Nieuwe Leidse Courant Géén deling vermogensaanwas Amerika biedt zowel de pijl als de olijftak HOFNAR Werkgevers antwoorden vakbeweging: Ondernemingen: geen belangrijke overwinst Verkeersongeluk: 5 doden Nu vijfling in Zweden Scherpe reacties van de drie vakcentrales Jongemannen vrij van dienst bij uitzending? GRATIS Nog 50.000 man naar Vietnam Commentaren Gendarmes doen inval in „guerrilla-kamp' Donderdag 29 juli 1965, 46&te jaargang Directeurs F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige, maar aan de kust aanvankelijk nog harde of stormachtige wind, ruimend van zuid west naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De besturen der vier industriële werkgeversverbonden hebben de suggesties van de vakbeweging voor de invoering van vermo- gensaanwasdeling voor alle Nederlandse werknemers resoluut van de hand gewezen, zonder er ook maar één goed woord voor uit te spreken. „Vermogensaanwasdeling is onaanvaardbaar, omdat zij niet verenigbaar is met een goede financiële bedrijfsvoering, met de onafhankelijkheid van de ondernemingsleiding en omdat zij op de duur zal kunnen leiden tot een vertraging in de groei van de Nederlandse Aldus wordt geconcludeerd in het vandaag verschenen „antwoord-rap- port" van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden, het overleg orgaan van het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond, het Ver bond van Prot. Christelijke Werkge vers en het Nederlands Katholiek Werkgevers-Verbond. Niet veel beter Eén van de meest opvallende andere conclusies van dit rapport is. dat vol gens de ondernemers de gemiddelde werknemer van de naamloze vennoot schappen van vermogensaanwasdeling niet veel heter zal worden, omdat voor het bedrijfsleven als geheel (zelfs in een periode van betrekkelijke voorspoed) niet in belangrijke mate van overwinst in de zin van het vakbewegingsrapport kan worden gesproken. „De meeste ondernemingen in ons land verdienen niet meer dan het normale arbeidsloon en de normale rente op risi codragend vermogen, het laatste zelfs lang niet altijd. Een beperkt aantal on dernemingen, die bijzonder goed worden geleid of in bijzonder gunstige markt omstandigheden verkeren, houden daar boven een residu over. Daarin zou men desgewenst de werknemers kunnen laten delen, maar dat gebeurt voor een deel al. nl. door meer dan normaal gunstige arbeidsvoorwaarden in de vorm van lo nen, pensioenvoorzieningen, vakantie regelingen, winstdeling of bevordering van vermogensvorming door gepremieer de spaarregelingen", aldus het werk- gevefSrapport. 't Kan ook anders Volgens de industriële werkgevers zijn op het terrein van de bezitsvor ming even goede resultaten bereikbaar met behulp van minder ingewikkelde stelsels dan de vermogensaanwasde ling. Ter ondersteuning van dit stand punt wordt een globale vergelijking gemaakt tussen een vermogensaanwas deling en een eenvoudige gepremieer de spaarregeling. Het eerste zou bij een aanspraak-percentage van twintig procent na veertig jaar 12.000.per werknemer opleveren, terwijl een spaarregeling met een begin van 2.50 per week. een jaarlijkse stijging van vier procent en een werkgeverspremie van vijftig procent na veertig jaar een resultaat geven van 15.000, De werkgevers menen verder, dat het uitgangspunt van de vakbeweging als zou er in Nederland een toenemen de ongelijkheid in de vermogensverde ling bestaan, niet bewezen wordt, en dat de geconstateerde ..onverminderd Wel winstdeling en premie-sparen voortdurende vermogensongelijkheid" overdreven is. Ook andere door de vakbeweging aangevoerde rechtvaardi gingsgronden voor vermogensaanwas deling worden bestreden. Op de plannen van de drie vakcentra les wordt een indrukwekkend bombar dement van bezwaren uitgevoerd, waar bij bovendien ernstige kritiek wordt ge leverd op het in het vakbewegingsrap port aangedragen cijfermateriaal, dat volgens de werkgevers ondeugdelijk en misleidend is. Het rapport van de Raad van Neder landse Werkgeversbonden spreekt zich tenslotte positief uit vóór bezitsvormen de maatregelen als de bestaande wlnst- delings- en prerriespraarregelingen, waarvoor nog diverse verbeteringen wor den aanbevolen. Bij een verkeersongeluk op de weg van Delden naar Goor zijn gisteren vijf mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zaten in een personenautodie op de andere rijbaan kwam en frontaal tegen een vrachtauto botste. De wagen werd volkomen vernield. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Schoondochter van Papandreoe zocht steun bij V.S. ATHENE Margaret Papandreou de schoondochter van de afgezette Griekse premier, zou volgens it> Athe- nen verschijnende bladen, heben ge tracht de steun van de VS te verkrij gen ten gunste van haar schoonvader. In brieven aan haar vrienden en aan een kroniekschrijver in Amerika drong zij op aan, dat zij Washington moeten proberen te bewegen de Griekse volkswil te steunen. In die bewuste brief schreef zij voorts, dat de Amerikaanse zaakgelastigde in Athene een 'positieve houding schijnt aangenomen te hebben ten aanzien var Papandreou. Maar de CIA en de Ameri kaanse militaire missie hebben partij gekozen voor Constantijn. De Griekse bladen noemden de handelswijze van Margaret, die getrouwd is met Andreas Papandreou, een politiek schandaal. De nieuwe premier Athanasiadis Novas verklaarde, dat de brief een „onpret tige verrasing is. omdat daarin ook de gevolgen, zoals stakingen, demonstra ties en marsen voorspeld werden voor het geval het conflict tussen Papandreou Constantijn niet wordt bijgelegd". Intussen is Constantijn naar Athene teruggekeerd om met de regering eei uitweg te zoeken uit de ernstige poli- tieke crisis. Te Heraklion, op het eiland Kreta, werd gisteren het openbare le en verlamd door een 24-uursstaking •an arbeiders en winkeliers. Amerikaans protest te Djakarta DJAKARTA De Amerikaanse am bassade heeft bij het Indonesische mini sterie van buitenlandse zaken gepro testeerd tegen de betoging van maandag voor de ambtswoning van de nieuwe ambassadeur Marshall Green, waarbij drieduizend leden van linkse organisa ties luidkeels hun ongenoegen over Ame rika deden blijken. Slechts twee uu tevoren had Green zijn geloofsbrie- aan Soekarno aangeboden. FALUN (Zweden) Een vrouw voor het eerst moeder is geworden, heeft vandaag in de Zweedse stad Falun het leven geschonken aan een vijfling 4 jtongens en een meisje, aldus hebben zegslieden van het ziekenhuis van Falun bekendgemaakt. De kinderen, die 11 weken te vroeg zijn geboren, zijn in couveuses geplaatst. De doktoren kunnen nog niet zeggen of de kinderen in leven zullen blijven. Uitvechten in bedrijven (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT/AMSTERDAM De vakbeweging heeft uitermate scherp gereageerd op de inhoud van het werkgeversrapport, waar in haar plan voor de invoering van vermogensaanwasdeling wordt af gewezen. Zowel het CNV ais het NVV en het NKV zijn zeer teleur gesteld door het rapport. Minister Bot over ontwikkelingshulp (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De minister voor de ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, voert op het ogenblik besprekin gen met zijn ambtgenoot van Defen sie over de vraag of jongemannen, die in ontwikkelingslanden gaan werken, van militaire dienst kunnen worden vrijgesteld. Hij is er zich van bewust, dat dit een moeilijke zaak is, hoewel de nieuwe linchtin- gen steeds groter worden. Tot nu toe kregen de zg. assistent-deskundigen alleen uitstel. De minister antwoordde dit op een persconferentie, gewijd aan de oprich ting van de Stichting Nederlandse Vrij willigers. waarin het Jongeren Vrijwil ligers Programma v>an het ministerie van Buitenlandse Zaken en het particuliere Vraag groot De bewindsman wees er op, dat er ook in de naaste toekomst grote behoefte be staat aan enthousiaste en vakbekwame jonge mensen tussen 21 en 35 jaar, die bereid zijn zich voor twee jaar beschik baar te stellen. Op het ogenblik zijn zes projecten in uitvoering in Afrika, Zuid-Amerika en het Nabije Oosten waarbij 120 jonge vrijwilligers zijn be trokken. Nog in het kader van het JVP worden er dit jaar 79 opgeleid voor pro jecten in India, Kameroen. Zambia en Columbia. Tot nu toe was de aanmelding ruim voldoende, al kostte het moeite om goed geschoolde jonge landbouwdeskun digen aan te trekken. De vraag blijft groot; elf aanvragen liggen te wachten op uitvoering door de nieuwe stichting, die gevestigd is Bezuidenhoutseweg 153 te Den Haag. Het Chr. Nationaal Vakverbond spreekt van een „botte afwijzing". „De negatieve houding in het rap port lijkt elk gesprek over structu rele veranderingen in de maatschap pelijke verhoudingen bij voorbaat uit te sluiten en maakt verder over leg over de vermogensaanwasdeling wel bijzonder moeilijk. Het werkge versrapport wekt de schijn, dat men de vakbeweging uitdaagt om haar structurele verlangens nu maar in de bedrijven en bedrijfstakken uit te vechten", aldus het C.N.V.-bestuur. Ook volgens het N.V.V. en het N.K.V- lijkt overbrugging van de standpun ten over de vermogensaanwasdeling nu wel uitgesloten. „Het werkge versrapport kan slechts tot verdere verscherping van de sociale verhou dingen leiden", zo verklaarde het N.V.V. CZie ook op pagina 7) De heer C. E. ter Veer (Rijswijk) is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Den Haag met Den Haag als standplaats. TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE Een verrukkelijke chocolodedro slechts 1% vet. Fris en pittig von Tosti lest de dorst, is lekker lm eerbiedig! de slanke lijn! WASHINGTON President John son heeft de Vietnamese en Chinese communisten gisteren de pijl en de olijftak aangeboden. Dat was de con clusie van Mike Mansfield, de leider van de democratische meerderheids fractie in de Senaat, uit de mede delingen, die de Amerikaanse presi dent op zijn persconferentie had gedaan. Wat Johnson vertelde, was in wezen een bevestiging van wat in de afge lopen weken al was uitgelekt. D> sterkte van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam wordt gebracht van 75.000 op 125.000 en later nog meer. Elke maand zullen 35.000 plaats van 17.000 dienstplichtigen wor den opgeroepen. De onlangs gevormde liegende divisie" die in de staat Georgia is gelegerd, wordt reeds naar Vietnam overgebracht. De eerste troe. pen zijn al geland. Johnson zal het congres om een miljard dollar extra vragen ter bestrijding van de stijgende kosten van de oorlog in Vietnam. Naties gevraagd, alle hulpmiddelen de volkerenorganisaties te baat te nemen om aan de agressie in Vietnam een eind te maken en de vrede daar le laten terug- Moskou Pijnlijk Johnson verklaarde, het conflict be perkt te zullen houden, zodat de ge volgen overzien kunnen worden. Hij -oorspelde dat „zodra de communis- en weten, dat een gewelddadige op- ossing onmogelijk is. een vreedzame oplossing onvermijdelijk zal worden.' Hij zei dit mede in antwoord op eei brief, die hij had ontvangen van eei Amerikaanse moeder, wier zoon naar Vietnam is gezonden. ..Het is voor mij niet gemakkelijk, de bloem van onze jeugd naar het slagveld te sturen. Dit is de pijnlijkste en schrijnendste taak van uw president. Wij moeten echter de moed hebben, weerstand te bieden. Anders zullen we alles wat wij hebben opgebouwd, zien wegslaan door een vloed van geweld en verovering". Twee bejaarden omgekomen in verkeer LEEUWARDEN Bij een ernstig on geluk in de Bote van Bolswertstraat te Leeuwarden is gisteravond omstreeks kwart voor tien de 74-jarige mevrouw H. de Vries uit de Friese hoofdstad om het leven gekomen. De 08-jarige me vrouw J. de Vries uit Amsterdam (een schoonzuster) is vanmorgen vroeg in het Diaconessenhuis te Leeuwarden be zweken aan haar verwondingen. De bei de dames staken op 50 meter afstand een zebrapad onverhoeds over. na dat zij enkele bussen hadden laten pas seren. Ze werden aangereden door een De president merkte op, dat vijftien maal tevergeefs is geprobeerd met de communisten tot onderhandelingen te komen over het herstel van de vrede in Vietnam. „Wij moeten nu volhouden, totdat dood en verwoesting naar dezelfde conferentietafel zullen leiden, waar de anderen zich nu tegen een lagere prijs bij ons hadden kunnen voegen". Hij heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naar aanleiding van de kritiek, dat de president zijn land dichter bij een de wereldoorlog heeft gebracht, zei John son: „Ik doe juist alles om die te mijden. Door ons terug te trekken kan men zeker geen oorlog voorkomen". In Moskou reageerde men als volgt op de rede van Johnson: „De president neemt een enorm risico op zich. Hij heeft tevens voor altijd een eind ge maakt aan het sprookje, dat de Ame rikanen zo verknocht zijn aan vrede. Dit is het begin van een nieu we fase in de uitbreiding van de oorlog''. President Johnson tijdens de pers' conferentie, die hij gisteren op het Witte Htiis gaf, waarbij hij Viet nam en Rood-China zowel de pijl als de olijftak aanbood. Zonder stroom en grotendeels zonder water BIERVLIET Door nog onbekende oorzaak zit geheel Zeeuws-Vlaanderen sinds vanmorgen 7 uur zonder stroom. Het westelijk gedeelte heeft bovendien geen water, doordat de pompen van het waterleidingbedrijf in Philippine zijn uitgevallen. Aan de heer R. L. M. Poche Is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden le Aleppo. Bij hetzelfde bestuur is E. H. Matta, vice-consul aan dit consulaat bevorderd tot consul der Nederlanden. 70ALS na de verschijning van het vakbewegingsplan voor de in voering van vermogensaanwasdeling, op grond van talrijke uitspraken van ondernemerszijde, eigenlijk wel te verwachten was, heeft deze methode van bezitsvorming voor werknemers in de ogen der centrale werkgevers organisaties geen genade kunnen vin den. In hun vandaag verschenen ant- woord-rapport laten zij de vakbewe ging nauwelijks of geen hoop meer, dat vermogensaanwasdeling nog een schijn van kans heeft om langs de wegen van het normaal overleg te worden verwezenlijkt. Het overlegorgaan der vier indus triële werkgeversverbonden heeft een onverbiddelijk „neen" laten lioren en het rapport van deze organisaties laat na lezing de sterke indruk na, dat zij zich tegen het rechtens verlenen van vermogenstitels aan werknemers tot het uiterste zullen blijven verzetten. Een indruk, die nog is versterkt door een uitlating van prof. dr. P. Kuin, de voorzitter van de ondernemers- commissie, die het antwoord rapport het vakbewegingsplan „een vernuf tige combinatie van bezitsvorming en een gedeeltelijke socialisatie". TNEZE uitlating onderstreepte te- vens een fundamentele beweeg reden van ondernemerszijde, nl. dat de werkgevers naast praktische ook principiële bezwaren hebben tegen de aanvaarding van de factor arbeid als minstens gelijkwaardig aan de factor kapitaaL In het werkgeversrapport echter wordt vrijwel uitsluitend ingegaan, overigens zeer gedegen, op de prak tische en materiële bezwaren die te gen invoering van vormen van ver mogensaanwasdeling worden gekoes terd. Dit kan op zichzelf van groot belang worden geacht, maar het is te betreuren dat op de kern van het vraagstuk niet of slechts zeer opper vlakkig wordt ingegaan. Wij vinden dit een ernstige tekortko ming, als gevolg waarvan het werk geversrapport aanzienlijk aan waarde heeft ingeboet en waardoor overleg met de vakcentrales over deze ge weldige problematiek praktisch on mogelijk wordt gemaakt "VTIETTEMIN is het verheugend dat de werkgeversorganisaties in elk geval toch het belang inzien van be zitsvorming voor werknemers, die daaraan (zo heeft de praktijk ge leerd) uit zichzelf vaak niet toeko men. Voor het eerst in de geschiedenis prijzen de industriële werkgeversver bonden thans gezamenlijk en una niem de (verdere) invoering van winstdelingsregelingen aan. Dit op zichzelf kan reeds als een be langrijk winstpunt worden be schouwd. want nog slechts een tien tal jaren geleden heerste er in werk geverskringen (met name in het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond) fel verzet tegen winstdeling door werknemers. Of het met vermogensaanwasdeling net zo zal gaan? Dat is een vraag, waarop het antwoord thans nog In volslagen duisternis gehuld is Vast staat alleen, dat het laatste woord erover nog lang niet is gespro ken. Dat zomert je toch Loodsdiensten gestaakt DEN HAAG De loodsdienst voor kleine schepen is zowel voor de Nieuwe Waterweg als voor iJmuiden gestaakt. Inmiddels is de loodsdienst IJmuiden thans voor alle schepen gestaakt en die an het Oostgat voor kleine schepen. Pantsjen lama voor rechter CALCDrnA De Pantsjen Lama. de Tibetaanse geestelijke leider, zal volgens het Indische blad „The Statesman" in China worden berecht wegens „moord en onzedelijk gedrag". Hij zou uit het klooster waar hij gewoonlijk verbleef verdwenen zijn, zoals al eerder door Ti- betaanse vluchtelingen was gemeld Het blad schrijft nu dat de Pantsjen Lama onder strenge Chinese bewaking naar China wordt overgebracht. Hij zou er van worden beschuldigd een jeugdige lama te hebben gedood. 55 In Frankrijk heeft een honderdtal gendarmes geëscorteerd i hefschroefvliegttiigen, gistermorgen een inval gedaan in het school ^geni^iide VeSL""^ .,S® t<Klera)ic van nationalistische studenten, dat nSaL li? Vendee, niet ver van het plaatsje Chaize-le-Vicomtc dif b^dittaïT.'u ..politieke en lichamelijke vorming" zouden de jongelui verbleven ongeveer honderd in getal zich volgens de vomhS^LÜ^S"»®1 09 8en oorl°S lcgen het gezag. Het kader bestaat merendeel rut personen naar wie al eens een onderzoek is ingesteld van dentaal"* VWV gd 2un we8cns het m eevaar brengen van de veiligheid ,„^e k'iichaam5?6feningen" warcn in werkelijkheid militaire oefeningen zoals het aanvallen van een bepaalde plaats of het opstellen van hinderlagen' VCTgcztld ï™1 «eluide«r van mitaillcurvuur en het gieren vaai ^brlchr CCn Warcn °Pgenomen en door versterkers ten gehore oefeningen hadden de boeren in de omtrek verontrust die vnïïS »LS°i if ,waarschuwden. De gendarmes die het kamp doorzochten, vonden geen enkel wapen Niettemin werden twee studenten en de eigenaar van net terrein aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1