Conny van den Bos voor de AVRO naar Sopot Pools liedjes-festival Brick Bradford —Tosh is het zo!- «lesje en «Josje Senmoet i DE STENEN ZONDE WOENSDAG 28 JULI 1965 ETHERGO{.VEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOtVEN ÉTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN- Commentaar Jeugdwerk Minister Vrolijk ziet geen reden tot pessimisme in verband met wat men noemt „de jeugd van vandaag". Hij gelooft, dat hun perikelen ten opzichte van de ouderen niet zoveel verschillen met problemen van zijn eigen gene ratie. Een plan ten opzichte van reorganisatie van het georganiseerde jeugdwerk heeft de overheid niet: daarin zou het gevaar van verstarring liggen; wel gaat zij voort met het onderzoek naar de betekenis van het jeugdwerk. Neen, de overheid heeft geen voorkeur voor open of georga niseerd jeugdwerk, ook, al subsidieert zij het laatste op het ogenblik meer dan het eerste. Dit alles vernamen wij gisteravond aan het einde van een door de KRO- televisie uitgezonden aardige documen taire over het georganiseerde jeugd werk in vroeger jaren, dat nu niet zo erg meer aanslaat bij de jeugd. Mi nister Vrolijk was zelf in de studio, in aanwezigheid van een aantal jongens en meisjes, keek mee naar de documentaire en beantwoordde toen bereidwillig een aantal vragen. Hij gaf toe dat het georganiseerde jeugdwerk niet meer zo hevig bloeit als vóór en met name kort na de oorlog, maar merkte op dat de jeugd tussen 14 en 20 jaar nu ook andere vormen van samenzijn kiest, zoals sport- en muziekclubs. Hij vindt daar bij het voorbeeld in zijn eigen drie hinderen. Eerder op de avond liet de KRO ons de tweede aflevering van ,.Zomer- carrousel" zien, en wel die van de Waalse televisie. Een vriendelijke show met vocale solisten uit de deel nemende landen, die in het grote décor almaar treden op en af moesten klimmen onder het zingen. Zonder chauvinistisch te zijn moeten wij erkennen, dat de Nederlandse bij drage, met het optreden van Rita Reys en het Trio Pim Jacobs, een stuk uitstak boven die van de andere gast-landen. Op gelijk niveau stond alleen Paul Louka, die het sluitstuk voor de R.T.B. verzorgde met twee van zijn eigen bijzonder goede chansons. Zo staat Japanse omroep er voor (Van onze radio- en tv-redactie) Uit Tokio wordt bericht, dat de Japanse omroep zich in grote belang stelling mag verheugen. De onstuimig gegroeide televisie is de radio al nabij gestreefd, want men telt bijna 20 miljoen gezinnen met een radiotoestel en ruim 17 miljoen met een tv- apparaat. De radio wordt wat het eerste programma betreft verzorgd door 168 zenders (over het gehele land ver spreid), 127 brengen een tweede pro gramma en dan zenden er nog 50 in de FM-band uit. Er zijn 258 zenders voor het alge mene televisieprogramma in wit- zwart en 250 alleen voor het educatie ve programma in wit-zwart. Voorts zijn er voor het algemene kleurenpro- gramma 117 en voor het educatieve kleurenprogramma 87 zenders of sta tions in actie. De Japanse wereldomroep bestaat juist 30 jaar en zendt uit naar 18 richtingen in 23 verschillende talen, waarbij de Engelse taal in de eerste plaats komt. Amerikaanse film over verdeeld Korea BUSSUM Zondagavond zal de NTS van 8.30 tot 8.55 uur op Ned. 2 een Amerikaanse film uitzenden over „Verdeeld Korea". De film geeft toe- liching op de beruchte grenslijn, welke sinds 1953 communistisch Noord- Korea en de republiek Zuid-Korea ge scheiden houdt. Troepen van de Ver. Naties patrouilleren hier dag en nacht om Noordkoreaanse infiltratie te hinderen. BUSSUM De NTS zal zaterdag tweemaal een reportage geven van de atletiek-landenontmoeting Rusland- Amerika, te houden in de Russische Universiteitsstad Kiew. Hiervoor zijn de netten van Intervisie en Eurovisie met elkaar verbonden. Men kan kijken tussen 3 en 4 en tussen 5.30 en 6 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Conny van den Bosch beleeft haar grote jaar. Eerst uitverkoren om in Napels Nederland te vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival en nu weer door de AVRO aangewe zen om als Nederlandse vocaliste onze driekleur te verdedigen in Sopot, waar de Poolse omroep in samenwerking met het impressa- riaat Pagart van 5 tot 8 augustus a.s. het vijfde „International festi val of light music songs" houdt. Geen wonder, dat Conny straalde. Haar naam krijgt steeds oneer internationale bekendheid en al is zij niet in de ei ste plaats uit op roem en faam, toch zij terecht trots op zoveel onderscheiding in één jaar. Bescheiden als zij is, koestert zij niet al te grote verwachtingen van haar op- Herbert en Yda Iets heel nieuws op het scherm (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Als we u nu vertellen, dat Herbert Joeks liedjes gaat zingen en Yda Andrea dat programma gaat presenteren, gelooft u het niet. Want Herbert is de acteur, die eindeloze „ty pes" op het scherm heeft teweegge bracht en Yda Andrea is de actrice die men uitsluitend in serieuze hoofd rollen in belangrijke toneelstukken Toch is het waar. Want: „koon", heeft 2 KRO gedacht, ,,het i6 zomer en dan moet er eens iets aparte te zien en te hoi-en zijn!" Hoezeer wij het kunnen waarderen dat de ,,zomerslaap" van de omroepen eens wordt 'doorbroken met iets bijzonders, mag voor u geen onbekende zaak zijn. Dus kijken wij mét u vol belangstel ling uit naar de avond van woensdag 4 augustus, wanneer wij Ned. I hebben in te schakelen om Herbert en Yda te ontmoeten. Wie echter goed heeft opgelet, kan weten dat Herbert Joeks wel kan zin gen, al is het zijn dagelijkse stiel niet. Trouwens, hij debuteerde twintig jaar geleden niet als acteur, maar als „zan ger van het Weense lied". ..En", zegt de KRO, ,,al is het Weense genre sinds enige jaren als tophit ver drongen door de Amerikaanse song, toch geloven wij dat vele kijkers het op prijs zullen stellen, op een zomeravond in augustus de echte oude Weense schla gers neg eens te horen." Er is van dit programma bovendien veel werk gemaakt: Tineke Roeffen heeft als regisseuse het optreden van Herbert Joeks gesitu eerd in de tuin van het Singer Museum Laren. Carlo van der Vegt schreef de verbindende tekst en Yda Andrea draagt n presentatie voor. Pierre Biersma „ie voor de arrangementen en heeft de muzikale leiding." Dat klinkt allemaal veelbelovend. En wie weet, hoe goed Herbert Joeks zijn stem heeft geconserveerd in zijn to neeljaren. Dat zullen we volgende week wel horen. AVRO houdt een tv- liedjeswedstrijd (Van onze radio en tv-redactie) BUSSUM De AVRO-televisie zal in het komende seizoen een liedjes wedstrijd houden in competitievorm. Het worden maandelijkse program ma's en wel op de zaterdagen 25 september, 23 oktober, 20 november en 18 december. De finale is op zaterdag 15 januari. Behalve een eigen jury zal er oot een jury uit het kijkend publiek wor den gevormd. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NRCV 7.35 uur gaan de Clampetts in een nieuwe aflevering van The Be verly Hillbilles de psychiater onderzoeken. 8.45 uur nog een herhaling van Stiefbeen: „Parlee voe". 9.20 uur Djes zien met Pim Jacobs. 9.40 uur herhaling van de documentaire „1924". Ned. 2 VARA 8.01 uur Ellen Craamer zingt Nederlandse liedjes. 8.20 uur een vrolijke speelfilm „De man die alles kan", met Heinz Ruhmann in de hoofdrol. 9.55 uur een BBC-documentaire: het Denemarken van Hans Chris- tiaan Andersen (18051875). VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.00 uur kerkmuziek van oude Franse meesters op grammofoon platen. 10.00 uur reportage van de 12e Duitse Kerkendag. 10.40 uur avondoverdenking en 11.15 uur voortzetting van de causerieënreeks van C. Rijnsdorp over Nobelprijswinnaars. Hilversum II VARA 8.05 uur romantische muziek door het Promenade-orkest. 8.50 uur hoorspel ,.De bajesgast" naar een novelle van W. Pett Ridge. 9.30 uur vrolijke plaatjes. 9.55 uur voortzetting van het gesprek tussen Nog Gregoor en de auteur J. W. Holsbergen, daarna klassieke muziek. treden in Sopot. waar de concurrentie groot is en de eisen hoog zijn gesteld. Maar zij weet, dat Shirley verleden jaar hog? ogen heeft gegooid op het Pools liedjesfestijn en dat geeft haar goede Wat zal zij zingen? „Drie liedjes, en dat is geen kleine opgave! Een nieuw liedje uit eigen land, waarbij de inhoud bepalend is voor de wedstrijd. Dan een Pools liedje dat in je eigen taal moet zijn overgezet en ten slotte nog een liedje naar vrije keus." ,,Dat zijn dus drie kansen! En waar- n een vertaald Poools liedje?" „Ja, dat wil het wedstrijdelement nu eenmaal, bij dat liedje gaat het speciaal n de interpretatie." „En wat zijn het voor liedjes?" „Het Nederlandse is van Pieter Goe- ans, op muziek van Ted Powder, en het heet „Speel toch open kaart", het Poolse is „Taxi naar het station" en dat is vertaald door Ernst van Altena. En dan als vrye keus ,,Trop tard" van Alex Alstone. CONCURRENTIE Inderdaad, de concurrentie zal groot zijn. Behalve uit de landen van Oost- Europa zullen ook omroepen uit elf Westeuropese landen, uit Israël en Cana- "i in Sopot vertegenwoordigd zijn. Van de Avro gaan behalve Conny ook de heer Eric Krans, leider van de afd. lichte muziek, die mede als jurylid zal fungeren en omroepster Marga van Arn hem naar Polen. Vanzelfsprekend zal de AVRO ook en kele radio-uitzendingen wijden aan het Poolse festijn. Op donderdag 5 augustus zal zij de gehele avond aangesloten zijn met de Opera Lesna, het gebouw waar in dan het festival wordt geopend. Er is dari uitzending van 8.30 tot 1105 uur, met 20 minuten onderbreking voor nieuws en actualiteiten. Op de avond van maandag 9 augustus zendt de AVRO van 8.05 tot 10.30 uur hoogtepunten van de slotavond uit. Voor de muzikale omlijsting zorgen het Klein Symfonie-orkest van de Poolse radio en een jazz-orkest. DAARNA OOSTENDE Hoewel het eerst niet door zou gaan, kan het Poolse festijn nu toch in Oosten de worden voortgezet en besloten als onderdeel van het Noordzeefestival. Men noemt het dan concours „Charme van het chanson". Ook dit zal drie dagen du ren en begint op 13 augustus. Alle deelnemers en deelneemsters aan het Poolse festival zullen dan in de Bel gische badplaats weer optreden en de liedjes nogmaal zingen. Op maandag 16 augustus, de laatste dag, worden 's avonds tijdens een feeste lijk concert de prijzen uitgereikt. I 402 m. NORV 19.00 Nieuws Leger_des_ panorama.^ kerkmuziek Lichte orkestmuziek !opn.) 22.00 Gestalten van de vrijheid: Dick van Ruler zal een jaar stoppen met tv-senes (Van c radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ja", zegt Dick van Bommel tegen ons, „het is waar, dat Dick Ruler een jaar zal stoppen met de presentatie van televisieseries. En als ik jaar zeg, dan bedoel ik dus een sei- Hij is doodgewoon te veel op de buis geweest en we willen hem als presentator nog jaren houden, daarom zullen we een een beetje zuinig op hem zijn." „Dat wil niet zeggen, dat hij dit seizoen helemaal niet op het scherm komt. Ten eerste blijft hij voor ons bepaald voorbe reidend werk deen, wat onderzoekingen hier en daar, en dan zal hij incidenteel enkele programma's presenteren." „Is dit een beslissing van de NCRV?" „Nee, zo kan je het niet noemen, we hebben het met elkaar besloten. Weet je, het vorige seizoen had hij twee serie- programma's tegelijk en dat vergt vee] te veel van één man. In „Hoe bestaat 't" moest hij steeds de onnozele jongen .spe len, nou, dat is een opgave hoor, maar wij vinden dat hij dat voortreffelijk deed. Niet te verbeteren! Ja, en toen kwam ook die grote quiz er bijdat was een :i op zichzelf. Dat eiste weer een heel andere inzet" „Vind je niet, Dick, dat het publiek toch ook een programma gaat vereenzel vigen met een presentator?" „O ja, zeker. En daarom moet je eigen lijk geen twee programma's tegelijk doen. Niet, dat wij kritiek hadden, hoor, helemaal niet, maar we moeten voor zichtiger met goede krachten omsprin gen. Nou en toen deze twee programma's tooh tegelijk afliepen, zijn we met elkaar overeen gekomen, nu eens een seizoen kalmer aan te doen." „Dus volgend jaar winter komt Dick m Ruler weer in een serie terug?" ..Dat is wel de bedoeling. Zoals ik al ïi: we hopen hem nog jaren als pre sentator te houden." Wat Dick van Ruler er zelf van zegt? Hij is het er volkomen mee eéns. Dit seizoen geen serie, maar ander werk. Eens even onderbreken kan geen kwaad en hij vindt het wel fijn dat hij niet meer bij George Noordhof de domme jongen hoeft te spelen, al vond hij het een leuke serie. (portage opening 12e Duitse Evangelische Kirchentag in Keulen. 22.15 Moderne kamer- ;iek (gr.) 22.30 Nieuws en SOS-berichten. Avondoverdenking. 22.55 Moderne or kestmuziek (gr.) 23.15 Nobelprijswinnaars in vertaling, lezing. 23.30 Lichte grammofoon- muziek. 23.55-24.00 Nieuws. II 298 1 18.15 Dansorkest en ironisch orgelsj DRAADOMROEP VANAVOND Ces petites choses la (Gasté) C Hubert Rostaing. Bell bottom blues (Carr) (Bravard) Ludem.- ;e comme ca (Hortis) ld. Je (Bonifay) id. Vaya con Dios Aimé Barelli. La Cumparsita (Thlelemans) Sam Jones. Philly Joe Jones. Blue Roz (Montgomery) id. Sam Jack (Jackson) id loon in Paris (Lewis) John Lewi Pomeroy, Gunther Schuil er, Er I Dolphy. Benny Golson, Hall, George D> Nederland I: NTS 19.00 kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De rivier De Kwal: The river Kwal, filmreportage. 19.35 De Beverly Hillbillies. TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20 45 Stiefbeen en Zoon. TV-spel. 21.20 Dzjes Zien: jazzprogramma. J over het leven :n. 22.20 Dagsluiting. NTS: 22.25-22.30 NEDERLANDS PRO GR. KAN. 2 plus 10 België: 19.30 Jeugdtelevisie. 20.00 Nws. i.25 't Is maar een woord, qulzprogr. 21.00 s Bandeirantes, film. 22.45 Zoeklicht. 23.05 1876) Door een luchtledig kan eer waterkolom onder normale omstan digheden tot een hoogte van 10 meter nodig o worden opgezogen. Hoger is niet stuwen mogelijk omdat het verschil tussen systeem dan 150 meter omhoog te werken! Er het water uit de vaten op te zuigen. i enorme kracht Ter verklaring omhoog te krachten die hier optreden, zijn i normale luchtdruk luchtledig snede gering en de stroomsnelheid schillende theorieën opgesteld, die echter te diep gaan om hier te vorden vermeld. Voldoende zij, dat een ook de kracht, r dan 10 meter te de grond wordt vastgehouden, Omdat er zo geweldig veel bomen zijn die tot een grotere hoogte dan 10 meter komen, kan men zich afvragen, hoe het toch mogelijk is dat het water tóch in de toppen van die bomen weet door te dringen. Immers, wan neer we uit alle macht aan de atmos- betrekkelijk groot is. Bovendien moet in cellen van de bovenste boomblade ren zuigspanningen zijn gemeten van 33 atmosferen! Van de top naar beneden gaande worden deze span ningen in de cellen steeds lager, tot zij bij de wortel juist voldoende zijn om de weerstand van de grond te overwinnen. Door deze zeer grote krachten in de plantencellen kan het water in vol doende hoeveelheden in de top van de. boom komen. En dat de te Krachten in plantencel de hoogste takken wonnen worden. Deze kan in droge of verplaatsen hoeveelheid water werke- lijk niet gering is, blijkt uit de uiteinden zouden zuigen, zodat een volslagen zouthoudende gronden zeer aanzien- luchtledig zou ontstaan, dan zouden lijk zijn. De mangrove-vegetatie, die resultaten Se een beuk te zien geeft, toch het water niet hoger dan 10 het water uit zee opneemt, moet Deze boom verbruikte met ongeveer hierbij een blijvende weerstand van 20 atmosferen overwinnen. In de zuigspanning die onder in- meier weten te krijgen. Daarna de waterkolom afbreken, zodat geen aaneengesloten stroom van 200.000 bladeren 300 tot 400 liter water per dag. Op warme dagen, wel te verstaan. meter en de Eucalyptus zelfs tot meer kracht leren kennen, die in staat is 8. „Kom," riep Josje uit, toen ze hun naalt*jd beëindigd hadden. „Laten we nu eens met z'n allen uit wandelen gaan Ga ïu niet eerst de boel afwassen, moeder. Dat doen Jes en ik wel als we thuisko- „Goed," lachte moeder. ,,Ik houd je aan je woord." En zo stapten ze dus even later gezellig door het boslaantje. Josje had eerst liever meteen het bos willen induiken, maar dan had hij plotseling weer aan Blekkie gedacht en voorgesteld om even langs het huigje te lopen waar hij logeerde, om te zien of hij er was. „Blekkie beleefde altijd avonturen," zei Josje. „Ik ben benieuwd of wij ook nog een spannend avontuur met hem zullen beleven, Jes. Ik hoop maar dat hij thuis is en met ons mee gaat." „Commissaris Bonebakker zie ik in ieder geval zitten." laohte vader Joppers. „Die neemt er zijn gemak van. En hij heeft nog gelijk ook". Een forse, dikke man met een pet op zat in de tuin de krant te lezen. Hij liet hen zakken toen hij voetstappen hoorde. Zijn gezicht verhelderde zich en hij sprak met een zware stem: „Wel, wel, als dat Joppers niet is, die een keertje zo mooi mijn portret heeft getekend! Hoe gaat het ermee, beste kerel? Ik had van mijn vrouw al gehoord moeten uittekenen, hahaha!" „O, dat doet mijn vader best als u het ïem vraagt!" riep Jogje. „Hij kan heel erg goed tekenen. En zo vlug! Maar is Blekkie er niet, meneer?" „Nee, hij is even met zijn moeder naar het dorp, een paar boodsohappen doen." antwoordde de commissaris. „Maar hy zal wel zo terugkomen. Al hij er is, stuur ik hem wel achter jullie aan." „Maar hij weet niet waar wij heen gaan?" riep Jesie uit. „O, waar jullie ook heen gaan, Blekkie 'indt jullie op zijn gemak," lachte com missaris Bonebakker. „Zo is hifi nu eenmaal." j wegeninformatie 40 N: 9.35 Waterstanden" Y.io^Voor "de "kinderen 10.00 Sextuool: gevarieerd muziekprogram- (10.30 Weeroverzicht). 12.27 Mededelingen t. "40 D uit: wetenswaardigheden en muziek. 13.15 Promenade-orkest (opn): amusementsmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Musette-orkest (gr.) 14.30 Mo derne orkestwerken (gr.) 15.25 Seml-klassie- ke muziek voor 2 piano's (opn.) 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Zigeunerorkest (gr 16.45 Lichte muziek van Nederlandse compo nisten (gr.) 17.00 Operamuziek (gr.) 17.15 Lichte gi m Halte: gevarieerd program VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo- foonmuziek. (Om 8.25 De Groenteman, praatje.). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Oude muziek (gr.). 9.00 Klassieke kamermuziek, (gr.). 9.35 Voor de vrouw. 10,00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 11.00 Nieuws.). 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.27 Mededelingen muziek. Daarna: Clavecimbelrecital. 14.15 Huishoudelijke zaken, praatje. 14.30 Zang en piano. 15.00 Actualiteiten. 15.30 Lichte grammofoonmuziek. (Om 16.0C Nieuws). 16.30 Pianorecital: klassieke mu ziek. 17.00 Voor de jeugd. Televisie morgen 72 Dries is wakker. 't Is wel mijn schuld. Ik had Siewert moeten laten lopen. Dan zou die hond nog leven, ik wilde de hond niet dood slaan. Hij trekt aan de dekens en bonkt met zijn vuist tegen de dakspanten. Maar als hij overeind wil komen, omdat het hem te benauwd is onder het lage dak, kan hij dat niet. Zijn ogen worden groot van ontstetlenis. Rena, je moet me helpen. Ze wast zijn gezicht met het frisse water dat ze heeft meegebracht. Rust nu maar, ik zal je wat eten brengen. Je bent moe van al je zwerven. Bij mij ben je thuis. Zo praat en doet ze. Alles wat ze tot nu toe gedroomd en verlangd heeft. Dries kan niet eten, geen kruimel wil er door zijn keelgat. Voortdurend blijft hij bezig met zijn schuld en met Wobbe. Zijn broer voor de hond, da's te veel. Maar als hij Siewert had laten lopen, als hij zich niets had aangetrokken van Bernt Vasse's nieuwe verordeningen..? Waarom moest hij daar zo tegenin gaan? Het stapelt zich op tot hij eronder bedolven raakt en alles door elkander warrelt tot een ohaos, waarin hij moet meewente- len. Zijn hoofd gloeit, terwijl hij rilt van de koude die door zijn bloed trekt. Het huis is oneindig groot, zo groot dat hij erin verzinkt, al dieper en dieper in een put, waaruit hij schreeu wend probeert op te komen, en dan weer wordt hij verpletterd onder het dak. En overal in de diepte of in de hoogte zijn de lange blankhouten kist waarin zijn broer ligt, de uitgespreide poten van de stervende hond en het gezicht van Siewert. diens jammerend huilen bij de dode Wobbe en moeders kille stem: hij ligt daar voor jou. l door DIGNATE ROBBERTZ IniiiiiliiiAtitiliittilitltttiUtHttiiiHtiil Wat is er tooh? klaagt oom Wolter als Rena weer beneden komt. Wie schreeuwt er zo? 't Zijn jongens van de zandweg en het waait hard. We krijgen slecht weer. Een ogenblik gaat ze buiten staan, de wind voelen en de koude lucht ademen om zich te bezinnen wat ze verder doen moet. Ieder jaar gaat Zweder Thase naar het grens land om daar één of meer paarden te kopen of te verkopen. Zolang er Thase's leven, worden er ook paarden gefokt op 't Grobbenuus. Zweder houdt van zo'n tocht door het heideland. Eén der dieren is altijd voldoende gedresseerd om erop te rijden. De eerste dag gaat het van 't Horst naar een klein gehucht, waar hij bij een arme keuter kan overnachten met zijn gespan. De tweede dag rijdt hij de grens over. Het kan dan gebeuren dat hij enkele dagen in het grensland blijft om langs dezelfde weg weer naar huis tc komen. Vroeger werden alle paarden zo verhandeld, nu rijden er sinds jaren vrachtwagens voor het vervoer der dieren. Zweder is een ouderwetse man, die niet met zijn tijd meegaat. Daarvoor komt hij uit 't Horst, waar het anders is dan in de grote wereld. Omdat hij zó is, bezwaart het hem dat hij toch naar het grensland ging terwijl er een dode in het dal ligt. En nog wel geen gewone dode die op zijn bed gestorven is, omdat zijn tijd voorbij was. Als Lenter begraven wordt, zal ik terug zijn, heeft hij gezegd, maar ze kunnen hem eerder nodig heben. Bij alle gebeuren van leven en dood waren de Thase's, maar nu is er nog veel meer dan dat alleen. Onderweg heeft Zweder het niet uit zijn gedachten kunnen zetten. Hoe verder hij van huis komt hoe meer het hem in beslag neemt, zodat hij veel haastiger dan hij van plan was zijn vos verkoopt zonder om te kijken naar een nieuwe koop. Het is iets bijzonders als de fcoer van 't Grobbenuus met de trein rijdt en nog vreemder is het als hij vanaf Hinberghe meerijdt met de vrachtwagen van Sax. Onderweg is er veel te vertellen. Zweder zit met het hoofd in de hand en herhaalt wat Sax zegt. Ze hebben de landschut meegenomen. Jurre Mensink zit daar achter, want iedere Horst weet dat de landschut onschuldig is, al hebben ze geen van allen iets gezegd. Ze stonden met gebogen koppen alsof ze zich schaamden, maar hij liep rechtop, al mag de duivel weten waarom hij niet antwoordde op de vragen van de brigadier. Nu wordt er gemompeld dat hij toch wel iets te verbergen zal hebben. Ze mompelen veel in 't Horst, 't Is de oude wind die door de bomen vaart en de mensen dwaas maakt. De landschut stond altijd als een schild voor de mulder wanneer de jeugd erop af wilde. En weet je wat ze hem nu kwalijk nemen? Dat hij de dode ree op de brink begroef. Ze vinden dat zo iets niet tussen hen in hoort. In die zaak beschermde hij ook Siewert. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7