10.000 kraters zijn. Op de thans gepubliceerde foto's zijn ze tig kraters te zien. De middellijn daarvan varieert van 3 tot 120 km. Van de „ka nalen", waarover vroeger veel is gespro- Een volgens insiders zeer duide lijke foto van Mars, gemaakt door de Mariner 4. De foto werd gisteren door president Johnson vertegenwoordigers van de pers in het Witte Huis getoond. Afgebeeld is het gebied „Atlan tis" tussen twee grote zeeën. Dui delijk zijn de enorme kraters in het Marsoppervlak zichtbaar. De foto is nummer 11 van de s( an 21, die door de Mariner werd „overgeseind". 9 De 16-jarige A. Kodde uit de Noord oostpolder is gisteren om het leven ge komen toen hij bij een zand- en grint- bedrijf een dekkleed wilde losmaken. De jongeman klom op een gebouwtje en kwam daarbij in aanr?king met enkele hoogspanningsdraden. Hij was op slag dood. OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 Veldartilleristen maakten richt font UTRECHT Met een enorme klap is gisteren omstreeks half twee een granaat ontploft bij de spoor lijn Amersfoort-Zwolle. Een scherf, die over de spoorbaan heenvloog, kwam terecht in een camping die aan de andere kant lag. Daar richt te hij schade aan: drie gaten in een tent en een luchtbed vernield. De Legervoorlichtingsdienst deelde later mee, dat de verdwaalde gra naat te wijten was aan een richt- fout. veroorzaakt door veldartilleris ten, die op de Veluwe aan het oefe nen waren met 155 mm houwitzers. Door deze fout werd de granaat niet zoals gebruikelijk van zuid naar noord afgevuurd (dwz. ongeveer parallel met de spoorlijn), maar kreeg een afwijking in de zijdelingse richting. Het projec tiel detonneerde volgens de LCD nog in onveilig gebied, namelijk op een afstand van 150 meter van de spoorweg. De LVD betreurt het gebeurde en zii zal een gron dig onderzoek instellen- Mannen van de Nederlandse Spoorwe gen, die langs de baan aan het werk wa ren, zagen de granaat vallen en ontplof fen. Zij namen de benen en belden het dichtsbijzijnde station, waar men onmid dellijk de treinen vasthield tot men ei zeker van was dat hun rit zonder gevaar kon worden voortgezet. Als gevolg hier van kregen drie treinen een vertraging van resp. dertig, twintig en vijf minuten. ,Ik laat het hier niet bij zitten zal in Den Haag aan de hoogste bel trekken". Dit heeft de burgemeester an Oldebroek. mr. dr. J. H. Luiting Maten gisteravond verklaard naar aan leiding van de „granaataffaire". Bijzonder verstoord Is de burgemeester /er het feit dat hij het gebeurde pas ruim vier uur naderhana vernam vi radionieuwsdienst van zes uur. Hii heeft zich toen ogenblikkelijk bij de leiding i de legerplaats over beklaagd dat mer hem niet op de hoogte heeft gesteld, ter wijl de scherven op het grondgebied var zijn gemeente zijn trecht gekomen. De burgemeester attendeerde erop. dat zich tussen de spoorlijn en de camping nog strook gi-ond van enkele tientallen meters breed, de nieuwe vierbaansauto. weg HarderwijkZwolle en een bern bevinden Het onderzoek in deze zaaik is ge heel in handen van de marechaussee, die ook de scherven die in de camping tent doorboorden, al in beslag had genomen, voordat burgemeester Lui ting Maten ze had kunnen zien. Oldebroek heeft al vaker last gehad an ontploffende granaten. Drie jaar ge leden detoneerde er één zo vlak bij de spoorlijn dat zelfs de bovenleiding werd vernield. Ook toen heeft de burgemeester officieel zijn beklag gedaan bü het mi nisterie van defensie. DEN HAAG Nog voordat minister Biesheuvel kan reageren op de hem gestelde vragen door Kamerleden over de schade die de laatste we ken door de verschrikkelijke weers gesteldheid is toegebracht aan de land- en tuinbouwgebieden, is een zware delegatie van zijn departe ment poolshoogte gaan nemen in de c GRONINGEN De auto van de 33- jarige arts H. L. C. B. uit Haaren (Gr.) is vanmorgen om kwart voor qpht op een door knipperlichten beveiligde spoorwegovergang te Waterhuizen (Gr.) aangereden door de trein Nieu- wescliansGroningen. Het voorstuk van de auto werd weggeslagen, mai bestuurder, die zijn veiligheidsgordel om had, stapte na het ongeluk uit zon der een schrammetje te hebben opge- Hij had de lichten van de spoorweg overgang niet opgemerkt en zag de trein pas. toen hij al op de spoorwegovergang was. Hij remde op het laatste moment, reed tegen de zijkant van de trein as werd weggeslingerd. De totaal vernielde auto bleef tussen de rails staan. De trein werd aan de zijkant vrij ernstig bescha digd. doch kon na 20 minuten op eigen kracht naar het station Groningen rijden, Ambassadeur Helb gaat vooruit DEN HAAG De toestand van de ambassadeur van Nederland in Zuid- Afrika. mr. H. A. Helb. geeft steeds min der reden tot ongerustheid. De heer Helb had dinsdag een hersenbloeding. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Pretoria. Gisteravond werd in Den Haag meegedeeld, dat de toestand van de ambassadeur vooruitgaat. Prinses Irene is gisteren per vliegtuig uit Rome aangekomen om zich te voegen bij de konink lijke familie in de villa in Porto Ercole. Koningin Juliana kwam haar dochter zelf van het vliegveld in Rome afhalen. Prins Charles is in Spanje gebleven. getroffen gebieden van Gelderland en Overijssel. De delegatie bestaat uit secretaris-generaal dr. J. H. Pa- tijn, en de beide directeuren-gene raal ir. J. W. Wellen en ir. J. A. P. Franke Het Eerste Kamerlid ir. Geuze (ch> heeft de minister gevraagd of deze niet mening is dat het gewenst is dat zo spoedig mogelijk een overzicht wordt ge geven vande schade zowel totaal als indi vidueel, die het weer heeft toegebracht aan land- en tuinbouw, teneinde een in zicht tc verkrijgen in de vermoedelijke jroduktiepositie der getroffen teelten de mogelijkheden tot hulpverlening v te bereiden De heer Elfferich (ar) lid van Tweede Kamer, vroeg de minister verkeer en waterstaat, of het waar is dat de afvoer van water ernstig wordt belem merd door de hoge waterstand van d< rivieren en zo ja, of de minister in over leg met de waterschapsbesturen maatre gelen wil treffen. ken en geschreven, heeft men niets kun- Dr. Pickering, het hoofd van het Nasa- laboratorium voor straalaandrijving, ver klaarde. dat de gegevens van de Mariner hebben bevestigd, dat de luchtdruk op het Marsoppervlak tussen een en twee 's van de luchtdruk op zeeniveau op aarde. Voorts was geconstateerd, dat er rondom Mars geen stralingsgordel is en geen meetbaar magnetisch veld. De ge leerde overhandigde de achttien foto's president Johnson, die op zijn beurt de medaille van de Nasa aan dr. Picke ring uitreikte. Zijn collega, dr. Leighton, deelde nog mee, dat men uit de foto's kan afleiden, dat er op Mars oceanen anderzins aanzienlijke hoeveelheden water zijn geweest. Alleen daardoor al de kans op leven op die planeet zeer gering Een verdere bestudering van de foto's kan van grote invloed zijn op de wetenschappelijke opvattingen omtrent de oorsprong van de zonne stelsels. Wellicht zal ook een nieuw licht vallen op de geschiedenis van de aarde. SAIGON Maxwell Taylor, de afgetreden Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, is gisteren uit Saigon naar de Ver. Staten terug gekeerd. Zoals men weet zal hij worden opgevolgd door Cabot Lodge, die al eerder ambassadeur in Saigon was. Intussen is een fotoverkennings vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, dat luchtdoel raketbases fo tografeerde, op 65 km van Hanoi neergehaald. Het vloog zeer laag en werd door conventioneel geschut getroffen. Aangenomen wordt, dat de piloot is omgekomen. Japan heeft de Ver. Staten ver zocht, zich te onthouden van bom bardementen op Vietnam met op het (Japanse) eiland Okinawa ge stationeerde vliegtuigen. Gisteren heeft zo'n aanval plaats gehad. Oe Thant, secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft president Johnson laten weten, bereid te zijn, alle hem ter beschikking staande middelen te gebruiken om het Viet namese probleem op de conferentie tafel te krijgen. Koning Constantijn kreeg protocol ATHENE Triomfantelijk heeft ex-premier Papandreoe aan koning Constantijn een protocol toegestuurd waarbij het overgrote deel van zijn Centrumunie belooft tegen de rege- ring-Novas te stemmen. Volgens woordvoerders kan Papandreoe re kenen op de steun van 143 leden van de parlementsfractie die 171 ze tels telt. Slechts acht hebben nog geen standpunt ingenomen. Premier Novas zou kunnen rekenen op de LEEUWARDEN. Voor de tweede keer binnen veertien dagen is tijdens de vlucht de doorzichtige kap van een Starfighter-cockpit gewaaid. Gisteren omstreeks half zes was een toestel, bestuurd door de eerste luite nant L. van Gameren, dat boven zee vloog, plotseling z'n dak kwijt. De snelheid was voor een straaljager niet hoog. ongeveer 700 km per uur. Daardoor is er niets ernstigs gebeurd en kon de piloot ongehinderd weer in de richting van de vliegbasis Leeuwarden sturen, waar hij tien minuten na het ongeluk veilig landde. Dc eerste keer, dat precies hetzelfde gebeurde was enkele weken geleden toen een vlieger op grote hoogte zijn dak ver loor. Maar ook toen zijn de piloot en z'n vliegtuig er zonder kleerscheuren vanaf gekomen. Politie overvalt begrafenisstoet CARACAS De Venezolaanse politie heeft gisteren een rouwstoet overvallen. Dertig mensen werden gearresteerd. Dit alles was volgens de politie noodzakelijk omdat zich onder de begrafenisgangers een communistische senator verborg die gezocht werd. Verder was het zeer goed mogelijk, dat zich uit de rouwstoet een demonstratie tegen de regering zou ont wikkelen. De begrafenis betrol die van een communistisch congreslid die ge vangen zat wegens rebellie. Hij stierf een natuurlijke dood. Nog enkele dagen OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN COUPONS LOPER VAST TAPIJT Botermarkt 23 stemmen van zijn twintig ministers. De twintig ministers waren gisteren niet voor de vergadering van de Cen trumunie uitgenodigd. Zij wilden niette min komen maar kregen te horen dat zij er door Papandreoe-aanhangers uit gegooid zouden worden. De politie wist hen van hun plannen te weerhouden door te wijzen op de opgewonden menig te die voor het vergadergebouw de wacht hield. Papandreoe heeft zijn aanhangers op dracht gegeven het debat over het ver trouwensvotum dat vandaag gehouden wordt niet bij te wonen. Voor de stem ming zullen zij echter wel aanwezig zijn. Geen kans Premier Novas heeft overigens geen schijn van kans. Het parlement telt 300 zetels. Behalve de Papandreoe-fans zal ook het verenigde democratische linkse blok tegenstemmen. 118 leden van de Centrumunie hebben hun belofte aan hun leider Papandreo schriftelijk vast gelegd, terwijl 23 afgevaardigden van Soioniki dit per telegram deden. Twee waren ziek, maar zegden toe de besluiten van de vergadering te zullen opvolgen. W/at de democratie betreft, heeft de mensheid vele gedachten ontleend aan leer en leven van het oude Griekenland. Hetgeen schrij vers uit lang voorbije tijden daar ten beste hebben gegeven, wordt vandaag over schier heel de wereld nog als hoge wijsheid genoten. Al draagt op de inrichtingen van onder wijs waar de Griekse schrijvers nog gelezen worden dat .genieten" naar het oordeel van de schoolgaanden dan wel eens een betrekkelijk ka- Overigens, ook hier geldt dat wie staat moet zien niet te vallen. Want hetzelfde Griekenland biedt in onze tijd het beeld van een land dat het met de verwerkelijking van de de- moncratie moeilijk heeft. Aanwij zingen daarvan geven ook de acti viteiten waartoe studenten en vak beweging zich geroepen achten. Men moet er eens op letten: In on voldoende ontwikkelde demoera- tiën zijn het de studenten die zich ook in de politiek laten gelden. In een rijpe democratie gebeurt dat niet. Want die is een zaak, niet van studenten maar van staatsburgers. Staatsburgers, ook als het studenten zijn, maar dan niet in die hoedanig heid. Zolang de burgerij haar demo cratische rechten ongenoegzaam be zit of uitoefent, fungeert het stu dentendom als voortrekken, als pio nier. Maar in de ontwikkelde demo cratie heeft de student als zodanig geen functie. Hij heeft natuurlijk wel betekenis, echter een functie En met de vakbeweging staat het al niet anders. Gelukkig een democra tisch behoorlijk ontwikkeld land als het onze, waar het parlementair bestel tot rijpheid kon komen. Het is echter een misvatting, te menen dat zulk een situatie, eenmaal ge groeid, ook vanzelf blijft bestaan. Want aan de blijvende verwerkelij king behoren wij in onze hoeda nigheid dus van burgers altijd weer het nodige tc doen. dag pijnlijke-. Wat de Amerikaanse president met toenemende kracht onderstreept is zowel de bereidheid om heen te gaan zodra de omstan digheden het toelaten, als tegelijk de vastberadenheid om te blijven zolang diezelfde omstandigheden daartoe nopen. Hetgeen Amerika al evenzeer be treurt, is dat het in Vietnam vrij wel alleen staat. Hoe gemakkelijker zou zijn positie zijn, indien, zoals In Korea, dc smartelijke aangelegen heid er een kon worden van de Verenigde Naties. Dat zou ook In Amerika het begrip voor de Ameri kaanse krachtsinspanning in dat verre, vreemde land. gemakkelijker maken. Wat nu opvalt ls zowel het toene men van dc Amerikaanse krachts inspanning als de geleidelijkheid waarin zich dit alles niettemin vol trekt. Ook de jongste aankondiging van de heer Johnson is toch weer van bescheidener karakter dan velen hadden verwacht. Vandaar dat het Russische weerwoord toch weer niet helemaal op de feitelijke situatie slaat. Hetgeen weer niet wegneemt, dat Amerika in de Vietnamese proble matiek al dieper verwikkeld raakt. Al duidelijker Is geworden, dat het gekwelde land nauwelijks nog een regering weet tc formeren, waarin men gaarne vertrouwen zou stellen. De worsteling om het land zelf en om zijn vrijheid, en tegelijk om het politieke evenwicht in de wereld, zal helaas langer duren naarmate een oplossing zich minder aftekent. Moeders kregen hormonen-behundeline. Nieuwzeelandse baby's maken het uitstekend FALUN/AUCKLAND Een met hormonen béhandelde Zweedse vrouw heeft, zoals wij reeds meld den gisteren 'n vijfling ter wereld gebracht slechts twee dagen na de geboorte van een vijfling in Nieuw-Zeeland, waaraan een be handeling met dezelfde preparaten vooraf was gegaan. Vier van de Zweedse baby's de jongens en een meisje zijn echter inmiddels overleden. De toestand van het overblijvende meisje is kritiek. Daarentegen werd over de Nieuwzee landse baby's gisteren meegedeeld, dat deze de kritieke eerste 48 uur goed hebben doorstaan Een 54-jarige Zweedse professor. Carl- Axel Gemzell heeft de hormoonprepa- raten die beide eerst onvruchtbaar ge achte vrouwen gebruikten, ontwikkeld. Een woordvoerder van het laborato rium van de professor in de universi teitskliniek van Uppsala verklaarde, dat de kans op een vijfling nog altijd als ongeveer een op dc 42 miljoen werd beschouwd. Volgens Zweedse statistie ken was het gisteren de tiende maal tot dusver in de jaren zestig, dat in de wereld een vijfling werd geboren. Anoniem De moeder van dc Zweedse vijfling Is 30 jaar. Zij wilde haar naam niet bekend laten maken. Haar baby's, die elf we ken te vroeg werden geboren, wogen allen tussen de 1050 en 1300 gram. De vrouw, wier toestand in bevredigende mate vooruitgaat, had al een kind. dat ook pas na een hormoonbehandeling geboren werd. De moeder van de Nieuwzeelandse vijfling, mevrouw Lawson, is 26 jaar. Ook zij had al eer der een dochter gekregen. Zevenling Professor Gemzell begon 15 Jaar geleden met zijn onderzoek naar de mogelijk heid van behandeling van zowel man nen ais vrouwen met hormonen. Ver leden jaar beviel een van zijn voor neen onvruchtbare patiënten voortijdig van zeven baby's die echter allen dood bleken te zijn. Professor Gemzell is echter van mening, dat het theoretisch mogelijk is, dat een zevenling op de wereld komt en in leven blijft. Naar de professor nog meedeelde waren na behandeling met zijn preparaten ver scheidene malen tweelingen en drielin gen geboren, waarbij alles normaal was verlopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1