Enthousiaste ontvangst in vlaggend Eist Geen sonmaar ook geen regen Adrie Lasterie raakt Eur. record kwijt Donner weer alleen aan de leiding R. Zonneveld Benthuizen aanvaardt benoeming Meer parkeerruimte bij flat Raafstraat Alphen G. Akkerhuis morgen in Triumfatorkerk Herdenking bij hoog bezoek in Alkemade NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 28 JULI 1965 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Vergeten waren de regen en kon ran de vorige dag, gisteren in het vriendelijke Betuwe-stadje Eist, waar het Vierdaagse-le- gioen van duizenden nog frisse wandelaars zijn eerste grote rust hield. De zon liet zich weliswaar op deze eerste dag slechts een enkele maal zien, maar regenen deed het gelukkig niet. „Prima wandelweertje", zeiden de kenners. „Niet te warm en niet te koud, houen zo!" megen zet nu al stoeltjes straat op De Keizerstad aan de Waal was nog stil en verlaten, toen 's ochtends om streeks een uur of vier de eerste groepen en individuele wandelaars bij de start - bureaus hun kaarten lieten knippen. En toen het normale geroezemoes ln de stad langzaam weer begon, waren verre weg de meeste deelnemers de gigantische Waalbrug al voorbij: op weg naar prachtige Betuwse land met zijn vele kronkelwegen, omzoomd door uitgestrek te boomgaarden en boerderijen. Wie ook vroeg uit de veren waren ge komen, waren de vooral jeugdige bewo ner» van de dorpjes Lent, Bemmel, Huissen en Elden, waar de wandelaars vóór hun aankomst in de rustplaats Eist voorbij trokken. De jongens en meisjes wilden niets missen van de bijna einde loze optocht tippelaars, die vol goede moed het hoogste lied zongen. Van zo'n eerste Vierdaagse-dag straalt een aanstekelijk enthousiasme. Goed uit gerust en nog zonder last van knellende schoenen of pijnlijke blaren marcheren de groepen voorbij in stevige pas vast besloten de mars tot het bittere eind uit te lopen. Oudjes Groepen soldaten met of zonder be pakking en politiemannen waren de voortrekkers Zij werden gevolgd door talloze wandelgroepen, die de unifor men keurig opgevouwen in de koffer hadden laten liggen: tot de laatste dag met de glorieuze thtocht in Nijmegen. Het laatst van start gingen de groepen Jeugdige wandelaars en de al wat oude re wandelsportliefhebbers; de laatsten, van wie velen de Vierdaagse al zeer vaak hebben gelopen, deden het kalm aan, kuierend bijna. „Maar maak over hen geen zorgen; zij kennen het klappen van de zweep en weten precies welk tempo zij moeten aanhouden om op tijd binnen te komen". Naast de Duitse, Belgische. Engelse Europa's zwaarste berg- rally, 3600 km, 96 cols, 93 wagens aan de start, 31 aan de eindstreep waar onder de 2 Daffodils van Laurent-Marché en Ransy- Mosbeux dia Ie en 3e werden in klasse T tot 950 cc. betrouwbaar en sportief, tutomatisch de beste! ROME De Naarden-zwemstee Adne Lasterie is gisteren haar laaitate Europese record kwijtgeraakt De 2 min. 18,2 se-' conden, waarmee zij op 26 augustus 1961 in Blackpool Europee» record houdeter werd op de 200 meter vrije slag, werd gisteren in Rome door Daniele Beneck met tweetiende seconde overtroffen. Ds Italiaanse zwemster zwom In een solo- mee tegen het horloge een tijd v mui 16 seconden rond. Oostenrijkse. Zwitserse en onze derland9e soldaten marcheerden de Amerikaanse militairen ferm mee. Ver leden jaar hebben de Amerikanen het er niet zo goed afgebracht; deze keer willen zij bewijzen, ook tot de beste wandelaars te behoren. Toen ze gis termorgen door het dorpje Bemmel onder de rook van Nijmegen kwa men, zei een wachtmeester van d< Rijkspolitie veelbetekenend: „Wacht maar, 't is pas de eerste dag .HÉ' aast hun kopje koffie een cognacje dronken en die als hartversterking ook •ven een flinke uitsmijter naar bin- verkten Oude bekenden ontmoetten elkaar daar weer en vriendschapsbanden werden er nauwer aangehaald. Kortom: de typische Vierdaagsesfeer was er ook gisteren weer oompleet Tot de vaste programmapunten behoor de ook de ontvangst van officials en een deputatie van de wandelaars door hert gemeentebestuur. Over en weer werden vriendelijke woorden gesproken en tot ;lot dronk iedereen iedereen gezondheid toe met het traditionele glaasje feest- Eerste rang Kort na het middaguur meldden de eerste wandelaars zich terug aan de finish, de meeste nog in vrij goe de conditie en een enkele ietwat hinkend. De kop van de Vierdaagse was er af. Het legioen keek gister avond tegen nog drie zware dagen aan, maar Nijmegen trof al voorbe reidingen voor de intocht op vrijdag. Langs het parcours van de laatste waren al stoeltjes en kisten ge zet door bewoners, die zich op deze manier in elk geval van een plaatsje op de eerste rang hebben willen ver zekeren! Hartelijk In Eist had de hartelijke Betuwse be volking zoals gewoonlijk niets nagelaten hot Vierdaagse-legioen zo feestelijk mogelijk te ontvangen. Van de meeste huizen wapperden vlaggen en op de trot toirs langs de brede hoofdstraat stonden toeschouwers rijen dik om de wandelaar: toe te juichen of zonodig aan te moedi- Hete koffie en dampende bekers stonden klaar, toen de eerste groepen militairen het stadje binnenkwamen Wie ook paraat waren, waren de EHBO-ers bij wie het toch nog betrekkelijk grote aantal strompelende wandelaars de ten toon laten behandelen. En daar natuurlijk ook de onvolprezen zorgers van de dtverse wandelgroepen, die als stille werkers op de achtergrond op hun fiets-met-aanhangwagentje buunt haddne gepeddeld en nu in actie kwamen. Zij wisten precies wait hun „klanten" nodig hadden en dart toverden dan vlug uit hun voor raad karretje Israëli's Terwijl buitenlandse militaire muziek korpsen onafgebroken pittige marsen speelden, ging het défilé van wandelaars onafgebroken door. Om er maar een paar te noemen: onze Mariniers en onze Jannen van de marine, die die landrot ten langs de kant eens goed duidelijk wilden maken, dat zij ook weten wat lopen is En daar passeerden dan verder de talrijke Zwitserse groepen die volgens alweer de kenners d« beste lopers uit de hele Vierdaagse tel len- En natuurlijk waren daar ook de Israëli's, die nog steeds zongen en cheerden als of ze net waren begonnen. Van alle voorbijtrekkende groepen kre gen zij zonder twijfel het meeste applaus' Cognacje Elat was gisteren weer een paar uur Vierdaagse-stad. In de cafeetjes langs de hoofdstraat zat het stampvol wandelaars. Regenachtige start van tweede dag (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. Voor 118 Vlerdaagse- opers is de eerste dag tevens de laat- te dag geworden. Ruim 12.000 wande- aars zijn vanmorgen aan de tweede narsdag begonnen. De tocht gaat taar het land van Maas en Waal met Ie gemeente Wijchen als centrale rust <laats. Het betrekkelijk geringe aantal uit- allers op de eerste dag bevestigt de In ruk van de organisatoren, die gisteren 1 zeiden op weinig Vierdaagsestskende .-andelaars te rekenen. Overigens was het vanmorgen ook nog :een typisch Vierdaagse-weer in NU- negen. Het was zelfs herfstig koud er vinderig en af en toe loeten de donker - 4 rij ze wolken kille regenbuien. De wandelaars trokken zich van deze weersomstandigheden gelukkig niet al te veel aan. Zij hadden zich ertegen gewa- oend met plastic regenjassen en warme truien. De stemming was als altijd weer WANDELEN Geen uitvallers in Apeldoorn APELDOORN. Op de eerste dag van de twaalfde Vierdaagse van Apel doorn, die via Loenen en Beekbergen en terng over Ugchelen voerde, waren er reen uitvallers. Alle 1317 wande laars liepen de tocht uR. Het NWB-bestuur verraste gistermor gen vier wandelaars bij de start met anjers omdat zij hun verjaardag vierden. Twee deelnemers kregen bloemen omdat zij zich hadden verloofd, nadat zij elkaar bij de Vierdaagse van het vorig jaar voor het eerat hadden ontmoet. De EHBO had vrijwel niets te doen omdat de tempera tuur bijzonder goed was en bovendien op de eerste dag klachten sporadisch voorkomen. Vandaag trekt het Apeldoornse delleger naar radio Kootwijk. Nieuw Milligen en Hoog Soeren. waarbij de vijf tigers nog een flinke omweg over Koot wijk maken. Sleutelstad won De Gouwe werd toch in eigen bad geklopt (Van onze waterpolo-medewerker) WADDINXVEEN De laatste wed strijd in de derde klasse A tussen De Gouwe en Sleutelstad is maar een ma tige vertoning geworden. Er stond weliswaar niets meer op het spel, maar De Gouwe wilde ook dit jaar in eigen huis ongeslagen blijven en was bereid er voor te vechten. Het pakte echter anders uit. Sleutelstad was niet alleen sneller, maar het positiespel was beter. De Leidenaars begonnen overrompe lend. Uit een massale aanval kwam Van Zijl vrij voor doel 01. Sol miste daarna een kans op de gelijkmaker en toen tot overmaat van ramp Arie Troost naar de kant moest was de wedstrijd beslist Het duurde bijna de gehele tweede periode voordat Sleutelstad de beslis sende voorsprong kon nemen. Nadat v. d. Wilk en Sol naar de kant waren verwezen kon Bekkering eindelijk doelpunten. De derde spelperiode bracht helemaal niets. Sleutelstad was wel voortdurend in de aanval, maar de afwerking ontbrak. Ook de laatste pe riode dreigde zo te verlopen, totdat Sol vanaf de helft met een listige boog- bal de te ver voor zijn doel liggende Van Rooyen wist te verschalken (12). Spanning kwam er toch niet in, want. Sleutelstad kwam spoedig door Bekkering uit een voorzet van Van Zijl op 13, Perspectieven voor Zwammerdams Udi ZWAMMERDAM Met de symnas- tiekvereniging Udl ging het de laatste jaren bergafwaarts. Het ontbreken van een goede lokaliteit had wellicht het enthousiasme van de leiders verzwakt, waardoor er geen activiteiten meer van de vereniging uitgingen. Het bestuur zat echter móet stil. Vele mogelijkheden zijn onderzocht en g ruime tijd had men goede hoop dat een nieuw gymnastieklokaal zou 1 men. Het voormalige gemeentebestuur van Zwamerdam zag hiervan de nood' zaak in. Het bleek echter tot nu to< niet eenivoudiig te zijn tot 'n nieuw ge bouw te komen. Het bestuur van Udi heeft thans overeenstemming bereikt met het be stuur van de voormalige Witthenlust- sohool, die vier lokalen bezit. Twee li- kalen worden gébruikt voor kleuter onderwijs; de twee overige kunnen door kleine verbouwingen worden ver anderd in een gymnastieikgelegenheid. Deze week is men reeds met de werk zaamheden begonnen en het laat zich aanzien dat het geheel klaar zal zijn voordat de vakanties om zijn. Als het bestuur kans ziet beslag te leggen op een goede sportleraar, zal ongetwijfeld Ud'i een nieuw tijdperk ingaan. BENTHUIZEN In de na afloop van de algemene ledenvergadering van de bouwvereniging „Algemeen Belar.g" gehouden bestuursvergadering van 21 juin is zoals gemeld door de zitting hebbende bestuursleden, te weten de heren Jac. Bij de Vaate, Abr. Bregman Czn.. M. P. van der Meer en G. H. Wolsheimer, besloten de bestuursfunc ties beschikbaar te stellen. De reden hiervan zou zijn de uitslag van de stemming van die avond in verband met dc periodieke aftreding van de voorzitter, de heer P. de Vrij, welke IBM-schaaktocmooi AMSTERDAM Grootmeester Jan Hein Donner heeft gisteren in de re vende ronde van 't IBM-toernooi, de leiding weer alleen in handen genomen. HU zegevierde in een korte door prof. Barendregt frivool opgezette partij- De Zuidslavlër Bruno Parma. die zU,: echtgenote in Am sterdam verwel komde, schoof een snelle remise met Karaklaic. De Zuidslaviër zakte daardoor naar de tweede positie, maar heeft nog alle kansen omdat hU ln de laatste ronde (met zwart) aantreedt tegen Donner. De twee leiders worden od hun beurt bedreigd door de Hongaarse routinier Szabo. Deze bracht na harde strijd in een paardeneindspel tegen Zuidema een dIus- pion tot gelding. De ontmoeting Bouw meesterTrifunovic werd in eer. hand omdraai remise. Filip en Langeweg span den zich iets meer ln. maar maakten van hun partij evenmin iets spectaculairs (re. IBM-toernooi In de meestergroep kwam Szilagyl vas ter op kop. Vanuit een zeer slechte stand versloeg hij De Graaff. die het eindspel zeer zwak speelde. Vandaag wordt de voorlaatste ronde gespeeld. Morgen hebben de meestergroe- pen een vrye dag. De hangparty uit de zevende ronde van de meestergroep tussen De Rooi en Hartogh werd zonder verder spelen re- Uitsla een Enters en Boelen nemen wraak AMSTERDAM De ongestuurde twee van Willem III, bestaande uit Enters en Boelen, heeft gisteravond op de Bosbaan een retourtje naar de Europese roelkam- pioenschappen voor heren In Duisburg verdiend- In de trial, die geroeid moest worden omdat de finale van het num mer twee zondrr stuurman zaterdag avond bU de nationale kampioenschap pen door de stormachtige wind een on regelmatig verloop had, versloegen de Willem Ill'ers stadgenoten Luinenburg en Van Montfrans (Nereus) die za terdag Nederlands kampioen werden - met een halve taftlengte. De strijd ging vrijwel voortdurend tussen deze beide ploegen. Alleen op de eerste duizend meter speelde ook Triton nog een rol in de voorste linie. Nereus liet zich na 1250 meter verrassen door een formidabele tussensprlnt van Willem III, dat hiermee een voorsprong van bijna twee lengten bevocht. In de res terende 700 merter lanceerde Nereus een lange tegenaanval, maar de Willem Ui mannen hadden voldoende reserves over om die op te vangen. De uitslag van de trial luidt: 1 Willem III 6.59.0; 2. Nereus 7 00 0; 3 Triton; 4 Laga. 14, FilipLangeweg Vx'4, Karak laicParma 14Vz. DonnerBarendregt 10, SzaboZuidema 10 Stand na zeven ronden: 1 Donner 514 pnt, 2 Parma 5, 3 Szabo 4Vi, 4 Trifuno vic 4, 5 6 en 7 Barendregt Bouwmees ter en Filip 3, 8 en 9 Karaklaic en Lan- geweg 2G. 10 Zuidema 3. Uitslagen meestergroep zevende ronde: MilicOr baan M14, KarperPlater 1414. De GraaffSzilagyi 01, De Rooi Hartoch H14. GhitescuEnevoldsen 1—0. Stand na zeven ronden: 1 Szdlagyi 614 punt 2 Ghitescu 5. 3 Milic 4, 4, 5 ei Enevoldsen, Karper en Hartoch 314, Plater 3, 8, 9 en 10 De Graaff, Orban De Rooi 2. Bouwver. Algemeen Belang Benthuizen dichter bij Zoetermeer BENTHUIZEN Met de kennelijke bedoeling een duidelijk antwoord te geven op allerlei vage geruchten over de trage gang van zaken rond de wo ningbouw in de Palesteinse Polder las burgemeester H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken een verklaring van het college van B. en W. voor. De voorbereiding tot de bouw aldus de burgemeester heeft meer tijd in beslag genomen dan was voorzien. De kwaliteit van het programma dient echter prioriteit te hebben op de pu blieke opinie, die uitsluitend aan dringt op haast. ..Een overijlde werk wijze kan ons alleen maar nadeel be rokkenen", aldus de burgemeester. Verder maakte de burgemeester be kend, dat een ontwerp voor 361 wo ningwetwoningen in de Palensteinse Polder inmiddels ter goedkeuring is ingezonden en dat met de uitvoering naar men verwacht nog vóór - het eind van diit jaar een begin zal wor den gemaakt. Dit zal de eerste stap zijn die Bent huizen dichter bij Zoetermeer zal brengen. BENTHUIZEN Het laatste huis m de in totaal 26 nieuwe Bouwkas- woningen is nu voor bewoning ge reed gekomen. Dertien van deze hui zen staan aan de Julianast-raat en der tien aan de Wilhelminastraat- De acht woningwetwoningen zijn thans be woond. Vier aan de Julianastraat en vier aan de Wilhelminastraat. BENTHUIZEN In tegenwoordig heid van vele ouders zijn in de huis houdschool „De Dobbe" te Zoetermeer de diplomas uitgereikt aan de ge slaagden uit Benthuizen: M. Merbis, N. van Pijlen en E. de Ruiter. Voor het assistentendiploma slaagden: A Hartman, A- Mets en A. Leune. BENTHUIZEN Aan de Chr. ULO- school te Zoetermeer slaagden: Wim van den Berg, Johan Leune en Wim „Geoefend man" in Ter Aar TER AAR In de raadszaal het gemeentehuis had maandagavond de uitreiking plaats van het diploma Geoefend Man bij de Resenve-Rijks- politie aan dtf heer A: A. v. d. Jagt Loco-burgemeester wethouder H. A Volger ing reikte op verzoek van de al gemene inspecteur van de Rijkspolitie dit diploma uit, waarbij hij erop wees dat het behalen ervan niet alleen stu die vraagt maar ook opoffering vai vrije tijd voor het instituut van de re- serve-politie. Hij feliciteerde de heer Van der Jagt met het resultaat en overhandigde hem het diploma en hef daarbij behorende speldje. Wachtmees ter eerste klas G. J. Wijzenbroek. in structeur van het korps was blij met dit diploma. Namens de collega's voer de reserve-wachtmeester M. Heijns het woord. Augurkenveilingen Ter Aar TER AAR De veilingen voor augur ken zijn aan de coöp. groenteveiling voorlopig vastgesteld op dinsdag en vrij dag 's morgens om 11.30 uur. stemming Zodanig is uitgevallen, dat 53 pet. van de stemmen vóór de heer Zonneveld was. De heer Zonneveld heeft gisteren de volgende brief aan het bestuur van de Eouwvereniging „Algemeen Belang" ter hand gesteld: ,Naar aanleiding van mijn verkie zing in de algemene ledenvergadering d.d. 21 juli 1965, deel ik U mede deze benoeming te aanvaarden- Het komt mij echter gewenst voor om over het door U aan de leden toegezonden schrijven d-d. 22 juli 1965 van ge dachten te wisselen. Hierbij nodig ik U dan ook uit met elkaar een datum voor dit onderhoud vast te stellen en mij tijd en plaats van dit onderhoud te laten weten". Het afgetreden bestuur ldet in een schrijven aan alle leden op 22 juli j-1. weten, dat continuering van het tot dusver gevoerde bestuursbeleid hem niet mogelijk voorkomt en dat der halve de huidige gang van zaken niet in he>t belang is van de doelstellingen, die de vereniging voorstaat. Koudekerk is zaterdag nieuwe garage rijk KOUDEKERK Zaterdagmiddag 2 ir hoopt burgemeester Q. WaverUn door lf een benzinepomp te bedienen, het nieuwe garagebedrüf Van Veen en Van Vegten met een P.A.M.-servIcestation in gebruik te stellen. Voor de heren Van en Van Vegten zal dit een heug lijke middag worden, daar zU zich reeds enkele jaren moesten behelpen In een kleine ruimte ver van de bebouwde kom. In de kom van de gemeente hebben ze en moderne bedrUfsrulmte gekre gen. Nog geen jaar geleden begon de fa. Korswagen en Zoon nit Leiden, met de van deze garage met drie boven woningen, op de hoek van Hoogewaard Dr. Vlaanderenlaan. De garage heeft vloeroppervlakte van 250 m2, een doorsmeerkuil van een zodanige lengte, •r twee auto's tegelijk kunnen wor den behandeld, alsmede een hefbrug. De vloer en de muren tot 2 meter hoogte zijn met gele tegeltjes bedekt waardoor de garage makkelijk schoon te houden Is. Het geheel is opgetrokken uit een be tonconstructie en afgewerkt met gele gevelsteen. Voor het gebouw staat het benzinepomp-eiland in een royale rulm an 200 m2, gescheiden van de weg door een trottoir met twee Inritten v 6m breedte. Door drie grote deuren dc garageruimte bereikbaar. Eén deur geeft toegang tot de doorsmeerrulmte, de tweede tot de hefbrug en de derde tot de vrUe ruimte. Voorts bevinden zich op de begane grond een kantoor en magazijn, alsmede bergruimten voo bewoners. ALPHEN. Het Is B. en W. gebleken, dat voor het parkeren van auto's bij het flatgebouw aan de Raafstraat onvoldoen de ruimte is. Het zou een oplossing zijn als gebruik werd gemaakt van een deelte van het trottoir en een deel van de voortuinen, voor veertien auto's eigenaresse van de grond, de N.V. Ga- rantbouw te Hilversum, wil deze (groot 290 m2) afstaan. Het college stelt de raad >or de parkeerhaven aan te leggen. Omdat het aantal kleuters van de Prinses Marijkeschool zal stUgen tot 110, verzocht het bestuur van de school mede werking voor de uitbreiding met één lo kaal Voor de huisvesting van de derde groep kleuters kan voorlopig gebruik worden gemaakt van een lokaal van de Opstandingskerk. en W. stellen verder voor, tot hoofd leidster aan de openbare kleuterschool Van Eeghenstraat te benoemen mej. E. H. Blanken, thans leidster in tijdelijke Van de erven van de heer H. var Vliet te Woerden kunnen de onbewoon baar verklaarde (onbewoonbare) wonin gen Hoofdstraat 220 t/m 232 voor de sorr in 3.906,— in totaal worden gekocht. In verband met de ophoging van d< Coupépolder met grond uit het in het uitbreidingsplan „De Bijlen" in aanleg zijnde recreatiemeer. is het noodzakelijk, dat de langs de oostzijde van de Kromme Aar gelegen kade. bekend als de Oude Dijk, aan het verkeer wordt onttrokken. Zoals bekend, zullen t.z.t.. na de opho- Wedvluchten Alphen ALPHEN Wedvlucht van Bordeaux In concours 53 duiven; gelost 22 juli 13 uur: aankomst eerste duif 23 Juli 8,12.22 uur; laatste 11.9.7 uur. Uitslag A v d Werken 1 5; A Groenevelt 2 13 14 18; C Verdel 3 7 9 10 15; B C Romtoouts 4; D van Eyk 6 11 16; C A Godthelp 8; A Haasnoot 12; P Domburg 17 Met jonge duiven werd een vlucht ge maakt van Neufvilles; afstand 186 km: gelost om 8.40 uur met krachtige Z.W.- wind; eerste duif 10.45.27 uur. laatste duif 11.05.11 uur. Uitslag: A v d Werken 1 2 6 13; C A Godthelp 3 7 10; B Rom- bouts 4 8: D van Eyk 5 12; A Groene- velt 9 14; J Domburg 11; P Domburg 15 17: R W Verkade 16 20; K Vergunst 18 19; Jac. Verisade 21; A Haasnoot 22. ging van de gronden in deze polder, bun galows worden gebouwd. De raad kan verder tot aankoop beslui ten van enige percelen weiland en water ten zuid-westen van de Jacob van Dam straat te Aarlanderveen ƒ14.835,60. Deze zijn eigendom van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Alphen. Ook wil deze maatschappij percelen weiland, bos, water, en boom gaard aan de Kortsteeksterweg, ln de Noord- en Zuideinderpolder aan de ge meente verkopen voor ƒ21.525.—. De gemeenteraad komt vrijdag 30 juli bijeen. J. Schipper uit Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heer J. Schipper Uit Utrecht heeft gisteren aan de Eerste Kamer meegedeeld dat hij j met het oog op zijn leeftijd, aan het j einde van deze zitting (18 septem ber) zijn lidmaatschap van de Se naat wenst te beëindigen. De heer Schipper, die zelf ook aanwe zig was, schreef in zijn brief dat hij met j grote dankbaarheid terugziet op de pe riode dat hij deel van de Eerste Kamer heeft mogen uitmaken. Deze periode heeft zijn leven verrijkt De voorzitter van de Eerste Kamer, r. J. Jonkman, herinnerde eraan, dat de heer Schipper behoorde tot de groep van de oudste leden van de Eerste Ka mer, zowel wat zijn leeftijd als wat de duur van zijn lidmaatschap betreft. Hij had in de Kamer zitting van 23 juli 1946 i heeft in de afgelopen negentien jaar, naar de heer Jonkman opmerkte, een ruim en belangrijk aandeel in de werkzaamheden van de Kamer gehad. Als lid van een middelgrote fractie, de Anti Revolutionaire fractie, werd er veel in hem gevraagd. Veel jaren was hij lid en voorzitter van commissie van de verzoekschriften. Wij zullen hem node missen, aldus de heer Jonkman. De Kamer onderstreepte deze woorden met applaua. De heer Schipper werd geboren op 3 februari 1890, te Weesp, en was werk- als typograaf, en werd ln 1917 be zoldigd secretaris van de christelijke typografenbond. In 1932 werd hU secreta- van het C.N.V. Als zodanig werd hij 1941 door de Duitsers ontslagen en een jaar later in St. Michielsgestel gegijzeld. Gedurende de bezetting is hU ook werk zaam geweest voor de synodale commis- der Nederlands Hervormde Kerk bijzondere kerkelijke gezinszorg. Van 7 mei 1945 tot 3 februari 1950 was hij wederom secretaris van het CNV. De heer Schippers is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, en officier in de Orde van Oranje Nassau. Militair verongelukt DEN HAAG Maandagnacht heeft zich bij de derde groep geleide wa pens van de Koninklijke Luchtim-adhit in Duitsland op een der stellingen een on geval voorgedaan, waarbij een soldaat van die groep werd gedood en drie ande ren licht gewond. Het ongeval ontstond bij de wacihtaf- tossing op de stelling, die op een heuvel is gelegen. Het afgeloste personeel reeds in de wagen gestapt, terwijl de chauffeur zich nog niet in de kabine be vond. De wagen die vermoedelijk niet goed op de handrem heeft gestaan, is toen met negen inzittenden achterwaarts de heuvel afgereden. De dienstplichtige soldaat A. Ahoud (21 jaar) uit Eist kwam om het leven, toen hij uit de wagen sprong. Drie andere soldaten, die even eens uit de wagen sprongen, werden licht gewond. De soldaten die niet uit de wa gen sprongen, bleven ongedeerd. KATWIJK AAN ZEE Gerard Akkerhuis, m 1934 te Voorburg gebo ren. studeerde aan het koninklijk conservatorium (Den Haag), bü Adriaan Engels (orgel), Gerard Hengeveld en Jan de Man (piano). Van 1958—1963 was hy zélf leraar-piano aan dit conservatorium. Akkerhuis werd orga nist in Voorburg, Loosduinen en Wassenaar. Tegenwoordig is h« organist van de Nieuwe Kerk aan het Spui (Den Haag). In de zomermaanden geeft hü hier regelmatig concerten. Daarnaast concerteert hij in allerlei plaatsen in binnen- en buitenland, des. tijds o.a. op de Expo in Brussel. Deze zeer actieve kunstenaar is ook nog di rigent: van het Residentie-Bachkoor (Den Haag), de chr. oratoriumvereni ging „Laus Deo" (Gouda) en de Chr. Oratoriümvereniging te Wassenaar. Programma Het programma van de orgelbespe ling die hij morgen in de Katwijkse Triumfatorkerk geeft, luidt: Voluntary in G (William Walond): Variaties over ps&lm 116 (Anth. van Noordt); Prelu dium en fuga in D (J. S. Bach); ko- Zeeprestatietocht op zaterdag 31 juli KATWIJK Op zaterdag 31 juli zal de Katwijkse Reddingsbrigade een zee prestatietocht houden over 1600 meter. Deelneming is mogelijk voor personen van 16 jaar en ouder, die kunnen zwemmen. Men kam zich zaterdag van 10 uur 's morgens opgeven bij de Zuid- post aan het einde van de Zuidboule- vard De tocht begint om 3 uur; er wordt voor kleedgelegenheid gezorgd. ALKEMADE De gebruikelijke besloten raadszitting in verband met het bezoek van commissaris Klaasesz werd gisteren in het openbaar ge opend. De voorzitter, de heer H. P- van de Poel, sprak naar aanleiding van het overlijden van raadslid D. van Nieuwkoop uit het dorp Kaag. „De gemeente Alkemade verliest in de heer Van de Poel veel. het dorp Kaag alles", aldus de heer Van de Poel. „Hij was gaaf en eerlijk, in hoge mate kundig, had een groot verant woordelijkheidsbesef, ongekende werk lust en doorzettingsvermogen, veel levenservaring en een enthousiaste wijze van woordvoering. In het dorp Kaag was zijn naam een begrip". Na- Spreekbeurt Valkenburg VALKENBURG De heer Kruit hof van Monster hooprt morgenavond om 8 uur een spreekbeurt te vervul len voor de Hervormd-Gereformeer- de Evangelisatie in zaal De Vries. Geslaagd te Hoogmade HOOGMADE. De heer P. Witte- man is in Amsterdam geslaagd voor het examen boekhouden m.o. dat men een minuut stilte in acht had genomen, werd de vergadering in be sloten zitting voortgezet. De commissaris der Koningin be zocht na de vergadering de lagere technische school, het sportpark van D O.S.R, de nieuwe veiling en het om begaanbare gedeelte van de Witte Singel. Mr. Klaasesz kreeg van het veilingbestuur een mand met groen ten, fruit en bloemen aangeboden. Musici vragen ook 2 procent AMSTERDAM Nu overeenstemming bereikt is over de toekenning van een uitkering ineens van twee proent aan de ambtenaren in overheidsdienst, heeft de Nederlandse Toonkunstenaars Bond aan de minister van cultuur, het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid verzocht te willen be vorderen dat de musici in de symfonie-, radio- en opera-orkesten eveneens een uitkering ineens van twee procent krU- raalvoorspel „Christum wir sollen loben schon" (J. S. Bach); Sonate I in D (C. Ph. E. Bach); Cantabile (César Franck); Schêrzo (Gaston Litaize); Final (Louis Vierne). Joh. van W. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donderdag: hoog water 3.28 u. 16.01 uur; laag water 11.46 uur. Flora-prijsen trokken aan RLJNSBURG De prijzen zUn op veiling „Flara" weliswaar nog altijd niet bepaald hoog, maar de Ryns- burgse kwekers zijn toch wel uit de put gekropen waar ze enkele weken in gezeten hebben. Het is eigenlek niemand duidelijk waardoor de prezen, wat zUn aangetrokken. De aanvoer is nog steeds groot, het is topvakantietyd, maar de handel schünt desondanks redelük zaken te uoen. Ook de exporteurs vertoonden weer enige activiteit Voor ae jonge-oogst-Anjers worden benounijke prijzen octaald: 815 cent per stuk. Anjers van meerjarige gewas sen Drengen 6—9 cent per stuk op, een tweede soort 3—5 cent per stuk. In het ucgiu van ue vorige week draaiden alle tweede soort Anjers nog door maar het werd met de dag beter. Ook rozen wer den duurder; ze aoen nu van 15—50 cent per stuk. Carol en Carnette gaan van ut nana voor 011 cent per stuk. Goede oeroera's worden afgedrukt voor 9—22 Behalve de „jaarrond"*Chrysanten ziet men ook al enkele vroege zomersoorten onder de klok verschijnen. Lyona's kos ten 160210 cent per dos. ae weinige soorten 140—175 cent per bos. Ge plozen Chrysanten vrijwel uitsluitend golden- en creme Delightful worden uit de markt genomen tegen 17—26 cent per stuk. Gladiolen van buiten vormen het hooiaproaukt. Bangstelige Gladiolen gaan weg tegen 7—15 cent per «tuk. de kor tere dito voor 3 Mi6 cent per stuk. Laatsstgenoemde prijs Drengen ook Col- villeis op. De wat zwaardere Colvillei- soorten Amanda en Robinette veranderen van eigenaar voor 6',2—9'4 cent per stuk. De opbrengst van Capauuia varieert al naar de steellengie is van 4—12 cent per stuk. Pyremidalis wordt afgedrukt voor 814 cent per stuk. Met de veld bloementjes gaat het heel wat beter dan vorige week. Kopgodetia. Goudsbloemen, Statice, gele en bonte Margrieten, ze gaan allemaal weg voor 30—55 cent per bos. Zeer veel hiervan wordt ver werkt in veldboeketten. die flinke be langstelling hebben. Dat blijkt ook uit de prijs (65100 cent per bos). De dag omzetten trokken op tot f 42.000— 1 78.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4