Keulse Kerkedag wordt vanavond geopend Hoeksteen in Uithoorn Een woord voor vandaag Tekort aan predikanten noopt tot bezinning Puzzelhoek Dopen in dierentuin wekt ergernis „Het gaat om kerk en wereld" Confessioneel tijdperk is nu wel voorbij OP REIS? X Uw probleem is het onze Nederlandse bezocht kerk in Peking WOENSDAG 28 JULI 1965 Psalm 65 is wel een psalm van tegenstellingen. De dichter, David, verplaatst ons eerst in de sfeer van de tempel in Jeruzalem, waar de heiligheid van God de mens tegemoet komt en hij zich afvraagt, of hij wel mag binnenkomen. Maar even later roept David het beeld op van een God, Die de bergen vastzet door Zijn kracht, Die het bruisen van de zee doet bedaren. God is de God van de stilte, van de aanbidding in de tempel, maar Hij is ook de God van de natuur, Die speelt met de golven en Die de eilanden strooit over de wereld zeeën. En ook daarin is God één. Wie God reserveert voor de kerk, voor de binnenkamer, en meent, dat het in de natuur „automatisch" gaat, die vergist zich ernstig. Maar ook degene, die meent in de cyclus der jaargetijden of in de loop der planeten een „hogere macht" te ontdekken zonder te erkennen, dat deze „macht?' een zeer persoonlijk God is, Die zich met de individuele mens bemoeit, is slachtoffer van een nood lottig misverstand. Tussen de stilte van de tempel en het bruisen van de zee ligt een directe verbindingsschakel. Een „natuurgodsdienst?' is een onbestaanbare zaak. Maar niet minder onbestaanbaar is het reserveren van God voor kerk en binnenkamer. Alleen: het recht? gezicht op Gods majesteit in de natuur kan slechts worden geleerd in de tempel] Vanavond lezen wij: 1 Corinthiërs 3 vers 18 tot en met 23 en 1 Corinthiërs 4 vers 1 tot en met 5. GZB-zendingsdag op 5 augustus augustus houdt de Gereformeerde dingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk haar 52e Zendingsdag, zoals ge woonlijk in het Rijsenburgse bos. Spre kers op deze dag, die precies om tien uur begint, zijn ds. A. Meijers, Utrecht; ds. J. J. de Heer. Katwijk aan Zee; ds. J. T. Cazander, Scherpenzeel; ds. H. A. van Bemmel. Oldebroek; ds. L. Vroeginde- v ey. Delft en ds. H. Talsma, Den y lag. Ook zullen twee Toradja's aanwezig zfjn, te weten ds. J. Linting en de heer ,J. Prongrekun, leden van het uitvoerend orgaan van de Toradjakerk. die het thuisfront toe zullen spreken, terwijl uit Kenia iets per band zal worden gehoord. JUBILEUMBOEKJE 150 JAAR NBG AMSTERDAM Om nog even te rug te kunnen zien op de viering van het 150-jarig bestaan van het Neder - landsch Bijbelgenootschap heeft het NBG een klein boekje uitgegeven. 'Het is getiteld: „Het jubeljaar in Woord en beeld". Het is een mooie uitgave geworden op glanzend papier, met een groot aantal duidelijke illustraties. Het be vat een verslag van de activiteiten, die er tijdens het grote feest verleden jaar waren evenals een verslag van de verschillende acties die er ter ge legenheid van het 150-jarig bestaan werden gevoerd. Het boekje is te bestellen op post giro 44.000 van het NBG in Amster dam tegen een bedrag van f 1,50. Jubilerend NJG 15 oktober in RAI AMSTERDAM Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap (NJG), dat dit jaar gevierd zal worden, wordt een grote ontmoetingsfey een komst ge organiseerd op vrijdag 15 oktober in het Congresgebouw van de RAI in Amsterdam. Vertegenwoordigers van vele organi saties, provinciale en plaatselijke jeugd raden, genodigden van de rijks-, provin ciale en gemeentelijke overheden en bij het jeugdwerk betrokken internationale organisaties, veel jeugd en jongeren zullen dan aanwezig zijn. Voorlopig is bekend gemaakt, dat het programma behalve enkele toespraken cabaret, muziek en dans vermeldt. Nieuwe boeken Ik ben maar een neger, door Jet Geeraerts. Marnix-pocket. Tweede druk. Uitgave Manteau, Den Haag. (191 blz., ƒ2.50). Het leven dat wij droomden, door Maurice Roelants. Marnix-pocket Zesde herziene druk. Uitgave Manteau Den Haag. (160 blz., 2.50) De 66-jarige mevrouw Waayer uit Amsterdam is vanoohtend op de met automatische halve overwegbomen be veiligde overweg in de Dolderse weg in Den Dolder onder de trein Amersfoort- Utreoht geraakt. ZB was op slag dood. Hoewel de halve overwegbomen geslo ten waren en de bellen rinkelden pas seerde mevrouw Waayer via het niet afgesloten deel toch de overweg. Een andere vrouw met wie zij een wande lingetje maakte, bereikte veilig de over kant „Studie te lang en te zwaar Kruiswonrd-puzzel Horizontaal: 1. jachthond, 4. Euro peaan, 7. vogel. 8. plaats, plek, 10. boom. 12. water in N.-Brabant, 14. verdikking der opperhuid, 16. meisjesnaam, lf zwemvogel, 20. lidwoord, 21. koemes1 vocht, 23. verouderd woord voor ivoor 25. deel van het gebit, 27. meisjesnaam 29. boom, 30. op die plaats, 32. tot nade; order (afk. Lat.), 34. het oude Mesopota- mië, 36. de fijnste veren, 38. laagte in de Sahara, 40. door twee deelbaar, 42 familielid, 43. Ierland, 45. bloeiwijze, 47 steenklomp, 48. leeg. I (Van onze kerkredactie) ZURICH/EDINBURGH Het pre dikantentekort gaat in steeds meer landen zorgwekkende vormen aanne men. Enige tijd geleden werd in Zwe den voorgesteld om maar predikanten uit Finland te gaan beroepen, om in het stijgend aantal vacatures te kun nen voorzien. In Schotland komen jaarlijks gemiddeld zestig kandidaten klaar, terwijl de Schotse kerk er hon derd per jaar nodig heeft. In Zwitser land kunnen dit jaar maar zestien studenten tot hét ambt worden toe laten. Prof. H. Wildlberger in Zürich heeft in het tijdschrift „Reformatio" de vraag opgeworpen, of het gebrek aan predikanten niet kan worden vermin derd door een reorganisatie van de theologische studie, die hij te lang (zeker zes zeven jaar) en te zwaar Hij betoogt, dat eerst de vraag aan de orde moet worden gesteld, hoe de toegang tot de theologische studie vergemakkelijkt kan worden. Hij denkt daarbij vooral aan de „late roepingen". Rondzien Het is zeer belangrijk, aldus prof. Wildlberger, dat de theoloog reeds ge durende zijn studie een differentiatie maakt, met dien verstande dat hij zich intensief bezig houdt met psy chologie, philosofie, moderne litera tuur, jurisprudentie, inaar ook met politiek, kunst en natuurwetenschap. De kerk heeft immers in haar ver kondigingsopdracht te maken met alle terreinen van het menselijk leven. En het is juist het grote gemak van de studie aan een universiteit, dat de aanstaande predikant ook nog eens rond kan zien in andere faculteiten. Ten slotte wijst de Zwitserse hoog leraar er nog op, dat de jonge theo logen vaak het gevoel hebben, dat zij verdrinken in de verschillende taken, die het predikambt met zich brengt, omdat geen enkele predikant, al is hij nog zo ijverig, aan alle eisen kan vol doen. Hij pleit daarom voor een veel heid van ambten, zodat een predikant niet gedwongen is een taak op zich te nemen, waarvoor hy niet geschikt is. Teams Op de laatste Schotse synode is het predikantentekort eveneens ter sprake geweest. Gewezen werd daar op het feit, dat het parochiesysteem vooral in de grote steden (één predikant voor één wijkgemeente) niet meer reëel functioneert. In een commissierapport werd daarom gepleit voor een systeem van predikantenteams. Ook werd daar voorgesteld, ver plicht te stellen voor nieuwe predikan ten, dat zij eerst een gewone (dorps-) gemeente moeten dienen met een mi- nimumduur van vijf jaar. Veel stu denten willen namelijk na hun studie alles, behalve „gewoon" dominee worden. Vertikaal: 1. een der drie afmetingen (afk.), 2. getroffen, 3. rund. 4. titel (afk.), 5. lusthof. 6. troefkaart. 7. karak ter, 9. stad in Rusland, 11. kurk, 13. hemellichaam. 15. zijtak Fulda, 17. on- bep.voomaamw.. 19. vuurspuwende ber? 22. zijtak Po, 24. wandeldreef, 26. de heilige stier der oude Egyptenaren. 28. ridderteken, 29. bijnaam van Ezau, 31. putemmertje, 33. zijtak Elbe. 35. nauwt opening, 37. zoon van Juda, 39. rivier in Zwitserland, 41. huid, 44. vervoeging van een hulp werk w., 46. spil van een wiel. Oplossing vorige pnzzel 1. terrein, 2. Emmerik. 3. Bolzano. 4. Oostrum. 5. Venetië, G. Engelen. De zegswijze luidt: „Te boven komen" Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Heer-Hendrikskinderen (toez.): kand. O. Th. Boonstra te Gorin- chem te Biervliet (toez.); G. F. H. Kei ling te Dreischor-Noordgouwe; te Her- kingen: kand. D. v. Vüet te Kolham (Gr.); te Beerta: H. A. Schepers te Wes terschelling; te Nieuwe Schans: C. G. Scheepstra te Hoorn op Terschelling: te Harich (Fr.) (toez.): M. Ruster te Anjum (Fr.). Aangenomen naar Bruchem, Kerkwijk en Delwijnen: kand. P. Koeman te Hui zen (N.H.), die bedankte voor Kinder dijk, Leerbroek, Lopik, Oosterwolde (Gld.). Poortvliet (toez.), Wouterswoude. Willige Langerak en voor Herkingen (toez.). GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN (vTljgem.) CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergen: H. v. Leeu wen te Rotterdam-W.; te 's-Gravenzand< (vac. M. S. Roos): J. Keuning te Veenen- daal. GEREF. GEMEENTEN STUTTGART „Ik doop u Isolde", zei dr. Hermann Müller, de minister van financiën van Baden-Württemberg, en hij wierp een straal rode wijn over een pasgeboren zeerob in de Stuttgarter dierentuin. Een foto van deze doop plechtigheid verscheen in vele Tuitse kranten. In protestantse kringen in Baden is men verontwaardigd over de cere monie en over het feit, dat de foto zonder meer in de publiciteit kwam. „Heb ben protestanten en rooms-katholieken niets te zeggen over deze kwetsing van hun heiligste gevoelens?" aldus een plaatselijk kerkblad. Enkele jaren geleden heeft men al eens voorgesteld, om voor dit dierentningebrulk een andere naam dan „doop" te geven, bij voorbeeld „naamsgeving". Stad toont nog weinig interesse KEULEN Om half vijf van middag begonnen in Keulen alle kerkklokken te luiden. Een half uur later begonnen zes kerkdiens ten ter voorbereiding van de Keul se Kerkedag, die vanavond offi cieel wordt geopend in het grote stadion. Hoewel wat minder massaal mis schien dan in het verleden zijn de cijfers van de statistieken nog altijd indrukwekkend: er zullen in totaal 500 bijeenkomsten plaatsvinden (twee jaar geleden in Doi-tmund 800); er worden 45 referaten gehouden; en het totaal aantal sprekers, forumleden en voorzitters van samenkomsten be draagt 160. Gisteren was reeds alles klaar voor de verwelkoming van de eerste gas ten. Op iedere straathoek wijst een schild de autobestuurder de weg naar het grote tentoonstellingsterrein, waar de meeste grote samenkomsten wor den gehouden. Rond het hotel in de binnenstad, waar we verblijven, was gistermiddag geen enkele parkeer plaats te vinden. De portier veront schuldigde zich, dat het toch al grote parkeerprobleem van deze stad extra verzwaard werd door de kerkedagbe- zoekers. Volgens onofficiële getallen zijn er reeds tienduizend vaste conferentie gangers ingeschreven, terwijl nog eens zevenduizend anderen een of meer dagen zullen bijwonen. Ruim duizend buitenlanders, o.m. driehonderd Ne derlanders (dat is meer dan ooit) zul len deze Duitse Expo van de kerk meemaken. De bijeenkomsten zullen beschreven worden door ongeveer 500 verslaggevers van dag-, week- en maandbladen. Kerk en Wereld Traditiegetrouw werden deze jour nalisten en schrijvende predikanten, radio- en televisieverslaggevers giste ren in een speciale bijeenkomst wel kom geheten. De nieuwe president van de Duitse Evangelische Kerkedag (zoals de naam officieel luidt), de 44-jarige in dustrieel en bankier dr. Richard von Weizsacker, zei met nadruk dat de Kerkedag zich niet alleen op de kerk of alleen op de wereld wil concentre ren, het gaat om de kerk en de wereld beide. Speciaal voor de Duitse journalisten wees hij erop dat de Kerkedag geen politieke uitspraken wil doen over de gespletenheid van Duitsland in Oost en West. Maar wel wil men zich in (Van onze kerkredactie) toir ten toon gesteld als prijzen van een loterij, die geld moet bijeen brengen voor de restauratie van deze rooms-katholieke kathedraal. De grote stroom bezoekers voor de Kerkedag kwam echter ook pas in de loop van vandaag, terwijl ook morgen nog enige duizenden worden verwacht. Plaatselijk op de vraag, wat de oorzaak van deze scheiding is en wat de christenen er aan doen kunnen om deze scheiding op te heffen. Volgens hem is de wil om samen te leven en samen te gaan opnieuw gegroeid in Duitsland in de laatste jaren sedert de Kerkedag van Dortmund. Voor de tweede maal wordt een Kerke dag gehouden in het gebied van de Rijnse kerk. De eerste Kerkedag vond namelijk plaats in Essen in 1950. Maar, zei dr Joachim Beckmann, praeses van d< Rijnse kerk: de kerk wordt nu gecon fronteerd met veel meer onopgeloste problemen en vragen dan toen. De situ atie is er voor de kerk niet gemakke lijker op geworden. De Kerkedag zal echter moeten tonen hoe de kerk op deze vragen ingaat. In de stad zelf kon men gisteren nog maar nauwelijks merken, dat duizenden protestanten haar zouden „bezetten". Rond de Keulse Dom verdrongen zich de toeristen. Niet minder dan vijf gloed nieuwe auto's stonden daar op het trot- Duitse lutherse theoloog meent: LIMA (Peru) „Het tijdperk van het confessionalisme is aan een eind gekomen." Dit heeft onlangs een lid van de Lutherse Wereld federatie op de Lutherse conferen tie in Latijns-Ameri'ka verklaard. ,Het confessionele exclusivisme is ouderwets geworden in deze mo derne wereld, waarin we allen als goede buren samenleven", zo ver- de dr. Wolfgang Trillhaas, pro fessor aan de universiteit van Göt- tingen. Eerder zei deze hoogleraar, dat dit exclusivisme in deze tijd gelijk i aan een product van de verbeeldings kracht, óf aan zelfveroordeling tot het vormen van een secte. Voor luthera nen houdt dit in, zo meende hij, dat het tijd wordt bij elkaar te komen om te beraadslagen over de oorspronke lijke „ruimte" van de reformatorische belijdenis. „De dagen van de gesloten deuren zijn voorbij". Hij voegde er echter aan toe, dat de erfgenamen van de reformatie tegelij kertijd moeten benadrukken niets te willen verliezen van wat hen door de kennis van het Evangelie is toever trouwd. Dr. Trillhaas noemde aan het eind van zijn toespraak vier leerstel- lingen van de lutherse reformatie, waaraan niemand zich mag onttrek ken. De juiste onderscheiding van Wet Evangelie, Ook de plaatselijke kranten geven verschillende bijeenkomsten berinnen wein'S P'™ws- De Kölnische 2. De erkenning dat God regeerl over Wet en Liefde. 3. De eenheid in prediking van hel Evangelie en de juiste bediening var de sacramenten is de basis voor eer kerkelijke eenheid en 4. De zekerheid van de rechtvaardi ging er alleen is door het geloof, zonder de werken der wet. Dr. H. Jansen wordt tachtig jaar HAARLEM Donderdag hoopt dr. Jansen, emeritus-Indisch predi kant, zijn tachtigste verjaardag te herdenken. Dr. Jam vorming aan de Vrl._ aanvaardde het ambt van predikant op 11 november 1911 in de gereformeerde kerk van Witmarsum. In 1917 vertrok hij naar Eindhoven, waar hij twee jaar later eervol ontslag verkreeg wegens zijn overgang naar de Nederlands Hervormde Kerk. Daar werd hij ja gehouden colloquium doctum predikan. te Hekelingen. In februari 1921 vertrok dr. Jansen naar het toenmalige Oost-Indië. waai Pontianak op Borneo zijn standplaats werd. Hij diende vervolgens de ge meenten Pati. Soerabaja en Batavia >r, werd in 1938 secretaris van het kerkbe stuur .Van 1945 tot zijn repatriëring in 1947 was hij nog predikant te Ban- ^Teruggekeerd in ons land was hij toi „Zelfs Barth nog niet...." Vereniging voor zondagsrust contra ds. Rijksen (Van onze kerkredactie) BARNEVELD De Vereniging tot bevordering van de zondagsrust en de zondagsheiliging heeft een schrijven gericht aan het bestuur van de Neder landse Christelijke Sportunie, waarin zij protest aantekent tegen de „revo lutionaire visie" in het referaat van ds G. W. Rijksen op de kaderconfe rentie van de NCSU over sportbeoe fening op zondag. „Ook de heren predikanten schijnen hun bijdragen te moeten verlenen aan het modeverschijnsel, om elkaar te willen overtreffen in het poneren van revolutionaire zienswijzen en het bezi gen van opzienbarende uitlatingen", al dus de vereniging. „Het sipijt ons, dat wij zo naargeestig moeten zijn, om de domper te moeten zetten op des predi kanten enthousiasme, maar wij vragen ons in gemoede af, wat bij een voortgaande ontwikkeling in deze rich ting van een schriftuurlijke eerbiedi ging van de dag des Heeren zaJ overblijven „Met een beroep op de zogenaamd door Christus verworven vrijheid ach: menigeen zich van elk wettig voor schrift inzake de onderhouding var. deze dag ontslagen. Niet overwogen wordt, dat waar alie geboden der dekaloog van universele strekking zijn, het op zijn minst inkonsekwent is voor het vierde gebod een uitzondering te maken en voorzover het dit gebod betreft alle verband met de Nieuw testamentische zondag te loochenen, hetgeen zelfs Karl Barth nog niet eens heeft gedaan." De vereniging tot bevordering van de zondagsrust en de zondagsheilir spreekt in het slot van haar briei haar vreugde over uit, dat de visie ds. Rijksen onder het christelijk den kend volksdeel nog geen gemeengoed is geworden. Rundschau schonk op geen enkele manier aandacht aan dit toch massale gebeuren. De Kölner Stadt-Anzeiger deelde mede dat acht verslaggevers in de komende dagen de bijeenkomsten zullen verslaan. Het religieuze nieuws uit andere kranten vermeldt slechts dat een krankzinnige smid op de kansel van de Dom is geklommen en een preek is begonnen tot de toeristen, die werden rondgeleid. De politie moest erbij te pas komen om hem uit de kansel te sleuren. Een andere krant wist als belang rijkste godsdienstige nieuws te mel den dat uit de armen van een stenen madonnafiguur in een verwoeste kerk die nu als monument dakloos herinnert aan de jaren van ver schrikking, het kind is gestolen. Deze Kerkedag wil ook de mensen buiten de kerk toespreken, maar de inte- de belangrijkste plaatselijke bladen in deze sterk rooms-katholieke stad gingen gisteren nog een geheel an dere -richting uit. Zal de Kerkedag zijn eigen stempel drukken op deze wereld stad? Zullen de christenen of niet- christenen luisteren naar wat hij te zeggen heeft? De komende dagen zullen het antwoord moeten geven. Toch is het reeds nu duidelijk, dat in ieder geval de rooms-katholieken een open ontmoeting met protestanten op hoge prijs stellen. Duizenden kerkedag- bezoekers logeren bij rooms-katholieke Keulenaren. die hun huis gastvrij open stelden. Kardinaal Frings van Keulen gaf zelf het voorbeeld door een deelne mer in zijn eigen woning op te nemen. Een van de hoogtepunten van deze kerke dag belooft een podiumgesprek te worden in een van de grote jaarbeurshallen tus sen kardinaal Lorenz Jaeger van Pader- born en prof. dr. Joachim Beckmann, praeses van de Rijnse kerk. Te Deum ongeschikt als volkslied BERN Het voorstel van de Zwit serse regering voor een nieuw volks lied heeft zowel in protestantse als in rooms-katholieke kringen nog al wat weerstand ontmoet. Niet dat men het voor het huidige lied („Ch, monts in- dépendants") wil opnemen. Als nieuw volkslied heeft men echter het be kende „Grand Dieu, nous Te bénis- (Grote God, wij loven U) uit gekozen. Dit lied heeft een zo uitge sproken godsdienstig karakter, dat niet-gelovige Zwitsers het niet mee kunnen zingen, aldus de kerkelijke kritiek. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwljzer(es) mej. T. Hobbe! Hilversum Delden en mej. M. A. H. Amsterdam; Hoogeve( Drijfhout te Idskenhuizen en J. H. Meier t« Roodeschool: Kampen de dames A. E. v. d Waal te Heerenveen en J. Pardijs t< Warnsveld en M. de Ruiter te Wilsum (O.) Katwijk aan Zee mej. M. Meerburg t« Leiderdorp; Klazienaveen mej. Braakhekke te Oegstgeest en Jansen te Ommen: Leeu warden S. van Brug te Hindeloopen; St. Maarten C. Koolstra te Kruiningen; Muider- berg J. B. G. Hardon te Gorinchem; Nieuwerkerk a.d. IJssel H. Staal te Rotter dam; Nijemirdum mej. T. J. Hofstra te Lollum; Nijkerk J. Florijn te Zwartebroek; Nijkerk mej. E. W. J. Koppe aldaar; Nijverdal P. van Essen te Woerdense Verlaat: Oldemarkt mej. M. J. Corporaal Meppel; Oostvoorne C. Groot te Hardenbe: Roden mej. S. Dijkema te Groningi Rotterdam-25 de dames G. Monster en E. M. van Ommeren, aldaar; Rotterdam A. Roos- jen te Ginneken: Rijnsburg W. Sierat Leiden: Rijswijk mej. G. G. P. van Til te Hertogenbosch: Sneek mej. A. Waslander Oppenhulzen en A. Steensma te IJsbrech- tum; Steggerda K. de Boer te Dokkum; Utrecht mej. R. Bosman te Deventer, mej J. Stegeman te Utrecht en mej. B. Bakker te Utrecht: Vlissingen mej. J. J. van Leeuwen te Leiderdorp, mej. J. C. de Kok te Domburg en C. Jacobse te Uithoorn: Voorburg mej. G. L. H. van Ravenstein te Leiden: Wierden A. Brink te De Krim; Wij he mej. J. H. M. Oudshoorn te Apel doorn; IJsselmulden C. J. W. Hulsman te Hasselt: Zaltbommel G. Kapteyn te Utrecht; Zevenbergen mej. C. Rensen te Monster; Zwolle mej. C. J. K. Wiggers-Schinkel ■WHj UITHOORN In het, om zijn nieUwe woonwijken alom be kende Noordhollandse Uithoorn is dezer dagen het kerkgebouw De Hoeksteen geopend, dat reeds in Nederland veler waar dering heeft. De Hoeksteen is gebouwd een ontwerp van dr. G. Rietveld, wiens eerste kerk het was, maar die helaas verleden jaar over leed, voor zijn kerk was vol tooid. Het hele gebouw beoogt zo veel mogelijk doelmatig te zijn en behalve een kerkzaal zijn er veel andere ruimten in onder gebracht, die op den duur niet alleen door de Hervormde Ge meente, maar door de gehele nieuwe bevolking van Zijdel- waard een van de nieuwe wij ken) zal worden gebruikt. Geen centje pijn/- als u WITTE KRUIS poeders meeneemt! Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Wij bewonen een in 1940 gebouwd huis. Bij de bouw is een warmwaterboiler aangebracht, waar voor de vergoeding in de huurprijs is begrepen. Vorig jaar echter is de boiler defect geraakt, waarschijnlijk tengevolge van slijtage, in ieder geval niet door onoordeelkundig gebruik of door handelingen onzerzijds. Nu komt de verhuurder met de mededeling dat deze reparatie ƒ180 heeft gekost. Hij heeft gevraagd of wij omdat we er het gemak van hebben de helft van deze kosten willen betalen. Is deze eis nu redelijk? Wij houden het huis met erf in prima staat en vallen de eigenaar bijna nooit lastig met repara ties, die volgens het huurcontract ten laste van de eigenaar komen, daar we deze zo veel mogelijk zelf doen. Is er de mogelijkheid, dat de eigenaar de huurwaarde opnieuw laat taxeren en een hogere huur kan eisen? Antwoord: Dit is een grote repara tie en vermoedelijk gevolg van slijta ge, zodat zij ten laste van de eigenaar komt. De wet laat de mogelijkheid open, dat de eigenaar aan de autori teiten verzoekt huurverhoging toe te staan omdat de huur onevenredig laag is. Waarschijnlijk zal dit hier niet het geval zijn, maar voor de boiler kan hij de werkelijke kosten in rekening brengen, waaronder afschrijving be grepen is. Langs die weg kan hij dus verhaal zoeken als de kosten van da boiler-afschrij ving inbegrepen-af wij - ken van de in de huurprijs begrepen vergoeding. Vraag: Hebt u een recept voor het maken van jam voor suikerzieken? Antwoord: In dit geval kunt u een normaal recept gebruiken waarbij u de suiker kunt vervangen door een zoetstof in tablet of druppelvorm. Een pasverschenen boekje is: Ge rechten voor suikerpatiënten door J. J. C. Mantz, uitgevers G. J. A. Ruys, Bussum. Voorts is er een vereniging van suikerzieken, Burgemeester Pa- tijnlaan 65, Den Haag, die de leden een tweemaandelijks blad toezendt. Daarin komen veel recepten voor. Denk ook aan de mogelijkheid van belastingaftrek voor suikerzieken. Vraag: Ik ben in het bezit van een Ottomanzijden mantel, donkergrijs van kleur. Die draag ik erg graag, maar als i'k die éénmaal aan gehad heb, dan moet ik de jas eigenlijk weer opstrijken, zo verkreukeld is deze. En het gaat er niet uit. Weet u misschien raad? Antwoord: Helaas is ons geen mid del bekend. Er zijn nu eenmaal bepaalde stoffen en kwaliteiten, die deze hebbelijkheid hebben. Wellicht verbetert de toestand iets als u de mantel bij het opstrijken behandelt met spuitstijfsel, die bij de drogist in bussen te krijgen is. De stof is dan zeer^ licht gesteven en heeft meer weerstand tegen kreuken. Vraag: Ik heb zes oude munten (bronzen), namelijk gld., 1822 Nederland, 1/32 gld. 1808 Idia Batav, 1 gld. 1827 Nederland, Stad Utrecht 1783 Nederland, 1621 30....1871 Silbergroschen. Weet u wat de waar de is? Antwoord: De waarde van de mun ten hangt sterk af van de staat waarin ze bewaard zijn gebleven. De koperen munten en de Silbergroschen zijn alleen iets waard wanneer ze in zeer goede staat verkeren, dus nauwelijks enige kleine plekjes vertonen. Het is dan een kwestie van enkele kwartjes tot een gulden per stuk. De halve gulden uit 1822 en de gulden van 1827, dus van koning Willem I, zijn meer waard, wanneer zij echt zijn. Zij moeten namelijk van zilver zijn, terwijl u brons opgeeft. Bovendien is volgens het handboek van Schulman over Nederlandse munten na 1795 gulden geslagen met het jaartal 1827. Een waarde is dus niet zo maar op te geven. De enige mogelijkheid is ze eens aan een bona fide deskundige te tonen, in een museum bijvoorbeeld. Vraag: Hoe maak ik uitgedroogde bruine schoensmeer weer bruikbaar? Antwoord: Vermoedelijk zal dat wel lukken als u er een beetje vaseline of een beetje verwarmde terpentijn doorheen mengt. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In „Hervormd Nederland" beschrijft mevrouw C. A. M. ten Hagen-Verduyn uit Lissc, hoe het haar na veel moeite gelukt is een protestantse kerk dienst mee te maken in China, waar zij dit voor jaar een reis heeft ge maakt. Zij bezocht een kerk in de hoofdstad Pe king. Gebracht door een door mijn gids bestelde auto met chauffeur, die moest blijven wachten, reed ik op een zondag morgen vóór bij een ouderwets gebouw, dat er goed onderhouden uitzag. Daar de kerken in China geen enkel contact mogen hebben buiten hun grenzen, zijn de kleine, arme gemeen ten volkomen op zichzelf aangewezen en genood zaakt zelf hun godshui zen te verzorgen. Gideonbijbel Aan de deur werd ik in het Chinees met een handdruk welkom gehe ten door de koster en de kosteres. Zij wezen mij binnen een plaats aan en gaven mij tevens een oude Engelse Gideonbij bel in handen. Er was plaats voor honderd mensen, maai er waren er ongeveer zeventig; oudere mannen met puntbaardjes 'en oudere vrouwen, waar van sommige op gebon den voetjes. Maar alle in de traditionele broek. Ook binnen zag alles er keurig verzorgd uit. De brede vensterbanken stonden met planten, zo als clivia's. Ook had men in de hoeken ouderwets aandoende piëdestals ge plaatst met planten erop. Zelfs de piano stond vol. Vooraan in de zaal was een altaartje ge maakt met twee namaak- hortensia's en in het midden een koperen kruis. Verder stond er een catheder met hout snijwerk en daarnaast een manshoge commu nistische vlag op een standaard met de ster in top als compromis aan het regime. Toen allen gezeten waren, kwamen er twee predikanten binnen, ge kleed in zwarte toga, be dekt door een wit koor hemd en om de hals een breed, rood zijden lint tot beneden aan toe af hangend en onderaan geborduurd met een kruis in gouddraad. Beethoven De dienst begon met een liturgie, geleid door één van de predikanten. Daarna werd gezongen het bekende lied uit de Negende Symphonie van Beethoven: An die Freu- de! Bij de woorden „Al le Menschen werden Brüder" werd naar mijn gevoelen het bamboe gordijn opengescheurd en bleef de band van de geloofsgemeenschap. Daarna volgde een preek van de tweede predikant van drie kwar tier. Er werd zeer aan dachtig geluisterd. Avondmaal Na de dienst was er bediening van het Avondmaal in groepen van twaalf personen. De koster beduidde mij, dat ik ook hieraan deel moest nemen. Zo knielde ik, te midden van mijn Chinese geloofsgenoten, neer op één van de kus sens, in een halve cirkel neergelegd rond het al taartje. De eerste predi kant liep langs en gaf ieder een ouwel, met de woorden van „het ge broken Brood". De tweede predikant kwam daarna met een zilveren kelk met wijn, waarin men de ouwel moest do pen en daarna in de mond steken: „het bloed van Christus, voor ons vergoten." Na een korte zegenbede ging ieder weer naar zijn plaats te rug. Tot slot werd in het Chinees nog gezongen: „dat 's Heren zegen op u daal!" Hoewel ik met nie mand een woord heb kunnen wisselen ten ge volge van de taalmoei lijkheden, zult u toch wel begrijpen, dat deze dienst een onuitwisbare indruk op mij gemaakt heeft, aldus mevr. Ten Hagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2